Châtellerault - Pleumartin (110.7 km)

Route

 29 August 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Châtellerault
 Finish  Pleumartin
 Distance  110.7 km  (68.8 mi)
 Speed  42.342 km/h  (26.310 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Laporte, Chri.. (COF) 10h 51' 32''
 Malucelli, Ma.. (CJR) 52 points
 Minnaard, Marco (WGG) 22 points
 Molly, Kenny (WVA) 10h 51' 43''
 Androni Giocattoli-S.. 32h 35' 36''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 73  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider.. 2h 36' 52'' 105 6 - -
2 96  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 2 1 - -
3 162  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 91 4 - 36
4 111  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 52 13 - -
5 14  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 6 3 9 -
6 32  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 55 17 - -
7 5  Jerman, Žiga 21  Groupama-FDJ + 00' 00'' 68 14 - 25
8 41  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie + 00' 00'' 18 20 - 8
9 52  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 7 5 - 2
10 125  Joyce, Colin 25  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 8 7 - 3
11 152  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 65 28 - -
12 55  Ledanois, Kévin 26  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 16 24 - -
13 71  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 00'' 66 25 - -
14 36  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 38 32 - -
15 93  Banaszek, Alan 21  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 99 37 - 42
16 174  Pasqualon, Andrea 31  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 5 10 - -
17 63  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 85 - - 32
18 37  Trarieux, Julien 27  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 96 - - -
19 26  Soupe, Geoffrey 31  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 72 - - -
20 163  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 24 - - -
21 75  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 00'' 15 - - -
22 84  Guardini, Andrea 30  Bardiani-CSF + 00' 00'' 69 - - -
23 107  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 9 18 - 4
24 65  Manzin, Lorrenzo 25  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 79 11 - 29
25 127  Murphy, John 34  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 31 - - -
26 62  Chevalier, Maxime 20  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 20 35 - 10
27 21  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 1 2 - -
28 137  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto + 00' 00'' 10 12 - -
29 53  Lecamus-Lambert, Flor.. 20  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 111 - - 46
30 82  Barbin, Enrico 29  Bardiani-CSF + 00' 00'' 12 34 - -
31 51  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 17 - - 7
32 145  Six, Franklin 22  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 32 - - 14
33 175  Vallée, Boris 26  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 13 21 - -
34 74  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 00'' 37 - - 15
35 72  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 00'' 14 26 - 6
36 123  McNulty, Brandon 21  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 19 - - 9
37 54  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 25 - - 11
38 156  Niekerk, Morné van van 24  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 30 - - 13
39 133  Pinto, Edgar 34  W52-FC Porto + 00' 00'' 21 - - -
40 4  Geniets, Kévin 22  Groupama-FDJ + 00' 00'' 40 - - 16
41 143  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 3 15 4 1
42 136  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto + 00' 00'' 33 - - -
43 141  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 23 31 - -
44 85  Romano, Francesco 22  Bardiani-CSF + 00' 00'' 97 - - 41
