Route

 14 May 2022
 Profile  Intermediate stage
 Start  -
 Finish  Cenon
 Distance  81.2 km  (50.5 mi)
 Speed  47.609 km/h  (29.583 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Tarling, Joshua (FLA) 1h 53' 27''
 Tarling, Joshua (FLA) 26 points
 Tavares, Gonç.. (BAI) 8 points
 Fontaine, Tit.. (VIL) 1h 54' 00''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. 1h 42' 20'' 63 2 - -
2 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 00'' 39 5 6 -
3 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow + 00' 00'' 24 6 - 7
4 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset + 00' 00'' 18 7 - -
5 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 00'' 22 9 - -
6 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active + 00' 00'' 23 10 - -
7 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon + 00' 00'' 25 12 - -
8 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. + 00' 00'' 2 3 - 1
9 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset + 00' 00'' 82 15 - -
10 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. + 00' 00'' 76 17 - -
11 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 00'' 37 19 - -
12 15  Rottmann, Jonathan 18  Nordrhein Westfalen + 00' 00'' 38 21 - -
13 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau + 00' 00'' 16 23 - -
14 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire + 00' 00'' 40 25 - -
15 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 00'' 1 1 5 -
16 74  Villeronce, Axel 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 00'' 49 - - -
17 106  Tapia, Adur 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 00'' 47 - - 14
18 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada + 00' 00'' 3 14 1 -
19 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 00'' 28 - 3 8
20 202  Coulondre, Gabriel 17  Formation Fenioux 36 + 00' 00'' 46 - - -
21 91  Lagrave, Dorian 17  Team 31 Specialized U19 + 00' 00'' 44 - - -
22 232  Lima, Daniel 17  Bairrada + 00' 07'' 29 - - -
23 115  Vortkamp, Clemens 18  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 07'' 34 - - -
24 11  Jochum, Ben 18  Nordrhein Westfalen + 00' 07'' 35 - - -
25 191  Briand, Enzo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 07'' 13 - - -
26 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. + 00' 07'' 56 - - 18
27 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 07'' 14 - - 4
28 44  Colombe, Maxence 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 07'' 15 - - -
29 72  Carty, Kenny 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 07'' 36 - - -
30 123  Stefanini, Andrea 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 07'' 83 - - -
31 121  Bartalesi, Edoardo 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 07'' 66 - - -
32 195  Orriere, Martin 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 07'' 27 - - -
33 193  Nougat-Dessus, Aaron 16  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 07'' 20 - - 6
34 143  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow + 00' 07'' 32 - 4 -
35 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 07'' 10 22 2 -
36 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 07'' 31 - - 9
37 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire + 00' 07'' 7 13 - -
38 144  Burford, CJ 17  LUX - Sideshow + 00' 07'' 62 - - 21
39 253  Karabutov, Ilya 17  Kazakhstan + 00' 07'' 19 - - -
40 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 07'' 51 - - 16
41 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau + 00' 07'' 42 - - 11
42 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 07'' 77 - - 27
43 71  Rouanet, Mael 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 07'' 30 - - -
44 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada + 00' 07'' 8 16 - -
45 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 + 00' 07'' 12 - - 3
46 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 07'' 4 8 - -
47 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active + 00' 07'' 33 - - 10
48 132  Carrere, Tristan 16  Landes + 00' 07'' 72 - - 25
49 2  Garcia, Pedro 18  EOLO - Kometa Junior + 00' 07'' 67 - - -
