Route

 5 August 2022
 Profile  Individual time trial
 Start  -
 Finish  -
 Distance  8.9 km  (5.5 mi)
 Speed  52.525 km/h  (32.637 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 52  Dauschy, Guillaume 23  Premier Tech U23 Cycling.. 0h 10' 10'' - - - -
2 42  Brunel, Alexys 23  US Lamentin + 00' 01'' - - - -
3 1  Bennett, Stéfan 30  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 00' 09'' - - - -
4 53  Julien, Matisse 19  Premier Tech U23 Cycling.. + 00' 11'' - - - -
5 55  Plamondon, Robin 22  Premier Tech U23 Cycling.. + 00' 12'' - - - -
6 114  Guillon, Célestin 26  Laval Cyclisme 53 + 00' 21'' - - - -
7 92  Centrone, Ivan 26  Geofco - Doltcini Materi.. + 00' 22'' - - - -
8 11  Donnewirth, Tom 24  UV de Marie - Galante + 00' 24'' - - - -
9 21  Rajović, Dušan 24  Team Corratec + 00' 27'' - - - -
10 34  Pellegrin, Mathieu 26  CCD Carene Cycling + 00' 27'' - - - -
11 54  Gagné, Julien 28  Premier Tech U23 Cycling.. + 00' 29'' - - - -
12 46  Lautone, Raphael 20  US Lamentin + 00' 29'' - - - -
13 201  Eustache, Cédric 32  Team Madras Cycling + 00' 34'' - - - -
14 51  Carpentier, Florian 20  Premier Tech U23 Cycling.. + 00' 34'' - - - -
15 26  Stojnić, Veljko 23  Team Corratec + 00' 35'' - - - -
16 66  Mattheis, Oliver 27  Team Embrace The World C.. + 00' 39'' - - - -
17 61  Peschges, Marcel 26  Team Embrace The World C.. + 00' 41'' - - - -
18 62  Keller, Hermann 29  Team Embrace The World C.. + 00' 41'' - - - -
19 136  Taillandier, Axel 23  Excelsior + 00' 43'' - - - -
20 116  Rapiteau, Florian 23  Laval Cyclisme 53 + 00' 45'' - - - -
21 205  Andre Lubin, Yanis 21  Team Madras Cycling + 00' 47'' - - - -
22 234  Reguero, Gabriel 29  Regional Centre Caribe + 00' 47'' - - - -
23 102  Lutin, Larry 28  Karukera Assainissement .. + 00' 49'' - - - -
24 176  Florimond, Jean-Chris.. 28  Club Martinique + 00' 49'' - - - -
25 32  Carène, Boris 36  CCD Carene Cycling + 00' 51'' - - - -
26 24  Baldaccini, Davide 24  Team Corratec + 00' 51'' - - - -
27 123  Hansart, Philéas 22  Team Autolagon - UVN + 00' 52'' - - - -
28 101  Clavier, Kendric 23  Karukera Assainissement .. + 00' 52'' - - - -
29 161  Alidor, Adrien 33  USR Velo + 00' 52'' - - - -
30 175  Latouche, Normann 26  Club Martinique + 00' 53'' - - - -
31 181  Cooper, Nicholas 25  Sweden Cycling Academy + 00' 53'' - - - -
32 22  Gandin, Stefano 26  Team Corratec + 00' 54'' - - - -
33 12  Juillaguet, Will 26  UV de Marie - Galante + 00' 56'' - - - -
34 142  Dostiyev, Ilkham 20  Vino SKO Team + 00' 56'' - - - -
35 134  Magnien, Lorenzo 20  Excelsior + 00' 57'' - - - -
36 113  Gesnouin, Killian 18  Laval Cyclisme 53 + 00' 58'' - - - -
37 154  Deloumeaux, Jérémy 23  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 00' 58'' - - - -
