Sibiu - Balea Lac (163.3 km)

Route

 5 July 2019
 Profile  Mountain stage
 Start  Sibiu
 Finish  Balea Lac
 Distance  163.3 km  (101.5 mi)
 Speed  36.507 km/h  (22.685 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Rivera, Kevin (ANS) 9h 20' 17''
 Paroz, Justin (AKT) 6 points
 Rivera, Kevin (ANS) 20 points
 Rivera, Kevin (ANS) 9h 20' 17''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 6  Rivera, Kevin 21  Androni Giocattoli-Sider.. 4h 28' 23'' 1 - 1 1
2 3  Muñoz, Daniel 22  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 05'' 2 - 2 -
3 95  Rogina, Radoslav 40  Adria Mobil + 00' 38'' 4 - 3 -
4 181  Tvetcov, Serghei 30  Romania + 00' 40'' 5 - 4 -
5 16  Arslanov, Ildar 25  Gazprom-RusVelo + 00' 40'' 6 - 5 -
6 171  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir + 00' 45'' 7 - 8 -
7 83  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author + 00' 48'' 8 - 9 -
8 101  Bais, Mattia 22  Cycling Team Friuli + 00' 49'' 9 - 10 -
9 173  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir + 01' 08'' 40 - 11 -
10 175  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir + 01' 15'' 11 - 12 -
11 5  Bisolti, Alessandro 34  Androni Giocattoli-Sider.. + 01' 17'' 10 - - -
12 116  Mazzucco, Fabio 20  Sangemini-Trevigiani-MG... + 01' 19'' 15 - - 3
13 52  Valter, Attila 21  CCC Development Team + 01' 20'' 13 - - 4
14 115  Zana, Filippo 20  Sangemini-Trevigiani-MG... + 01' 21'' 12 - - 2
15 82  Hník, Karel 27  Elkov-Author + 01' 24'' 14 - - -
16 114  Totò, Paolo 28  Sangemini-Trevigiani-MG... + 01' 32'' 17 - - -
17 51  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team + 01' 40'' 16 - - -
18 196  Buts, Vitaliy 32  Ukraine + 02' 17'' 20 - - -
19 62  Fetter, Erik 19  Pannon Cycling Team + 02' 19'' 18 - - 5
20 72  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus + 02' 25'' 3 1 7 -
21 84  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author + 02' 25'' 19 - - -
22 13  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo + 02' 34'' 21 - - 6
23 133  Martinelli, Ivan 29  D'Amico-UM Tools + 02' 36'' 26 - - -
24 34  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria + 02' 40'' 22 - - 7
25 144  Font, Bernat 25  303 Project + 02' 45'' 23 - - -
26 55  Tracz, Szymon 20  CCC Development Team + 02' 55'' 27 - - 8
27 56  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team + 02' 55'' 24 - - -
28 94  Grošelj, Žiga 25  Adria Mobil + 02' 56'' 25 - - -
29 131  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools + 03' 16'' 28 - - -
30 42  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 03' 31'' 33 - - -
31 165  Novikov, Savva 19  Lokosphinx + 03' 36'' 29 - - 9
32 193  Vasylyuk, Andriy 31  Ukraine + 03' 42'' 30 - - -
33 65  Szatmáry, András 28  Pannon Cycling Team + 03' 43'' 31 - - -
34 44  Pluimers, Rick 18  Monkey Town–à Bloc CT + 03' 57'' 32 - - 10
35 54  Pękala, Piotr 20  CCC Development Team + 04' 04'' 34 - - 11
36 112  Puccioni, Dario 22  Sangemini-Trevigiani-MG... + 04' 31'' 35 - - -
37 143  Newkirk, Isaiah 29  303 Project + 05' 01'' 48 - - -
