Inje - Goseong (79.0 km)

Route

 4 September 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Inje
 Finish  Goseong
 Distance  79.0 km  (49.1 mi)
 Speed  45.100 km/h  (28.024 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Brussenskiy, .. (KAZ) 11h 22' 49''
 Fedorov, Yevg.. (KAZ) 22 points
 Kazachstan 34h 10' 12''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 54  Rijsdijk, Nathan 18  Willebrord Wil Vooruit 1h 45' 06'' - 10'' 54 - - -
16  Fukuda, Yoshiaki 18  Japan + 00' 00'' - 06'' 29 - - -
11  Hino, Taisei 18  Japan + 00' 00'' - 04'' 31 - - -
4 156  Jang, Hun -  Mokchon High School + 00' 00'' 34 11 - -
5 1  Brussenskiy, Gleb 18  Kazachstan + 00' 00'' 1 3 - -
6 4  Nurlykhassym, Nur 18  Kazachstan + 00' 00'' 15 - - -
7 45  Valognes, Thibault 18  France + 00' 00'' 4 2 - -
8 2  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazachstan + 00' 00'' 3 1 - -
9 174  Mielikainen, Otto 17  Finland + 00' 00'' 18 - - -
10 62  Alastair, Pounder -  Team Holowesko + 00' 00'' 30 - - -
11 52  Baak, Jord 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 00'' 48 - - -
12 73  Kim, Tae-ho -  Gapyeong High School + 00' 00'' 32 - - -
13 5  Niyazov, Bolat -  Kazachstan + 00' 00'' 9 - - -
14 42  Jarnet, Theo -  France + 00' 00'' 55 - - -
15 111  Krog, Rex -  Team Go For Gold + 00' 00'' 50 - - -
16 74  Park, Ju-young -  Gapyeong High School + 00' 00'' 33 10 - -
17 185  Salim, Iskandar -  Advan Cystom Cycling + 00' 00'' 71 - - -
18 34  White, Harrison -  United States + 00' 00'' 75 - - -
19 206  Choi, Hong-hyeok -  Yangyang High School + 00' 00'' 58 - - -
20 113  Buccat, Jhonrey -  Team Go For Gold + 00' 00'' 28 - - -
12  Onodera, Kei 17  Japan + 00' 00'' 10 8 - -
22 192  Park, Seung-hwan -  Seoul Physical Education.. + 00' 00'' 62 - - -
23 142  Kim, Dae-won -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. + 00' 00'' 37 - - -
24 44  Tanguy, Maxan 16  France + 00' 00'' 14 6 - -
25 183  Setra, Mayu -  Advan Cystom Cycling + 00' 00'' 63 - - -
26 224  Battsengel, Amartuvshin -  Mongolia + 00' 00'' 23 - - -
27 104  Lee, Jeong-uk -  Gyeongnam Selection Team + 00' 00'' 38 - - -
28 21  Sin, Geon-yong -  High School Selection Team + 00' 00'' 52 - - -
29 132  Hsieh, Cheng Hsin -  Taiwan + 00' 00'' 70 - - -
30 31  Lamperti, Gianni 17  United States + 00' 00'' 24 - - -
31 32  Vollmer, Andrew 17  United States + 00' 00'' 5 7 - -
32 3  Pronskiy, Daniil 18  Kazachstan + 00' 00'' 2 4 - -
33 211  Suranant, Kongsuk -  WCC-KS + 00' 00'' 61 - - -
34 205  Choi, Sang-jin -  Yangyang High School + 00' 00'' 21 - - -
35 134  Li, Ting Wei -  Taiwan + 00' 00'' 51 - - -
36 61  Lutz, Henry -  Team Holowesko + 00' 00'' 11 - - -
37 25  Im, Dae-seong -  High School Selection Team + 00' 00'' 69 - - -
38 75  Choi, Dong-yeon -  Gapyeong High School + 00' 00'' 13 - - -
91  Usami, Hayaki 17  Team Kanagawa + 00' 00'' 35 - - -
