Illiers-Combray - Brou (120.4 km)

Route

 14 May 2021
 Profile  Flat stage
 Start  Illiers-Combray
 Finish  Brou
 Distance  120.4 km  (74.8 mi)
 Speed  42.561 km/h  (26.446 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Heiduk, Kim (LKH) 2h 49' 34''
 Fouché, James (BSC) 10 points
 Fouché, James (BSC) 15 points
 Heiduk, Kim (LKH) 2h 49' 34''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 203  Heiduk, Kim 21  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' 1 - - 1
2 6  Penhoët, Paul 19  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 2 - - 2
3 81  Fortin, Filippo 32  Team Vorarlberg + 00' 00'' 3 - - -
4 1  Ärm, Rait 21  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 7 - - 3
5 11  Poel, David van der v.. 28  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 00'' 8 - - -
6 76  Vogel, Alex 21  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 9 - - 4
7 102  Turner, Ben 21  Trinity Racing + 00' 00'' 10 - - 5
8 125  Jarnet, Maxime 22  VC Villefranche Beaujolais + 00' 00'' 11 - - -
9 12  Kielich, Timo 21  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 00'' 12 - - 6
10 222  Iacchi, Alessandro 21  Vini Zabù KTM + 00' 00'' 13 - - 7
11 233  Guégan, Maël 23  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 14 - - -
12 112  Štocek, Matúš 22  Slovakia + 00' 00'' 15 - - 8
13 5  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 16 - - 9
14 121  Avadanian, Lucas 22  VC Villefranche Beaujolais + 00' 00'' 17 - - 10
15 33  Jeannier, Emilien 22  Vendée U + 00' 00'' 18 - - -
16 2  Page, Hugo 19  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 19 - - 11
17 211  Menut, David 29  Cross Team Legendre + 00' 00'' 20 - - -
18 24  Bogusławski, Marceli 23  Mazowsze Serce Polski + 00' 00'' 21 - - -
19 14  Petruš, Lubomír 30  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 00'' 22 - - -
20 92  Grolleau, Quentin 22  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 23 - - -
21 101  Healy, Ben 20  Trinity Racing + 00' 00'' 24 - - 12
22 132  Couanon, Jonathan 24  Nippo - Provence - PTS C.. + 00' 00'' 25 - - -
23 51  Lunder, Eirik 21  Team Coop - Hitec Products + 00' 00'' 26 - - 13
24 214  Rüegg, Timon 25  Cross Team Legendre + 00' 00'' 27 - - -
25 4  Pidcock, Joe 19  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 28 - - 14
26 223  Bevilacqua, Mattia 22  Vini Zabù KTM + 00' 00'' 29 - - -
27 64  Jamot, Julien 21  VC Rouen 76 + 00' 00'' 30 - - 15
28 3  Palini, Enzo 18  Groupama - FDJ Continent.. + 00' 00'' 31 3 - 16
29 106  Culverwell, Sam 20  Trinity Racing + 00' 00'' 32 - - 17
30 126  Teggart, Matthew 25  VC Villefranche Beaujolais + 00' 00'' 33 - - -
31 66  Vauquelin, Kévin 20  VC Rouen 76 + 00' 00'' 34 - - 18
32 53  Vabø, Tore 23  Team Coop - Hitec Products + 00' 00'' 35 2 2 -
33 216  Lelandais, Rémi 18  Cross Team Legendre + 00' 00'' 36 - - 19
34 45  Sexton, Tom 22  Black Spoke Pro Cycling .. + 00' 00'' 37 - - -
35 32  Dujardin, Sandy 23  Vendée U + 00' 00'' 38 - - -
36 21  Pawlak, Tobiasz 25  Mazowsze Serce Polski + 00' 00'' 39 - - -
37 234  Kasperkiewicz, Przemy.. 27  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 40 - - -
38 171  Teutenberg, Tim 18  Leopard Pro Cycling + 00' 00'' 41 - - 20
39 73  Froidevaux, Robin 22  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 5 5 - -
40 41  Mudgway, Luke 24  Black Spoke Pro Cycling .. + 00' 00'' 42 - - -
41 35  Menant, Théo 23  Vendée U + 00' 00'' 43 - - -
42 135  Tracz, Szymon 22  Nippo - Provence - PTS C.. + 00' 00'' 44 - - -
43 94  Narbonne, Axel 22  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 45 - - -
44 185  Lemoine, Gaëtan 26  Occitane CF + 00' 00'' 46 - - -
45 74  Schir, Théry 28  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 47 - - -
46 204  Hügger, Jan 22  Team Lotto - Kern Haus + 00' 00'' 48 - - -
47 13  Hendrikx, Mees 20  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 00'' 49 - - 21
