Baie-Mahault - Capesterre (140.4 km)

Route

 12 August 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Baie-Mahault
 Finish  Capesterre
 Distance  140.4 km  (87.2 mi)
 Speed  43.274 km/h  (26.889 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 9
 Carène, Boris (CCD) 31h 26' 40''
 Salinas, Jhon.. (USL) 110 points
 Sablon, Luis (TND) 52 points
 Laviolette, L.. (KAA) 31h 39' 05''
 Team Pro Immo Nicola.. 94h 26' 12''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 251  Peschges, Marcel 22  Team EmbracetheWorld Cyc.. 3h 14' 40'' 85 18 - 17
2 91  Lanclume, Jules 27  Velo d'Or du Centre + 00' 05'' 28 9 30 -
3 62  Milán, Diego 33  Inteja Dominican Cycling.. + 00' 05'' 8 2 2 -
4 232  Stanislas, Mickaël 24  Selection Martinique + 00' 07'' 21 27 5 -
5 205  Rousseau, Jayson 24  Velo Club de Grand Case + 00' 08'' 84 17 - -
6 125  Salinas, Jhonathan 28  US Lamentinois + 00' 10'' 3 1 3 -
7 245  Langlois, Bruno 39  Air Antilles Barbados + 00' 11'' 6 5 12 -
8 221  Nava, John 39  Team Ghi Gwada + 00' 11'' 4 6 18 -
9 6  Chassagne, Thomas 23  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 11'' 11 13 9 -
10 61  Mancebo, Francisco 42  Inteja Dominican Cycling.. + 00' 11'' 2 3 13 -
11 146  Carène, Boris 32  CCD Carene Cycling + 00' 11'' 1 4 7 -
12 1  Fournet-Fayard, Sébas.. 33  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 11'' 7 21 28 -
13 203  Rivera, Ever 26  Velo Club de Grand Case + 00' 11'' 5 11 19 -
14 52  Legrand, Carl -  UV du Nord + 00' 21'' 34 24 26 -
15 13  Humphreys, Thomas 20  Team CCB Foundation-Sicl.. + 00' 45'' 65 29 - 7
16 252  Kruschewski, Fabian 28  Team EmbracetheWorld Cyc.. + 00' 45'' 54 - - -
17 4  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 45'' 9 20 4 -
18 2  Thomasson, Nicolas 26  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 45'' 51 - - -
19 113  Largitte, Jeiël -  Convergence SC Abymienne + 00' 45'' 76 40 - 13
20 256  Marcel, Frose -  Team EmbracetheWorld Cyc.. + 00' 45'' 68 36 - -
21 172  Damas, Anthony -  Excelsior + 00' 45'' 77 41 - 14
22 261  Moine, Quentin 18  01 Bourg Ain Cyclisme + 00' 45'' 33 39 - 4
23 65  Guerrero, Pablo 26  Inteja Dominican Cycling.. + 00' 45'' 10 23 10 -
24 264  Jasserand, Valentin -  01 Bourg Ain Cyclisme + 00' 45'' 30 44 - 3
25 175  Locatin, Cédric 22  Excelsior + 00' 45'' 19 - - -
26 14  Collins, Patrick 23  Team CCB Foundation-Sicl.. + 00' 50'' 32 - 20 -
27 133  Kwiatkowski, Grzegorz 38  UV de Marie-Galante + 00' 51'' 20 31 - -
28 201  Curier, Olivier 31  Velo Club de Grand Case + 00' 53'' 58 - - -
29 124  Rodriguez, Michael 29  US Lamentinois + 00' 53'' 17 28 11 -
30 162  Vargas, Freddy 35  Team Nicolas Dubois-VCC .. + 00' 53'' 23 - - -
31 72  Giblaca, Fabrice -  Rayon d'Argent + 00' 53'' 78 - - -
32 233  Ragot, Thierry -  Selection Martinique + 00' 53'' 41 14 8 -
33 161  Sablon, Luis -  Team Nicolas Dubois-VCC .. + 00' 53'' 12 8 1 -
34 115  Phaeton, Collins -  Convergence SC Abymienne + 00' 53'' 25 43 - 2
35 191  Alidor, Adrien 29  USR Velo + 00' 53'' 42 34 - -
36 171  Blondin, Grégory 27  Excelsior + 00' 53'' 16 42 14 -
37 33  Nacto, Jordan 25  VC Saintannais + 00' 53'' 50 26 - -
38 121  Boyeau, Fendley -  US Lamentinois + 00' 53'' 59 - - -
39 174  Damase, Jean-Louis 24  Excelsior + 00' 53'' 31 38 - -
40 176  Theobald, Frédéric -  Excelsior + 00' 53'' 46 - - -
