Petit-Canal - Capesterre (86.0 km)

Route

 10 August 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Petit-Canal
 Finish  Capesterre
 Distance  86.0 km  (53.4 mi)
 Speed  45.343 km/h  (28.175 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 9
 
 
 
 
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 26  Lutin, Larry 25  Karukera Assainissement .. 1h 53' 48'' - - - -
2 31  Milán, Diego 34  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 00'' - - - -
3 4  Pierzga, Adam 34  CCD Carene Cycling + 00' 00'' - - - -
4 92  Keller, Hermann 26  Team Embrace The World C.. + 00' 00'' - - - -
5 144  Larochelle, Stéphane 27  USR Velo + 00' 00'' - - - -
6 61  Bondot, William 32  VC Saintannais + 00' 00'' - - - -
7 173  Brussenskiy, Gleb 19  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
8 251  Miny, Régis 24  ASC Karak + 00' 00'' - - - -
9 125  Damas, Anthony 20  Excelsior + 00' 00'' - - - -
10 12  Frose, Marcel 26  Matrix Racing Team + 00' 00'' - - - -
11 111  Almeida, Pierre 27  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 00'' - - - -
12 96  Wingen, Simon 27  Team Embrace The World C.. + 00' 00'' - - - -
13 72  Clauss, Marc 20  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' - - - -
14 221  Geran, Ronald 22  Convergence SC Abymienne + 00' 00'' - - - -
15 134  Bazin, Clement 24  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
16 204  Curier, Olivier 32  UV du Nord + 00' 00'' - - - -
17 76  Otterbein, Rene 21  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' - - - -
18 183  Dabrion, Rogan 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 00'' - - - -
19 255  Phaeton, Collins 20  ASC Karak + 00' 00'' - - - -
20 131  Larpe, Killian 22  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
21 235  Torres, Carlos 26  Velo d'Or du Centre + 00' 00'' - - - -
22 206  Relmy, Widjy 25  UV du Nord + 00' 00'' - - - -
23 175  Pronskiy, Vadim 21  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
24 3  Sablon, Luis 32  CCD Carene Cycling + 00' 00'' - - - -
25 212  Strah, Alex 23  Panama + 00' 00'' - - - -
26 133  Lamy, Antoine 23  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
27 201  Legrand, Carl 27  UV du Nord + 00' 00'' - - - -
28 236  Aurignac, Samy 26  Velo d'Or du Centre + 00' 00'' - - - -
29 214  Lorenzo, Randish 22  Panama + 00' 00'' - - - -
30 172  Fedorov, Yevgeniy 19  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
31 254  Largitte, Jeiël 19  ASC Karak + 00' 00'' - - - -
32 174  Shtein, Grigoriy 23  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
33 164  Suares, Gilles 24  AC du Levant-Jarry Team .. + 00' 00'' - - - -
34 242  Peramin Noslen, Allan 19  Rayon d'Argent + 00' 00'' - - - -
35 136  Carman, Ben 24  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
36 126  Pradel, Youri 20  Excelsior + 00' 00'' - - - -
37 106  Bray Gregorio, Joaquin 36  UV de Marie-Galante + 00' 00'' - - - -
38 195  Clarke, Philip 44  Air Antilles Barbados + 00' 00'' - - - -
39 94  Duffner, Stephan 31  Team Embrace The World C.. + 00' 00'' - - - -
