Route

 15 May 2022
 Profile  Flat stage
 Start  -
 Finish  Villenave-d'Ornon
 Distance  119.4 km  (74.2 mi)
 Speed  42.838 km/h  (26.619 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Tarling, Joshua (FLA) 4h 41' 16''
 Walker, Zachary (TEA) 35 points
 Tavares, Gonç.. (BAI) 21 points
 Fontaine, Tit.. (VIL) 4h 41' 49''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active 2h 47' 14'' 3 1 - -
2 11  Jochum, Ben 18  Nordrhein Westfalen + 00' 00'' 6 7 - -
3 191  Briand, Enzo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 00'' 2 10 - -
4 232  Lima, Daniel 17  Bairrada + 00' 35'' 25 12 3 -
5 195  Orriere, Martin 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 35'' 23 14 - -
6 46  Sabatier, Theo 18  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 35'' 57 16 - -
7 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 35'' 20 6 - -
8 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. + 00' 35'' 45 2 - -
9 121  Bartalesi, Edoardo 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 35'' 47 21 - -
10 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 35'' 13 22 - 4
11 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 35'' 60 27 - 22
12 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset + 00' 35'' 54 15 - -
13 74  Villeronce, Axel 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 35'' 36 30 - -
14 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 35'' 30 5 6 -
15 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow + 00' 35'' 21 9 - 7
16 193  Nougat-Dessus, Aaron 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 35'' 18 - - 6
17 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 35'' 59 - - 21
18 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 35'' 15 28 - 5
19 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 + 00' 35'' 12 - - 3
20 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire + 00' 35'' 31 33 - -
21 253  Karabutov, Ilya 17  Kazakhstan + 00' 35'' 17 - - -
22 3  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 35'' 56 - - -
23 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. + 00' 35'' 50 24 - -
24 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active + 00' 35'' 28 - - 10
25 64  Roy, Justin 17  Québec + 00' 35'' 33 - - 12
26 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 35'' 48 - - 18
27 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 35'' 34 - - 13
28 122  Frius, Alessio 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 35'' 52 - - -
29 123  Stefanini, Andrea 18  Polisportiva Monsumanese + 00' 35'' 55 - - -
30 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 35'' 5 13 - -
31 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 35'' 24 - 5 8
32 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 35'' 51 - - 19
33 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan + 00' 35'' 73 - - 25
34 112  Broek, Gijs van den v.. 17  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 35'' 58 - - -
35 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. + 00' 35'' 4 4 - 1
36 85  Ospital, Quentin 17  CD Pyrénées Atlantiques + 00' 35'' 68 - - -
37 202  Coulondre, Gabriel 17  Formation Fenioux 36 + 00' 35'' 35 - - -
38 241  Delhomme, Rafael 17  Team Poiteau + 00' 35'' 22 - - -
39 263  Mathieu, Anthony 17  AC Cusset + 00' 35'' 43 - - -
40 63  Renaud, Sasha 17  Québec + 00' 35'' 53 - - 20
41 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 35'' 66 - 7 -
42 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. + 00' 35'' 10 29 2 -
43 172  David, Alexis 17  SCO Dijon + 00' 35'' 11 32 - 2
44 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior + 00' 35'' 40 - - 15
45 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan + 00' 35'' 9 25 - -
46 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. + 00' 35'' 42 - - 17
47 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. + 00' 35'' 1 3 4 -
48 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 + 00' 35'' 27 - - 9
49 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset + 00' 35'' 16 11 - -