50 46  Sabatier, Theo 18  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 07'' 85 - - -
51 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 07'' 89 - - 30
52 122  Frius, Alessio 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 07'' 79 - - -
53 101  Aguirre, Yago 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 07'' 75 - - -
54 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan + 00' 07'' 9 18 - -
55 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 07'' 45 - - 13
56 64  Roy, Justin 17  Québec + 00' 07'' 43 - - 12
57 61  Hamel, Felix 18  Québec + 00' 07'' 21 - - -
58 241  Delhomme, Rafael 17  Team Poiteau + 00' 07'' 26 - - -
59 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 07'' 6 11 - -
60 263  Mathieu, Anthony 17  AC Cusset + 00' 07'' 58 - - -
61 172  David, Alexis 17  SCO Dijon + 00' 07'' 11 24 - 2
62 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 07'' 70 - - 23
63 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow + 00' 18'' 5 4 - -
64 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 18'' 17 20 - 5
65 63  Renaud, Sasha 17  Québec + 00' 20'' 80 - - 29
66 125  Serni, Marco 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 20'' 55 - - -
67 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 20'' 90 - - 31
68 185  Laurenson, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire + 00' 24'' 57 - - 19
69 33  Bandu, Adrien 17  Occitane CF + 00' 25'' 68 - - -
70 102  Garaiar, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 25'' 53 - - -
71 164  Ruet, Simon 17  VC Villefranche Beaujola.. + 00' 25'' 64 - - -
72 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior + 00' 25'' 52 - - 17
73 16  Tilgen, Tarin 17  Nordrhein Westfalen + 00' 25'' 41 - - -
74 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF + 00' 25'' 78 - - 28
75 75  Abdurakhmanov, Davirjan 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 25'' 91 - - -
76 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 25'' 59 - - 20
77 214  Conanec, Martin 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 00' 25'' 87 - - -
78 262  Ledeme, Pierre 17  AC Cusset + 00' 25'' 54 - - -
79 251  Vaganov, Alexey 17  Kazakhstan + 00' 25'' 48 - - -
80 23  Biteau, Gautier 16  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 25'' 69 - - 22
81 236  Cordeiro, Francisco 18  Bairrada + 00' 29'' 65 - - -
82 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 29'' 50 - - 15
83 35  Badorc, Hugo 18  Occitane CF + 00' 29'' 61 - - -
84 211  Corlay, Mathis 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 00' 29'' 60 - - -
85 112  Broek, Gijs van den v.. 17  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 29'' 86 - - -
86 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire + 00' 29'' 73 - - 26
87 201  Ginet, Erwan 17  Formation Fenioux 36 + 00' 29'' 74 - - -
88 83  Vierge, Mateo 18  CD Pyrénées Atlantiques + 00' 29'' 92 - - -
89 124  Pini, Tommaso 17  Polisportiva Monsumanese + 00' 29'' 71 - - 24
90 65  Roy, Clovis 18  Québec + 00' 36'' 81 - - -
91 216  Le Nadan, Kenan 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 00' 37'' 88 - - -
92 165  Smith, Samuel 17  VC Villefranche Beaujola.. + 01' 00'' 94 - - -
93 31  Laporte, Clement 18  Occitane CF + 01' 06'' 93 - - -
94 3  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior + 01' 13'' 84 - - -
95 62  Couture, Samuel 17  Québec + 02' 05'' 97 - - -
96 6  Polo, Ivan 16  EOLO - Kometa Junior + 02' 22'' 96 - - 32
97 105  Irisarri, Ibai 16  Gipuzkoa Selekzioa + 02' 22'' 99 - - 33
98 206  Benoist, Aurelien 18  Formation Fenioux 36 + 02' 28'' 103 - - -
99 54  Bellio, Alban 18  Pyrenees Performance Aca.. + 02' 28'' 108 - - -
100 85  Ospital, Quentin 17  CD Pyrénées Atlantiques + 02' 28'' 107 - - -
101 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 + 02' 28'' 102 - - 35
102 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. + 02' 30'' 95 - 7 -
103 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. + 02' 30'' 106 - - 38
104 45  Bodeau, Mael 16  Pole Espoir Cyclisme de .. + 02' 30'' 101 - - 34