38 144  Koltunov, Vladimir 19  Vino SKO Team + 00' 58'' - - - -
39 75  Geran, Ronald 25  CSCA Proprete 2000 + 00' 59'' - - - -
40 141  Semenov, Alexandr 23  Vino SKO Team + 00' 59'' - - - -
41 72  Cailleau, Taïno 20  CSCA Proprete 2000 + 01' 00'' - - - -
42 23  Masotto, Giulio 23  Team Corratec + 01' 00'' - - - -
43 2  Verdijck, Niels 28  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 01' 01'' - - - -
44 135  Matarese, Mathieu 30  Excelsior + 01' 02'' - - - -
45 36  Rabinaud, Alexandre 21  CCD Carene Cycling + 01' 03'' - - - -
46 64  Lienert, Thomas 36  Team Embrace The World C.. + 01' 03'' - - - -
47 213  Vanony, Tony 20  VC Saintannais + 01' 04'' - - - -
48 204  Vangheluwe, Sepp 26  Team Madras Cycling + 01' 04'' - - - -
49 31  Chane-Foc, Julien 23  CCD Carene Cycling + 01' 04'' - - - -
50 56  Senicourt, Kylian 20  Premier Tech U23 Cycling.. + 01' 05'' - - - -
51 6  Fitzwater, Matias 24  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 01' 05'' - - - -
52 236  Arthein, Fabien 20  Regional Centre Caribe + 01' 06'' - - - -
53 111  Andre, Gaspard 18  Laval Cyclisme 53 + 01' 07'' - - - -
54 171  Carnier, Axel 25  Club Martinique + 01' 08'' - - - -
55 115  Lamaille, Christopher 22  Laval Cyclisme 53 + 01' 08'' - - - -
56 96  Daniels, Lars 21  Geofco - Doltcini Materi.. + 01' 08'' - - - -
57 71  Gene, Meving 23  CSCA Proprete 2000 + 01' 09'' - - - -
58 5  Nobel, Rick 27  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 01' 11'' - - - -
59 184  Koivistoinen, Aku 19  Sweden Cycling Academy + 01' 12'' - - - -
60 41  Boyeau, Fendley 29  US Lamentin + 01' 12'' - - - -
61 191  Mathias, Anaël 22  Espoir du Sud + 01' 13'' - - - -
62 222  Domenc, Hugo 20  Guidon Sprinter Canalien + 01' 13'' - - - -
63 202  Laviolette, Loïc 25  Team Madras Cycling + 01' 13'' - - - -
64 13  Duval, Gwendy 23  UV de Marie - Galante + 01' 13'' - - - -
65 225  Vedel, Gabin 19  Guidon Sprinter Canalien + 01' 14'' - - - -
66 124  Palmiste, Philgy 18  Team Autolagon - UVN + 01' 15'' - - - -
67 132  Graczyk, Vincent 38  Excelsior + 01' 16'' - - - -
68 81  Urcel, Adrien 22  Entente Team USCG + 01' 17'' - - - -
69 93  Gloesener, Jacques 21  Geofco - Doltcini Materi.. + 01' 17'' - - - -
70 172  Stanislas, Mickaël 28  Club Martinique + 01' 17'' - - - -
71 45  Lemler, Tony 27  US Lamentin + 01' 18'' - - - -
72 146  Strelnikov, Yegor 18  Vino SKO Team + 01' 19'' - - - -
73 112  Bernard, Simon 19  Laval Cyclisme 53 + 01' 19'' - - - -
74 35  Peramin Noslen, Allan 22  CCD Carene Cycling + 01' 19'' - - - -
75 126  Pelou, Joris 19  Team Autolagon - UVN + 01' 20'' - - - -
76 164  Kondi, Jean-Philippe 31  USR Velo + 01' 21'' - - - -