50 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow + 00' 35'' 8 8 - -
51 236  Cordeiro, Francisco 18  Bairrada + 00' 35'' 46 - - -
52 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau + 00' 35'' 32 - - 11
53 35  Badorc, Hugo 18  Occitane CF + 00' 35'' 44 - - -
54 71  Rouanet, Mael 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 35'' 26 - - -
55 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 + 00' 35'' 74 - - 26
56 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 35'' 7 17 - -
57 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 41'' 41 - - 16
58 214  Conanec, Martin 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. + 00' 42'' 62 - - -
59 164  Ruet, Simon 17  VC Villefranche Beaujola.. + 00' 42'' 49 - - -
60 75  Abdurakhmanov, Davirjan 17  Culture Vélo Look Racing.. + 00' 47'' 63 - - -
61 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese + 00' 47'' 67 - - 24
62 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 48'' 37 26 - -
63 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada + 00' 51'' 19 23 - -
64 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire + 00' 51'' 14 19 - -
65 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF + 00' 58'' 61 - - 23
66 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. + 00' 35'' 38 - - 14
67 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau + 01' 13'' 39 31 - -
68 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada + 01' 20'' 29 20 1 -
69 102  Garaiar, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 54'' 65 - - -
70 115  Vortkamp, Clemens 18  Flanderscolor - Galloo T.. + 02' 01'' 64 - - -
71 206  Benoist, Aurelien 18  Formation Fenioux 36 + 02' 27'' 71 - - -
72 101  Aguirre, Yago 17  Gipuzkoa Selekzioa + 03' 58'' 69 - - -
73 165  Smith, Samuel 17  VC Villefranche Beaujola.. + 04' 39'' 72 - - -
74 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon + 04' 39'' 84 - - 30
75 201  Ginet, Erwan 17  Formation Fenioux 36 + 04' 39'' 70 - - -
76 91  Lagrave, Dorian 17  Team 31 Specialized U19 + 07' 12'' 75 - - -
77 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 + 08' 07'' 80 - - 28
78 262  Ledeme, Pierre 17  AC Cusset + 08' 34'' 76 - - -
79 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon + 09' 36'' 78 18 - -
80 61  Hamel, Felix 18  Québec + 09' 36'' 77 - - -
81 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire + 10' 25'' 79 - - 27
82 2  Garcia, Pedro 18  EOLO - Kometa Junior + 15' 00'' 83 - - -
83 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior + 15' 00'' 82 - - 29
84 246  Troger, Lucas 18  Team Poiteau + 15' 00'' 86 - - -
85 65  Roy, Clovis 18  Québec + 15' 00'' 85 - - -
86 133  Dulucq, Sylvain 18  Landes + 15' 00'' 90 - - -
87 22  Rousselot, Baptiste 18  Team Vendee Piveteau Boi.. + 15' 00'' 87 - - -
88 125  Serni, Marco 18  Polisportiva Monsumanese + 15' 00'' 81 - - -
89 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. + 19' 33'' 88 - - 31
90 34  Roux, Damien 16  Occitane CF + 19' 37'' 91 - - 32
91 54  Bellio, Alban 18  Pyrenees Performance Aca.. + 19' 37'' 89 - - -
OTL 62  Couture, Samuel 17  Québec
OTL 105  Irisarri, Ibai 16  Gipuzkoa Selekzioa
OTL 176  Poisot, Luka 16  SCO Dijon
OTL 251  Vaganov, Alexey 17  Kazakhstan
DNF 6  Polo, Ivan 16  EOLO - Kometa Junior
DNF 12  Sengstock, Robin 18  Nordrhein Westfalen
DNF 15  Rottmann, Jonathan 18  Nordrhein Westfalen
DNF 16  Tilgen, Tarin 17  Nordrhein Westfalen
DNF 23  Biteau, Gautier 16  Team Vendee Piveteau Boi..
DNF 25  Venday, Antonin 17  Team Vendee Piveteau Boi..
DNF 31  Laporte, Clement 18  Occitane CF
DNF 33  Bandu, Adrien 17  Occitane CF
DNF 36  Lucas, Corentin 18  Occitane CF
DNF 44  Colombe, Maxence 17  Pole Espoir Cyclisme de ..
DNF 45  Bodeau, Mael 16  Pole Espoir Cyclisme de ..
DNF 72  Carty, Kenny 17  Culture Vélo Look Racing..
DNF 82  Walker, Emile 17  CD Pyrénées Atlantiques
DNF 83  Vierge, Mateo 18  CD Pyrénées Atlantiques
DNF 96  Festino, Kylian 17  Team 31 Specialized U19
DNF 106  Tapia, Adur 17  Gipuzkoa Selekzioa
DNF 114  McEwan, Callum 16  Flanderscolor - Galloo T..
