Pointe-à-Pitre - Saint-François (150.3 km)

Route

 23 October 2021
 Profile  Flat stage
 Start  Pointe-à-Pitre
 Finish  Saint-François
 Distance  150.3 km  (93.4 mi)
 Speed  39.274 km/h  (24.404 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Zingle, Axel (ETU) 3h 41' 39''
 Zingle, Axel (ETU) 25 points
 Alarcón, José (USL) 4 points
 Kubiš, Lukáš (DKB) 3h 41' 58''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 141  Zingle, Axel 22  CC Etupes 3h 49' 37'' 1 1 - -
2 86  Tzortzakis, Polychronis 32  Kuwait Pro Cycling Team + 00' 00'' 2 2 - -
3 101  Kubiš, Lukáš 21  Dukla Banská Bystrica + 00' 02'' 3 3 3 1
4 62  Bonnet, Thomas 23  Vendée U + 00' 02'' 4 4 - -
5 113  Lachages, Alexandre 23  Excelsior + 00' 04'' 6 5 - -
6 4  Hellmann, Julian 30  Team Embrace The World C.. + 00' 44'' 8 6 2 -
7 22  Lauk, Karl Patrick 24  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 49'' 5 7 - -
8 194  Alarcón, José 33  US Lamentin + 00' 49'' 7 8 1 -
9 65  Menant, Théo 23  Vendée U + 00' 53'' 28 9 - -
10 185  Deloumeaux, Jérémy 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 57'' 50 10 - 19
11 143  Leclainche, Gwen 21  CC Etupes + 00' 58'' 32 11 - 8
12 23  Guichard, Mickaël 28  Team Pro Immo Nicolas Roux + 00' 58'' 9 12 - -
13 44  Prades, Benjami 37  Inteja Imca - Ridea DCT + 00' 58'' 31 13 - -
14 81  Jobber, James 27  Kuwait Pro Cycling Team + 01' 01'' 58 14 - -
15 25  Pol, Gaëtan 24  Team Pro Immo Nicolas Roux + 01' 01'' 25 15 - -
16 105  Foltán, Adam 21  Dukla Banská Bystrica + 01' 04'' 15 - - 3
17 75  Lutin, Larry 28  Karukera Assainissement .. + 01' 09'' 12 - - -
18 24  Jolibert, Clément 26  Team Pro Immo Nicolas Roux + 01' 40'' 18 - - -
19 34  Cailleau, Taïno 19  CSCA Proprete 2000 + 01' 48'' 33 - - 9
20 164  Urcel, Adrien 21  Entente Team USCG + 02' 49'' 40 - - 14
21 146  Pierre, Eliott 20  CC Etupes + 02' 49'' 45 - - 16
22 46  Hopkins, Kaden 21  Inteja Imca - Ridea DCT + 02' 49'' 10 - - 2
23 61  Boniface, Lucas 20  Vendée U + 04' 36'' 16 - - 4
24 102  Tybor, Patrik 34  Dukla Banská Bystrica + 04' 36'' 27 - - -
25 84  Clements, Matthew 24  Kuwait Pro Cycling Team + 04' 36'' 46 - - -
26 26  Tourde, Victor 21  Team Pro Immo Nicolas Roux + 04' 36'' 63 - - 23
27 42  Polanco, Steven 21  Inteja Imca - Ridea DCT + 04' 36'' 48 - - 18
28 63  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U + 04' 36'' 17 - - 5
29 103  Rovder, Pavol 20  Dukla Banská Bystrica + 04' 36'' 47 - - 17
30 106  Lohinský, Filip 19  Dukla Banská Bystrica + 04' 36'' 29 - - 7
31 133  Relmy, Widjy 27  UV du Nord + 04' 36'' 60 - - -
32 94  Fuentes, Yorman 28  ASC Karak + 04' 36'' 52 - - -
33 53  Sanchez, Edwin 26  Team Cama CCD + 04' 36'' 13 - - -
34 175  Suares, Gilles 26  USR Velo + 04' 36'' 71 - - -
35 202  Alger, Kylian 21  Selection Martinique + 04' 36'' 36 - - 12
36 201  Stanislas, Mickaël 27  Selection Martinique + 04' 36'' 38 - - -
37 134  Vanony, Tony 19  UV du Nord + 04' 36'' 42 - - 15