45 81  Albanese, Vincenzo 22  Bardiani-CSF + 00' 00'' 11 9 - 5
46 151  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 106 - - -
47 76  Viel, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 00'' 84 29 5 31
48 165  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 86 - - 33
49 7  Scotson, Miles 25  Groupama-FDJ + 00' 00'' 41 - - 17
50 57  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 36 - - -
51 115  Cimolai, Davide 30  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 4 8 - -
52 91  Mora, Sebastian 31  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 29 - - -
53 112  Brändle, Matthias 29  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 53 38 11 -
54 47  Terpstra, Niki 35  Total Direct Energie + 00' 00'' 27 - - -
55 171  De Decker, Alfdan 22  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 45 - - 18
56 83  Carboni, Giovanni 23  Bardiani-CSF + 00' 00'' 47 - - 19
57 134  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto + 00' 00'' 101 - - 43
58 154  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 22 22 - -
59 33  Kasperkiewicz, Przemy.. 25  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 26 - - 12
60 43  Gaudin, Damien 33  Total Direct Energie + 00' 00'' 42 - - -
61 42  Cousin, Jérôme 30  Total Direct Energie + 00' 00'' 103 - - -
62 35  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 61 23 2 -
63 11  Gallopin, Tony 31  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 28 - - -
64 124  Dal-Cin, Matteo 28  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 107 - - -
65 114  Cataford, Alex 25  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 43 - - -
66 121  Anderson, Ryan 32  Rally UHC Cycling + 00' 00'' 44 - - -
67 12  Gougeard, Alexis 26  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 39 - - -
68 176  Delacroix, Théo 20  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 74 - - 26
69 157  Paillot, Yoann 28  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 34 - - -
70 105  Bravo, Garikoitz 30  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 00'' 60 27 6 -
71 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 98 - - -
72 132  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto + 00' 00'' 46 - - -
73 113  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 50 - - -
74 153  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 + 00' 00'' 67 - - -
75 31  Guérin, Alexis 27  Delko-Marseille Provence + 00' 00'' 51 - - -
76 61  Cam, Maxime 27  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 80 - - -
77 23  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 35 - - -
78 17  Hänninen, Jaakko 22  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 63 - - 23
79 56  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic + 00' 00'' 59 16 10 22
80 95  Irisarri, Jon 23  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 64 - - 24
81 1  Molard, Rudy 29  Groupama-FDJ + 00' 00'' 56 - - -
82 116  Niv, Guy 25  Israel Cycling Academy + 00' 00'' 49 - - 20
83 147  Huys, Laurens 20  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 87 - - 34
84 13  Geniez, Alexandre 31  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 75 - - -
85 25  Perez, Anthony 28  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 62 39 12 -
86 64  Lecroq, Jérémy 24  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 81 - - 30
87 166  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 57 - - 21
88 3  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ + 00' 00'' 70 - - -
89 172  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team + 00' 00'' 71 30 1 -
90 66  Bagot, Yoann 31  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 112 - - -
91 16  Domont, Axel 29  Ag2r La Mondiale + 00' 00'' 102 - - -
92 97  Nicolau, Joel 21  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 109 - 8 45