DNF 124  Pini, Tommaso 17  Polisportiva Monsumanese
DNF 132  Carrere, Tristan 16  Landes
DNF 135  Larrieu, Gaetan 18  Landes
DNF 141  Dorf, Mack 18  LUX - Sideshow
DNF 143  Maris, Jesse 18  LUX - Sideshow
DNF 144  Burford, CJ 17  LUX - Sideshow
DNF 146  Veenendaal, Vaughn 17  LUX - Sideshow
DNF 161  Barbier, Timothe 17  VC Villefranche Beaujola..
DNF 163  Duret, Hugo 16  VC Villefranche Beaujola..
DNF 173  Ducote, Luan 17  SCO Dijon
DNF 181  Gauvin, Mathis 17  EC Saint-Étienne Loire
DNF 185  Laurenson, Martin 16  EC Saint-Étienne Loire
DNF 203  Boutron, Nathanael 17  Formation Fenioux 36
DNF 211  Corlay, Mathis 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo..
DNF 213  Charrier, Houarno 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo..
DNF 215  Josso, Meddy 16  Bretagne Sud Cyclisme Fo..
DNF 216  Le Nadan, Kenan 18  Bretagne Sud Cyclisme Fo..
DNF 231  Batista, Miguel 17  Bairrada
DNF 234  Belchior, Tiago 17  Bairrada
DNF 244  Samoyeault, Paul 17  Team Poiteau
DNF 245  Naudon, Clement 17  Team Poiteau
DNF 254  Silykbek, Aslan 17  Kazakhstan
DNF 255  Belugin, Vadim 17  Kazakhstan
DNS 224  Cole, Matthew 17  Tofauti Everyone Active
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  UC Nantes Atlantique Junior 8h 22' 52'' 15
3 191  Briand, Enzo 18 2h 47' 14''
5 195  Orriere, Martin 17 2h 47' 49''
7 192  Langella, Lenaic 17 2h 47' 49''
2  Pole Espoir Cyclisme de Gueret 8h 23' 27'' 47
6 46  Sabatier, Theo 18 2h 47' 49''
10 42  Barusseau, Matheo 17 2h 47' 49''
31 43  Guerinel, Mathis 17 2h 47' 49''
3  Polisportiva Monsumanese 8h 23' 27'' 66
9 121  Bartalesi, Edoardo 18 2h 47' 49''
28 122  Frius, Alessio 18 2h 47' 49''
29 123  Stefanini, Andrea 18 2h 47' 49''
4  Pyrenees Performance Academy 8h 23' 27'' 77
8 51  Saubere, Lois 18 2h 47' 49''
23 52  Perisse, Arthur 17 2h 47' 49''
46 55  Egea, Jarod 17 2h 47' 49''
5  Team 31 Specialized U19 8h 23' 27'' 77
11 92  Recoulin, Remi 16 2h 47' 49''
18 94  Bodet, Vincent 16 2h 47' 49''
48 93  Fabries, Hugo 16 2h 47' 49''
6  Culture Vélo Look Racing Team 8h 23' 27'' 84
13 74  Villeronce, Axel 17 2h 47' 49''
17 73  Meunier, Sow 17 2h 47' 49''
54 71  Rouanet, Mael 18 2h 47' 49''
7  Kazakhstan 8h 23' 27'' 99
21 253  Karabutov, Ilya 17 2h 47' 49''
33 256  Vorobyev, Matvey 18 2h 47' 49''
45 252  Taraskin, Maxim 18 2h 47' 49''
8  AC Cusset 8h 23' 27'' 100
12 264  Lamouline, Sam 17 2h 47' 49''
39 263  Mathieu, Anthony 17 2h 47' 49''
49 261  Roudier, Hugo 17 2h 47' 49''
9  Flanderscolor - Galloo Team 8h 23' 27'' 122
34 112  Broek, Gijs van den 17 2h 47' 49''
41 113  Jowett, Lucas 17 2h 47' 49''
47 111  Tarling, Joshua 18 2h 47' 49''
10  Team Vendee Piveteau Bois U19 8h 23' 33'' 155
32 21  Lemperiere, Jules 16 2h 47' 49''
57 24  Croise, Gabriel 17 2h 47' 55''
66 26  Charteau, Diego 16 2h 47' 49''
11  EOLO - Kometa Junior 8h 23' 40'' 128
22 3  Perez, Cesar 17 2h 47' 49''
44 4  Pollner, Balazs 16 2h 47' 49''
62 5  Cadena, Joan 17 2h 48' 02''
12  Bairrada 8h 23' 43'' 118
4 232  Lima, Daniel 17 2h 47' 49''
51 236  Cordeiro, Francisco 18 2h 47' 49''
63 233  Rodrigues, Rúben 17 2h 48' 05''
13  Team Poiteau 8h 24' 05'' 157
38 241  Delhomme, Rafael 17 2h 47' 49''
52 242  Dubois, Clement 17 2h 47' 49''
67 243  Mainguenaud, Lucas 18 2h 48' 27''
14  Gipuzkoa Selekzioa 8h 24' 46'' 122
26 104  Olano, Unax 17 2h 47' 49''
27 103  Errasti, Unax 17 2h 47' 49''
69 102  Garaiar, Benat 18 2h 49' 08''
15  Formation Fenioux 36 8h 25' 19'' 127