38 132  Pelou, Joris 18  UV du Nord + 04' 36'' 67 - - 24
39 52  Pierrat, Julien 30  Team Cama CCD + 04' 36'' 22 - - -
40 83  Wais, Ahmad 30  Kuwait Pro Cycling Team + 04' 36'' 43 - - -
41 21  Bennett, Stéfan 29  Team Pro Immo Nicolas Roux + 04' 36'' 19 - - -
42 51  Carène, Boris 35  Team Cama CCD + 04' 36'' 20 - - -
43 55  Pellegrin, Mathieu 26  Team Cama CCD + 04' 36'' 11 - - -
44 142  Braz-Afonso, Clement 21  CC Etupes + 04' 36'' 34 - - 10
45 111  Blondin, Grégory 30  Excelsior + 04' 43'' 53 - - -
46 144  Richard, Maxime 21  CC Etupes + 04' 43'' 61 - - 21
47 152  Bousquet, Pascal 44  Team Ghi Gwada + 04' 45'' 65 - - -
48 66  Marcerou, Nicola 19  Vendée U + 04' 45'' 35 - - 11
49 203  Gobin, Johan 42  Selection Martinique + 04' 45'' 66 - - -
50 56  Laffite, Florent 32  Team Cama CCD + 04' 45'' 68 - - -
51 2  Beyer, Sebastian 28  Team Embrace The World C.. + 04' 45'' 55 - - -
52 15  Rivas, Angel 27  UV de Marie - Galante + 04' 45'' 14 - - -
53 72  Jean-Jacques, Kenny 29  Karukera Assainissement .. + 04' 45'' 57 - - -
54 115  Matheau, Joan 21  Excelsior + 04' 45'' 56 - - 20
55 45  Bonilla, Daniel 28  Inteja Imca - Ridea DCT + 04' 45'' 37 - - -
56 114  Matarese, Mathieu 30  Excelsior + 04' 49'' 51 - - -
57 14  Mora, Luis 26  UV de Marie - Galante + 04' 52'' 21 - - -
58 112  Clerge, Odvelt 21  Excelsior + 04' 56'' 62 - - 22
59 193  Lautone, Raphael 19  US Lamentin + 04' 56'' 39 - - 13
60 13  Chevalier, Damien 33  UV de Marie - Galante + 05' 15'' 49 - - -
61 85  Alajmi, Abdulhadi 26  Kuwait Pro Cycling Team + 07' 27'' 59 - - -
62 96  Rivera, Ever 29  ASC Karak + 08' 07'' 54 - - -
63 165  Urcel, Damien 24  Entente Team USCG + 08' 07'' 44 - - -
64 162  Blondin, Audric 28  Entente Team USCG + 08' 13'' 70 - - -
65 64  Vadic, Baptiste 19  Vendée U + 08' 13'' 26 - - 6
66 54  Karioua, Kévin 30  Team Cama CCD + 08' 14'' 69 - - -
67 31  Gene, Meving 23  CSCA Proprete 2000 + 08' 17'' 41 - - -
68 195  Laversanne, Damien 34  US Lamentin + 08' 17'' 23 - - -
69 205  Brasseur, Guillaume 31  Selection Martinique + 08' 20'' 64 - - -
70 151  Duro, Kevin 28  Team Ghi Gwada + 08' 51'' 72 - - -
71 32  Geran, Ronald 24  CSCA Proprete 2000 + 10' 44'' 24 - - -
72 71  Clavier, Kendric 22  Karukera Assainissement .. + 11' 23'' 30 - - -
73 11  Chaupard, Olivier 28  UV de Marie - Galante + 11' 35'' 73 - - -
74 192  Boyeau, Fendley 28  US Lamentin + 11' 35'' 76 - - -
75 3  Peschges, Marcel 25  Team Embrace The World C.. + 11' 46'' 75 - - -
76 1  Homrighausen, Heiko 24  Team Embrace The World C.. + 12' 01'' 74 - - -
77 184  Gregorio, Joaquin 39  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 12' 03'' 77 - - -
78 176  Georges, Jeanlou 30  USR Velo + 12' 06'' 78 - - -
79 41  Nuñez, Adrián 30  Inteja Imca - Ridea DCT + 12' 08'' 80 - - -
80 43  Marte, Jesus 19  Inteja Imca - Ridea DCT + 12' 08'' 79 - - 25
81 116  Rabinaud, Alexandre 21  Excelsior + 12' 08'' 85 - - 28
