Route

 8 July 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Kontich
 Finish  Kontich
 Distance  125.1 km  (77.7 mi)
 Speed  42.102 km/h  (26.161 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Karpenko, Gleb (EST) 9h 05' 53''
 Veenendaal, H.. (DJR) 77 points
 
 Rootkin-Gray,.. (SEC) 9h 06' 23''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 74  Veenendaal, Hidde van.. 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 2h 58' 17'' 6 1 - -
2 135  Dressler, Luca 17  Germany + 00' 00'' 7 4 - 2
3 136  Uhlig, Henri 17  Germany + 00' 00'' 9 5 - -
4 55  Romers, Boris 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 00'' 27 14 - 10
5 54  Vandesompel, Cedric 18  AA-Drink Jongerenteam + 00' 00'' 32 12 - -
6 149  Thomas, Théo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 00'' 41 8 - -
7 39  Cas, Stijn 17  Young Cycling Talent D&a.. + 00' 00'' 93 25 - -
8 129  Kazis, Daniels 18  Latvia + 00' 00'' 8 3 - -
9 64  Verlinden, Jordi 16  WAC Team Hoboken + 00' 00'' 64 27 - 28
10 45  Huys, Branko 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 11 13 - -
11 79  Willems, Dennis 18  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 56 30 - -
12 4  Vanluchene, Maxim 17  Milwaukee–Alphamotorhomes + 00' 00'' 83 33 - -
13 70  Wilshaus, Serginho 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 00'' 57 18 - -
14 20  Boons, Jente 17  Davo Cycling Team + 00' 00'' 74 37 - 34
15 98  Codd, James 17  Wales + 00' 00'' 117 39 - -
16 72  Straten, Xander van van 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 00'' 60 34 - 26
17 49  Nys, Thibau 16  AA-Drink Jongerenteam + 00' 00'' 24 42 - 9
18 80  Hanegraaf, Stijn 17  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 66 45 - 29
19 99  Evans, Iwan 16  Wales + 00' 00'' 73 20 - 33
20 9  Simons, Rob 16  Sport en Steun-Leopoldsb.. + 00' 00'' 85 51 - 41
21 28  Boeckx, Seppe 17  Heist Cycling Team + 00' 00'' 84 - - 40
22 146  Delzangle, Alexis 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 00'' 33 - - 14
23 131  Belohvosciks, Kristians 17  Latvia + 00' 00'' 89 41 - 44
24 91  Bekenov, Alexnadr 18  Kazakhstan + 00' 00'' 65 - - -
25 148  Nazon, Mattéo 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 00'' 106 - - -
26 125  Wood, George 17  Spokes Racing Team + 00' 00'' 40 - - 18
27 97  Roberts, Owain 18  Wales + 00' 00'' 51 23 - -
28 142  Rootkin-Gray, Jack 16  South East Cycling Team + 00' 00'' 4 11 - 1
29 104  Karpenko, Gleb 17  Estonia + 00' 00'' 1 2 - -
30 68  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 00'' 49 - - 22
31 144  Walker, Max 17  South East Cycling Team + 00' 00'' 2 6 - -
32 119  Lond, Daniel 16  Team Cycling Elite Copen.. + 00' 00'' 80 - - 37
33 141  Donaldson, Robert 17  South East Cycling Team + 00' 00'' 99 31 - 49
34 44  Duym, Steffen 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 110 - - -
35 139  Teare, Tosh 17  South East Cycling Team + 00' 00'' 5 9 - -
36 126  Mcguire, Rory 16  Spokes Racing Team + 00' 00'' 97 - - 47
37 94  Zhaparuly, Bauyrzhan 16  Kazakhstan + 00' 00'' 121 - - 62
38 38  Vandeputte, Louigi 18  Young Cycling Talent D&a.. + 00' 00'' 103 - - -
39 76  Pavone, Gianni 18  ZEROgas WV De Jonge Renner + 00' 00'' 23 48 - -
40 23  Luiten, Niels 16  Davo Cycling Team + 00' 00'' 69 - - 30
41 11  Wolfs, Gert-Jan 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. + 00' 00'' 82 - - 39
42 73  Schepper, Ward de de 18  ZEROgas WV De Jonge Renner + 00' 00'' 62 - - -
43 118  Harvald, William 16  Team Cycling Elite Copen.. + 00' 00'' 102 - - 51
44 65  Avonds, Dries 18  WAC Team Hoboken + 00' 00'' 44 44 - -
45 122  King, Aaron 16  Spokes Racing Team + 00' 00'' 18 24 - 6
46 116  Dalton, Carl 16  Team Cycling Elite Copen.. + 00' 00'' 72 - - 32
47 92  Noskov, Dmitriy 17  Kazakhstan + 00' 00'' 55 - - 24
48 35  Vermeulen, Jeroom 16  Wielerclub Steeds Vooraan + 00' 00'' 53 - - 23
49 107  Kurits, Joonas 17  Estonia + 00' 00'' 16 22 - 5
50 89  Geleijn, Tristan 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. + 00' 00'' 98 - - 48
51 82  Maas, Aleksandr 17  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 63 - - -
