Frontenac - Cenon (77.8 km)

Route

 12 May 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Frontenac
 Finish  Cenon
 Distance  77.8 km  (48.3 mi)
 Speed  39.254 km/h  (24.392 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Retailleau, V.. (O16) 2h 11' 42''
 Retailleau, V.. (O16) 25 points
 Pronskiy, Dan.. (KAZ) 6 points
 Rodríguez, Ca.. (PFC) 2h 12' 12''
 Kazakhstan 6h 36' 45''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 164  Retailleau, Valentin 17  Océane Top 16 1h 58' 55'' 1 1 2 -
2 103  Grolier, Lucas 18  CD Vendée + 00' 22'' 3 4 - -
3 202  Leporc, Thibaud 18  CR Nouvelle Aquitane + 00' 26'' 13 7 - -
4 185  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 28'' 5 8 5 -
5 181  Navarro, Gauthier 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 28'' 12 11 - -
6 11  Nurlykhassym, Nur 18  Kazakhstan + 00' 31'' 18 13 7 -
7 203  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane + 00' 32'' 2 3 8 -
8 204  Corvaisier, Antonin 18  CR Nouvelle Aquitane + 00' 34'' 7 9 - 2
9 133  Munch, Malthe 18  Uno-X Danish Junior Team + 00' 37'' 11 16 - -
10 111  Gardella, Florent 18  VC La Pomme Marseille + 00' 40'' 25 18 - -
11 195  Fiefvez, Jordan 18  CD Dordogne + 00' 40'' 21 19 - -
12 36  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac + 00' 43'' 15 20 - 3
13 106  Supiot, Maxime 16  CD Vendée + 00' 48'' 16 22 - 4
14 12  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazakhstan + 00' 57'' 6 6 9 -
15 73  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 00' 57'' 9 15 6 -
16 16  Khatpin, Nurzhan 16  Kazakhstan + 01' 04'' 60 - - 12
17 14  Pronskiy, Daniil 17  Kazakhstan + 01' 05'' 8 10 1 -
18 142  Rodríguez, Carlos 17  Polartec Fundacion Conta.. + 01' 06'' 4 2 - 1
19 131  Kaspersen, Thomas 17  Uno-X Danish Junior Team + 01' 06'' 17 21 - -
20 21  Esperanca, Wilson 18  Academia Joaquim Agostinho + 01' 07'' 20 - - -
21 13  Brussenskiy, Gleb 18  Kazakhstan + 01' 11'' 14 12 3 -
22 175  Silliau, Nicolas 17  Club Bretagne Juniors + 01' 12'' 30 - 4 -
23 182  Katerberg, Ben 17  Culture Vélo Look Racing.. + 01' 14'' 10 5 - -
24 105  Bodard, Damien 16  CD Vendée + 01' 14'' 29 - - 6
25 91  Legagnoa, Martial 17  CD Pyrénées Atlantiques + 01' 15'' 35 - - -
26 76  Bouvier, Bapthiste 17  Team Junior Nantes Atlan.. + 01' 15'' 24 - - -
27 6  Valognes, Thibault 17  VC Rouen 76 + 01' 16'' 19 - - -
28 52  Fedrigo, Mathis 17  CD Lot en Garonne + 01' 18'' 40 - - -
29 55  Le Boetez, Clement 18  CD Lot en Garonne + 01' 18'' 49 - - -
30 51  Langella, Lilian 17  CD Lot en Garonne + 01' 19'' 31 - - -
31 171  Tanguy, Maxan 16  Club Bretagne Juniors + 01' 20'' 28 - - 5
32 235  Rivet, Benjamin 18  UC Condat + 01' 21'' 43 - - -
33 75  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 01' 21'' 32 - - -
34 172  Plusquellec, Yann 18  Club Bretagne Juniors + 01' 21'' 23 - 10 -
35 84  Thys, Joren 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 01' 21'' 39 - 11 -
36 224  Kulbe, Lars 18  Nordrhein-Westfalen + 01' 22'' 22 23 - -
37 104  Jolly, Maxime 17  CD Vendée + 01' 23'' 47 - - -
38 71  Aulnette, Clement 18  Team Junior Nantes Atlan.. + 01' 23'' 33 - - -
39 152  Goncalves, Helder 17  Seissa KTM Bikeseven + 01' 23'' 41 - - -
40 192  Chadourne, Yann 18  CD Dordogne + 01' 24'' 44 - - -
41 4  Fournier, Julien 18  VC Rouen 76 + 01' 26'' 53 - - -
42 205  Collet, Valentin 18  CR Nouvelle Aquitane + 01' 26'' 36 - - -
43 112  Knecht, Noah 17  VC La Pomme Marseille + 01' 26'' 27 - - -
44 22  Frois, Henrique 16  Academia Joaquim Agostinho + 01' 29'' 57 - - 10
45 122  Lormant, Baptiste 17  Occitanie + 01' 37'' 34 - - -
46 121  Marin, Julien 17  Occitanie + 01' 39'' 37 - - -
47 125  Warmerdam, Max 17  Occitanie + 01' 41'' 26 17 - -