105 176  Poisot, Luka 16  SCO Dijon + 02' 30'' 104 - - 36
106 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese + 02' 30'' 105 - - 37
107 36  Lucas, Corentin 18  Occitane CF + 02' 30'' 100 - - -
108 12  Sengstock, Robin 18  Nordrhein Westfalen + 02' 30'' 98 - - -
109 215  Josso, Meddy 16  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 03' 35'' 109 - - 39
110 25  Venday, Antonin 17  Team Vendee Piveteau Boi.. + 04' 54'' 111 - - -
111 34  Roux, Damien 16  Occitane CF + 05' 50'' 116 - - 44
112 245  Naudon, Clement 17  Team Poiteau + 05' 50'' 124 - - -
113 173  Ducote, Luan 17  SCO Dijon + 05' 50'' 121 - - 47
114 246  Troger, Lucas 18  Team Poiteau + 05' 50'' 110 - - -
115 82  Walker, Emile 17  CD Pyrénées Atlantiques + 05' 50'' 125 - - 49
116 234  Belchior, Tiago 17  Bairrada + 05' 59'' 120 - - -
117 231  Batista, Miguel 17  Bairrada + 05' 59'' 118 - - 45
118 254  Silykbek, Aslan 17  Kazakhstan + 05' 59'' 115 - - 43
119 255  Belugin, Vadim 17  Kazakhstan + 05' 59'' 112 - - 40
120 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan + 05' 59'' 114 - - 42
121 203  Boutron, Nathanael 17  Formation Fenioux 36 + 06' 04'' 113 - - 41
122 213  Charrier, Houarno 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 06' 16'' 122 - - -
123 22  Rousselot, Baptiste 18  Team Vendee Piveteau Boi.. + 06' 17'' 117 - - -
124 163  Duret, Hugo 16  VC Villefranche Beaujola.. + 06' 17'' 123 - - 48
125 96  Festino, Kylian 17  Team 31 Specialized U19 + 06' 17'' 127 - - -
126 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 + 06' 17'' 119 - - 46
127 146  Veenendaal, Vaughn 17  LUX - Sideshow + 06' 32'' 126 - - -
128 133  Dulucq, Sylvain 18  Landes + 09' 56'' 131 - - -
129 141  Dorf, Mack 18  LUX - Sideshow + 09' 56'' 128 - - -
130 135  Larrieu, Gaetan 18  Landes + 09' 56'' 130 - - -
131 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon + 09' 56'' 132 - - 51
132 224  Cole, Matthew 17  Tofauti Everyone Active + 10' 18'' 129 - - 50
133 114  McEwan, Callum 16  Flanderscolor - Galloo T.. + 11' 34'' 133 - - 52
134 244  Samoyeault, Paul 17  Team Poiteau + 11' 34'' 134 - - 53
135 161  Barbier, Timothe 17  VC Villefranche Beaujola.. + 12' 25'' 135 - - -
OTL 181  Gauvin, Mathis 17  EC Saint-Étienne Loire
DNF 13  Appelbaum, Henri 17  Nordrhein Westfalen
DNF 53  Chezzi, Enzo 18  Pyrenees Performance Aca..
DNF 56  Castor, Clement 16  Pyrenees Performance Aca..
DNF 81  Dupe, Mathieu 17  CD Pyrénées Atlantiques
DNF 84  Laborde, Jean-Baptiste 17  CD Pyrénées Atlantiques
DNF 86  Hucteau, Victor 17  CD Pyrénées Atlantiques
DNF 131  Dupin, Mathieu 17  Landes
DNF 134  Panche, Maxime 16  Landes
DNF 136  Lafon, Ethan 16  Landes
DNF 212  Barre, Mathieu 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo..
DNF 222  Peace, Oliver 17  Tofauti Everyone Active
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
79.8   Mallabia 1     - -
111.9   Eibar 1     - -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
105.5   Karabieta 1     - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  UC Nantes Atlantique Junior 5h 07' 07'' 32
2 196  Auge, Ronan 18 1h 42' 20''
5 192  Langella, Lenaic 17 1h 42' 20''
25 191  Briand, Enzo 18 1h 42' 27''
2  Pyrenees Performance Academy 5h 07' 07'' 37
1 51  Saubere, Lois 18 1h 42' 20''
10 52  Perisse, Arthur 17 1h 42' 20''
26 55  Egea, Jarod 17 1h 42' 27''
3  AC Cusset 5h 07' 07'' 73
4 261  Roudier, Hugo 17 1h 42' 20''
9 264  Lamouline, Sam 17 1h 42' 20''
60 263  Mathieu, Anthony 17 1h 42' 27''
4  Pole Espoir Cyclisme de Gueret 5h 07' 14'' 74
19 43  Guerinel, Mathis 17 1h 42' 20''
27 42  Barusseau, Matheo 17 1h 42' 27''
28 44  Colombe, Maxence 17 1h 42' 27''
5  LUX - Sideshow 5h 07' 14'' 75
3 145  Fetzer, Luke 16 1h 42' 20''
34 143  Maris, Jesse 18 1h 42' 27''
38 144  Burford, CJ 17 1h 42' 27''
6  Bairrada 5h 07' 14'' 84
18 235  Tavares, Gonçalo 17 1h 42' 20''
22 232  Lima, Daniel 17 1h 42' 27''
44 233  Rodrigues, Rúben 17 1h 42' 27''
7  Culture Vélo Look Racing Team 5h 07' 14'' 88
16 74  Villeronce, Axel 17 1h 42' 20''
29 72  Carty, Kenny 17 1h 42' 27''
43 71  Rouanet, Mael 18 1h 42' 27''
8  Team Poiteau 5h 07' 14'' 112
