Saint-Etienne du Valdonnez - Saint-Etienne du Valdonnez (70.0 km)

Route

 8 May 2021
 Profile  Intermediate stage
 Start  Saint-Etienne du Valdonnez
 Finish  Saint-Etienne du Valdonnez
 Distance  70.0 km  (43.5 mi)
 Speed  35.443 km/h  (22.023 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Riedmann, Linda (GER) 1h 58' 30''
 Vanhove, Marith (SCH) 20 points
 Boulais, Flavie (PFB) 7 points
 Meiden, Anna .. (SCH) 1h 58' 31''
 Germany 5h 57' 36''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 11  Riedmann, Linda 18  Germany 1h 58' 30'' 1 3 7 -
2 121  Barale, Francesca 18  V02 Team Pink + 00' 01'' 2 4 5 -
3 162  Meiden, Anna van der .. 16  WV Schijndel + 00' 01'' 3 5 - 1
4 131  Ahtosalo, Anniina 17  Team Rytger + 01' 03'' 4 8 - -
5 161  Geurts, Mijntje 17  WV Schijndel + 01' 03'' 5 - - -
6 171  Vinke, Nienke 16  NXTG U19 + 01' 03'' 6 6 - 2
7 153  Ruiz, Laura 16  Rio Miera - Meruelo + 01' 03'' 7 - - 3
8 12  Eberle, Lana 17  Germany + 01' 03'' 8 - - -
9 182  Kopecky, Julia 16  Restore Cycling Team + 01' 03'' 9 - - 4
10 31  Kurnicka, Tereza 18  Slovakia + 01' 03'' 10 - - -
11 71  Rayer, Eglantine 16  Normandie + 01' 03'' 11 - 3 5
12 41  Boulais, Flavie 17  Pôle France Bourges + 01' 03'' 12 - 1 -
13 61  Raby, Coline 18  Pays de la Loire + 01' 03'' 13 - - -
14 124  Cipressi, Carlotta 17  V02 Team Pink + 01' 03'' 14 - - -
15 15  Czapla, Justyna 17  Germany + 01' 03'' 15 - - 6
16 3  Gutierrez, Sandra 18  Spain + 01' 03'' 16 - - -
17 81  Vulliet, Lison 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 01' 03'' 17 - - -
18 180  Aintila, Wilma 17  Restore Cycling Team + 01' 03'' 18 - - 7
19 51  Feytou, Ilona 18  Occitanie + 01' 03'' 19 - - -
20 141  Rosillo, Marta 17  CAF Turnkey Engineering + 01' 03'' 20 - - -
21 177  Reijnhout, Rosita 17  Restore Cycling Team + 01' 03'' 21 - - 8
22 5  Puigdefabregas, Laia 16  Spain + 01' 03'' 22 - - 9
23 142  Moreno, Ainhoa 16  CAF Turnkey Engineering + 01' 03'' 23 - - 10
24 115  Croguennoc, Faustine 16  West Lady + 01' 10'' 24 - - 11
25 154  Ruiz, Lucia 16  Rio Miera - Meruelo + 01' 10'' 25 - - 12
26 166  Wolf, Babette van der.. 17  WV Schijndel + 01' 35'' 26 - 8 13
27 23  Linthoudt, Jade 17  Belgium + 01' 44'' 27 - - 14
28 184  Wetering, Carola van .. 18  Talent Cycling + 01' 58'' 28 - - -
29 92  Devaux, Pauline 17  Bourgogne Franche Comte + 02' 02'' 29 - - -
30 112  Tregouet, Maurene 17  West Lady + 02' 12'' 30 - - 15
31 16  Sigmund, Marla 17  Germany + 03' 44'' 31 9 6 -
32 44  Pernollet, Aurore 17  Pôle France Bourges + 03' 50'' 32 - - 16
33 14  Simon, Jette 16  Germany + 03' 50'' 33 - - 17
34 46  Beaubrun, Lisa 18  Pôle France Bourges + 03' 53'' 34 - - -
35 165  Vanhove, Marith 18  WV Schijndel + 03' 58'' 35 1 - -
36 52  Daumas, Noemie 17  Occitanie + 04' 00'' 36 - - -
37 21  Hendrickx, Julie 17  Belgium + 04' 00'' 37 - - -
38 164  Souren, Scarlett 17  WV Schijndel + 04' 00'' 38 - - -
39 26  Kiekens, Cleo 16  Belgium + 04' 00'' 39 - - 18
40 185  Prins, Willemijn 17  Talent Cycling + 04' 00'' 40 - - -
41 84  Radadi, Ambre 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 04' 00'' 41 - - 19
42 174  Blei, Silke 17  NXTG U19 + 04' 00'' 42 - - -
43 111  Andre, Coralie 17  West Lady + 04' 00'' 43 - - 20
44 56  Fahy, Camille 17  Occitanie + 04' 00'' 44 - - -