48 96  Breuillard, Nicolas 21  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 50 - - 22
49 85  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg + 00' 00'' 51 6 3 -
50 75  Thièry, Cyrille 30  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 52 - 4 -
51 144  Semenov, Alexandr 22  Vino - Astana Motors + 00' 00'' 53 - - 23
52 71  Müller, Reto 23  Swiss Racing Academy + 00' 00'' 54 - - -
53 42  Oram, James 27  Black Spoke Pro Cycling .. + 00' 00'' 6 8 - -
54 181  Besson, Kévin 29  Occitane CF + 00' 00'' 55 - - -
55 65  Toumire, Hugo 19  VC Rouen 76 + 00' 00'' 56 - - 24
56 206  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus + 00' 00'' 57 - - 25
57 231  Richard, Florian 19  UC Nantes Atlantique + 00' 00'' 58 - - 26
58 151  Debeaumarché, Nicolas 23  SCO Dijon + 00' 00'' 59 - - -
59 201  Huppertz, Joshua 26  Team Lotto - Kern Haus + 00' 00'' 60 - - -
60 44  Fouché, James 23  Black Spoke Pro Cycling .. + 00' 00'' 61 1 1 -
61 153  Delbove, Joris 20  SCO Dijon + 00' 00'' 62 - - 27
62 93  Maire, Adrien 20  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 63 - - 28
63 202  Koch, Christian 24  Team Lotto - Kern Haus + 00' 00'' 4 4 - -
64 221  Orrico, Davide 31  Vini Zabù KTM + 00' 00'' 64 - - -
65 224  Di Renzo, Andrea 26  Vini Zabù KTM + 00' 00'' 65 - - -
66 103  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing + 00' 00'' 66 - - 29
67 91  Ermenault, Corentin 25  AVC Aix-en-Provence + 00' 00'' 67 - - -
68 213  Crispin, Mickaël 23  Cross Team Legendre + 00' 00'' 68 - - -
69 142  Nikitin, Matvey 28  Vino - Astana Motors + 00' 00'' 69 - - -
70 36  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U + 00' 00'' 70 - - 30
71 52  Dversnes, Fredrik 24  Team Coop - Hitec Products + 00' 00'' 71 - - -
72 105  Rees, Oliver 20  Trinity Racing + 00' 00'' 72 - - 31
73 131  Knotten, Iver 22  Nippo - Provence - PTS C.. + 00' 00'' 73 - - -
74 175  Lovidius, Edvin 19  Leopard Pro Cycling + 00' 00'' 74 - - 32
75 62  Huens, Rémi 22  VC Rouen 76 + 00' 00'' 75 - - -
76 146  Ovsyannikov, Alexandr 23  Vino - Astana Motors + 00' 00'' 76 - - -
77 16  Bastiaens, Ayco 24  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 00'' 77 - - -
78 205  Brescher, Leon 20  Team Lotto - Kern Haus + 00' 00'' 78 - - 33
79 156  Rigollot, Mathieu 24  SCO Dijon + 00' 00'' 79 - - -
80 155  Pellegrin, Mathieu 25  SCO Dijon + 00' 00'' 80 - - -
81 26  Stachowiak, Adam 31  Mazowsze Serce Polski + 00' 00'' 81 - - -
82 34  Jousseaume, Alan 22  Vendée U + 00' 00'' 82 - - -
83 166  Burtnik, Evan 24  X-Speed United Continent.. + 00' 00'' 83 - - -
84 172  Coqueret, Louis 20  Leopard Pro Cycling + 00' 00'' 84 - - 34
85 23  Domagalski, Karol 31  Mazowsze Serce Polski + 00' 00'' 85 - - -
86 63  Lecamus-Lambert, Flor.. 22  VC Rouen 76 + 00' 00'' 86 - - 35
87 15  Belmans, Lennert 19  Alpecin - Fenix Developm.. + 00' 20'' 88 - - 36
88 95  Roger, Gabriel 21  AVC Aix-en-Provence + 00' 47'' 89 - - 37
89 152  Gras, Yan 25  SCO Dijon + 01' 21'' 90 - - -
90 133  Meyer, Robin 25  Nippo - Provence - PTS C.. + 01' 25'' 91 - - -
91 163  Daniels, Simon 24  X-Speed United Continent.. + 00' 00'' 87 - - -
92 31  Devanne, Antoine 20  Vendée U + 02' 10'' 92 - - 38
93 134  Jenni, Luca 19  Nippo - Provence - PTS C.. + 04' 50'' 93 - - 39
94 104  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing + 04' 50'' 94 - - 40
95 43  Batt, Ethan 22  Black Spoke Pro Cycling .. + 04' 50'' 95 - - -
96 236  Constantin, Baptiste 26  UC Nantes Atlantique + 04' 50'' 96 - - -
97 162  Wiggins, Doron 23  X-Speed United Continent.. + 04' 50'' 97 - - -
98 72  Eggenberg, Ruben 21  Swiss Racing Academy + 04' 50'' 98 9 5 41
99 55  Hjemsæter, Olav 21  Team Coop - Hitec Products + 04' 50'' 99 - - 42
100 143  Shtein, Grigoriy 25  Vino - Astana Motors + 04' 50'' 100 - - -
101 176  Wenzel, Mats 18  Leopard Pro Cycling + 04' 50'' 101 - - 43