40 176  Nikitin, Matvey 27  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
41 273  Urcel, Adrien 19  Entente Team USCG + 00' 00'' - - - -
42 91  Dombrowski, Frederik 27  Team Embrace The World C.. + 00' 00'' - - - -
43 121  Locatin, Cédric 23  Excelsior + 00' 00'' - - - -
44 63  Nacto, Jordan 26  VC Saintannais + 00' 00'' - - - -
45 296  Cidolit, Yannis 23  Selection Martinique + 00' 00'' - - - -
46 41  Benjamin, Ronald 36  Espoir du Sud + 00' 00'' - - - -
47 213  Espinosa, Bolivar 22  Panama + 00' 00'' - - - -
48 263  Rujano, José 37  US Lamentinois + 00' 00'' - - - -
49 232  Bousquet, Pascal 42  Velo d'Or du Centre + 00' 00'' - - - -
50 196  Gómez, Álvaro 35  Air Antilles Barbados + 00' 00'' - - - -
51 51  Guillonnet, Adrien 25  Interpro Cycling Academy + 00' 00'' - - - -
52 222  Carnier, Axel 22  Convergence SC Abymienne + 00' 00'' - - - -
53 81  Nava, John 40  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
54 73  Braun, Julian 23  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' - - - -
55 181  Deloumeaux, Jéré 20  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 00'' - - - -
56 1  Sanchez, Edwin 24  CCD Carene Cycling + 00' 00'' - - - -
57 75  Steigner, Kilian 19  Team Dauner|Akkon + 00' 00'' - - - -
58 44  Mathias, Anaël 19  Espoir du Sud + 00' 00'' - - - -
59 245  Lachages, Alexandre 21  Rayon d'Argent + 00' 00'' - - - -
60 182  Theophile, Laury 26  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 00'' - - - -
61 85  Chaupard, Olivier 26  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
62 283  Dantin, Ludovic 26  Selection Guyane + 00' 00'' - - - -
63 184  Lorquin, Kénan 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 00'' - - - -
64 211  Castel, Jorge 30  Panama + 00' 00'' - - - -
65 82  Fuentes, Yorman 26  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
66 102  Ruffe, Grégory 29  UV de Marie-Galante + 00' 00'' - - - -
67 123  Blondin, Grégory 28  Excelsior + 00' 00'' - - - -
68 216  Hernandez, Nolber 23  Panama + 00' 00'' - - - -
69 33  Gonzalez, Abner 18  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 00'' - - - -
70 35  Álvarez, Miguel 31  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 00'' - - - -
71 191  May, Jefferey 22  Air Antilles Barbados + 00' 00'' - - - -
72 115  Thomasson, Nicolas 27  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 00'' - - - -
73 274  Urcel, Damien 22  Entente Team USCG + 00' 00'' - - - -
74 45  Turlepin, Romaric 28  Espoir du Sud + 00' 00'' - - - -
75 43  Gene, Meving 20  Espoir du Sud + 00' 00'' - - - -
76 105  Vargas, Freddy 36  UV de Marie-Galante + 00' 00'' - - - -
77 171  Pronskiy, Daniil 19  Vino-Astana Motors + 00' 00'' - - - -
78 104  Kwiatkowski, Grzegorz 39  UV de Marie-Galante + 00' 00'' - - - -
79 86  Balguy, William 26  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
80 264  Salinas, Jhonathan 29  US Lamentinois + 00' 00'' - - - -
81 252  Andre Lubin, Yanis 18  ASC Karak + 00' 00'' - - - -
82 135  Fayette, Pierre-Andre 23  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
