Saint-Vulbas - La Plaine Tonique (159.1 km)

Route

 18 May 2018
 Profile  Flat stage
 Start  Saint-Vulbas
 Finish  La Plaine Tonique
 Distance  159.1 km  (98.9 mi)
 Speed  41.035 km/h  (25.498 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Hofstetter, H.. (COF) 3h 52' 28''
 Hofstetter, H.. (COF) 25 points
 Villegas, Juan (MZN) 5 points
 Garcia, Jhojan (MZN) 3h 52' 38''
 Wanty-Groupe Gobert 11h 37' 54''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 23  Hofstetter, Hugo 24  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' - 10'' 1 1 - -
2 104  Manzin, Lorrenzo 23  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' - 06'' 2 2 - -
3 51  Calmejane, Lilian 25  Direct Energie + 00' 00'' - 04'' 3 3 - -
4 156  Page, Dylan 24  Switzerland + 00' 00'' 4 4 - -
5 72  Fonseca, Armindo 29  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 5 5 - -
6 85  Pasqualon, Andrea 30  Wanty-Groupe Gobert + 00' 00'' 6 6 - -
7 135  Vermeulen, Emiel 25  Roubaix-Lille Métropole + 00' 00'' 7 7 - -
8 34  Dumoulin, Samuel 37  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 8 8 - -
9 125  Kasperkiewicz, Przemy.. 24  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 9 9 - -
10 95  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 10 10 - 1
11 114  Maldonado, Anthony 27  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 11 11 - -
12 82  Doubey, Fabien 24  Wanty-Groupe Gobert + 00' 00'' 12 12 - -
13 4  Thomas, Benjamin 22  Groupama-FDJ + 00' 00'' 13 13 - -
14 16  Tleubayev, Ruslan 30  Astana Pro Team + 00' 00'' 14 14 - -
15 86  Smith, Dion 25  Wanty-Groupe Gobert + 00' 00'' 15 15 - -
16 41  Ballesteros, Miguel 21  Polartec-Kometa + 00' 00'' 16 - - 2
17 2  Duchesne, Antoine 26  Groupama-FDJ + 00' 00'' 17 - - -
18 96  Bohórquez, Hernando 25  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 18 - - -
19 75  Delaplace, Anthony 28  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 19 - - -
20 71  Feillu, Brice 32  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 20 - - -
21 52  Journiaux, Axel 22  Direct Energie + 00' 00'' 21 - - -
22 26  Teklehaimanot, Daniel 29  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 22 - - -
23 14  Houle, Hugo 27  Astana Pro Team + 00' 00'' 23 - - -
24 65  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb + 00' 00'' 24 - - 3
25 1  Gaudu, David 21  Groupama-FDJ + 00' 00'' 25 - - 4
26 13  Gidich, Yevgeniy 21  Astana Pro Team + 00' 00'' 26 - - 5
27 102  Courteille, Arnaud 29  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' 27 - - -
28 112  Le Cunff, Kévin 30  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 28 - - -
29 116  Thominet, Camille 27  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 29 - - -
30 21  Bonnafond, Guillaume 30  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 30 - - -
31 152  Thalmann, Roland 24  Switzerland + 00' 00'' 31 - - -
32 54  Nauleau, Bryan 30  Direct Energie + 00' 00'' 32 - - -
33 124  Madrazo, Ángel 29  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 33 - - -
34 63  Hirschi, Marc 19  Development Team Sunweb + 00' 00'' 34 - - 6
35 142  Haller, Patrick 20  Germany + 00' 00'' 35 - - 7
36 43  Inkelaar, Kevin 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 36 - - 8
37 93  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 37 - - -
38 132  Idjouadienne, Pierre 22  Roubaix-Lille Métropole + 00' 00'' 38 - - 9
39 62  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb + 00' 00'' 39 - - 10
40 113  Feillu, Romain 34  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 40 - - -