52 88  Seldenthuis, Lars 16  Ridley-Hermans Tech-AA D.. + 00' 00'' 39 - - 17
53 61  Neffgen, Tim 17  WAC Team Hoboken + 00' 00'' 28 46 - 11
54 43  Brouwers, Emile 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 20 - - -
55 117  Bruun Fejfer, Soren 17  Team Cycling Elite Copen.. + 00' 00'' 71 - - -
56 14  Smet, Jorre 18  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 00'' 29 - - -
57 102  Roberts, Cian 17  Wales + 00' 00'' 75 - - 35
58 57  Bervoets, MIchael 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 00'' 34 - - -
59 137  Schomburg, Marten 18  Germany + 00' 00'' 95 - - -
60 37  Vermeiren, Yenthe 18  Young Cycling Talent D&a.. + 00' 00'' 96 - - -
61 19  Stevens, Daan 17  Davo Cycling Team + 00' 00'' 42 36 - 19
62 123  Howieson, Scott 18  Spokes Racing Team + 00' 00'' 58 - - -
63 62  Francken, Sibe 18  WAC Team Hoboken + 00' 00'' 48 49 - -
64 78  Oorschot, Robin van van 16  ZEROgas WV De Jonge Renner + 00' 00'' 35 - - 15
65 133  Betzinger, Klaus 16  Germany + 00' 00'' 10 19 - 3
66 42  De Raedt, Arne 16  Young Cycling Talent D&a.. + 00' 00'' 105 - - 52
67 143  Stockwell, Oliver 17  South East Cycling Team + 00' 00'' 12 15 - 4
68 15  De Cleen, Wouter 18  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 00'' 25 - - -
69 47  Van Den Schoor, Mats 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 26 40 - -
70 10  Stegen, Quinten 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. + 00' 00'' 115 - - 57
71 145  Gabriel, Timothe 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 00'' 87 - - 43
72 100  Davies, Bryn 17  Wales + 00' 00'' 118 - - 59
73 105  Livintsev, Anton 18  Estonia + 00' 00'' 77 - - -
74 13  Permentier, Emano 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 00'' 14 17 - -
75 81  Vreeswijk, Noah 17  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 67 - - -
76 26  De Preter, Emiel 16  Heist Cycling Team + 00' 00'' 122 - - 63
77 17  Bertels, Lode 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 00'' 47 - - -
78 84  Kriek, Vincent 16  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 59 - - 25
79 103  Mirzojev, Artjom 17  Estonia + 00' 00'' 13 21 - -
80 18  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 00'' 31 - - 13
81 132  Dankbars, Oskars 18  Latvia + 00' 00'' 88 - - -
82 3  Van Looveren, Joachim 17  Milwaukee–Alphamotorhomes + 00' 00'' 79 - - -
83 22  Budenaers, Thomas 17  Davo Cycling Team + 00' 00'' 61 - - 27
84 140  Gloag, Thomas 17  South East Cycling Team + 00' 00'' 3 7 - -
85 93  Potapenko, Dmitriy 18  Kazakhstan + 00' 00'' 43 - - -
86 67  Kappel, Geert van van 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 00'' 22 32 - -
87 83  Ellermann, Leon 16  District Zuid-Oost Neder.. + 00' 00'' 46 - - 21
88 106  Treimuth, Henri 17  Estonia + 00' 00'' 17 - - -
89 109  Voort, Tim van der va.. 16  WV Westland Wil Vooruit + 00' 00'' 108 - - 54
90 112  Drift, Twan van der v.. 16  WV Westland Wil Vooruit + 00' 00'' 86 - - 42
91 77  Jochems, Jody 16  ZEROgas WV De Jonge Renner + 00' 00'' 30 - - 12
92 32  Deraedt, Victor 17  Wielerclub Steeds Vooraan + 00' 00'' 92 - - -
93 86  Boshoven, Arjan 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. + 00' 00'' 68 - - -
94 51  Huybs, Ward 16  AA-Drink Jongerenteam + 00' 00'' 37 - - 16
95 58  Van Roy, Tristan 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 00'' 107 - - 53
96 138  Kullmann, Juri 17  Germany + 00' 00'' 19 - - 7
97 31  Coppens, Michiel 16  Wielerclub Steeds Vooraan + 00' 00'' 70 50 - 31
98 33  Goos, Liam 17  Wielerclub Steeds Vooraan + 00' 00'' 100 - - 50
99 60  Poleij, Arjan 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 00'' 50 - - -
100 108  Vool, Toomas 18  Estonia + 00' 00'' 101 - - -
101 56  Székely, Nathan 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 00'' 94 - - -
102 53  Van De Putte, Victor 17  AA-Drink Jongerenteam + 00' 00'' 91 - - 46
103 12  Heylen, Wout 18  Sport en Steun-Leopoldsb.. + 00' 00'' 113 - - -
104 150  Lelandais, Remi 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 00'' 21 26 - 8
