Velzeke-Ruddershove - Velzeke-Ruddershove (99.9 km)

Route

 20 May 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Velzeke-Ruddershove
 Finish  Velzeke-Ruddershove
 Distance  99.9 km  (62.1 mi)
 Speed  38.846 km/h  (24.138 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Balmer, Alexa.. (SUI) 7h 51' 55''
 Van De Paar, .. (ACR) 43 points
 Skivild, Robin (HRN) 33 points
 Skivild, Robin (HRN) 7h 52' 27''
 Zappi's Racing Team 23h 37' 33''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 10  Retailleau, Valentin 17  B'twin U19 Racing Team 2h 34' 18'' 2 12 4 -
2 15  Hollyman, Mason -  Zappi's Racing Team + 00' 01'' 3 14 - -
3 136  Broex, Victor -  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 01'' 16 18 5 -
4 14  Macleod, Callum -  Zappi's Racing Team + 00' 01'' 10 20 3 -
5 47  Veenendaal, Hidde van.. -  WV De Jonge Renner + 00' 05'' 9 22 10 3
6 74  Vollmer, Andrew 17  United States + 00' 07'' 5 24 9 -
7 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior + 00' 09'' 4 16 1 1
8 81  Balmer, Alexandre -  Switzerland + 00' 09'' 1 2 - -
9 9  Thomas, Theo -  B'twin U19 Racing Team + 00' 52'' 19 8 - 5
10 32  Bomboi, Davide 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 54'' 36 10 12 -
11 6  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team + 00' 54'' 28 30 - -
12 61  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 54'' 32 35 2 -
13 33  Van De Paar, Jarne 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 54'' 18 1 - -
14 53  Van Wilder, Ilan 18  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 54'' 6 3 8 -
15 137  Geleijn, Owen -  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 54'' 33 27 - 11
16 31  Baele, Ben 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 54'' 42 39 - -
17 143  Scheers, Lander 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 00' 54'' 34 34 - -
18 165  De Vet, Sander -  WAC Team Hoboken + 00' 54'' 52 41 - -
19 163  Meeusen, Rik -  WAC Team Hoboken + 00' 54'' 53 43 - 15
20 80  Artz, Bart -  District Zuid Oost Neder.. + 00' 54'' 31 37 - -
21 131  George, Alfred -  Spokes Racing Team + 00' 54'' 23 33 - 8
22 41  Claeys, Arno 18  Isorex Cycling Team + 00' 54'' 17 32 - -
23 77  Boske, Kars ten ten -  District Zuid Oost Neder.. + 00' 54'' 30 - - -
24 95  Brown, Jim -  Cervélo-Goodzo + 00' 54'' 26 9 - -
25 164  Van Den Plas, Jasper -  WAC Team Hoboken + 00' 54'' 22 19 - -
26 65  Sintmaartensdijk, Roe.. -  Willebrord Wil Vooruit + 00' 54'' 27 - - 9
27 42  Claeys, Robbe 17  Isorex Cycling Team + 00' 54'' 35 - - -
28 59  Halvorsen, Tobias 18  Spie-Douterloigne Cyclin.. + 00' 54'' 51 11 - -
29 12  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team + 00' 54'' 7 4 - -
30 86  Meeussenn, Witse -  Lares-Doltcini + 00' 54'' 47 40 - 13
31 119  Huys, Branko -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 54'' 11 15 - 4
32 57  Holstad, Simon -  Spie-Douterloigne Cyclin.. + 00' 54'' 41 - 11 -
33 8  Laurence, Axel -  B'twin U19 Racing Team + 00' 54'' 20 42 13 6
34 17  Price, Joshua 18  Wales + 00' 54'' 39 - - -
35 49  Spapen, Mauro -  WV De Jonge Renner + 00' 54'' 44 25 - -
36 22  Madsen, Jacob 17  Herning CK Junior + 00' 54'' 12 17 - -
37 87  Dewulf, Maxim -  Lares-Doltcini + 00' 54'' 46 - - -
38 120  Van Poppel, Sebastien 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 54'' 50 36 - 14