40 136  Lee, Jen Hao -  Taiwan + 00' 00'' 68 - - -
41 194  Oh, Jin-hak -  Seoul Physical Education.. + 00' 00'' 25 - - -
42 83  Shin, Seung-hwan -  Gangwon Physical Educati.. + 00' 00'' 47 - - -
43 103  Lee, Si-hoon -  Gyeongnam Selection Team + 00' 00'' 8 5 - -
44 65  Janisch, Samuel -  Team Holowesko + 00' 00'' 7 - - -
93  Matsui, Mugen 17  Team Kanagawa + 00' 00'' 39 - - -
46 53  Timmermans, Tristan 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 00'' 77 - - -
47 141  Kim, Geun-woo -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. + 00' 00'' 72 - - -
48 126  Saenkhamwong, Wachira.. 18  Thailand + 00' 00'' 57 - - -
49 145  Im, Chan-hyeok -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. + 00' 00'' 60 - - -
50 233  Nguyen, Huong -  Vietnam + 00' 00'' 74 - - -
13  Kayama, Hiryu 18  Japan + 00' 00'' 40 - - -
52 82  Kim, Ki-hwan -  Gangwon Physical Educati.. + 00' 00'' 53 - - -
53 41  Belouze, Rémy 17  France + 00' 10'' 26 - - -
15  Yuasa, Hirotaka 17  Japan + 00' 00'' 22 - - -
55 155  Lee, Dong-ha -  Mokchon High School + 00' 00'' 45 - - -
56 123  Bangsiri, Chalermchai -  Thailand + 00' 00'' 66 - - -
57 212  Az-Ikh, Sukhbat -  WCC-KS + 00' 00'' 44 - - -
58 144  Lee, Jin-kwan -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. + 00' 00'' 56 - - -
59 232  Ho, Duy Phung -  Vietnam + 00' 00'' 78 - - -
60 106  Lim, Seung-min -  Gyeongnam Selection Team + 00' 00'' 12 9 - -
61 146  Choi, Geun-muk -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. + 00' 00'' 59 - - -
62 125  Wattanapreeda, Pornma.. -  Thailand + 00' 00'' 76 - - -
63 101  Kim, Jae-hyun -  Gyeongnam Selection Team + 00' 00'' 49 - - -
95  Ikarashi, Kota 16  Team Kanagawa + 00' 00'' 42 - - -
65 43  Huby, Antoine 17  France + 00' 00'' 41 - - -
66 36  McNeil, Aidan -  United States + 00' 00'' 19 - - -
67 64  Moore, Eric -  Team Holowesko + 00' 00'' 36 - - -
68 121  Klahan, Noppachai -  Thailand + 00' 00'' 20 - - -
69 55  Sintmaartensdijk, Roe.. 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 00'' 65 - - -
70 63  Moser, Nathaniel -  Team Holowesko + 00' 00'' 64 - - -
71 46  Vercher, Matheo -  France + 00' 00'' 67 - - -
72 56  Zwaan, Wouter 16  Willebrord Wil Vooruit + 00' 00'' 73 - - -
73 51  Kroonen, Max 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 00'' 16 - - -
74 114  Benito, Lance -  Team Go For Gold + 00' 00'' 46 - - -
75 35  Gullickson, Finn 18  United States + 00' 00'' 17 - - -
14  Umakoshi, Hiroyuki 18  Japan + 00' 00'' 6 - - -
77 112  Mojares, Tomas -  Team Go For Gold + 00' 00'' 27 - - -
78 6  Popugayev, Maxim 16  Kazachstan + 00' 00'' 43 - - -
DSQ 171  Bergman, Robin 17  Finland
92  Yamauchi, Keigo -  Team Kanagawa
DSQ 201  Park, Kyung-min -  Yangyang High School
DSQ 175  Vainio, Veeti -  Finland
DNF 86  Han, Sun-cheon -  Gangwon Physical Educati..