41 222  Fuentes, Yorman 25  Team Ghi Gwada + 00' 53'' 40 - - -
42 22  Laviolette, Loïc 21  Karukera Assainissement .. + 00' 53'' 15 - 16 1
43 145  Sanchez, Edwin 23  CCD Carene Cycling + 00' 53'' 18 7 29 -
44 94  Medina, Raphael -  Velo d'Or du Centre + 00' 53'' 29 - 25 -
45 236  Roseau, Willy -  Selection Martinique + 00' 53'' 13 19 17 -
46 116  Rouseau, Giovani 33  Convergence SC Abymienne + 00' 53'' 37 22 - -
47 93  Barny, Naïddjy -  Velo d'Or du Centre + 00' 53'' 57 - - -
48 183  Deloumeaux, Jéré -  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 53'' 43 45 - 5
49 112  Judith, Marvin 23  Convergence SC Abymienne + 00' 53'' 62 - - -
50 182  Theophile, Laury -  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 53'' 27 - - -
51 123  Errin, Grégory -  US Lamentinois + 00' 53'' 39 25 - -
52 166  Relmy, Widjy 24  Team Nicolas Dubois-VCC .. + 00' 53'' 67 33 - -
53 51  Barolin, Kérane 27  UV du Nord + 00' 53'' 22 - 24 -
54 26  Vinetot, Romain 22  Karukera Assainissement .. + 00' 53'' 26 - - -
55 254  Niesing, Timo 25  Team EmbracetheWorld Cyc.. + 00' 53'' 80 - - -
56 126  Pruneau, Jordy 22  US Lamentinois + 00' 53'' 38 - 27 -
57 202  Turpin, Ludovic 43  Velo Club de Grand Case + 00' 53'' 35 - - -
58 164  Cornelie, Fabrice 31  Team Nicolas Dubois-VCC .. + 00' 53'' 48 - 22 -
59 193  Larochelle, Stéphane 26  USR Velo + 01' 07'' 56 - - -
60 25  Ramothe, Cédric 29  Karukera Assainissement .. + 01' 10'' 53 15 - -
61 151  Suares, Gilles 23  AC du Levant-Jarry Team .. + 02' 06'' 60 - - -
62 21  Lutin, Larry 24  Karukera Assainissement .. + 03' 12'' 52 - - -
63 173  Bordee, Gaël 20  Excelsior + 03' 12'' 71 - - 10
64 32  Duro, Kélian 26  VC Saintannais + 03' 12'' 49 16 - -
65 235  Largitte-Coppet, Kévin -  Selection Martinique + 03' 13'' 69 - - -
66 192  Taranne, Teddy 28  USR Velo + 03' 13'' 64 - - -
67 63  Sarabia, Ignacio 35  Inteja Dominican Cycling.. + 03' 20'' 45 30 - -
68 141  Chevalier-Maroni, Dam.. -  CCD Carene Cycling + 04' 24'' 24 - - -
69 74  Marimoutou, Jean Marie -  Rayon d'Argent + 04' 25'' 86 - - -
70 144  Diaz, Jose 28  CCD Carene Cycling + 04' 25'' 14 12 6 -
71 23  Magdeleine, Raabon 20  Karukera Assainissement .. + 04' 34'' 55 - - 6
72 122  Clarico, Mickael -  US Lamentinois + 04' 37'' 63 32 15 -
73 3  Bonnet, Pierre 28  Team Pro Immo Nicolas Roux + 06' 29'' 44 10 - -
74 263  Lemler, Tony 23  01 Bourg Ain Cyclisme + 06' 29'' 61 35 23 -
75 142  Martinez, Jorge 28  CCD Carene Cycling + 08' 38'' 36 - 21 -
76 143  Hamlet, Freddy 35  CCD Carene Cycling + 08' 38'' 72 - - -
77 53  Matou, Kenny -  UV du Nord + 08' 38'' 88 - - -
78 253  Duffner, Stephan -  Team EmbracetheWorld Cyc.. + 08' 55'' 83 37 - -
79 95  Leogane, Féliscyo -  Velo d'Or du Centre + 08' 55'' 81 - - 15
80 186  Lorquin, Kénan -  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 08' 56'' 75 - - 12
81 165  Gene, Meving -  Team Nicolas Dubois-VCC .. + 08' 56'' 70 - - 9
82 195  Attaud, Frédéric 32  USR Velo + 08' 56'' 87 - - -
83 196  Jeanne, Vladimir -  USR Velo + 08' 56'' 74 - - -
84 152  Ajincas, Lucas -  AC du Levant-Jarry Team .. + 08' 56'' 82 - - 16
85 185  Louisor, Aldrick 20  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 08' 56'' 73 46 - 11
86 223  Karioua, Kévin -  Team Ghi Gwada + 08' 57'' 47 - - -