77 145  Mulagaleyev, Vladi 20  Vino SKO Team + 01' 21'' - - - -
78 153  Lanclume, Jules 31  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 01' 23'' - - - -
79 214  Sablon, Luis 35  VC Saintannais + 01' 23'' - - - -
80 163  Jeanne, Vladimir 31  USR Velo + 01' 23'' - - - -
81 224  Pialhoux, Elian 20  Guidon Sprinter Canalien + 01' 24'' - - - -
82 63  Kruschewski, Fabian 32  Team Embrace The World C.. + 01' 24'' - - - -
83 174  Gobin, Johan 43  Club Martinique + 01' 25'' - - - -
84 74  Lachages, Alexandre 24  CSCA Proprete 2000 + 01' 25'' - - - -
85 94  Bonnet, Théo 20  Geofco - Doltcini Materi.. + 01' 26'' - - - -
86 83  Largitte, Jeiël 22  Entente Team USCG + 01' 26'' - - - -
87 246  Georges, Joan-Lou 31  Team Ghi Gwada + 01' 27'' - - - -
88 85  Agricole, Yannis 20  Entente Team USCG + 01' 27'' - - - -
89 182  Fagerström, Ludwig 20  Sweden Cycling Academy + 01' 27'' - - - -
90 242  Baretajax, Brando 25  Team Ghi Gwada + 01' 27'' - - - -
91 131  Clerge, Odvelt 22  Excelsior + 01' 27'' - - - -
92 3  Green, Siméon 42  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 01' 28'' - - - -
93 221  Artieres, Robin 19  Guidon Sprinter Canalien + 01' 28'' - - - -
94 152  Miny, Lionel 30  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 01' 30'' - - - -
95 82  Urcel, Damien 25  Entente Team USCG + 01' 31'' - - - -
96 76  Bordee, Gaël 24  CSCA Proprete 2000 + 01' 31'' - - - -
97 4  Soula, Guillaume 41  EuroCyclingTrips Pro Cyc.. + 01' 31'' - - - -
98 125  Etenna, Mendrick 18  Team Autolagon - UVN + 01' 34'' - - - -
99 33  Laffite, Florent 32  CCD Carene Cycling + 01' 35'' - - - -
100 95  Biebuyck, Aurelien 25  Geofco - Doltcini Materi.. + 01' 37'' - - - -
101 223  Matheau, Joan 22  Guidon Sprinter Canalien + 01' 37'' - - - -
102 173  Jacques, Dylan 20  Club Martinique + 01' 37'' - - - -
103 91  Masson, Christophe 36  Geofco - Doltcini Materi.. + 01' 38'' - - - -
104 211  Duro, Kélian 30  VC Saintannais + 01' 40'' - - - -
105 73  Relmy, Widjy 28  CSCA Proprete 2000 + 01' 41'' - - - -
106 241  Dollin, Dijovany 19  Team Ghi Gwada + 01' 43'' - - - -
107 185  Cederfjord, Simon 20  Sweden Cycling Academy + 01' 45'' - - - -
108 165  Suares, Gilles 27  USR Velo + 01' 45'' - - - -
109 235  Duro, Kevin 29  Regional Centre Caribe + 01' 48'' - - - -
110 166  Taranne, Teddy 32  USR Velo + 01' 49'' - - - -
111 122  Legrand, Carl 30  Team Autolagon - UVN + 01' 50'' - - - -
112 25  Pitti, Jose 19  Team Corratec + 01' 53'' - - - -
113 151  Alphonse, Samuel 23  Jeunesse Cycliste des Ab.. + 01' 56'' - - - -
114 84  Blondin, Audric 29  Entente Team USCG + 01' 56'' - - - -
115 105  Vingadassamy, Mael 23  Karukera Assainissement .. + 01' 56'' - - - -
116 43  Delos, Ryan 20  US Lamentin + 01' 59'' - - - -