41 121  Areruya, Joseph 22  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 41 - - 11
42 6  Vincent, Léo 22  Groupama-FDJ + 00' 00'' 42 - - -
43 53  Grellier, Fabien 23  Direct Energie + 00' 00'' 43 - - -
44 154  Banzer, Gordian 21  Switzerland + 00' 00'' 44 - - 12
45 45  Habtom, Awet 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 45 - - 13
46 31  Gallopin, Tony 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 46 - - -
47 36  Peters, Nans 24  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 47 - - -
48 25  Perez, Anthony 27  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 48 - - -
49 55  Sicard, Romain 30  Direct Energie + 00' 00'' 49 - - -
50 5  Vichot, Arthur 29  Groupama-FDJ + 00' 00'' 50 - - -
51 24  Le Turnier, Mathias 23  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 51 - - -
52 76  Périchon, Pierre-Luc 31  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 52 - - -
53 42  Peña, Wilson 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 53 - - 14
54 44  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa + 00' 00'' 54 - - 15
55 15  Stalnov, Nikita 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 55 - - -
56 92  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 56 - - -
57 94  Villegas, Juan 30  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 57 - 1 -
58 155  Paroz, Justin 22  Switzerland + 00' 00'' 58 - - 16
59 91  Duarte, Fabio 31  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 59 - - -
60 143  Reutter, Sven 21  Germany + 00' 00'' 60 - - 17
61 66  Stork, Florian 21  Development Team Sunweb + 00' 00'' 61 - - 18
62 111  Baldo, Nicolas 33  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 62 - - -
63 3  Seigle, Romain 23  Groupama-FDJ + 00' 00'' 63 - - -
64 64  Mobach, Jarno 19  Development Team Sunweb + 00' 00'' 64 - - 19
65 123  Filosi, Iuri 26  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 65 - - -
66 103  Bagot, Yoann 30  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' 66 - - -
67 122  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 67 - - -
68 12  Fominykh, Daniil 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 68 - - -
69 56  Taaramäe, Rein 31  Direct Energie + 00' 00'' 69 - - -
70 136  Mainard, Jérôme 31  Roubaix-Lille Métropole + 00' 00'' 70 - - -
71 145  Schinnagel, Johannes 21  Germany + 00' 00'' 71 - - 20
72 146  Rohde, Leon 23  Germany + 00' 00'' 72 - - -
73 73  Lunke, Sindre 25  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 73 - - -
74 126  Moreno, Javier 33  Delko-Marseille Provence.. + 00' 00'' 74 - - -
75 106  Pacher, Quentin 26  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' 75 - - -
76 33  Chevrier, Clément 25  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 76 - - -
77 151  Badilatti, Matteo 25  Switzerland + 00' 00'' 77 - - -
78 141  Adamietz, Johannes 19  Germany + 00' 00'' 78 - - 21
79 74  Maison, Jérémy 24  Team Fortuneo-Samsic + 00' 00'' 79 - - -
80 11  Bizhigitov, Zhandos 26  Astana Pro Team + 00' 00'' 80 - - -
81 22  Edet, Nicolas 30  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 81 - - -
82 153  Bussard, Dimitri 21  Switzerland + 00' 00'' 82 - 3 22
83 131  Antomarchi, Julien 34  Roubaix-Lille Métropole + 00' 00'' 83 - - -
84 134  Joly, Thomas 22  Roubaix-Lille Métropole + 00' 00'' 84 - - -
85 61  Gall, Felix 20  Development Team Sunweb + 00' 00'' 85 - - 23
86 105  Mottier, Justin 24  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' 86 - - -