82 6  Schermann, Peter 33  Team Embrace The World C.. + 12' 08'' 83 - - -
83 163  Largitte, Jeiël 22  Entente Team USCG + 12' 08'' 81 - - 26
84 82  Tigrine, Mehdi 34  Kuwait Pro Cycling Team + 12' 08'' 86 - - -
85 174  Kondi, Jean-Philippe 31  USR Velo + 12' 08'' 84 - - -
86 204  Labejof, Jordan 26  Selection Martinique + 12' 08'' 87 - - -
87 92  Dartron, Johan 34  ASC Karak + 12' 08'' 89 - - -
88 182  Bordee, Gaël 24  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 12' 12'' 90 - - -
89 161  Agricole, Yannis 19  Entente Team USCG + 12' 15'' 82 - - 27
90 12  Eglela, Wildrick 25  UV de Marie - Galante + 12' 24'' 91 - - -
91 145  Seddiki, Johan 19  CC Etupes + 12' 27'' 88 - - 29
92 166  Valluet, Hendrick 19  Entente Team USCG + 12' 28'' 92 - - 30
93 93  Ramsahai, Omer 48  ASC Karak + 12' 28'' 93 - - -
94 16  Ruffe, Grégory 31  UV de Marie - Galante + 12' 28'' 94 - - -
95 76  Nemorin, Neddhym 24  Karukera Assainissement .. + 12' 28'' 95 - - -
DNF 5  Kruschewski, Fabian 31  Team Embrace The World C..
DNF 33  Phaeton, Collins 23  CSCA Proprete 2000
DNF 173  Forclot, Jordan 24  USR Velo
DNS 153  Catherine, Mathieu 23  Team Ghi Gwada
DNS 181  Ludjy, Jean-Denis 20  Jeunesse Cycliste des Ab..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Pro Immo Nicolas Roux 11h 31' 39'' 34
7 22  Lauk, Karl Patrick 24 3h 50' 26''
12 23  Guichard, Mickaël 28 3h 50' 35''
15 25  Pol, Gaëtan 24 3h 50' 38''
2  CC Etupes 11h 32' 38'' 33
1 141  Zingle, Axel 22 3h 49' 37''
11 143  Leclainche, Gwen 21 3h 50' 35''
21 146  Pierre, Eliott 20 3h 52' 26''
3  Vendée U 11h 34' 22'' 36
4 62  Bonnet, Thomas 23 3h 49' 39''
9 65  Menant, Théo 23 3h 50' 30''
23 61  Boniface, Lucas 20 3h 54' 13''
4  Kuwait Pro Cycling Team 11h 34' 28'' 41
2 86  Tzortzakis, Polychronis 32 3h 49' 37''
14 81  Jobber, James 27 3h 50' 38''
25 84  Clements, Matthew 24 3h 54' 13''
5  Dukla Banská Bystrica 11h 34' 33'' 43
3 101  Kubiš, Lukáš 21 3h 49' 39''
16 105  Foltán, Adam 21 3h 50' 41''
24 102  Tybor, Patrik 34 3h 54' 13''
6  Inteja Imca - Ridea DCT 11h 37' 14'' 62
13 44  Prades, Benjami 37 3h 50' 35''
22 46  Hopkins, Kaden 21 3h 52' 26''
27 42  Polanco, Steven 21 3h 54' 13''
7  Excelsior 11h 38' 23'' 104
5 113  Lachages, Alexandre 23 3h 49' 41''
45 111  Blondin, Grégory 30 3h 54' 20''
54 115  Matheau, Joan 21 3h 54' 22''
8  UV du Nord 11h 42' 39'' 106
31 133  Relmy, Widjy 27 3h 54' 13''
37 134  Vanony, Tony 19 3h 54' 13''
38 132  Pelou, Joris 18 3h 54' 13''
9  Team Cama CCD 11h 42' 39'' 114
33 53  Sanchez, Edwin 26 3h 54' 13''
39 52  Pierrat, Julien 30 3h 54' 13''
42 51  Carène, Boris 35 3h 54' 13''
10  Selection Martinique 11h 42' 48'' 120
35 202  Alger, Kylian 21 3h 54' 13''
36 201  Stanislas, Mickaël 27 3h 54' 13''
49 203  Gobin, Johan 42 3h 54' 22''
11  US Lamentin 11h 42' 53'' 135
8 194  Alarcón, José 33 3h 50' 26''
59 193  Lautone, Raphael 19 3h 54' 33''
68 195  Laversanne, Damien 34 3h 57' 54''
12  UV de Marie - Galante 11h 43' 43'' 169
