Saint-Caradec - Hémonstoir (11.0 km)

Route

 12 August 2018
 Profile  Individual time trial
 Start  Saint-Caradec
 Finish  Hémonstoir
 Distance  11.0 km  (6.8 mi)
 Speed  42.950 km/h  (26.688 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Tulett, Ben (WWV) 3h 01' 36''
 Mainguenaud, .. (NOUA) 13 points
 Krul, Wessel (FCT) 8 points
 Finistère 9h 08' 36''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 58  Laverick, Joseph 17  CT Soenens Booom 0h 15' 22'' 9 - - -
2 31  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit + 00' 05'' 1 - - -
3 76  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team + 00' 14'' 10 - - -
4 50  Tuuk, Axel van der va.. 17  Forte U19 Cycling Team + 00' 26'' 2 - - -
5 22  Kluckers, Arthur 18  Luxembourg + 00' 29'' 12 - - -
6 118  Page, Hugo 17  Sélection Centre Val de .. + 00' 35'' 44 - - -
7 102  Vollmer, Andrew 17  Lux/Sideshow + 00' 37'' 3 - - -
8 11  Dorenbos, Yanne 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 38'' 117 - - -
9 51  Krul, Wessel 18  Forte U19 Cycling Team + 00' 39'' 4 6 1 -
10 77  Hollyman, Mason 18  Zappi's Racing Team + 00' 39'' 16 5 - -
11 14  Devanne, Antoine 17  CD Vendée + 00' 46'' 13 - - -
12 36  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 46'' 17 - - -
13 40  Van Hemelen, Vincent 17  Royal Cureghem Sportief .. + 00' 48'' 116 - - -
14 163  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 00' 52'' 14 - - -
15 141  Guernalec, Victor 18  Finistère + 00' 52'' 5 - 4 -
16 127  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane + 00' 53'' 18 1 - -
17 42  Roesems, Siebe 17  Royal Cureghem Sportief .. + 00' 55'' 107 - - -
18 139  D'Hervez, Thibault 16  Finistère + 00' 57'' 19 - 5 -
19 70  Grootaert, Mathisse 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 00' 57'' 88 - - -
20 13  Evanno, Yann 16  CD Vendée + 00' 58'' 105 - - -
21 57  Belle, Bas van van 18  CT Soenens Booom + 00' 59'' 6 2 3 -
22 21  Bettendorff, Loic 17  Luxembourg + 01' 00'' 20 - - -
23 52  Marsman, Tim 17  Forte U19 Cycling Team + 01' 01'' 121 - - -
24 142  Plusquellec, Yann 18  Finistère + 01' 02'' 7 - - -
25 145  Aguillon, Tom 16  Ille-et-Vilaine + 01' 06'' 21 - - -
26 68  Van Boven, Luca 18  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 01' 08'' 8 - - -
27 80  Barlow, Ben 18  Spokes Racing Team + 01' 09'' 22 - - -
28 74  Macleod, Callum 18  Zappi's Racing Team + 01' 10'' 23 - - -
29 8  Kroon, Joris 16  Wilton Cycling Team De V.. + 01' 10'' 24 - - -
30 2  Ruijter, Stijn 18  Monkey Town Cycling Team.. + 01' 12'' 26 - - -
31 41  Despontin, Pierre 18  Royal Cureghem Sportief .. + 01' 13'' 38 - - -
32 67  Lootens, Gust 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 01' 16'' 90 - - -
33 89  Broex, Victor 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 16'' 15 - - -
34 82  George, Alfred 17  Spokes Racing Team + 01' 18'' 84 - - -
35 33  Baak, Jord 18  Willebrord Wil Vooruit + 01' 20'' 100 - - -
36 78  Couzens, Tom 16  Zappi's Racing Team + 01' 20'' 67 - - -
37 1  Ekeren, Niels van van 18  Monkey Town Cycling Team.. + 01' 20'' 83 - - -
38 43  Gaspard, Julien 17  Lotto-VC Ardennes + 01' 22'' 27 - - -
39 60  Vercruysse, Gilles 18  CT Soenens Booom + 01' 23'' 106 - - -
40 75  Hartley, Lewis 18  Zappi's Racing Team + 01' 23'' 68 - - -
41 148  Dubois, Pierre 18  Ille-et-Vilaine + 01' 24'' 25 - - -
42 92  Larranaga, Aitor 18  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 24'' 28 - - -