45 126  Sanfilippo, Martina 16  V02 Team Pink + 04' 00'' 45 - - 21
46 146  Asencio, Estrella 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 00'' 46 - - -
47 163  Molen, Yuli van der v.. 17  WV Schijndel + 04' 00'' 47 - - -
48 151  Leonardo, Carolina 17  Rio Miera - Meruelo + 04' 00'' 48 - - 22
49 145  Capella, Margalida 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 00'' 49 - - -
50 132  Ebras, Elisabeth 16  Team Rytger + 04' 00'' 50 - - 23
51 4  Imaz, Nahia 16  Spain + 04' 00'' 51 - - 24
52 94  Requena, Camille 16  Bourgogne Franche Comte + 04' 00'' 52 - - 25
53 179  Gijsel, Dewi van van 17  Restore Cycling Team + 04' 00'' 53 - - 26
54 22  Jooris, Febe 16  Belgium + 04' 00'' 54 7 - 27
55 191  De Grave, Britt 17  Watersley Race Developme.. + 04' 00'' 55 - - 28
56 72  Jacques, Axelle 17  Normandie + 04' 07'' 56 - - -
57 144  Jimenez, Estefania 16  CAF Turnkey Engineering + 04' 28'' 57 - - 29
58 53  Lisabois, Lola 16  Occitanie + 04' 34'' 58 - - 30
59 143  Morales, Almudena 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 37'' 59 - - 31
60 32  Cisecka, Miriama 17  Slovakia + 04' 51'' 60 - - -
61 190  Hoefmans, Pem 17  Watersley Race Developme.. + 04' 53'' 61 - - 32
62 13  Lantzsch, Selma 18  Germany + 05' 24'' 62 - - -
63 82  Arnould, Flavie 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 05' 24'' 63 - - -
64 24  Masure, Fien 17  Belgium + 05' 43'' 64 - - -
65 74  Bunel, Marion 16  Normandie + 07' 07'' 65 - - 33
66 152  Munoz, Laura 17  Rio Miera - Meruelo + 07' 16'' 66 - - -
67 76  Josse, Pauline 18  Normandie + 07' 16'' 67 - - -
68 64  Legros, Kassandra 17  Pays de la Loire + 07' 16'' 68 - - -
69 189  Timmermans, Iris 17  Watersley Race Developme.. + 07' 16'' 69 - - -
70 85  Bernard, Floraine 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 07' 20'' 70 - 4 -
71 101  Gaggi, Emma 17  Savoie + 07' 27'' 71 - - -
72 104  Arnaud, Saska 16  Savoie + 07' 39'' 72 - 2 34
73 54  Dezandez, Marie 16  Occitanie + 07' 39'' 73 - - 35
74 25  Wittevrongel, Lani 16  Belgium + 07' 40'' 74 - - 36
75 123  Bortolotti, Silvia 17  V02 Team Pink + 07' 40'' 75 - - -
76 116  Menage, Lise 16  West Lady + 07' 40'' 76 - - 37
77 181  Visser, Tess de de 17  Restore Cycling Team + 11' 14'' 77 - - -
78 134  Bengtsson, Felicia 17  Team Rytger + 11' 22'' 78 - - -
79 183  Oudeman, Maud 17  Talent Cycling + 11' 30'' 79 - - -
80 6  Perez, Andrea 17  Spain + 11' 53'' 80 - - -
81 106  Chelloug, Manon 17  Savoie + 11' 53'' 81 - - 38
82 114  Rouinsard, Emilie 17  West Lady + 12' 24'' 82 - - -
83 1  Albert, Ainera 17  Spain + 12' 36'' 83 - - -
84 35  Ticha, Kristina 16  Slovakia + 12' 45'' 84 - - 39
85 195  Larry, Aude 18  Sud de France + 12' 54'' 85 - - -
86 42  Ollier, Benedicte 17  Pôle France Bourges + 13' 56'' 86 - - -
87 63  Herrero, Zoe 16  Pays de la Loire + 14' 16'' 87 - - 40
88 75  Rigaux, Alizee 16  Normandie + 14' 18'' 88 - - 41
89 95  Savina, Coralie 18  Bourgogne Franche Comte + 14' 18'' 89 - - -
90 55  Martinez, Margaux 16  Occitanie + 15' 15'' 90 - - 42
91 172  Arens, Maureen 18  NXTG U19 + 15' 48'' 91 2 - -
92 173  Knaven, Mirre 16  NXTG U19 + 16' 16'' 92 10 - 43
93 133  Sander, Laura 16  Team Rytger + 16' 45'' 93 - - 44
94 175  Knaven, Senna 18  NXTG U19 + 16' 57'' 94 - - -
95 178  Thoolen, Femke 17  Restore Cycling Team + 17' 06'' 95 - - 45