48 95  Bareille, Cedric 16  CD Pyrénées Atlantiques + 01' 45'' 52 - - 9
49 43  Treuthardt, Colin 17  Talent Romandie + 01' 45'' 55 - - -
50 231  Boniface, Lucas 17  UC Condat + 01' 47'' 38 - - -
51 46  Maillefer, Simon 17  Talent Romandie + 01' 47'' 54 - - -
52 85  Van Gaelen, Louis 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 01' 51'' 48 - - 8
53 5  Orgiazzi, Thomas 16  VC Rouen 76 + 01' 52'' 46 - - 7
54 196  Feytou, Brayan 17  CD Dordogne + 01' 54'' 62 - - -
55 176  Thebault, Briac 18  Club Bretagne Juniors + 01' 54'' 45 - - -
56 194  Cumenal, Lucas 17  CD Dordogne + 01' 56'' 58 - - 11
57 41  Barras, Noé 17  Talent Romandie + 01' 56'' 51 - - -
58 201  Alvarez, Yvann 18  CR Nouvelle Aquitane + 01' 56'' 56 - - -
59 66  Roussel, Antoine 17  CR4C Roanne + 01' 56'' 50 - - -
60 56  Babin, Francois 17  CD Lot en Garonne + 01' 59'' 72 - - 18
61 15  Drozhinin, Roman 17  Kazakhstan + 02' 00'' 65 - - 13
62 221  Aymans, Alexander 17  Nordrhein-Westfalen + 02' 02'' 69 - - 15
63 94  Tremaudant, Paul 17  CD Pyrénées Atlantiques + 02' 09'' 64 - - -
64 116  Walkowiak, Hugo 17  VC La Pomme Marseille + 02' 11'' 42 - - -
65 54  Quilez, Corentin 17  CD Lot en Garonne + 02' 13'' 63 - - -
66 126  Romeo, Hugo -  Occitanie + 02' 32'' 70 - - 16
67 132  Andersen, Kresten 18  Uno-X Danish Junior Team + 02' 36'' 61 - - -
68 174  Rome, Axel 16  Club Bretagne Juniors + 02' 37'' 67 - - 14
69 33  Guilloux, Benjamin 17  VC Pays de Loudéac + 02' 37'' 68 - - -
70 215  Mazaud, Samuel 17  CD Gironde + 02' 44'' 59 - - -
71 34  Gazengel, Pierre -  VC Pays de Loudéac + 02' 58'' 71 - - 17
72 123  Roger, Gabriel 18  Occitanie + 03' 13'' 66 - - -
73 232  Carreau, Dorian 17  UC Condat + 03' 35'' 73 - - -
74 223  Josten, Henrik 17  Nordrhein-Westfalen + 03' 54'' 74 - - 19
75 146  Rosal, Juan José 16  Polartec Fundacion Conta.. + 04' 11'' 75 - - 20
76 44  Roth, Vincent 17  Talent Romandie + 06' 31'' - - - -
77 42  Bouzon, Antoine 16  Talent Romandie + 06' 31'' - - - -
78 222  Heßmann, Michael 17  Nordrhein-Westfalen + 13' 23'' 76 14 - 21
79 134  Njor, Marckus 16  Uno-X Danish Junior Team + 13' 26'' 79 - - 22
80 64  Herody, Leo 18  CR4C Roanne + 13' 26'' 82 - - -
81 153  Torres, Rafel 18  Seissa KTM Bikeseven + 13' 29'' 94 - - -
82 63  Benoit, Johan 17  CR4C Roanne + 13' 32'' 96 - - 32
83 81  Jawalapersad, Maarten 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 13' 32'' 89 - - -
84 162  Moinardeau, Lucas 16  Océane Top 16 + 13' 35'' 98 - - 33
85 234  Hamon, Nicolas 18  UC Condat + 13' 36'' 77 - - -
86 211  Durand, Alexandre 17  CD Gironde + 13' 37'' 80 - - 23
87 31  Benech, Pierre 18  VC Pays de Loudéac + 13' 43'' 78 - - -
88 151  Carvalho, Joao 17  Seissa KTM Bikeseven + 13' 45'' 84 - - 24
89 115  Patellaro, Dorian 17  VC La Pomme Marseille + 13' 45'' 87 - - 27
90 53  Pons, Quintin 16  CD Lot en Garonne + 13' 47'' 101 - - 36
91 1  Carlot, Matéo 17  VC Rouen 76 + 13' 47'' 83 - - -
92 3  Dubois, Florian 16  VC Rouen 76 + 13' 47'' 92 - - 30
93 26  Jorge, Bernardo 17  Academia Joaquim Agostinho + 13' 50'' 99 - - 34
94 155  Fernandes, Flavio 16  Seissa KTM Bikeseven + 13' 50'' 105 - - 37
95 173  Haquin, Pierre 16  Club Bretagne Juniors + 13' 50'' 88 - - 28
96 96  Marie, Theo 17  CD Pyrénées Atlantiques + 13' 50'' 104 - - -
97 102  Genaudeau, Clarence 17  CD Vendée + 13' 50'' 86 - - 26
98 35  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac + 13' 50'' 93 - - -
99 212  Morales, Luc 16  CD Gironde + 13' 50'' 107 - - 38
100 45  Paroz, Guillaume 16  Talent Romandie + 13' 50'' 100 - - 35
101 213  Caumont, Pierre 18  CD Gironde + 13' 50'' 108 - - -
102 191  Cabrillac, Thomas 16  CD Dordogne + 13' 50'' 109 - - 39