52 15  Rivas, Angel 27 3h 54' 22''
57 14  Mora, Luis 26 3h 54' 29''
60 13  Chevalier, Damien 33 3h 54' 52''
13  Team Embrace The World Cycling 11h 46' 06'' 132
6 4  Hellmann, Julian 30 3h 50' 21''
51 2  Beyer, Sebastian 28 3h 54' 22''
75 3  Peschges, Marcel 25 4h 01' 23''
14  Karukera Assainissement PDL 11h 46' 08'' 142
17 75  Lutin, Larry 28 3h 50' 46''
53 72  Jean-Jacques, Kenny 29 3h 54' 22''
72 71  Clavier, Kendric 22 4h 01' 00''
15  Entente Team USCG 11h 48' 00'' 147
20 164  Urcel, Adrien 21 3h 52' 26''
63 165  Urcel, Damien 24 3h 57' 44''
64 162  Blondin, Audric 28 3h 57' 50''
16  CSCA Proprete 2000 11h 49' 40'' 157
19 34  Cailleau, Taïno 19 3h 51' 25''
67 31  Gene, Meving 23 3h 57' 54''
71 32  Geran, Ronald 24 4h 00' 21''
17  ASC Karak 11h 53' 42'' 181
32 94  Fuentes, Yorman 28 3h 54' 13''
62 96  Rivera, Ever 29 3h 57' 44''
87 92  Dartron, Johan 34 4h 01' 45''
18  Jeunesse Cycliste des Abymes 11h 54' 03'' 175
10 185  Deloumeaux, Jérémy 22 3h 50' 34''
77 184  Gregorio, Joaquin 39 4h 01' 40''
88 182  Bordee, Gaël 24 4h 01' 49''
19  USR Velo 11h 57' 41'' 197
34 175  Suares, Gilles 26 3h 54' 13''
78 176  Georges, Jeanlou 30 4h 01' 43''
85 174  Kondi, Jean-Philippe 31 4h 01' 45''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 141  Zingle, Axel 22  CC Etupes 3h 41' 39''
2 86  Tzortzakis, Polychronis 32  Kuwait Pro Cycling Team 3h 41' 53'' + 00' 14''
3 101  Kubiš, Lukáš 21  Dukla Banská Bystrica 3h 41' 58'' + 00' 19''
4 62  Bonnet, Thomas 23  Vendée U 3h 41' 59'' + 00' 20''
5 22  Lauk, Karl Patrick 24  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 41' 59'' + 00' 20''
6 113  Lachages, Alexandre 23  Excelsior 3h 42' 02'' + 00' 23''
7 194  Alarcón, José 33  US Lamentin 3h 42' 03'' + 00' 24''
8 4  Hellmann, Julian 30  Team Embrace The World C.. 3h 42' 06'' + 00' 27''
9 23  Guichard, Mickaël 28  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 42' 30'' + 00' 51''
10 46  Hopkins, Kaden 21  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 31'' + 00' 52''
11 55  Pellegrin, Mathieu 26  Team Cama CCD 3h 42' 32'' + 00' 53''
12 75  Lutin, Larry 28  Karukera Assainissement .. 3h 42' 33'' + 00' 54''
13 53  Sanchez, Edwin 26  Team Cama CCD 3h 42' 34'' + 00' 55''
14 15  Rivas, Angel 27  UV de Marie - Galante 3h 42' 35'' + 00' 56''
15 105  Foltán, Adam 21  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 35'' + 00' 56''
16 61  Boniface, Lucas 20  Vendée U 3h 42' 37'' + 00' 58''
17 63  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U 3h 42' 37'' + 00' 58''
18 24  Jolibert, Clément 26  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 42' 37'' + 00' 58''
19 21  Bennett, Stéfan 29  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 42' 38'' + 00' 59''
20 51  Carène, Boris 35  Team Cama CCD 3h 42' 39'' + 01' 00''
21 14  Mora, Luis 26  UV de Marie - Galante 3h 42' 40'' + 01' 01''
22 52  Pierrat, Julien 30  Team Cama CCD 3h 42' 42'' + 01' 03''