43 186  Richard, Baptiste 17  SCO Dijon + 01' 24'' 82 - - -
44 25  Molinaro, Benjamin 17  Entente Locmine-Vannes + 01' 25'' 11 - 6 -
45 16  Jolly, Maxime 17  CD Vendée + 01' 25'' 29 - - -
46 53  Debloudts, Ferre 18  Forte U19 Cycling Team + 01' 25'' 114 - - -
47 124  Joalland, Yael 17  CD de Loire Atlantique + 01' 29'' 81 - - -
48 72  Vangheluwe, Warre 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 01' 30'' 51 - - -
49 73  Blain, Jamieson 16  Zappi's Racing Team + 01' 31'' 30 - - -
50 103  Plamandon, Romain 18  Québec + 01' 33'' 31 - - -
51 147  Chevillard, Allan 18  Ille-et-Vilaine + 01' 33'' 32 - - -
52 188  Boulais, Jules 17  Vendée la Roche sur Yon + 01' 33'' 33 - - -
53 91  Isasa, Xabier 16  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 34'' 65 - - -
54 100  Bryant, Isaac 18  Lux/Sideshow + 01' 34'' 34 - - -
55 88  Geleijn, Owen 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 35'' 35 - - -
56 79  Hughes, Dylan 17  Spokes Racing Team + 01' 35'' 69 - - -
57 104  Juneau, Francis 17  Québec + 01' 37'' 36 - - -
58 131  Fedrigo, Mathis 17  CR Nouvelle Aquitane + 01' 37'' 125 - - -
59 194  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac + 01' 38'' 118 - - -
60 38  De Pauw, Len 18  Royal Cureghem Sportief .. + 01' 40'' 96 - - -
61 93  Gurrutxaga, Gaizka 17  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 40'' 95 - - -
62 193  Benech, Pierre 18  VC Pays de Loudéac + 01' 42'' 37 - - -
63 138  Poirier, Clement 17  Côtes d'Armor + 01' 45'' 64 - - -
64 134  Aleno, Clément 17  Côtes d'Armor + 01' 45'' 47 - - -
65 161  Malingre, Tom 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 46'' 102 - - -
66 109  Rivard, Nicloas 16  Espoirs Élites Primeau V.. + 01' 46'' 39 - - -
67 150  Saillefest, Leo 17  Ille-et-Vilaine + 01' 47'' 73 - - -
68 144  Tanguy, Maxan 16  Finistère + 01' 48'' 59 - - -
69 164  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 01' 49'' 71 - - -
70 99  Gullickson, Finn 18  Lux/Sideshow + 01' 49'' 40 - - -
71 17  Supiot, Maxime 16  CD Vendée + 01' 49'' 119 - - -
72 47  Goubeert, Theo 17  Lotto-VC Ardennes + 01' 49'' 135 - - -
73 166  Aulnette, Clement 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 01' 50'' 41 - - -
74 172  Fremont, Lucas 17  VS Vallette + 01' 51'' 72 - - -
75 37  Beernaert, David 17  Royal Cureghem Sportief .. + 01' 52'' 42 - - -
76 96  Andoni, Azkarate 18  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 52'' 97 - - -
77 4  Razinskis, Alekss 17  Monkey Town Cycling Team.. + 01' 52'' 91 - - -
78 44  Lox, Damien 18  Lotto-VC Ardennes + 01' 53'' 43 - - -
79 86  Pijl, Ruben van der v.. 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 01' 54'' 109 - - -
80 115  Bailleux, Pierrick 17  Sélection Centre Val de .. + 01' 54'' 45 - - -
81 126  Ruault, Nathan 17  CD de Loire Atlantique + 01' 55'' 46 - - -
82 157  Huyet, Baptiste 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 01' 59'' 48 - - -
83 199  Cosan, Guillaume 16  VC Pontivyen + 01' 59'' 130 - - -
84 85  Tilli, Niall 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 02' 00'' 49 - - -
85 146  Bernard, Pierre 18  Ille-et-Vilaine + 02' 03'' 86 - - -
86 170  Goulet, Clément 18  VS Vallette + 02' 03'' 50 - - -
87 98  Jenkins, Nolan 17  Lux/Sideshow + 02' 04'' 77 3 - -
88 97  Simmons, Quinn 17  Lux/Sideshow + 02' 05'' 78 4 2 -
89 196  Le Goff, Maxime 17  VC Pays de Loudéac + 02' 05'' 129 - - -
90 149  Laumonier, Arthur 18  Ille-et-Vilaine + 02' 07'' 52 - - -