102 86  Wildauer, Markus 22  Team Vorarlberg + 04' 50'' 102 - - -
103 215  Ananie, Ugo 18  Cross Team Legendre + 04' 50'' 103 - - 44
104 123  Marthe, Nicolas 20  VC Villefranche Beaujolais + 04' 50'' 104 - - 45
105 235  Provost, Maximilien 21  UC Nantes Atlantique + 04' 50'' 105 - - 46
106 212  Castille, Noé 18  Cross Team Legendre + 04' 50'' 106 - - 47
107 122  Duverger, Pierre 21  VC Villefranche Beaujolais + 04' 50'' 107 - - 48
108 192  Bideau, Ludovic 28  C'Chartres Cyclisme + 04' 50'' 108 - - -
109 194  Piry, Christopher 28  C'Chartres Cyclisme + 04' 50'' 109 - - -
110 232  Do Rego, Fabio 25  UC Nantes Atlantique + 04' 50'' 110 - - -
111 226  Stacchiotti, Riccardo 29  Vini Zabù KTM + 04' 50'' 111 - - -
112 225  Bartolozzi, Andrea 22  Vini Zabù KTM + 04' 55'' 112 - - 49
113 116  Michalička, Štefan 20  Slovakia + 07' 39'' 113 - - 50
114 46  Watts, Kiaan 19  Black Spoke Pro Cycling .. + 07' 39'' 114 - - 51
115 84  Meo, Felix 24  Team Vorarlberg + 07' 39'' 115 10 - -
116 193  Piry, Sébastien 25  C'Chartres Cyclisme + 07' 39'' 116 - - -
117 191  Hoffmann, Alexis 24  C'Chartres Cyclisme + 07' 39'' 117 - - -
118 124  Pagnier, Louka 20  VC Villefranche Beaujolais + 07' 39'' 118 - - 52
119 136  Dik, Calvin 21  Nippo - Provence - PTS C.. + 07' 39'' 119 - - 53
120 186  Rozes, Clément 19  Occitane CF + 07' 39'' 120 - - 54
121 174  Kluckers, Arthur 21  Leopard Pro Cycling + 07' 39'' 121 - - 55
122 196  Orgiazzi, Thomas 19  C'Chartres Cyclisme + 07' 39'' 122 - - 56
123 61  Carlot, Matéo 20  VC Rouen 76 + 07' 39'' 123 - - 57
124 22  Budzinski, Marcin 23  Mazowsze Serce Polski + 07' 39'' 124 - - -
125 83  Amann, Dominik 22  Team Vorarlberg + 07' 39'' 125 7 - 58
126 195  Deletang, Alexandre 27  C'Chartres Cyclisme + 07' 39'' 126 - - -
127 154  Navarro, Corentin 23  SCO Dijon + 07' 39'' 127 - - -
128 113  Blaško, Matej 21  Slovakia + 12' 05'' 128 - - 59
129 111  Chren, Martin 22  Slovakia + 12' 05'' 129 - - 60
130 114  Lohinský, Filip 19  Slovakia + 12' 05'' 130 - - 61
131 141  Pronskiy, Daniil 20  Vino - Astana Motors + 12' 05'' 131 - - 62
132 25  Prokopyszyn, Filip 20  Mazowsze Serce Polski + 12' 05'' 132 - - 63
133 183  Costeplane, Aurelien 24  Occitane CF + 12' 05'' 133 - - -
134 115  Rovder, Pavol 20  Slovakia + 16' 03'' 134 - - 64
135 184  Malbreil, Romain 25  Occitane CF + 17' 20'' 135 - - -
136 182  Charlot, Victor 21  Occitane CF + 17' 23'' 136 - - 65
137 56  Gudmestad, Tord 20  Team Coop - Hitec Products + 18' 14'' 137 - - 66
138 54  Aasvold, Kristian 25  Team Coop - Hitec Products + 18' 14'' 138 - - -
139 82  Stüssi, Colin 27  Team Vorarlberg + 18' 14'' 139 - - -
140 145  Zhaparuly, Bauyrzhan 18  Vino - Astana Motors + 20' 18'' 140 - - 67
DNF 161  Ernst, Chris 21  X-Speed United Continent..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Groupama - FDJ Continentale 8h 29' 12'' 19
2 6  Penhoët, Paul 19 2h 49' 44''
4 1  Ärm, Rait 21 2h 49' 44''
13 5  Pithie, Laurence 18 2h 49' 44''
2  Alpecin - Fenix Development .. 8h 29' 12'' 33
5 11  Poel, David van der 28 2h 49' 44''
9 12  Kielich, Timo 21 2h 49' 44''
19 14  Petruš, Lubomír 30 2h 49' 44''
3  VC Villefranche Beaujolais 8h 29' 12'' 52
8 125  Jarnet, Maxime 22 2h 49' 44''
14 121  Avadanian, Lucas 22 2h 49' 44''
30 126  Teggart, Matthew 25 2h 49' 44''
4  Trinity Racing 8h 29' 12'' 57
7 102  Turner, Ben 21 2h 49' 44''
21 101  Healy, Ben 20 2h 49' 44''
29 106  Culverwell, Sam 20 2h 49' 44''
5  Cross Team Legendre 8h 29' 12'' 74
17 211  Menut, David 29 2h 49' 44''
24 214  Rüegg, Timon 25 2h 49' 44''
33 216  Lelandais, Rémi 18 2h 49' 44''
6  Swiss Racing Academy 8h 29' 12'' 90
6 76  Vogel, Alex 21 2h 49' 44''
39 73  Froidevaux, Robin 22 2h 49' 44''
45 74  Schir, Théry 28 2h 49' 44''
7  Vendée U 8h 29' 12'' 91
15 33  Jeannier, Emilien 22 2h 49' 44''
35 32  Dujardin, Sandy 23 2h 49' 44''
41 35  Menant, Théo 23 2h 49' 44''
8  Vini Zabù KTM 8h 29' 12'' 100
