Civitella Paganico - Cinigiano (146.3 km)

Route

 28 April 2018
 Profile  Intermediate stage
 Start  Civitella Paganico
 Finish  Cinigiano
 Distance  146.3 km  (90.9 mi)
 Speed  40.470 km/h  (25.147 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Abderrahim, Z.. (TRE) 3h 36' 54''
 Abderrahim, Z.. (TRE) 25 points
 Scaroni, Cris.. (PFH) 4 points
 Bagioli, Andrea (TCO) 3h 37' 20''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 1  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 36' 54'' 1 1 - -
2 133  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 05'' 2 2 - -
3 175  Pugi, Gianni 20  ASD Ciclistica Malmantile + 00' 05'' 3 3 - -
4 15  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo + 00' 17'' 4 4 3 -
5 126  Bagioli, Andrea 19  Team Colpack + 00' 26'' 5 5 - 1
6 231  Grodzicki, Cezary 22  Team Pala Fenice ASD + 00' 26'' 6 6 - -
7 43  Morandi, Michael 21  VC Mendrisio-PL Valli + 00' 26'' 7 7 - -
8 6  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 00' 26'' 8 8 - 2
9 136  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 00' 29'' 9 9 - 3
10 163  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence + 00' 52'' 10 10 - 4
11 123  Covi, Alessandro 19  Team Colpack + 01' 07'' 11 11 - 5
12 135  Scaroni, Cristian 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 01' 07'' 12 12 1 -
13 124  Oldani, Stefano 20  Team Colpack + 01' 07'' 13 13 - 6
14 2  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 01' 07'' 14 14 - -
15 11  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo + 01' 07'' 15 15 - -
16 102  Double, Paul 21  Zappi's Racing Team + 01' 07'' 16 - - -
17 91  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. + 01' 07'' 17 - - -
18 202  Lüscher, Damian 20  Swiss Racing Academy + 01' 07'' 18 - - -
19 55  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 01' 07'' 19 - - 7
20 4  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 01' 07'' 20 - - 8
21 191  Rubio, Einer 20  Vejus-TMF-Cicli Magnum + 01' 07'' 21 - - 9
22 146  Molteni, Marco 21  Iseo Serrature Rime Carn.. + 01' 07'' 22 - - -
23 141  Zandomeneghi, Simone 21  Iseo Serrature Rime Carn.. + 01' 07'' 23 - - -
24 62  Rinaldi, Nicholas 21  Team Cerveló + 01' 07'' 24 - - -
25 33  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior + 01' 07'' 25 - - 10
26 132  Fortunato, Lorenzo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 01' 07'' 26 - - -
27 3  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 01' 07'' 27 - - -
28 21  Vlasov, Aleksandr 22  Russia + 01' 07'' 28 - - -
29 122  Botta, Davide 21  Team Colpack + 01' 07'' 29 - - -
30 92  Covili, Luca 21  Mastromarco Sensi Dover .. + 01' 07'' 30 - - -
31 103  James, Tim 20  Zappi's Racing Team + 01' 07'' 31 - - 11
32 134  Landi, Marco 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 01' 07'' 32 - - -
33 52  Innocenti, Andrea 18  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 01' 07'' 33 - - 12
34 166  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence + 01' 07'' 34 - - -
35 151  Castaño, Sebastian 20  UC Monaco + 01' 20'' 35 - 2 -
36 222  Perna, Simone 22  Aran Cucine + 01' 33'' 36 - - -
37 51  Nesi, Nicolas 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 03' 12'' 37 - - -
38 115  Orocito, Franco 19  D'Amico-Utensilnord + 04' 03'' 38 - - 13
39 93  Rosati, Federico -  Mastromarco Sensi Dover .. + 04' 03'' 39 - - 14
40 14  Colleoni, Kevin 18  Biesse Carrera Gavardo + 04' 03'' 40 - - 15
41 186  Gamper, Mario 18  Tirol Cycling Team + 04' 09'' 41 - - 16
42 104  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team + 04' 19'' 42 - - 17
43 201  Krähemann-x, Raphael 21  Swiss Racing Academy + 04' 23'' 43 - - -
44 23  Kuriyanov, Stepan 21  Russia + 04' 23'' 45 - - -
45 96  La Terra Pirrè, Giuse.. 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 04' 23'' 44 - - -
