La Chambre - Saint-Frabcois Longchamp (134.8 km)

Route

 23 June 2019
 Profile  Mountain stage
 Start  La Chambre
 Finish  Saint-Frabcois Longchamp
 Distance  134.8 km  (83.8 mi)
 Speed  29.972 km/h  (18.624 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Harper, Chris (BLN) 14h 59' 16''
 Harper, Chris (BLN) 96 points
 Harper, Chris (BLN) 46 points
 Bellicaud, Jé.. (CCE) 15h 05' 16''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 42  Harper, Chris 24  Team Bridgelane 4h 29' 51'' 1 1 1 -
2 93  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita - Prodir + 02' 30'' 2 2 6 -
3 142  Bellicaud, Jérémy 21  CC Étupes + 02' 30'' 3 3 3 1
4 43  Mawditt, Lionel 24  Team Bridgelane + 02' 30'' 35 15 16 -
5 41  Sunderland, Dylan 23  Team Bridgelane + 02' 44'' 4 13 11 -
6 116  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF + 03' 24'' 6 21 17 3
7 73  Leopold, Hans-Jörg 36  Maloja - Pushbikers + 03' 44'' 8 19 - -
8 135  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 03' 49'' 5 11 18 2
9 26  Sinschek, Nils 20  Development Team Sunweb + 05' 11'' 9 25 - 4
10 36  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic + 05' 40'' 7 9 13 -
11 144  Devaux, Thomas 22  CC Étupes + 06' 00'' 22 - - 8
12 1  Hardy, Romain 30  Team Arkéa - Samsic + 07' 15'' 13 7 - -
13 185  Quemere, Tao 29  VC Villefranche Beaujolais + 08' 03'' 18 - - -
14 55  Voisard, Yannis 20  Akros - Thömus + 08' 08'' 11 - - 6
15 53  Paroz, Justin 23  Akros - Thömus + 09' 42'' 20 - - -
16 122  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence + 10' 34'' 10 10 21 5
17 156  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne + 11' 02'' 32 18 9 10
18 45  Bowden, Scott 24  Team Bridgelane + 11' 09'' 25 - - -
19 146  Meredith, Charlie 21  CC Étupes + 11' 13'' 17 - - 7
20 75  Schinnagel, Johannes 23  Maloja - Pushbikers + 11' 17'' 30 24 2 -
21 125  Moreno, Adrià 27  AVC Aix-en-Provence + 11' 31'' 12 20 22 -
22 64  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway + 12' 11'' 14 - 14 -
23 31  Banzer, Gordian 23  Team Vorarlberg Santic + 12' 20'' 15 - 15 -
24 183  Finé, Gabin 22  VC Villefranche Beaujolais + 13' 07'' 28 - - -
25 165  Richard, Louis 23  EC Saint-Étienne Loire + 15' 01'' 21 - 24 -
26 85  Adams, Jens 27  Pauwels Sauzen - Bingoal + 15' 20'' 16 4 23 -
27 92  Celano, Danilo 29  Amore & Vita - Prodir + 16' 21'' 19 23 4 -
28 166  Rosier, Romain 23  EC Saint-Étienne Loire + 17' 13'' 27 - - -
29 123  Castellarnau, Florent 25  AVC Aix-en-Provence + 17' 13'' 34 - - -
30 134  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 17' 33'' 31 - - 9
31 103  Krähemann, Raphael 23  Swiss Racing Academy + 18' 02'' 39 - - -
32 133  Bussard, Dimitri 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 19' 41'' 38 - 20 -