13 243  Mainguenaud, Lucas 18 1h 42' 20''
41 242  Dubois, Clement 17 1h 42' 27''
58 241  Delhomme, Rafael 17 1h 42' 27''
9  Gipuzkoa Selekzioa 5h 07' 14'' 125
17 106  Tapia, Adur 17 1h 42' 20''
53 101  Aguirre, Yago 17 1h 42' 27''
55 103  Errasti, Unax 17 1h 42' 27''
10  Polisportiva Monsumanese 5h 07' 21'' 113
30 123  Stefanini, Andrea 18 1h 42' 27''
31 121  Bartalesi, Edoardo 18 1h 42' 27''
52 122  Frius, Alessio 18 1h 42' 27''
11  Team 31 Specialized U19 5h 07' 25'' 121
21 91  Lagrave, Dorian 17 1h 42' 20''
36 93  Fabries, Hugo 16 1h 42' 27''
64 94  Bodet, Vincent 16 1h 42' 38''
12  EC Saint-Étienne Loire 5h 07' 31'' 119
14 183  Davoine, Achille 17 1h 42' 20''
37 186  Thollet, Quentin 18 1h 42' 27''
68 185  Laurenson, Martin 16 1h 42' 44''
13  Nordrhein Westfalen 5h 07' 32'' 109
12 15  Rottmann, Jonathan 18 1h 42' 20''
24 11  Jochum, Ben 18 1h 42' 27''
73 16  Tilgen, Tarin 17 1h 42' 45''
14  EOLO - Kometa Junior 5h 07' 32'' 132
11 5  Cadena, Joan 17 1h 42' 20''
49 2  Garcia, Pedro 18 1h 42' 27''
72 4  Pollner, Balazs 16 1h 42' 45''
15  Québec 5h 07' 34'' 178
56 64  Roy, Justin 17 1h 42' 27''
57 61  Hamel, Felix 18 1h 42' 27''
65 63  Renaud, Sasha 17 1h 42' 40''
16  Flanderscolor - Galloo Team 5h 07' 36'' 123
15 111  Tarling, Joshua 18 1h 42' 20''
23 115  Vortkamp, Clemens 18 1h 42' 27''
85 112  Broek, Gijs van den 17 1h 42' 49''
17  Formation Fenioux 36 5h 07' 36'' 152
20 202  Coulondre, Gabriel 17 1h 42' 20''
45 204  Gaillard, Florian 17 1h 42' 27''
87 201  Ginet, Erwan 17 1h 42' 49''
18  Team Vendee Piveteau Bois U19 5h 07' 39'' 162
40 26  Charteau, Diego 16 1h 42' 27''
42 21  Lemperiere, Jules 16 1h 42' 27''
80 23  Biteau, Gautier 16 1h 42' 45''
19  Kazakhstan 5h 07' 39'' 172
39 253  Karabutov, Ilya 17 1h 42' 27''
54 252  Taraskin, Maxim 18 1h 42' 27''
79 251  Vaganov, Alexey 17 1h 42' 45''
20  Occitane CF 5h 08' 19'' 226
69 33  Bandu, Adrien 17 1h 42' 45''
74 32  Delmas, Nathan 16 1h 42' 45''
83 35  Badorc, Hugo 18 1h 42' 49''
21  VC Villefranche Beaujolais J.. 5h 08' 25'' 171
8 162  Fontaine, Titouan 16 1h 42' 20''
71 164  Ruet, Simon 17 1h 42' 45''
92 165  Smith, Samuel 17 1h 43' 20''
22  Bretagne Sud Cyclisme Format.. 5h 08' 31'' 252
77 214  Conanec, Martin 17 1h 42' 45''
84 211  Corlay, Mathis 18 1h 42' 49''
91 216  Le Nadan, Kenan 18 1h 42' 57''
23  SCO Dijon 5h 09' 37'' 173
7 171  Barrillot, Bohemond 18 1h 42' 20''
61 172  David, Alexis 17 1h 42' 27''
105 176  Poisot, Luka 16 1h 44' 50''
24  CD Pyrénées Atlantiques 5h 15' 47'' 303
88 83  Vierge, Mateo 18 1h 42' 49''
100 85  Ospital, Quentin 17 1h 44' 48''
115 82  Walker, Emile 17 1h 48' 10''
25  Tofauti Everyone Active 5h 17' 25'' 185
6 223  Walker, Zachary 18 1h 42' 20''
47 221  Lightfoot, Mark 16 1h 42' 27''
132 224  Cole, Matthew 17 1h 52' 38''
26  Landes 5h 26' 59'' 306
48 132  Carrere, Tristan 16 1h 42' 27''
128 133  Dulucq, Sylvain 18 1h 52' 16''
130 135  Larrieu, Gaetan 18 1h 52' 16''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 1h 53' 27'' -
2 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 1h 54' 00'' + 00' 33'' + 1
3 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 1h 54' 14'' + 00' 47'' + 6
4 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 16'' + 00' 49'' + 1
5 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow 1h 54' 18'' + 00' 51'' - 3
6 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. 1h 54' 18'' + 00' 51'' + 1
7 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire 1h 54' 18'' + 00' 51'' + 1
8 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada 1h 54' 22'' + 00' 55'' + 2
9 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan 1h 54' 24'' + 00' 57'' + 2
10 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 27'' + 01' 00'' + 3
11 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 1h 54' 27'' + 01' 00'' + 3
12 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 1h 54' 29'' + 01' 02'' + 4
13 191  Briand, Enzo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 30'' + 01' 03'' + 4
14 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 32'' + 01' 05'' + 4
15 44  Colombe, Maxence 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 33'' + 01' 06'' + 4