38 85  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author + 06' 15'' 37 - - -
39 4  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 06' 15'' 36 - - -
40 164  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx + 06' 30'' 38 - - -
41 194  Golovash, Oleksandr 27  Ukraine + 06' 50'' 39 - - -
42 71  Voisard, Yannis 20  Akros-Thömus + 08' 27'' 41 - - 12
43 25  Arroyave, Daniel 19  Team Novak + 08' 29'' 42 - - 13
44 63  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team + 09' 16'' 43 - - -
45 113  Salvietti, Niccolò 25  Sangemini-Trevigiani-MG... + 09' 58'' 46 - - -
46 12  Shilov, Sergey 31  Gazprom-RusVelo + 10' 21'' 44 - - -
47 91  Jarc, Aljaž 20  Adria Mobil + 10' 21'' 45 - - 14
48 35  Vulcan, Denis 19  Giotti-Victoria + 10' 21'' 47 - - 15
49 136  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools + 11' 51'' 57 - - 18
50 74  Suter, Joël 20  Akros-Thömus + 12' 07'' 49 5 - 16
51 61  Pelikán, János 24  Pannon Cycling Team + 13' 18'' 51 - - -
52 93  Katrašnik, Gasper 24  Adria Mobil + 13' 26'' 53 - 16 -
53 2  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 13' 26'' 54 - - -
54 24  Dementyev, Yehor 32  Team Novak + 13' 26'' 55 - 14 -
55 45  Veekens, Mel van der .. 20  Monkey Town–à Bloc CT + 13' 27'' 52 - - 17
56 41  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT + 13' 27'' 50 - - -
57 92  Per, Gorazd 22  Adria Mobil + 16' 54'' 58 - - 19
58 192  Zubenko, Mykyta 24  Ukraine + 17' 03'' 64 - - -
59 81  Sisr, František 26  Elkov-Author + 17' 03'' 56 - - -
60 163  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx + 18' 31'' 68 - - 21
61 135  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools + 20' 06'' 59 - - -
62 64  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team + 20' 25'' 60 - - -
63 111  Bonifazio, Leonardo 28  Sangemini-Trevigiani-MG... + 20' 56'' 62 - - -
64 31  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria + 21' 04'' 61 2 - -
65 104  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli + 21' 04'' 69 8 17 22
66 142  Stephens, Austin 26  303 Project + 21' 31'' 63 - - -
67 195  Prevar, Oleksandr 29  Ukraine + 24' 02'' 65 - - -
68 132  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools + 24' 21'' 66 - - -
69 22  Molina, Wilmar 21  Team Novak + 24' 34'' 67 - - 20
70 145  Ellwood, Grant 23  303 Project + 25' 47'' 78 - - -
71 43  Loohuis, Lars 18  Monkey Town–à Bloc CT + 26' 03'' 81 - - 27
72 191  Soltasiuk, Vladyslav 21  Ukraine + 26' 30'' 77 - - 25
73 15  Kobernyak, Evgeny 24  Gazprom-RusVelo + 27' 33'' 76 - - -
74 32  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria + 27' 49'' 73 - 13 -
75 161  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx + 28' 11'' 72 - - 24
76 75  Selenati, Nico 22  Akros-Thömus + 28' 11'' 70 6 - -
77 76  Aebi, Antoine 20  Akros-Thömus + 28' 11'' 71 - - 23
78 141  Amiri, Alex 23  303 Project + 28' 12'' 74 7 15 -
79 103  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli + 28' 12'' 79 - - 26
80 121  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy + 29' 03'' 83 - - -