33 81  Vanthourenhout, Michael 25  Pauwels Sauzen - Bingoal + 20' 00'' 43 - 10 -
34 35  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic + 20' 33'' 23 17 - -
35 152  Combes, Simon 21  CR4C Roanne + 23' 03'' 44 - - 13
36 2  Le Roux, Romain 26  Team Arkéa - Samsic + 24' 28'' 46 16 - -
37 5  Russo, Clément 24  Team Arkéa - Samsic + 24' 28'' 40 8 - -
38 6  Swift, Connor 23  Team Arkéa - Samsic + 24' 28'' 29 - - -
39 95  Lukševics, Viesturs 32  Amore & Vita - Prodir + 24' 28'' 49 - 7 -
40 182  Finé, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais + 24' 28'' 36 5 19 11
41 96  Tizza, Marco 27  Amore & Vita - Prodir + 24' 28'' 45 14 25 -
42 154  Jamet, Alexandre 26  CR4C Roanne + 24' 28'' 24 - - -
43 22  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb + 24' 33'' 41 12 - 12
44 124  Meyer, Robin 23  AVC Aix-en-Provence + 26' 16'' 56 - - -
45 72  Kolb, Stefan 22  Maloja - Pushbikers + 27' 04'' 48 - - 14
46 34  Meiler, Lukas 24  Team Vorarlberg Santic + 28' 39'' 53 - - -
47 32  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic + 28' 50'' 26 6 5 -
48 141  Aubert, Rémi 23  CC Étupes + 29' 24'' 57 - 12 -
49 143  Bennett, Stéfan 27  CC Étupes + 29' 24'' 33 26 - -
50 113  Conter, Ken 20  Chambéry CF + 29' 59'' 55 - - 15
51 106  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy + 31' 35'' 51 - - -
52 74  Salzmann, Jodok 24  Maloja - Pushbikers + 32' 47'' 50 - 8 -
53 136  Philibert, Aurelien 23  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. + 33' 18'' 37 - - -
54 65  Lukkedahl, Øivind 25  Joker Fuel of Norway + 33' 47'' 42 - - -
55 61  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway + 33' 47'' 54 - - -
56 76  Schlemmer, Lukas 24  Maloja - Pushbikers + 34' 29'' 52 - - -
57 25  Salmon, Martin 21  Development Team Sunweb + 34' 53'' 59 - - 17
58 163  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire + 37' 38'' 58 - - 16
59 44  McCormick, Hayden 25  Team Bridgelane + 38' 57'' 47 22 - -
DNF 23  Märkl, Niklas 20  Development Team Sunweb
DNF 24  Naberman, Tim 20  Development Team Sunweb
DNF 33  Orrico, Davide 29  Team Vorarlberg Santic
DNF 52  Güller, Timo 25  Akros - Thömus
DNF 83  Iserbyt, Eli 21  Pauwels Sauzen - Bingoal
DNF 84  Debeir, Arno 19  Pauwels Sauzen - Bingoal
DNF 104  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy
DNF 105  Lütolf, Yves 21  Swiss Racing Academy
DNF 111  Champoussin, Clément 21  Chambéry CF
DNF 112  Charrin, Aloïs 18  Chambéry CF
DNF 114  Delphis, Thomas 20  Chambéry CF
DNF 115  Montauban, Jérémy 20  Chambéry CF
DNF 121  Campistrous, Romain 26  AVC Aix-en-Provence
DNF 126  Sylvestre, Yolan 25  AVC Aix-en-Provence
DNF 131  Arnaud, Vincent 27  Bourg-en-Bresse Ain Cycl..