16 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau 1h 54' 35'' + 01' 08'' + 16
17 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 1h 54' 35'' + 01' 08'' - 5
18 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset 1h 54' 35'' + 01' 08'' + 12
19 253  Karabutov, Ilya 17  Kazakhstan 1h 54' 36'' + 01' 09'' + 2
20 193  Nougat-Dessus, Aaron 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 37'' + 01' 10'' + 2
21 61  Hamel, Felix 18  Québec 1h 54' 38'' + 01' 11'' + 3
22 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 39'' + 01' 12'' + 15
23 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active 1h 54' 40'' + 01' 13'' + 16
24 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 1h 54' 40'' + 01' 13'' + 20
25 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon 1h 54' 40'' + 01' 13'' + 16
26 241  Delhomme, Rafael 17  Team Poiteau 1h 54' 41'' + 01' 14'' -
27 195  Orriere, Martin 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 41'' + 01' 14'' -
28 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 41'' + 01' 14'' + 14
29 232  Lima, Daniel 17  Bairrada 1h 54' 41'' + 01' 14'' -
30 71  Rouanet, Mael 18  Culture Vélo Look Racing.. 1h 54' 44'' + 01' 17'' + 3
31 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 1h 54' 45'' + 01' 18'' + 3
32 143  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow 1h 54' 46'' + 01' 19'' + 4
33 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active 1h 54' 47'' + 01' 20'' + 5
34 115  Vortkamp, Clemens 18  Flanderscolor - Galloo T.. 1h 54' 53'' + 01' 26'' + 13
35 11  Jochum, Ben 18  Nordrhein Westfalen 1h 54' 55'' + 01' 28'' + 15
36 72  Carty, Kenny 17  Culture Vélo Look Racing.. 1h 54' 56'' + 01' 29'' + 17
37 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior 1h 54' 57'' + 01' 30'' + 33
38 15  Rottmann, Jonathan 18  Nordrhein Westfalen 1h 54' 57'' + 01' 30'' + 27
39 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 57'' + 01' 30'' + 36
40 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire 1h 54' 58'' + 01' 31'' + 26
41 16  Tilgen, Tarin 17  Nordrhein Westfalen 1h 54' 58'' + 01' 31'' - 16
42 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau 1h 54' 59'' + 01' 32'' + 14
43 64  Roy, Justin 17  Québec 1h 54' 59'' + 01' 32'' + 16
44 91  Lagrave, Dorian 17  Team 31 Specialized U19 1h 55' 00'' + 01' 33'' + 27
45 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 01'' + 01' 34'' + 17
46 202  Coulondre, Gabriel 17  Formation Fenioux 36 1h 55' 03'' + 01' 36'' + 33
47 106  Tapia, Adur 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 06'' + 01' 39'' + 35
48 251  Vaganov, Alexey 17  Kazakhstan 1h 55' 07'' + 01' 40'' - 3
49 74  Villeronce, Axel 17  Culture Vélo Look Racing.. 1h 55' 08'' + 01' 41'' + 37
50 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 09'' + 01' 42'' - 10
51 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 11'' + 01' 44'' + 29
52 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 13'' + 01' 46'' - 3
53 102  Garaiar, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 13'' + 01' 46'' - 2
54 262  Ledeme, Pierre 17  AC Cusset 1h 55' 13'' + 01' 46'' - 2
55 125  Serni, Marco 18  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 15'' + 01' 48'' + 9
56 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. 1h 55' 16'' + 01' 49'' + 31
57 185  Laurenson, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire 1h 55' 16'' + 01' 49'' -
58 263  Mathieu, Anthony 17  AC Cusset 1h 55' 16'' + 01' 49'' + 31
59 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 18'' + 01' 51'' + 1
60 211  Corlay, Mathis 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 1h 55' 19'' + 01' 52'' - 6
61 35  Badorc, Hugo 18  Occitane CF 1h 55' 19'' + 01' 52'' - 6
62 144  Burford, CJ 17  LUX - Sideshow 1h 55' 20'' + 01' 53'' + 29
63 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. 1h 55' 22'' + 01' 55'' + 47
64 164  Ruet, Simon 17  VC Villefranche Beaujola.. 1h 55' 23'' + 01' 56'' + 3
65 236  Cordeiro, Francisco 18  Bairrada 1h 55' 24'' + 01' 57'' - 2