105 96  Yelyubayev, Ruslan 17  Kazakhstan + 00' 00'' 112 - - 56
106 130  Andersons, Roberts 17  Latvia + 00' 00'' 76 43 - 36
107 50  De Laet, Tomas 17  AA-Drink Jongerenteam + 00' 00'' 36 - - -
108 34  Laevers, Matthijs 17  Wielerclub Steeds Vooraan + 00' 00'' 109 - - 55
109 121  Mitchell, Adam 17  Spokes Racing Team + 00' 00'' 45 - - 20
110 36  Snijders, Wiebe 16  Wielerclub Steeds Vooraan + 01' 39'' 116 - - 58
111 111  Lee, Jardi van der va.. 17  WV Westland Wil Vooruit + 01' 39'' 104 - - -
112 46  Teerlinck, Alexander 16  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 90 29 - 45
113 127  Rubenis, Pauls 18  Latvia + 00' 00'' 38 16 - -
114 48  Van Poppel, Sebastien 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 00'' 15 35 - -
115 25  Huybrechts, Sander 18  Heist Cycling Team + 00' 00'' 54 10 - -
116 75  Arrammach, Kevin 17  ZEROgas WV De Jonge Renner + 00' 00'' 111 38 - -
117 110  Buijs, Quinten 17  WV Westland Wil Vooruit + 00' 00'' 81 47 - 38
118 27  De Vos, Toon 16  Heist Cycling Team + 04' 57'' 119 - - 60
119 85  Rasenberg, Martijn 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. + 00' 00'' 52 28 - -
120 7  Alenteyns, Jorit 18  Sport en Steun-Leopoldsb.. + 00' 00'' 78 - - -
121 29  Beelen, Pieter 18  Heist Cycling Team + 04' 58'' 114 - - -
122 30  Boutayab, Ilyes 17  Heist Cycling Team + 04' 58'' 120 - - 61
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Van Rysel-AG2R La Mondiale 8h 54' 51'' 53
6 149  Thomas, Théo 17 2h 58' 17''
22 146  Delzangle, Alexis 17 2h 58' 17''
25 148  Nazon, Mattéo 18 2h 58' 17''
2  Wilton Cycling Team De Volha.. 8h 54' 51'' 59
13 70  Wilshaus, Serginho 17 2h 58' 17''
16 72  Straten, Xander van 17 2h 58' 17''
30 68  Veenhuis, Ole 16 2h 58' 17''
3  Wales 8h 54' 51'' 61
15 98  Codd, James 17 2h 58' 17''
19 99  Evans, Iwan 16 2h 58' 17''
27 97  Roberts, Owain 18 2h 58' 17''
4  Germany 8h 54' 51'' 64
2 135  Dressler, Luca 17 2h 58' 17''
3 136  Uhlig, Henri 17 2h 58' 17''
59 137  Schomburg, Marten 18 2h 58' 17''
5  District Zuid-Oost Nederland 8h 54' 51'' 80
11 79  Willems, Dennis 18 2h 58' 17''
18 80  Hanegraaf, Stijn 17 2h 58' 17''
51 82  Maas, Aleksandr 17 2h 58' 17''
6  ZEROgas WV De Jonge Renner 8h 54' 51'' 82
1 74  Veenendaal, Hidde van 18 2h 58' 17''
39 76  Pavone, Gianni 18 2h 58' 17''
42 73  Schepper, Ward de 18 2h 58' 17''
7  South East Cycling Team 8h 54' 51'' 92
28 142  Rootkin-Gray, Jack 16 2h 58' 17''
31 144  Walker, Max 17 2h 58' 17''
33 141  Donaldson, Robert 17 2h 58' 17''
8  Avia-Rudyco-Janatrans Cyclin.. 8h 54' 51'' 98
10 45  Huys, Branko 18 2h 58' 17''
34 44  Duym, Steffen 18 2h 58' 17''
54 43  Brouwers, Emile 18 2h 58' 17''
9  Young Cycling Talent D&D 8h 54' 51'' 105
7 39  Cas, Stijn 17 2h 58' 17''
38 38  Vandeputte, Louigi 18 2h 58' 17''
60 37  Vermeiren, Yenthe 18 2h 58' 17''
10  WAC Team Hoboken 8h 54' 51'' 106
9 64  Verlinden, Jordi 16 2h 58' 17''
44 65  Avonds, Dries 18 2h 58' 17''
53 61  Neffgen, Tim 17 2h 58' 17''
11  Spokes Racing Team 8h 54' 51'' 107
26 125  Wood, George 17 2h 58' 17''
36 126  Mcguire, Rory 16 2h 58' 17''
45 122  King, Aaron 16 2h 58' 17''
12  Kazakhstan 8h 54' 51'' 108
24 91  Bekenov, Alexnadr 18 2h 58' 17''
37 94  Zhaparuly, Bauyrzhan 16 2h 58' 17''
47 92  Noskov, Dmitriy 17 2h 58' 17''
13  Latvia 8h 54' 51'' 112
8 129  Kazis, Daniels 18 2h 58' 17''
23 131  Belohvosciks, Kristians 17 2h 58' 17''
81 132  Dankbars, Oskars 18 2h 58' 17''
14  Davo Cycling Team 8h 54' 51'' 115
14 20  Boons, Jente 17 2h 58' 17''
40 23  Luiten, Niels 16 2h 58' 17''
61 19  Stevens, Daan 17 2h 58' 17''
15  AA-Drink Jongerenteam 8h 54' 51'' 116
5 54  Vandesompel, Cedric 18 2h 58' 17''
17 49  Nys, Thibau 16 2h 58' 17''
94 51  Huybs, Ward 16 2h 58' 17''
16  Team Cycling Elite Copenhagen 8h 54' 51'' 121
32 119  Lond, Daniel 16 2h 58' 17''
43 118  Harvald, William 16 2h 58' 17''
46 116  Dalton, Carl 16 2h 58' 17''
17  Sport en Steun-Leopoldsburg 8h 54' 51'' 131
20 9  Simons, Rob 16 2h 58' 17''
41 11  Wolfs, Gert-Jan 17 2h 58' 17''
70 10  Stegen, Quinten 17 2h 58' 17''
18  Estonia 8h 54' 51'' 151
29 104  Karpenko, Gleb 17 2h 58' 17''