103 23  Valverde, Guilherme 18  Academia Joaquim Agostinho + 13' 50'' 91 - - -
104 83  Barbaix, Dries 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 13' 50'' 81 - - -
105 24  Rodrigues, Carlos 17  Academia Joaquim Agostinho + 13' 58'' 103 - - -
106 25  Mota, Alexandre 18  Academia Joaquim Agostinho + 13' 58'' 97 - - -
107 82  Debreyne, Ruben 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 14' 02'' 85 - - 25
108 72  Pouvreau, Enzo 16  Team Junior Nantes Atlan.. + 14' 02'' 95 - - 31
109 225  Messerschmidt, Jonas 17  Nordrhein-Westfalen + 14' 02'' 90 - - 29
110 206  Bethencourt, Nathan 17  CR Nouvelle Aquitane + 14' 07'' 110 - - -
111 183  Hovasse, Nicolas 17  Culture Vélo Look Racing.. + 14' 16'' 111 - - -
112 62  Bancharel, Valentin 17  CR4C Roanne + 14' 18'' 102 - - -
113 61  Alba, Lucas 16  CR4C Roanne + 14' 32'' 114 - - 40
114 92  Cordeiro, Thomas 17  CD Pyrénées Atlantiques + 14' 36'' 106 - - -
115 193  Courriere, Anthony 17  CD Dordogne + 15' 04'' 113 - - -
116 86  Zagers, Stefan 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 15' 04'' 112 - - -
117 2  Chivot, Augustin 16  VC Rouen 76 + 16' 35'' 115 - - 41
118 124  Lalbin, Sacha 16  Occitanie + 16' 47'' 116 - - 42
OTL 65  Fournel, Timothé 16  CR4C Roanne
OTL 93  Fuma, Barthelemy 17  CD Pyrénées Atlantiques
OTL 101  Boulais, Jules 17  CD Vendée
OTL 113  Davies, Flynn 17  VC La Pomme Marseille
OTL 114  Marascia, Antoine 17  VC La Pomme Marseille
OTL 136  Moller, Illanquag 18  Uno-X Danish Junior Team
OTL 154  Rocha, Joao 17  Seissa KTM Bikeseven
OTL 161  Gauthier, Elian 16  Océane Top 16
OTL 163  Rambeau, Yohan 17  Océane Top 16
OTL 165  Soullard, Tim 18  Océane Top 16
OTL 214  Fouilloux, Julien 16  CD Gironde
OTL 233  Fralin, Jamy 16  UC Condat
OTL 236  Valet, Hugo 16  UC Condat
DNF 141  Serrano, Javier 17  Polartec Fundacion Conta..
DNF 143  Garrido Aguilar, Manuel 17  Polartec Fundacion Conta..
DNF 144  Oliver Ortega, Ivan 17  Polartec Fundacion Conta..
DNF 145  Mendoza Olea, Luis 17  Polartec Fundacion Conta..
DNF 156  Silva, Bruno 16  Seissa KTM Bikeseven
DNF 186  Calmels, Corentin 17  Culture Vélo Look Racing..
DNF 216  Charbonnier, Theo 16  CD Gironde
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  CR Nouvelle Aquitane 5h 58' 17'' 18 2
3 202  Leporc, Thibaud 18 1h 59' 21''
7 203  Mainguenaud, Tom 17 1h 59' 27''
8 204  Corvaisier, Antonin 18 1h 59' 29''
2  Culture Vélo Look Racing Team 5h 58' 55'' 32 3
4 185  Soulie, Erwan 18 1h 59' 23''
5 181  Navarro, Gauthier 18 1h 59' 23''
23 182  Katerberg, Ben 17 2h 00' 09''
3  CD Vendée 5h 59' 09'' 39 4
2 103  Grolier, Lucas 18 1h 59' 17''
13 106  Supiot, Maxime 16 1h 59' 43''
24 105  Bodard, Damien 16 2h 00' 09''
4  Kazakhstan 5h 59' 17'' 36 1
6 11  Nurlykhassym, Nur 18 1h 59' 26''
14 12  Fedorov, Yevgeniy 18 1h 59' 52''
16 16  Khatpin, Nurzhan 16 1h 59' 59''
5  Team Junior Nantes Atlantique 6h 00' 18'' 74 5
15 73  Barré, Louis 18 1h 59' 52''
26 76  Bouvier, Bapthiste 17 2h 00' 10''
33 75  Provost, Maximilien 18 2h 00' 16''
6  Club Bretagne Juniors 6h 00' 38'' 87 7
22 175  Silliau, Nicolas 17 2h 00' 07''
31 171  Tanguy, Maxan 16 2h 00' 15''
34 172  Plusquellec, Yann 18 2h 00' 16''
7  CD Lot en Garonne 6h 00' 40'' 87 11
28 52  Fedrigo, Mathis 17 2h 00' 13''
29 55  Le Boetez, Clement 18 2h 00' 13''
30 51  Langella, Lilian 17 2h 00' 14''
8  CD Dordogne 6h 00' 43'' 105 12
11 195  Fiefvez, Jordan 18 1h 59' 35''
40 192  Chadourne, Yann 18 2h 00' 19''
54 196  Feytou, Brayan 17 2h 00' 49''
9  VC La Pomme Marseille 6h 01' 02'' 117 6
10 111  Gardella, Florent 18 1h 59' 35''
43 112  Knecht, Noah 17 2h 00' 21''
64 116  Walkowiak, Hugo 17 2h 01' 06''
10  Uno-X Danish Junior Team 6h 01' 04'' 95 8
9 133  Munch, Malthe 18 1h 59' 32''