46 131  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. + 04' 57'' 46 - - 18
47 143  Baldo, Mattia 20  Iseo Serrature Rime Carn.. + 04' 57'' 47 - - -
48 152  Feeley, Daire 21  UC Monaco + 04' 57'' 48 - - -
49 174  Iannelli, Giovanni 21  ASD Ciclistica Malmantile + 04' 57'' 49 - - -
50 215  Reggidore, Samuele 19  UC Pistoiese + 05' 00'' 50 - - 19
51 22  Popov, Anton 19  Russia + 09' 35'' 51 - - 20
52 225  D'Elia, Enrico 18  Aran Cucine + 09' 37'' 52 - - 21
53 26  Stepanov, Vladislav 18  Russia + 09' 39'' 53 - - 22
54 75  Petruš, Jiří 21  Topforex-Lapierre Pro Cy.. + 09' 40'' 54 - - -
55 85  Furnari, Salvatore 20  ProGiT Cycling Team + 09' 40'' 55 - - 23
56 184  Zimmermann, Georg 20  Tirol Cycling Team + 09' 40'' 56 - - -
57 95  Baccio, Paolo 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 09' 40'' 57 - - -
58 25  Martynov, Nikita 18  Russia + 09' 54'' 58 - - 24
59 234  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD + 09' 54'' 59 - - 25
60 183  Dobbs, Sam 21  Tirol Cycling Team + 10' 02'' 60 - - -
61 54  Taliani, Davide 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 12' 42'' 61 - - -
62 176  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile + 12' 42'' 62 - - 26
63 56  Pietrini, Luigi 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 12' 42'' 63 - - -
64 173  Gattuso, Dario 20  ASD Ciclistica Malmantile + 12' 42'' 64 - - -
65 181  Bayer, Tobias 18  Tirol Cycling Team + 12' 42'' 65 - - 27
66 76  Sirůček, Václav 19  Topforex-Lapierre Pro Cy.. + 12' 42'' 66 - - 28
67 226  Gutierrez, Daniel 19  Aran Cucine + 12' 42'' 67 - - 29
68 214  Giachetti, Gabriele -  UC Pistoiese + 12' 42'' 68 - - 30
69 185  Gamper, Florian 18  Tirol Cycling Team + 12' 42'' 69 - - 31
70 144  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. + 12' 42'' 70 - - 32
71 125  Lucca, Riccardo 21  Team Colpack + 12' 42'' 71 - - -
72 66  Lancia, Gabriele 20  Team Cerveló + 12' 42'' 72 - - -
73 74  Lehký, Roman 21  Topforex-Lapierre Pro Cy.. + 12' 42'' 73 - - -
74 53  Mori, Filippo 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. + 12' 42'' 74 - - -
75 236  Pesenti, Jacopo 18  Team Pala Fenice ASD + 12' 42'' 75 - - 33
76 142  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. + 12' 42'' 76 - - 34
77 164  Arcangeli, Romain 19  AVC Aix-en-Provence + 12' 42'' 77 - - 35
78 235  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD + 12' 42'' 78 - - 36
79 94  Fiaschi, Tommaso 20  Mastromarco Sensi Dover .. + 12' 42'' 79 - - -
80 31  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior + 12' 42'' 80 - - 37
81 44  Piffaretti, Alessandro 20  VC Mendrisio-PL Valli + 12' 42'' 81 - - -
82 182  Porzner, Manuel 22  Tirol Cycling Team + 12' 42'' 82 - - -
83 161  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence + 12' 42'' 83 - - -
84 232  Colnaghi, Andrea 20  Team Pala Fenice ASD + 12' 42'' 84 - - -
85 165  Maldonado, Dylan 20  AVC Aix-en-Provence + 12' 42'' 85 - - 38
86 35  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior + 12' 42'' 86 - - 39
87 213  Ratto, Lorenzo 19  UC Pistoiese + 14' 44'' 87 - - 40
88 106  McKibbin, Nic 20  Zappi's Racing Team + 14' 44'' 88 - - 41
89 101  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team + 14' 48'' 89 - - 42
90 206  Guinchard, Benoît 19  Swiss Racing Academy + 16' 35'' 90 - - 43
91 192  Della Vigna, Antonio 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum + 16' 36'' 91 - - 44
92 153  Rivera, Brandon 22  UC Monaco + 19' 37'' 92 - - -
93 223  Cristante, Paride 21  Aran Cucine + 20' 43'' 93 - - -
94 114  Viteillo, Angelo 20  D'Amico-Utensilnord + 20' 43'' 94 - - 45
95 5  Vargas, Adrian 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. + 21' 22'' 95 - - 46
96 32  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior + 21' 22'' 96 - - -