96 83  Levite, Myriam 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 17' 11'' 96 - - 46
97 91  Borrion, Coline 17  Bourgogne Franche Comte + 17' 16'' 97 - - -
98 43  Labastugue, Jade 17  Pôle France Bourges + 17' 22'' 98 - - -
99 73  Bezin, Andrea 17  Normandie + 17' 22'' 99 - - -
100 198  Colln, Eline 17  Sud de France + 17' 22'' 100 - - -
101 196  Biason, Romane 17  Sud de France + 17' 22'' 101 - - 47
102 62  Boisson, Colyne 17  Pays de la Loire + 17' 29'' 102 - - -
103 103  Bortoli, Alana 17  Savoie + 17' 42'' 103 - - 48
104 102  Duraffourg, Alexane 17  Savoie + 17' 58'' 104 - - 49
105 155  Perez, Marta 17  Rio Miera - Meruelo + 18' 08'' 105 - - 50
106 125  Sacchi, Chiara 16  V02 Team Pink + 18' 08'' 106 - - 51
107 45  Verschelde, Leane 17  Pôle France Bourges + 18' 29'' 107 - - 52
108 200  Lepaintre, Solene 17  Sud de France + 18' 29'' 108 - - -
109 105  Marrel, Jessie 17  Savoie + 21' 25'' 109 - - -
110 113  Denieul, Josephine 17  West Lady + 22' 13'' 110 - - 53
111 187  Maathuis, Nina 17  Talent Cycling + 23' 06'' 111 - - 54
112 96  Durand, Agathe 16  Bourgogne Franche Comte + 23' 26'' 112 - - 55
113 197  Boissiere, Madison 16  Sud de France + 23' 26'' 113 - - 56
114 188  Smith, Freja 18  Talent Cycling + 23' 41'' 114 - - -
115 156  Vega, Carolina 16  Rio Miera - Meruelo + 23' 41'' 115 - - 57
116 186  Minck, Norah 17  Talent Cycling + 27' 20'' 116 - - -
117 192  Nouweland, Bente van .. 17  Watersley Race Developme.. + 27' 20'' 117 - - -
118 193  Veen, Carmen van der .. 16  Watersley Race Developme.. + 27' 25'' 118 - - 58
119 86  Torres, Adriana 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR + 31' 05'' 119 - - -
120 93  Etevenard, Andrea 17  Bourgogne Franche Comte + 31' 10'' 120 - - 59
121 66  Legendre, Maelys 18  Pays de la Loire + 31' 24'' 121 - - -
122 65  Bonneau, Prioscillia 18  Pays de la Loire + 33' 23'' 122 - - -
OTL 34  Tarabova, Klara 16  Slovakia
OTL 194  Mertens, Denise 17  Watersley Race Developme..
OTL 199  Becerra, Maelys 16  Sud de France
DNF 2  De Roa, Jimena 17  Spain
DNF 33  Lukacova, Laura 17  Slovakia
DNF 176  Veenhoven, Nienke 17  NXTG U19
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Germany 5h 57' 36'' 24 1
1 11  Riedmann, Linda 18 1h 58' 30''
8 12  Eberle, Lana 17 1h 59' 33''
15 15  Czapla, Justyna 17 1h 59' 33''
2  WV Schijndel 5h 58' 09'' 34 2
3 162  Meiden, Anna van der 16 1h 58' 31''
5 161  Geurts, Mijntje 17 1h 59' 33''
26 166  Wolf, Babette van der 17 2h 00' 05''
3  Restore Cycling Team 5h 58' 39'' 48 3
9 182  Kopecky, Julia 16 1h 59' 33''
18 180  Aintila, Wilma 17 1h 59' 33''
21 177  Reijnhout, Rosita 17 1h 59' 33''
4  V02 Team Pink 6h 00' 34'' 61 4
2 121  Barale, Francesca 18 1h 58' 31''
14 124  Cipressi, Carlotta 17 1h 59' 33''
45 126  Sanfilippo, Martina 16 2h 02' 30''
5  Spain 6h 01' 36'' 89 5
16 3  Gutierrez, Sandra 18 1h 59' 33''
22 5  Puigdefabregas, Laia 16 1h 59' 33''
51 4  Imaz, Nahia 16 2h 02' 30''
6  CAF Turnkey Engineering 6h 01' 36'' 89 6
20 141  Rosillo, Marta 17 1h 59' 33''
23 142  Moreno, Ainhoa 16 1h 59' 33''
46 146  Asencio, Estrella 17 2h 02' 30''
7  Rio Miera - Meruelo 6h 01' 43'' 80 7
7 153  Ruiz, Laura 16 1h 59' 33''
25 154  Ruiz, Lucia 16 1h 59' 40''
48 151  Leonardo, Carolina 17 2h 02' 30''
8  West Lady 6h 02' 52'' 97 8