10 222  Iacchi, Alessandro 21 2h 49' 44''
26 223  Bevilacqua, Mattia 22 2h 49' 44''
64 221  Orrico, Davide 31 2h 49' 44''
9  Team Lotto - Kern Haus 8h 29' 12'' 103
1 203  Heiduk, Kim 21 2h 49' 44''
46 204  Hügger, Jan 22 2h 49' 44''
56 206  Tarlton, Alexander 20 2h 49' 44''
10  UC Nantes Atlantique 8h 29' 12'' 105
11 233  Guégan, Maël 23 2h 49' 44''
37 234  Kasperkiewicz, Przemy.. 27 2h 49' 44''
57 231  Richard, Florian 19 2h 49' 44''
11  AVC Aix-en-Provence 8h 29' 12'' 111
20 92  Grolleau, Quentin 22 2h 49' 44''
43 94  Narbonne, Axel 22 2h 49' 44''
48 96  Breuillard, Nicolas 21 2h 49' 44''
12  VC Rouen 76 8h 29' 12'' 113
27 64  Jamot, Julien 21 2h 49' 44''
31 66  Vauquelin, Kévin 20 2h 49' 44''
55 65  Toumire, Hugo 19 2h 49' 44''
13  Team Coop - Hitec Products 8h 29' 12'' 126
23 51  Lunder, Eirik 21 2h 49' 44''
32 53  Vabø, Tore 23 2h 49' 44''
71 52  Dversnes, Fredrik 24 2h 49' 44''
14  Black Spoke Pro Cycling Acad.. 8h 29' 12'' 127
34 45  Sexton, Tom 22 2h 49' 44''
40 41  Mudgway, Luke 24 2h 49' 44''
53 42  Oram, James 27 2h 49' 44''
15  Mazowsze Serce Polski 8h 29' 12'' 135
18 24  Bogusławski, Marceli 23 2h 49' 44''
36 21  Pawlak, Tobiasz 25 2h 49' 44''
81 26  Stachowiak, Adam 31 2h 49' 44''
16  Nippo - Provence - PTS Conti 8h 29' 12'' 137
22 132  Couanon, Jonathan 24 2h 49' 44''
42 135  Tracz, Szymon 22 2h 49' 44''
73 131  Knotten, Iver 22 2h 49' 44''
17  Leopard Pro Cycling 8h 29' 12'' 196
38 171  Teutenberg, Tim 18 2h 49' 44''
74 175  Lovidius, Edvin 19 2h 49' 44''
84 172  Coqueret, Louis 20 2h 49' 44''
18  Vino - Astana Motors 8h 29' 12'' 196
51 144  Semenov, Alexandr 22 2h 49' 44''
69 142  Nikitin, Matvey 28 2h 49' 44''
76 146  Ovsyannikov, Alexandr 23 2h 49' 44''
19  SCO Dijon 8h 29' 12'' 198
58 151  Debeaumarché, Nicolas 23 2h 49' 44''
61 153  Delbove, Joris 20 2h 49' 44''
79 156  Rigollot, Mathieu 24 2h 49' 44''
20  Team Vorarlberg 8h 34' 02'' 154
3 81  Fortin, Filippo 32 2h 49' 44''
49 85  Meiler, Lukas 26 2h 49' 44''
102 86  Wildauer, Markus 22 2h 54' 34''
21  X-Speed United Continental T.. 8h 34' 02'' 271
83 166  Burtnik, Evan 24 2h 49' 44''
91 163  Daniels, Simon 24 2h 49' 44''
97 162  Wiggins, Doron 23 2h 54' 34''
22  Occitane CF 8h 36' 51'' 218
44 185  Lemoine, Gaëtan 26 2h 49' 44''
54 181  Besson, Kévin 29 2h 49' 44''
120 186  Rozes, Clément 19 2h 57' 23''
23  C'Chartres Cyclisme 8h 46' 31'' 333
108 192  Bideau, Ludovic 28 2h 54' 34''
109 194  Piry, Christopher 28 2h 54' 34''
116 193  Piry, Sébastien 25 2h 57' 23''
24  Slovakia 8h 48' 56'' 253
12 112  Štocek, Matúš 22 2h 49' 44''
113 116  Michalička, Štefan 20 2h 57' 23''
128 113  Blaško, Matej 21 3h 01' 49''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 203  Heiduk, Kim 21  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 34''
2 6  Penhoët, Paul 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 38'' + 00' 04''
3 81  Fortin, Filippo 32  Team Vorarlberg 2h 49' 40'' + 00' 06''
4 202  Koch, Christian 24  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 41'' + 00' 07''
5 73  Froidevaux, Robin 22  Swiss Racing Academy 2h 49' 42'' + 00' 08''
6 42  Oram, James 27  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 49' 43'' + 00' 09''
7 1  Ärm, Rait 21  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
8 11  Poel, David van der 28  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
9 76  Vogel, Alex 21  Swiss Racing Academy 2h 49' 44'' + 00' 10''
10 102  Turner, Ben 21  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
11 125  Jarnet, Maxime 22  VC Villefranche Beaujolais 2h 49' 44'' + 00' 10''
12 12  Kielich, Timo 21  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
13 222  Iacchi, Alessandro 21  Vini Zabù KTM 2h 49' 44'' + 00' 10''
14 233  Guégan, Maël 23  UC Nantes Atlantique 2h 49' 44'' + 00' 10''
15 112  Štocek, Matúš 22  Slovakia 2h 49' 44'' + 00' 10''
16 5  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