91 56  Decuypere, Nathan 18  CT Soenens Booom + 02' 08'' 53 - - -
92 34  Rijsdijk, Nathan 18  Willebrord Wil Vooruit + 02' 08'' 123 - - -
93 204  Nio, Nathan 16  VC Pontivyen + 02' 08'' 131 - - -
94 128  Retailleau, Valentin 18  CR Nouvelle Aquitane + 02' 10'' 54 - - -
95 201  Le Guevel, Alexis 16  VC Pontivyen + 02' 11'' 87 - - -
96 116  Herisse, Joseph 18  Sélection Centre Val de .. + 02' 11'' 94 - - -
97 108  Dubuc, Simon 18  Québec + 02' 12'' 99 - - -
98 195  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac + 02' 13'' 112 - - -
99 95  Otero, Julen 17  Gipuzkoa Selekzioa + 02' 13'' 104 - - -
100 140  Arzel, Maxime 17  Finistère + 02' 13'' 126 - - -
101 12  Fontijne, Emiel 17  Wilton Cycling Team De V.. + 02' 16'' 124 - - -
102 200  Drumel, Alexis 16  VC Pontivyen + 02' 16'' 55 - - -
103 119  Plaisant, Lucas 18  Sélection Centre Val de .. + 02' 16'' 56 - - -
104 35  Sintmaartensdijk, Roe.. 17  Willebrord Wil Vooruit + 02' 17'' 57 - - -
105 137  Morin, Dylan 17  Côtes d'Armor + 02' 18'' 58 - - -
106 71  Vos, Yannick 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 02' 21'' 115 - - -
107 69  Santy, Arne 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. + 02' 21'' 60 - - -
108 9  Rayes, Mohamed 18  Wilton Cycling Team De V.. + 02' 22'' 113 - - -
109 48  Halleux, Simon 17  Lotto-VC Ardennes + 02' 23'' 111 - - -
110 15  Limousin, Mathieu 18  CD Vendée + 02' 24'' 122 - - -
111 136  Le Berre, Mathis 17  Côtes d'Armor + 02' 26'' 61 - - -
112 160  Jolidon, Nicola 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 02' 26'' 98 - - -
113 151  Biard, François 16  Sarthe + 02' 30'' 101 - - -
114 49  Vandenborre, Mathias 17  Forte U19 Cycling Team + 02' 32'' 120 - - -
115 152  Lambert, Mathieu 16  Sarthe + 02' 33'' 66 - - -
116 181  Bosoni, Victor 16  SCO Dijon + 02' 34'' 62 - - -
117 28  Laurance, Axel 17  Entente Locmine-Vannes + 02' 40'' 63 - - -
118 198  Le Bihan, Valentin 17  VC Pays de Loudéac + 02' 41'' 132 - - -
119 26  Tanguy, Quentin 16  Entente Locmine-Vannes + 02' 41'' 75 - - -
120 7  Moureau, Axel 17  Wilton Cycling Team De V.. + 02' 43'' 76 - - -
121 129  Leporc, Thibaud 18  CR Nouvelle Aquitane + 02' 49'' 89 - - -
122 167  Pontaizeau, Jeremy 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 02' 50'' 136 - - -
123 24  Nothum, Pol 18  Luxembourg + 02' 51'' 128 - - -
124 117  Nedjari, Hugo 16  Sélection Centre Val de .. + 02' 52'' 79 - - -
125 130  Sourdy, Kylian 18  CR Nouvelle Aquitane + 02' 54'' 70 - - -
126 10  Meijdam, Sam 16  Wilton Cycling Team De V.. + 02' 56'' 74 - - -
127 6  Wilshaus, Serginho 16  Monkey Town Cycling Team.. + 02' 58'' 108 - - -
128 45  Van Iseghem, Sam 17  Lotto-VC Ardennes + 02' 59'' 93 - - -
129 158  Dabot, Raphael 17  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 03' 04'' 134 - - -
130 81  Dent, Alexander 17  Spokes Racing Team + 03' 06'' 92 - - -
131 133  Adam, Kulian 18  Côtes d'Armor + 03' 07'' 110 - - -
132 39  De Lobel, Sander 17  Royal Cureghem Sportief .. + 03' 09'' 85 - - -
133 173  Voisin, Ronan 16  VS Vallette + 03' 16'' 103 - - -
134 154  Leroux, Théo 17  Sarthe + 03' 25'' 127 - - -
135 162  Lamand, Thomas 17  CC Villeneuve Saint-Germ.. + 03' 29'' 137 - - -
136 135  Glot, Raphaël 18  Côtes d'Armor + 04' 18'' 133 - - -
137 143  Silliau, Nicolas 17  Finistère + 08' 28'' 80 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Zappi's Racing Team 0h 48' 09'' 41 4