23 195  Laversanne, Damien 34  US Lamentin 3h 42' 43'' + 01' 04''
24 32  Geran, Ronald 24  CSCA Proprete 2000 3h 42' 43'' + 01' 04''
25 25  Pol, Gaëtan 24  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 42' 44'' + 01' 05''
26 64  Vadic, Baptiste 19  Vendée U 3h 42' 44'' + 01' 05''
27 102  Tybor, Patrik 34  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 45'' + 01' 06''
28 65  Menant, Théo 23  Vendée U 3h 42' 46'' + 01' 07''
29 106  Lohinský, Filip 19  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 46'' + 01' 07''
30 71  Clavier, Kendric 22  Karukera Assainissement .. 3h 42' 47'' + 01' 08''
31 44  Prades, Benjami 37  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 47'' + 01' 08''
32 143  Leclainche, Gwen 21  CC Etupes 3h 42' 47'' + 01' 08''
33 34  Cailleau, Taïno 19  CSCA Proprete 2000 3h 42' 48'' + 01' 09''
34 142  Braz-Afonso, Clement 21  CC Etupes 3h 42' 49'' + 01' 10''
35 66  Marcerou, Nicola 19  Vendée U 3h 42' 50'' + 01' 11''
36 202  Alger, Kylian 21  Selection Martinique 3h 42' 50'' + 01' 11''
37 45  Bonilla, Daniel 28  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 51'' + 01' 12''
38 201  Stanislas, Mickaël 27  Selection Martinique 3h 42' 51'' + 01' 12''
39 193  Lautone, Raphael 19  US Lamentin 3h 42' 52'' + 01' 13''
40 164  Urcel, Adrien 21  Entente Team USCG 3h 42' 52'' + 01' 13''
41 31  Gene, Meving 23  CSCA Proprete 2000 3h 42' 52'' + 01' 13''
42 134  Vanony, Tony 19  UV du Nord 3h 42' 53'' + 01' 14''
43 83  Wais, Ahmad 30  Kuwait Pro Cycling Team 3h 42' 54'' + 01' 15''
44 165  Urcel, Damien 24  Entente Team USCG 3h 42' 54'' + 01' 15''
45 146  Pierre, Eliott 20  CC Etupes 3h 42' 55'' + 01' 16''
46 84  Clements, Matthew 24  Kuwait Pro Cycling Team 3h 42' 56'' + 01' 17''
47 103  Rovder, Pavol 20  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 59'' + 01' 20''
48 42  Polanco, Steven 21  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 59'' + 01' 20''
49 13  Chevalier, Damien 33  UV de Marie - Galante 3h 43' 00'' + 01' 21''
50 185  Deloumeaux, Jérémy 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. 3h 43' 00'' + 01' 21''
51 114  Matarese, Mathieu 30  Excelsior 3h 43' 01'' + 01' 22''
52 94  Fuentes, Yorman 28  ASC Karak 3h 43' 01'' + 01' 22''
53 111  Blondin, Grégory 30  Excelsior 3h 43' 02'' + 01' 23''
54 96  Rivera, Ever 29  ASC Karak 3h 43' 03'' + 01' 24''
55 2  Beyer, Sebastian 28  Team Embrace The World C.. 3h 43' 04'' + 01' 25''
56 115  Matheau, Joan 21  Excelsior 3h 43' 05'' + 01' 26''
57 72  Jean-Jacques, Kenny 29  Karukera Assainissement .. 3h 43' 07'' + 01' 28''
58 81  Jobber, James 27  Kuwait Pro Cycling Team 3h 43' 08'' + 01' 29''
59 85  Alajmi, Abdulhadi 26  Kuwait Pro Cycling Team 3h 43' 08'' + 01' 29''
60 133  Relmy, Widjy 27  UV du Nord 3h 43' 10'' + 01' 31''
61 144  Richard, Maxime 21  CC Etupes 3h 43' 10'' + 01' 31''
62 112  Clerge, Odvelt 21  Excelsior 3h 43' 10'' + 01' 31''