24 115  Croguennoc, Faustine 16 1h 59' 40''
30 112  Tregouet, Maurene 17 2h 00' 42''
43 111  Andre, Coralie 17 2h 02' 30''
9  Pôle France Bourges 6h 04' 16'' 78 9
12 41  Boulais, Flavie 17 1h 59' 33''
32 44  Pernollet, Aurore 17 2h 02' 20''
34 46  Beaubrun, Lisa 18 2h 02' 23''
10  Occitanie 6h 04' 33'' 99 10
19 51  Feytou, Ilona 18 1h 59' 33''
36 52  Daumas, Noemie 17 2h 02' 30''
44 56  Fahy, Camille 17 2h 02' 30''
11  Belgium 6h 05' 14'' 103 11
27 23  Linthoudt, Jade 17 2h 00' 14''
37 21  Hendrickx, Julie 17 2h 02' 30''
39 26  Kiekens, Cleo 16 2h 02' 30''
12  Mixte Aura - CEVL - IDFR 6h 05' 57'' 121 12
17 81  Vulliet, Lison 18 1h 59' 33''
41 84  Radadi, Ambre 17 2h 02' 30''
63 82  Arnould, Flavie 17 2h 03' 54''
13  Normandie 6h 07' 47'' 132 13
11 71  Rayer, Eglantine 16 1h 59' 33''
56 72  Jacques, Axelle 17 2h 02' 37''
65 74  Bunel, Marion 16 2h 05' 37''
14  Watersley Race Development T.. 6h 11' 39'' 185 14
55 191  De Grave, Britt 17 2h 02' 30''
61 190  Hoefmans, Pem 17 2h 03' 23''
69 189  Timmermans, Iris 17 2h 05' 46''
15  Team Rytger 6h 11' 55'' 132 15
4 131  Ahtosalo, Anniina 17 1h 59' 33''
50 132  Ebras, Elisabeth 16 2h 02' 30''
78 134  Bengtsson, Felicia 17 2h 09' 52''
16  Talent Cycling 6h 12' 58'' 147 16
28 184  Wetering, Carola van de 18 2h 00' 28''
40 185  Prins, Willemijn 17 2h 02' 30''
79 183  Oudeman, Maud 17 2h 10' 00''
17  Slovakia 6h 14' 09'' 154 17
10 31  Kurnicka, Tereza 18 1h 59' 33''
60 32  Cisecka, Miriama 17 2h 03' 21''
84 35  Ticha, Kristina 16 2h 11' 15''
18  Bourgogne Franche Comte 6h 15' 50'' 170 18
29 92  Devaux, Pauline 17 2h 00' 32''
52 94  Requena, Camille 16 2h 02' 30''
89 95  Savina, Coralie 18 2h 12' 48''
19  NXTG U19 6h 16' 21'' 139 19
6 171  Vinke, Nienke 16 1h 59' 33''
42 174  Blei, Silke 17 2h 02' 30''
91 172  Arens, Maureen 18 2h 14' 18''
20  Pays de la Loire 6h 18' 05'' 168 20
13 61  Raby, Coline 18 1h 59' 33''
68 64  Legros, Kassandra 17 2h 05' 46''
87 63  Herrero, Zoe 16 2h 12' 46''
21  Savoie 6h 22' 29'' 224 21
71 101  Gaggi, Emma 17 2h 05' 57''
72 104  Arnaud, Saska 16 2h 06' 09''
81 106  Chelloug, Manon 17 2h 10' 23''
22  Sud de France 6h 43' 08'' 286 22
85 195  Larry, Aude 18 2h 11' 24''
100 198  Colln, Eline 17 2h 15' 52''
101 196  Biason, Romane 17 2h 15' 52''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 11  Riedmann, Linda 18  Germany 1h 58' 30''
2 121  Barale, Francesca 18  V02 Team Pink 1h 58' 31'' + 00' 01''
3 162  Meiden, Anna van der 16  WV Schijndel 1h 58' 31'' + 00' 01''
4 131  Ahtosalo, Anniina 17  Team Rytger 1h 59' 33'' + 01' 03''
5 161  Geurts, Mijntje 17  WV Schijndel 1h 59' 33'' + 01' 03''
6 171  Vinke, Nienke 16  NXTG U19 1h 59' 33'' + 01' 03''
7 153  Ruiz, Laura 16  Rio Miera - Meruelo 1h 59' 33'' + 01' 03''
8 12  Eberle, Lana 17  Germany 1h 59' 33'' + 01' 03''
9 182  Kopecky, Julia 16  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 03''
10 31  Kurnicka, Tereza 18  Slovakia 1h 59' 33'' + 01' 03''
11 71  Rayer, Eglantine 16  Normandie 1h 59' 33'' + 01' 03''
12 41  Boulais, Flavie 17  Pôle France Bourges 1h 59' 33'' + 01' 03''
13 61  Raby, Coline 18  Pays de la Loire 1h 59' 33'' + 01' 03''
14 124  Cipressi, Carlotta 17  V02 Team Pink 1h 59' 33'' + 01' 03''
15 15  Czapla, Justyna 17  Germany 1h 59' 33'' + 01' 03''
16 3  Gutierrez, Sandra 18  Spain 1h 59' 33'' + 01' 03''