39 4  Willemsen, Mees 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 54'' 49 - - -
40 55  Van Grieken, Jarne 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 54'' 14 13 6 -
41 69  Scharr, Johannes -  Germany + 00' 54'' 13 26 - -
42 125  Steinhauser, Georg -  LV Baden + 00' 54'' 21 44 - 7
43 123  Hund, Philip 17  LV Baden + 00' 54'' 48 - - -
44 144  Squire, Ben -  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 00' 54'' 37 - - 12
45 145  Vandevelde, Yentl 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 00' 54'' 43 - - -
46 73  Garrison, Michael -  United States + 00' 54'' 8 6 - 2
47 25  Bertelsen, Mikkel -  Herning CK Junior + 00' 54'' 24 29 - -
48 78  Aarssen, Jurgen van d.. -  District Zuid Oost Neder.. + 00' 54'' 54 - - -
49 48  Hassert, Sven 18  WV De Jonge Renner + 00' 54'' 25 - - -
50 93  Newmark, Finley -  Cervélo-Goodzo + 00' 54'' 29 - - 10
51 19  Rees, Joseph -  Wales + 00' 54'' 40 - - -
52 38  Gademan, Sam 17  District Oost Nederland + 00' 54'' 15 5 - -
53 142  Gosseye, Milan 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. + 00' 54'' 45 - - -
54 27  Chiari, Federico -  Rappresentativa Lombardia + 00' 54'' 55 28 - 16
55 44  Vanden Heede, Niels 17  Isorex Cycling Team + 00' 54'' 38 - - -
56 40  Berkelder, Sammy -  District Oost Nederland + 05' 02'' 56 - - 17
57 43  Litvinov, Dominik -  Isorex Cycling Team + 06' 23'' 60 - - -
58 91  Duijvesteijn, Roy -  Cervélo-Goodzo + 06' 26'' 57 - - 18
59 102  White, Harrison -  Hot Tubes Team + 06' 34'' 58 - - 19
60 28  Berzi, Andrea 18  Rappresentativa Lombardia + 06' 36'' 61 23 - -
61 52  Slock, Liam 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 06' 46'' 62 - 7 -
62 75  Bourgoyne, Lucas -  United States + 06' 50'' 65 - - 22
63 160  Groof, Pieter de de -  Mix 1 + 06' 54'' 63 - - 21
64 7  Jolly, Maxime 17  B'twin U19 Racing Team + 07' 21'' 66 21 - -
65 62  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit + 07' 32'' 59 7 - 20
66 16  Burnett, Brecon -  Wales + 07' 32'' 64 - - -
67 66  Keup, Pierre-Pascal -  Germany + 07' 36'' 68 - - 23
68 64  Baak, Jord -  Willebrord Wil Vooruit + 07' 41'' 67 38 - -
69 101  Oliveira, Matthew 18  Hot Tubes Team + 10' 53'' 71 - - -
70 132  Kelly, Adam -  Spokes Racing Team + 10' 54'' 69 31 - -
71 171  Kulne, Lars 18  Nordrhein-Westfalen + 10' 56'' 70 - - -
72 116  Duym, Steffen -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 11' 02'' 72 - - 24
DNF 2  Krijnsen, Jelte -  Wilton Cycling Team De V..
DNF 3  Kroon, Joris -  Wilton Cycling Team De V..
DNF 5  Dorenbos, Yanne -  Wilton Cycling Team De V..
DNF 11  Hartley, Lewis 17  Zappi's Racing Team
DNF 13  Rees, Oliver -  Zappi's Racing Team
DNF 21  Eriksen, Frederik 18  Herning CK Junior
DNF 23  Petersen, Sebastian -  Herning CK Junior
DNF 26  Francesconi, Anselmo -  Rappresentativa Lombardia
DNF 29  Colombo, Marco -  Rappresentativa Lombardia
DNF 30  Lamanna, Pasquale 17  Rappresentativa Lombardia
DNF 34  Brouwers, Arno 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale..
DNF 35  Luyten, Jonas 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale..
DNF 36  Looman, Sam -  District Oost Nederland
DNF 39  Tellegen, Arno -  District Oost Nederland
DNF 45  Van De Wynkele, Lorenz -  Isorex Cycling Team
DNF 50  Hohmann, Lars -  WV De Jonge Renner
DNF 51  Claeys, Laurent -  Van Moer Logistics Cycli..