87 35  Duro, Nicolas -  VC Saintannais + 08' 59'' 66 - - 8
88 36  Polipheme, Anthon -  VC Saintannais + 10' 35'' 89 - - -
89 66  Cueto, Juan José 26  Inteja Dominican Cycling.. + 10' 35'' 79 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Inteja Dominican Cycling Team 9h 45' 01'' 36 2
3 62  Milán, Diego 33 3h 14' 45''
10 61  Mancebo, Francisco 42 3h 14' 51''
23 65  Guerrero, Pablo 26 3h 15' 25''
2  Team Pro Immo Nicolas Roux 9h 45' 07'' 38 1
9 6  Chassagne, Thomas 23 3h 14' 51''
12 1  Fournet-Fayard, Sébas.. 33 3h 14' 51''
17 4  Almeida, Pierre 26 3h 15' 25''
3  Velo Club de Grand Case 9h 45' 12'' 46 6
5 205  Rousseau, Jayson 24 3h 14' 48''
13 203  Rivera, Ever 26 3h 14' 51''
28 201  Curier, Olivier 31 3h 15' 33''
4  Team EmbracetheWorld Cycling 9h 45' 30'' 37 18
1 251  Peschges, Marcel 22 3h 14' 40''
16 252  Kruschewski, Fabian 28 3h 15' 25''
20 256  Marcel, Frose - 3h 15' 25''
5  Velo d'Or du Centre 9h 45' 51'' 93 11
2 91  Lanclume, Jules 27 3h 14' 45''
44 94  Medina, Raphael - 3h 15' 33''
47 93  Barny, Naïddjy - 3h 15' 33''
6  Selection Martinique 9h 45' 53'' 81 4
4 232  Stanislas, Mickaël 24 3h 14' 47''
32 233  Ragot, Thierry - 3h 15' 33''
45 236  Roseau, Willy - 3h 15' 33''
7  US Lamentinois 9h 45' 56'' 73 8
6 125  Salinas, Jhonathan 28 3h 14' 50''
29 124  Rodriguez, Michael 29 3h 15' 33''
38 121  Boyeau, Fendley - 3h 15' 33''
8  Excelsior 9h 46' 23'' 82 5
21 172  Damas, Anthony - 3h 15' 25''
25 175  Locatin, Cédric 22 3h 15' 25''
36 171  Blondin, Grégory 27 3h 15' 33''
9  Convergence SC Abymienne 9h 46' 31'' 99 10
19 113  Largitte, Jeiël - 3h 15' 25''
34 115  Phaeton, Collins - 3h 15' 33''
46 116  Rouseau, Giovani 33 3h 15' 33''
10  Team Nicolas Dubois-VCC Cara.. 9h 46' 39'' 115 9
30 162  Vargas, Freddy 35 3h 15' 33''
33 161  Sablon, Luis - 3h 15' 33''
52 166  Relmy, Widjy 24 3h 15' 33''
11  Karukera Assainissement PDL 9h 46' 56'' 156 7
42 22  Laviolette, Loïc 21 3h 15' 33''
54 26  Vinetot, Romain 22 3h 15' 33''
60 25  Ramothe, Cédric 29 3h 15' 50''
12  USR Velo 9h 49' 13'' 160 15
35 191  Alidor, Adrien 29 3h 15' 33''
59 193  Larochelle, Stéphane 26 3h 15' 47''
66 192  Taranne, Teddy 28 3h 17' 53''
13  CCD Carene Cycling 9h 49' 28'' 122 3
11 146  Carène, Boris 32 3h 14' 51''
43 145  Sanchez, Edwin 23 3h 15' 33''
68 141  Chevalier-Maroni, Dam.. - 3h 19' 04''
14  01 Bourg Ain Cyclisme 9h 51' 59'' 120 13
22 261  Moine, Quentin 18 3h 15' 25''
24 264  Jasserand, Valentin - 3h 15' 25''
74 263  Lemler, Tony 23 3h 21' 09''
15  UV du Nord 9h 53' 52'' 144 17
14 52  Legrand, Carl - 3h 15' 01''
53 51  Barolin, Kérane 27 3h 15' 33''
77 53  Matou, Kenny - 3h 23' 18''
16  Team Ghi Gwada 9h 54' 01'' 135 12
8 221  Nava, John 39 3h 14' 51''
41 222  Fuentes, Yorman 25 3h 15' 33''
86 223  Karioua, Kévin - 3h 23' 37''
17  Jeunesse Cycliste des Abymes 9h 54' 42'' 178 14
48 183  Deloumeaux, Jéré - 3h 15' 33''
50 182  Theophile, Laury - 3h 15' 33''
80 186  Lorquin, Kénan - 3h 23' 36''
18  VC Saintannais 9h 57' 04'' 188 16
37 33  Nacto, Jordan 25 3h 15' 33''
64 32  Duro, Kélian 26 3h 17' 52''
87 35  Duro, Nicolas - 3h 23' 39''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 146  Carène, Boris 32  CCD Carene Cycling 31h 26' 40'' -
2 61  Mancebo, Francisco 42  Inteja Dominican Cycling.. 31h 27' 14'' + 00' 34'' -
3 125  Salinas, Jhonathan 28  US Lamentinois 31h 28' 36'' + 01' 56'' -