94  Kawano, Aoki 17  Team Kanagawa
96  Izawa, Masaya 17  Team Kanagawa
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Kazachstan 5h 15' 18'' 19 1
5 1  Brussenskiy, Gleb 18 1h 45' 06''
6 4  Nurlykhassym, Nur 18 1h 45' 06''
8 2  Fedorov, Yevgeniy 18 1h 45' 06''
2  Japan 5h 15' 18'' 26 2
2 16  Fukuda, Yoshiaki 18 1h 45' 06''
3 11  Hino, Taisei 18 1h 45' 06''
21 12  Onodera, Kei 17 1h 45' 06''
3  France 5h 15' 18'' 45 4
7 45  Valognes, Thibault 18 1h 45' 06''
14 42  Jarnet, Theo - 1h 45' 06''
24 44  Tanguy, Maxan 16 1h 45' 06''
4  Willebrord Wil Vooruit 5h 15' 18'' 58 10
1 54  Rijsdijk, Nathan 18 1h 45' 06''
11 52  Baak, Jord 18 1h 45' 06''
46 53  Timmermans, Tristan 17 1h 45' 06''
5  Gapyeong High School 5h 15' 18'' 66 7
12 73  Kim, Tae-ho - 1h 45' 06''
16 74  Park, Ju-young - 1h 45' 06''
38 75  Choi, Dong-yeon - 1h 45' 06''
6  United States 5h 15' 18'' 79 3
18 34  White, Harrison - 1h 45' 06''
30 31  Lamperti, Gianni 17 1h 45' 06''
31 32  Vollmer, Andrew 17 1h 45' 06''
7  Team Holowesko 5h 15' 18'' 90 5
10 62  Alastair, Pounder - 1h 45' 06''
36 61  Lutz, Henry - 1h 45' 06''
44 65  Janisch, Samuel - 1h 45' 06''
8  Taiwan 5h 15' 18'' 104 13
29 132  Hsieh, Cheng Hsin - 1h 45' 06''
35 134  Li, Ting Wei - 1h 45' 06''
40 136  Lee, Jen Hao - 1h 45' 06''
9  Team Go For Gold 5h 15' 18'' 109 9
15 111  Krog, Rex - 1h 45' 06''
20 113  Buccat, Jhonrey - 1h 45' 06''
74 114  Benito, Lance - 1h 45' 06''
10  Gyeongsangbuk-do Selection T.. 5h 15' 18'' 119 12
23 142  Kim, Dae-won - 1h 45' 06''
47 141  Kim, Geun-woo - 1h 45' 06''
49 145  Im, Chan-hyeok - 1h 45' 06''
11  Gyeongnam Selection Team 5h 15' 18'' 130 6
27 104  Lee, Jeong-uk - 1h 45' 06''
43 103  Lee, Si-hoon - 1h 45' 06''
60 106  Lim, Seung-min - 1h 45' 06''
12  Yangyang High School 5h 15' 18'' 134
19 206  Choi, Hong-hyeok - 1h 45' 06''
34 205  Choi, Sang-jin - 1h 45' 06''
81 201  Park, Kyung-min - 1h 45' 06''
13  Team Kanagawa 5h 15' 18'' 148 8
39 91  Usami, Hayaki 17 1h 45' 06''
45 93  Matsui, Mugen 17 1h 45' 06''
64 95  Ikarashi, Kota 16 1h 45' 06''
14  Thailand 5h 15' 18'' 166 11
48 126  Saenkhamwong, Wachira.. 18 1h 45' 06''
56 123  Bangsiri, Chalermchai - 1h 45' 06''
62 125  Wattanapreeda, Pornma.. - 1h 45' 06''
15  Finland 5h 15' 18'' 170
9 174  Mielikainen, Otto 17 1h 45' 06''
79 171  Bergman, Robin 17 1h 45' 06''
82 175  Vainio, Veeti - 1h 45' 06''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Brussenskiy, Gleb 18  Kazachstan 11h 22' 49'' -
2 3  Pronskiy, Daniil 18  Kazachstan 11h 22' 57'' + 00' 08'' -
3 2  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazachstan 11h 23' 26'' + 00' 37'' -
4 45  Valognes, Thibault 18  France 11h 24' 13'' + 01' 24'' -
5 32  Vollmer, Andrew 17  United States 11h 24' 13'' + 01' 24'' + 1
14  Umakoshi, Hiroyuki 18  Japan 11h 24' 13'' + 01' 24'' - 1
7 65  Janisch, Samuel -  Team Holowesko 11h 24' 13'' + 01' 24'' -
8 103  Lee, Si-hoon -  Gyeongnam Selection Team 11h 24' 23'' + 01' 34'' -
9 5  Niyazov, Bolat -  Kazachstan 11h 24' 57'' + 02' 08'' -
12  Onodera, Kei 17  Japan 11h 24' 57'' + 02' 08'' -
11 61  Lutz, Henry -  Team Holowesko 11h 24' 57'' + 02' 08'' -