DNF 58  Dahlslett, Hans -  Spie-Douterloigne Cyclin..
DNF 60  Svennevik, Erling -  Spie-Douterloigne Cyclin..
DNF 63  Rijsdijk, Nathan -  Willebrord Wil Vooruit
DNF 67  Redmann, Sven -  Germany
DNF 68  Rahnenführer, Jonah -  Germany
DNF 71  Anderson, Ian -  United States
DNF 72  Overson, Ethan -  United States
DNF 79  Kanen, Kelvin -  District Zuid Oost Neder..
DNF 83  De Lisi, Nicolo -  Switzerland
DNF 84  Maret, Alexis -  Switzerland
DNF 88  Ferdinande, Anton -  Lares-Doltcini
DNF 89  Verburg, Luke -  Lares-Doltcini
DNF 90  Ronhaar, Pim -  Lares-Doltcini
DNF 92  Verzijl, Sten -  Cervélo-Goodzo
DNF 94  Rasenberg, Martijn -  Cervélo-Goodzo
DNF 97  Lahti, Sampo 17  Finland
DNF 98  Ohman, Samuli -  Finland
DNF 99  Sillankorva, Jaakko 17  Finland
DNF 100  Mielikainen, Otto 17  Finland
DNF 103  Kilburn, Gaelen -  Hot Tubes Team
DNF 105  McCormack, Alex -  Hot Tubes Team
DNF 109  Vries, Rick de de 20  Wielerzone Nederland
DNF 110  Drost, Melvin -  Wielerzone Nederland
DNF 118  Hopmans, Wouter -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy..
DNF 121  Henninger, Moritz 17  LV Baden
DNF 122  Huber, Matthias -  LV Baden
DNF 124  Kübler, Raphael -  LV Baden
DNF 126  Meer, Erben van van -  Zuidwest-Nederland
DNF 128  Nijs, Maarten de de 18  Zuidwest-Nederland
DNF 129  Runhaar, Jochem -  Zuidwest-Nederland
DNF 133  Barlow, Ben -  Spokes Racing Team
DNF 134  Bown, Morgan -  Spokes Racing Team
DNF 135  Howieson, Scott -  Spokes Racing Team
DNF 138  Kerckaert, Jochem -  Wieler Ploeg Groot Amste..
DNF 139  Diepen, Sybe van van -  Wieler Ploeg Groot Amste..
DNF 140  Groot, Jelle -  Wieler Ploeg Groot Amste..
DNF 141  Beeckman, Brent -  Wielerclub Onder Ons-Par..
DNF 146  Brabander, Nick -  WV Westland Wil Vooruit
DNF 148  Stijger, Frank -  WV Westland Wil Vooruit
DNF 152  Zinck, Nicolai -  Team Hechmann Cycling-Sl..
DNF 153  Hagen, Emil -  Team Hechmann Cycling-Sl..
DNF 155  Schmidt, Emil Vinther -  Team Hechmann Cycling-Sl..
DNF 156  Lamberink, Steyn -  Mix 1
DNF 157  Vink, Mitchell -  Mix 1
DNF 158  Zandbeek, Sjors van van 17  Mix 1
DNF 161  Francken, Sibe -  WAC Team Hoboken
DNF 162  Grootjans, Jeno -  WAC Team Hoboken
DNF 167  Pronk, Jens -  Monkey Town Cycling Team..
DNF 168  Wilshaus, Serginho -  Monkey Town Cycling Team..