117 243  Palmier, Leonar 21  Team Ghi Gwada + 02' 01'' - - - -
118 133  Laurent, Cédric 41  Excelsior + 02' 02'' - - - -
119 143  Zhaparuly, Bauyrzhan 20  Vino SKO Team + 02' 02'' - - - -
120 44  Kittaviny, Stephane 20  US Lamentin + 02' 03'' - - - -
121 14  Eglela, Wildrick 26  UV de Marie - Galante + 02' 04'' - - - -
122 212  Duro, Nicolas 23  VC Saintannais + 02' 12'' - - - -
123 15  Chaupard, Olivier 29  UV de Marie - Galante + 02' 13'' - - - -
124 194  Ajincas, Lucas 22  Espoir du Sud + 02' 14'' - - - -
125 193  Attaud, Gaël 37  Espoir du Sud + 02' 16'' - - - -
126 104  Ramothe, Cédric 33  Karukera Assainissement .. + 02' 17'' - - - -
127 16  Dartron, Johan 35  UV de Marie - Galante + 02' 17'' - - - -
128 245  Rogers, Sebastien 27  Team Ghi Gwada + 02' 18'' - - - -
129 231  Lambourdiere, Marc 21  Regional Centre Caribe + 02' 25'' - - - -
130 203  Vinetot, Romain 26  Team Madras Cycling + 02' 27'' - - - -
131 103  Polipheme, Anthon 22  Karukera Assainissement .. + 02' 34'' - - - -
132 192  Benjamin, Ronald 39  Espoir du Sud + 02' 34'' - - - -
133 162  Desiree, Yona 52  USR Velo + 02' 49'' - - - -
134 232  Vainqueur, Michel 46  Regional Centre Caribe + 02' 54'' - - - -
135 121  Barolin, Kérane 31  Team Autolagon - UVN + 02' 55'' - - - -
136 195  Pierre, Mevick 18  Espoir du Sud + 08' 30'' - - - -
DNS 233  Bousquet, Pascal 45  Regional Centre Caribe
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Premier Tech U23 Cycling Pro.. 0h 30' 53'' 10
1 52  Dauschy, Guillaume 23 0h 10' 10''
4 53  Julien, Matisse 19 0h 10' 21''
5 55  Plamondon, Robin 22 0h 10' 22''
2  US Lamentin 0h 32' 12'' 74
2 42  Brunel, Alexys 23 0h 10' 11''
12 46  Lautone, Raphael 20 0h 10' 39''
60 41  Boyeau, Fendley 29 0h 11' 22''
3  Team Corratec 0h 32' 23'' 50
9 21  Rajović, Dušan 24 0h 10' 37''
15 26  Stojnić, Veljko 23 0h 10' 45''
26 24  Baldaccini, Davide 24 0h 11' 01''
4  Team Embrace The World Cycling 0h 32' 31'' 51
16 66  Mattheis, Oliver 27 0h 10' 49''
17 61  Peschges, Marcel 26 0h 10' 51''
18 62  Keller, Hermann 29 0h 10' 51''
5  Laval Cyclisme 53 0h 32' 34'' 62
6 114  Guillon, Célestin 26 0h 10' 31''
20 116  Rapiteau, Florian 23 0h 10' 55''
36 113  Gesnouin, Killian 18 0h 11' 08''
6  EuroCyclingTrips Pro Cycling 0h 32' 45'' 97
3 1  Bennett, Stéfan 30 0h 10' 19''
43 2  Verdijck, Niels 28 0h 11' 11''
51 6  Fitzwater, Matias 24 0h 11' 15''
7  CCD Carene Cycling 0h 32' 51'' 80
10 34  Pellegrin, Mathieu 26 0h 10' 37''
25 32  Carène, Boris 36 0h 11' 01''
45 36  Rabinaud, Alexandre 21 0h 11' 13''
8  Team Madras Cycling 0h 32' 55'' 82
13 201  Eustache, Cédric 32 0h 10' 44''
21 205  Andre Lubin, Yanis 21 0h 10' 57''
48 204  Vangheluwe, Sepp 26 0h 11' 14''