93 92  Moreira, Mauricio 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 108 - - 44
94 161  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 00'' 58 - - -
95 45  Nauleau, Bryan 31  Total Direct Energie + 00' 00'' 88 - - -
96 22  Chétout, Loïc 26  Cofidis, solutions crédits + 00' 00'' 54 - - -
97 146  Wirtgen, Tom 23  Wallonie-Bruxelles + 00' 31'' 77 - - 28
98 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale + 00' 31'' 90 - - -
99 2  Roux, Anthony 32  Groupama-FDJ + 00' 45'' 78 - - -
100 6  Konovalovas, Ignatas 33  Groupama-FDJ + 00' 45'' 82 - - -
101 104  Irizar, Julen 24  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 45'' 94 - - 39
102 44  Grellier, Fabien 24  Total Direct Energie + 00' 47'' 95 - - 40
103 126  Tuft, Svein 42  Rally UHC Cycling + 00' 47'' 83 - - -
104 167  Vaubourzeix, Thomas 30  Natura4Ever-Roubaix Lill.. + 00' 50'' 110 - - -
105 155  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 + 00' 55'' 100 - - -
106 103  López, Juan 25  Euskadi Basque Country-M.. + 01' 29'' 73 36 3 -
107 144  Robeet, Ludovic 25  Wallonie-Bruxelles + 01' 40'' 92 - - 37
108 86  Rota, Lorenzo 24  Bardiani-CSF + 02' 19'' 76 33 7 27
109 117  Renard, Alexis 20  Israel Cycling Academy + 02' 49'' 89 - - 35
110 102  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. + 04' 33'' 115 40 13 -
111 87  Savini, Daniel 21  Bardiani-CSF + 04' 55'' 93 - - 38
112 27  Leyder, Pit 22  Cofidis, solutions crédits + 05' 05'' 116 - - 48
113 46  Hivert, Jonathan 34  Total Direct Energie + 05' 05'' 104 - - -
114 173  De Winter, Ludwig 26  Wanty-Gobert Cycling Team + 05' 05'' 113 - - -
115 24  Mathis, Marco 25  Cofidis, solutions crédits + 05' 07'' 114 - - 47
116 142  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 48 19 - -
DNS 94  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Androni Giocattoli-Sidermec 7h 50' 36'' 35 1
1 73  Pelucchi, Matteo 30 2h 36' 52''
13 71  Benfatto, Marco 31 2h 36' 52''
21 75  Busato, Matteo 31 2h 36' 52''
2  Delko-Marseille Provence 7h 50' 36'' 38 4
6 32  Jones, Brenton 27 2h 36' 52''
14 36  Šiškevičius, Evaldas 30 2h 36' 52''
18 37  Trarieux, Julien 27 2h 36' 52''
3  Team Arkéa-Samsic 7h 50' 36'' 50 2
9 52  Welten, Bram 22 2h 36' 52''
12 55  Ledanois, Kévin 26 2h 36' 52''
29 53  Lecamus-Lambert, Flor.. 20 2h 36' 52''
4  Vital Concept-B&B Hôtels 7h 50' 36'' 67 18
17 63  Garel, Adrien 23 2h 36' 52''
24 65  Manzin, Lorrenzo 25 2h 36' 52''
26 62  Chevalier, Maxime 20 2h 36' 52''
5  Caja Rural-Seguros RGA 7h 50' 36'' 69 5
2 96  Malucelli, Matteo 25 2h 36' 52''
15 93  Banaszek, Alan 21 2h 36' 52''
52 91  Mora, Sebastian 31 2h 36' 52''
6  Natura4Ever-Roubaix Lille Mé.. 7h 50' 36'' 71 16
3 162  Barbier, Pierre 21 2h 36' 52''
20 163  Dernies, Tom 28 2h 36' 52''
48 165  Idjouadienne, Pierre 23 2h 36' 52''
7  Rally UHC Cycling 7h 50' 36'' 71 9
10 125  Joyce, Colin 25 2h 36' 52''
25 127  Murphy, John 34 2h 36' 52''
36 123  McNulty, Brandon 21 2h 36' 52''
8  St Michel-Auber 93 7h 50' 36'' 95 11
11 152  Hurel, Tony 31 2h 36' 52''
38 156  Niekerk, Morné van 24 2h 36' 52''
46 151  Feillu, Romain 35 2h 36' 52''
9  Groupama-FDJ 7h 50' 36'' 96 15
7 5  Jerman, Žiga 21 2h 36' 52''
40 4  Geniets, Kévin 22 2h 36' 52''
49 7  Scotson, Miles 25 2h 36' 52''
10  Bardiani-CSF 7h 50' 36'' 96 3
22 84  Guardini, Andrea 30 2h 36' 52''
30 82  Barbin, Enrico 29 2h 36' 52''
44 85  Romano, Francesco 22 2h 36' 52''
11  Wanty-Gobert Cycling Team 7h 50' 36'' 104 6
16 174  Pasqualon, Andrea 31 2h 36' 52''
33 175  Vallée, Boris 26 2h 36' 52''
55 171  De Decker, Alfdan 22 2h 36' 52''
12  Israel Cycling Academy 7h 50' 36'' 108 12
4 111  Barbier, Rudy 26 2h 36' 52''
51 115  Cimolai, Davide 30 2h 36' 52''
53 112  Brändle, Matthias 29 2h 36' 52''
13  W52-FC Porto 7h 50' 36'' 109 8
28 137  Caldeira, Samuel 33 2h 36' 52''
39 133  Pinto, Edgar 34 2h 36' 52''
42 136  Mestre, Ricardo 35 2h 36' 52''
14  Wallonie-Bruxelles 7h 50' 36'' 116 10
32 145  Six, Franklin 22 2h 36' 52''