97 41  Conti, Giacomo 19  VC Mendrisio-PL Valli + 21' 42'' 97 - - 47
98 13  Pedretti, Giovanni 21  Biesse Carrera Gavardo + 22' 34'' 98 - - -
99 12  Gozzi, Nicolò 19  Biesse Carrera Gavardo + 22' 34'' 99 - - 48
100 16  Moro, Stefano 20  Biesse Carrera Gavardo + 22' 34'' 100 - - -
101 193  Susco, Alessandro 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum + 22' 34'' 101 - - 49
102 61  Barbieri, Lorenzo -  Team Cerveló + 22' 34'' 102 - - 50
103 34  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior + 22' 34'' 103 - - -
104 216  Longo, Ignazio 20  UC Pistoiese + 22' 34'' 104 - - -
105 155  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco + 22' 34'' 105 - - 51
106 204  Vogel, Alex 18  Swiss Racing Academy + 22' 34'' 106 - - 52
107 156  Karl, Ádám 18  UC Monaco + 22' 34'' 107 - - 53
108 224  Bafile, Filippo 19  Aran Cucine + 22' 34'' 108 - - 54
109 205  Schütz, Carl 21  Swiss Racing Academy + 22' 34'' 109 - - -
110 46  Marsico, Yuri -  VC Mendrisio-PL Valli + 22' 34'' 110 - - -
111 145  Furlan, Matteo 19  Iseo Serrature Rime Carn.. + 22' 34'' 111 - - 55
112 194  Laterza, Francesco 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum + 22' 34'' 112 - - 56
113 233  Cassara, Giacomo -  Team Pala Fenice ASD + 22' 50'' 113 - - 57
114 64  Gradassi, Alessio -  Team Cerveló + 23' 06'' 114 - - 58
115 162  Brun, Hugo 21  AVC Aix-en-Provence + 24' 31'' 115 - - -
116 63  Menichetti, Francesco 19  Team Cerveló + 24' 33'' 116 - - 59
117 111  Petrini, Francesco 20  D'Amico-Utensilnord + 24' 54'' 117 - - -
118 221  Cardarilli, Piergiorgio 20  Aran Cucine + 24' 54'' 118 - - 60
119 42  David, Andrea -  VC Mendrisio-PL Valli + 24' 56'' 119 - - 61
120 112  Di Giovanni, Emanuele 20  D'Amico-Utensilnord + 24' 57'' 120 - - 62
121 36  Quincey, Scott -  IAM Excelsior + 24' 57'' 121 - - 63
122 196  Palomba, Angelo 18  Vejus-TMF-Cicli Magnum + 25' 00'' 126 - - -
123 113  Corridori, Edoardo 19  D'Amico-Utensilnord + 25' 02'' 122 - - 64
124 82  Barresi, Antony 18  ProGiT Cycling Team + 25' 02'' 123 - - 65
125 83  Caputo, Riccardo 18  ProGiT Cycling Team + 25' 04'' 124 - - 66
126 154  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco + 25' 07'' 125 - - -
DNF 24  Nekrasov, Konstantin 19  Russia
DNF 45  Sala, Stefano 21  VC Mendrisio-PL Valli
DNF 65  Sarti, Pietro 19  Team Cerveló
DNF 71  Březina, Jonáš -  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 72  Gavenda, Jan -  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 73  Klabouch, Petr 18  Topforex-Lapierre Pro Cy..
DNF 81  Allegretti, Lorenzo 18  ProGiT Cycling Team
DNF 84  Floro, Michele 18  ProGiT Cycling Team
DNF 121  Negrente, Marco 20  Team Colpack
DNF 171  Cantini, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile
DNF 172  Bulleri, Raoul 18  ASD Ciclistica Malmantile
DNF 195  De Simone, Pietro -  Vejus-TMF-Cicli Magnum
DNF 211  Aposti, Leonardo 18  UC Pistoiese
DNF 212  Gerbaudo, Matteo -  UC Pistoiese
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Trevigiani-Phonix-Hemus 1896 10h 52' 15'' 23
1 1  Abderrahim, Zahiri 22 3h 36' 54''
8 6  Zana, Filippo 19 3h 37' 20''
14 2  Fedeli, Alessandro 22 3h 38' 01''
2  Petroli Firenze-Hopplà-Maser.. 10h 52' 23'' 23
2 133  Garavaglia, Giacomo 21 3h 36' 59''
9 136  Monaco, Alessandro 20 3h 37' 23''
12 135  Scaroni, Cristian 20 3h 38' 01''
3  Team Colpack 10h 53' 22'' 29
5 126  Bagioli, Andrea 19 3h 37' 20''
11 123  Covi, Alessandro 19 3h 38' 01''
13 124  Oldani, Stefano 20 3h 38' 01''
4  GS Maltinti Lampadari-Banco .. 10h 56' 08'' 89
19 55  Murgano, Marco 20 3h 38' 01''
33 52  Innocenti, Andrea 18 3h 38' 01''
37 51  Nesi, Nicolas 20 3h 40' 06''
5  Biesse Carrera Gavardo 10h 56' 09'' 59
4 15  Piccot, Michel 21 3h 37' 11''
15 11  Colombo, Raul 21 3h 38' 01''