83 253  Judith, Marvin 24  ASC Karak + 00' 00'' - - - -
84 165  Vinetot, Romain 23  AC du Levant-Jarry Team .. + 00' 00'' - - - -
85 243  Perriet, Nicolas 33  Rayon d'Argent + 00' 00'' - - - -
86 52  Casanovas, David 22  Interpro Cycling Academy + 00' 00'' - - - -
87 46  Arpxehad, Luiji 23  Espoir du Sud + 00' 00'' - - - -
88 113  Fournet, Sébastien 34  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 00'' - - - -
89 112  Chassagne, Thomas 24  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 00'' - - - -
90 83  Duro, Kevin 26  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
91 261  Boyeau, Fendley 26  US Lamentinois + 00' 00'' - - - -
92 225  Rouseau, Giovani 34  Convergence SC Abymienne + 00' 00'' - - - -
93 132  Lamy, Julien 44  Team U Cube 17 + 00' 00'' - - - -
94 84  Karioua, Kévin 28  Team Ghi Gwada + 00' 00'' - - - -
95 141  Alidor, Adrien 30  USR Velo + 00' 00'' - - - -
96 5  Gene, Martial 35  CCD Carene Cycling + 00' 00'' - - - -
97 34  Reyes, Noel 24  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 00'' - - - -
98 116  Urruty, Maxime 26  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 00'' - - - -
99 223  Amadori, Julien 26  Convergence SC Abymienne + 00' 00'' - - - -
100 142  Jeanne, Vladimir 28  USR Velo + 00' 21'' - - - -
101 224  Pruneau, Jordy 23  Convergence SC Abymienne + 00' 23'' - - - -
102 36  Guzmán, William 27  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 38'' - - - -
103 146  Attaud, Frédéric 33  USR Velo + 00' 39'' - - - -
104 93  Peschges, Marcel 23  Team Embrace The World C.. + 00' 46'' - - - -
105 23  Nemorin, Neddhym 21  Karukera Assainissement .. + 00' 48'' - - - -
106 265  Bille, Gaëtan 31  US Lamentinois + 01' 16'' - - - -
107 202  Barolin, Kérane 28  UV du Nord + 01' 18'' - - - -
108 226  Hamlet, Freddy 36  Convergence SC Abymienne + 01' 18'' - - - -
109 95  Beyer, Sebastian 25  Team Embrace The World C.. + 01' 24'' - - - -
110 143  Taranne, Teddy 29  USR Velo + 01' 47'' - - - -
111 64  Duro, Nicolas 20  VC Saintannais + 03' 17'' - - - -
112 56  Hudry, Florian 24  Interpro Cycling Academy + 04' 24'' - - - -
113 244  Marimoutou, Jean Marie 43  Rayon d'Argent + 05' 51'' - - - -
114 145  Clavier, Kendric 20  USR Velo + 05' 51'' - - - -
115 32  Nuñez, Adrián 27  Inteja Imca-Ridea DCT + 07' 10'' - - - -
116 71  Donders, Jelle 26  Team Dauner|Akkon + 07' 10'' - - - -
DNS 11  Niesing, Timo 26  Matrix Racing Team
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Embrace The World Cycling 5h 41' 24'' 55
4 92  Keller, Hermann 26 1h 53' 48''
12 96  Wingen, Simon 27 1h 53' 48''
39 94  Duffner, Stephan 31 1h 53' 48''
2  ASC Karak 5h 41' 24'' 58
8 251  Miny, Régis 24 1h 53' 48''
19 255  Phaeton, Collins 20 1h 53' 48''
31 254  Largitte, Jeiël 19 1h 53' 48''
3  Vino-Astana Motors 5h 41' 24'' 60
7 173  Brussenskiy, Gleb 19 1h 53' 48''
23 175  Pronskiy, Vadim 21 1h 53' 48''
30 172  Fedorov, Yevgeniy 19 1h 53' 48''
4  Team U Cube 17 5h 41' 24'' 61
15 134  Bazin, Clement 24 1h 53' 48''
20 131  Larpe, Killian 22 1h 53' 48''