66 121  Bartalesi, Edoardo 18  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 25'' + 01' 58'' + 29
67 2  Garcia, Pedro 18  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 25'' + 01' 58'' + 29
68 33  Bandu, Adrien 17  Occitane CF 1h 55' 26'' + 01' 59'' + 5
69 23  Biteau, Gautier 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 26'' + 01' 59'' + 5
70 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 28'' + 02' 01'' + 30
71 124  Pini, Tommaso 17  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 29'' + 02' 02'' + 1
72 132  Carrere, Tristan 16  Landes 1h 55' 30'' + 02' 03'' + 29
73 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire 1h 55' 31'' + 02' 04'' + 4
74 201  Ginet, Erwan 17  Formation Fenioux 36 1h 55' 31'' + 02' 04'' + 4
75 101  Aguirre, Yago 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 31'' + 02' 04'' + 28
76 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. 1h 55' 32'' + 02' 05'' + 38
77 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 33'' + 02' 06'' + 29
78 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF 1h 55' 34'' + 02' 07'' + 10
79 122  Frius, Alessio 18  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 35'' + 02' 08'' + 29
80 63  Renaud, Sasha 17  Québec 1h 55' 38'' + 02' 11'' + 14
81 65  Roy, Clovis 18  Québec 1h 55' 38'' + 02' 11'' - 5
82 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset 1h 55' 39'' + 02' 12'' + 40
83 123  Stefanini, Andrea 18  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 40'' + 02' 13'' + 33
84 3  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 47'' + 02' 20'' - 56
85 46  Sabatier, Theo 18  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 55' 50'' + 02' 23'' + 43
86 112  Broek, Gijs van den 17  Flanderscolor - Galloo T.. 1h 55' 53'' + 02' 26'' + 16
87 214  Conanec, Martin 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 1h 55' 53'' + 02' 26'' + 22
88 216  Le Nadan, Kenan 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 1h 55' 55'' + 02' 28'' + 5
89 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. 1h 55' 55'' + 02' 28'' + 43
90 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 1h 55' 56'' + 02' 29'' + 31
91 75  Abdurakhmanov, Davirjan 17  Culture Vélo Look Racing.. 1h 56' 00'' + 02' 33'' + 27
92 83  Vierge, Mateo 18  CD Pyrénées Atlantiques 1h 56' 13'' + 02' 46'' + 37
93 31  Laporte, Clement 18  Occitane CF 1h 56' 19'' + 02' 52'' - 1
94 165  Smith, Samuel 17  VC Villefranche Beaujola.. 1h 56' 35'' + 03' 08'' + 25
95 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. 1h 57' 00'' + 03' 33'' - 72
96 6  Polo, Ivan 16  EOLO - Kometa Junior 1h 57' 05'' + 03' 38'' - 50
97 62  Couture, Samuel 17  Québec 1h 57' 13'' + 03' 46'' - 14
98 12  Sengstock, Robin 18  Nordrhein Westfalen 1h 57' 29'' + 04' 02'' - 29
99 105  Irisarri, Ibai 16  Gipuzkoa Selekzioa 1h 57' 48'' + 04' 21'' + 6
100 36  Lucas, Corentin 18  Occitane CF 1h 57' 51'' + 04' 24'' - 1
101 45  Bodeau, Mael 16  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 57' 55'' + 04' 28'' + 3
102 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 1h 57' 57'' + 04' 30'' + 9
103 206  Benoist, Aurelien 18  Formation Fenioux 36 1h 58' 02'' + 04' 35'' + 14
104 176  Poisot, Luka 16  SCO Dijon 1h 58' 02'' + 04' 35'' + 9
105 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese 1h 58' 10'' + 04' 43'' + 18
106 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. 1h 58' 15'' + 04' 48'' + 24
107 85  Ospital, Quentin 17  CD Pyrénées Atlantiques 1h 58' 39'' + 05' 12'' + 33
108 54  Bellio, Alban 18  Pyrenees Performance Aca.. 1h 59' 15'' + 05' 48'' + 36
109 215  Josso, Meddy 16  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 1h 59' 17'' + 05' 50'' + 18
110 246  Troger, Lucas 18  Team Poiteau 2h 00' 29'' + 07' 02'' - 75
111 25  Venday, Antonin 17  Team Vendee Piveteau Boi.. 2h 00' 35'' + 07' 08'' + 15
112 255  Belugin, Vadim 17  Kazakhstan 2h 00' 46'' + 07' 19'' - 64
113 203  Boutron, Nathanael 17  Formation Fenioux 36 2h 00' 58'' + 07' 31'' - 52
114 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan 2h 01' 04'' + 07' 37'' - 33
115 254  Silykbek, Aslan 17  Kazakhstan 2h 01' 07'' + 07' 40'' - 31