19 131  Kaspersen, Thomas 17 2h 00' 01''
67 132  Andersen, Kresten 18 2h 01' 31''
11  VC Rouen 76 6h 01' 19'' 121 10
27 6  Valognes, Thibault 17 2h 00' 11''
41 4  Fournier, Julien 18 2h 00' 21''
53 5  Orgiazzi, Thomas 16 2h 00' 47''
12  Occitanie 6h 01' 42'' 138 9
45 122  Lormant, Baptiste 17 2h 00' 32''
46 121  Marin, Julien 17 2h 00' 34''
47 125  Warmerdam, Max 17 2h 00' 36''
13  CD Pyrénées Atlantiques 6h 01' 54'' 136 16
25 91  Legagnoa, Martial 17 2h 00' 10''
48 95  Bareille, Cedric 16 2h 00' 40''
63 94  Tremaudant, Paul 17 2h 01' 04''
14  Talent Romandie 6h 02' 13'' 157 13
49 43  Treuthardt, Colin 17 2h 00' 40''
51 46  Maillefer, Simon 17 2h 00' 42''
57 41  Barras, Noé 17 2h 00' 51''
15  VC Pays de Loudéac 6h 03' 03'' 152 15
12 36  Le Piouffe, Nathan 17 1h 59' 38''
69 33  Guilloux, Benjamin 17 2h 01' 32''
71 34  Gazengel, Pierre - 2h 01' 53''
16  UC Condat 6h 03' 28'' 155 17
32 235  Rivet, Benjamin 18 2h 00' 16''
50 231  Boniface, Lucas 17 2h 00' 42''
73 232  Carreau, Dorian 17 2h 02' 30''
17  Nordrhein-Westfalen 6h 04' 03'' 172 14
36 224  Kulbe, Lars 18 2h 00' 17''
62 221  Aymans, Alexander 17 2h 00' 57''
74 223  Josten, Henrik 17 2h 02' 49''
18  Academia Joaquim Agostinho 6h 13' 11'' 157 19
20 21  Esperanca, Wilson 18 2h 00' 02''
44 22  Frois, Henrique 16 2h 00' 24''
93 26  Jorge, Bernardo 17 2h 12' 45''
19  Pie-Optiek Theorie-Blokken C.. 6h 13' 29'' 170 18
35 84  Thys, Joren 17 2h 00' 16''
52 85  Van Gaelen, Louis 16 2h 00' 46''
83 81  Jawalapersad, Maarten 18 2h 12' 27''
20  Seissa KTM Bikeseven 6h 25' 22'' 208 20
39 152  Goncalves, Helder 17 2h 00' 18''
81 153  Torres, Rafel 18 2h 12' 24''
88 151  Carvalho, Joao 17 2h 12' 40''
21  CR4C Roanne 6h 25' 39'' 221 21
59 66  Roussel, Antoine 17 2h 00' 51''
80 64  Herody, Leo 18 2h 12' 21''
82 63  Benoit, Johan 17 2h 12' 27''
22  CD Gironde 6h 26' 56'' 255 22
70 215  Mazaud, Samuel 17 2h 01' 39''
86 211  Durand, Alexandre 17 2h 12' 32''
99 212  Morales, Luc 16 2h 12' 45''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Retailleau, Valentin 17  Océane Top 16 2h 11' 42'' + 15
2 203  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 11' 57'' + 00' 15'' + 2
3 103  Grolier, Lucas 18  CD Vendée 2h 12' 05'' + 00' 23'' + 10
4 142  Rodríguez, Carlos 17  Polartec Fundacion Conta.. 2h 12' 12'' + 00' 30'' - 3
5 185  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. 2h 12' 15'' + 00' 33'' + 10
6 12  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazakhstan 2h 12' 16'' + 00' 34'' - 3
7 204  Corvaisier, Antonin 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 12' 19'' + 00' 37'' + 4
8 14  Pronskiy, Daniil 17  Kazakhstan 2h 12' 28'' + 00' 46'' - 3
9 73  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 12' 28'' + 00' 46'' + 1
10 182  Katerberg, Ben 17  Culture Vélo Look Racing.. 2h 12' 30'' + 00' 48'' - 8
11 133  Munch, Malthe 18  Uno-X Danish Junior Team 2h 12' 36'' + 00' 54'' + 16
12 181  Navarro, Gauthier 18  Culture Vélo Look Racing.. 2h 12' 36'' + 00' 54'' + 24
13 202  Leporc, Thibaud 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 12' 38'' + 00' 56'' + 30
14 13  Brussenskiy, Gleb 18  Kazakhstan 2h 12' 39'' + 00' 57'' - 8
15 36  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac 2h 12' 40'' + 00' 58'' + 8
16 106  Supiot, Maxime 16  CD Vendée 2h 12' 50'' + 01' 08'' + 15
17 131  Kaspersen, Thomas 17  Uno-X Danish Junior Team 2h 12' 52'' + 01' 10'' - 5
18 11  Nurlykhassym, Nur 18  Kazakhstan 2h 13' 05'' + 01' 23'' + 53
19 6  Valognes, Thibault 17  VC Rouen 76 2h 13' 05'' + 01' 23'' - 2
20 21  Esperanca, Wilson 18  Academia Joaquim Agostinho 2h 13' 08'' + 01' 26'' + 10
21 195  Fiefvez, Jordan 18  CD Dordogne 2h 13' 09'' + 01' 27'' + 41