81 14  Stash, Mamyr 26  Gazprom-RusVelo + 30' 13'' 75 - - -
82 96  Božic, Jon 22  Adria Mobil + 31' 40'' 85 4 6 -
83 21  Restrepo, Jaime 22  Team Novak + 33' 21'' 86 - - -
84 174  Meucci, Andrea 25  Amore & Vita-Prodir + 35' 01'' 88 - - -
85 11  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo + 36' 09'' 87 - - 30
86 73  Güller, Timo 25  Akros-Thömus + 36' 10'' 80 3 - -
87 26  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak + 36' 58'' 84 - - 29
88 124  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy + 37' 14'' 89 - - 31
89 53  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team + 38' 54'' 82 - - 28
90 66  Forray, András 18  Pannon Cycling Team + 39' 49'' 90 - - 32
OTL 162  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 42' 28''
OTL 102  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli + 42' 36''
OTL 33  Onesti, Emanuele 24  Giotti-Victoria + 45' 01''
OTL 36  Sterbini, Simone 25  Giotti-Victoria + 45' 01''
OTL 125  Miño, Gustavo 35  Massi Vivo-Grupo Oresy + 47' 29''
OTL 134  Raffaele, Angelo 28  D'Amico-UM Tools + 47' 53''
OTL 182  Grosu, Eduard 26  Romania + 47' 54''
DNS 1  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Androni Giocattoli-Sidermec 13h 26' 31'' 14
1 6  Rivera, Kevin 21 4h 28' 23''
2 3  Muñoz, Daniel 22 4h 28' 28''
11 5  Bisolti, Alessandro 34 4h 29' 40''
2  Amore & Vita-Prodir 13h 28' 17'' 25
6 171  Ficara, Pierpaolo 28 4h 29' 08''
9 173  Celano, Danilo 29 4h 29' 31''
10 175  Tizza, Marco 27 4h 29' 38''
3  Sangemini-Trevigiani-MG.Kvis 13h 29' 21'' 42
12 116  Mazzucco, Fabio 20 4h 29' 42''
14 115  Zana, Filippo 20 4h 29' 44''
16 114  Totò, Paolo 28 4h 29' 55''
4  Elkov-Author 13h 29' 46'' 43
7 83  Schlegel, Michal 24 4h 29' 11''
15 82  Hník, Karel 27 4h 29' 47''
21 84  Kukrle, Michael 24 4h 30' 48''
5  CCC Development Team 13h 31' 04'' 56
13 52  Valter, Attila 21 4h 29' 43''
17 51  Brożyna, Piotr 24 4h 30' 03''
26 55  Tracz, Szymon 20 4h 31' 18''
6  Ukraine 13h 37' 58'' 91
18 196  Buts, Vitaliy 32 4h 30' 40''
32 193  Vasylyuk, Andriy 31 4h 32' 05''
41 194  Golovash, Oleksandr 27 4h 35' 13''
7  Gazprom-RusVelo 13h 38' 44'' 73
5 16  Arslanov, Ildar 25 4h 29' 03''
22 13  Nekrasov, Denis 22 4h 30' 57''
46 12  Shilov, Sergey 31 4h 38' 44''
8  Adria Mobil 13h 39' 04'' 78
3 95  Rogina, Radoslav 40 4h 29' 01''
28 94  Grošelj, Žiga 25 4h 31' 19''
47 91  Jarc, Aljaž 20 4h 38' 44''
9  Pannon Cycling Team 13h 40' 27'' 96
19 62  Fetter, Erik 19 4h 30' 42''
33 65  Szatmáry, András 28 4h 32' 06''
44 63  Filutás, Viktor 22 4h 37' 39''
10  D'Amico-UM Tools 13h 42' 52'' 101
23 133  Martinelli, Ivan 29 4h 30' 59''
29 131  Mosca, Jacopo 25 4h 31' 39''
49 136  Orocito, Franco 20 4h 40' 14''
11  Monkey Town–à Bloc CT 13h 46' 04'' 119
30 42  Janssen, Adriaan 23 4h 31' 54''
34 44  Pluimers, Rick 18 4h 32' 20''
55 45  Veekens, Mel van der 20 4h 41' 50''
12  Akros-Thömus 13h 48' 08'' 112
20 72  Paroz, Justin 23 4h 30' 48''
42 71  Voisard, Yannis 20 4h 36' 50''
50 74  Suter, Joël 20 4h 40' 30''
13  Lokosphinx 13h 53' 46'' 131
31 165  Novikov, Savva 19 4h 31' 59''