DNF 145  Mérignat, Sofiane 22  CC Étupes
DNF 151  Chatelus, Axel 23  CR4C Roanne
DNF 155  Prunet, Antoine 19  CR4C Roanne
DNF 161  Balaskovic, Tom 24  EC Saint-Étienne Loire
DNF 162  Boileau, Léo 21  EC Saint-Étienne Loire
DNF 164  Lebreton, Jacques 20  EC Saint-Étienne Loire
DNF 181  Delettre, Alexandre 21  VC Villefranche Beaujolais
DNF 184  Dury, Aymeric 23  VC Villefranche Beaujolais
DNF 186  Reifler, Arnold 22  VC Villefranche Beaujolais
DNS 3  Guernalec, Thibault 21  Team Arkéa - Samsic
DNS 21  Gall, Felix 21  Development Team Sunweb
DNS 82  Soete, Daan 24  Pauwels Sauzen - Bingoal
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Bridgelane 13h 34' 47'' 10
1 42  Harper, Chris 24 4h 29' 51''
4 43  Mawditt, Lionel 24 4h 32' 21''
5 41  Sunderland, Dylan 23 4h 32' 35''
2  CC Étupes 13h 49' 16'' 33
3 142  Bellicaud, Jérémy 21 4h 32' 21''
11 144  Devaux, Thomas 22 4h 35' 51''
19 146  Meredith, Charlie 21 4h 41' 04''
3  Team Vorarlberg Santic 14h 08' 06'' 67
10 36  Diaz, José 24 4h 35' 31''
23 31  Banzer, Gordian 23 4h 42' 11''
34 35  Geismayr, Daniel 29 4h 50' 24''
4  AVC Aix-en-Provence 14h 08' 51'' 66
16 122  Carr, Simon 20 4h 40' 25''
21 125  Moreno, Adrià 27 4h 41' 22''
29 123  Castellarnau, Florent 25 4h 47' 04''
5  Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 14h 10' 36'' 70
8 135  Doléatto, Aurélien 22 4h 33' 40''
30 134  Didier, Clément 20 4h 47' 24''
32 133  Bussard, Dimitri 22 4h 49' 32''
6  Maloja - Pushbikers 14h 11' 38'' 72
7 73  Leopold, Hans-Jörg 36 4h 33' 35''
20 75  Schinnagel, Johannes 23 4h 41' 08''
45 72  Kolb, Stefan 22 4h 56' 55''
7  Amore & Vita - Prodir 14h 12' 52'' 68
2 93  Ficara, Pierpaolo 28 4h 32' 21''
27 92  Celano, Danilo 29 4h 46' 12''
39 95  Lukševics, Viesturs 32 4h 54' 19''
8  VC Villefranche Beaujolais 14h 15' 11'' 77
13 185  Quemere, Tao 29 4h 37' 54''
24 183  Finé, Gabin 22 4h 42' 58''
40 182  Finé, Eddy 21 4h 54' 19''
9  Team Arkéa - Samsic 14h 25' 44'' 85
12 1  Hardy, Romain 30 4h 37' 06''
36 2  Le Roux, Romain 26 4h 54' 19''
37 5  Russo, Clément 24 4h 54' 19''
10  CR4C Roanne 14h 28' 06'' 94
17 156  Rondeau, Fabien 22 4h 40' 53''
35 152  Combes, Simon 21 4h 52' 54''
42 154  Jamet, Alexandre 26 4h 54' 19''
11  Development Team Sunweb 14h 34' 10'' 109
9 26  Sinschek, Nils 20 4h 35' 02''
43 22  Heinschke, Leon 19 4h 54' 24''
57 25  Salmon, Martin 21 5h 04' 44''
12  EC Saint-Étienne Loire 14h 39' 25'' 111
25 165  Richard, Louis 23 4h 44' 52''
28 166  Rosier, Romain 23 4h 47' 04''
58 163  Gagnaire, Thibaut 20 5h 07' 29''
13  Joker Fuel of Norway 14h 49' 18'' 131
22 64  Hoem, Bjørn 28 4h 42' 02''
54 65  Lukkedahl, Øivind 25 5h 03' 38''
55 61  Forfang, Ole 24 5h 03' 38''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 42  Harper, Chris 24  Team Bridgelane 14h 59' 16'' -
2 93  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita - Prodir 15h 05' 16'' + 06' 00'' + 4
3 142  Bellicaud, Jérémy 21  CC Étupes 15h 05' 16'' + 06' 00'' + 2
4 41  Sunderland, Dylan 23  Team Bridgelane 15h 06' 00'' + 06' 44'' + 3