4 221  Nava, John 39  Team Ghi Gwada 31h 29' 43'' + 03' 03'' -
5 203  Rivera, Ever 26  Velo Club de Grand Case 31h 29' 45'' + 03' 05'' -
6 245  Langlois, Bruno 39  Air Antilles Barbados 31h 29' 50'' + 03' 10'' -
7 1  Fournet-Fayard, Sébastien 33  Team Pro Immo Nicolas Roux 31h 30' 27'' + 03' 47'' -
8 62  Milán, Diego 33  Inteja Dominican Cycling.. 31h 31' 11'' + 04' 31'' + 1
9 4  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 31h 31' 44'' + 05' 04'' - 1
10 65  Guerrero, Pablo 26  Inteja Dominican Cycling.. 31h 32' 03'' + 05' 23'' -
11 6  Chassagne, Thomas 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 31h 32' 25'' + 05' 45'' + 2
12 161  Sablon, Luis -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 31h 33' 01'' + 06' 21'' -
13 236  Roseau, Willy -  Selection Martinique 31h 33' 28'' + 06' 48'' + 1
14 144  Diaz, Jose 28  CCD Carene Cycling 31h 36' 22'' + 09' 42'' - 3
15 22  Laviolette, Loïc 21  Karukera Assainissement .. 31h 39' 05'' + 12' 25'' -
16 171  Blondin, Grégory 27  Excelsior 31h 39' 27'' + 12' 47'' -
17 124  Rodriguez, Michael 29  US Lamentinois 31h 39' 30'' + 12' 50'' -
18 145  Sanchez, Edwin 23  CCD Carene Cycling 31h 42' 30'' + 15' 50'' -
19 175  Locatin, Cédric 22  Excelsior 31h 42' 57'' + 16' 17'' -
20 133  Kwiatkowski, Grzegorz 38  UV de Marie-Galante 31h 46' 04'' + 19' 24'' + 1
21 232  Stanislas, Mickaël 24  Selection Martinique 31h 46' 46'' + 20' 06'' - 1
22 51  Barolin, Kérane 27  UV du Nord 31h 48' 46'' + 22' 06'' + 1
23 162  Vargas, Freddy 35  Team Nicolas Dubois-VCC .. 31h 50' 06'' + 23' 26'' + 1
24 141  Chevalier-Maroni, Damien -  CCD Carene Cycling 31h 50' 17'' + 23' 37'' - 2
25 115  Phaeton, Collins -  Convergence SC Abymienne 31h 51' 32'' + 24' 52'' -
26 26  Vinetot, Romain 22  Karukera Assainissement .. 31h 53' 35'' + 26' 55'' -
27 182  Theophile, Laury -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 31h 55' 56'' + 29' 16'' -
28 91  Lanclume, Jules 27  Velo d'Or du Centre 32h 01' 40'' + 35' 00'' -
29 94  Medina, Raphael -  Velo d'Or du Centre 32h 02' 50'' + 36' 10'' -
30 264  Jasserand, Valentin -  01 Bourg Ain Cyclisme 32h 04' 54'' + 38' 14'' + 1
31 174  Damase, Jean-Louis 24  Excelsior 32h 05' 01'' + 38' 21'' - 1
32 14  Collins, Patrick 23  Team CCB Foundation-Sicl.. 32h 08' 23'' + 41' 43'' + 1
33 261  Moine, Quentin 18  01 Bourg Ain Cyclisme 32h 11' 56'' + 45' 16'' + 2
34 52  Legrand, Carl -  UV du Nord 32h 12' 35'' + 45' 55'' -
35 202  Turpin, Ludovic 43  Velo Club de Grand Case 32h 15' 08'' + 48' 28'' + 1
36 142  Martinez, Jorge 28  CCD Carene Cycling 32h 16' 57'' + 50' 17'' - 4
37 116  Rouseau, Giovani 33  Convergence SC Abymienne 32h 19' 53'' + 53' 13'' -
38 126  Pruneau, Jordy 22  US Lamentinois 32h 20' 50'' + 54' 10'' + 2
39 123  Errin, Grégory -  US Lamentinois 32h 21' 00'' + 54' 20'' + 2
40 222  Fuentes, Yorman 25  Team Ghi Gwada 32h 21' 11'' + 54' 31'' + 2
41 233  Ragot, Thierry -  Selection Martinique 32h 23' 39'' + 56' 59'' + 2
42 191  Alidor, Adrien 29  USR Velo 32h 24' 57'' + 58' 17'' + 2
43 183  Deloumeaux, Jéré -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 32h 25' 40'' + 59' 00'' + 3
44 3  Bonnet, Pierre 28  Team Pro Immo Nicolas Roux 32h 26' 05'' + 59' 25'' - 6
45 63  Sarabia, Ignacio 35  Inteja Dominican Cycling.. 32h 28' 01'' + 1h 01' 21'' -