DNF 172  Aymans, Alexander 17  Nordrhein-Westfalen
DNF 175  Herning, Mika -  Nordrhein-Westfalen
DNS 76  Burgmans, Rick -  District Zuid Oost Neder..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Zappi's Racing Team 7h 43' 50'' 35 1
2 15  Hollyman, Mason - 2h 34' 19''
4 14  Macleod, Callum - 2h 34' 19''
29 12  Healy, Ben 17 2h 35' 12''
2  B'twin U19 Racing Team 7h 44' 40'' 21 4
1 10  Retailleau, Valentin 17 2h 34' 18''
9 9  Thomas, Theo - 2h 35' 10''
11 6  Bourdiaux, Julien - 2h 35' 12''
3  WV De Jonge Renner 7h 44' 47'' 89 3
5 47  Veenendaal, Hidde van - 2h 34' 23''
35 49  Spapen, Mauro - 2h 35' 12''
49 48  Hassert, Sven 18 2h 35' 12''
4  Herning CK Junior 7h 44' 51'' 90 2
7 24  Skivild, Robin - 2h 34' 27''
36 22  Madsen, Jacob 17 2h 35' 12''
47 25  Bertelsen, Mikkel - 2h 35' 12''
5  Acrog-Pauwelssauzen-Balen BC 7h 45' 36'' 39 7
10 32  Bomboi, Davide 18 2h 35' 12''
13 33  Van De Paar, Jarne 17 2h 35' 12''
16 31  Baele, Ben 17 2h 35' 12''
6  WAC Team Hoboken 7h 45' 36'' 62 9
18 165  De Vet, Sander - 2h 35' 12''
19 163  Meeusen, Rik - 2h 35' 12''
25 164  Van Den Plas, Jasper - 2h 35' 12''
7  District Zuid Oost Nederland 7h 45' 36'' 91 6
20 80  Artz, Bart - 2h 35' 12''
23 77  Boske, Kars ten - 2h 35' 12''
48 78  Aarssen, Jurgen van den - 2h 35' 12''
8  Isorex Cycling Team 7h 45' 36'' 104 5
22 41  Claeys, Arno 18 2h 35' 12''
27 42  Claeys, Robbe 17 2h 35' 12''
55 44  Vanden Heede, Niels 17 2h 35' 12''
9  Wielerclub Onder Ons-Parike .. 7h 45' 36'' 106 8
17 143  Scheers, Lander 17 2h 35' 12''
44 144  Squire, Ben - 2h 35' 12''
45 145  Vandevelde, Yentl 17 2h 35' 12''
10  United States 7h 50' 45'' 114 10
6 74  Vollmer, Andrew 17 2h 34' 25''
46 73  Garrison, Michael - 2h 35' 12''
62 75  Bourgoyne, Lucas - 2h 41' 08''
11  Cervélo-Goodzo 7h 51' 08'' 132 12
24 95  Brown, Jim - 2h 35' 12''
50 93  Newmark, Finley - 2h 35' 12''
58 91  Duijvesteijn, Roy - 2h 40' 44''
12  Van Moer Logistics Cycling T.. 7h 51' 28'' 115 11
14 53  Van Wilder, Ilan 18 2h 35' 12''
40 55  Van Grieken, Jarne 17 2h 35' 12''
61 52  Slock, Liam 17 2h 41' 04''
13  Willebrord Wil Vooruit 7h 52' 14'' 103 13
12 61  Kroonen, Max 17 2h 35' 12''
26 65  Sintmaartensdijk, Roe.. - 2h 35' 12''
65 62  Tulett, Ben 16 2h 41' 50''
14  Wales 7h 52' 14'' 151 14
34 17  Price, Joshua 18 2h 35' 12''
51 19  Rees, Joseph - 2h 35' 12''
66 16  Burnett, Brecon - 2h 41' 50''
15  Avia-Rudyco-Janatrans Cyclin.. 7h 55' 44'' 141 15
31 119  Huys, Branko - 2h 35' 12''
38 120  Van Poppel, Sebastien 17 2h 35' 12''
72 116  Duym, Steffen - 2h 45' 20''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 81  Balmer, Alexandre -  Switzerland 7h 51' 55'' + 6
2 10  Retailleau, Valentin 17  B'twin U19 Racing Team 7h 52' 16'' + 00' 21'' + 37
3 15  Hollyman, Mason -  Zappi's Racing Team 7h 52' 20'' + 00' 25'' + 25
4 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior 7h 52' 27'' + 00' 32'' + 14
5 74  Vollmer, Andrew 17  United States 7h 52' 28'' + 00' 33'' + 18
6 53  Van Wilder, Ilan 18  Van Moer Logistics Cycli.. 7h 52' 29'' + 00' 34'' - 5
7 12  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team 7h 52' 31'' + 00' 36'' - 5
8 73  Garrison, Michael -  United States 7h 52' 31'' + 00' 36'' - 5