49 107  Kurits, Joonas 17 2h 58' 17''
73 105  Livintsev, Anton 18 2h 58' 17''
19  Acrog-Pauwelssauzen-Balen BC 8h 54' 51'' 157
4 55  Romers, Boris 16 2h 58' 17''
58 57  Bervoets, MIchael 18 2h 58' 17''
95 58  Van Roy, Tristan 17 2h 58' 17''
20  Ridley-Hermans Tech-AA Drink 8h 54' 51'' 195
50 89  Geleijn, Tristan 17 2h 58' 17''
52 88  Seldenthuis, Lars 16 2h 58' 17''
93 86  Boshoven, Arjan 17 2h 58' 17''
21  Van Moer Logistics Cycling T.. 8h 54' 51'' 198
56 14  Smet, Jorre 18 2h 58' 17''
68 15  De Cleen, Wouter 18 2h 58' 17''
74 13  Permentier, Emano 17 2h 58' 17''
22  Heist Cycling Team 8h 54' 51'' 212
21 28  Boeckx, Seppe 17 2h 58' 17''
76 26  De Preter, Emiel 16 2h 58' 17''
115 25  Huybrechts, Sander 18 2h 58' 17''
23  Wielerclub Steeds Vooraan 8h 54' 51'' 237
48 35  Vermeulen, Jeroom 16 2h 58' 17''
92 32  Deraedt, Victor 17 2h 58' 17''
97 31  Coppens, Michiel 16 2h 58' 17''
24  WV Westland Wil Vooruit 8h 56' 30'' 290
89 109  Voort, Tim van der 16 2h 58' 17''
90 112  Drift, Twan van der 16 2h 58' 17''
111 111  Lee, Jardi van der 17 2h 59' 56''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 104  Karpenko, Gleb 17  Estonia 9h 05' 53'' -
2 144  Walker, Max 17  South East Cycling Team 9h 06' 03'' + 00' 10'' -
3 140  Gloag, Thomas 17  South East Cycling Team 9h 06' 11'' + 00' 18'' -
4 142  Rootkin-Gray, Jack 16  South East Cycling Team 9h 06' 23'' + 00' 30'' -
5 139  Teare, Tosh 17  South East Cycling Team 9h 06' 23'' + 00' 30'' -
6 74  Veenendaal, Hidde van 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 06' 26'' + 00' 33'' + 1
7 135  Dressler, Luca 17  Germany 9h 06' 27'' + 00' 34'' - 1
8 129  Kazis, Daniels 18  Latvia 9h 06' 55'' + 01' 02'' -
9 136  Uhlig, Henri 17  Germany 9h 06' 56'' + 01' 03'' -
10 133  Betzinger, Klaus 16  Germany 9h 07' 19'' + 01' 26'' -
11 45  Huys, Branko 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 07' 23'' + 01' 30'' + 1
12 143  Stockwell, Oliver 17  South East Cycling Team 9h 07' 23'' + 01' 30'' - 1
13 103  Mirzojev, Artjom 17  Estonia 9h 07' 24'' + 01' 31'' -
14 13  Permentier, Emano 17  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 07' 30'' + 01' 37'' -
15 48  Van Poppel, Sebastien 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 07' 42'' + 01' 49'' -
16 107  Kurits, Joonas 17  Estonia 9h 07' 43'' + 01' 50'' -
17 106  Treimuth, Henri 17  Estonia 9h 07' 48'' + 01' 55'' -
18 122  King, Aaron 16  Spokes Racing Team 9h 07' 49'' + 01' 56'' -
19 138  Kullmann, Juri 17  Germany 9h 08' 06'' + 02' 13'' -
20 43  Brouwers, Emile 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 08' 09'' + 02' 16'' -
21 150  Lelandais, Remi 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 08' 13'' + 02' 20'' -
22 67  Kappel, Geert van 17  Wilton Cycling Team De V.. 9h 08' 19'' + 02' 26'' + 1
23 76  Pavone, Gianni 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 08' 22'' + 02' 29'' + 1
24 49  Nys, Thibau 16  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 25'' + 02' 32'' + 1
25 15  De Cleen, Wouter 18  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 08' 25'' + 02' 32'' + 1
26 47  Van Den Schoor, Mats 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 08' 29'' + 02' 36'' + 1
27 55  Romers, Boris 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 08' 31'' + 02' 38'' + 1
28 61  Neffgen, Tim 17  WAC Team Hoboken 9h 08' 31'' + 02' 38'' + 2
29 14  Smet, Jorre 18  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 08' 33'' + 02' 40'' -
30 77  Jochems, Jody 16  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 08' 34'' + 02' 41'' + 1
31 18  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 08' 36'' + 02' 43'' + 1
32 54  Vandesompel, Cedric 18  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 37'' + 02' 44'' + 1
33 146  Delzangle, Alexis 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 08' 38'' + 02' 45'' + 1
34 57  Bervoets, MIchael 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 08' 40'' + 02' 47'' + 1
35 78  Oorschot, Robin van 16  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 08' 41'' + 02' 48'' + 1