46 176  Theobald, Frédéric -  Excelsior 32h 28' 03'' + 1h 01' 23'' + 2
47 223  Karioua, Kévin -  Team Ghi Gwada 32h 28' 44'' + 1h 02' 04'' - 8
48 164  Cornelie, Fabrice 31  Team Nicolas Dubois-VCC .. 32h 29' 02'' + 1h 02' 22'' + 1
49 32  Duro, Kélian 26  VC Saintannais 32h 29' 59'' + 1h 03' 19'' - 2
50 33  Nacto, Jordan 25  VC Saintannais 32h 31' 20'' + 1h 04' 40'' -
51 2  Thomasson, Nicolas 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 32h 33' 26'' + 1h 06' 46'' + 2
52 21  Lutin, Larry 24  Karukera Assainissement .. 32h 33' 54'' + 1h 07' 14'' - 1
53 25  Ramothe, Cédric 29  Karukera Assainissement .. 32h 35' 19'' + 1h 08' 39'' + 1
54 252  Kruschewski, Fabian 28  Team EmbracetheWorld Cyc.. 32h 36' 09'' + 1h 09' 29'' + 1
55 23  Magdeleine, Raabon 20  Karukera Assainissement .. 32h 36' 41'' + 1h 10' 01'' - 3
56 193  Larochelle, Stéphane 26  USR Velo 32h 38' 34'' + 1h 11' 54'' -
57 93  Barny, Naïddjy -  Velo d'Or du Centre 32h 40' 53'' + 1h 14' 13'' -
58 201  Curier, Olivier 31  Velo Club de Grand Case 32h 45' 05'' + 1h 18' 25'' -
59 121  Boyeau, Fendley -  US Lamentinois 32h 49' 27'' + 1h 22' 47'' + 2
60 151  Suares, Gilles 23  AC du Levant-Jarry Team .. 32h 50' 18'' + 1h 23' 38'' - 1
61 263  Lemler, Tony 23  01 Bourg Ain Cyclisme 32h 54' 46'' + 1h 28' 06'' - 1
62 112  Judith, Marvin 23  Convergence SC Abymienne 32h 55' 12'' + 1h 28' 32'' + 3
63 122  Clarico, Mickael -  US Lamentinois 32h 55' 23'' + 1h 28' 43'' - 1
64 192  Taranne, Teddy 28  USR Velo 32h 56' 17'' + 1h 29' 37'' - 1
65 13  Humphreys, Thomas 20  Team CCB Foundation-Sicl.. 32h 57' 01'' + 1h 30' 21'' + 1
66 35  Duro, Nicolas -  VC Saintannais 33h 03' 07'' + 1h 36' 27'' - 2
67 166  Relmy, Widjy 24  Team Nicolas Dubois-VCC .. 33h 04' 40'' + 1h 38' 00'' + 1
68 256  Marcel, Frose -  Team EmbracetheWorld Cyc.. 33h 05' 55'' + 1h 39' 15'' + 2
69 235  Largitte-Coppet, Kévin -  Selection Martinique 33h 07' 31'' + 1h 40' 51'' -
70 165  Gene, Meving -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 33h 11' 08'' + 1h 44' 28'' - 3
71 173  Bordee, Gaël 20  Excelsior 33h 13' 53'' + 1h 47' 13'' + 2
72 143  Hamlet, Freddy 35  CCD Carene Cycling 33h 15' 34'' + 1h 48' 54'' - 1
73 185  Louisor, Aldrick 20  Jeunesse Cycliste des Ab.. 33h 19' 43'' + 1h 53' 03'' - 1
74 196  Jeanne, Vladimir -  USR Velo 33h 20' 37'' + 1h 53' 57'' -
75 186  Lorquin, Kénan -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 33h 25' 07'' + 1h 58' 27'' -
76 113  Largitte, Jeiël -  Convergence SC Abymienne 33h 26' 41'' + 2h 00' 01'' + 2
77 172  Damas, Anthony -  Excelsior 33h 26' 56'' + 2h 00' 16'' - 1
78 72  Giblaca, Fabrice -  Rayon d'Argent 33h 34' 39'' + 2h 07' 59'' + 3
79 66  Cueto, Juan José 26  Inteja Dominican Cycling.. 33h 35' 04'' + 2h 08' 24'' - 2
80 254  Niesing, Timo 25  Team EmbracetheWorld Cyc.. 33h 37' 42'' + 2h 11' 02'' + 2
81 95  Leogane, Féliscyo -  Velo d'Or du Centre 33h 39' 35'' + 2h 12' 55'' - 2
82 152  Ajincas, Lucas -  AC du Levant-Jarry Team .. 33h 40' 00'' + 2h 13' 20'' - 2
83 253  Duffner, Stephan -  Team EmbracetheWorld Cyc.. 33h 49' 31'' + 2h 22' 51'' -
84 205  Rousseau, Jayson 24  Velo Club de Grand Case 33h 52' 56'' + 2h 26' 16'' -
85 251  Peschges, Marcel 22  Team EmbracetheWorld Cyc.. 33h 55' 22'' + 2h 28' 42'' -