41 143  Molly, Kenny 22 2h 36' 52''
43 141  Ista, Kevyn 34 2h 36' 52''
15  Total Direct Energie 7h 50' 36'' 122 13
8 41  Boudat, Thomas 25 2h 36' 52''
54 47  Terpstra, Niki 35 2h 36' 52''
60 43  Gaudin, Damien 33 2h 36' 52''
16  Cofidis, solutions crédits 7h 50' 36'' 123 14
19 26  Soupe, Geoffrey 31 2h 36' 52''
27 21  Laporte, Christophe 26 2h 36' 52''
77 23  Lemoine, Cyril 36 2h 36' 52''
17  Ag2r La Mondiale 7h 50' 36'' 135 7
5 14  Duval, Julien 29 2h 36' 52''
63 11  Gallopin, Tony 31 2h 36' 52''
67 12  Gougeard, Alexis 26 2h 36' 52''
18  Euskadi Basque Country-Murias 7h 51' 21'' 194 17
23 107  Viejo, Dani 21 2h 36' 52''
70 105  Bravo, Garikoitz 30 2h 36' 52''
101 104  Irizar, Julen 24 2h 37' 37''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 10h 51' 32'' -
2 96  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA 10h 51' 42'' + 00' 10'' + 1
3 143  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 43'' + 00' 11'' - 1
4 115  Cimolai, Davide 30  Israel Cycling Academy 10h 51' 46'' + 00' 14'' -
5 174  Pasqualon, Andrea 31  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 51' 48'' + 00' 16'' -
6 14  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 10h 51' 49'' + 00' 17'' + 4
7 52  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
8 125  Joyce, Colin 25  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
9 107  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 2
10 137  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
11 81  Albanese, Vincenzo 22  Bardiani-CSF 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 3
12 82  Barbin, Enrico 29  Bardiani-CSF 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 2
13 175  Vallée, Boris 26  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 51' 52'' + 00' 20'' -
14 72  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 2
15 75  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 2
16 55  Ledanois, Kévin 26  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 7
17 51  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
18 41  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 12
19 123  McNulty, Brandon 21  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
20 62  Chevalier, Maxime 20  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 6
21 133  Pinto, Edgar 34  W52-FC Porto 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 2
22 154  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 7
23 141  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 4
24 163  Dernies, Tom 28  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 13
25 54  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 7
26 33  Kasperkiewicz, Przemyslaw 25  Delko-Marseille Provence 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 4
27 47  Terpstra, Niki 35  Total Direct Energie 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 2
28 11  Gallopin, Tony 31  Ag2r La Mondiale 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 8
29 91  Mora, Sebastian 31  Caja Rural-Seguros RGA 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
30 156  Niekerk, Morné van 24  St Michel-Auber 93 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 4
31 127  Murphy, John 34  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 10
32 145  Six, Franklin 22  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 7
33 136  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 3
34 157  Paillot, Yoann 28  St Michel-Auber 93 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 10
35 23  Lemoine, Cyril 36  Cofidis, solutions crédits 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 14
36 57  Jarrier, Benoît 30  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
37 74  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 5
38 36  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 11
39 12  Gougeard, Alexis 26  Ag2r La Mondiale 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 8