17 81  Vulliet, Lison 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR 1h 59' 33'' + 01' 03''
18 180  Aintila, Wilma 17  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 03''
19 51  Feytou, Ilona 18  Occitanie 1h 59' 33'' + 01' 03''
20 141  Rosillo, Marta 17  CAF Turnkey Engineering 1h 59' 33'' + 01' 03''
21 177  Reijnhout, Rosita 17  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 03''
22 5  Puigdefabregas, Laia 16  Spain 1h 59' 33'' + 01' 03''
23 142  Moreno, Ainhoa 16  CAF Turnkey Engineering 1h 59' 33'' + 01' 03''
24 115  Croguennoc, Faustine 16  West Lady 1h 59' 40'' + 01' 10''
25 154  Ruiz, Lucia 16  Rio Miera - Meruelo 1h 59' 40'' + 01' 10''
26 166  Wolf, Babette van der 17  WV Schijndel 2h 00' 05'' + 01' 35''
27 23  Linthoudt, Jade 17  Belgium 2h 00' 14'' + 01' 44''
28 184  Wetering, Carola van de 18  Talent Cycling 2h 00' 28'' + 01' 58''
29 92  Devaux, Pauline 17  Bourgogne Franche Comte 2h 00' 32'' + 02' 02''
30 112  Tregouet, Maurene 17  West Lady 2h 00' 42'' + 02' 12''
31 16  Sigmund, Marla 17  Germany 2h 02' 14'' + 03' 44''
32 44  Pernollet, Aurore 17  Pôle France Bourges 2h 02' 20'' + 03' 50''
33 14  Simon, Jette 16  Germany 2h 02' 20'' + 03' 50''
34 46  Beaubrun, Lisa 18  Pôle France Bourges 2h 02' 23'' + 03' 53''
35 165  Vanhove, Marith 18  WV Schijndel 2h 02' 28'' + 03' 58''
36 52  Daumas, Noemie 17  Occitanie 2h 02' 30'' + 04' 00''
37 21  Hendrickx, Julie 17  Belgium 2h 02' 30'' + 04' 00''
38 164  Souren, Scarlett 17  WV Schijndel 2h 02' 30'' + 04' 00''
39 26  Kiekens, Cleo 16  Belgium 2h 02' 30'' + 04' 00''
40 185  Prins, Willemijn 17  Talent Cycling 2h 02' 30'' + 04' 00''
41 84  Radadi, Ambre 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 02' 30'' + 04' 00''
42 174  Blei, Silke 17  NXTG U19 2h 02' 30'' + 04' 00''
43 111  Andre, Coralie 17  West Lady 2h 02' 30'' + 04' 00''
44 56  Fahy, Camille 17  Occitanie 2h 02' 30'' + 04' 00''
45 126  Sanfilippo, Martina 16  V02 Team Pink 2h 02' 30'' + 04' 00''
46 146  Asencio, Estrella 17  CAF Turnkey Engineering 2h 02' 30'' + 04' 00''
47 163  Molen, Yuli van der 17  WV Schijndel 2h 02' 30'' + 04' 00''
48 151  Leonardo, Carolina 17  Rio Miera - Meruelo 2h 02' 30'' + 04' 00''
49 145  Capella, Margalida 17  CAF Turnkey Engineering 2h 02' 30'' + 04' 00''
50 132  Ebras, Elisabeth 16  Team Rytger 2h 02' 30'' + 04' 00''
51 4  Imaz, Nahia 16  Spain 2h 02' 30'' + 04' 00''
52 94  Requena, Camille 16  Bourgogne Franche Comte 2h 02' 30'' + 04' 00''
53 179  Gijsel, Dewi van 17  Restore Cycling Team 2h 02' 30'' + 04' 00''
54 22  Jooris, Febe 16  Belgium 2h 02' 30'' + 04' 00''
55 191  De Grave, Britt 17  Watersley Race Developme.. 2h 02' 30'' + 04' 00''
56 72  Jacques, Axelle 17  Normandie 2h 02' 37'' + 04' 07''
57 144  Jimenez, Estefania 16  CAF Turnkey Engineering 2h 02' 58'' + 04' 28''
58 53  Lisabois, Lola 16  Occitanie 2h 03' 04'' + 04' 34''
59 143  Morales, Almudena 17  CAF Turnkey Engineering 2h 03' 07'' + 04' 37''
60 32  Cisecka, Miriama 17  Slovakia 2h 03' 21'' + 04' 51''
61 190  Hoefmans, Pem 17  Watersley Race Developme.. 2h 03' 23'' + 04' 53''
62 13  Lantzsch, Selma 18  Germany 2h 03' 54'' + 05' 24''
63 82  Arnould, Flavie 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 03' 54'' + 05' 24''
64 24  Masure, Fien 17  Belgium 2h 04' 13'' + 05' 43''