3 76  Healy, Ben 17 0h 15' 36''
10 77  Hollyman, Mason 18 0h 16' 01''
28 74  Macleod, Callum 18 0h 16' 32''
2  Forte U19 Cycling Team 0h 48' 12'' 36 14
4 50  Tuuk, Axel van der 17 0h 15' 48''
9 51  Krul, Wessel 18 0h 16' 01''
23 52  Marsman, Tim 17 0h 16' 23''
3  Willebrord Wil Vooruit 0h 48' 17'' 49 2
2 31  Tulett, Ben 16 0h 15' 27''
12 36  Kroonen, Max 17 0h 16' 08''
35 33  Baak, Jord 18 0h 16' 42''
4  CT Soenens Booom 0h 48' 28'' 61 3
1 58  Laverick, Joseph 17 0h 15' 22''
21 57  Belle, Bas van 18 0h 16' 21''
39 60  Vercruysse, Gilles 18 0h 16' 45''
5  Finistère 0h 48' 57'' 57 1
15 141  Guernalec, Victor 18 0h 16' 14''
18 139  D'Hervez, Thibault 16 0h 16' 19''
24 142  Plusquellec, Yann 18 0h 16' 24''
6  Royal Cureghem Sportief VZW 0h 49' 02'' 61 20
13 40  Van Hemelen, Vincent 17 0h 16' 10''
17 42  Roesems, Siebe 17 0h 16' 17''
31 41  Despontin, Pierre 18 0h 16' 35''
7  CD Vendée 0h 49' 15'' 76 17
11 14  Devanne, Antoine 17 0h 16' 08''
20 13  Evanno, Yann 16 0h 16' 20''
45 16  Jolly, Maxime 17 0h 16' 47''
8  Meubelen Gaverzicht-Glascent.. 0h 49' 27'' 77 5
19 70  Grootaert, Mathisse 17 0h 16' 19''
26 68  Van Boven, Luca 18 0h 16' 30''
32 67  Lootens, Gust 17 0h 16' 38''
9  Lux/Sideshow 0h 50' 06'' 131 6
7 102  Vollmer, Andrew 17 0h 15' 59''
54 100  Bryant, Isaac 18 0h 16' 56''
70 99  Gullickson, Finn 18 0h 17' 11''
10  Spokes Racing Team 0h 50' 08'' 117 16
27 80  Barlow, Ben 18 0h 16' 31''
34 82  George, Alfred 17 0h 16' 40''
56 79  Hughes, Dylan 17 0h 16' 57''
11  Ille-et-Vilaine 0h 50' 09'' 117 7
25 145  Aguillon, Tom 16 0h 16' 28''
41 148  Dubois, Pierre 18 0h 16' 46''
51 147  Chevillard, Allan 18 0h 16' 55''
12  Wilton Cycling Team De Volha.. 0h 50' 10'' 138 26
8 11  Dorenbos, Yanne 17 0h 16' 00''
29 8  Kroon, Joris 16 0h 16' 32''
101 12  Fontijne, Emiel 17 0h 17' 38''
13  Luxembourg 0h 50' 26'' 150 21
5 22  Kluckers, Arthur 18 0h 15' 51''
22 21  Bettendorff, Loic 17 0h 16' 22''
123 24  Nothum, Pol 18 0h 18' 13''
14  Monkey Town Cycling Team Jun.. 0h 50' 30'' 144 22
30 2  Ruijter, Stijn 18 0h 16' 34''
37 1  Ekeren, Niels van 18 0h 16' 42''
77 4  Razinskis, Alekss 17 0h 17' 14''
15  Team Junior Nantes Atlantique 0h 50' 37'' 156 12
14 163  Barré, Louis 18 0h 16' 14''
69 164  Provost, Maximilien 18 0h 17' 11''
73 166  Aulnette, Clement 18 0h 17' 12''
16  Gipuzkoa Selekzioa 0h 50' 44'' 156 19
42 92  Larranaga, Aitor 18 0h 16' 46''
53 91  Isasa, Xabier 16 0h 16' 56''
61 93  Gurrutxaga, Gaizka 17 0h 17' 02''
17  CR Nouvelle Aquitane 0h 50' 46'' 168 9
16 127  Mainguenaud, Tom 17 0h 16' 15''
58 131  Fedrigo, Mathis 17 0h 16' 59''
94 128  Retailleau, Valentin 18 0h 17' 32''
18  Sélection Centre Val de Loire 0h 50' 46'' 182 10
6 118  Page, Hugo 17 0h 15' 57''
80 115  Bailleux, Pierrick 17 0h 17' 16''
96 116  Herisse, Joseph 18 0h 17' 33''
19  Wieler Ploeg Groot Amsterdam.. 0h 50' 51'' 167 8
33 89  Broex, Victor 18 0h 16' 38''
55 88  Geleijn, Owen 17 0h 16' 57''
79 86  Pijl, Ruben van der 18 0h 17' 16''
20  Lotto-VC Ardennes 0h 51' 10'' 188 15
38 43  Gaspard, Julien 17 0h 16' 44''
72 47  Goubeert, Theo 17 0h 17' 11''
78 44  Lox, Damien 18 0h 17' 15''
21  Québec 0h 51' 28'' 204 18
50 103  Plamandon, Romain 18 0h 16' 55''
57 104  Juneau, Francis 17 0h 16' 59''
97 108  Dubuc, Simon 18 0h 17' 34''
22  VC Pays de Loudéac 0h 51' 31'' 210 27
59 194  Le Piouffe, Nathan 17 0h 17' 00''
62 193  Benech, Pierre 18 0h 17' 04''
89 196  Le Goff, Maxime 17 0h 17' 27''
23  Côtes d'Armor 0h 51' 54'' 232 11