116 34  Roux, Damien 16  Occitane CF 2h 01' 10'' + 07' 43'' - 18
117 22  Rousselot, Baptiste 18  Team Vendee Piveteau Boi.. 2h 01' 16'' + 07' 49'' - 49
118 231  Batista, Miguel 17  Bairrada 2h 01' 18'' + 07' 51'' - 21
119 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 2h 01' 30'' + 08' 03'' - 29
120 234  Belchior, Tiago 17  Bairrada 2h 01' 31'' + 08' 04'' - 8
121 173  Ducote, Luan 17  SCO Dijon 2h 01' 41'' + 08' 14'' + 12
122 213  Charrier, Houarno 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 2h 01' 52'' + 08' 25'' - 2
123 163  Duret, Hugo 16  VC Villefranche Beaujola.. 2h 01' 58'' + 08' 31'' + 2
124 245  Naudon, Clement 17  Team Poiteau 2h 02' 05'' + 08' 38'' + 17
125 82  Walker, Emile 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 02' 12'' + 08' 45'' + 18
126 146  Veenendaal, Vaughn 17  LUX - Sideshow 2h 02' 23'' + 08' 56'' + 8
127 96  Festino, Kylian 17  Team 31 Specialized U19 2h 02' 25'' + 08' 58'' + 12
128 141  Dorf, Mack 18  LUX - Sideshow 2h 04' 38'' + 11' 11'' - 85
129 224  Cole, Matthew 17  Tofauti Everyone Active 2h 04' 46'' + 11' 19'' - 109
130 135  Larrieu, Gaetan 18  Landes 2h 05' 29'' + 12' 02'' - 15
131 133  Dulucq, Sylvain 18  Landes 2h 05' 36'' + 12' 09'' - 7
132 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon 2h 05' 51'' + 12' 24'' + 5
133 114  McEwan, Callum 16  Flanderscolor - Galloo T.. 2h 07' 20'' + 13' 53'' - 2
134 244  Samoyeault, Paul 17  Team Poiteau 2h 07' 28'' + 14' 01'' + 2
135 161  Barbier, Timothe 17  VC Villefranche Beaujola.. 2h 08' 26'' + 14' 59'' + 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 26 pts -
2 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. 25 pts -1 pts -
3 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 24 pts -2 pts -
4 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow 20 pts -6 pts - 2
5 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 20 pts -6 pts -
6 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 16 pts -10 pts + 3
7 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset 14 pts -12 pts + 4
8 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 12 pts -14 pts - 3
9 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 12 pts -14 pts - 3
10 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active 10 pts -16 pts - 9
11 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. 9 pts -17 pts - 4
12 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon 9 pts -17 pts + 6
13 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire 8 pts -18 pts - 5
14 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 7 pts -19 pts - 5
15 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset 7 pts -19 pts -
16 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada 6 pts -20 pts - 6
17 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. 6 pts -20 pts + 7
18 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan 5 pts -21 pts - 7
19 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior 5 pts -21 pts + 7
20 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 4 pts -22 pts - 8
21 15  Rottmann, Jonathan 18  Nordrhein Westfalen 4 pts -22 pts
22 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 3 pts -23 pts - 9
23 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau 3 pts -23 pts + 8
24 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 2 pts -24 pts - 10
25 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire 2 pts -24 pts + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 8 pts -
2 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 6 pts -2 pts -
3 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 2 pts -6 pts + 2
4 143  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow 2 pts -6 pts
5 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 1 pts -7 pts - 1
6 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 1 pts -7 pts -
7 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. 1 pts -7 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 1h 54' 00'' -
2 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 1h 54' 27'' + 00' 27'' + 2