87 101  Le Bon, Johan 27  Vital Concept Cycling Club + 00' 00'' 87 - - -
88 35  Duval, Julien 27  Ag2r La Mondiale + 00' 27'' 88 - - -
89 81  Antonini, Simone 27  Wanty-Groupe Gobert + 00' 34'' 89 - - -
90 46  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa + 03' 06'' 90 - 2 24
91 144  Tschernoster, Jan 21  Germany + 03' 06'' 91 - - 25
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
22.3    (4C) 1 94  Villegas, Juan  Manzana Postobón Team 5 pts -
2 46  Cantón, Isaac  Polartec-Kometa 3 pts -
3 153  Bussard, Dimitri  Switzerland 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Wanty-Groupe Gobert 11h 37' 54'' 33 1
6 85  Pasqualon, Andrea 30 3h 52' 38''
12 82  Doubey, Fabien 24 3h 52' 38''
15 86  Smith, Dion 25 3h 52' 38''
2  Team Fortuneo-Samsic 11h 37' 54'' 44 2
5 72  Fonseca, Armindo 29 3h 52' 38''
19 75  Delaplace, Anthony 28 3h 52' 38''
20 71  Feillu, Brice 32 3h 52' 38''
3  Cofidis, solutions crédits 11h 37' 54'' 53 3
1 23  Hofstetter, Hugo 24 3h 52' 38''
22 26  Teklehaimanot, Daniel 29 3h 52' 38''
30 21  Bonnafond, Guillaume 30 3h 52' 38''
4  Groupama-FDJ 11h 37' 54'' 55 4
13 4  Thomas, Benjamin 22 3h 52' 38''
17 2  Duchesne, Antoine 26 3h 52' 38''
25 1  Gaudu, David 21 3h 52' 38''
5  Direct Energie 11h 37' 54'' 56 5
3 51  Calmejane, Lilian 25 3h 52' 38''
21 52  Journiaux, Axel 22 3h 52' 38''
32 54  Nauleau, Bryan 30 3h 52' 38''
6  Astana Pro Team 11h 37' 54'' 63 6
14 16  Tleubayev, Ruslan 30 3h 52' 38''
23 14  Houle, Hugo 27 3h 52' 38''
26 13  Gidich, Yevgeniy 21 3h 52' 38''
7  Manzana Postobón Team 11h 37' 54'' 65 7
10 95  Garcia, Jhojan 20 3h 52' 38''
18 96  Bohórquez, Hernando 25 3h 52' 38''
37 93  Vilela, Ricardo 30 3h 52' 38''
8  St Michel-Auber 93 11h 37' 54'' 68 8
11 114  Maldonado, Anthony 27 3h 52' 38''
28 112  Le Cunff, Kévin 30 3h 52' 38''
29 116  Thominet, Camille 27 3h 52' 38''
9  Switzerland 11h 37' 54'' 79 9
4 156  Page, Dylan 24 3h 52' 38''
31 152  Thalmann, Roland 24 3h 52' 38''
44 154  Banzer, Gordian 21 3h 52' 38''
10  Delko-Marseille Provence KTM 11h 37' 54'' 83 10
9 125  Kasperkiewicz, Przemy.. 24 3h 52' 38''
33 124  Madrazo, Ángel 29 3h 52' 38''
41 121  Areruya, Joseph 22 3h 52' 38''
11  Vital Concept Cycling Club 11h 37' 54'' 95 11
2 104  Manzin, Lorrenzo 23 3h 52' 38''
27 102  Courteille, Arnaud 29 3h 52' 38''
66 103  Bagot, Yoann 30 3h 52' 38''
12  Polartec-Kometa 11h 37' 54'' 97 12
16 41  Ballesteros, Miguel 21 3h 52' 38''
36 43  Inkelaar, Kevin 20 3h 52' 38''
45 45  Habtom, Awet 20 3h 52' 38''
13  Development Team Sunweb 11h 37' 54'' 97 13
24 65  Salmon, Martin 20 3h 52' 38''
34 63  Hirschi, Marc 19 3h 52' 38''
39 62  Heinschke, Leon 18 3h 52' 38''
14  Ag2r La Mondiale 11h 37' 54'' 101 14
8 34  Dumoulin, Samuel 37 3h 52' 38''
46 31  Gallopin, Tony 29 3h 52' 38''
47 36  Peters, Nans 24 3h 52' 38''
15  Roubaix-Lille Métropole 11h 37' 54'' 115 15
7 135  Vermeulen, Emiel 25 3h 52' 38''
38 132  Idjouadienne, Pierre 22 3h 52' 38''
70 136  Mainard, Jérôme 31 3h 52' 38''
16  Germany 11h 37' 54'' 166 16
35 142  Haller, Patrick 20 3h 52' 38''
60 143  Reutter, Sven 21 3h 52' 38''
71 145  Schinnagel, Johannes 21 3h 52' 38''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 23  Hofstetter, Hugo 24  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 28''
2 104  Manzin, Lorrenzo 23  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 32'' + 00' 04''
3 51  Calmejane, Lilian 25  Direct Energie 3h 52' 34'' + 00' 06''
4 156  Page, Dylan 24  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
5 72  Fonseca, Armindo 29  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