12 106  Lim, Seung-min -  Gyeongnam Selection Team 11h 24' 57'' + 02' 08'' -
13 75  Choi, Dong-yeon -  Gapyeong High School 11h 25' 01'' + 02' 12'' -
14 44  Tanguy, Maxan 16  France 11h 25' 03'' + 02' 14'' -
15 4  Nurlykhassym, Nur 18  Kazachstan 11h 27' 04'' + 04' 15'' + 1
16 51  Kroonen, Max 18  Willebrord Wil Vooruit 11h 27' 04'' + 04' 15'' - 1
17 35  Gullickson, Finn 18  United States 11h 27' 04'' + 04' 15'' -
18 174  Mielikainen, Otto 17  Finland 11h 27' 17'' + 04' 28'' -
19 36  McNeil, Aidan -  United States 11h 27' 23'' + 04' 34'' -
20 121  Klahan, Noppachai -  Thailand 11h 27' 58'' + 05' 09'' -
21 205  Choi, Sang-jin -  Yangyang High School 11h 27' 58'' + 05' 09'' + 1
15  Yuasa, Hirotaka 17  Japan 11h 27' 58'' + 05' 09'' + 1
23 224  Battsengel, Amartuvshin -  Mongolia 11h 29' 53'' + 07' 04'' + 1
24 31  Lamperti, Gianni 17  United States 11h 30' 07'' + 07' 18'' + 1
25 194  Oh, Jin-hak -  Seoul Physical Education.. 11h 30' 36'' + 07' 47'' + 1
26 41  Belouze, Rémy 17  France 11h 31' 07'' + 08' 18'' + 1
27 112  Mojares, Tomas -  Team Go For Gold 11h 31' 10'' + 08' 21'' + 1
28 113  Buccat, Jhonrey -  Team Go For Gold 11h 31' 21'' + 08' 32'' + 1
16  Fukuda, Yoshiaki 18  Japan 11h 31' 23'' + 08' 34'' + 2
30 62  Alastair, Pounder -  Team Holowesko 11h 31' 24'' + 08' 35'' -
11  Hino, Taisei 18  Japan 11h 31' 27'' + 08' 38'' + 1
32 73  Kim, Tae-ho -  Gapyeong High School 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 1
33 74  Park, Ju-young -  Gapyeong High School 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 1
34 156  Jang, Hun -  Mokchon High School 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 1
91  Usami, Hayaki 17  Team Kanagawa 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 2
36 64  Moore, Eric -  Team Holowesko 11h 31' 35'' + 08' 46'' -
37 142  Kim, Dae-won -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 2
38 104  Lee, Jeong-uk -  Gyeongnam Selection Team 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 2
93  Matsui, Mugen 17  Team Kanagawa 11h 31' 35'' + 08' 46'' - 1
13  Kayama, Hiryu 18  Japan 11h 31' 35'' + 08' 46'' + 1
41 43  Huby, Antoine 17  France 11h 31' 42'' + 08' 53'' + 2
95  Ikarashi, Kota 16  Team Kanagawa 11h 32' 00'' + 09' 11'' + 2
43 6  Popugayev, Maxim 16  Kazachstan 11h 32' 11'' + 09' 22'' + 2
44 212  Az-Ikh, Sukhbat -  WCC-KS 11h 32' 14'' + 09' 25'' + 2
45 155  Lee, Dong-ha -  Mokchon High School 11h 32' 14'' + 09' 25'' + 3
46 114  Benito, Lance -  Team Go For Gold 11h 32' 14'' + 09' 25'' + 3
47 83  Shin, Seung-hwan -  Gangwon Physical Educati.. 11h 32' 26'' + 09' 37'' + 3
48 52  Baak, Jord 18  Willebrord Wil Vooruit 11h 33' 14'' + 10' 25'' + 3
49 101  Kim, Jae-hyun -  Gyeongnam Selection Team 11h 33' 14'' + 10' 25'' + 3
50 111  Krog, Rex -  Team Go For Gold 11h 33' 14'' + 10' 25'' + 3
51 134  Li, Ting Wei -  Taiwan 11h 33' 44'' + 10' 55'' + 3
52 21  Sin, Geon-yong -  High School Selection Team 11h 33' 50'' + 11' 01'' + 3
53 82  Kim, Ki-hwan -  Gangwon Physical Educati.. 11h 33' 50'' + 11' 01'' + 3
54 54  Rijsdijk, Nathan 18  Willebrord Wil Vooruit 11h 35' 08'' + 12' 19'' + 3