65 74  Bunel, Marion 16  Normandie 2h 05' 37'' + 07' 07''
66 152  Munoz, Laura 17  Rio Miera - Meruelo 2h 05' 46'' + 07' 16''
67 76  Josse, Pauline 18  Normandie 2h 05' 46'' + 07' 16''
68 64  Legros, Kassandra 17  Pays de la Loire 2h 05' 46'' + 07' 16''
69 189  Timmermans, Iris 17  Watersley Race Developme.. 2h 05' 46'' + 07' 16''
70 85  Bernard, Floraine 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 05' 50'' + 07' 20''
71 101  Gaggi, Emma 17  Savoie 2h 05' 57'' + 07' 27''
72 104  Arnaud, Saska 16  Savoie 2h 06' 09'' + 07' 39''
73 54  Dezandez, Marie 16  Occitanie 2h 06' 09'' + 07' 39''
74 25  Wittevrongel, Lani 16  Belgium 2h 06' 10'' + 07' 40''
75 123  Bortolotti, Silvia 17  V02 Team Pink 2h 06' 10'' + 07' 40''
76 116  Menage, Lise 16  West Lady 2h 06' 10'' + 07' 40''
77 181  Visser, Tess de 17  Restore Cycling Team 2h 09' 44'' + 11' 14''
78 134  Bengtsson, Felicia 17  Team Rytger 2h 09' 52'' + 11' 22''
79 183  Oudeman, Maud 17  Talent Cycling 2h 10' 00'' + 11' 30''
80 6  Perez, Andrea 17  Spain 2h 10' 23'' + 11' 53''
81 106  Chelloug, Manon 17  Savoie 2h 10' 23'' + 11' 53''
82 114  Rouinsard, Emilie 17  West Lady 2h 10' 54'' + 12' 24''
83 1  Albert, Ainera 17  Spain 2h 11' 06'' + 12' 36''
84 35  Ticha, Kristina 16  Slovakia 2h 11' 15'' + 12' 45''
85 195  Larry, Aude 18  Sud de France 2h 11' 24'' + 12' 54''
86 42  Ollier, Benedicte 17  Pôle France Bourges 2h 12' 26'' + 13' 56''
87 63  Herrero, Zoe 16  Pays de la Loire 2h 12' 46'' + 14' 16''
88 75  Rigaux, Alizee 16  Normandie 2h 12' 48'' + 14' 18''
89 95  Savina, Coralie 18  Bourgogne Franche Comte 2h 12' 48'' + 14' 18''
90 55  Martinez, Margaux 16  Occitanie 2h 13' 45'' + 15' 15''
91 172  Arens, Maureen 18  NXTG U19 2h 14' 18'' + 15' 48''
92 173  Knaven, Mirre 16  NXTG U19 2h 14' 46'' + 16' 16''
93 133  Sander, Laura 16  Team Rytger 2h 15' 15'' + 16' 45''
94 175  Knaven, Senna 18  NXTG U19 2h 15' 27'' + 16' 57''
95 178  Thoolen, Femke 17  Restore Cycling Team 2h 15' 36'' + 17' 06''
96 83  Levite, Myriam 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 15' 41'' + 17' 11''
97 91  Borrion, Coline 17  Bourgogne Franche Comte 2h 15' 46'' + 17' 16''
98 43  Labastugue, Jade 17  Pôle France Bourges 2h 15' 52'' + 17' 22''
99 73  Bezin, Andrea 17  Normandie 2h 15' 52'' + 17' 22''
100 198  Colln, Eline 17  Sud de France 2h 15' 52'' + 17' 22''
101 196  Biason, Romane 17  Sud de France 2h 15' 52'' + 17' 22''
102 62  Boisson, Colyne 17  Pays de la Loire 2h 15' 59'' + 17' 29''
103 103  Bortoli, Alana 17  Savoie 2h 16' 12'' + 17' 42''
104 102  Duraffourg, Alexane 17  Savoie 2h 16' 28'' + 17' 58''
105 155  Perez, Marta 17  Rio Miera - Meruelo 2h 16' 38'' + 18' 08''
106 125  Sacchi, Chiara 16  V02 Team Pink 2h 16' 38'' + 18' 08''
107 45  Verschelde, Leane 17  Pôle France Bourges 2h 16' 59'' + 18' 29''
108 200  Lepaintre, Solene 17  Sud de France 2h 16' 59'' + 18' 29''
109 105  Marrel, Jessie 17  Savoie 2h 19' 55'' + 21' 25''
110 113  Denieul, Josephine 17  West Lady 2h 20' 43'' + 22' 13''
111 187  Maathuis, Nina 17  Talent Cycling 2h 21' 36'' + 23' 06''
112 96  Durand, Agathe 16  Bourgogne Franche Comte 2h 21' 56'' + 23' 26''
113 197  Boissiere, Madison 16  Sud de France 2h 21' 56'' + 23' 26''
114 188  Smith, Freja 18  Talent Cycling 2h 22' 11'' + 23' 41''