6 85  Pasqualon, Andrea 30  Wanty-Groupe Gobert 3h 52' 38'' + 00' 10''
7 135  Vermeulen, Emiel 25  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 10''
8 34  Dumoulin, Samuel 37  Ag2r La Mondiale 3h 52' 38'' + 00' 10''
9 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
10 95  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
11 114  Maldonado, Anthony 27  St Michel-Auber 93 3h 52' 38'' + 00' 10''
12 82  Doubey, Fabien 24  Wanty-Groupe Gobert 3h 52' 38'' + 00' 10''
13 4  Thomas, Benjamin 22  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
14 16  Tleubayev, Ruslan 30  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
15 86  Smith, Dion 25  Wanty-Groupe Gobert 3h 52' 38'' + 00' 10''
16 41  Ballesteros, Miguel 21  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 10''
17 2  Duchesne, Antoine 26  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
18 96  Bohórquez, Hernando 25  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
19 75  Delaplace, Anthony 28  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
20 71  Feillu, Brice 32  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
21 52  Journiaux, Axel 22  Direct Energie 3h 52' 38'' + 00' 10''
22 26  Teklehaimanot, Daniel 29  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' + 00' 10''
23 14  Houle, Hugo 27  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
24 65  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
25 1  Gaudu, David 21  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
26 13  Gidich, Yevgeniy 21  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
27 102  Courteille, Arnaud 29  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 38'' + 00' 10''
28 112  Le Cunff, Kévin 30  St Michel-Auber 93 3h 52' 38'' + 00' 10''
29 116  Thominet, Camille 27  St Michel-Auber 93 3h 52' 38'' + 00' 10''
30 21  Bonnafond, Guillaume 30  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' + 00' 10''
31 152  Thalmann, Roland 24  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
32 54  Nauleau, Bryan 30  Direct Energie 3h 52' 38'' + 00' 10''
33 124  Madrazo, Ángel 29  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
34 63  Hirschi, Marc 19  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
35 142  Haller, Patrick 20  Germany 3h 52' 38'' + 00' 10''
36 43  Inkelaar, Kevin 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 10''
37 93  Vilela, Ricardo 30  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
38 132  Idjouadienne, Pierre 22  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 10''
39 62  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
40 113  Feillu, Romain 34  St Michel-Auber 93 3h 52' 38'' + 00' 10''
41 121  Areruya, Joseph 22  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
42 6  Vincent, Léo 22  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
43 53  Grellier, Fabien 23  Direct Energie 3h 52' 38'' + 00' 10''
44 154  Banzer, Gordian 21  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
45 45  Habtom, Awet 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 10''
46 31  Gallopin, Tony 29  Ag2r La Mondiale 3h 52' 38'' + 00' 10''
47 36  Peters, Nans 24  Ag2r La Mondiale 3h 52' 38'' + 00' 10''
48 25  Perez, Anthony 27  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' + 00' 10''
49 55  Sicard, Romain 30  Direct Energie 3h 52' 38'' + 00' 10''
50 5  Vichot, Arthur 29  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
51 24  Le Turnier, Mathias 23  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' + 00' 10''