26 133  Lamy, Antoine 23 1h 53' 48''
5  UV du Nord 5h 41' 24'' 65
16 204  Curier, Olivier 32 1h 53' 48''
22 206  Relmy, Widjy 25 1h 53' 48''
27 201  Legrand, Carl 27 1h 53' 48''
6  CCD Carene Cycling 5h 41' 24'' 83
3 4  Pierzga, Adam 34 1h 53' 48''
24 3  Sablon, Luis 32 1h 53' 48''
56 1  Sanchez, Edwin 24 1h 53' 48''
7  Team Dauner|Akkon 5h 41' 24'' 84
13 72  Clauss, Marc 20 1h 53' 48''
17 76  Otterbein, Rene 21 1h 53' 48''
54 73  Braun, Julian 23 1h 53' 48''
8  Excelsior 5h 41' 24'' 88
9 125  Damas, Anthony 20 1h 53' 48''
36 126  Pradel, Youri 20 1h 53' 48''
43 121  Locatin, Cédric 23 1h 53' 48''
9  Velo d'Or du Centre 5h 41' 24'' 98
21 235  Torres, Carlos 26 1h 53' 48''
28 236  Aurignac, Samy 26 1h 53' 48''
49 232  Bousquet, Pascal 42 1h 53' 48''
10  Panama 5h 41' 24'' 101
25 212  Strah, Alex 23 1h 53' 48''
29 214  Lorenzo, Randish 22 1h 53' 48''
47 213  Espinosa, Bolivar 22 1h 53' 48''
11  Jeunesse Cycliste des Abymes 5h 41' 24'' 133
18 183  Dabrion, Rogan 22 1h 53' 48''
55 181  Deloumeaux, Jéré 20 1h 53' 48''
60 182  Theophile, Laury 26 1h 53' 48''
12  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 41' 24'' 141
2 31  Milán, Diego 34 1h 53' 48''
69 33  Gonzalez, Abner 18 1h 53' 48''
70 35  Álvarez, Miguel 31 1h 53' 48''
13  Convergence SC Abymienne 5h 41' 24'' 158
14 221  Geran, Ronald 22 1h 53' 48''
52 222  Carnier, Axel 22 1h 53' 48''
92 225  Rouseau, Giovani 34 1h 53' 48''
14  Air Antilles Barbados 5h 41' 24'' 159
38 195  Clarke, Philip 44 1h 53' 48''
50 196  Gómez, Álvaro 35 1h 53' 48''
71 191  May, Jefferey 22 1h 53' 48''
15  Team Pro Immo Nicolas Roux 5h 41' 24'' 171
11 111  Almeida, Pierre 27 1h 53' 48''
72 115  Thomasson, Nicolas 27 1h 53' 48''
88 113  Fournet, Sébastien 34 1h 53' 48''
16  Rayon d'Argent 5h 41' 24'' 178
34 242  Peramin Noslen, Allan 19 1h 53' 48''
59 245  Lachages, Alexandre 21 1h 53' 48''
85 243  Perriet, Nicolas 33 1h 53' 48''
17  Espoir du Sud 5h 41' 24'' 178
46 41  Benjamin, Ronald 36 1h 53' 48''
58 44  Mathias, Anaël 19 1h 53' 48''
74 45  Turlepin, Romaric 28 1h 53' 48''
18  UV de Marie-Galante 5h 41' 24'' 179
37 106  Bray Gregorio, Joaquin 36 1h 53' 48''
66 102  Ruffe, Grégory 29 1h 53' 48''
76 105  Vargas, Freddy 36 1h 53' 48''
19  Team Ghi Gwada 5h 41' 24'' 179
53 81  Nava, John 40 1h 53' 48''
61 85  Chaupard, Olivier 26 1h 53' 48''
65 82  Fuentes, Yorman 26 1h 53' 48''
20  US Lamentinois 5h 41' 24'' 219
48 263  Rujano, José 37 1h 53' 48''
80 264  Salinas, Jhonathan 29 1h 53' 48''
91 261  Boyeau, Fendley 26 1h 53' 48''
21  USR Velo 5h 41' 45'' 200
5 144  Larochelle, Stéphane 27 1h 53' 48''
95 141  Alidor, Adrien 30 1h 53' 48''
100 142  Jeanne, Vladimir 28 1h 54' 09''
22  VC Saintannais 5h 44' 41'' 161
6 61  Bondot, William 32 1h 53' 48''
44 63  Nacto, Jordan 26 1h 53' 48''
111 64  Duro, Nicolas 20 1h 57' 05''
23  Interpro Cycling Academy 5h 45' 48'' 249
51 51  Guillonnet, Adrien 25 1h 53' 48''
86 52  Casanovas, David 22 1h 53' 48''
112 56  Hudry, Florian 24 1h 58' 12''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media