86 74  Marimoutou, Jean Marie -  Rayon d'Argent 34h 01' 42'' + 2h 35' 02'' -
87 195  Attaud, Frédéric 32  USR Velo 34h 06' 41'' + 2h 40' 01'' -
88 53  Matou, Kenny -  UV du Nord 34h 16' 14'' + 2h 49' 34'' -
89 36  Polipheme, Anthon -  VC Saintannais 35h 23' 02'' + 3h 56' 22'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 125  Salinas, Jhonathan 28  US Lamentinois 110 pts -
2 62  Milán, Diego 33  Inteja Dominican Cycling.. 85 pts -25 pts + 1
3 61  Mancebo, Francisco 42  Inteja Dominican Cycling.. 81 pts -29 pts - 1
4 146  Carène, Boris 32  CCD Carene Cycling 57 pts -53 pts -
5 245  Langlois, Bruno 39  Air Antilles Barbados 51 pts -59 pts -
6 221  Nava, John 39  Team Ghi Gwada 44 pts -66 pts + 2
7 145  Sanchez, Edwin 23  CCD Carene Cycling 38 pts -72 pts - 1
8 161  Sablon, Luis -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 38 pts -72 pts - 1
9 91  Lanclume, Jules 27  Velo d'Or du Centre 34 pts -76 pts + 14
10 3  Bonnet, Pierre 28  Team Pro Immo Nicolas Roux 34 pts -76 pts - 1
11 203  Rivera, Ever 26  Velo Club de Grand Case 32 pts -78 pts -
12 144  Diaz, Jose 28  CCD Carene Cycling 32 pts -78 pts - 2
13 6  Chassagne, Thomas 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 31 pts -79 pts + 4
14 233  Ragot, Thierry -  Selection Martinique 28 pts -82 pts - 2
15 25  Ramothe, Cédric 29  Karukera Assainissement .. 27 pts -83 pts - 2
16 32  Duro, Kélian 26  VC Saintannais 26 pts -84 pts - 2
17 205  Rousseau, Jayson 24  Velo Club de Grand Case 26 pts -84 pts + 8
18 251  Peschges, Marcel 22  Team EmbracetheWorld Cyc.. 25 pts -85 pts
19 236  Roseau, Willy -  Selection Martinique 25 pts -85 pts - 4
20 4  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 24 pts -86 pts - 4
21 1  Fournet-Fayard, Sébastien 33  Team Pro Immo Nicolas Roux 21 pts -89 pts - 2
22 116  Rouseau, Giovani 33  Convergence SC Abymienne 20 pts -90 pts - 4
23 65  Guerrero, Pablo 26  Inteja Dominican Cycling.. 16 pts -94 pts - 3
24 52  Legrand, Carl -  UV du Nord 16 pts -94 pts -
25 123  Errin, Grégory -  US Lamentinois 15 pts -95 pts - 4
26 33  Nacto, Jordan 25  VC Saintannais 15 pts -95 pts - 4
27 232  Stanislas, Mickaël 24  Selection Martinique 14 pts -96 pts
28 124  Rodriguez, Michael 29  US Lamentinois 13 pts -97 pts - 2
29 13  Humphreys, Thomas 20  Team CCB Foundation-Sicl.. 13 pts -97 pts - 2
30 63  Sarabia, Ignacio 35  Inteja Dominican Cycling.. 10 pts -100 pts - 2
31 133  Kwiatkowski, Grzegorz 38  UV de Marie-Galante 9 pts -101 pts - 2
32 122  Clarico, Mickael -  US Lamentinois 9 pts -101 pts - 2
33 166  Relmy, Widjy 24  Team Nicolas Dubois-VCC .. 8 pts -102 pts - 2
34 191  Alidor, Adrien 29  USR Velo 7 pts -103 pts - 2
35 263  Lemler, Tony 23  01 Bourg Ain Cyclisme 6 pts -104 pts - 2
36 256  Marcel, Frose -  Team EmbracetheWorld Cyc.. 6 pts -104 pts - 2
37 253  Duffner, Stephan -  Team EmbracetheWorld Cyc.. 6 pts -104 pts - 2
38 174  Damase, Jean-Louis 24  Excelsior 4 pts -106 pts - 2
39 261  Moine, Quentin 18  01 Bourg Ain Cyclisme 4 pts -106 pts - 2
40 113  Largitte, Jeiël -  Convergence SC Abymienne 4 pts -106 pts - 1
41 172  Damas, Anthony -  Excelsior 4 pts -106 pts - 3
42 171  Blondin, Grégory 27  Excelsior 3 pts -107 pts - 2
43 115  Phaeton, Collins -  Convergence SC Abymienne 3 pts -107 pts - 2
44 264  Jasserand, Valentin -  01 Bourg Ain Cyclisme 3 pts -107 pts - 2