63 26  Tourde, Victor 21  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 43' 11'' + 01' 32''
64 205  Brasseur, Guillaume 31  Selection Martinique 3h 43' 11'' + 01' 32''
65 152  Bousquet, Pascal 44  Team Ghi Gwada 3h 43' 12'' + 01' 33''
66 203  Gobin, Johan 42  Selection Martinique 3h 43' 14'' + 01' 35''
67 132  Pelou, Joris 18  UV du Nord 3h 43' 15'' + 01' 36''
68 56  Laffite, Florent 32  Team Cama CCD 3h 43' 18'' + 01' 39''
69 54  Karioua, Kévin 30  Team Cama CCD 3h 43' 23'' + 01' 44''
70 162  Blondin, Audric 28  Entente Team USCG 3h 43' 23'' + 01' 44''
71 175  Suares, Gilles 26  USR Velo 3h 43' 25'' + 01' 46''
72 151  Duro, Kevin 28  Team Ghi Gwada 3h 43' 27'' + 01' 48''
73 11  Chaupard, Olivier 28  UV de Marie - Galante 3h 45' 04'' + 03' 25''
74 1  Homrighausen, Heiko 24  Team Embrace The World C.. 3h 45' 56'' + 04' 17''
75 3  Peschges, Marcel 25  Team Embrace The World C.. 3h 46' 04'' + 04' 25''
76 192  Boyeau, Fendley 28  US Lamentin 3h 46' 13'' + 04' 34''
77 184  Gregorio, Joaquin 39  Jeunesse Cycliste des Ab.. 3h 50' 00'' + 08' 21''
78 176  Georges, Jeanlou 30  USR Velo 3h 54' 09'' + 12' 30''
79 43  Marte, Jesus 19  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 54' 11'' + 12' 32''
80 41  Nuñez, Adrián 30  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 54' 22'' + 12' 43''
81 163  Largitte, Jeiël 22  Entente Team USCG 4h 00' 34'' + 18' 55''
82 161  Agricole, Yannis 19  Entente Team USCG 4h 00' 41'' + 19' 02''
83 6  Schermann, Peter 33  Team Embrace The World C.. 4h 00' 43'' + 19' 04''
84 174  Kondi, Jean-Philippe 31  USR Velo 4h 00' 45'' + 19' 06''
85 116  Rabinaud, Alexandre 21  Excelsior 4h 00' 46'' + 19' 07''
86 82  Tigrine, Mehdi 34  Kuwait Pro Cycling Team 4h 00' 55'' + 19' 16''
87 204  Labejof, Jordan 26  Selection Martinique 4h 00' 58'' + 19' 19''
88 145  Seddiki, Johan 19  CC Etupes 4h 01' 02'' + 19' 23''
89 92  Dartron, Johan 34  ASC Karak 4h 01' 15'' + 19' 36''
90 182  Bordee, Gaël 24  Jeunesse Cycliste des Ab.. 4h 01' 16'' + 19' 37''
91 12  Eglela, Wildrick 25  UV de Marie - Galante 4h 01' 24'' + 19' 45''
92 166  Valluet, Hendrick 19  Entente Team USCG 4h 16' 38'' + 34' 59''
93 93  Ramsahai, Omer 48  ASC Karak 4h 18' 00'' + 36' 21''
94 16  Ruffe, Grégory 31  UV de Marie - Galante 4h 19' 49'' + 38' 10''
95 76  Nemorin, Neddhym 24  Karukera Assainissement .. 4h 25' 01'' + 43' 22''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 141  Zingle, Axel 22  CC Etupes 25 pts
2 86  Tzortzakis, Polychronis 32  Kuwait Pro Cycling Team 20 pts -5 pts
3 101  Kubiš, Lukáš 21  Dukla Banská Bystrica 16 pts -9 pts
4 62  Bonnet, Thomas 23  Vendée U 14 pts -11 pts
5 113  Lachages, Alexandre 23  Excelsior 12 pts -13 pts
6 4  Hellmann, Julian 30  Team Embrace The World C.. 10 pts -15 pts
7 22  Lauk, Karl Patrick 24  Team Pro Immo Nicolas Roux 9 pts -16 pts
8 194  Alarcón, José 33  US Lamentin 8 pts -17 pts
9 65  Menant, Théo 23  Vendée U 7 pts -18 pts