40 164  Vdovin, Alexander 25 4h 34' 53''
60 163  Nikiforov, Arseny 21 4h 46' 54''
14  303 Project 13h 54' 26'' 128
25 144  Font, Bernat 25 4h 31' 08''
37 143  Newkirk, Isaiah 29 4h 33' 24''
66 142  Stephens, Austin 26 4h 49' 54''
15  Giotti-Victoria 13h 59' 14'' 136
24 34  Dima, Emil 22 4h 31' 03''
48 35  Vulcan, Denis 19 4h 38' 44''
64 31  Stacchiotti, Riccardo 27 4h 49' 27''
16  Team Novak 14h 11' 38'' 166
43 25  Arroyave, Daniel 19 4h 36' 52''
54 24  Dementyev, Yehor 32 4h 41' 49''
69 22  Molina, Wilmar 21 4h 52' 57''
17  Cycling Team Friuli 14h 15' 14'' 152
8 101  Bais, Mattia 22 4h 29' 12''
65 104  Bais, Davide 21 4h 49' 27''
79 103  Petrelli, Gabriele 18 4h 56' 35''
18  Massi Vivo-Grupo Oresy 15h 18' 55'' 263
80 121  Caseny, Rubén 32 4h 57' 26''
88 124  Maidana, David 18 5h 05' 37''
95 125  Miño, Gustavo 35 5h 15' 52''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 6  Rivera, Kevin 21  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 20' 17'' + 55
2 3  Muñoz, Daniel 22  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 20' 34'' + 00' 17'' + 66
3 72  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus 9h 20' 41'' + 00' 24'' - 2
4 95  Rogina, Radoslav 40  Adria Mobil 9h 20' 58'' + 00' 41'' + 39
5 181  Tvetcov, Serghei 30  Romania 9h 20' 59'' + 00' 42'' + 23
6 16  Arslanov, Ildar 25  Gazprom-RusVelo 9h 21' 00'' + 00' 43'' + 25
7 171  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir 9h 21' 07'' + 00' 50'' + 30
8 83  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author 9h 21' 10'' + 00' 53'' + 28
9 101  Bais, Mattia 22  Cycling Team Friuli 9h 21' 17'' + 01' 00'' + 51
10 5  Bisolti, Alessandro 34  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 21' 35'' + 01' 18'' + 14
11 175  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 9h 21' 37'' + 01' 20'' + 28
12 115  Zana, Filippo 20  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 21' 38'' + 01' 21'' + 13
13 52  Valter, Attila 21  CCC Development Team 9h 21' 39'' + 01' 22'' + 14
14 82  Hník, Karel 27  Elkov-Author 9h 21' 39'' + 01' 22'' + 2
15 116  Mazzucco, Fabio 20  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 21' 39'' + 01' 22'' + 15
16 51  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team 9h 21' 57'' + 01' 40'' + 4
17 114  Totò, Paolo 28  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 22' 30'' + 02' 13'' + 56
18 62  Fetter, Erik 19  Pannon Cycling Team 9h 22' 36'' + 02' 19'' + 3
19 84  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author 9h 22' 38'' + 02' 21'' - 8
20 196  Buts, Vitaliy 32  Ukraine 9h 22' 44'' + 02' 27'' + 34
21 13  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo 9h 23' 03'' + 02' 46'' + 38
22 34  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 9h 23' 05'' + 02' 48'' + 24
23 144  Font, Bernat 25  303 Project 9h 23' 09'' + 02' 52'' + 18
24 56  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 9h 23' 10'' + 02' 53'' - 7
25 94  Grošelj, Žiga 25  Adria Mobil 9h 23' 19'' + 03' 02'' + 15
26 133  Martinelli, Ivan 29  D'Amico-UM Tools 9h 23' 21'' + 03' 04'' + 23