45 183  Deloumeaux, Jéré -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 3 pts -107 pts - 2
46 185  Louisor, Aldrick 20  Jeunesse Cycliste des Ab.. 2 pts -108 pts - 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 161  Sablon, Luis -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 52 pts -
2 62  Milán, Diego 33  Inteja Dominican Cycling.. 36 pts -16 pts -
3 125  Salinas, Jhonathan 28  US Lamentinois 29 pts -23 pts + 1
4 4  Almeida, Pierre 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 26 pts -26 pts - 1
5 232  Stanislas, Mickaël 24  Selection Martinique 24 pts -28 pts -
6 144  Diaz, Jose 28  CCD Carene Cycling 22 pts -30 pts -
7 146  Carène, Boris 32  CCD Carene Cycling 21 pts -31 pts -
8 233  Ragot, Thierry -  Selection Martinique 10 pts -42 pts -
9 6  Chassagne, Thomas 23  Team Pro Immo Nicolas Roux 10 pts -42 pts -
10 65  Guerrero, Pablo 26  Inteja Dominican Cycling.. 8 pts -44 pts + 1
11 124  Rodriguez, Michael 29  US Lamentinois 8 pts -44 pts - 1
12 245  Langlois, Bruno 39  Air Antilles Barbados 4 pts -48 pts + 9
13 61  Mancebo, Francisco 42  Inteja Dominican Cycling.. 4 pts -48 pts - 1
14 171  Blondin, Grégory 27  Excelsior 4 pts -48 pts - 1
15 122  Clarico, Mickael -  US Lamentinois 3 pts -49 pts
16 22  Laviolette, Loïc 21  Karukera Assainissement .. 3 pts -49 pts - 2
17 236  Roseau, Willy -  Selection Martinique 3 pts -49 pts - 2
18 221  Nava, John 39  Team Ghi Gwada 3 pts -49 pts - 2
19 203  Rivera, Ever 26  Velo Club de Grand Case 3 pts -49 pts - 2
20 14  Collins, Patrick 23  Team CCB Foundation-Sicl.. 2 pts -50 pts - 1
21 142  Martinez, Jorge 28  CCD Carene Cycling 2 pts -50 pts - 3
22 164  Cornelie, Fabrice 31  Team Nicolas Dubois-VCC .. 2 pts -50 pts - 2
23 263  Lemler, Tony 23  01 Bourg Ain Cyclisme 2 pts -50 pts
24 51  Barolin, Kérane 27  UV du Nord 1 pts -51 pts - 2
25 94  Medina, Raphael -  Velo d'Or du Centre 1 pts -51 pts - 2
26 52  Legrand, Carl -  UV du Nord 1 pts -51 pts
27 126  Pruneau, Jordy 22  US Lamentinois 1 pts -51 pts - 3
28 1  Fournet-Fayard, Sébastien 33  Team Pro Immo Nicolas Roux 1 pts -51 pts - 3
29 145  Sanchez, Edwin 23  CCD Carene Cycling 1 pts -51 pts - 3
30 91  Lanclume, Jules 27  Velo d'Or du Centre 1 pts -51 pts - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 25  Ramothe, Cédric 29  Karukera Assainissement .. 36 pts -
2 62  Milán, Diego 33  Inteja Dominican Cycling.. 29 pts -7 pts -
3 63  Sarabia, Ignacio 35  Inteja Dominican Cycling.. 21 pts -15 pts -
4 2  Thomasson, Nicolas 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 14 pts -22 pts -
5 245  Langlois, Bruno 39  Air Antilles Barbados 12 pts -24 pts + 1
6 263  Lemler, Tony 23  01 Bourg Ain Cyclisme 10 pts -26 pts + 4
7 3  Bonnet, Pierre 28  Team Pro Immo Nicolas Roux 9 pts -27 pts + 16
8 65  Guerrero, Pablo 26  Inteja Dominican Cycling.. 8 pts -28 pts - 3
9 144  Diaz, Jose 28  CCD Carene Cycling 7 pts -29 pts - 2
10 52  Legrand, Carl -  UV du Nord 7 pts -29 pts + 3
11 161  Sablon, Luis -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 6 pts -30 pts - 3
12 236  Roseau, Willy -  Selection Martinique 5 pts -31 pts - 3
13 72  Giblaca, Fabrice -  Rayon d'Argent 5 pts -31 pts - 2
14 232  Stanislas, Mickaël 24  Selection Martinique 4 pts -32 pts - 2
15 21  Lutin, Larry 24  Karukera Assainissement .. 4 pts -32 pts