40 14  Colleoni, Kevin 18 3h 40' 57''
6  Mastromarco Sensi Dover Bene.. 10h 56' 59'' 86
17 91  Corradini, Michele 22 3h 38' 01''
30 92  Covili, Luca 21 3h 38' 01''
39 93  Rosati, Federico - 3h 40' 57''
7  Zappi's Racing Team 10h 57' 15'' 89
16 102  Double, Paul 21 3h 38' 01''
31 103  James, Tim 20 3h 38' 01''
42 104  Johnstone, Calum 20 3h 41' 13''
8  Iseo Serrature Rime Carnova 10h 57' 53'' 92
22 146  Molteni, Marco 21 3h 38' 01''
23 141  Zandomeneghi, Simone 21 3h 38' 01''
47 143  Baldo, Mattia 20 3h 41' 51''
9  AVC Aix-en-Provence 11h 05' 23'' 121
10 163  Grolleau, Quentin 19 3h 37' 46''
34 166  Meyer, Robin 22 3h 38' 01''
77 164  Arcangeli, Romain 19 3h 49' 36''
10  Russia 11h 05' 47'' 123
28 21  Vlasov, Aleksandr 22 3h 38' 01''
44 23  Kuriyanov, Stepan 21 3h 41' 17''
51 22  Popov, Anton 19 3h 46' 29''
11  ASD Ciclistica Malmantile 11h 08' 26'' 114
3 175  Pugi, Gianni 20 3h 36' 59''
49 174  Iannelli, Giovanni 21 3h 41' 51''
62 176  Sensi, Matteo 20 3h 49' 36''
12  Swiss Racing Academy 11h 12' 47'' 151
18 202  Lüscher, Damian 20 3h 38' 01''
43 201  Krähemann-x, Raphael 21 3h 41' 17''
90 206  Guinchard, Benoît 19 3h 53' 29''
13  Team Pala Fenice ASD 11h 13' 44'' 140
6 231  Grodzicki, Cezary 22 3h 37' 20''
59 234  Conca, Filippo 19 3h 46' 48''
75 236  Pesenti, Jacopo 18 3h 49' 36''
14  Tirol Cycling Team 11h 14' 33'' 157
41 186  Gamper, Mario 18 3h 41' 03''
56 184  Zimmermann, Georg 20 3h 46' 34''
60 183  Dobbs, Sam 21 3h 46' 56''
15  Aran Cucine 11h 14' 34'' 155
36 222  Perna, Simone 22 3h 38' 27''
52 225  D'Elia, Enrico 18 3h 46' 31''
67 226  Gutierrez, Daniel 19 3h 49' 36''
16  UC Monaco 11h 16' 36'' 175
35 151  Castaño, Sebastian 20 3h 38' 14''
48 152  Feeley, Daire 21 3h 41' 51''
92 153  Rivera, Brandon 22 3h 56' 31''
17  IAM Excelsior 11h 17' 13'' 191
25 33  Debons, Antonie 20 3h 38' 01''
80 31  Ballabio, Giacomo 20 3h 49' 36''
86 35  Schneiter, Joab 19 3h 49' 36''
18  UC Pistoiese 11h 23' 08'' 205
50 215  Reggidore, Samuele 19 3h 41' 54''
68 214  Giachetti, Gabriele - 3h 49' 36''
87 213  Ratto, Lorenzo 19 3h 51' 38''
19  VC Mendrisio-PL Valli 11h 25' 32'' 185
7 43  Morandi, Michael 21 3h 37' 20''
81 44  Piffaretti, Alessandro 20 3h 49' 36''
97 41  Conti, Giacomo 19 3h 58' 36''
20  Topforex-Lapierre Pro Cycling 11h 25' 46'' 193
54 75  Petruš, Jiří 21 3h 46' 34''
66 76  Sirůček, Václav 19 3h 49' 36''
73 74  Lehký, Roman 21 3h 49' 36''
21  Team Cerveló 11h 27' 05'' 198
24 62  Rinaldi, Nicholas 21 3h 38' 01''
72 66  Lancia, Gabriele 20 3h 49' 36''
102 61  Barbieri, Lorenzo - 3h 59' 28''
22  Vejus-TMF-Cicli Magnum 11h 30' 59'' 213
21 191  Rubio, Einer 20 3h 38' 01''
91 192  Della Vigna, Antonio 19 3h 53' 30''
101 193  Susco, Alessandro 19 3h 59' 28''
23  D'Amico-Utensilnord 11h 40' 22'' 249
38 115  Orocito, Franco 19 3h 40' 57''
94 114  Viteillo, Angelo 20 3h 57' 37''
117 111  Petrini, Francesco 20 4h 01' 48''
24  ProGiT Cycling Team 11h 50' 28'' 304
55 85  Furnari, Salvatore 20 3h 46' 34''
124 82  Barresi, Antony 18 4h 01' 56''
125 83  Caputo, Riccardo 18 4h 01' 58''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 36' 54''
2 133  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 36' 59'' + 00' 05''
3 175  Pugi, Gianni 20  ASD Ciclistica Malmantile 3h 36' 59'' + 00' 05''
4 15  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo 3h 37' 11'' + 00' 17''
5 126  Bagioli, Andrea 19  Team Colpack 3h 37' 20'' + 00' 26''
6 231  Grodzicki, Cezary 22  Team Pala Fenice ASD 3h 37' 20'' + 00' 26''
7 43  Morandi, Michael 21  VC Mendrisio-PL Valli 3h 37' 20'' + 00' 26''
8 6  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 37' 20'' + 00' 26''
9 136  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 37' 23'' + 00' 29''
10 163  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 3h 37' 46'' + 00' 52''