9  UV de Marie - Galante 0h 33' 03'' 105
8 11  Donnewirth, Tom 24 0h 10' 34''
33 12  Juillaguet, Will 26 0h 11' 06''
64 13  Duval, Gwendy 23 0h 11' 23''
10  Excelsior 0h 33' 12'' 98
19 136  Taillandier, Axel 23 0h 10' 53''
35 134  Magnien, Lorenzo 20 0h 11' 07''
44 135  Matarese, Mathieu 30 0h 11' 12''
11  Geofco - Doltcini Materiel -.. 0h 33' 17'' 132
7 92  Centrone, Ivan 26 0h 10' 32''
56 96  Daniels, Lars 21 0h 11' 18''
69 93  Gloesener, Jacques 21 0h 11' 27''
12  Club Martinique 0h 33' 20'' 108
24 176  Florimond, Jean-Chris.. 28 0h 10' 59''
30 175  Latouche, Normann 26 0h 11' 03''
54 171  Carnier, Axel 25 0h 11' 18''
13  Vino SKO Team 0h 33' 23'' 112
34 142  Dostiyev, Ilkham 20 0h 11' 06''
38 144  Koltunov, Vladimir 19 0h 11' 08''
40 141  Semenov, Alexandr 23 0h 11' 09''
14  CSCA Proprete 2000 0h 33' 38'' 137
39 75  Geran, Ronald 25 0h 11' 09''
41 72  Cailleau, Taïno 20 0h 11' 10''
57 71  Gene, Meving 23 0h 11' 19''
15  Team Autolagon - UVN 0h 33' 57'' 168
27 123  Hansart, Philéas 22 0h 11' 02''
66 124  Palmiste, Philgy 18 0h 11' 25''
75 126  Pelou, Joris 19 0h 11' 30''
16  Sweden Cycling Academy 0h 34' 02'' 179
31 181  Cooper, Nicholas 25 0h 11' 03''
59 184  Koivistoinen, Aku 19 0h 11' 22''
89 182  Fagerström, Ludwig 20 0h 11' 37''
17  USR Velo 0h 34' 06'' 185
29 161  Alidor, Adrien 33 0h 11' 02''
76 164  Kondi, Jean-Philippe 31 0h 11' 31''
80 163  Jeanne, Vladimir 31 0h 11' 33''
18  Karukera Assainissement PDL 0h 34' 07'' 166
23 102  Lutin, Larry 28 0h 10' 59''
28 101  Clavier, Kendric 23 0h 11' 02''
115 105  Vingadassamy, Mael 23 0h 12' 06''
19  Regional Centre Caribe 0h 34' 11'' 183
22 234  Reguero, Gabriel 29 0h 10' 57''
52 236  Arthein, Fabien 20 0h 11' 16''
109 235  Duro, Kevin 29 0h 11' 58''
20  Guidon Sprinter Canalien 0h 34' 21'' 208
62 222  Domenc, Hugo 20 0h 11' 23''
65 225  Vedel, Gabin 19 0h 11' 24''
81 224  Pialhoux, Elian 20 0h 11' 34''
21  Jeunesse Cycliste des Abymes 0h 34' 21'' 209
37 154  Deloumeaux, Jérémy 23 0h 11' 08''
78 153  Lanclume, Jules 31 0h 11' 33''
94 152  Miny, Lionel 30 0h 11' 40''
22  VC Saintannais 0h 34' 37'' 230
47 213  Vanony, Tony 20 0h 11' 14''
79 214  Sablon, Luis 35 0h 11' 33''
104 211  Duro, Kélian 30 0h 11' 50''
23  Entente Team USCG 0h 34' 40'' 242
68 81  Urcel, Adrien 22 0h 11' 27''
86 83  Largitte, Jeiël 22 0h 11' 36''
88 85  Agricole, Yannis 20 0h 11' 37''
24  Team Ghi Gwada 0h 35' 07'' 283
87 246  Georges, Joan-Lou 31 0h 11' 37''
90 242  Baretajax, Brando 25 0h 11' 37''
106 241  Dollin, Dijovany 19 0h 11' 53''
25  Espoir du Sud 0h 36' 13'' 310
61 191  Mathias, Anaël 22 0h 11' 23''
124 194  Ajincas, Lucas 22 0h 12' 24''
125 193  Attaud, Gaël 37 0h 12' 26''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media