40 4  Geniets, Kévin 22  Groupama-FDJ 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 4
41 7  Scotson, Miles 25  Groupama-FDJ 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 4
42 43  Gaudin, Damien 33  Total Direct Energie 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 4
43 114  Cataford, Alex 25  Israel Cycling Academy 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 3
44 121  Anderson, Ryan 32  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 1
45 171  De Decker, Alfdan 22  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 3
46 132  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 10h 51' 52'' + 00' 20'' -
47 83  Carboni, Giovanni 23  Bardiani-CSF 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 3
48 142  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 19
49 116  Niv, Guy 25  Israel Cycling Academy 10h 51' 52'' + 00' 20'' - 2
50 113  Carisey, Clément 27  Israel Cycling Academy 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 1
51 31  Guérin, Alexis 27  Delko-Marseille Provence 10h 51' 52'' + 00' 20'' + 1
52 111  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy 10h 52' 05'' + 00' 33'' + 1
53 112  Brändle, Matthias 29  Israel Cycling Academy 10h 52' 12'' + 00' 40'' + 1
54 22  Chétout, Loïc 26  Cofidis, solutions crédits 10h 52' 26'' + 00' 54'' + 1
55 32  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence 10h 52' 46'' + 01' 14'' + 1
56 1  Molard, Rudy 29  Groupama-FDJ 10h 52' 47'' + 01' 15'' + 1
57 166  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 52' 47'' + 01' 15'' + 1
58 161  Antomarchi, Julien 35  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 52' 47'' + 01' 15'' + 1
59 56  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 10h 53' 00'' + 01' 28'' + 1
60 105  Bravo, Garikoitz 30  Euskadi Basque Country-M.. 10h 53' 03'' + 01' 31'' + 1
61 35  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence 10h 53' 03'' + 01' 31'' + 1
62 25  Perez, Anthony 28  Cofidis, solutions crédits 10h 53' 05'' + 01' 33'' + 1
63 17  Hänninen, Jaakko 22  Ag2r La Mondiale 10h 53' 08'' + 01' 36'' + 1
64 95  Irisarri, Jon 23  Caja Rural-Seguros RGA 10h 53' 08'' + 01' 36'' + 1
65 152  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 10h 54' 23'' + 02' 51'' + 1
66 71  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 54' 48'' + 03' 16'' + 1
67 153  Jakin, Alo 32  St Michel-Auber 93 10h 54' 48'' + 03' 16'' + 3
68 5  Jerman, Žiga 21  Groupama-FDJ 10h 55' 00'' + 03' 28'' + 3
69 84  Guardini, Andrea 30  Bardiani-CSF 10h 55' 00'' + 03' 28'' + 4
70 3  Duchesne, Antoine 27  Groupama-FDJ 10h 55' 00'' + 03' 28'' + 2
71 172  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 55' 45'' + 04' 13'' + 4
72 26  Soupe, Geoffrey 31  Cofidis, solutions crédits 10h 56' 12'' + 04' 40'' + 4
73 103  López, Juan 25  Euskadi Basque Country-M.. 10h 56' 16'' + 04' 44'' - 5
74 176  Delacroix, Théo 20  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 56' 22'' + 04' 50'' + 5
75 13  Geniez, Alexandre 31  Ag2r La Mondiale 10h 56' 40'' + 05' 08'' + 8
76 86  Rota, Lorenzo 24  Bardiani-CSF 10h 57' 05'' + 05' 33'' - 7
77 146  Wirtgen, Tom 23  Wallonie-Bruxelles 10h 57' 06'' + 05' 34'' + 3
78 2  Roux, Anthony 32  Groupama-FDJ 10h 57' 07'' + 05' 35'' -
79 65  Manzin, Lorrenzo 25  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 57' 11'' + 05' 39'' + 5
80 61  Cam, Maxime 27  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 57' 15'' + 05' 43'' + 5
81 64  Lecroq, Jérémy 24  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 57' 15'' + 05' 43'' + 5
82 6  Konovalovas, Ignatas 33  Groupama-FDJ 10h 57' 22'' + 05' 50'' - 1
83 126  Tuft, Svein 42  Rally UHC Cycling 10h 57' 24'' + 05' 52'' - 1
84 76  Viel, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 58' 19'' + 06' 47'' + 4
85 63  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 58' 20'' + 06' 48'' + 5