9 47  Veenendaal, Hidde van -  WV De Jonge Renner 7h 52' 32'' + 00' 37'' + 21
10 14  Macleod, Callum -  Zappi's Racing Team 7h 52' 36'' + 00' 41'' + 35
11 119  Huys, Branko -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 7h 52' 39'' + 00' 44'' - 7
12 22  Madsen, Jacob 17  Herning CK Junior 7h 52' 39'' + 00' 44'' - 7
13 69  Scharr, Johannes -  Germany 7h 52' 48'' + 00' 53'' - 5
14 55  Van Grieken, Jarne 17  Van Moer Logistics Cycli.. 7h 52' 53'' + 00' 58'' - 5
15 38  Gademan, Sam 17  District Oost Nederland 7h 52' 55'' + 01' 00'' - 5
16 136  Broex, Victor -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 52' 59'' + 01' 04'' + 58
17 41  Claeys, Arno 18  Isorex Cycling Team 7h 53' 03'' + 01' 08'' - 4
18 33  Van De Paar, Jarne 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 53' 08'' + 01' 13'' - 2
19 9  Thomas, Theo -  B'twin U19 Racing Team 7h 53' 12'' + 01' 17'' + 1
20 8  Laurence, Axel -  B'twin U19 Racing Team 7h 53' 15'' + 01' 20'' + 1
21 125  Steinhauser, Georg -  LV Baden 7h 53' 15'' + 01' 20'' + 1
22 164  Van Den Plas, Jasper -  WAC Team Hoboken 7h 53' 17'' + 01' 22'' + 3
23 131  George, Alfred -  Spokes Racing Team 7h 53' 18'' + 01' 23'' + 3
24 25  Bertelsen, Mikkel -  Herning CK Junior 7h 53' 21'' + 01' 26'' + 7
25 48  Hassert, Sven 18  WV De Jonge Renner 7h 53' 22'' + 01' 27'' + 8
26 95  Brown, Jim -  Cervélo-Goodzo 7h 53' 23'' + 01' 28'' + 10
27 65  Sintmaartensdijk, Roel van -  Willebrord Wil Vooruit 7h 53' 24'' + 01' 29'' + 10
28 6  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 7h 53' 24'' + 01' 29'' + 10
29 93  Newmark, Finley -  Cervélo-Goodzo 7h 53' 28'' + 01' 33'' + 15
30 77  Boske, Kars ten -  District Zuid Oost Neder.. 7h 53' 31'' + 01' 36'' + 18
31 80  Artz, Bart -  District Zuid Oost Neder.. 7h 53' 35'' + 01' 40'' + 21
32 61  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit 7h 53' 35'' + 01' 40'' + 21
33 137  Geleijn, Owen -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 53' 36'' + 01' 41'' + 21
34 143  Scheers, Lander 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 53' 41'' + 01' 46'' + 25
35 42  Claeys, Robbe 17  Isorex Cycling Team 7h 53' 44'' + 01' 49'' + 26
36 32  Bomboi, Davide 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 53' 44'' + 01' 49'' + 26
37 144  Squire, Ben -  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 53' 45'' + 01' 50'' + 26
38 44  Vanden Heede, Niels 17  Isorex Cycling Team 7h 53' 46'' + 01' 51'' + 27
39 17  Price, Joshua 18  Wales 7h 53' 49'' + 01' 54'' + 30
40 19  Rees, Joseph -  Wales 7h 53' 55'' + 02' 00'' + 33
41 57  Holstad, Simon -  Spie-Douterloigne Cyclin.. 7h 54' 03'' + 02' 08'' + 39
42 31  Baele, Ben 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 7h 54' 03'' + 02' 08'' + 39
43 145  Vandevelde, Yentl 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 54' 04'' + 02' 09'' + 39
44 49  Spapen, Mauro -  WV De Jonge Renner 7h 54' 05'' + 02' 10'' + 40
45 142  Gosseye, Milan 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 54' 07'' + 02' 12'' + 40
46 87  Dewulf, Maxim -  Lares-Doltcini 7h 54' 12'' + 02' 17'' + 42
47 86  Meeussenn, Witse -  Lares-Doltcini 7h 54' 13'' + 02' 18'' + 44