63 138  Poirier, Clement 17 0h 17' 07''
64 134  Aleno, Clément 17 0h 17' 07''
105 137  Morin, Dylan 17 0h 17' 40''
24  CC Villeneuve Saint-Germain .. 0h 52' 17'' 259 23
65 161  Malingre, Tom 18 0h 17' 08''
82 157  Huyet, Baptiste 18 0h 17' 21''
112 160  Jolidon, Nicola 18 0h 17' 48''
25  VC Pontivyen 0h 52' 24'' 271 25
83 199  Cosan, Guillaume 16 0h 17' 21''
93 204  Nio, Nathan 16 0h 17' 30''
95 201  Le Guevel, Alexis 16 0h 17' 33''
26  Entente Locmine-Vannes 0h 52' 52'' 280 13
44 25  Molinaro, Benjamin 17 0h 16' 47''
117 28  Laurance, Axel 17 0h 18' 02''
119 26  Tanguy, Quentin 16 0h 18' 03''
27  VS Vallette 0h 53' 16'' 293 24
74 172  Fremont, Lucas 17 0h 17' 13''
86 170  Goulet, Clément 18 0h 17' 25''
133 173  Voisin, Ronan 16 0h 18' 38''
28  Sarthe 0h 54' 34'' 362 28
113 151  Biard, François 16 0h 17' 52''
115 152  Lambert, Mathieu 16 0h 17' 55''
134 154  Leroux, Théo 17 0h 18' 47''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit 3h 01' 36'' + 1
2 50  Tuuk, Axel van der 17  Forte U19 Cycling Team 3h 01' 47'' + 00' 11'' - 1
3 102  Vollmer, Andrew 17  Lux/Sideshow 3h 01' 58'' + 00' 22'' + 2
4 51  Krul, Wessel 18  Forte U19 Cycling Team 3h 02' 07'' + 00' 31'' + 4
5 141  Guernalec, Victor 18  Finistère 3h 02' 13'' + 00' 37'' + 2
6 57  Belle, Bas van 18  CT Soenens Booom 3h 02' 20'' + 00' 44'' -
7 142  Plusquellec, Yann 18  Finistère 3h 02' 23'' + 00' 47'' - 4
8 68  Van Boven, Luca 18  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 02' 29'' + 00' 53'' - 4
9 58  Laverick, Joseph 17  CT Soenens Booom 3h 03' 03'' + 01' 27'' + 18
10 76  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team 3h 03' 17'' + 01' 41'' + 24
11 25  Molinaro, Benjamin 17  Entente Locmine-Vannes 3h 03' 30'' + 01' 54'' - 2
12 22  Kluckers, Arthur 18  Luxembourg 3h 03' 32'' + 01' 56'' + 30
13 14  Devanne, Antoine 17  CD Vendée 3h 03' 34'' + 01' 58'' - 1
14 163  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. 3h 03' 40'' + 02' 04'' - 3
15 89  Broex, Victor 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 3h 03' 43'' + 02' 07'' - 5
16 77  Hollyman, Mason 18  Zappi's Racing Team 3h 03' 44'' + 02' 08'' - 2
17 36  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit 3h 03' 49'' + 02' 13'' + 21
18 127  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane 3h 03' 56'' + 02' 20'' + 11
19 139  D'Hervez, Thibault 16  Finistère 3h 04' 00'' + 02' 24'' + 7
20 21  Bettendorff, Loic 17  Luxembourg 3h 04' 03'' + 02' 27'' + 37
21 145  Aguillon, Tom 16  Ille-et-Vilaine 3h 04' 09'' + 02' 33'' + 34
22 80  Barlow, Ben 18  Spokes Racing Team 3h 04' 12'' + 02' 36'' + 27
23 74  Macleod, Callum 18  Zappi's Racing Team 3h 04' 13'' + 02' 37'' - 7
24 8  Kroon, Joris 16  Wilton Cycling Team De V.. 3h 04' 13'' + 02' 37'' + 28
25 148  Dubois, Pierre 18  Ille-et-Vilaine 3h 04' 14'' + 02' 38'' - 12
26 2  Ruijter, Stijn 18  Monkey Town Cycling Team.. 3h 04' 15'' + 02' 39'' + 22
27 43  Gaspard, Julien 17  Lotto-VC Ardennes 3h 04' 25'' + 02' 49'' - 9
28 92  Larranaga, Aitor 18  Gipuzkoa Selekzioa 3h 04' 27'' + 02' 51'' -
29 16  Jolly, Maxime 17  CD Vendée 3h 04' 28'' + 02' 52'' - 5
30 73  Blain, Jamieson 16  Zappi's Racing Team 3h 04' 34'' + 02' 58'' + 17
31 103  Plamandon, Romain 18  Québec 3h 04' 36'' + 03' 00'' - 10
32 147  Chevillard, Allan 18  Ille-et-Vilaine 3h 04' 36'' + 03' 00'' + 18
33 188  Boulais, Jules 17  Vendée la Roche sur Yon 3h 04' 36'' + 03' 00'' - 11