36 50  De Laet, Tomas 17  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 43'' + 02' 50'' + 1
37 51  Huybs, Ward 16  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 49'' + 02' 56'' + 3
38 127  Rubenis, Pauls 18  Latvia 9h 08' 50'' + 02' 57'' + 3
39 88  Seldenthuis, Lars 16  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 08' 53'' + 03' 00'' + 3
40 125  Wood, George 17  Spokes Racing Team 9h 08' 56'' + 03' 03'' + 3
41 149  Thomas, Théo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 08' 56'' + 03' 03'' + 3
42 19  Stevens, Daan 17  Davo Cycling Team 9h 08' 57'' + 03' 04'' + 3
43 93  Potapenko, Dmitriy 18  Kazakhstan 9h 08' 59'' + 03' 06'' + 3
44 65  Avonds, Dries 18  WAC Team Hoboken 9h 08' 59'' + 03' 06'' + 3
45 121  Mitchell, Adam 17  Spokes Racing Team 9h 09' 01'' + 03' 08'' + 3
46 83  Ellermann, Leon 16  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 02'' + 03' 09'' + 3
47 17  Bertels, Lode 17  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 09' 03'' + 03' 10'' + 3
48 62  Francken, Sibe 18  WAC Team Hoboken 9h 09' 09'' + 03' 16'' + 3
49 68  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. 9h 09' 12'' + 03' 19'' + 3
50 60  Poleij, Arjan 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 09' 13'' + 03' 20'' + 3
51 97  Roberts, Owain 18  Wales 9h 09' 14'' + 03' 21'' + 3
52 85  Rasenberg, Martijn 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 09' 15'' + 03' 22'' + 3
53 35  Vermeulen, Jeroom 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 09' 15'' + 03' 22'' + 3
54 25  Huybrechts, Sander 18  Heist Cycling Team 9h 09' 16'' + 03' 23'' + 6
55 92  Noskov, Dmitriy 17  Kazakhstan 9h 09' 16'' + 03' 23'' + 2
56 79  Willems, Dennis 18  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 17'' + 03' 24'' + 3
57 70  Wilshaus, Serginho 17  Wilton Cycling Team De V.. 9h 09' 22'' + 03' 29'' + 4
58 123  Howieson, Scott 18  Spokes Racing Team 9h 09' 24'' + 03' 31'' + 4
59 84  Kriek, Vincent 16  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 24'' + 03' 31'' + 4
60 72  Straten, Xander van 17  Wilton Cycling Team De V.. 9h 09' 27'' + 03' 34'' + 4
61 22  Budenaers, Thomas 17  Davo Cycling Team 9h 09' 29'' + 03' 36'' + 4
62 73  Schepper, Ward de 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 09' 37'' + 03' 44'' + 5
63 82  Maas, Aleksandr 17  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 37'' + 03' 44'' + 5
64 64  Verlinden, Jordi 16  WAC Team Hoboken 9h 09' 38'' + 03' 45'' + 5
65 91  Bekenov, Alexnadr 18  Kazakhstan 9h 09' 42'' + 03' 49'' + 6
66 80  Hanegraaf, Stijn 17  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 43'' + 03' 50'' + 6
67 81  Vreeswijk, Noah 17  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 43'' + 03' 50'' + 6
68 86  Boshoven, Arjan 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 09' 46'' + 03' 53'' + 6
69 23  Luiten, Niels 16  Davo Cycling Team 9h 09' 49'' + 03' 56'' + 6
70 31  Coppens, Michiel 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 09' 50'' + 03' 57'' + 6
71 117  Bruun Fejfer, Soren 17  Team Cycling Elite Copen.. 9h 09' 52'' + 03' 59'' + 6
72 116  Dalton, Carl 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 09' 53'' + 04' 00'' + 6
73 99  Evans, Iwan 16  Wales 9h 09' 58'' + 04' 05'' + 6
74 20  Boons, Jente 17  Davo Cycling Team 9h 10' 04'' + 04' 11'' + 6
75 102  Roberts, Cian 17  Wales 9h 10' 04'' + 04' 11'' + 6
76 130  Andersons, Roberts 17  Latvia 9h 10' 05'' + 04' 12'' + 7
77 105  Livintsev, Anton 18  Estonia 9h 10' 07'' + 04' 14'' + 5
78 7  Alenteyns, Jorit 18  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 10' 09'' + 04' 16'' + 6
79 3  Van Looveren, Joachim 17  Milwaukee–Alphamotorhomes 9h 10' 14'' + 04' 21'' + 6
80 119  Lond, Daniel 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 10' 17'' + 04' 24'' + 7
81 110  Buijs, Quinten 17  WV Westland Wil Vooruit 9h 10' 18'' + 04' 25'' + 7
82 11  Wolfs, Gert-Jan 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 10' 21'' + 04' 28'' + 7
83 4  Vanluchene, Maxim 17  Milwaukee–Alphamotorhomes 9h 10' 23'' + 04' 30'' + 7
