Ronde de l'Oise (2.2)

Favorites  (based on results and thereby collected WM points in the 365 days prior to the start of the race)

#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Stacchiotti, Riccardo  Giotti-Victoria 661
4 - - - - -
2  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 434
2 - 1 - - -
3  Bax, Sjoerd  Metec-TKH Continental C.. 177
1 - 1 - - -
4  Menant, Theo  Vendée U 168
1 - - - - -
5  Forfang, Ole  Joker Fuel of Norway 156
2 1 - - - 1
6  Maldonado, Anthony  St Michel-Auber 93 154
- - - - - -
7  Sterbini, Simone  Giotti-Victoria 125
- - - - - -
8  Orceau, Clément  Vendée U 98
1 - - - - -
9  Cabot, Jérémy  SCO Dijon 97
1 - - 1 - -
10  Feillu, Romain  St Michel-Auber 93 93
- - - - - -
11  Onesti, Emanuele  Giotti-Victoria 84
- - - - - -
12  Frehen, Jérémy  Wallonie-Bruxelles Deve.. 78
- - - - - -
13  Kowalski, Dylan  VC Rouen 76 76
- - - - - -
14  Martín, Gotzon  Equipo Euskadi 75
- - - - - -
15  Bouwmans, Dylan  Metec-TKH Continental C.. 72
- - - - - -
16  Moncassin, Maxence  GSC Blagnac Vélo Sport 31 60
- - - - - -
"  Hurel, Tony  St Michel-Auber 93 60
- - - - - -
18  Gaillard, Marlon  Vendée U 59
- - - - - -
19  Alonso, Mikel  Equipo Euskadi 58
- - - - - -
"  Billon, Alexandre  UC Nantes Atlantique 58
- - - - - -
21  Miltiadis, Andreas  Guerciotti-Kiwi Atlantico 56
- - - - - -
22  James, Owen  Côtes d'Armor-Marie Morin 50
1 - - - - -
23  Castrique, Jonas  Wallonie-Bruxelles Deve.. 48
- - - - - -
"  Tyrpekl, Karel  Tufo-Pardus Prostějov 48
- - - - - -
25  Rex, Laurenz  Wallonie-Bruxelles Deve.. 42
- - - - - -
26  Barré, Louis  UC Nantes Atlantique 40
- - - - - -
27  Pijourlet, Louis  Vendée U 35
- - - - - -
28  Farazijn, Maxime  CC Villeneuve Saint-Ger.. 34
- - - - - -
29  Holstad, Ludvik  Joker Fuel of Norway 30
- - - - - -
"  Yssaad, Yannis  UC Nantes Atlantique 30
- - - - - -
"  Wood, Reece  Holdsworth-Zappi 30
- - - - - -
32  Hoem, Bjørn  Joker Fuel of Norway 28
- - - - - -
33  Miksanik, Vladimir  Tufo-Pardus Prostějov 26
- - - - - -
34  Soto, Antonio  Equipo Euskadi 24
- - - - - -
35  O'Mahony, Darragh  CC Nogent-sur-Oise 22
- - - - - -
36  Louiche, Vincent  CC Villeneuve Saint-Ger.. 20
- - - - - -
"  Jakin, Alo  St Michel-Auber 93 20
- - - - - -
38  Picoux, Maximilien  VC Rouen 76 19
- - - - - -
39  Levasseur, Jordan  VC Rouen 76 16
- - - - - -
"  Alaphilippe, Bryan  Team Peltrax-CS Dammari.. 16
- - - - - -
"  Saint-Martin, Clément  VC Rouen 76 16
- - - - - -
42  Gutiérrez, José Manuel  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15
- - - - - -
43  Maître, Florian  Vendée U 14
- - - - - -
"  Debeaumarché, Nicolas  SCO Dijon 14
1 - - - - -
"  Louvel, Matis  VC Rouen 76 14