34 100  Bryant, Isaac 18  Lux/Sideshow 3h 04' 37'' + 03' 01'' + 7
35 88  Geleijn, Owen 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 3h 04' 38'' + 03' 02'' - 15
36 104  Juneau, Francis 17  Québec 3h 04' 40'' + 03' 04'' + 9
37 193  Benech, Pierre 18  VC Pays de Loudéac 3h 04' 45'' + 03' 09'' - 20
38 41  Despontin, Pierre 18  Royal Cureghem Sportief .. 3h 04' 46'' + 03' 10'' + 24
39 109  Rivard, Nicloas 16  Espoirs Élites Primeau V.. 3h 04' 49'' + 03' 13'' + 5
40 99  Gullickson, Finn 18  Lux/Sideshow 3h 04' 52'' + 03' 16'' - 7
41 166  Aulnette, Clement 18  Team Junior Nantes Atlan.. 3h 04' 53'' + 03' 17'' - 1
42 37  Beernaert, David 17  Royal Cureghem Sportief .. 3h 04' 55'' + 03' 19'' + 1
43 44  Lox, Damien 18  Lotto-VC Ardennes 3h 04' 56'' + 03' 20'' - 6
44 118  Page, Hugo 17  Sélection Centre Val de .. 3h 04' 56'' + 03' 20'' + 23
45 115  Bailleux, Pierrick 17  Sélection Centre Val de .. 3h 04' 57'' + 03' 21'' + 8
46 126  Ruault, Nathan 17  CD de Loire Atlantique 3h 04' 58'' + 03' 22'' + 5
47 134  Aleno, Clément 17  Côtes d'Armor 3h 04' 59'' + 03' 23'' + 13
48 157  Huyet, Baptiste 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 05' 02'' + 03' 26'' - 2
49 85  Tilli, Niall 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 3h 05' 03'' + 03' 27'' - 24
50 170  Goulet, Clément 18  VS Vallette 3h 05' 06'' + 03' 30'' + 4
51 72  Vangheluwe, Warre 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 05' 08'' + 03' 32'' + 12
52 149  Laumonier, Arthur 18  Ille-et-Vilaine 3h 05' 10'' + 03' 34'' - 13
53 56  Decuypere, Nathan 18  CT Soenens Booom 3h 05' 11'' + 03' 35'' - 22
54 128  Retailleau, Valentin 18  CR Nouvelle Aquitane 3h 05' 13'' + 03' 37'' - 35
55 200  Drumel, Alexis 16  VC Pontivyen 3h 05' 19'' + 03' 43'' + 1
56 119  Plaisant, Lucas 18  Sélection Centre Val de .. 3h 05' 19'' + 03' 43'' - 20
57 35  Sintmaartensdijk, Roel van 17  Willebrord Wil Vooruit 3h 05' 20'' + 03' 44'' + 2
58 137  Morin, Dylan 17  Côtes d'Armor 3h 05' 21'' + 03' 45'' -
59 144  Tanguy, Maxan 16  Finistère 3h 05' 21'' + 03' 45'' + 2
60 69  Santy, Arne 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 05' 24'' + 03' 48'' - 37
61 136  Le Berre, Mathis 17  Côtes d'Armor 3h 05' 29'' + 03' 53'' - 31
62 181  Bosoni, Victor 16  SCO Dijon 3h 05' 37'' + 04' 01'' - 30
63 28  Laurance, Axel 17  Entente Locmine-Vannes 3h 05' 43'' + 04' 07'' - 48
64 138  Poirier, Clement 17  Côtes d'Armor 3h 05' 58'' + 04' 22'' + 2
65 91  Isasa, Xabier 16  Gipuzkoa Selekzioa 3h 06' 23'' + 04' 47'' + 4
66 152  Lambert, Mathieu 16  Sarthe 3h 06' 24'' + 04' 48'' - 2
67 78  Couzens, Tom 16  Zappi's Racing Team 3h 06' 26'' + 04' 50'' + 6
68 75  Hartley, Lewis 18  Zappi's Racing Team 3h 06' 29'' + 04' 53'' + 4
69 79  Hughes, Dylan 17  Spokes Racing Team 3h 06' 41'' + 05' 05'' + 5
70 130  Sourdy, Kylian 18  CR Nouvelle Aquitane 3h 06' 45'' + 05' 09'' - 5
71 164  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. 3h 06' 55'' + 05' 19'' - 1
72 172  Fremont, Lucas 17  VS Vallette 3h 06' 57'' + 05' 21'' + 3
73 150  Saillefest, Leo 17  Ille-et-Vilaine 3h 07' 07'' + 05' 31'' + 4
74 10  Meijdam, Sam 16  Wilton Cycling Team De V.. 3h 07' 43'' + 06' 07'' - 6
75 26  Tanguy, Quentin 16  Entente Locmine-Vannes 3h 07' 47'' + 06' 11'' - 4
76 7  Moureau, Axel 17  Wilton Cycling Team De V.. 3h 07' 58'' + 06' 22'' -
77 98  Jenkins, Nolan 17  Lux/Sideshow 3h 10' 00'' + 08' 24'' + 2
78 97  Simmons, Quinn 17  Lux/Sideshow 3h 10' 01'' + 08' 25'' -