22 224  Kulbe, Lars 18  Nordrhein-Westfalen 2h 13' 09'' + 01' 27'' - 8
23 172  Plusquellec, Yann 18  Club Bretagne Juniors 2h 13' 10'' + 01' 28'' - 5
24 76  Bouvier, Bapthiste 17  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 13' 11'' + 01' 29'' - 3
25 111  Gardella, Florent 18  VC La Pomme Marseille 2h 13' 13'' + 01' 31'' + 42
26 125  Warmerdam, Max 17  Occitanie 2h 13' 14'' + 01' 32'' - 17
27 112  Knecht, Noah 17  VC La Pomme Marseille 2h 13' 20'' + 01' 38'' - 7
28 171  Tanguy, Maxan 16  Club Bretagne Juniors 2h 13' 21'' + 01' 39'' -
29 105  Bodard, Damien 16  CD Vendée 2h 13' 24'' + 01' 42'' + 9
30 175  Silliau, Nicolas 17  Club Bretagne Juniors 2h 13' 26'' + 01' 44'' + 14
31 51  Langella, Lilian 17  CD Lot en Garonne 2h 13' 31'' + 01' 49'' + 11
32 75  Provost, Maximilien 18  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 13' 31'' + 01' 49'' + 7
33 71  Aulnette, Clement 18  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 13' 31'' + 01' 49'' + 2
34 122  Lormant, Baptiste 17  Occitanie 2h 13' 44'' + 02' 02'' -
35 91  Legagnoa, Martial 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 13' 45'' + 02' 03'' + 28
36 205  Collet, Valentin 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 13' 46'' + 02' 04'' + 13
37 121  Marin, Julien 17  Occitanie 2h 13' 48'' + 02' 06'' -
38 231  Boniface, Lucas 17  UC Condat 2h 13' 51'' + 02' 09'' - 6
39 84  Thys, Joren 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 13' 55'' + 02' 13'' + 30
40 52  Fedrigo, Mathis 17  CD Lot en Garonne 2h 14' 06'' + 02' 24'' + 52
41 152  Goncalves, Helder 17  Seissa KTM Bikeseven 2h 14' 06'' + 02' 24'' + 44
42 116  Walkowiak, Hugo 17  VC La Pomme Marseille 2h 14' 09'' + 02' 27'' - 16
43 235  Rivet, Benjamin 18  UC Condat 2h 14' 11'' + 02' 29'' + 52
44 192  Chadourne, Yann 18  CD Dordogne 2h 14' 13'' + 02' 31'' + 49
45 176  Thebault, Briac 18  Club Bretagne Juniors 2h 14' 15'' + 02' 33'' + 5
46 5  Orgiazzi, Thomas 16  VC Rouen 76 2h 14' 15'' + 02' 33'' + 6
47 104  Jolly, Maxime 17  CD Vendée 2h 14' 18'' + 02' 36'' + 52
48 85  Van Gaelen, Louis 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 14' 19'' + 02' 37'' + 12
49 55  Le Boetez, Clement 18  CD Lot en Garonne 2h 14' 20'' + 02' 38'' + 56
50 66  Roussel, Antoine 17  CR4C Roanne 2h 14' 20'' + 02' 38'' + 5
51 41  Barras, Noé 17  Talent Romandie 2h 14' 20'' + 02' 38'' + 6
52 95  Bareille, Cedric 16  CD Pyrénées Atlantiques 2h 14' 21'' + 02' 39'' + 24
53 4  Fournier, Julien 18  VC Rouen 76 2h 14' 22'' + 02' 40'' + 47
54 46  Maillefer, Simon 17  Talent Romandie 2h 14' 22'' + 02' 40'' + 20
55 43  Treuthardt, Colin 17  Talent Romandie 2h 14' 25'' + 02' 43'' + 25
56 201  Alvarez, Yvann 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 14' 27'' + 02' 45'' + 8
57 22  Frois, Henrique 16  Academia Joaquim Agostinho 2h 14' 29'' + 02' 47'' + 47
58 194  Cumenal, Lucas 17  CD Dordogne 2h 14' 32'' + 02' 50'' + 17
59 215  Mazaud, Samuel 17  CD Gironde 2h 14' 36'' + 02' 54'' - 40
60 16  Khatpin, Nurzhan 16  Kazakhstan 2h 14' 39'' + 02' 57'' + 72
61 132  Andersen, Kresten 18  Uno-X Danish Junior Team 2h 14' 50'' + 03' 08'' - 16
62 196  Feytou, Brayan 17  CD Dordogne 2h 15' 00'' + 03' 18'' + 45
63 54  Quilez, Corentin 17  CD Lot en Garonne 2h 15' 00'' + 03' 18'' + 28
64 94  Tremaudant, Paul 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 15' 15'' + 03' 33'' + 44
65 15  Drozhinin, Roman 17  Kazakhstan 2h 15' 16'' + 03' 34'' + 53
66 123  Roger, Gabriel 18  Occitanie 2h 15' 18'' + 03' 36'' - 33
67 174  Rome, Axel 16  Club Bretagne Juniors 2h 15' 19'' + 03' 37'' + 16
68 33  Guilloux, Benjamin 17  VC Pays de Loudéac 2h 15' 22'' + 03' 40'' + 20