115 156  Vega, Carolina 16  Rio Miera - Meruelo 2h 22' 11'' + 23' 41''
116 186  Minck, Norah 17  Talent Cycling 2h 25' 50'' + 27' 20''
117 192  Nouweland, Bente van den 17  Watersley Race Developme.. 2h 25' 50'' + 27' 20''
118 193  Veen, Carmen van der 16  Watersley Race Developme.. 2h 25' 55'' + 27' 25''
119 86  Torres, Adriana 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 29' 35'' + 31' 05''
120 93  Etevenard, Andrea 17  Bourgogne Franche Comte 2h 29' 40'' + 31' 10''
121 66  Legendre, Maelys 18  Pays de la Loire 2h 29' 54'' + 31' 24''
122 65  Bonneau, Prioscillia 18  Pays de la Loire 2h 31' 53'' + 33' 23''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 165  Vanhove, Marith 18  WV Schijndel 20 pts
2 172  Arens, Maureen 18  NXTG U19 12 pts -8 pts
3 11  Riedmann, Linda 18  Germany 10 pts -10 pts
4 121  Barale, Francesca 18  V02 Team Pink 6 pts -14 pts
5 162  Meiden, Anna van der 16  WV Schijndel 4 pts -16 pts
6 171  Vinke, Nienke 16  NXTG U19 4 pts -16 pts
7 22  Jooris, Febe 16  Belgium 4 pts -16 pts
8 131  Ahtosalo, Anniina 17  Team Rytger 2 pts -18 pts
9 16  Sigmund, Marla 17  Germany 2 pts -18 pts
10 173  Knaven, Mirre 16  NXTG U19 2 pts -18 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Boulais, Flavie 17  Pôle France Bourges 7 pts
2 104  Arnaud, Saska 16  Savoie 7 pts 0 pts
3 71  Rayer, Eglantine 16  Normandie 5 pts -2 pts
4 85  Bernard, Floraine 18  Mixte Aura - CEVL - IDFR 5 pts -2 pts
5 121  Barale, Francesca 18  V02 Team Pink 3 pts -4 pts
6 16  Sigmund, Marla 17  Germany 3 pts -4 pts
7 11  Riedmann, Linda 18  Germany 1 pts -6 pts
8 166  Wolf, Babette van der 17  WV Schijndel 1 pts -6 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 162  Meiden, Anna van der 16  WV Schijndel 1h 58' 31''
2 171  Vinke, Nienke 16  NXTG U19 1h 59' 33'' + 01' 02''
3 153  Ruiz, Laura 16  Rio Miera - Meruelo 1h 59' 33'' + 01' 02''
4 182  Kopecky, Julia 16  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 02''
5 71  Rayer, Eglantine 16  Normandie 1h 59' 33'' + 01' 02''
6 15  Czapla, Justyna 17  Germany 1h 59' 33'' + 01' 02''
7 180  Aintila, Wilma 17  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 02''
8 177  Reijnhout, Rosita 17  Restore Cycling Team 1h 59' 33'' + 01' 02''
9 5  Puigdefabregas, Laia 16  Spain 1h 59' 33'' + 01' 02''
10 142  Moreno, Ainhoa 16  CAF Turnkey Engineering 1h 59' 33'' + 01' 02''
11 115  Croguennoc, Faustine 16  West Lady 1h 59' 40'' + 01' 09''
12 154  Ruiz, Lucia 16  Rio Miera - Meruelo 1h 59' 40'' + 01' 09''
13 166  Wolf, Babette van der 17  WV Schijndel 2h 00' 05'' + 01' 34''
14 23  Linthoudt, Jade 17  Belgium 2h 00' 14'' + 01' 43''
15 112  Tregouet, Maurene 17  West Lady 2h 00' 42'' + 02' 11''
16 44  Pernollet, Aurore 17  Pôle France Bourges 2h 02' 20'' + 03' 49''
17 14  Simon, Jette 16  Germany 2h 02' 20'' + 03' 49''
18 26  Kiekens, Cleo 16  Belgium 2h 02' 30'' + 03' 59''
19 84  Radadi, Ambre 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 02' 30'' + 03' 59''
20 111  Andre, Coralie 17  West Lady 2h 02' 30'' + 03' 59''
21 126  Sanfilippo, Martina 16  V02 Team Pink 2h 02' 30'' + 03' 59''
22 151  Leonardo, Carolina 17  Rio Miera - Meruelo 2h 02' 30'' + 03' 59''
23 132  Ebras, Elisabeth 16  Team Rytger 2h 02' 30'' + 03' 59''
24 4  Imaz, Nahia 16  Spain 2h 02' 30'' + 03' 59''