52 76  Périchon, Pierre-Luc 31  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
53 42  Peña, Wilson 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 10''
54 44  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 10''
55 15  Stalnov, Nikita 26  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
56 92  Aguirre, Hernán 22  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
57 94  Villegas, Juan 30  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
58 155  Paroz, Justin 22  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
59 91  Duarte, Fabio 31  Manzana Postobón Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
60 143  Reutter, Sven 21  Germany 3h 52' 38'' + 00' 10''
61 66  Stork, Florian 21  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
62 111  Baldo, Nicolas 33  St Michel-Auber 93 3h 52' 38'' + 00' 10''
63 3  Seigle, Romain 23  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 10''
64 64  Mobach, Jarno 19  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
65 123  Filosi, Iuri 26  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
66 103  Bagot, Yoann 30  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 38'' + 00' 10''
67 122  Fernández, Delio 32  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
68 12  Fominykh, Daniil 26  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
69 56  Taaramäe, Rein 31  Direct Energie 3h 52' 38'' + 00' 10''
70 136  Mainard, Jérôme 31  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 10''
71 145  Schinnagel, Johannes 21  Germany 3h 52' 38'' + 00' 10''
72 146  Rohde, Leon 23  Germany 3h 52' 38'' + 00' 10''
73 73  Lunke, Sindre 25  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
74 126  Moreno, Javier 33  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 10''
75 106  Pacher, Quentin 26  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 38'' + 00' 10''
76 33  Chevrier, Clément 25  Ag2r La Mondiale 3h 52' 38'' + 00' 10''
77 151  Badilatti, Matteo 25  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
78 141  Adamietz, Johannes 19  Germany 3h 52' 38'' + 00' 10''
79 74  Maison, Jérémy 24  Team Fortuneo-Samsic 3h 52' 38'' + 00' 10''
80 11  Bizhigitov, Zhandos 26  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 10''
81 22  Edet, Nicolas 30  Cofidis, solutions crédits 3h 52' 38'' + 00' 10''
82 153  Bussard, Dimitri 21  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 10''
83 131  Antomarchi, Julien 34  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 10''
84 134  Joly, Thomas 22  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 10''
85 61  Gall, Felix 20  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 10''
86 105  Mottier, Justin 24  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 38'' + 00' 10''
87 101  Le Bon, Johan 27  Vital Concept Cycling Club 3h 52' 38'' + 00' 10''
88 35  Duval, Julien 27  Ag2r La Mondiale 3h 53' 05'' + 00' 37''
89 81  Antonini, Simone 27  Wanty-Groupe Gobert 3h 53' 12'' + 00' 44''
90 46  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa 3h 55' 44'' + 03' 16''
91 144  Tschernoster, Jan 21  Germany 3h 55' 44'' + 03' 16''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 23  Hofstetter, Hugo 24  Cofidis, solutions crédits 25 pts
2 104  Manzin, Lorrenzo 23  Vital Concept Cycling Club 20 pts -5 pts
3 51  Calmejane, Lilian 25  Direct Energie 16 pts -9 pts
4 156  Page, Dylan 24  Switzerland 14 pts -11 pts
5 72  Fonseca, Armindo 29  Team Fortuneo-Samsic 12 pts -13 pts