1 - - - - -
46  Juntunen, Antti-Jussi  GSC Blagnac Vélo Sport 31 12
- - - - - -
"  Bárta, Tomáš  Tufo-Pardus Prostějov 12
- - - - - -
48  Marsman, Tim  Metec-TKH Continental C.. 10
- - - - - -
"  Galarreta, David  Guerciotti-Kiwi Atlantico 10
- - - - - -
50  Hamilton, Ben  Holdsworth-Zappi 8
- - - - - -
"  Evensen, Henrik  Joker Fuel of Norway 8
- - - - - -
52  Dool, Jens van den  Metec-TKH Continental C.. 6
- - - - - -
53  Garbet, Nicolas  CC Nogent-sur-Oise 4
- - - - - -
"  Pastot, Vincent  CC Nogent-sur-Oise 4
- - - - - -
"  Bouvier, Léo  SCO Dijon 4
- - - - - -
56  Bootsveld, Jelle  Metec-TKH Continental C.. 3
- - - - - -
57  Wirtgen, Luc  Wallonie-Bruxelles Deve.. 2
- - - - - -
"  Renard, Alexis  Côtes d'Armor-Marie Morin 2
- - - - - -
"  Huens, Rémi  Dunkerque Littoral Cycl.. 2
- - - - - -
60  Vandermeersch, Emilien  Dunkerque Littoral Cycl.. 1
- - - - - -
"  Kockelmann, Raphaël  Team Differdange-GeBa 1
- - - - - -
62  Sinner, Benoît  Team Peltrax-CS Dammari.. -
- - - - - -
"  Lino, Julian  UC Nantes Atlantique -
- - - - - -
"  Boutville, David  Côtes d'Armor-Marie Morin -
- - - - - -
"  Ekløf, Daniel  Holdsworth-Zappi -
- - - - - -
"  Gourguechon, Baptiste  Dunkerque Littoral Cycl.. -
- - - - - -
"  Caresmel, Alexis  CC Villeneuve Saint-Ger.. -
- - - - - -
"  Petelin, Jan  Team Differdange-GeBa -
- - - - - -
"  Zhigunov, Dzmitry  Equipo Euskadi -
- - - - - -
"  Klevjer, Kristian  Joker Fuel of Norway -
- - - - - -
"  López, Diego  Equipo Euskadi -
- - - - - -
"  Niekerk, Morné van  St Michel-Auber 93 -
- - - - - -
"  Maffeis, Dany  CC Nogent-sur-Oise -
- - - - - -
"  Elzakker, Wout van  Team Differdange-GeBa -
- - - - - -
"  Dopchie, Félix  Wallonie-Bruxelles Deve.. -
- - - - - -
"  Blampain, Maxime  Dunkerque Littoral Cycl.. -
- - - - - -
"  Poisson, Damien  Côtes d'Armor-Marie Morin -
- - - - - -
"  Van Haverbeke, Julien  Dunkerque Littoral Cycl.. -
- - - - - -
"  Aasheim, Aksel  Joker Fuel of Norway -
- - - - - -
"  Baldo, Nicolas  St Michel-Auber 93 -
- - - - - -
"  Thevenez, Geoffrey  SCO Dijon -
- - - - - -
"  Ortillon, Valentin  Team Peltrax-CS Dammari.. -
- - - - - -
"  Pszczolarski, Wojciech  Tufo-Pardus Prostějov -
- - - - - -
"  Bodiot, Alexis  CC Villeneuve Saint-Ger.. -
- - - - - -
"  Le Court de Billot, O..  GSC Blagnac Vélo Sport 31 -
- - - - - -
"  Mariault, Axel  UC Nantes Atlantique -
- - - - - -
"  Burnett, Marcus  Holdsworth-Zappi -
- - - - - -
"  Jitaru, Ciprian  Giotti-Victoria -
- - - - - -
"  Gras, Yan  SCO Dijon -
- - - - - -
"  Kerraud, Erwann  Team Peltrax-CS Dammari.. -
- - - - - -
"  Valette, Pierre  Team Peltrax-CS Dammari.. -
- - - - - -
"  Pellegrin, Mathieu  SCO Dijon -