17 121  Avadanian, Lucas 22  VC Villefranche Beaujolais 2h 49' 44'' + 00' 10''
18 33  Jeannier, Emilien 22  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
19 2  Page, Hugo 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
20 211  Menut, David 29  Cross Team Legendre 2h 49' 44'' + 00' 10''
21 24  Bogusławski, Marceli 23  Mazowsze Serce Polski 2h 49' 44'' + 00' 10''
22 14  Petruš, Lubomír 30  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
23 92  Grolleau, Quentin 22  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
24 101  Healy, Ben 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
25 132  Couanon, Jonathan 24  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
26 51  Lunder, Eirik 21  Team Coop - Hitec Products 2h 49' 44'' + 00' 10''
27 214  Rüegg, Timon 25  Cross Team Legendre 2h 49' 44'' + 00' 10''
28 4  Pidcock, Joe 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
29 223  Bevilacqua, Mattia 22  Vini Zabù KTM 2h 49' 44'' + 00' 10''
30 64  Jamot, Julien 21  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
31 3  Palini, Enzo 18  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
32 106  Culverwell, Sam 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
33 126  Teggart, Matthew 25  VC Villefranche Beaujolais 2h 49' 44'' + 00' 10''
34 66  Vauquelin, Kévin 20  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
35 53  Vabø, Tore 23  Team Coop - Hitec Products 2h 49' 44'' + 00' 10''
36 216  Lelandais, Rémi 18  Cross Team Legendre 2h 49' 44'' + 00' 10''
37 45  Sexton, Tom 22  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 49' 44'' + 00' 10''
38 32  Dujardin, Sandy 23  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
39 21  Pawlak, Tobiasz 25  Mazowsze Serce Polski 2h 49' 44'' + 00' 10''
40 234  Kasperkiewicz, Przemyslaw 27  UC Nantes Atlantique 2h 49' 44'' + 00' 10''
41 171  Teutenberg, Tim 18  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
42 41  Mudgway, Luke 24  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 49' 44'' + 00' 10''
43 35  Menant, Théo 23  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
44 135  Tracz, Szymon 22  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
45 94  Narbonne, Axel 22  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
46 185  Lemoine, Gaëtan 26  Occitane CF 2h 49' 44'' + 00' 10''
47 74  Schir, Théry 28  Swiss Racing Academy 2h 49' 44'' + 00' 10''
48 204  Hügger, Jan 22  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
49 13  Hendrikx, Mees 20  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
50 96  Breuillard, Nicolas 21  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
51 85  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg 2h 49' 44'' + 00' 10''
52 75  Thièry, Cyrille 30  Swiss Racing Academy 2h 49' 44'' + 00' 10''
53 144  Semenov, Alexandr 22  Vino - Astana Motors 2h 49' 44'' + 00' 10''
54 71  Müller, Reto 23  Swiss Racing Academy 2h 49' 44'' + 00' 10''
55 181  Besson, Kévin 29  Occitane CF 2h 49' 44'' + 00' 10''
56 65  Toumire, Hugo 19  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
57 206  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
58 231  Richard, Florian 19  UC Nantes Atlantique 2h 49' 44'' + 00' 10''
59 151  Debeaumarché, Nicolas 23  SCO Dijon 2h 49' 44'' + 00' 10''
60 201  Huppertz, Joshua 26  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
61 44  Fouché, James 23  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 49' 44'' + 00' 10''
62 153  Delbove, Joris 20  SCO Dijon 2h 49' 44'' + 00' 10''
63 93  Maire, Adrien 20  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
64 221  Orrico, Davide 31  Vini Zabù KTM 2h 49' 44'' + 00' 10''
65 224  Di Renzo, Andrea 26  Vini Zabù KTM 2h 49' 44'' + 00' 10''
66 103  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
67 91  Ermenault, Corentin 25  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