11 123  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 3h 38' 01'' + 01' 07''
12 135  Scaroni, Cristian 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
13 124  Oldani, Stefano 20  Team Colpack 3h 38' 01'' + 01' 07''
14 2  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 38' 01'' + 01' 07''
15 11  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo 3h 38' 01'' + 01' 07''
16 102  Double, Paul 21  Zappi's Racing Team 3h 38' 01'' + 01' 07''
17 91  Corradini, Michele 22  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 38' 01'' + 01' 07''
18 202  Lüscher, Damian 20  Swiss Racing Academy 3h 38' 01'' + 01' 07''
19 55  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
20 4  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 38' 01'' + 01' 07''
21 191  Rubio, Einer 20  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 38' 01'' + 01' 07''
22 146  Molteni, Marco 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
23 141  Zandomeneghi, Simone 21  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
24 62  Rinaldi, Nicholas 21  Team Cerveló 3h 38' 01'' + 01' 07''
25 33  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 3h 38' 01'' + 01' 07''
26 132  Fortunato, Lorenzo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
27 3  Arnoult, Floryan 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 38' 01'' + 01' 07''
28 21  Vlasov, Aleksandr 22  Russia 3h 38' 01'' + 01' 07''
29 122  Botta, Davide 21  Team Colpack 3h 38' 01'' + 01' 07''
30 92  Covili, Luca 21  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 38' 01'' + 01' 07''
31 103  James, Tim 20  Zappi's Racing Team 3h 38' 01'' + 01' 07''
32 134  Landi, Marco 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
33 52  Innocenti, Andrea 18  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 38' 01'' + 01' 07''
34 166  Meyer, Robin 22  AVC Aix-en-Provence 3h 38' 01'' + 01' 07''
35 151  Castaño, Sebastian 20  UC Monaco 3h 38' 14'' + 01' 20''
36 222  Perna, Simone 22  Aran Cucine 3h 38' 27'' + 01' 33''
37 51  Nesi, Nicolas 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 40' 06'' + 03' 12''
38 115  Orocito, Franco 19  D'Amico-Utensilnord 3h 40' 57'' + 04' 03''
39 93  Rosati, Federico -  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 40' 57'' + 04' 03''
40 14  Colleoni, Kevin 18  Biesse Carrera Gavardo 3h 40' 57'' + 04' 03''
41 186  Gamper, Mario 18  Tirol Cycling Team 3h 41' 03'' + 04' 09''
42 104  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team 3h 41' 13'' + 04' 19''
43 201  Krähemann-x, Raphael 21  Swiss Racing Academy 3h 41' 17'' + 04' 23''
44 96  La Terra Pirrè, Giuseppe 20  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 41' 17'' + 04' 23''
45 23  Kuriyanov, Stepan 21  Russia 3h 41' 27'' + 04' 33''
46 131  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 41' 51'' + 04' 57''
47 143  Baldo, Mattia 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 41' 51'' + 04' 57''
48 152  Feeley, Daire 21  UC Monaco 3h 41' 51'' + 04' 57''
49 174  Iannelli, Giovanni 21  ASD Ciclistica Malmantile 3h 41' 51'' + 04' 57''
50 215  Reggidore, Samuele 19  UC Pistoiese 3h 41' 54'' + 05' 00''
51 22  Popov, Anton 19  Russia 3h 46' 29'' + 09' 35''
52 225  D'Elia, Enrico 18  Aran Cucine 3h 46' 31'' + 09' 37''
53 26  Stepanov, Vladislav 18  Russia 3h 46' 33'' + 09' 39''
54 75  Petruš, Jiří 21  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 3h 46' 34'' + 09' 40''
55 85  Furnari, Salvatore 20  ProGiT Cycling Team 3h 46' 34'' + 09' 40''
56 184  Zimmermann, Georg 20  Tirol Cycling Team 3h 46' 34'' + 09' 40''
57 95  Baccio, Paolo 20  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 46' 34'' + 09' 40''
58 25  Martynov, Nikita 18  Russia 3h 46' 48'' + 09' 54''
59 234  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD 3h 46' 48'' + 09' 54''