5 135  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 06' 20'' + 07' 04'' - 1
6 116  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 15h 07' 21'' + 08' 05'' + 2
7 36  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 15h 08' 03'' + 08' 47'' - 5
8 73  Leopold, Hans-Jörg 36  Maloja - Pushbikers 15h 11' 25'' + 12' 09'' + 12
9 26  Sinschek, Nils 20  Development Team Sunweb 15h 11' 26'' + 12' 10'' + 7
10 122  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence 15h 13' 03'' + 13' 47'' - 7
11 55  Voisard, Yannis 20  Akros - Thömus 15h 13' 30'' + 14' 14'' + 3
12 125  Moreno, Adrià 27  AVC Aix-en-Provence 15h 16' 52'' + 17' 36'' + 1
13 1  Hardy, Romain 30  Team Arkéa - Samsic 15h 17' 05'' + 17' 49'' + 10
14 64  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 15h 17' 23'' + 18' 07'' - 2
15 31  Banzer, Gordian 23  Team Vorarlberg Santic 15h 18' 47'' + 19' 31'' + 3
16 85  Adams, Jens 27  Pauwels Sauzen - Bingoal 15h 19' 05'' + 19' 49'' - 7
17 146  Meredith, Charlie 21  CC Étupes 15h 19' 46'' + 20' 30'' + 4
18 185  Quemere, Tao 29  VC Villefranche Beaujolais 15h 19' 59'' + 20' 43'' + 7
19 92  Celano, Danilo 29  Amore & Vita - Prodir 15h 20' 19'' + 21' 03'' - 9
20 53  Paroz, Justin 23  Akros - Thömus 15h 22' 29'' + 23' 13'' + 7
21 165  Richard, Louis 23  EC Saint-Étienne Loire 15h 24' 46'' + 25' 30'' + 3
22 144  Devaux, Thomas 22  CC Étupes 15h 30' 38'' + 31' 22'' + 17
23 35  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 15h 32' 47'' + 33' 31'' + 3
24 154  Jamet, Alexandre 26  CR4C Roanne 15h 33' 08'' + 33' 52'' - 2
25 45  Bowden, Scott 24  Team Bridgelane 15h 33' 17'' + 34' 01'' + 10
26 32  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 15h 33' 37'' + 34' 21'' - 15
27 166  Rosier, Romain 23  EC Saint-Étienne Loire 15h 35' 17'' + 36' 01'' + 4
28 183  Finé, Gabin 22  VC Villefranche Beaujolais 15h 36' 04'' + 36' 48'' + 8
29 6  Swift, Connor 23  Team Arkéa - Samsic 15h 39' 14'' + 39' 58'' - 1
30 75  Schinnagel, Johannes 23  Maloja - Pushbikers 15h 43' 01'' + 43' 45'' + 16
31 134  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 47' 35'' + 48' 19'' + 13
32 156  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 15h 47' 40'' + 48' 24'' + 21
33 143  Bennett, Stéfan 27  CC Étupes 15h 47' 52'' + 48' 36'' - 1
34 123  Castellarnau, Florent 25  AVC Aix-en-Provence 15h 49' 35'' + 50' 19'' + 13
35 43  Mawditt, Lionel 24  Team Bridgelane 15h 51' 15'' + 51' 59'' + 33
36 182  Finé, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 15h 51' 20'' + 52' 04'' + 6
37 136  Philibert, Aurelien 23  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 51' 55'' + 52' 39'' - 4
38 133  Bussard, Dimitri 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 52' 07'' + 52' 51'' + 10
39 103  Krähemann, Raphael 23  Swiss Racing Academy 15h 52' 12'' + 52' 56'' + 10
40 5  Russo, Clément 24  Team Arkéa - Samsic 15h 52' 26'' + 53' 10'' + 3
41 22  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 15h 55' 49'' + 56' 33'' + 4
42 65  Lukkedahl, Øivind 25  Joker Fuel of Norway 15h 58' 17'' + 59' 01'' - 4