10 185  Deloumeaux, Jérémy 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. 6 pts -19 pts
11 143  Leclainche, Gwen 21  CC Etupes 5 pts -20 pts
12 23  Guichard, Mickaël 28  Team Pro Immo Nicolas Roux 4 pts -21 pts
13 44  Prades, Benjami 37  Inteja Imca - Ridea DCT 3 pts -22 pts
14 81  Jobber, James 27  Kuwait Pro Cycling Team 2 pts -23 pts
15 25  Pol, Gaëtan 24  Team Pro Immo Nicolas Roux 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 194  Alarcón, José 33  US Lamentin 4 pts
2 4  Hellmann, Julian 30  Team Embrace The World C.. 2 pts -2 pts
3 101  Kubiš, Lukáš 21  Dukla Banská Bystrica 1 pts -3 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 101  Kubiš, Lukáš 21  Dukla Banská Bystrica 3h 41' 58'' + 3
2 46  Hopkins, Kaden 21  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 31'' + 00' 33'' - 1
3 105  Foltán, Adam 21  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 35'' + 00' 37'' -
4 61  Boniface, Lucas 20  Vendée U 3h 42' 37'' + 00' 39'' + 4
5 63  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U 3h 42' 37'' + 00' 39'' - 3
6 64  Vadic, Baptiste 19  Vendée U 3h 42' 44'' + 00' 46'' - 1
7 106  Lohinský, Filip 19  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 46'' + 00' 48'' - 1
8 143  Leclainche, Gwen 21  CC Etupes 3h 42' 47'' + 00' 49'' - 1
9 34  Cailleau, Taïno 19  CSCA Proprete 2000 3h 42' 48'' + 00' 50'' -
10 142  Braz-Afonso, Clement 21  CC Etupes 3h 42' 49'' + 00' 51'' -
11 66  Marcerou, Nicola 19  Vendée U 3h 42' 50'' + 00' 52'' + 1
12 202  Alger, Kylian 21  Selection Martinique 3h 42' 50'' + 00' 52'' + 1
13 193  Lautone, Raphael 19  US Lamentin 3h 42' 52'' + 00' 54'' + 1
14 164  Urcel, Adrien 21  Entente Team USCG 3h 42' 52'' + 00' 54'' + 1
15 134  Vanony, Tony 19  UV du Nord 3h 42' 53'' + 00' 55'' + 1
16 146  Pierre, Eliott 20  CC Etupes 3h 42' 55'' + 00' 57'' + 1
17 103  Rovder, Pavol 20  Dukla Banská Bystrica 3h 42' 59'' + 01' 01'' + 2
18 42  Polanco, Steven 21  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 42' 59'' + 01' 01'' + 2
19 185  Deloumeaux, Jérémy 22  Jeunesse Cycliste des Ab.. 3h 43' 00'' + 01' 02'' + 2
20 115  Matheau, Joan 21  Excelsior 3h 43' 05'' + 01' 07'' + 4
21 144  Richard, Maxime 21  CC Etupes 3h 43' 10'' + 01' 12'' + 4
22 112  Clerge, Odvelt 21  Excelsior 3h 43' 10'' + 01' 12'' + 4
23 26  Tourde, Victor 21  Team Pro Immo Nicolas Roux 3h 43' 11'' + 01' 13'' + 4
24 132  Pelou, Joris 18  UV du Nord 3h 43' 15'' + 01' 17'' + 5
25 43  Marte, Jesus 19  Inteja Imca - Ridea DCT 3h 54' 11'' + 12' 13'' - 2
26 163  Largitte, Jeiël 22  Entente Team USCG 4h 00' 34'' + 18' 36'' - 15
27 161  Agricole, Yannis 19  Entente Team USCG 4h 00' 41'' + 18' 43'' - 9
28 116  Rabinaud, Alexandre 21  Excelsior 4h 00' 46'' + 18' 48'' - 6
29 145  Seddiki, Johan 19  CC Etupes 4h 01' 02'' + 19' 04'' - 1
30 166  Valluet, Hendrick 19  Entente Team USCG 4h 16' 38'' + 34' 40'' -
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media