- - - - - -
"  Hansart, Philéas  Dunkerque Littoral Cycl.. -
- - - - - -
"  Eloy, Maxime  CC Villeneuve Saint-Ger.. -
- - - - - -
"  Winter, Laurin  Team Differdange-GeBa -
- - - - - -
"  Jones, Harrison  GSC Blagnac Vélo Sport 31 -
- - - - - -
"  Rugovac, Denis  Tufo-Pardus Prostějov -
- - - - - -
"  Grondin, Donavan  Vendée U -
- - - - - -
"  Piry, Christopher  CC Nogent-sur-Oise -
- - - - - -
"  Lange, Thijs de  Metec-TKH Continental C.. -
- - - - - -
"  Deguide, Louis  Team Differdange-GeBa -
- - - - - -
"  Hancke, Charles  CC Villeneuve Saint-Ger.. -
- - - - - -
"  Anti, Enzo  VC Rouen 76 -
- - - - - -
"  Lebreton, Kévin  UC Nantes Atlantique -
- - - - - -
"  Mol, Wesley  Team Differdange-GeBa -
- - - - - -
"  Wright, Paul  Holdsworth-Zappi -
- - - - - -
"  Delory, Cyril  Team Peltrax-CS Dammari.. -
- - - - - -
"  Le Lay, Aurélien  Côtes d'Armor-Marie Morin -
- - - - - -
"  McKibbin, Nic  Holdsworth-Zappi -
- - - - - -
"  Dubois, Corentin  GSC Blagnac Vélo Sport 31 -
- - - - - -
"  Vandepitte, Nathan  Wallonie-Bruxelles Deve.. -
- - - - - -
"  Aranburu, Jokin  Equipo Euskadi -
- - - - - -
"  Avoine, Kévin  CC Nogent-sur-Oise -
- - - - - -
"  Lopes, Fernando  Guerciotti-Kiwi Atlantico -
- - - - - -
"  Renault, Marie-Ange  Côtes d'Armor-Marie Morin -
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Forfang, Ole  Joker Fuel of Norway 100
1 1 - - - 1
2  Bax, Sjoerd  Metec-TKH Continental C.. 56
- - 1 - - -
3  Kowalski, Dylan  VC Rouen 76 50
- - - - - -
4  Saint-Martin, Clément  VC Rouen 76 16
- - - - - -
5  Onesti, Emanuele  Giotti-Victoria 12
- - - - - -
"  Billon, Alexandre  UC Nantes Atlantique 12
- - - - - -
7  O'Mahony, Darragh  CC Nogent-sur-Oise 8
- - - - - -
8  Bouwmans, Dylan  Metec-TKH Continental C.. 6
- - - - - -
"  Alonso, Mikel  Equipo Euskadi 6
- - - - - -
"  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 6
- - 1 - - -
11  Galarreta, David  Guerciotti-Kiwi Atlantico 4
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Sterbini, Simone  Giotti-Victoria 50
- - - - - -
2  Pijourlet, Louis  Vendée U 20
- - - - - -
3  Soto, Antonio  Equipo Euskadi 6
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 277
2 - 1 - - -
2  Stacchiotti, Riccardo  Giotti-Victoria 239
2 - - - - -
3  Bax, Sjoerd  Metec-TKH Continental C.. 89
1 - 1 - - -
4  Maldonado, Anthony  St Michel-Auber 93 71
- - - - - -
5  Onesti, Emanuele  Giotti-Victoria 64
- - - - - -
"  Martín, Gotzon  Equipo Euskadi 64
- - - - - -
7  Sterbini, Simone  Giotti-Victoria 55
- - - - - -
"  Miltiadis, Andreas  Guerciotti-Kiwi Atlantico 55
- - - - - -
9  Bouwmans, Dylan  Metec-TKH Continental C.. 50
- - - - - -
10  Alonso, Mikel  Equipo Euskadi 32