48 123  Hund, Philip 17  LV Baden 7h 54' 22'' + 02' 27'' + 47
49 4  Willemsen, Mees 17  Wilton Cycling Team De V.. 7h 54' 24'' + 02' 29'' + 49
50 120  Van Poppel, Sebastien 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 7h 54' 25'' + 02' 30'' + 49
51 59  Halvorsen, Tobias 18  Spie-Douterloigne Cyclin.. 7h 54' 25'' + 02' 30'' + 49
52 165  De Vet, Sander -  WAC Team Hoboken 7h 54' 30'' + 02' 35'' + 52
53 163  Meeusen, Rik -  WAC Team Hoboken 7h 54' 41'' + 02' 46'' + 58
54 78  Aarssen, Jurgen van den -  District Zuid Oost Neder.. 7h 54' 42'' + 02' 47'' + 58
55 27  Chiari, Federico -  Rappresentativa Lombardia 7h 55' 12'' + 03' 17'' + 62
56 40  Berkelder, Sammy -  District Oost Nederland 7h 58' 39'' + 06' 44'' + 50
57 91  Duijvesteijn, Roy -  Cervélo-Goodzo 7h 58' 57'' + 07' 02'' - 17
58 102  White, Harrison -  Hot Tubes Team 7h 59' 06'' + 07' 11'' - 17
59 62  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit 7h 59' 18'' + 07' 23'' - 53
60 43  Litvinov, Dominik -  Isorex Cycling Team 7h 59' 27'' + 07' 32'' + 16
61 28  Berzi, Andrea 18  Rappresentativa Lombardia 7h 59' 34'' + 07' 39'' + 10
62 52  Slock, Liam 17  Van Moer Logistics Cycli.. 7h 59' 35'' + 07' 40'' - 2
63 160  Groof, Pieter de -  Mix 1 7h 59' 35'' + 07' 40'' - 12
64 16  Burnett, Brecon -  Wales 8h 00' 04'' + 08' 09'' - 22
65 75  Bourgoyne, Lucas -  United States 8h 00' 10'' + 08' 15'' + 27
66 7  Jolly, Maxime 17  B'twin U19 Racing Team 8h 00' 13'' + 08' 18'' - 2
67 64  Baak, Jord -  Willebrord Wil Vooruit 8h 00' 37'' + 08' 42'' + 3
68 66  Keup, Pierre-Pascal -  Germany 8h 00' 43'' + 08' 48'' + 11
69 132  Kelly, Adam -  Spokes Racing Team 8h 03' 08'' + 11' 13'' - 54
70 171  Kulne, Lars 18  Nordrhein-Westfalen 8h 03' 25'' + 11' 30'' - 36
71 101  Oliveira, Matthew 18  Hot Tubes Team 8h 03' 37'' + 11' 42'' - 15
72 116  Duym, Steffen -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 8h 08' 47'' + 16' 52'' + 57
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 33  Van De Paar, Jarne 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 43 pts + 1
2 81  Balmer, Alexandre -  Switzerland 40 pts -3 pts + 5
3 53  Van Wilder, Ilan 18  Van Moer Logistics Cycli.. 37 pts -6 pts + 2
4 12  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team 35 pts -8 pts - 3
5 38  Gademan, Sam 17  District Oost Nederland 33 pts -10 pts - 2
6 73  Garrison, Michael -  United States 32 pts -11 pts - 2
7 62  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit 27 pts -16 pts - 1
8 9  Thomas, Theo -  B'twin U19 Racing Team 26 pts -17 pts + 12
9 95  Brown, Jim -  Cervélo-Goodzo 26 pts -17 pts - 1
10 32  Bomboi, Davide 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 25 pts -18 pts + 11
11 59  Halvorsen, Tobias 18  Spie-Douterloigne Cyclin.. 21 pts -22 pts - 1
12 10  Retailleau, Valentin 17  B'twin U19 Racing Team 20 pts -23 pts
13 55  Van Grieken, Jarne 17  Van Moer Logistics Cycli.. 20 pts -23 pts - 2
14 15  Hollyman, Mason -  Zappi's Racing Team 19 pts -24 pts
15 119  Huys, Branko -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 19 pts -24 pts - 3
16 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior 18 pts -25 pts + 21