55 42  Jarnet, Theo -  France 11h 35' 54'' + 13' 05'' + 4
56 144  Lee, Jin-kwan -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. 11h 36' 09'' + 13' 20'' + 4
57 126  Saenkhamwong, Wachirawit 18  Thailand 11h 37' 23'' + 14' 34'' + 4
58 206  Choi, Hong-hyeok -  Yangyang High School 11h 37' 46'' + 14' 57'' + 6
59 146  Choi, Geun-muk -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. 11h 38' 24'' + 15' 35'' + 6
60 145  Im, Chan-hyeok -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. 11h 38' 26'' + 15' 37'' + 6
61 211  Suranant, Kongsuk -  WCC-KS 11h 39' 08'' + 16' 19'' + 6
62 192  Park, Seung-hwan -  Seoul Physical Education.. 11h 39' 25'' + 16' 36'' + 6
63 183  Setra, Mayu -  Advan Cystom Cycling 11h 40' 00'' + 17' 11'' + 6
64 63  Moser, Nathaniel -  Team Holowesko 11h 40' 02'' + 17' 13'' + 6
65 55  Sintmaartensdijk, Roel van 17  Willebrord Wil Vooruit 11h 40' 09'' + 17' 20'' + 6
66 123  Bangsiri, Chalermchai -  Thailand 11h 41' 55'' + 19' 06'' + 6
67 46  Vercher, Matheo -  France 11h 42' 38'' + 19' 49'' + 6
68 136  Lee, Jen Hao -  Taiwan 11h 43' 06'' + 20' 17'' + 6
69 25  Im, Dae-seong -  High School Selection Team 11h 43' 12'' + 20' 23'' + 6
70 132  Hsieh, Cheng Hsin -  Taiwan 11h 44' 01'' + 21' 12'' + 6
71 185  Salim, Iskandar -  Advan Cystom Cycling 11h 45' 26'' + 22' 37'' + 6
72 141  Kim, Geun-woo -  Gyeongsangbuk-do Selecti.. 11h 46' 41'' + 23' 52'' + 6
73 56  Zwaan, Wouter 16  Willebrord Wil Vooruit 11h 47' 05'' + 24' 16'' + 6
74 233  Nguyen, Huong -  Vietnam 11h 47' 19'' + 24' 30'' + 6
75 34  White, Harrison -  United States 11h 51' 07'' + 28' 18'' + 7
76 125  Wattanapreeda, Pornmanas -  Thailand 11h 53' 33'' + 30' 44'' + 7
77 53  Timmermans, Tristan 17  Willebrord Wil Vooruit 12h 03' 18'' + 40' 29'' + 7
78 232  Ho, Duy Phung -  Vietnam 12h 04' 54'' + 42' 05'' + 7
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 2  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazachstan 22 pts -
2 45  Valognes, Thibault 18  France 20 pts -2 pts -
3 1  Brussenskiy, Gleb 18  Kazachstan 15 pts -7 pts -
4 3  Pronskiy, Daniil 18  Kazachstan 11 pts -11 pts -
5 103  Lee, Si-hoon -  Gyeongnam Selection Team 6 pts -16 pts -
6 44  Tanguy, Maxan 16  France 5 pts -17 pts -
7 32  Vollmer, Andrew 17  United States 2 pts -20 pts -
12  Onodera, Kei 17  Japan 2 pts -20 pts -
9 106  Lim, Seung-min -  Gyeongnam Selection Team 2 pts -20 pts -
10 74  Park, Ju-young -  Gapyeong High School 2 pts -20 pts
11 156  Jang, Hun -  Mokchon High School 1 pts -21 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Kazachstan 34h 10' 12'' -
2  Japan 34h 17' 08'' + 06' 56'' -
3  United States 34h 18' 34'' + 08' 22'' -
4  France 34h 20' 13'' + 10' 01'' -
5  Team Holowesko 34h 20' 34'' + 10' 22'' -
6  Gyeongnam Selection Team 34h 20' 45'' + 10' 33'' -
7  Gapyeong High School 34h 28' 11'' + 17' 59'' -
8  Team Kanagawa 34h 31' 08'' + 20' 56'' -
9  Team Go For Gold 34h 34' 06'' + 23' 54'' + 1
10  Willebrord Wil Vooruit 34h 35' 46'' + 25' 34'' + 1
11  Thailand 34h 37' 13'' + 27' 01'' + 1
12  Gyeongsangbuk-do Selection Team 34h 43' 53'' + 33' 41'' + 2
13  Taiwan 35h 00' 51'' + 50' 39'' + 3


© Wijnreder Media