68 213  Crispin, Mickaël 23  Cross Team Legendre 2h 49' 44'' + 00' 10''
69 142  Nikitin, Matvey 28  Vino - Astana Motors 2h 49' 44'' + 00' 10''
70 36  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
71 52  Dversnes, Fredrik 24  Team Coop - Hitec Products 2h 49' 44'' + 00' 10''
72 105  Rees, Oliver 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
73 131  Knotten, Iver 22  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
74 175  Lovidius, Edvin 19  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
75 62  Huens, Rémi 22  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
76 146  Ovsyannikov, Alexandr 23  Vino - Astana Motors 2h 49' 44'' + 00' 10''
77 16  Bastiaens, Ayco 24  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
78 205  Brescher, Leon 20  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
79 156  Rigollot, Mathieu 24  SCO Dijon 2h 49' 44'' + 00' 10''
80 155  Pellegrin, Mathieu 25  SCO Dijon 2h 49' 44'' + 00' 10''
81 26  Stachowiak, Adam 31  Mazowsze Serce Polski 2h 49' 44'' + 00' 10''
82 34  Jousseaume, Alan 22  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
83 166  Burtnik, Evan 24  X-Speed United Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
84 172  Coqueret, Louis 20  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
85 23  Domagalski, Karol 31  Mazowsze Serce Polski 2h 49' 44'' + 00' 10''
86 63  Lecamus-Lambert, Florentin 22  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
87 163  Daniels, Simon 24  X-Speed United Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
88 15  Belmans, Lennert 19  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 50' 04'' + 00' 30''
89 95  Roger, Gabriel 21  AVC Aix-en-Provence 2h 50' 31'' + 00' 57''
90 152  Gras, Yan 25  SCO Dijon 2h 51' 05'' + 01' 31''
91 133  Meyer, Robin 25  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 51' 09'' + 01' 35''
92 31  Devanne, Antoine 20  Vendée U 2h 51' 54'' + 02' 20''
93 134  Jenni, Luca 19  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 54' 34'' + 05' 00''
94 104  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing 2h 54' 34'' + 05' 00''
95 43  Batt, Ethan 22  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 54' 34'' + 05' 00''
96 236  Constantin, Baptiste 26  UC Nantes Atlantique 2h 54' 34'' + 05' 00''
97 162  Wiggins, Doron 23  X-Speed United Continent.. 2h 54' 34'' + 05' 00''
98 72  Eggenberg, Ruben 21  Swiss Racing Academy 2h 54' 34'' + 05' 00''
99 55  Hjemsæter, Olav 21  Team Coop - Hitec Products 2h 54' 34'' + 05' 00''
100 143  Shtein, Grigoriy 25  Vino - Astana Motors 2h 54' 34'' + 05' 00''
101 176  Wenzel, Mats 18  Leopard Pro Cycling 2h 54' 34'' + 05' 00''
102 86  Wildauer, Markus 22  Team Vorarlberg 2h 54' 34'' + 05' 00''
103 215  Ananie, Ugo 18  Cross Team Legendre 2h 54' 34'' + 05' 00''
104 123  Marthe, Nicolas 20  VC Villefranche Beaujolais 2h 54' 34'' + 05' 00''
105 235  Provost, Maximilien 21  UC Nantes Atlantique 2h 54' 34'' + 05' 00''
106 212  Castille, Noé 18  Cross Team Legendre 2h 54' 34'' + 05' 00''
107 122  Duverger, Pierre 21  VC Villefranche Beaujolais 2h 54' 34'' + 05' 00''
108 192  Bideau, Ludovic 28  C'Chartres Cyclisme 2h 54' 34'' + 05' 00''
109 194  Piry, Christopher 28  C'Chartres Cyclisme 2h 54' 34'' + 05' 00''
110 232  Do Rego, Fabio 25  UC Nantes Atlantique 2h 54' 34'' + 05' 00''
111 226  Stacchiotti, Riccardo 29  Vini Zabù KTM 2h 54' 34'' + 05' 00''
112 225  Bartolozzi, Andrea 22  Vini Zabù KTM 2h 54' 39'' + 05' 05''
113 116  Michalička, Štefan 20  Slovakia 2h 57' 23'' + 07' 49''
114 46  Watts, Kiaan 19  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 57' 23'' + 07' 49''
115 84  Meo, Felix 24  Team Vorarlberg 2h 57' 23'' + 07' 49''
116 193  Piry, Sébastien 25  C'Chartres Cyclisme 2h 57' 23'' + 07' 49''
117 191  Hoffmann, Alexis 24  C'Chartres Cyclisme 2h 57' 23'' + 07' 49''