27 55  Tracz, Szymon 20  CCC Development Team 9h 23' 22'' + 03' 05'' + 26
28 131  Mosca, Jacopo 25  D'Amico-UM Tools 9h 23' 50'' + 03' 33'' - 15
29 165  Novikov, Savva 19  Lokosphinx 9h 24' 05'' + 03' 48'' + 32
30 193  Vasylyuk, Andriy 31  Ukraine 9h 24' 06'' + 03' 49'' + 15
31 65  Szatmáry, András 28  Pannon Cycling Team 9h 24' 07'' + 03' 50'' + 19
32 44  Pluimers, Rick 18  Monkey Town–à Bloc CT 9h 24' 08'' + 03' 51'' - 24
33 42  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 9h 24' 09'' + 03' 52'' + 38
34 54  Pękala, Piotr 20  CCC Development Team 9h 24' 37'' + 04' 20'' + 32
35 112  Puccioni, Dario 22  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 24' 51'' + 04' 34'' - 6
36 4  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 26' 32'' + 06' 15'' - 14
37 85  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author 9h 26' 36'' + 06' 19'' - 4
38 164  Vdovin, Alexander 25  Lokosphinx 9h 27' 04'' + 06' 47'' + 29
39 194  Golovash, Oleksandr 27  Ukraine 9h 27' 19'' + 07' 02'' + 23
40 173  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 9h 28' 13'' + 07' 56'' + 45
41 71  Voisard, Yannis 20  Akros-Thömus 9h 28' 45'' + 08' 28'' - 18
42 25  Arroyave, Daniel 19  Team Novak 9h 29' 04'' + 08' 47'' + 27
43 63  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team 9h 29' 37'' + 09' 20'' - 8
44 12  Shilov, Sergey 31  Gazprom-RusVelo 9h 30' 46'' + 10' 29'' + 3
45 91  Jarc, Aljaž 20  Adria Mobil 9h 30' 47'' + 10' 30'' + 7
46 113  Salvietti, Niccolò 25  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 30' 57'' + 10' 40'' + 28
47 35  Vulcan, Denis 19  Giotti-Victoria 9h 31' 42'' + 11' 25'' + 28
48 143  Newkirk, Isaiah 29  303 Project 9h 32' 11'' + 11' 54'' + 38
49 74  Suter, Joël 20  Akros-Thömus 9h 32' 15'' + 11' 58'' - 45
50 41  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT 9h 33' 32'' + 13' 15'' - 47
51 61  Pelikán, János 24  Pannon Cycling Team 9h 33' 37'' + 13' 20'' - 25
52 45  Veekens, Mel van der 20  Monkey Town–à Bloc CT 9h 33' 39'' + 13' 22'' - 43
53 93  Katrašnik, Gasper 24  Adria Mobil 9h 33' 42'' + 13' 25'' - 34
54 2  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 33' 47'' + 13' 30'' - 20
55 24  Dementyev, Yehor 32  Team Novak 9h 34' 11'' + 13' 54'' - 7
56 81  Sisr, František 26  Elkov-Author 9h 37' 16'' + 16' 59'' - 46
57 136  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 9h 37' 17'' + 17' 00'' + 22
58 92  Per, Gorazd 22  Adria Mobil 9h 37' 26'' + 17' 09'' + 7
59 135  Kustadinchev, Roman 23  D'Amico-UM Tools 9h 40' 43'' + 20' 26'' + 11
60 64  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team 9h 40' 52'' + 20' 35'' - 5
61 31  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 9h 41' 08'' + 20' 51'' - 59
62 111  Bonifazio, Leonardo 28  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 41' 10'' + 20' 53'' - 48
63 142  Stephens, Austin 26  303 Project 9h 41' 47'' + 21' 30'' - 45
64 192  Zubenko, Mykyta 24  Ukraine 9h 42' 36'' + 22' 19'' + 17
65 195  Prevar, Oleksandr 29  Ukraine 9h 44' 28'' + 24' 11'' - 14