17 22  Madsen, Jacob 17  Herning CK Junior 18 pts -25 pts - 3
18 136  Broex, Victor -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 18 pts -25 pts
19 164  Van Den Plas, Jasper -  WAC Team Hoboken 18 pts -25 pts - 4
20 14  Macleod, Callum -  Zappi's Racing Team 17 pts -26 pts
21 7  Jolly, Maxime 17  B'twin U19 Racing Team 17 pts -26 pts - 5
22 47  Veenendaal, Hidde van -  WV De Jonge Renner 16 pts -27 pts
23 28  Berzi, Andrea 18  Rappresentativa Lombardia 16 pts -27 pts - 6
24 74  Vollmer, Andrew 17  United States 15 pts -28 pts
25 49  Spapen, Mauro -  WV De Jonge Renner 15 pts -28 pts - 7
26 69  Scharr, Johannes -  Germany 14 pts -29 pts - 7
27 137  Geleijn, Owen -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 14 pts -29 pts + 3
28 27  Chiari, Federico -  Rappresentativa Lombardia 14 pts -29 pts - 6
29 25  Bertelsen, Mikkel -  Herning CK Junior 12 pts -31 pts - 4
30 6  Bourdiaux, Julien -  B'twin U19 Racing Team 12 pts -31 pts + 10
31 132  Kelly, Adam -  Spokes Racing Team 12 pts -31 pts - 7
32 41  Claeys, Arno 18  Isorex Cycling Team 10 pts -33 pts - 5
33 131  George, Alfred -  Spokes Racing Team 10 pts -33 pts - 5
34 143  Scheers, Lander 17  Wielerclub Onder Ons-Par.. 10 pts -33 pts - 1
35 61  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit 9 pts -34 pts
36 120  Van Poppel, Sebastien 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 8 pts -35 pts - 5
37 80  Artz, Bart -  District Zuid Oost Neder.. 6 pts -37 pts - 2
38 64  Baak, Jord -  Willebrord Wil Vooruit 6 pts -37 pts - 4
39 31  Baele, Ben 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 5 pts -38 pts
40 86  Meeussenn, Witse -  Lares-Doltcini 5 pts -38 pts - 4
41 165  De Vet, Sander -  WAC Team Hoboken 3 pts -40 pts
42 8  Laurence, Axel -  B'twin U19 Racing Team 2 pts -41 pts - 3
43 163  Meeusen, Rik -  WAC Team Hoboken 2 pts -41 pts
44 125  Steinhauser, Georg -  LV Baden 1 pts -42 pts - 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior 33 pts
2 61  Kroonen, Max 17  Willebrord Wil Vooruit 23 pts -10 pts
3 14  Macleod, Callum -  Zappi's Racing Team 14 pts -19 pts
4 10  Retailleau, Valentin 17  B'twin U19 Racing Team 14 pts -19 pts
5 136  Broex, Victor -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 12 pts -21 pts
6 55  Van Grieken, Jarne 17  Van Moer Logistics Cycli.. 6 pts -27 pts
7 52  Slock, Liam 17  Van Moer Logistics Cycli.. 6 pts -27 pts
8 53  Van Wilder, Ilan 18  Van Moer Logistics Cycli.. 5 pts -28 pts
9 74  Vollmer, Andrew 17  United States 5 pts -28 pts
10 47  Veenendaal, Hidde van -  WV De Jonge Renner 3 pts -30 pts
11 57  Holstad, Simon -  Spie-Douterloigne Cyclin.. 3 pts -30 pts
12 32  Bomboi, Davide 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 1 pts -32 pts
13 8  Laurence, Axel -  B'twin U19 Racing Team 1 pts -32 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 38  Gademan, Sam 17  District Oost Nederland 12 pts + 1
2 10  Retailleau, Valentin 17  B'twin U19 Racing Team 7 pts -5 pts
3 55  Van Grieken, Jarne 17  Van Moer Logistics Cycli.. 7 pts -5 pts - 2
4 81  Balmer, Alexandre -  Switzerland 6 pts -6 pts
5 12  Healy, Ben 17  Zappi's Racing Team 5 pts -7 pts - 2
6 17  Price, Joshua 18  Wales 5 pts -7 pts - 2