60 183  Dobbs, Sam 21  Tirol Cycling Team 3h 46' 56'' + 10' 02''
61 54  Taliani, Davide 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
62 176  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile 3h 49' 36'' + 12' 42''
63 56  Pietrini, Luigi 21  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
64 173  Gattuso, Dario 20  ASD Ciclistica Malmantile 3h 49' 36'' + 12' 42''
65 181  Bayer, Tobias 18  Tirol Cycling Team 3h 49' 36'' + 12' 42''
66 76  Sirůček, Václav 19  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
67 226  Gutierrez, Daniel 19  Aran Cucine 3h 49' 36'' + 12' 42''
68 214  Giachetti, Gabriele -  UC Pistoiese 3h 49' 36'' + 12' 42''
69 185  Gamper, Florian 18  Tirol Cycling Team 3h 49' 36'' + 12' 42''
70 144  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
71 125  Lucca, Riccardo 21  Team Colpack 3h 49' 36'' + 12' 42''
72 66  Lancia, Gabriele 20  Team Cerveló 3h 49' 36'' + 12' 42''
73 74  Lehký, Roman 21  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
74 53  Mori, Filippo 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
75 236  Pesenti, Jacopo 18  Team Pala Fenice ASD 3h 49' 36'' + 12' 42''
76 142  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 49' 36'' + 12' 42''
77 164  Arcangeli, Romain 19  AVC Aix-en-Provence 3h 49' 36'' + 12' 42''
78 235  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD 3h 49' 36'' + 12' 42''
79 94  Fiaschi, Tommaso 20  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 49' 36'' + 12' 42''
80 31  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 3h 49' 36'' + 12' 42''
81 44  Piffaretti, Alessandro 20  VC Mendrisio-PL Valli 3h 49' 36'' + 12' 42''
82 182  Porzner, Manuel 22  Tirol Cycling Team 3h 49' 36'' + 12' 42''
83 161  Braybrooke, Alexander 20  AVC Aix-en-Provence 3h 49' 36'' + 12' 42''
84 232  Colnaghi, Andrea 20  Team Pala Fenice ASD 3h 49' 36'' + 12' 42''
85 165  Maldonado, Dylan 20  AVC Aix-en-Provence 3h 49' 36'' + 12' 42''
86 35  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 3h 49' 36'' + 12' 42''
87 213  Ratto, Lorenzo 19  UC Pistoiese 3h 51' 38'' + 14' 44''
88 106  McKibbin, Nic 20  Zappi's Racing Team 3h 51' 38'' + 14' 44''
89 101  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team 3h 52' 02'' + 15' 08''
90 206  Guinchard, Benoît 19  Swiss Racing Academy 3h 53' 29'' + 16' 35''
91 192  Della Vigna, Antonio 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 53' 30'' + 16' 36''
92 153  Rivera, Brandon 22  UC Monaco 3h 56' 31'' + 19' 37''
93 223  Cristante, Paride 21  Aran Cucine 3h 57' 37'' + 20' 43''
94 114  Viteillo, Angelo 20  D'Amico-Utensilnord 3h 57' 37'' + 20' 43''
95 5  Vargas, Adrian 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 58' 16'' + 21' 22''
96 32  Bellia, Matteo 20  IAM Excelsior 3h 58' 16'' + 21' 22''
97 41  Conti, Giacomo 19  VC Mendrisio-PL Valli 3h 58' 36'' + 21' 42''
98 13  Pedretti, Giovanni 21  Biesse Carrera Gavardo 3h 59' 28'' + 22' 34''
99 12  Gozzi, Nicolò 19  Biesse Carrera Gavardo 3h 59' 28'' + 22' 34''
100 16  Moro, Stefano 20  Biesse Carrera Gavardo 3h 59' 28'' + 22' 34''
101 193  Susco, Alessandro 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 59' 28'' + 22' 34''
102 61  Barbieri, Lorenzo -  Team Cerveló 3h 59' 28'' + 22' 34''
103 34  Guex, Quentin 21  IAM Excelsior 3h 59' 28'' + 22' 34''
104 216  Longo, Ignazio 20  UC Pistoiese 3h 59' 28'' + 22' 34''
105 155  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 3h 59' 28'' + 22' 34''
106 204  Vogel, Alex 18  Swiss Racing Academy 3h 59' 28'' + 22' 34''
107 156  Karl, Ádám 18  UC Monaco 3h 59' 28'' + 22' 34''
108 224  Bafile, Filippo 19  Aran Cucine 3h 59' 28'' + 22' 34''
109 205  Schütz, Carl 21  Swiss Racing Academy 3h 59' 28'' + 22' 34''
110 46  Marsico, Yuri -  VC Mendrisio-PL Valli 3h 59' 28'' + 22' 34''