86 165  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 58' 20'' + 06' 48'' + 3
87 147  Huys, Laurens 20  Wallonie-Bruxelles 10h 58' 46'' + 07' 14'' + 6
88 45  Nauleau, Bryan 31  Total Direct Energie 10h 58' 46'' + 07' 14'' + 4
89 117  Renard, Alexis 20  Israel Cycling Academy 10h 59' 04'' + 07' 32'' - 12
90 15  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 10h 59' 17'' + 07' 45'' + 1
91 162  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 59' 34'' + 08' 02'' + 3
92 144  Robeet, Ludovic 25  Wallonie-Bruxelles 10h 59' 47'' + 08' 15'' - 5
93 87  Savini, Daniel 21  Bardiani-CSF 11h 00' 40'' + 09' 08'' - 19
94 104  Irizar, Julen 24  Euskadi Basque Country-M.. 11h 01' 12'' + 09' 40'' + 1
95 44  Grellier, Fabien 24  Total Direct Energie 11h 01' 25'' + 09' 53'' + 1
96 37  Trarieux, Julien 27  Delko-Marseille Provence 11h 01' 34'' + 10' 02'' + 3
97 85  Romano, Francesco 22  Bardiani-CSF 11h 01' 34'' + 10' 02'' + 3
98 164  Gouault, Pierre 26  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 11h 01' 34'' + 10' 02'' -
99 93  Banaszek, Alan 21  Caja Rural-Seguros RGA 11h 02' 33'' + 11' 01'' + 2
100 155  Maldonado, Anthony 28  St Michel-Auber 93 11h 03' 53'' + 12' 21'' + 2
101 134  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 11h 04' 30'' + 12' 58'' + 3
102 16  Domont, Axel 29  Ag2r La Mondiale 11h 04' 30'' + 12' 58'' + 1
103 42  Cousin, Jérôme 30  Total Direct Energie 11h 04' 55'' + 13' 23'' + 2
104 46  Hivert, Jonathan 34  Total Direct Energie 11h 05' 43'' + 14' 11'' - 7
105 73  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider.. 11h 06' 51'' + 15' 19'' + 1
106 151  Feillu, Romain 35  St Michel-Auber 93 11h 08' 28'' + 16' 56'' + 2
107 124  Dal-Cin, Matteo 28  Rally UHC Cycling 11h 08' 28'' + 16' 56'' + 3
108 92  Moreira, Mauricio 24  Caja Rural-Seguros RGA 11h 08' 28'' + 16' 56'' - 1
109 97  Nicolau, Joel 21  Caja Rural-Seguros RGA 11h 08' 28'' + 16' 56'' -
110 167  Vaubourzeix, Thomas 30  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 11h 10' 08'' + 18' 36'' + 1
111 53  Lecamus-Lambert, Florentin 20  Team Arkéa-Samsic 11h 10' 21'' + 18' 49'' + 1
112 66  Bagot, Yoann 31  Vital Concept-B&B Hô.. 11h 12' 13'' + 20' 41'' + 2
113 173  De Winter, Ludwig 26  Wanty-Gobert Cycling Team 11h 17' 18'' + 25' 46'' -
114 24  Mathis, Marco 25  Cofidis, solutions crédits 11h 20' 00'' + 28' 28'' + 1
115 102  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. 11h 23' 23'' + 31' 51'' + 1
116 27  Leyder, Pit 22  Cofidis, solutions crédits 11h 23' 50'' + 32' 18'' + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 96  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA 52 pts + 1
2 21  Laporte, Christophe 26  Cofidis, solutions crédits 50 pts -2 pts - 1
3 14  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 30 pts -22 pts + 7
4 162  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 30 pts -22 pts + 7
5 52  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 29 pts -23 pts - 2
6 73  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider.. 25 pts -27 pts
7 125  Joyce, Colin 25  Rally UHC Cycling 25 pts -27 pts - 2
8 115  Cimolai, Davide 30  Israel Cycling Academy 20 pts -32 pts - 4
9 81  Albanese, Vincenzo 22  Bardiani-CSF 17 pts -35 pts - 3
10 174  Pasqualon, Andrea 31  Wanty-Gobert Cycling Team 16 pts -36 pts - 3
11 65  Manzin, Lorrenzo 25  Vital Concept-B&B Hô.. 16 pts -36 pts - 3
12 137  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 14 pts -38 pts - 3
13 111  Barbier, Rudy 26  Israel Cycling Academy 14 pts -38 pts
14 5  Jerman, Žiga 21  Groupama-FDJ 13 pts -39 pts + 8
15 143  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles 12 pts -40 pts - 3
16 56  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 10 pts -42 pts - 3
17 32  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence 10 pts -42 pts