79 117  Nedjari, Hugo 16  Sélection Centre Val de .. 3h 10' 53'' + 09' 17'' + 1
80 143  Silliau, Nicolas 17  Finistère 3h 11' 31'' + 09' 55'' - 45
81 124  Joalland, Yael 17  CD de Loire Atlantique 3h 11' 46'' + 10' 10'' + 1
82 186  Richard, Baptiste 17  SCO Dijon 3h 12' 58'' + 11' 22'' + 4
83 1  Ekeren, Niels van 18  Monkey Town Cycling Team.. 3h 13' 01'' + 11' 25'' + 5
84 82  George, Alfred 17  Spokes Racing Team 3h 13' 19'' + 11' 43'' + 5
85 39  De Lobel, Sander 17  Royal Cureghem Sportief .. 3h 13' 26'' + 11' 50'' - 4
86 146  Bernard, Pierre 18  Ille-et-Vilaine 3h 13' 37'' + 12' 01'' - 2
87 201  Le Guevel, Alexis 16  VC Pontivyen 3h 13' 45'' + 12' 09'' - 2
88 70  Grootaert, Mathisse 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 13' 53'' + 12' 17'' + 4
89 129  Leporc, Thibaud 18  CR Nouvelle Aquitane 3h 14' 06'' + 12' 30'' - 6
90 67  Lootens, Gust 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 14' 12'' + 12' 36'' + 3
91 4  Razinskis, Alekss 17  Monkey Town Cycling Team.. 3h 14' 39'' + 13' 03'' -
92 81  Dent, Alexander 17  Spokes Racing Team 3h 14' 40'' + 13' 04'' - 5
93 45  Van Iseghem, Sam 17  Lotto-VC Ardennes 3h 14' 45'' + 13' 09'' - 3
94 116  Herisse, Joseph 18  Sélection Centre Val de .. 3h 15' 26'' + 13' 50'' + 1
95 93  Gurrutxaga, Gaizka 17  Gipuzkoa Selekzioa 3h 15' 28'' + 13' 52'' + 2
96 38  De Pauw, Len 18  Royal Cureghem Sportief .. 3h 15' 35'' + 13' 59'' + 2
97 96  Andoni, Azkarate 18  Gipuzkoa Selekzioa 3h 15' 40'' + 14' 04'' - 1
98 160  Jolidon, Nicola 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 15' 41'' + 14' 05'' - 4
99 108  Dubuc, Simon 18  Québec 3h 16' 10'' + 14' 34'' -
100 33  Baak, Jord 18  Willebrord Wil Vooruit 3h 16' 36'' + 15' 00'' + 6
101 151  Biard, François 16  Sarthe 3h 17' 01'' + 15' 25'' -
102 161  Malingre, Tom 18  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 17' 02'' + 15' 26'' + 2
103 173  Voisin, Ronan 16  VS Vallette 3h 17' 14'' + 15' 38'' - 3
104 95  Otero, Julen 17  Gipuzkoa Selekzioa 3h 17' 17'' + 15' 41'' - 2
105 13  Evanno, Yann 16  CD Vendée 3h 17' 22'' + 15' 46'' + 7
106 60  Vercruysse, Gilles 18  CT Soenens Booom 3h 17' 45'' + 16' 09'' + 4
107 42  Roesems, Siebe 17  Royal Cureghem Sportief .. 3h 17' 58'' + 16' 22'' + 7
108 6  Wilshaus, Serginho 16  Monkey Town Cycling Team.. 3h 18' 14'' + 16' 38'' - 3
109 86  Pijl, Ruben van der 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 3h 18' 15'' + 16' 39'' - 1
110 133  Adam, Kulian 18  Côtes d'Armor 3h 18' 20'' + 16' 44'' - 7
111 48  Halleux, Simon 17  Lotto-VC Ardennes 3h 18' 22'' + 16' 46'' - 4
112 195  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac 3h 18' 34'' + 16' 58'' - 3
113 9  Rayes, Mohamed 18  Wilton Cycling Team De V.. 3h 18' 44'' + 17' 08'' - 2
114 53  Debloudts, Ferre 18  Forte U19 Cycling Team 3h 18' 57'' + 17' 21'' + 1
115 71  Vos, Yannick 17  Meubelen Gaverzicht-Glas.. 3h 19' 10'' + 17' 34'' - 2
116 40  Van Hemelen, Vincent 17  Royal Cureghem Sportief .. 3h 19' 51'' + 18' 15'' + 4
117 11  Dorenbos, Yanne 17  Wilton Cycling Team De V.. 3h 20' 06'' + 18' 30'' + 5
118 194  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac 3h 20' 11'' + 18' 35'' -
119 17  Supiot, Maxime 16  CD Vendée 3h 20' 22'' + 18' 46'' - 2
120 49  Vandenborre, Mathias 17  Forte U19 Cycling Team 3h 20' 33'' + 18' 57'' - 4
121 52  Marsman, Tim 17  Forte U19 Cycling Team 3h 20' 49'' + 19' 13'' -
122 15  Limousin, Mathieu 18  CD Vendée 3h 20' 57'' + 19' 21'' - 3