25 94  Requena, Camille 16  Bourgogne Franche Comte 2h 02' 30'' + 03' 59''
26 179  Gijsel, Dewi van 17  Restore Cycling Team 2h 02' 30'' + 03' 59''
27 22  Jooris, Febe 16  Belgium 2h 02' 30'' + 03' 59''
28 191  De Grave, Britt 17  Watersley Race Developme.. 2h 02' 30'' + 03' 59''
29 144  Jimenez, Estefania 16  CAF Turnkey Engineering 2h 02' 58'' + 04' 27''
30 53  Lisabois, Lola 16  Occitanie 2h 03' 04'' + 04' 33''
31 143  Morales, Almudena 17  CAF Turnkey Engineering 2h 03' 07'' + 04' 36''
32 190  Hoefmans, Pem 17  Watersley Race Developme.. 2h 03' 23'' + 04' 52''
33 74  Bunel, Marion 16  Normandie 2h 05' 37'' + 07' 06''
34 104  Arnaud, Saska 16  Savoie 2h 06' 09'' + 07' 38''
35 54  Dezandez, Marie 16  Occitanie 2h 06' 09'' + 07' 38''
36 25  Wittevrongel, Lani 16  Belgium 2h 06' 10'' + 07' 39''
37 116  Menage, Lise 16  West Lady 2h 06' 10'' + 07' 39''
38 106  Chelloug, Manon 17  Savoie 2h 10' 23'' + 11' 52''
39 35  Ticha, Kristina 16  Slovakia 2h 11' 15'' + 12' 44''
40 63  Herrero, Zoe 16  Pays de la Loire 2h 12' 46'' + 14' 15''
41 75  Rigaux, Alizee 16  Normandie 2h 12' 48'' + 14' 17''
42 55  Martinez, Margaux 16  Occitanie 2h 13' 45'' + 15' 14''
43 173  Knaven, Mirre 16  NXTG U19 2h 14' 46'' + 16' 15''
44 133  Sander, Laura 16  Team Rytger 2h 15' 15'' + 16' 44''
45 178  Thoolen, Femke 17  Restore Cycling Team 2h 15' 36'' + 17' 05''
46 83  Levite, Myriam 17  Mixte Aura - CEVL - IDFR 2h 15' 41'' + 17' 10''
47 196  Biason, Romane 17  Sud de France 2h 15' 52'' + 17' 21''
48 103  Bortoli, Alana 17  Savoie 2h 16' 12'' + 17' 41''
49 102  Duraffourg, Alexane 17  Savoie 2h 16' 28'' + 17' 57''
50 155  Perez, Marta 17  Rio Miera - Meruelo 2h 16' 38'' + 18' 07''
51 125  Sacchi, Chiara 16  V02 Team Pink 2h 16' 38'' + 18' 07''
52 45  Verschelde, Leane 17  Pôle France Bourges 2h 16' 59'' + 18' 28''
53 113  Denieul, Josephine 17  West Lady 2h 20' 43'' + 22' 12''
54 187  Maathuis, Nina 17  Talent Cycling 2h 21' 36'' + 23' 05''
55 96  Durand, Agathe 16  Bourgogne Franche Comte 2h 21' 56'' + 23' 25''
56 197  Boissiere, Madison 16  Sud de France 2h 21' 56'' + 23' 25''
57 156  Vega, Carolina 16  Rio Miera - Meruelo 2h 22' 11'' + 23' 40''
58 193  Veen, Carmen van der 16  Watersley Race Developme.. 2h 25' 55'' + 27' 24''
59 93  Etevenard, Andrea 17  Bourgogne Franche Comte 2h 29' 40'' + 31' 09''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Germany 5h 57' 36''
2  WV Schijndel 5h 58' 09'' + 00' 33''
3  Restore Cycling Team 5h 58' 39'' + 01' 03''
4  V02 Team Pink 6h 00' 34'' + 02' 58''
5  Spain 6h 01' 36'' + 04' 00''
6  CAF Turnkey Engineering 6h 01' 36'' + 04' 00''
7  Rio Miera - Meruelo 6h 01' 43'' + 04' 07''
8  West Lady 6h 02' 52'' + 05' 16''
9  Pôle France Bourges 6h 04' 16'' + 06' 40''
10  Occitanie 6h 04' 33'' + 06' 57''
11  Belgium 6h 05' 14'' + 07' 38''
12  Mixte Aura - CEVL - IDFR 6h 05' 57'' + 08' 21''
13  Normandie 6h 07' 47'' + 10' 11''
14  Watersley Race Development Team U19 6h 11' 39'' + 14' 03''
15  Team Rytger 6h 11' 55'' + 14' 19''
16  Talent Cycling 6h 12' 58'' + 15' 22''
17  Slovakia 6h 14' 09'' + 16' 33''
18  Bourgogne Franche Comte 6h 15' 50'' + 18' 14''
19  NXTG U19 6h 16' 21'' + 18' 45''
20  Pays de la Loire 6h 18' 05'' + 20' 29''
21  Savoie 6h 22' 29'' + 24' 53''
22  Sud de France 6h 43' 08'' + 45' 32''


© Wijnreder Media