84 28  Boeckx, Seppe 17  Heist Cycling Team 9h 10' 23'' + 04' 30'' + 7
85 9  Simons, Rob 16  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 10' 25'' + 04' 32'' + 7
86 112  Drift, Twan van der 16  WV Westland Wil Vooruit 9h 10' 31'' + 04' 38'' + 7
87 145  Gabriel, Timothe 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 10' 36'' + 04' 43'' + 7
88 132  Dankbars, Oskars 18  Latvia 9h 10' 38'' + 04' 45'' + 7
89 131  Belohvosciks, Kristians 17  Latvia 9h 10' 46'' + 04' 53'' + 7
90 46  Teerlinck, Alexander 16  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 10' 53'' + 05' 00'' + 9
91 53  Van De Putte, Victor 17  AA-Drink Jongerenteam 9h 10' 57'' + 05' 04'' + 9
92 32  Deraedt, Victor 17  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 10' 59'' + 05' 06'' + 9
93 39  Cas, Stijn 17  Young Cycling Talent D&a.. 9h 11' 02'' + 05' 09'' + 9
94 56  Székely, Nathan 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 11' 05'' + 05' 12'' + 9
95 137  Schomburg, Marten 18  Germany 9h 11' 12'' + 05' 19'' + 9
96 37  Vermeiren, Yenthe 18  Young Cycling Talent D&a.. 9h 11' 13'' + 05' 20'' + 10
97 126  Mcguire, Rory 16  Spokes Racing Team 9h 11' 18'' + 05' 25'' + 10
98 89  Geleijn, Tristan 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 11' 21'' + 05' 28'' + 10
99 141  Donaldson, Robert 17  South East Cycling Team 9h 11' 22'' + 05' 29'' + 10
100 33  Goos, Liam 17  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 11' 25'' + 05' 32'' + 10
101 108  Vool, Toomas 18  Estonia 9h 11' 34'' + 05' 41'' + 10
102 118  Harvald, William 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 11' 36'' + 05' 43'' + 10
103 38  Vandeputte, Louigi 18  Young Cycling Talent D&a.. 9h 11' 54'' + 06' 01'' + 11
104 111  Lee, Jardi van der 17  WV Westland Wil Vooruit 9h 11' 55'' + 06' 02'' - 18
105 42  De Raedt, Arne 16  Young Cycling Talent D&a.. 9h 12' 21'' + 06' 28'' + 10
106 148  Nazon, Mattéo 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 12' 32'' + 06' 39'' + 11
107 58  Van Roy, Tristan 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 12' 35'' + 06' 42'' + 11
108 109  Voort, Tim van der 16  WV Westland Wil Vooruit 9h 12' 52'' + 06' 59'' + 12
109 34  Laevers, Matthijs 17  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 12' 53'' + 07' 00'' + 12
110 44  Duym, Steffen 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 13' 02'' + 07' 09'' + 12
111 75  Arrammach, Kevin 17  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 13' 13'' + 07' 20'' + 12
112 96  Yelyubayev, Ruslan 17  Kazakhstan 9h 13' 50'' + 07' 57'' + 15
113 12  Heylen, Wout 18  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 13' 53'' + 08' 00'' + 15
114 29  Beelen, Pieter 18  Heist Cycling Team 9h 14' 15'' + 08' 22'' - 56
115 10  Stegen, Quinten 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 16' 19'' + 10' 26'' + 19
116 36  Snijders, Wiebe 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 17' 14'' + 11' 21'' + 16
117 98  Codd, James 17  Wales 9h 17' 48'' + 11' 55'' + 18
118 100  Davies, Bryn 17  Wales 9h 18' 02'' + 12' 09'' + 18
119 27  De Vos, Toon 16  Heist Cycling Team 9h 18' 52'' + 12' 59'' + 10
120 30  Boutayab, Ilyes 17  Heist Cycling Team 9h 19' 00'' + 13' 07'' + 10
121 94  Zhaparuly, Bauyrzhan 16  Kazakhstan 9h 19' 45'' + 13' 52'' + 17
122 26  De Preter, Emiel 16  Heist Cycling Team 9h 19' 59'' + 14' 06'' + 17
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 74  Veenendaal, Hidde van 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 77 pts + 1
2 104  Karpenko, Gleb 17  Estonia 64 pts -13 pts - 1
3 129  Kazis, Daniels 18  Latvia 51 pts -26 pts + 1
4 135  Dressler, Luca 17  Germany 47 pts -30 pts + 6
5 136  Uhlig, Henri 17  Germany 47 pts -30 pts + 4
6 144  Walker, Max 17  South East Cycling Team 42 pts -35 pts - 3
7 140  Gloag, Thomas 17  South East Cycling Team 33 pts -44 pts - 2
8 149  Thomas, Théo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 33 pts -44 pts + 6
9 139  Teare, Tosh 17  South East Cycling Team 30 pts -47 pts - 3
10 25  Huybrechts, Sander 18  Heist Cycling Team 30 pts -47 pts - 3