18 107  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. 9 pts -43 pts - 4
19 142  Liepiņš, Emīls 26  Wallonie-Bruxelles 9 pts -43 pts - 4
20 41  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 8 pts -44 pts
21 175  Vallée, Boris 26  Wanty-Gobert Cycling Team 7 pts -45 pts - 5
22 154  Maurelet, Flavien 28  St Michel-Auber 93 7 pts -45 pts - 5
23 35  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence 6 pts -46 pts - 5
24 55  Ledanois, Kévin 26  Team Arkéa-Samsic 6 pts -46 pts + 1
25 71  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. 6 pts -46 pts - 1
26 72  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. 5 pts -47 pts - 7
27 105  Bravo, Garikoitz 30  Euskadi Basque Country-M.. 5 pts -47 pts - 7
28 152  Hurel, Tony 31  St Michel-Auber 93 5 pts -47 pts
29 76  Viel, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 5 pts -47 pts - 8
30 172  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 4 pts -48 pts - 7
31 141  Ista, Kevyn 34  Wallonie-Bruxelles 2 pts -50 pts - 5
32 36  Šiškevičius, Evaldas 30  Delko-Marseille Provence 2 pts -50 pts
33 86  Rota, Lorenzo 24  Bardiani-CSF 2 pts -50 pts
34 82  Barbin, Enrico 29  Bardiani-CSF 1 pts -51 pts - 7
35 62  Chevalier, Maxime 20  Vital Concept-B&B Hô.. 1 pts -51 pts - 7
36 103  López, Juan 25  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts -51 pts
37 93  Banaszek, Alan 21  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -51 pts
38 112  Brändle, Matthias 29  Israel Cycling Academy -5 pts -57 pts - 9
39 25  Perez, Anthony 28  Cofidis, solutions crédits -5 pts -57 pts - 9
40 102  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. -5 pts -57 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 172  Minnaard, Marco 30  Wanty-Gobert Cycling Team 22 pts -
2 35  Navardauskas, Ramunas 31  Delko-Marseille Provence 16 pts -6 pts -
3 103  López, Juan 25  Euskadi Basque Country-M.. 12 pts -10 pts
4 143  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles 8 pts -14 pts - 1
5 76  Viel, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 8 pts -14 pts - 1
6 105  Bravo, Garikoitz 30  Euskadi Basque Country-M.. 7 pts -15 pts - 1
7 86  Rota, Lorenzo 24  Bardiani-CSF 5 pts -17 pts
8 97  Nicolau, Joel 21  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -19 pts - 2
9 14  Duval, Julien 29  Ag2r La Mondiale 2 pts -20 pts
10 56  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 1 pts -21 pts - 3
11 112  Brändle, Matthias 29  Israel Cycling Academy -1 pts -23 pts - 3
12 25  Perez, Anthony 28  Cofidis, solutions crédits -1 pts -23 pts - 3
13 102  Barrenetxea, Ander 27  Euskadi Basque Country-M.. -1 pts -23 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 143  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 43'' -
2 52  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 09'' -
3 125  Joyce, Colin 25  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 09'' -
4 107  Viejo, Dani 21  Euskadi Basque Country-M.. 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
5 81  Albanese, Vincenzo 22  Bardiani-CSF 10h 51' 52'' + 00' 09'' - 1
6 72  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 51' 52'' + 00' 09'' -
7 51  Swift, Connor 23  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 09'' -
8 41  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 3
9 123  McNulty, Brandon 21  Rally UHC Cycling 10h 51' 52'' + 00' 09'' - 1
10 62  Chevalier, Maxime 20  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 51' 52'' + 00' 09'' -
11 54  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
12 33  Kasperkiewicz, Przemyslaw 25  Delko-Marseille Provence 10h 51' 52'' + 00' 09'' - 3
13 156  Niekerk, Morné van 24  St Michel-Auber 93 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
14 145  Six, Franklin 22  Wallonie-Bruxelles 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
15 74  Rumac, Josip 24  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