- - - - - -
11  Frehen, Jérémy  Wallonie-Bruxelles Deve.. 25
- - - - - -
12  Moncassin, Maxence  GSC Blagnac Vélo Sport 31 24
- - - - - -
13  Hoem, Bjørn  Joker Fuel of Norway 22
- - - - - -
14  Wood, Reece  Holdsworth-Zappi 18
- - - - - -
15  Jakin, Alo  St Michel-Auber 93 14
- - - - - -
"  Holstad, Ludvik  Joker Fuel of Norway 14
- - - - - -
17  Hurel, Tony  St Michel-Auber 93 12
- - - - - -
"  Menant, Theo  Vendée U 12
- - - - - -
19  Forfang, Ole  Joker Fuel of Norway 6
- 1 - - - 1
"  Picoux, Maximilien  VC Rouen 76 6
- - - - - -
21  Feillu, Romain  St Michel-Auber 93 4
- - - - - -
22  Bootsveld, Jelle  Metec-TKH Continental C.. 3
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Stacchiotti, Riccardo  Giotti-Victoria 282
2 - - - - -
2  Menant, Theo  Vendée U 156
1 - - - - -
3  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 106
- - 1 - - -
4  Orceau, Clément  Vendée U 96
1 - - - - -
5  Gaillard, Marlon  Vendée U 50
- - - - - -
"  Forfang, Ole  Joker Fuel of Norway 50
1 1 - - - 1
"  James, Owen  Côtes d'Armor-Marie Morin 50
1 - - - - -
"  Maldonado, Anthony  St Michel-Auber 93 50
- - - - - -
9  Barré, Louis  UC Nantes Atlantique 38
- - - - - -
"  Rex, Laurenz  Wallonie-Bruxelles Deve.. 38
- - - - - -
11  Billon, Alexandre  UC Nantes Atlantique 30
- - - - - -
"  Yssaad, Yannis  UC Nantes Atlantique 30
- - - - - -
13  Kowalski, Dylan  VC Rouen 76 26
- - - - - -
14  Alonso, Mikel  Equipo Euskadi 20
- - - - - -
"  Castrique, Jonas  Wallonie-Bruxelles Deve.. 20
- - - - - -
"  Frehen, Jérémy  Wallonie-Bruxelles Deve.. 20
- - - - - -
"  Sterbini, Simone  Giotti-Victoria 20
- - - - - -
18  Bax, Sjoerd  Metec-TKH Continental C.. 18
- - 1 - - -
19  Levasseur, Jordan  VC Rouen 76 16
- - - - - -
20  Pijourlet, Louis  Vendée U 15
- - - - - -
21  Maître, Florian  Vendée U 14
- - - - - -
"  Louvel, Matis  VC Rouen 76 14
- - - - - -
23  Gutiérrez, José Manuel  Guerciotti-Kiwi Atlantico 13
- - - - - -
24  Bárta, Tomáš  Tufo-Pardus Prostějov 12
- - - - - -
"  Juntunen, Antti-Jussi  GSC Blagnac Vélo Sport 31 12
- - - - - -
"  O'Mahony, Darragh  CC Nogent-sur-Oise 12
- - - - - -
27  Martín, Gotzon  Equipo Euskadi 11
- - - - - -
28  Marsman, Tim  Metec-TKH Continental C.. 10
- - - - - -
"  Soto, Antonio  Equipo Euskadi 10
- - - - - -
"  Debeaumarché, Nicolas  SCO Dijon 10
- - - - - -
31  Hurel, Tony  St Michel-Auber 93 8
- - - - - -
"  Evensen, Henrik  Joker Fuel of Norway 8
- - - - - -
33  Feillu, Romain  St Michel-Auber 93 4
- - - - - -
"  Garbet, Nicolas  CC Nogent-sur-Oise 4
- - - - - -
35  Wirtgen, Luc  Wallonie-Bruxelles Deve.. 2
- - - - - -
"  Renard, Alexis  Côtes d'Armor-Marie Morin 2
- - - - - -