123 34  Rijsdijk, Nathan 18  Willebrord Wil Vooruit 3h 21' 36'' + 20' 00'' -
124 12  Fontijne, Emiel 17  Wilton Cycling Team De V.. 3h 22' 02'' + 20' 26'' -
125 131  Fedrigo, Mathis 17  CR Nouvelle Aquitane 3h 22' 04'' + 20' 28'' + 3
126 140  Arzel, Maxime 17  Finistère 3h 22' 39'' + 21' 03'' + 1
127 154  Leroux, Théo 17  Sarthe 3h 23' 11'' + 21' 35'' - 2
128 24  Nothum, Pol 18  Luxembourg 3h 23' 13'' + 21' 37'' - 2
129 196  Le Goff, Maxime 17  VC Pays de Loudéac 3h 23' 27'' + 21' 51'' -
130 199  Cosan, Guillaume 16  VC Pontivyen 3h 23' 41'' + 22' 05'' + 2
131 204  Nio, Nathan 16  VC Pontivyen 3h 23' 50'' + 22' 14'' -
132 198  Le Bihan, Valentin 17  VC Pays de Loudéac 3h 24' 03'' + 22' 27'' - 2
133 135  Glot, Raphaël 18  Côtes d'Armor 3h 27' 07'' + 25' 31'' -
134 158  Dabot, Raphael 17  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 27' 30'' + 25' 54'' -
135 47  Goubeert, Theo 17  Lotto-VC Ardennes 3h 32' 09'' + 30' 33'' + 1
136 167  Pontaizeau, Jeremy 18  Team Junior Nantes Atlan.. 3h 33' 10'' + 31' 34'' - 1
137 162  Lamand, Thomas 17  CC Villeneuve Saint-Germ.. 3h 33' 49'' + 32' 13'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 127  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane 13 pts -
2 57  Belle, Bas van 18  CT Soenens Booom 13 pts 0 pts -
3 98  Jenkins, Nolan 17  Lux/Sideshow 10 pts -3 pts -
4 97  Simmons, Quinn 17  Lux/Sideshow 4 pts -9 pts -
5 77  Hollyman, Mason 18  Zappi's Racing Team 2 pts -11 pts -
6 51  Krul, Wessel 18  Forte U19 Cycling Team 2 pts -11 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 51  Krul, Wessel 18  Forte U19 Cycling Team 8 pts -
2 97  Simmons, Quinn 17  Lux/Sideshow 5 pts -3 pts -
3 57  Belle, Bas van 18  CT Soenens Booom 4 pts -4 pts -
4 141  Guernalec, Victor 18  Finistère 2 pts -6 pts -
5 139  D'Hervez, Thibault 16  Finistère 2 pts -6 pts -
6 25  Molinaro, Benjamin 17  Entente Locmine-Vannes 1 pts -7 pts -
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Finistère 9h 08' 36'' -
2  Willebrord Wil Vooruit 9h 09' 48'' + 01' 12'' + 2
3  CT Soenens Booom 9h 09' 49'' + 01' 13'' - 1
4  Zappi's Racing Team 9h 11' 07'' + 02' 31'' + 4
5  Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 9h 11' 23'' + 02' 47'' -
6  Lux/Sideshow 9h 11' 27'' + 02' 51'' - 3
7  Ille-et-Vilaine 9h 12' 59'' + 04' 23'' -
8  Wieler Ploeg Groot Amsterdam Junioren 9h 13' 18'' + 04' 42'' - 2
9  CR Nouvelle Aquitane 9h 14' 37'' + 06' 01'' + 1
10  Sélection Centre Val de Loire 9h 15' 07'' + 06' 31'' + 2
11  Côtes d'Armor 9h 15' 08'' + 06' 32'' - 2
12  Team Junior Nantes Atlantique 9h 15' 28'' + 06' 52'' + 1
13  Entente Locmine-Vannes 9h 17' 00'' + 08' 24'' - 2
14  Forte U19 Cycling Team 9h 22' 27'' + 13' 51'' + 4
15  Lotto-VC Ardennes 9h 22' 56'' + 14' 20'' -
16  Spokes Racing Team 9h 23' 45'' + 15' 09'' -
17  CD Vendée 9h 25' 24'' + 16' 48'' + 3
18  Québec 9h 25' 26'' + 16' 50'' - 1
19  Gipuzkoa Selekzioa 9h 26' 18'' + 17' 42'' -
20  Royal Cureghem Sportief VZW 9h 30' 11'' + 21' 35'' + 2
21  Luxembourg 9h 30' 48'' + 22' 12'' -
22  Monkey Town Cycling Team Junior 9h 31' 55'' + 23' 19'' + 1
23  CC Villeneuve Saint-Germain Soissons Aisne 9h 37' 45'' + 29' 09'' + 1
24  VS Vallette 9h 39' 47'' + 31' 11'' + 1
25  VC Pontivyen 9h 42' 37'' + 34' 01'' + 1
26  Wilton Cycling Team De Volharding 9h 42' 57'' + 34' 21'' + 3
27  VC Pays de Loudéac 9h 43' 22'' + 34' 46'' -
28  Sarthe 9h 46' 36'' + 38' 00'' -


© Wijnreder Media