118 124  Pagnier, Louka 20  VC Villefranche Beaujolais 2h 57' 23'' + 07' 49''
119 136  Dik, Calvin 21  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 57' 23'' + 07' 49''
120 186  Rozes, Clément 19  Occitane CF 2h 57' 23'' + 07' 49''
121 174  Kluckers, Arthur 21  Leopard Pro Cycling 2h 57' 23'' + 07' 49''
122 196  Orgiazzi, Thomas 19  C'Chartres Cyclisme 2h 57' 23'' + 07' 49''
123 61  Carlot, Matéo 20  VC Rouen 76 2h 57' 23'' + 07' 49''
124 22  Budzinski, Marcin 23  Mazowsze Serce Polski 2h 57' 23'' + 07' 49''
125 83  Amann, Dominik 22  Team Vorarlberg 2h 57' 23'' + 07' 49''
126 195  Deletang, Alexandre 27  C'Chartres Cyclisme 2h 57' 23'' + 07' 49''
127 154  Navarro, Corentin 23  SCO Dijon 2h 57' 23'' + 07' 49''
128 113  Blaško, Matej 21  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
129 111  Chren, Martin 22  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
130 114  Lohinský, Filip 19  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
131 141  Pronskiy, Daniil 20  Vino - Astana Motors 3h 01' 49'' + 12' 15''
132 25  Prokopyszyn, Filip 20  Mazowsze Serce Polski 3h 01' 49'' + 12' 15''
133 183  Costeplane, Aurelien 24  Occitane CF 3h 01' 49'' + 12' 15''
134 115  Rovder, Pavol 20  Slovakia 3h 05' 47'' + 16' 13''
135 184  Malbreil, Romain 25  Occitane CF 3h 07' 04'' + 17' 30''
136 182  Charlot, Victor 21  Occitane CF 3h 07' 07'' + 17' 33''
137 56  Gudmestad, Tord 20  Team Coop - Hitec Products 3h 07' 58'' + 18' 24''
138 54  Aasvold, Kristian 25  Team Coop - Hitec Products 3h 07' 58'' + 18' 24''
139 82  Stüssi, Colin 27  Team Vorarlberg 3h 07' 58'' + 18' 24''
140 145  Zhaparuly, Bauyrzhan 18  Vino - Astana Motors 3h 10' 02'' + 20' 28''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 44  Fouché, James 23  Black Spoke Pro Cycling .. 10 pts
2 53  Vabø, Tore 23  Team Coop - Hitec Products 6 pts -4 pts
3 3  Palini, Enzo 18  Groupama - FDJ Continent.. 5 pts -5 pts
4 202  Koch, Christian 24  Team Lotto - Kern Haus 3 pts -7 pts
5 73  Froidevaux, Robin 22  Swiss Racing Academy 2 pts -8 pts
6 85  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg 2 pts -8 pts
7 83  Amann, Dominik 22  Team Vorarlberg 2 pts -8 pts
8 42  Oram, James 27  Black Spoke Pro Cycling .. 1 pts -9 pts
9 72  Eggenberg, Ruben 21  Swiss Racing Academy 1 pts -9 pts
10 84  Meo, Felix 24  Team Vorarlberg 1 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 44  Fouché, James 23  Black Spoke Pro Cycling .. 15 pts
2 53  Vabø, Tore 23  Team Coop - Hitec Products 9 pts -6 pts
3 85  Meiler, Lukas 26  Team Vorarlberg 1 pts -14 pts
4 75  Thièry, Cyrille 30  Swiss Racing Academy 1 pts -14 pts
5 72  Eggenberg, Ruben 21  Swiss Racing Academy 1 pts -14 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 203  Heiduk, Kim 21  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 34''
2 6  Penhoët, Paul 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 38'' + 00' 04''
3 1  Ärm, Rait 21  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
4 76  Vogel, Alex 21  Swiss Racing Academy 2h 49' 44'' + 00' 10''
5 102  Turner, Ben 21  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
6 12  Kielich, Timo 21  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
7 222  Iacchi, Alessandro 21  Vini Zabù KTM 2h 49' 44'' + 00' 10''
8 112  Štocek, Matúš 22  Slovakia 2h 49' 44'' + 00' 10''
9 5  Pithie, Laurence 18  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
10 121  Avadanian, Lucas 22  VC Villefranche Beaujolais 2h 49' 44'' + 00' 10''
11 2  Page, Hugo 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
12 101  Healy, Ben 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
13 51  Lunder, Eirik 21  Team Coop - Hitec Products 2h 49' 44'' + 00' 10''
14 4  Pidcock, Joe 19  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
15 64  Jamot, Julien 21  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