69 221  Aymans, Alexander 17  Nordrhein-Westfalen 2h 15' 23'' + 03' 41'' + 53
70 126  Romeo, Hugo -  Occitanie 2h 15' 28'' + 03' 46'' + 31
71 34  Gazengel, Pierre -  VC Pays de Loudéac 2h 15' 39'' + 03' 57'' + 10
72 56  Babin, Francois 17  CD Lot en Garonne 2h 15' 50'' + 04' 08'' + 64
73 232  Carreau, Dorian 17  UC Condat 2h 15' 57'' + 04' 15'' - 22
74 223  Josten, Henrik 17  Nordrhein-Westfalen 2h 16' 05'' + 04' 23'' - 33
75 146  Rosal, Juan José 16  Polartec Fundacion Conta.. 2h 16' 37'' + 04' 55'' - 16
76 222  Heßmann, Michael 17  Nordrhein-Westfalen 2h 24' 55'' + 13' 13'' - 68
77 234  Hamon, Nicolas 18  UC Condat 2h 25' 37'' + 13' 55'' - 48
78 31  Benech, Pierre 18  VC Pays de Loudéac 2h 25' 40'' + 13' 58'' - 54
79 134  Njor, Marckus 16  Uno-X Danish Junior Team 2h 26' 01'' + 14' 19'' - 6
80 211  Durand, Alexandre 17  CD Gironde 2h 26' 01'' + 14' 19'' - 24
81 83  Barbaix, Dries 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 26' 05'' + 14' 23'' - 35
82 64  Herody, Leo 18  CR4C Roanne 2h 26' 09'' + 14' 27'' + 2
83 1  Carlot, Matéo 17  VC Rouen 76 2h 26' 11'' + 14' 29'' - 29
84 151  Carvalho, Joao 17  Seissa KTM Bikeseven 2h 26' 17'' + 14' 35'' - 18
85 82  Debreyne, Ruben 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 26' 17'' + 14' 35'' - 38
86 102  Genaudeau, Clarence 17  CD Vendée 2h 26' 21'' + 14' 39'' - 21
87 115  Patellaro, Dorian 17  VC La Pomme Marseille 2h 26' 23'' + 14' 41'' - 9
88 173  Haquin, Pierre 16  Club Bretagne Juniors 2h 26' 24'' + 14' 42'' - 18
89 81  Jawalapersad, Maarten 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 26' 25'' + 14' 43'' + 8
90 225  Messerschmidt, Jonas 17  Nordrhein-Westfalen 2h 26' 27'' + 14' 45'' - 32
91 23  Valverde, Guilherme 18  Academia Joaquim Agostinho 2h 26' 28'' + 14' 46'' - 14
92 3  Dubois, Florian 16  VC Rouen 76 2h 26' 28'' + 14' 46'' - 10
93 35  Jossier, Clement 18  VC Pays de Loudéac 2h 26' 35'' + 14' 53'' - 4
94 153  Torres, Rafel 18  Seissa KTM Bikeseven 2h 26' 37'' + 14' 55'' + 16
95 72  Pouvreau, Enzo 16  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 26' 51'' + 15' 09'' - 1
96 63  Benoit, Johan 17  CR4C Roanne 2h 26' 54'' + 15' 12'' + 27
97 25  Mota, Alexandre 18  Academia Joaquim Agostinho 2h 26' 55'' + 15' 13'' + 6
98 162  Moinardeau, Lucas 16  Océane Top 16 2h 27' 01'' + 15' 19'' + 27
99 26  Jorge, Bernardo 17  Academia Joaquim Agostinho 2h 27' 01'' + 15' 19'' + 15
100 45  Paroz, Guillaume 16  Talent Romandie 2h 27' 01'' + 15' 19'' + 15
101 53  Pons, Quintin 16  CD Lot en Garonne 2h 27' 02'' + 15' 20'' + 16
102 62  Bancharel, Valentin 17  CR4C Roanne 2h 27' 04'' + 15' 22'' - 12
103 24  Rodrigues, Carlos 17  Academia Joaquim Agostinho 2h 27' 07'' + 15' 25'' + 9
104 96  Marie, Theo 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 27' 08'' + 15' 26'' + 15
105 155  Fernandes, Flavio 16  Seissa KTM Bikeseven 2h 27' 16'' + 15' 34'' + 21
106 92  Cordeiro, Thomas 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 27' 20'' + 15' 38'' - 20
107 212  Morales, Luc 16  CD Gironde 2h 27' 22'' + 15' 40'' + 23
108 213  Caumont, Pierre 18  CD Gironde 2h 27' 28'' + 15' 46'' + 26
109 191  Cabrillac, Thomas 16  CD Dordogne 2h 27' 29'' + 15' 47'' + 26
110 206  Bethencourt, Nathan 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 27' 30'' + 15' 48'' + 14
111 183  Hovasse, Nicolas 17  Culture Vélo Look Racing.. 2h 27' 45'' + 16' 03'' + 17
112 86  Zagers, Stefan 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 28' 06'' + 16' 24'' - 6
113 193  Courriere, Anthony 17  CD Dordogne 2h 28' 24'' + 16' 42'' + 7
114 61  Alba, Lucas 16  CR4C Roanne 2h 28' 30'' + 16' 48'' + 23
115 2  Chivot, Augustin 16  VC Rouen 76 2h 28' 46'' + 17' 04'' - 75