19 204  Gaillard, Florian 17 2h 47' 49''
37 202  Coulondre, Gabriel 17 2h 47' 49''
71 206  Benoist, Aurelien 18 2h 49' 41''
16  VC Villefranche Beaujolais J.. 8h 27' 38'' 167
35 162  Fontaine, Titouan 16 2h 47' 49''
59 164  Ruet, Simon 17 2h 47' 56''
73 165  Smith, Samuel 17 2h 51' 53''
17  Québec 8h 32' 28'' 145
25 64  Roy, Justin 17 2h 47' 49''
40 63  Renaud, Sasha 17 2h 47' 49''
80 61  Hamel, Felix 18 2h 56' 50''
18  EC Saint-Étienne Loire 8h 33' 33'' 165
20 183  Davoine, Achille 17 2h 47' 49''
64 186  Thollet, Quentin 18 2h 48' 05''
81 184  Jorge, Edgar 16 2h 57' 39''
19  SCO Dijon 8h 36' 32'' 196
43 172  David, Alexis 17 2h 47' 49''
74 175  Malcuit, Lukas 17 2h 51' 53''
79 171  Barrillot, Bohemond 18 2h 56' 50''
20  Occitane CF 8h 42' 52'' 208
53 35  Badorc, Hugo 18 2h 47' 49''
65 32  Delmas, Nathan 16 2h 48' 12''
90 34  Roux, Damien 16 3h 06' 51''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 4h 41' 16'' -
2 191  Briand, Enzo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 41' 40'' + 00' 24'' + 11
3 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active 4h 41' 43'' + 00' 27'' + 20
4 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 4h 41' 49'' + 00' 33'' - 2
5 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 02'' + 00' 46'' - 1
6 11  Jochum, Ben 18  Nordrhein Westfalen 4h 42' 03'' + 00' 47'' + 29
7 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. 4h 42' 04'' + 00' 48'' - 1
8 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow 4h 42' 07'' + 00' 51'' - 3
9 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan 4h 42' 13'' + 00' 57'' -
10 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 42' 16'' + 01' 00'' -
11 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 4h 42' 16'' + 01' 00'' -
12 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 4h 42' 18'' + 01' 02'' -
13 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 42' 21'' + 01' 05'' + 1
14 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire 4h 42' 23'' + 01' 07'' - 7
15 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 4h 42' 24'' + 01' 08'' + 2
16 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset 4h 42' 24'' + 01' 08'' + 2
17 253  Karabutov, Ilya 17  Kazakhstan 4h 42' 25'' + 01' 09'' + 2
18 193  Nougat-Dessus, Aaron 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 26'' + 01' 10'' + 2
19 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada 4h 42' 27'' + 01' 11'' - 11
20 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 28'' + 01' 12'' + 2
21 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 4h 42' 29'' + 01' 13'' + 3
22 241  Delhomme, Rafael 17  Team Poiteau 4h 42' 30'' + 01' 14'' + 4
23 195  Orriere, Martin 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 30'' + 01' 14'' + 4
24 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 42' 30'' + 01' 14'' + 4
25 232  Lima, Daniel 17  Bairrada 4h 42' 30'' + 01' 14'' + 4
26 71  Rouanet, Mael 18  Culture Vélo Look Racing.. 4h 42' 33'' + 01' 17'' + 4
27 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 4h 42' 34'' + 01' 18'' + 4
28 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active 4h 42' 36'' + 01' 20'' + 5
29 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 4h 42' 45'' + 01' 29'' - 26
30 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 46'' + 01' 30'' + 9
31 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire 4h 42' 47'' + 01' 31'' + 9