6 85  Pasqualon, Andrea 30  Wanty-Groupe Gobert 10 pts -15 pts
7 135  Vermeulen, Emiel 25  Roubaix-Lille Métropole 9 pts -16 pts
8 34  Dumoulin, Samuel 37  Ag2r La Mondiale 8 pts -17 pts
9 125  Kasperkiewicz, Przemyslaw 24  Delko-Marseille Provence.. 7 pts -18 pts
10 95  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 6 pts -19 pts
11 114  Maldonado, Anthony 27  St Michel-Auber 93 5 pts -20 pts
12 82  Doubey, Fabien 24  Wanty-Groupe Gobert 4 pts -21 pts
13 4  Thomas, Benjamin 22  Groupama-FDJ 3 pts -22 pts
14 16  Tleubayev, Ruslan 30  Astana Pro Team 2 pts -23 pts
15 86  Smith, Dion 25  Wanty-Groupe Gobert 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 94  Villegas, Juan 30  Manzana Postobón Team 5 pts
2 46  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa 3 pts -2 pts
3 153  Bussard, Dimitri 21  Switzerland 1 pts -4 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 95  Garcia, Jhojan 20  Manzana Postobón Team 3h 52' 38''
2 41  Ballesteros, Miguel 21  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 00''
3 65  Salmon, Martin 20  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
4 1  Gaudu, David 21  Groupama-FDJ 3h 52' 38'' + 00' 00''
5 13  Gidich, Yevgeniy 21  Astana Pro Team 3h 52' 38'' + 00' 00''
6 63  Hirschi, Marc 19  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
7 142  Haller, Patrick 20  Germany 3h 52' 38'' + 00' 00''
8 43  Inkelaar, Kevin 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 00''
9 132  Idjouadienne, Pierre 22  Roubaix-Lille Métropole 3h 52' 38'' + 00' 00''
10 62  Heinschke, Leon 18  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
11 121  Areruya, Joseph 22  Delko-Marseille Provence.. 3h 52' 38'' + 00' 00''
12 154  Banzer, Gordian 21  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 00''
13 45  Habtom, Awet 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 00''
14 42  Peña, Wilson 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 00''
15 44  Ries, Michel 20  Polartec-Kometa 3h 52' 38'' + 00' 00''
16 155  Paroz, Justin 22  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 00''
17 143  Reutter, Sven 21  Germany 3h 52' 38'' + 00' 00''
18 66  Stork, Florian 21  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
19 64  Mobach, Jarno 19  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
20 145  Schinnagel, Johannes 21  Germany 3h 52' 38'' + 00' 00''
21 141  Adamietz, Johannes 19  Germany 3h 52' 38'' + 00' 00''
22 153  Bussard, Dimitri 21  Switzerland 3h 52' 38'' + 00' 00''
23 61  Gall, Felix 20  Development Team Sunweb 3h 52' 38'' + 00' 00''
24 46  Cantón, Isaac 21  Polartec-Kometa 3h 55' 44'' + 03' 06''
25 144  Tschernoster, Jan 21  Germany 3h 55' 44'' + 03' 06''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Wanty-Groupe Gobert 11h 37' 54''
2  Team Fortuneo-Samsic 11h 37' 54'' + 00' 00''
3  Cofidis, solutions crédits 11h 37' 54'' + 00' 00''
4  Groupama-FDJ 11h 37' 54'' + 00' 00''
5  Direct Energie 11h 37' 54'' + 00' 00''
6  Astana Pro Team 11h 37' 54'' + 00' 00''
7  Manzana Postobón Team 11h 37' 54'' + 00' 00''
8  St Michel-Auber 93 11h 37' 54'' + 00' 00''
9  Switzerland 11h 37' 54'' + 00' 00''
10  Delko-Marseille Provence KTM 11h 37' 54'' + 00' 00''
11  Vital Concept Cycling Club 11h 37' 54'' + 00' 00''
12  Polartec-Kometa 11h 37' 54'' + 00' 00''
13  Development Team Sunweb 11h 37' 54'' + 00' 00''
14  Ag2r La Mondiale 11h 37' 54'' + 00' 00''
15  Roubaix-Lille Métropole 11h 37' 54'' + 00' 00''
16  Germany 11h 37' 54'' + 00' 00''


© Wijnreder Media