11 142  Rootkin-Gray, Jack 16  South East Cycling Team 26 pts -51 pts - 3
12 54  Vandesompel, Cedric 18  AA-Drink Jongerenteam 26 pts -51 pts + 14
13 45  Huys, Branko 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 25 pts -52 pts + 7
14 55  Romers, Boris 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 22 pts -55 pts + 22
15 143  Stockwell, Oliver 17  South East Cycling Team 21 pts -56 pts - 4
16 127  Rubenis, Pauls 18  Latvia 21 pts -56 pts - 4
17 13  Permentier, Emano 17  Van Moer Logistics Cycli.. 18 pts -59 pts - 4
18 70  Wilshaus, Serginho 17  Wilton Cycling Team De V.. 18 pts -59 pts + 9
19 133  Betzinger, Klaus 16  Germany 16 pts -61 pts - 4
20 99  Evans, Iwan 16  Wales 16 pts -61 pts + 2
21 103  Mirzojev, Artjom 17  Estonia 15 pts -62 pts - 4
22 107  Kurits, Joonas 17  Estonia 15 pts -62 pts - 4
23 97  Roberts, Owain 18  Wales 15 pts -62 pts - 4
24 122  King, Aaron 16  Spokes Racing Team 14 pts -63 pts - 3
25 39  Cas, Stijn 17  Young Cycling Talent D&a.. 14 pts -63 pts
26 150  Lelandais, Remi 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 13 pts -64 pts - 3
27 64  Verlinden, Jordi 16  WAC Team Hoboken 12 pts -65 pts
28 85  Rasenberg, Martijn 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 11 pts -66 pts - 4
29 46  Teerlinck, Alexander 16  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 11 pts -66 pts - 4
30 79  Willems, Dennis 18  District Zuid-Oost Neder.. 10 pts -67 pts
31 141  Donaldson, Robert 17  South East Cycling Team 10 pts -67 pts - 3
32 67  Kappel, Geert van 17  Wilton Cycling Team De V.. 9 pts -68 pts - 3
33 4  Vanluchene, Maxim 17  Milwaukee–Alphamotorhomes 9 pts -68 pts
34 72  Straten, Xander van 17  Wilton Cycling Team De V.. 8 pts -69 pts + 6
35 48  Van Poppel, Sebastien 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 7 pts -70 pts - 5
36 19  Stevens, Daan 17  Davo Cycling Team 7 pts -70 pts - 5
37 20  Boons, Jente 17  Davo Cycling Team 7 pts -70 pts
38 75  Arrammach, Kevin 17  ZEROgas WV De Jonge Renner 6 pts -71 pts - 5
39 98  Codd, James 17  Wales 6 pts -71 pts
40 47  Van Den Schoor, Mats 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 5 pts -72 pts - 6
41 131  Belohvosciks, Kristians 17  Latvia 5 pts -72 pts - 6
42 49  Nys, Thibau 16  AA-Drink Jongerenteam 4 pts -73 pts
43 130  Andersons, Roberts 17  Latvia 4 pts -73 pts - 6
44 65  Avonds, Dries 18  WAC Team Hoboken 3 pts -74 pts - 5
45 80  Hanegraaf, Stijn 17  District Zuid-Oost Neder.. 3 pts -74 pts
46 61  Neffgen, Tim 17  WAC Team Hoboken 2 pts -75 pts - 5
47 110  Buijs, Quinten 17  WV Westland Wil Vooruit 2 pts -75 pts - 5
48 76  Pavone, Gianni 18  ZEROgas WV De Jonge Renner 1 pts -76 pts - 5
49 62  Francken, Sibe 18  WAC Team Hoboken 1 pts -76 pts - 5
50 31  Coppens, Michiel 16  Wielerclub Steeds Vooraan 1 pts -76 pts - 5
51 9  Simons, Rob 16  Sport en Steun-Leopoldsb.. 1 pts -76 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 142  Rootkin-Gray, Jack 16  South East Cycling Team 9h 06' 23'' -
2 135  Dressler, Luca 17  Germany 9h 06' 27'' + 00' 04'' -
3 133  Betzinger, Klaus 16  Germany 9h 07' 19'' + 00' 56'' -
4 143  Stockwell, Oliver 17  South East Cycling Team 9h 07' 23'' + 01' 00'' -
5 107  Kurits, Joonas 17  Estonia 9h 07' 43'' + 01' 20'' -
6 122  King, Aaron 16  Spokes Racing Team 9h 07' 49'' + 01' 26'' -
7 138  Kullmann, Juri 17  Germany 9h 08' 06'' + 01' 43'' -
8 150  Lelandais, Remi 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 08' 13'' + 01' 50'' -
9 49  Nys, Thibau 16  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 25'' + 02' 02'' + 1
10 55  Romers, Boris 16  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 08' 31'' + 02' 08'' + 1
11 61  Neffgen, Tim 17  WAC Team Hoboken 9h 08' 31'' + 02' 08'' + 1
12 77  Jochems, Jody 16  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 08' 34'' + 02' 11'' + 1
13 18  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. 9h 08' 36'' + 02' 13'' + 1
14 146  Delzangle, Alexis 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 08' 38'' + 02' 15'' + 1