32 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau 4h 42' 48'' + 01' 32'' + 10
33 64  Roy, Justin 17  Québec 4h 42' 48'' + 01' 32'' + 10
34 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 42' 50'' + 01' 34'' + 11
35 202  Coulondre, Gabriel 17  Formation Fenioux 36 4h 42' 52'' + 01' 36'' + 11
36 74  Villeronce, Axel 17  Culture Vélo Look Racing.. 4h 42' 57'' + 01' 41'' + 13
37 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior 4h 42' 59'' + 01' 43'' -
38 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 00'' + 01' 44'' + 13
39 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau 4h 43' 02'' + 01' 46'' - 23
40 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior 4h 43' 02'' + 01' 46'' + 12
41 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 04'' + 01' 48'' + 9
42 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. 4h 43' 05'' + 01' 49'' + 14
43 263  Mathieu, Anthony 17  AC Cusset 4h 43' 05'' + 01' 49'' + 15
44 35  Badorc, Hugo 18  Occitane CF 4h 43' 08'' + 01' 52'' + 17
45 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. 4h 43' 11'' + 01' 55'' + 18
46 236  Cordeiro, Francisco 18  Bairrada 4h 43' 13'' + 01' 57'' + 19
47 121  Bartalesi, Edoardo 18  Polisportiva Monsumanese 4h 43' 14'' + 01' 58'' + 19
48 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 43' 17'' + 02' 01'' + 22
49 164  Ruet, Simon 17  VC Villefranche Beaujola.. 4h 43' 19'' + 02' 03'' + 15
50 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. 4h 43' 21'' + 02' 05'' + 26
51 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 22'' + 02' 06'' + 26
52 122  Frius, Alessio 18  Polisportiva Monsumanese 4h 43' 24'' + 02' 08'' + 27
53 63  Renaud, Sasha 17  Québec 4h 43' 27'' + 02' 11'' + 27
54 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset 4h 43' 28'' + 02' 12'' + 28
55 123  Stefanini, Andrea 18  Polisportiva Monsumanese 4h 43' 29'' + 02' 13'' + 28
56 3  Perez, Cesar 17  EOLO - Kometa Junior 4h 43' 36'' + 02' 20'' + 28
57 46  Sabatier, Theo 18  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 43' 39'' + 02' 23'' + 28
58 112  Broek, Gijs van den 17  Flanderscolor - Galloo T.. 4h 43' 42'' + 02' 26'' + 28
59 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. 4h 43' 44'' + 02' 28'' + 30
60 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 4h 43' 45'' + 02' 29'' + 30
61 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF 4h 43' 46'' + 02' 30'' + 17
62 214  Conanec, Martin 17  Bretagne Sud Cyclisme Fo.. 4h 43' 49'' + 02' 33'' + 25
63 75  Abdurakhmanov, Davirjan 17  Culture Vélo Look Racing.. 4h 44' 01'' + 02' 45'' + 28
64 115  Vortkamp, Clemens 18  Flanderscolor - Galloo T.. 4h 44' 08'' + 02' 52'' - 30
65 102  Garaiar, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa 4h 44' 19'' + 03' 03'' - 12
66 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. 4h 44' 49'' + 03' 33'' + 29
67 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese 4h 46' 11'' + 04' 55'' + 38
68 85  Ospital, Quentin 17  CD Pyrénées Atlantiques 4h 46' 28'' + 05' 12'' + 39
69 101  Aguirre, Yago 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 46' 43'' + 05' 27'' + 6
70 201  Ginet, Erwan 17  Formation Fenioux 36 4h 47' 24'' + 06' 08'' + 4
71 206  Benoist, Aurelien 18  Formation Fenioux 36 4h 47' 43'' + 06' 27'' + 32
72 165  Smith, Samuel 17  VC Villefranche Beaujola.. 4h 48' 28'' + 07' 12'' + 22
73 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan 4h 48' 53'' + 07' 37'' + 41