"  Bouwmans, Dylan  Metec-TKH Continental C.. 2
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Stacchiotti, Riccardo  Giotti-Victoria 103
- - - - - -
2  Cabot, Jérémy  SCO Dijon 31
- - - 1 - -
3  Bax, Sjoerd  Metec-TKH Continental C.. 14
- - 1 - - -
"  Miksanik, Vladimir  Tufo-Pardus Prostějov 14
- - - - - -
5  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 13
- - 1 - - -
6  Soto, Antonio  Equipo Euskadi 8
- - - - - -
"  Onesti, Emanuele  Giotti-Victoria 8
- - - - - -
8  Dool, Jens van den  Metec-TKH Continental C.. 6
- - - - - -
"  Galarreta, David  Guerciotti-Kiwi Atlantico 6
- - - - - -
10  Gaillard, Marlon  Vendée U 3
- - - - - -
11  Orceau, Clément  Vendée U 2
- - - - - -
"  Barré, Louis  UC Nantes Atlantique 2
- - - - - -
13  Kockelmann, Raphaël  Team Differdange-GeBa 1
- - - - - -
"  Miltiadis, Andreas  Guerciotti-Kiwi Atlantico 1
- - - - - -
#  Rider  Team WM points W GC PC MC SC YC
1  Feillu, Romain  St Michel-Auber 93 85
- - - - - -
2  Cabot, Jérémy  SCO Dijon 66
1 - - 1 - -
3  Tyrpekl, Karel  Tufo-Pardus Prostějov 48
- - - - - -
4  Hurel, Tony  St Michel-Auber 93 40
- - - - - -
5  Stacchiotti, Riccardo  Giotti-Victoria 37
- - - - - -
6  Moncassin, Maxence  GSC Blagnac Vélo Sport 31 36
- - - - - -
7  Farazijn, Maxime  CC Villeneuve Saint-Ger.. 34
- - - - - -
8  Frehen, Jérémy  Wallonie-Bruxelles Deve.. 33
- - - - - -
"  Maldonado, Anthony  St Michel-Auber 93 33
- - - - - -
10  Zurlo, Federico  Giotti-Victoria 32
- - 1 - - -
11  Castrique, Jonas  Wallonie-Bruxelles Deve.. 28
- - - - - -
12  Louiche, Vincent  CC Villeneuve Saint-Ger.. 20
- - - - - -
13  Holstad, Ludvik  Joker Fuel of Norway 16
- - - - - -
"  Alaphilippe, Bryan  Team Peltrax-CS Dammari.. 16
- - - - - -
"  Billon, Alexandre  UC Nantes Atlantique 16
- - - - - -
16  Bouwmans, Dylan  Metec-TKH Continental C.. 14
- - - - - -
17  Picoux, Maximilien  VC Rouen 76 13
- - - - - -
18  Miksanik, Vladimir  Tufo-Pardus Prostějov 12
- - - - - -
"  Wood, Reece  Holdsworth-Zappi 12
- - - - - -
20  Hamilton, Ben  Holdsworth-Zappi 8
- - - - - -
21  Hoem, Bjørn  Joker Fuel of Norway 6
- - - - - -
"  Gaillard, Marlon  Vendée U 6
- - - - - -
"  Jakin, Alo  St Michel-Auber 93 6
- - - - - -
24  Debeaumarché, Nicolas  SCO Dijon 4
- - - - - -
"  Rex, Laurenz  Wallonie-Bruxelles Deve.. 4
- - - - - -
"  Pastot, Vincent  CC Nogent-sur-Oise 4
- - - - - -
"  Bouvier, Léo  SCO Dijon 4
- - - - - -
28  Huens, Rémi  Dunkerque Littoral Cycl.. 2
- - - - - -
"  Gutiérrez, José Manuel  Guerciotti-Kiwi Atlantico 2
- - - - - -
"  O'Mahony, Darragh  CC Nogent-sur-Oise 2
- - - - - -
31  Vandermeersch, Emilien  Dunkerque Littoral Cycl.. 1
- - - - - -


© Wijnreder Media