16 22  Laviolette, Loïc 21  Karukera Assainissement .. 3 pts -33 pts - 2
17 14  Collins, Patrick 23  Team CCB Foundation-Sicl.. 3 pts -33 pts - 2
18 191  Alidor, Adrien 29  USR Velo 3 pts -33 pts - 2
19 164  Cornelie, Fabrice 31  Team Nicolas Dubois-VCC .. 3 pts -33 pts - 2
20 233  Ragot, Thierry -  Selection Martinique 2 pts -34 pts - 2
21 66  Cueto, Juan José 26  Inteja Dominican Cycling.. 2 pts -34 pts + 5
22 1  Fournet-Fayard, Sébastien 33  Team Pro Immo Nicolas Roux 1 pts -35 pts - 3
23 51  Barolin, Kérane 27  UV du Nord 1 pts -35 pts - 3
24 91  Lanclume, Jules 27  Velo d'Or du Centre 1 pts -35 pts - 3
25 174  Damase, Jean-Louis 24  Excelsior 1 pts -35 pts - 3
26 112  Judith, Marvin 23  Convergence SC Abymienne 1 pts -35 pts - 2
27 122  Clarico, Mickael -  US Lamentinois 1 pts -35 pts
28 166  Relmy, Widjy 24  Team Nicolas Dubois-VCC .. 1 pts -35 pts - 3
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 22  Laviolette, Loïc 21  Karukera Assainissement .. 31h 39' 05'' -
2 115  Phaeton, Collins -  Convergence SC Abymienne 31h 51' 32'' + 12' 27'' -
3 264  Jasserand, Valentin -  01 Bourg Ain Cyclisme 32h 04' 54'' + 25' 49'' -
4 261  Moine, Quentin 18  01 Bourg Ain Cyclisme 32h 11' 56'' + 32' 51'' -
5 183  Deloumeaux, Jéré -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 32h 25' 40'' + 46' 35'' -
6 23  Magdeleine, Raabon 20  Karukera Assainissement .. 32h 36' 41'' + 57' 36'' -
7 13  Humphreys, Thomas 20  Team CCB Foundation-Sicl.. 32h 57' 01'' + 1h 17' 56'' + 1
8 35  Duro, Nicolas -  VC Saintannais 33h 03' 07'' + 1h 24' 02'' - 1
9 165  Gene, Meving -  Team Nicolas Dubois-VCC .. 33h 11' 08'' + 1h 32' 03'' -
10 173  Bordee, Gaël 20  Excelsior 33h 13' 53'' + 1h 34' 48'' + 1
11 185  Louisor, Aldrick 20  Jeunesse Cycliste des Ab.. 33h 19' 43'' + 1h 40' 38'' - 1
12 186  Lorquin, Kénan -  Jeunesse Cycliste des Ab.. 33h 25' 07'' + 1h 46' 02'' -
13 113  Largitte, Jeiël -  Convergence SC Abymienne 33h 26' 41'' + 1h 47' 36'' + 1
14 172  Damas, Anthony -  Excelsior 33h 26' 56'' + 1h 47' 51'' - 1
15 95  Leogane, Féliscyo -  Velo d'Or du Centre 33h 39' 35'' + 2h 00' 30'' -
16 152  Ajincas, Lucas -  AC du Levant-Jarry Team .. 33h 40' 00'' + 2h 00' 55'' -
17 251  Peschges, Marcel 22  Team EmbracetheWorld Cyc.. 33h 55' 22'' + 2h 16' 17'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Team Pro Immo Nicolas Roux 94h 26' 12'' -
2  Inteja Dominican Cycling Team 94h 30' 08'' + 03' 56'' -
3  CCD Carene Cycling 94h 40' 32'' + 14' 20'' -
4  Selection Martinique 94h 56' 32'' + 30' 20'' -
5  Excelsior 95h 11' 55'' + 45' 43'' -
6  Velo Club de Grand Case 95h 18' 40'' + 52' 28'' -
7  Karukera Assainissement PDL 95h 22' 03'' + 55' 51'' -
8  US Lamentinois 95h 26' 11'' + 59' 59'' -
9  Team Nicolas Dubois-VCC Caraïbes 95h 30' 51'' + 1h 04' 39'' -
10  Convergence SC Abymienne 95h 51' 00'' + 1h 24' 48'' -
11  Velo d'Or du Centre 96h 18' 36'' + 1h 52' 24'' + 1
12  Team Ghi Gwada 96h 19' 38'' + 1h 53' 26'' - 1
13  01 Bourg Ain Cyclisme 96h 32' 57'' + 2h 06' 45'' -
14  Jeunesse Cycliste des Abymes 97h 04' 14'' + 2h 38' 02'' -
15  USR Velo 97h 47' 22'' + 3h 21' 10'' -
16  VC Saintannais 98h 00' 00'' + 3h 33' 48'' -
17  UV du Nord 98h 15' 34'' + 3h 49' 22'' -
18  Team EmbracetheWorld Cycling 98h 40' 36'' + 4h 14' 24'' -


© Wijnreder Media