74 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 4h 49' 19'' + 08' 03'' + 45
75 91  Lagrave, Dorian 17  Team 31 Specialized U19 4h 49' 26'' + 08' 10'' - 31
76 262  Ledeme, Pierre 17  AC Cusset 4h 51' 01'' + 09' 45'' - 22
77 61  Hamel, Felix 18  Québec 4h 51' 28'' + 10' 12'' - 56
78 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon 4h 51' 30'' + 10' 14'' - 53
79 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 53' 10'' + 11' 54'' - 6
80 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 4h 53' 18'' + 12' 02'' + 22
81 125  Serni, Marco 18  Polisportiva Monsumanese 4h 57' 29'' + 16' 13'' - 26
82 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior 4h 57' 32'' + 16' 16'' - 23
83 2  Garcia, Pedro 18  EOLO - Kometa Junior 4h 57' 39'' + 16' 23'' - 16
84 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon 4h 57' 44'' + 16' 28'' + 48
85 65  Roy, Clovis 18  Québec 4h 57' 52'' + 16' 36'' - 4
86 246  Troger, Lucas 18  Team Poiteau 5h 02' 43'' + 21' 27'' + 24
87 22  Rousselot, Baptiste 18  Team Vendee Piveteau Boi.. 5h 03' 30'' + 22' 14'' + 30
88 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. 5h 05' 02'' + 23' 46'' + 18
89 54  Bellio, Alban 18  Pyrenees Performance Aca.. 5h 06' 06'' + 24' 50'' + 19
90 133  Dulucq, Sylvain 18  Landes 5h 07' 50'' + 26' 34'' + 41
91 34  Roux, Damien 16  Occitane CF 5h 08' 01'' + 26' 45'' + 25
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 223  Walker, Zachary 18  Tofauti Everyone Active 35 pts + 9
2 51  Saubere, Lois 18  Pyrenees Performance Aca.. 33 pts -2 pts -
3 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 26 pts -9 pts - 2
4 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 24 pts -11 pts - 1
5 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 22 pts -13 pts -
6 192  Langella, Lenaic 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 21 pts -14 pts + 3
7 11  Jochum, Ben 18  Nordrhein Westfalen 20 pts -15 pts
8 142  Moore, Viggo 18  LUX - Sideshow 20 pts -15 pts - 4
9 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 17 pts -18 pts - 3
10 191  Briand, Enzo 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 16 pts -19 pts
11 261  Roudier, Hugo 17  AC Cusset 14 pts -21 pts - 4
12 232  Lima, Daniel 17  Bairrada 14 pts -21 pts
13 194  Lesueur, Louka 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 12 pts -23 pts - 5
14 195  Orriere, Martin 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 12 pts -23 pts
15 264  Lamouline, Sam 17  AC Cusset 11 pts -24 pts -
16 46  Sabatier, Theo 18  Pole Espoir Cyclisme de .. 10 pts -25 pts
17 76  Mattern, Carson 18  Culture Vélo Look Racing.. 9 pts -26 pts - 6
18 171  Barrillot, Bohemond 18  SCO Dijon 9 pts -26 pts - 6
19 186  Thollet, Quentin 18  EC Saint-Étienne Loire 8 pts -27 pts - 6
20 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 7 pts -28 pts - 6
21 121  Bartalesi, Edoardo 18  Polisportiva Monsumanese 7 pts -28 pts
22 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 6 pts -29 pts
23 233  Rodrigues, Rúben 17  Bairrada 6 pts -29 pts - 7
24 52  Perisse, Arthur 17  Pyrenees Performance Aca.. 6 pts -29 pts - 7
25 252  Taraskin, Maxim 18  Kazakhstan 5 pts -30 pts - 7
26 5  Cadena, Joan 17  EOLO - Kometa Junior 5 pts -30 pts - 7
27 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 5 pts -30 pts
28 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 4 pts -31 pts - 8