116 124  Lalbin, Sacha 16  Occitanie 2h 29' 20'' + 17' 38'' - 48
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 164  Retailleau, Valentin 17  Océane Top 16 25 pts + 3
2 142  Rodríguez, Carlos 17  Polartec Fundacion Conta.. 25 pts 0 pts - 1
3 203  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane 23 pts -2 pts + 1
4 103  Grolier, Lucas 18  CD Vendée 23 pts -2 pts + 9
5 182  Katerberg, Ben 17  Culture Vélo Look Racing.. 20 pts -5 pts - 3
6 12  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazakhstan 18 pts -7 pts - 3
7 202  Leporc, Thibaud 18  CR Nouvelle Aquitane 16 pts -9 pts
8 185  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. 15 pts -10 pts + 7
9 204  Corvaisier, Antonin 18  CR Nouvelle Aquitane 13 pts -12 pts + 2
10 14  Pronskiy, Daniil 17  Kazakhstan 12 pts -13 pts - 5
11 181  Navarro, Gauthier 18  Culture Vélo Look Racing.. 12 pts -13 pts - 9
12 13  Brussenskiy, Gleb 18  Kazakhstan 10 pts -15 pts - 6
13 11  Nurlykhassym, Nur 18  Kazakhstan 10 pts -15 pts + 1
14 222  Heßmann, Michael 17  Nordrhein-Westfalen 8 pts -17 pts - 6
15 73  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. 7 pts -18 pts - 5
16 133  Munch, Malthe 18  Uno-X Danish Junior Team 7 pts -18 pts + 3
17 125  Warmerdam, Max 17  Occitanie 7 pts -18 pts - 8
18 111  Gardella, Florent 18  VC La Pomme Marseille 6 pts -19 pts + 4
19 195  Fiefvez, Jordan 18  CD Dordogne 5 pts -20 pts + 6
20 36  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac 4 pts -21 pts + 6
21 131  Kaspersen, Thomas 17  Uno-X Danish Junior Team 4 pts -21 pts - 9
22 106  Supiot, Maxime 16  CD Vendée 3 pts -22 pts + 7
23 224  Kulbe, Lars 18  Nordrhein-Westfalen 2 pts -23 pts - 9
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 14  Pronskiy, Daniil 17  Kazakhstan 6 pts -
2 164  Retailleau, Valentin 17  Océane Top 16 4 pts -2 pts + 1
3 13  Brussenskiy, Gleb 18  Kazakhstan 4 pts -2 pts + 1
4 175  Silliau, Nicolas 17  Club Bretagne Juniors 4 pts -2 pts - 2
5 185  Soulie, Erwan 18  Culture Vélo Look Racing.. 2 pts -4 pts + 3
6 73  Barré, Louis 18  Team Junior Nantes Atlan.. 2 pts -4 pts - 1
7 11  Nurlykhassym, Nur 18  Kazakhstan 2 pts -4 pts + 3
8 203  Mainguenaud, Tom 17  CR Nouvelle Aquitane 1 pts -5 pts - 1
9 12  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazakhstan 1 pts -5 pts + 3
10 172  Plusquellec, Yann 18  Club Bretagne Juniors 1 pts -5 pts
11 84  Thys, Joren 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 1 pts -5 pts + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 14  Pronskiy, Daniil 17  Kazakhstan 10 pts -
2 13  Brussenskiy, Gleb 18  Kazakhstan 6 pts -4 pts -
3 121  Marin, Julien 17  Occitanie 5 pts -5 pts
4 43  Treuthardt, Colin 17  Talent Romandie 3 pts -7 pts + 3
5 103  Grolier, Lucas 18  CD Vendée 2 pts -8 pts + 3
6 11  Nurlykhassym, Nur 18  Kazakhstan 2 pts -8 pts + 4
7 12  Fedorov, Yevgeniy 18  Kazakhstan 1 pts -9 pts + 6
8 106  Supiot, Maxime 16  CD Vendée 1 pts -9 pts + 6
9 111  Gardella, Florent 18  VC La Pomme Marseille 1 pts -9 pts + 2
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 142  Rodríguez, Carlos 17  Polartec Fundacion Conta.. 2h 12' 12'' -
2 204  Corvaisier, Antonin 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 12' 19'' + 00' 07'' + 1
3 36  Le Piouffe, Nathan 17  VC Pays de Loudéac 2h 12' 40'' + 00' 28'' + 2
4 106  Supiot, Maxime 16  CD Vendée 2h 12' 50'' + 00' 38'' + 4
5 171  Tanguy, Maxan 16  Club Bretagne Juniors 2h 13' 21'' + 01' 09'' + 2
6 105  Bodard, Damien 16  CD Vendée 2h 13' 24'' + 01' 12'' + 3
7 5  Orgiazzi, Thomas 16  VC Rouen 76 2h 14' 15'' + 02' 03'' + 7
8 85  Van Gaelen, Louis 16  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 14' 19'' + 02' 07'' + 10