15 78  Oorschot, Robin van 16  ZEROgas WV De Jonge Renner 9h 08' 41'' + 02' 18'' + 1
16 51  Huybs, Ward 16  AA-Drink Jongerenteam 9h 08' 49'' + 02' 26'' + 2
17 88  Seldenthuis, Lars 16  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 08' 53'' + 02' 30'' + 2
18 125  Wood, George 17  Spokes Racing Team 9h 08' 56'' + 02' 33'' + 2
19 19  Stevens, Daan 17  Davo Cycling Team 9h 08' 57'' + 02' 34'' + 2
20 121  Mitchell, Adam 17  Spokes Racing Team 9h 09' 01'' + 02' 38'' + 2
21 83  Ellermann, Leon 16  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 02'' + 02' 39'' + 2
22 68  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. 9h 09' 12'' + 02' 49'' + 2
23 35  Vermeulen, Jeroom 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 09' 15'' + 02' 52'' + 2
24 92  Noskov, Dmitriy 17  Kazakhstan 9h 09' 16'' + 02' 53'' + 2
25 84  Kriek, Vincent 16  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 24'' + 03' 01'' + 2
26 72  Straten, Xander van 17  Wilton Cycling Team De V.. 9h 09' 27'' + 03' 04'' + 2
27 22  Budenaers, Thomas 17  Davo Cycling Team 9h 09' 29'' + 03' 06'' + 2
28 64  Verlinden, Jordi 16  WAC Team Hoboken 9h 09' 38'' + 03' 15'' + 2
29 80  Hanegraaf, Stijn 17  District Zuid-Oost Neder.. 9h 09' 43'' + 03' 20'' + 2
30 23  Luiten, Niels 16  Davo Cycling Team 9h 09' 49'' + 03' 26'' + 2
31 31  Coppens, Michiel 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 09' 50'' + 03' 27'' + 2
32 116  Dalton, Carl 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 09' 53'' + 03' 30'' + 2
33 99  Evans, Iwan 16  Wales 9h 09' 58'' + 03' 35'' + 2
34 20  Boons, Jente 17  Davo Cycling Team 9h 10' 04'' + 03' 41'' + 2
35 102  Roberts, Cian 17  Wales 9h 10' 04'' + 03' 41'' + 2
36 130  Andersons, Roberts 17  Latvia 9h 10' 05'' + 03' 42'' + 2
37 119  Lond, Daniel 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 10' 17'' + 03' 54'' + 2
38 110  Buijs, Quinten 17  WV Westland Wil Vooruit 9h 10' 18'' + 03' 55'' + 2
39 11  Wolfs, Gert-Jan 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 10' 21'' + 03' 58'' + 2
40 28  Boeckx, Seppe 17  Heist Cycling Team 9h 10' 23'' + 04' 00'' + 2
41 9  Simons, Rob 16  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 10' 25'' + 04' 02'' + 2
42 112  Drift, Twan van der 16  WV Westland Wil Vooruit 9h 10' 31'' + 04' 08'' + 2
43 145  Gabriel, Timothe 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 9h 10' 36'' + 04' 13'' + 2
44 131  Belohvosciks, Kristians 17  Latvia 9h 10' 46'' + 04' 23'' + 2
45 46  Teerlinck, Alexander 16  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 9h 10' 53'' + 04' 30'' + 4
46 53  Van De Putte, Victor 17  AA-Drink Jongerenteam 9h 10' 57'' + 04' 34'' + 4
47 126  Mcguire, Rory 16  Spokes Racing Team 9h 11' 18'' + 04' 55'' + 4
48 89  Geleijn, Tristan 17  Ridley-Hermans Tech-AA D.. 9h 11' 21'' + 04' 58'' + 4
49 141  Donaldson, Robert 17  South East Cycling Team 9h 11' 22'' + 04' 59'' + 4
50 33  Goos, Liam 17  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 11' 25'' + 05' 02'' + 4
51 118  Harvald, William 16  Team Cycling Elite Copen.. 9h 11' 36'' + 05' 13'' + 4
52 42  De Raedt, Arne 16  Young Cycling Talent D&a.. 9h 12' 21'' + 05' 58'' + 5
53 58  Van Roy, Tristan 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 9h 12' 35'' + 06' 12'' + 6
54 109  Voort, Tim van der 16  WV Westland Wil Vooruit 9h 12' 52'' + 06' 29'' + 7
55 34  Laevers, Matthijs 17  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 12' 53'' + 06' 30'' + 7
56 96  Yelyubayev, Ruslan 17  Kazakhstan 9h 13' 50'' + 07' 27'' + 10
57 10  Stegen, Quinten 17  Sport en Steun-Leopoldsb.. 9h 16' 19'' + 09' 56'' + 15
58 36  Snijders, Wiebe 16  Wielerclub Steeds Vooraan 9h 17' 14'' + 10' 51'' + 12
59 100  Davies, Bryn 17  Wales 9h 18' 02'' + 11' 39'' + 14
60 27  De Vos, Toon 16  Heist Cycling Team 9h 18' 52'' + 12' 29'' + 7
61 30  Boutayab, Ilyes 17  Heist Cycling Team 9h 19' 00'' + 12' 37'' + 7
62 94  Zhaparuly, Bauyrzhan 16  Kazakhstan 9h 19' 45'' + 13' 22'' + 13
63 26  De Preter, Emiel 16  Heist Cycling Team 9h 19' 59'' + 13' 36'' + 13
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media