16 3  Palini, Enzo 18  Groupama - FDJ Continent.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
17 106  Culverwell, Sam 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
18 66  Vauquelin, Kévin 20  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
19 216  Lelandais, Rémi 18  Cross Team Legendre 2h 49' 44'' + 00' 10''
20 171  Teutenberg, Tim 18  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
21 13  Hendrikx, Mees 20  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 49' 44'' + 00' 10''
22 96  Breuillard, Nicolas 21  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
23 144  Semenov, Alexandr 22  Vino - Astana Motors 2h 49' 44'' + 00' 10''
24 65  Toumire, Hugo 19  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
25 206  Tarlton, Alexander 20  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
26 231  Richard, Florian 19  UC Nantes Atlantique 2h 49' 44'' + 00' 10''
27 153  Delbove, Joris 20  SCO Dijon 2h 49' 44'' + 00' 10''
28 93  Maire, Adrien 20  AVC Aix-en-Provence 2h 49' 44'' + 00' 10''
29 103  Gloag, Thomas 19  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
30 36  Corvaisier, Antonin 20  Vendée U 2h 49' 44'' + 00' 10''
31 105  Rees, Oliver 20  Trinity Racing 2h 49' 44'' + 00' 10''
32 175  Lovidius, Edvin 19  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
33 205  Brescher, Leon 20  Team Lotto - Kern Haus 2h 49' 44'' + 00' 10''
34 172  Coqueret, Louis 20  Leopard Pro Cycling 2h 49' 44'' + 00' 10''
35 63  Lecamus-Lambert, Florentin 22  VC Rouen 76 2h 49' 44'' + 00' 10''
36 15  Belmans, Lennert 19  Alpecin - Fenix Developm.. 2h 50' 04'' + 00' 30''
37 95  Roger, Gabriel 21  AVC Aix-en-Provence 2h 50' 31'' + 00' 57''
38 31  Devanne, Antoine 20  Vendée U 2h 51' 54'' + 02' 20''
39 134  Jenni, Luca 19  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 54' 34'' + 05' 00''
40 104  Lamperti, Luke 18  Trinity Racing 2h 54' 34'' + 05' 00''
41 72  Eggenberg, Ruben 21  Swiss Racing Academy 2h 54' 34'' + 05' 00''
42 55  Hjemsæter, Olav 21  Team Coop - Hitec Products 2h 54' 34'' + 05' 00''
43 176  Wenzel, Mats 18  Leopard Pro Cycling 2h 54' 34'' + 05' 00''
44 215  Ananie, Ugo 18  Cross Team Legendre 2h 54' 34'' + 05' 00''
45 123  Marthe, Nicolas 20  VC Villefranche Beaujolais 2h 54' 34'' + 05' 00''
46 235  Provost, Maximilien 21  UC Nantes Atlantique 2h 54' 34'' + 05' 00''
47 212  Castille, Noé 18  Cross Team Legendre 2h 54' 34'' + 05' 00''
48 122  Duverger, Pierre 21  VC Villefranche Beaujolais 2h 54' 34'' + 05' 00''
49 225  Bartolozzi, Andrea 22  Vini Zabù KTM 2h 54' 39'' + 05' 05''
50 116  Michalička, Štefan 20  Slovakia 2h 57' 23'' + 07' 49''
51 46  Watts, Kiaan 19  Black Spoke Pro Cycling .. 2h 57' 23'' + 07' 49''
52 124  Pagnier, Louka 20  VC Villefranche Beaujolais 2h 57' 23'' + 07' 49''
53 136  Dik, Calvin 21  Nippo - Provence - PTS C.. 2h 57' 23'' + 07' 49''
54 186  Rozes, Clément 19  Occitane CF 2h 57' 23'' + 07' 49''
55 174  Kluckers, Arthur 21  Leopard Pro Cycling 2h 57' 23'' + 07' 49''
56 196  Orgiazzi, Thomas 19  C'Chartres Cyclisme 2h 57' 23'' + 07' 49''
57 61  Carlot, Matéo 20  VC Rouen 76 2h 57' 23'' + 07' 49''
58 83  Amann, Dominik 22  Team Vorarlberg 2h 57' 23'' + 07' 49''
59 113  Blaško, Matej 21  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
60 111  Chren, Martin 22  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
61 114  Lohinský, Filip 19  Slovakia 3h 01' 49'' + 12' 15''
62 141  Pronskiy, Daniil 20  Vino - Astana Motors 3h 01' 49'' + 12' 15''
63 25  Prokopyszyn, Filip 20  Mazowsze Serce Polski 3h 01' 49'' + 12' 15''
64 115  Rovder, Pavol 20  Slovakia 3h 05' 47'' + 16' 13''
65 182  Charlot, Victor 21  Occitane CF 3h 07' 07'' + 17' 33''
66 56  Gudmestad, Tord 20  Team Coop - Hitec Products 3h 07' 58'' + 18' 24''
67 145  Zhaparuly, Bauyrzhan 18  Vino - Astana Motors 3h 10' 02'' + 20' 28''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media