9 95  Bareille, Cedric 16  CD Pyrénées Atlantiques 2h 14' 21'' + 02' 09'' + 17
10 22  Frois, Henrique 16  Academia Joaquim Agostinho 2h 14' 29'' + 02' 17'' + 27
11 194  Cumenal, Lucas 17  CD Dordogne 2h 14' 32'' + 02' 20'' + 14
12 16  Khatpin, Nurzhan 16  Kazakhstan 2h 14' 39'' + 02' 27'' + 40
13 15  Drozhinin, Roman 17  Kazakhstan 2h 15' 16'' + 03' 04'' + 30
14 174  Rome, Axel 16  Club Bretagne Juniors 2h 15' 19'' + 03' 07'' + 17
15 221  Aymans, Alexander 17  Nordrhein-Westfalen 2h 15' 23'' + 03' 11'' + 29
16 126  Romeo, Hugo -  Occitanie 2h 15' 28'' + 03' 16'' + 20
17 34  Gazengel, Pierre -  VC Pays de Loudéac 2h 15' 39'' + 03' 27'' + 12
18 56  Babin, Francois 17  CD Lot en Garonne 2h 15' 50'' + 03' 38'' + 36
19 223  Josten, Henrik 17  Nordrhein-Westfalen 2h 16' 05'' + 03' 53'' - 8
20 146  Rosal, Juan José 16  Polartec Fundacion Conta.. 2h 16' 37'' + 04' 25'' - 3
21 222  Heßmann, Michael 17  Nordrhein-Westfalen 2h 24' 55'' + 12' 43'' - 19
22 134  Njor, Marckus 16  Uno-X Danish Junior Team 2h 26' 01'' + 13' 49'' + 2
23 211  Durand, Alexandre 17  CD Gironde 2h 26' 01'' + 13' 49'' - 8
24 151  Carvalho, Joao 17  Seissa KTM Bikeseven 2h 26' 17'' + 14' 05'' - 3
25 82  Debreyne, Ruben 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 26' 17'' + 14' 05'' - 13
26 102  Genaudeau, Clarence 17  CD Vendée 2h 26' 21'' + 14' 09'' - 6
27 115  Patellaro, Dorian 17  VC La Pomme Marseille 2h 26' 23'' + 14' 11'' -
28 173  Haquin, Pierre 16  Club Bretagne Juniors 2h 26' 24'' + 14' 12'' - 5
29 225  Messerschmidt, Jonas 17  Nordrhein-Westfalen 2h 26' 27'' + 14' 15'' - 13
30 3  Dubois, Florian 16  VC Rouen 76 2h 26' 28'' + 14' 16'' -
31 72  Pouvreau, Enzo 16  Team Junior Nantes Atlan.. 2h 26' 51'' + 14' 39'' + 2
32 63  Benoit, Johan 17  CR4C Roanne 2h 26' 54'' + 14' 42'' + 13
33 162  Moinardeau, Lucas 16  Océane Top 16 2h 27' 01'' + 14' 49'' + 13
34 26  Jorge, Bernardo 17  Academia Joaquim Agostinho 2h 27' 01'' + 14' 49'' + 5
35 45  Paroz, Guillaume 16  Talent Romandie 2h 27' 01'' + 14' 49'' + 5
36 53  Pons, Quintin 16  CD Lot en Garonne 2h 27' 02'' + 14' 50'' + 6
37 155  Fernandes, Flavio 16  Seissa KTM Bikeseven 2h 27' 16'' + 15' 04'' + 10
38 212  Morales, Luc 16  CD Gironde 2h 27' 22'' + 15' 10'' + 12
39 191  Cabrillac, Thomas 16  CD Dordogne 2h 27' 29'' + 15' 17'' + 14
40 61  Alba, Lucas 16  CR4C Roanne 2h 28' 30'' + 16' 18'' + 15
41 2  Chivot, Augustin 16  VC Rouen 76 2h 28' 46'' + 16' 34'' - 31
42 124  Lalbin, Sacha 16  Occitanie 2h 29' 20'' + 17' 08'' - 20
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Kazakhstan 6h 36' 45'' -
2  CR Nouvelle Aquitane 6h 36' 56'' + 00' 11'' + 2
3  Culture Vélo Look Racing Team 6h 37' 21'' + 00' 36'' - 1
4  CD Vendée 6h 38' 11'' + 01' 26'' + 4
5  Team Junior Nantes Atlantique 6h 39' 10'' + 02' 25'' + 1
6  VC La Pomme Marseille 6h 39' 37'' + 02' 52'' - 3
7  Club Bretagne Juniors 6h 39' 58'' + 03' 13'' + 4
8  Uno-X Danish Junior Team 6h 40' 18'' + 03' 33'' + 2
9  Occitanie 6h 40' 42'' + 03' 57'' - 2
10  VC Rouen 76 6h 40' 57'' + 04' 12'' + 2
11  CD Lot en Garonne 6h 41' 42'' + 04' 57'' + 8
12  CD Dordogne 6h 41' 52'' + 05' 07'' + 10
13  Talent Romandie 6h 42' 44'' + 05' 59'' + 3
14  Nordrhein-Westfalen 6h 42' 48'' + 06' 03'' - 9
15  VC Pays de Loudéac 6h 42' 53'' + 06' 08'' - 1
16  CD Pyrénées Atlantiques 6h 42' 59'' + 06' 14'' + 4
17  UC Condat 6h 43' 10'' + 06' 25'' - 4
18  Pie-Optiek Theorie-Blokken CT Glabbeek 6h 53' 42'' + 16' 57'' - 3
19  Academia Joaquim Agostinho 6h 54' 02'' + 17' 17'' - 2
20  Seissa KTM Bikeseven 7h 06' 37'' + 29' 52'' + 3
21  CR4C Roanne 7h 06' 47'' + 30' 02'' -
22  CD Gironde 7h 07' 58'' + 31' 13'' - 4
23  Océane Top 16 7h 13' 50'' + 37' 05'' + 1


© Wijnreder Media