29 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 3 pts -32 pts - 7
30 74  Villeronce, Axel 17  Culture Vélo Look Racing.. 3 pts -32 pts
31 243  Mainguenaud, Lucas 18  Team Poiteau 3 pts -32 pts - 8
32 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 2 pts -33 pts - 8
33 183  Davoine, Achille 17  EC Saint-Étienne Loire 2 pts -33 pts - 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 235  Tavares, Gonçalo 17  Bairrada 21 pts -
2 41  Breant, Romain 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 20 pts -1 pts -
3 232  Lima, Daniel 17  Bairrada 4 pts -17 pts
4 111  Tarling, Joshua 18  Flanderscolor - Galloo T.. 4 pts -17 pts + 1
5 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4 pts -17 pts - 2
6 196  Auge, Ronan 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 1 pts -20 pts -
7 113  Jowett, Lucas 17  Flanderscolor - Galloo T.. 1 pts -20 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 162  Fontaine, Titouan 16  VC Villefranche Beaujola.. 4h 41' 49'' -
2 172  David, Alexis 17  SCO Dijon 4h 42' 16'' + 00' 27'' -
3 204  Gaillard, Florian 17  Formation Fenioux 36 4h 42' 18'' + 00' 29'' -
4 42  Barusseau, Matheo 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 42' 21'' + 00' 32'' -
5 94  Bodet, Vincent 16  Team 31 Specialized U19 4h 42' 24'' + 00' 35'' -
6 193  Nougat-Dessus, Aaron 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 4h 42' 26'' + 00' 37'' -
7 145  Fetzer, Luke 16  LUX - Sideshow 4h 42' 29'' + 00' 40'' -
8 43  Guerinel, Mathis 17  Pole Espoir Cyclisme de .. 4h 42' 30'' + 00' 41'' -
9 93  Fabries, Hugo 16  Team 31 Specialized U19 4h 42' 34'' + 00' 45'' -
10 221  Lightfoot, Mark 16  Tofauti Everyone Active 4h 42' 36'' + 00' 47'' -
11 242  Dubois, Clement 17  Team Poiteau 4h 42' 48'' + 00' 59'' -
12 64  Roy, Justin 17  Québec 4h 42' 48'' + 00' 59'' -
13 103  Errasti, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 42' 50'' + 01' 01'' -
14 26  Charteau, Diego 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 00'' + 01' 11'' + 2
15 4  Pollner, Balazs 16  EOLO - Kometa Junior 4h 43' 02'' + 01' 13'' + 2
16 24  Croise, Gabriel 17  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 04'' + 01' 15'' - 1
17 55  Egea, Jarod 17  Pyrenees Performance Aca.. 4h 43' 05'' + 01' 16'' + 1
18 104  Olano, Unax 17  Gipuzkoa Selekzioa 4h 43' 17'' + 01' 28'' + 5
19 21  Lemperiere, Jules 16  Team Vendee Piveteau Boi.. 4h 43' 22'' + 01' 33'' + 8
20 63  Renaud, Sasha 17  Québec 4h 43' 27'' + 01' 38'' + 9
21 73  Meunier, Sow 17  Culture Vélo Look Racing.. 4h 43' 44'' + 01' 55'' + 9
22 92  Recoulin, Remi 16  Team 31 Specialized U19 4h 43' 45'' + 01' 56'' + 9
23 32  Delmas, Nathan 16  Occitane CF 4h 43' 46'' + 01' 57'' + 5
24 126  Spinelli, Thomas 16  Polisportiva Monsumanese 4h 46' 11'' + 04' 22'' + 13
25 256  Vorobyev, Matvey 18  Kazakhstan 4h 48' 53'' + 07' 04'' + 17
26 95  Giuliano, Dario 17  Team 31 Specialized U19 4h 49' 19'' + 07' 30'' + 20
27 184  Jorge, Edgar 16  EC Saint-Étienne Loire 4h 53' 10'' + 11' 21'' - 1
28 205  Sarron, Gatien 16  Formation Fenioux 36 4h 53' 18'' + 11' 29'' + 7
29 1  Sanroma, Manuel 17  EOLO - Kometa Junior 4h 57' 32'' + 15' 43'' - 9
30 175  Malcuit, Lukas 17  SCO Dijon 4h 57' 44'' + 15' 55'' + 21
31 166  Dereux, Robin 17  VC Villefranche Beaujola.. 5h 05' 02'' + 23' 13'' + 7
32 34  Roux, Damien 16  Occitane CF 5h 08' 01'' + 26' 12'' + 12
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media