66 132  Burchio, Federico 23  D'Amico-UM Tools 9h 44' 45'' + 24' 28'' - 24
67 22  Molina, Wilmar 21  Team Novak 9h 45' 04'' + 24' 47'' - 4
68 163  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 9h 46' 10'' + 25' 53'' + 19
69 104  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 9h 46' 17'' + 26' 00'' + 8
70 75  Selenati, Nico 22  Akros-Thömus 9h 48' 19'' + 28' 02'' - 65
71 76  Aebi, Antoine 20  Akros-Thömus 9h 48' 21'' + 28' 04'' - 64
72 161  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 9h 48' 33'' + 28' 16'' - 34
73 32  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria 9h 48' 46'' + 28' 29'' - 1
74 141  Amiri, Alex 23  303 Project 9h 48' 53'' + 28' 36'' - 30
75 14  Stash, Mamyr 26  Gazprom-RusVelo 9h 50' 44'' + 30' 27'' - 11
76 15  Kobernyak, Evgeny 24  Gazprom-RusVelo 9h 50' 49'' + 30' 32'' -
77 191  Soltasiuk, Vladyslav 21  Ukraine 9h 51' 52'' + 31' 35'' + 1
78 145  Ellwood, Grant 23  303 Project 9h 52' 43'' + 32' 26'' + 4
79 103  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 9h 55' 08'' + 34' 51'' + 4
80 73  Güller, Timo 25  Akros-Thömus 9h 56' 27'' + 36' 10'' - 48
81 43  Loohuis, Lars 18  Monkey Town–à Bloc CT 9h 56' 38'' + 36' 21'' + 8
82 53  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 9h 59' 22'' + 39' 05'' - 24
83 121  Caseny, Rubén 32  Massi Vivo-Grupo Oresy 10h 00' 05'' + 39' 48'' + 11
84 26  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 10h 02' 25'' + 42' 08'' - 4
85 96  Božic, Jon 22  Adria Mobil 10h 02' 32'' + 42' 15'' + 6
86 21  Restrepo, Jaime 22  Team Novak 10h 04' 15'' + 43' 58'' + 6
87 11  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo 10h 04' 24'' + 44' 07'' + 1
88 174  Meucci, Andrea 25  Amore & Vita-Prodir 10h 06' 01'' + 45' 44'' + 5
89 124  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy 10h 20' 28'' + 1h 00' 11'' + 7
90 66  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 10h 23' 17'' + 1h 03' 00'' + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 72  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus 6 pts -
2 31  Stacchiotti, Riccardo 27  Giotti-Victoria 4 pts -2 pts -
3 73  Güller, Timo 25  Akros-Thömus 3 pts -3 pts + 3
4 96  Božic, Jon 22  Adria Mobil 3 pts -3 pts + 1
5 74  Suter, Joël 20  Akros-Thömus 2 pts -4 pts - 2
6 75  Selenati, Nico 22  Akros-Thömus 2 pts -4 pts - 2
7 141  Amiri, Alex 23  303 Project 2 pts -4 pts
8 104  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 1 pts -5 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 6  Rivera, Kevin 21  Androni Giocattoli-Sider.. 20 pts
2 3  Muñoz, Daniel 22  Androni Giocattoli-Sider.. 18 pts -2 pts
3 95  Rogina, Radoslav 40  Adria Mobil 16 pts -4 pts
4 181  Tvetcov, Serghei 30  Romania 14 pts -6 pts
5 16  Arslanov, Ildar 25  Gazprom-RusVelo 12 pts -8 pts
6 96  Božic, Jon 22  Adria Mobil 12 pts -8 pts - 4
7 72  Paroz, Justin 23  Akros-Thömus 11 pts -9 pts - 6
8 171  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir 10 pts -10 pts
9 83  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author 8 pts -12 pts
10 101  Bais, Mattia 22  Cycling Team Friuli 7 pts -13 pts