43 81  Vanthourenhout, Michael 25  Pauwels Sauzen - Bingoal 15h 58' 59'' + 59' 43'' + 16
44 152  Combes, Simon 21  CR4C Roanne 15h 59' 16'' + 1h 00' 00'' + 6
45 96  Tizza, Marco 27  Amore & Vita - Prodir 16h 01' 22'' + 1h 02' 06'' + 9
46 2  Le Roux, Romain 26  Team Arkéa - Samsic 16h 02' 37'' + 1h 03' 21'' + 10
47 44  McCormick, Hayden 25  Team Bridgelane 16h 04' 58'' + 1h 05' 42'' - 7
48 72  Kolb, Stefan 22  Maloja - Pushbikers 16h 05' 39'' + 1h 06' 23'' + 10
49 95  Lukševics, Viesturs 32  Amore & Vita - Prodir 16h 05' 53'' + 1h 06' 37'' + 11
50 74  Salzmann, Jodok 24  Maloja - Pushbikers 16h 09' 06'' + 1h 09' 50'' + 1
51 106  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy 16h 09' 58'' + 1h 10' 42'' + 6
52 76  Schlemmer, Lukas 24  Maloja - Pushbikers 16h 10' 58'' + 1h 11' 42'' -
53 34  Meiler, Lukas 24  Team Vorarlberg Santic 16h 11' 39'' + 1h 12' 23'' + 9
54 61  Forfang, Ole 24  Joker Fuel of Norway 16h 11' 53'' + 1h 12' 37'' + 1
55 113  Conter, Ken 20  Chambéry CF 16h 19' 20'' + 1h 20' 04'' + 17
56 124  Meyer, Robin 23  AVC Aix-en-Provence 16h 19' 55'' + 1h 20' 39'' + 19
57 141  Aubert, Rémi 23  CC Étupes 16h 30' 22'' + 1h 31' 06'' + 27
58 163  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire 16h 35' 38'' + 1h 36' 22'' + 24
59 25  Salmon, Martin 21  Development Team Sunweb 16h 36' 15'' + 1h 36' 59'' + 26
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 42  Harper, Chris 24  Team Bridgelane 96 pts
2 93  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita - Prodir 70 pts -26 pts
3 142  Bellicaud, Jérémy 21  CC Étupes 51 pts -45 pts
4 85  Adams, Jens 27  Pauwels Sauzen - Bingoal 51 pts -45 pts
5 182  Finé, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 45 pts -51 pts
6 32  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 41 pts -55 pts
7 1  Hardy, Romain 30  Team Arkéa - Samsic 32 pts -64 pts
8 5  Russo, Clément 24  Team Arkéa - Samsic 30 pts -66 pts
9 36  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 29 pts -67 pts
10 122  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence 28 pts -68 pts
11 135  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 25 pts -71 pts
12 22  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 25 pts -71 pts
13 41  Sunderland, Dylan 23  Team Bridgelane 21 pts -75 pts
14 96  Tizza, Marco 27  Amore & Vita - Prodir 20 pts -76 pts
15 43  Mawditt, Lionel 24  Team Bridgelane 15 pts -81 pts
16 2  Le Roux, Romain 26  Team Arkéa - Samsic 15 pts -81 pts
17 35  Geismayr, Daniel 29  Team Vorarlberg Santic 10 pts -86 pts
18 156  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 8 pts -88 pts
19 73  Leopold, Hans-Jörg 36  Maloja - Pushbikers 6 pts -90 pts
20 125  Moreno, Adrià 27  AVC Aix-en-Provence 6 pts -90 pts
21 116  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 5 pts -91 pts
22 44  McCormick, Hayden 25  Team Bridgelane 4 pts -92 pts
23 92  Celano, Danilo 29  Amore & Vita - Prodir 3 pts -93 pts
24 75  Schinnagel, Johannes 23  Maloja - Pushbikers 3 pts -93 pts
25 26  Sinschek, Nils 20  Development Team Sunweb 2 pts -94 pts