111 145  Furlan, Matteo 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 59' 28'' + 22' 34''
112 194  Laterza, Francesco 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 59' 28'' + 22' 34''
113 233  Cassara, Giacomo -  Team Pala Fenice ASD 3h 59' 44'' + 22' 50''
114 64  Gradassi, Alessio -  Team Cerveló 4h 00' 00'' + 23' 06''
115 162  Brun, Hugo 21  AVC Aix-en-Provence 4h 01' 25'' + 24' 31''
116 63  Menichetti, Francesco 19  Team Cerveló 4h 01' 27'' + 24' 33''
117 111  Petrini, Francesco 20  D'Amico-Utensilnord 4h 01' 48'' + 24' 54''
118 221  Cardarilli, Piergiorgio 20  Aran Cucine 4h 01' 48'' + 24' 54''
119 42  David, Andrea -  VC Mendrisio-PL Valli 4h 01' 50'' + 24' 56''
120 112  Di Giovanni, Emanuele 20  D'Amico-Utensilnord 4h 01' 51'' + 24' 57''
121 36  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 4h 01' 51'' + 24' 57''
122 113  Corridori, Edoardo 19  D'Amico-Utensilnord 4h 01' 54'' + 25' 00''
123 82  Barresi, Antony 18  ProGiT Cycling Team 4h 01' 56'' + 25' 02''
124 83  Caputo, Riccardo 18  ProGiT Cycling Team 4h 01' 56'' + 25' 02''
125 154  Pazos, Juan Jose 21  UC Monaco 4h 01' 58'' + 25' 04''
126 196  Palomba, Angelo 18  Vejus-TMF-Cicli Magnum 4h 02' 01'' + 25' 07''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Abderrahim, Zahiri 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 25 pts
2 133  Garavaglia, Giacomo 21  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 20 pts -5 pts
3 175  Pugi, Gianni 20  ASD Ciclistica Malmantile 16 pts -9 pts
4 15  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo 14 pts -11 pts
5 126  Bagioli, Andrea 19  Team Colpack 12 pts -13 pts
6 231  Grodzicki, Cezary 22  Team Pala Fenice ASD 10 pts -15 pts
7 43  Morandi, Michael 21  VC Mendrisio-PL Valli 9 pts -16 pts
8 6  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 8 pts -17 pts
9 136  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 7 pts -18 pts
10 163  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 6 pts -19 pts
11 123  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 5 pts -20 pts
12 135  Scaroni, Cristian 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 4 pts -21 pts
13 124  Oldani, Stefano 20  Team Colpack 3 pts -22 pts
14 2  Fedeli, Alessandro 22  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 2 pts -23 pts
15 11  Colombo, Raul 21  Biesse Carrera Gavardo 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 135  Scaroni, Cristian 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 4 pts
2 151  Castaño, Sebastian 20  UC Monaco 2 pts -2 pts
3 15  Piccot, Michel 21  Biesse Carrera Gavardo 1 pts -3 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 126  Bagioli, Andrea 19  Team Colpack 3h 37' 20''
2 6  Zana, Filippo 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 37' 20'' + 00' 00''
3 136  Monaco, Alessandro 20  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 37' 23'' + 00' 03''
4 163  Grolleau, Quentin 19  AVC Aix-en-Provence 3h 37' 46'' + 00' 26''
5 123  Covi, Alessandro 19  Team Colpack 3h 38' 01'' + 00' 41''
6 124  Oldani, Stefano 20  Team Colpack 3h 38' 01'' + 00' 41''
7 55  Murgano, Marco 20  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 38' 01'' + 00' 41''
8 4  Mazzucco, Fabio 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 38' 01'' + 00' 41''
9 191  Rubio, Einer 20  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 38' 01'' + 00' 41''
10 33  Debons, Antonie 20  IAM Excelsior 3h 38' 01'' + 00' 41''
11 103  James, Tim 20  Zappi's Racing Team 3h 38' 01'' + 00' 41''
12 52  Innocenti, Andrea 18  GS Maltinti Lampadari-Ba.. 3h 38' 01'' + 00' 41''
13 115  Orocito, Franco 19  D'Amico-Utensilnord 3h 40' 57'' + 03' 37''
14 93  Rosati, Federico -  Mastromarco Sensi Dover .. 3h 40' 57'' + 03' 37''