7 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior 2 pts -10 pts
8 14  Macleod, Callum -  Zappi's Racing Team 1 pts -11 pts
9 9  Thomas, Theo -  B'twin U19 Racing Team 1 pts -11 pts
10 62  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit 1 pts -11 pts - 3
11 73  Garrison, Michael -  United States 1 pts -11 pts - 3
12 78  Aarssen, Jurgen van den -  District Zuid Oost Neder.. 1 pts -11 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 24  Skivild, Robin -  Herning CK Junior 7h 52' 27'' + 4
2 73  Garrison, Michael -  United States 7h 52' 31'' + 00' 04'' - 1
3 47  Veenendaal, Hidde van -  WV De Jonge Renner 7h 52' 32'' + 00' 05'' + 9
4 119  Huys, Branko -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 7h 52' 39'' + 00' 12'' - 2
5 9  Thomas, Theo -  B'twin U19 Racing Team 7h 53' 12'' + 00' 45'' + 1
6 8  Laurence, Axel -  B'twin U19 Racing Team 7h 53' 15'' + 00' 48'' + 1
7 125  Steinhauser, Georg -  LV Baden 7h 53' 15'' + 00' 48'' + 1
8 131  George, Alfred -  Spokes Racing Team 7h 53' 18'' + 00' 51'' + 1
9 65  Sintmaartensdijk, Roel van -  Willebrord Wil Vooruit 7h 53' 24'' + 00' 57'' + 4
10 93  Newmark, Finley -  Cervélo-Goodzo 7h 53' 28'' + 01' 01'' + 6
11 137  Geleijn, Owen -  Wieler Ploeg Groot Amste.. 7h 53' 36'' + 01' 09'' + 9
12 144  Squire, Ben -  Wielerclub Onder Ons-Par.. 7h 53' 45'' + 01' 18'' + 11
13 86  Meeussenn, Witse -  Lares-Doltcini 7h 54' 13'' + 01' 46'' + 16
14 120  Van Poppel, Sebastien 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 7h 54' 25'' + 01' 58'' + 19
15 163  Meeusen, Rik -  WAC Team Hoboken 7h 54' 41'' + 02' 14'' + 23
16 27  Chiari, Federico -  Rappresentativa Lombardia 7h 55' 12'' + 02' 45'' + 26
17 40  Berkelder, Sammy -  District Oost Nederland 7h 58' 39'' + 06' 12'' + 19
18 91  Duijvesteijn, Roy -  Cervélo-Goodzo 7h 58' 57'' + 06' 30'' - 4
19 102  White, Harrison -  Hot Tubes Team 7h 59' 06'' + 06' 39'' - 4
20 62  Tulett, Ben 16  Willebrord Wil Vooruit 7h 59' 18'' + 06' 51'' - 17
21 160  Groof, Pieter de -  Mix 1 7h 59' 35'' + 07' 08'' - 2
22 75  Bourgoyne, Lucas -  United States 8h 00' 10'' + 07' 43'' + 8
23 66  Keup, Pierre-Pascal -  Germany 8h 00' 43'' + 08' 16'' + 4
24 116  Duym, Steffen -  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 8h 08' 47'' + 16' 20'' + 24
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Zappi's Racing Team 23h 37' 33'' + 2
2  Herning CK Junior 23h 38' 06'' + 00' 33'' - 1
3  WV De Jonge Renner 23h 38' 44'' + 01' 11'' + 3
4  B'twin U19 Racing Team 23h 38' 57'' + 01' 24'' + 4
5  Isorex Cycling Team 23h 40' 33'' + 03' 00'' + 7
6  District Zuid Oost Nederland 23h 40' 41'' + 03' 08'' + 7
7  Acrog-Pauwelssauzen-Balen BC 23h 40' 57'' + 03' 24'' + 9
8  Wielerclub Onder Ons-Parike VZW 23h 41' 30'' + 03' 57'' + 12
9  WAC Team Hoboken 23h 41' 42'' + 04' 09'' + 12
10  United States 23h 44' 12'' + 06' 39'' - 8
11  Van Moer Logistics Cycling Team 23h 45' 11'' + 07' 38'' - 7
12  Cervélo-Goodzo 23h 45' 39'' + 08' 06'' - 3
13  Willebrord Wil Vooruit 23h 46' 17'' + 08' 44'' - 6
14  Wales 23h 47' 51'' + 10' 18'' + 5
15  Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team 23h 50' 35'' + 13' 02'' - 4


© Wijnreder Media