26 143  Bennett, Stéfan 27  CC Étupes -8 pts -104 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 42  Harper, Chris 24  Team Bridgelane 46 pts
2 75  Schinnagel, Johannes 23  Maloja - Pushbikers 21 pts -25 pts
3 142  Bellicaud, Jérémy 21  CC Étupes 19 pts -27 pts
4 92  Celano, Danilo 29  Amore & Vita - Prodir 18 pts -28 pts
5 32  Stüssi, Colin 26  Team Vorarlberg Santic 18 pts -28 pts
6 93  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita - Prodir 16 pts -30 pts
7 95  Lukševics, Viesturs 32  Amore & Vita - Prodir 13 pts -33 pts
8 74  Salzmann, Jodok 24  Maloja - Pushbikers 10 pts -36 pts
9 156  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 8 pts -38 pts
10 81  Vanthourenhout, Michael 25  Pauwels Sauzen - Bingoal 8 pts -38 pts
11 41  Sunderland, Dylan 23  Team Bridgelane 8 pts -38 pts
12 141  Aubert, Rémi 23  CC Étupes 7 pts -39 pts
13 36  Diaz, José 24  Team Vorarlberg Santic 5 pts -41 pts
14 64  Hoem, Bjørn 28  Joker Fuel of Norway 5 pts -41 pts
15 31  Banzer, Gordian 23  Team Vorarlberg Santic 5 pts -41 pts
16 43  Mawditt, Lionel 24  Team Bridgelane 5 pts -41 pts
17 116  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 4 pts -42 pts
18 135  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 3 pts -43 pts
19 182  Finé, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 3 pts -43 pts
20 133  Bussard, Dimitri 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 3 pts -43 pts
21 122  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence 2 pts -44 pts
22 125  Moreno, Adrià 27  AVC Aix-en-Provence 2 pts -44 pts
23 85  Adams, Jens 27  Pauwels Sauzen - Bingoal 1 pts -45 pts
24 165  Richard, Louis 23  EC Saint-Étienne Loire 1 pts -45 pts
25 96  Tizza, Marco 27  Amore & Vita - Prodir 1 pts -45 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 142  Bellicaud, Jérémy 21  CC Étupes 15h 05' 16''
2 135  Doléatto, Aurélien 22  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 06' 20'' + 01' 04''
3 116  Prodhomme, Nicolas 22  Chambéry CF 15h 07' 21'' + 02' 05''
4 26  Sinschek, Nils 20  Development Team Sunweb 15h 11' 26'' + 06' 10''
5 122  Carr, Simon 20  AVC Aix-en-Provence 15h 13' 03'' + 07' 47''
6 55  Voisard, Yannis 20  Akros - Thömus 15h 13' 30'' + 08' 14''
7 146  Meredith, Charlie 21  CC Étupes 15h 19' 46'' + 14' 30''
8 144  Devaux, Thomas 22  CC Étupes 15h 30' 38'' + 25' 22''
9 134  Didier, Clément 20  Bourg-en-Bresse Ain Cycl.. 15h 47' 35'' + 42' 19''
10 156  Rondeau, Fabien 22  CR4C Roanne 15h 47' 40'' + 42' 24''
11 182  Finé, Eddy 21  VC Villefranche Beaujolais 15h 51' 20'' + 46' 04''
12 22  Heinschke, Leon 19  Development Team Sunweb 15h 55' 49'' + 50' 33''
13 152  Combes, Simon 21  CR4C Roanne 15h 59' 16'' + 54' 00''
14 72  Kolb, Stefan 22  Maloja - Pushbikers 16h 05' 39'' + 1h 00' 23''
15 113  Conter, Ken 20  Chambéry CF 16h 19' 20'' + 1h 14' 04''
16 163  Gagnaire, Thibaut 20  EC Saint-Étienne Loire 16h 35' 38'' + 1h 30' 22''
17 25  Salmon, Martin 21  Development Team Sunweb 16h 36' 15'' + 1h 30' 59''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media