15 14  Colleoni, Kevin 18  Biesse Carrera Gavardo 3h 40' 57'' + 03' 37''
16 186  Gamper, Mario 18  Tirol Cycling Team 3h 41' 03'' + 03' 43''
17 104  Johnstone, Calum 20  Zappi's Racing Team 3h 41' 13'' + 03' 53''
18 131  Konychev, Alexander 19  Petroli Firenze-Hopplà-M.. 3h 41' 51'' + 04' 31''
19 215  Reggidore, Samuele 19  UC Pistoiese 3h 41' 54'' + 04' 34''
20 22  Popov, Anton 19  Russia 3h 46' 29'' + 09' 09''
21 225  D'Elia, Enrico 18  Aran Cucine 3h 46' 31'' + 09' 11''
22 26  Stepanov, Vladislav 18  Russia 3h 46' 33'' + 09' 13''
23 85  Furnari, Salvatore 20  ProGiT Cycling Team 3h 46' 34'' + 09' 14''
24 25  Martynov, Nikita 18  Russia 3h 46' 48'' + 09' 28''
25 234  Conca, Filippo 19  Team Pala Fenice ASD 3h 46' 48'' + 09' 28''
26 176  Sensi, Matteo 20  ASD Ciclistica Malmantile 3h 49' 36'' + 12' 16''
27 181  Bayer, Tobias 18  Tirol Cycling Team 3h 49' 36'' + 12' 16''
28 76  Sirůček, Václav 19  Topforex-Lapierre Pro Cy.. 3h 49' 36'' + 12' 16''
29 226  Gutierrez, Daniel 19  Aran Cucine 3h 49' 36'' + 12' 16''
30 214  Giachetti, Gabriele -  UC Pistoiese 3h 49' 36'' + 12' 16''
31 185  Gamper, Florian 18  Tirol Cycling Team 3h 49' 36'' + 12' 16''
32 144  Zambelli, Samuele 20  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 49' 36'' + 12' 16''
33 236  Pesenti, Jacopo 18  Team Pala Fenice ASD 3h 49' 36'' + 12' 16''
34 142  Ferrari, Andrea 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 49' 36'' + 12' 16''
35 164  Arcangeli, Romain 19  AVC Aix-en-Provence 3h 49' 36'' + 12' 16''
36 235  Cervellera, Andrea 19  Team Pala Fenice ASD 3h 49' 36'' + 12' 16''
37 31  Ballabio, Giacomo 20  IAM Excelsior 3h 49' 36'' + 12' 16''
38 165  Maldonado, Dylan 20  AVC Aix-en-Provence 3h 49' 36'' + 12' 16''
39 35  Schneiter, Joab 19  IAM Excelsior 3h 49' 36'' + 12' 16''
40 213  Ratto, Lorenzo 19  UC Pistoiese 3h 51' 38'' + 14' 18''
41 106  McKibbin, Nic 20  Zappi's Racing Team 3h 51' 38'' + 14' 18''
42 101  Hardy, Ben 20  Zappi's Racing Team 3h 52' 02'' + 14' 42''
43 206  Guinchard, Benoît 19  Swiss Racing Academy 3h 53' 29'' + 16' 09''
44 192  Della Vigna, Antonio 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 53' 30'' + 16' 10''
45 114  Viteillo, Angelo 20  D'Amico-Utensilnord 3h 57' 37'' + 20' 17''
46 5  Vargas, Adrian 19  Trevigiani-Phonix-Hemus .. 3h 58' 16'' + 20' 56''
47 41  Conti, Giacomo 19  VC Mendrisio-PL Valli 3h 58' 36'' + 21' 16''
48 12  Gozzi, Nicolò 19  Biesse Carrera Gavardo 3h 59' 28'' + 22' 08''
49 193  Susco, Alessandro 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 59' 28'' + 22' 08''
50 61  Barbieri, Lorenzo -  Team Cerveló 3h 59' 28'' + 22' 08''
51 155  Bonnefoix, Edouard 19  UC Monaco 3h 59' 28'' + 22' 08''
52 204  Vogel, Alex 18  Swiss Racing Academy 3h 59' 28'' + 22' 08''
53 156  Karl, Ádám 18  UC Monaco 3h 59' 28'' + 22' 08''
54 224  Bafile, Filippo 19  Aran Cucine 3h 59' 28'' + 22' 08''
55 145  Furlan, Matteo 19  Iseo Serrature Rime Carn.. 3h 59' 28'' + 22' 08''
56 194  Laterza, Francesco 19  Vejus-TMF-Cicli Magnum 3h 59' 28'' + 22' 08''
57 233  Cassara, Giacomo -  Team Pala Fenice ASD 3h 59' 44'' + 22' 24''
58 64  Gradassi, Alessio -  Team Cerveló 4h 00' 00'' + 22' 40''
59 63  Menichetti, Francesco 19  Team Cerveló 4h 01' 27'' + 24' 07''
60 221  Cardarilli, Piergiorgio 20  Aran Cucine 4h 01' 48'' + 24' 28''
61 42  David, Andrea -  VC Mendrisio-PL Valli 4h 01' 50'' + 24' 30''
62 112  Di Giovanni, Emanuele 20  D'Amico-Utensilnord 4h 01' 51'' + 24' 31''
63 36  Quincey, Scott -  IAM Excelsior 4h 01' 51'' + 24' 31''
64 113  Corridori, Edoardo 19  D'Amico-Utensilnord 4h 01' 56'' + 24' 36''
65 82  Barresi, Antony 18  ProGiT Cycling Team 4h 01' 56'' + 24' 36''
66 83  Caputo, Riccardo 18  ProGiT Cycling Team 4h 01' 58'' + 24' 38''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media