16 4  Geniets, Kévin 22  Groupama-FDJ 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
17 7  Scotson, Miles 25  Groupama-FDJ 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 1
18 171  De Decker, Alfdan 22  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 2
19 83  Carboni, Giovanni 23  Bardiani-CSF 10h 51' 52'' + 00' 09'' + 2
20 116  Niv, Guy 25  Israel Cycling Academy 10h 51' 52'' + 00' 09'' - 1
21 166  Leroux, Samuel 24  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 52' 47'' + 01' 04'' + 1
22 56  Riou, Alan 22  Team Arkéa-Samsic 10h 53' 00'' + 01' 17'' + 1
23 17  Hänninen, Jaakko 22  Ag2r La Mondiale 10h 53' 08'' + 01' 25'' + 1
24 95  Irisarri, Jon 23  Caja Rural-Seguros RGA 10h 53' 08'' + 01' 25'' + 1
25 5  Jerman, Žiga 21  Groupama-FDJ 10h 55' 00'' + 03' 17'' + 2
26 176  Delacroix, Théo 20  Wanty-Gobert Cycling Team 10h 56' 22'' + 04' 39'' + 4
27 86  Rota, Lorenzo 24  Bardiani-CSF 10h 57' 05'' + 05' 22'' - 1
28 146  Wirtgen, Tom 23  Wallonie-Bruxelles 10h 57' 06'' + 05' 23'' + 3
29 65  Manzin, Lorrenzo 25  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 57' 11'' + 05' 28'' + 3
30 64  Lecroq, Jérémy 24  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 57' 15'' + 05' 32'' + 3
31 76  Viel, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 10h 58' 19'' + 06' 36'' + 4
32 63  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 10h 58' 20'' + 06' 37'' + 5
33 165  Idjouadienne, Pierre 23  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 58' 20'' + 06' 37'' + 3
34 147  Huys, Laurens 20  Wallonie-Bruxelles 10h 58' 46'' + 07' 03'' + 4
35 117  Renard, Alexis 20  Israel Cycling Academy 10h 59' 04'' + 07' 21'' - 6
36 162  Barbier, Pierre 21  Natura4Ever-Roubaix Lill.. 10h 59' 34'' + 07' 51'' + 3
37 144  Robeet, Ludovic 25  Wallonie-Bruxelles 10h 59' 47'' + 08' 04'' - 3
38 87  Savini, Daniel 21  Bardiani-CSF 11h 00' 40'' + 08' 57'' - 10
39 104  Irizar, Julen 24  Euskadi Basque Country-M.. 11h 01' 12'' + 09' 29'' + 1
40 44  Grellier, Fabien 24  Total Direct Energie 11h 01' 25'' + 09' 42'' + 1
41 85  Romano, Francesco 22  Bardiani-CSF 11h 01' 34'' + 09' 51'' + 1
42 93  Banaszek, Alan 21  Caja Rural-Seguros RGA 11h 02' 33'' + 10' 50'' + 1
43 134  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 11h 04' 30'' + 12' 47'' + 1
44 92  Moreira, Mauricio 24  Caja Rural-Seguros RGA 11h 08' 28'' + 16' 45'' + 1
45 97  Nicolau, Joel 21  Caja Rural-Seguros RGA 11h 08' 28'' + 16' 45'' + 1
46 53  Lecamus-Lambert, Florentin 20  Team Arkéa-Samsic 11h 10' 21'' + 18' 38'' + 1
47 24  Mathis, Marco 25  Cofidis, solutions crédits 11h 20' 00'' + 28' 17'' + 1
48 27  Leyder, Pit 22  Cofidis, solutions crédits 11h 23' 50'' + 32' 07'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Androni Giocattoli-Sidermec 32h 35' 36'' + 1
2  Team Arkéa-Samsic 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
3  Bardiani-CSF 32h 35' 36'' + 00' 00'' -
4  Delko-Marseille Provence 32h 35' 36'' + 00' 00'' + 8
5  Caja Rural-Seguros RGA 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
6  Wanty-Gobert Cycling Team 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
7  Ag2r La Mondiale 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
8  W52-FC Porto 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
9  Rally UHC Cycling 32h 35' 36'' + 00' 00'' -
10  Wallonie-Bruxelles 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 2
11  St Michel-Auber 93 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
12  Israel Cycling Academy 32h 35' 36'' + 00' 00'' - 1
13  Total Direct Energie 32h 35' 36'' + 00' 00'' -
14  Cofidis, solutions crédits 32h 36' 10'' + 00' 34'' -
15  Groupama-FDJ 32h 36' 31'' + 00' 55'' -
16  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 32h 36' 31'' + 00' 55'' -
17  Euskadi Basque Country-Murias 32h 40' 33'' + 04' 57'' -
18  Vital Concept-B&B Hôtels 32h 46' 22'' + 10' 46'' -


© Wijnreder Media