3 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 1h 54' 29'' + 00' 29'' + 2
4 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 32'' + 00' 32'' + 2
5 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 1h 54' 35'' + 00' 35'' - 2
6 193  Nougat-Dessus, Aaron 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 1h 54' 37'' + 00' 37'' + 2
7 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 1h 54' 40'' + 00' 40'' + 6
8 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 54' 41'' + 00' 41'' + 4
9 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 1h 54' 45'' + 00' 45'' -
10 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active 1h 54' 47'' + 00' 47'' -
11 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau 1h 54' 59'' + 00' 59'' + 6
12 64  Roy, Justin 17  Québec 1h 54' 59'' + 00' 59'' + 8
13 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 01'' + 01' 01'' + 10
14 106  Tapia, Adur 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 06'' + 01' 06'' + 15
15 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 09'' + 01' 09'' - 4
16 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 11'' + 01' 11'' + 11
17 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 13'' + 01' 13'' - 1
18 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. 1h 55' 16'' + 01' 16'' + 14
19 185  Laurenson, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire 1h 55' 16'' + 01' 16'' - 1
20 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior 1h 55' 18'' + 01' 18'' + 1
21 144  Burford, CJ 17  LUX - Sideshow 1h 55' 20'' + 01' 20'' + 14
22 23  Biteau, Gautier 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 26'' + 01' 26'' + 3
23 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 1h 55' 28'' + 01' 28'' + 16
24 124  Pini, Tommaso 17  Polisportiva Monsumanese 1h 55' 29'' + 01' 29'' -
25 132  Carrere, Tristan 16  Landes 1h 55' 30'' + 01' 30'' + 15
26 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire 1h 55' 31'' + 01' 31'' -
27 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 1h 55' 33'' + 01' 33'' + 16
28 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF 1h 55' 34'' + 01' 34'' + 5
29 63  Renaud, Sasha 17  Québec 1h 55' 38'' + 01' 38'' + 7
30 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. 1h 55' 55'' + 01' 55'' + 22
31 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 1h 55' 56'' + 01' 56'' + 15
32 6  Polo, Ivan 16  EOLO - Kometa Junior 1h 57' 05'' + 03' 05'' - 18
33 105  Irisarri, Ibai 16  Gipuzkoa Selekzioa 1h 57' 48'' + 03' 48'' + 9
34 45  Bodeau, Mael 16  Pole Espoir Cyclisme de .. 1h 57' 55'' + 03' 55'' + 7
35 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 1h 57' 57'' + 03' 57'' + 9
36 176  Poisot, Luka 16  SCO Dijon 1h 58' 02'' + 04' 02'' + 9
37 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese 1h 58' 10'' + 04' 10'' + 10
38 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. 1h 58' 15'' + 04' 15'' + 12
39 215  Josso, Meddy 16  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 1h 59' 17'' + 05' 17'' + 10
40 255  Belugin, Vadim 17  Kazakhstan 2h 00' 46'' + 06' 46'' - 25
41 203  Boutron, Nathanael 17  Formation Fenioux 36 2h 00' 58'' + 06' 58'' - 19
42 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan 2h 01' 04'' + 07' 04'' - 14
43 254  Silykbek, Aslan 17  Kazakhstan 2h 01' 07'' + 07' 07'' - 13
44 34  Roux, Damien 16  Occitane CF 2h 01' 10'' + 07' 10'' - 6
45 231  Batista, Miguel 17  Bairrada 2h 01' 18'' + 07' 18'' - 8
46 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 2h 01' 30'' + 07' 30'' - 12
47 173  Ducote, Luan 17  SCO Dijon 2h 01' 41'' + 07' 41'' + 6
48 163  Duret, Hugo 16  VC Villefranche Beaujola.. 2h 01' 58'' + 07' 58'' -
49 82  Walker, Emile 17  CD Pyrénées Atlantiques 2h 02' 12'' + 08' 12'' + 8
50 224  Cole, Matthew 17  Tofauti Everyone Active 2h 04' 46'' + 10' 46'' - 43
51 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon 2h 05' 51'' + 11' 51'' + 5
52 114  McEwan, Callum 16  Flanderscolor - Galloo T.. 2h 07' 20'' + 13' 20'' - 1
53 244  Samoyeault, Paul 17  Team Poiteau 2h 07' 28'' + 13' 28'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media