11 173  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 6 pts -14 pts
12 175  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 5 pts -15 pts
13 32  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria 3 pts -17 pts - 10
14 24  Dementyev, Yehor 32  Team Novak 2 pts -18 pts
15 141  Amiri, Alex 23  303 Project 2 pts -18 pts
16 93  Katrašnik, Gasper 24  Adria Mobil 1 pts -19 pts
17 104  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 1 pts -19 pts - 13
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 6  Rivera, Kevin 21  Androni Giocattoli-Sider.. 9h 20' 17'' + 13
2 115  Zana, Filippo 20  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 21' 38'' + 01' 21'' + 4
3 116  Mazzucco, Fabio 20  Sangemini-Trevigiani-MG... 9h 21' 39'' + 01' 22'' + 6
4 52  Valter, Attila 21  CCC Development Team 9h 21' 39'' + 01' 22'' + 4
5 62  Fetter, Erik 19  Pannon Cycling Team 9h 22' 36'' + 02' 19'' -
6 13  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo 9h 23' 03'' + 02' 46'' + 10
7 34  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 9h 23' 05'' + 02' 48'' + 4
8 55  Tracz, Szymon 20  CCC Development Team 9h 23' 22'' + 03' 05'' + 5
9 165  Novikov, Savva 19  Lokosphinx 9h 24' 05'' + 03' 48'' + 8
10 44  Pluimers, Rick 18  Monkey Town–à Bloc CT 9h 24' 08'' + 03' 51'' - 7
11 54  Pękala, Piotr 20  CCC Development Team 9h 24' 37'' + 04' 20'' + 9
12 71  Voisard, Yannis 20  Akros-Thömus 9h 28' 45'' + 08' 28'' - 5
13 25  Arroyave, Daniel 19  Team Novak 9h 29' 04'' + 08' 47'' + 8
14 91  Jarc, Aljaž 20  Adria Mobil 9h 30' 47'' + 10' 30'' - 2
15 35  Vulcan, Denis 19  Giotti-Victoria 9h 31' 42'' + 11' 25'' + 7
16 74  Suter, Joël 20  Akros-Thömus 9h 32' 15'' + 11' 58'' - 15
17 45  Veekens, Mel van der 20  Monkey Town–à Bloc CT 9h 33' 39'' + 13' 22'' - 13
18 136  Orocito, Franco 20  D'Amico-UM Tools 9h 37' 17'' + 17' 00'' + 7
19 92  Per, Gorazd 22  Adria Mobil 9h 37' 26'' + 17' 09'' -
20 22  Molina, Wilmar 21  Team Novak 9h 45' 04'' + 24' 47'' - 2
21 163  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 9h 46' 10'' + 25' 53'' + 8
22 104  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 9h 46' 17'' + 26' 00'' + 1
23 76  Aebi, Antoine 20  Akros-Thömus 9h 48' 21'' + 28' 04'' - 21
24 161  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 9h 48' 33'' + 28' 16'' - 14
25 191  Soltasiuk, Vladyslav 21  Ukraine 9h 51' 52'' + 31' 35'' - 1
26 103  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 9h 55' 08'' + 34' 51'' + 1
27 43  Loohuis, Lars 18  Monkey Town–à Bloc CT 9h 56' 38'' + 36' 21'' + 4
28 53  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 9h 59' 22'' + 39' 05'' - 13
29 26  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 10h 02' 25'' + 42' 08'' - 3
30 11  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo 10h 04' 24'' + 44' 07'' -
31 124  Maidana, David 18  Massi Vivo-Grupo Oresy 10h 20' 28'' + 1h 00' 11'' + 1
32 66  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 10h 23' 17'' + 1h 03' 00'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media