Zalec - Idrija (169.8 km)

Route

 21 June 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Zalec
 Finish  Idrija
 Distance  169.8 km  (105.5 mi)
 Speed  42.804 km/h  (26.597 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Ulissi, Diego (UAD) 11h 38' 41''
 Mezgec, Luka (MTS) 45 points
 Vlasov, Aleks.. (GAZ) 12 points
 Pogačar, Tadej (UAD) 11h 39' 11''
 UAE Team Emirates 34h 57' 16''

Results

#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
1  Ulissi, Diego  UAD
 One-day specialist 84 34.7 25
2  Vlasov, Aleksandr  GAZ
 All-rounder (Climber) 188 77.7 27*
3  Visconti, Giovanni  NSK
 Puncheur 180 74.4 20
4  Vendrame, Andrea  ANS
 One-day specialist 92 38.0 18
5  Pogačar, Tadej  UAD
 All-rounder (Climber) 226 93.4 20*
6  Polanc, Jan  UAD
 All-rounder (Puncheur) 84 34.7 15
7  Chaves, Esteban  MTS
 All-rounder (Climber) 212 87.6 14
8  Hermans, Ben  ICA
 All-rounder (Climber) 167 69.0 13
9  Masnada, Fausto  ANS
 All-rounder (Climber) 145 59.9 12
10  Mezgec, Luka  MTS
 Sprinter 101 41.7 11
11  Bole, Grega  TBM
 One-day specialist 30 12.4 10
12  McCarthy, Jay  BOH
 Puncheur 116 47.9 9
13  Busato, Matteo  ANS
 Puncheur 8 3.3 8
14  Sbaragli, Kristian  ICA
 Sprinter 38 15.7 7
15  Rota, Lorenzo  BRD
 Puncheur 3 1.2 6
16  Rovny, Ivan  GAZ
 Puncheur 5 2.1 5
17  Ručigaj, Žiga  LGS
 Sprinter 2 0.8 4
18  Velasco, Simone  NSK
 One-day specialist 37 15.3 3
19  Savini, Daniel  BRD
 Puncheur 5 2.1 5*
20  Santaromita, Ivan  NIP
 Puncheur 6 2.5 1
21  Bou, Joan  NIP
 Climber 2 0.8 2*
22  Rogina, Radoslav  ADR
 All-rounder (Climber) 26 10.7 -
23  Meyer, Cameron  MTS
 All-rounder (Time-trialist) 4 1.7 -
24  Bak, Lars  TDD
 All-rounder (Sprinter) 6 2.5 -
25  Lozano, David  TNN
 Puncheur 6 2.5 -
26  Schönberger, Sebastian  NSK
 Puncheur 12 5.0 -
27  Rebellin, Davide  MKT
 One-day specialist 16 6.6 -
28  Kusztor, Péter  TNN
 Puncheur 1 0.4 -
29  Rybalkin, Aleksey  GAZ
 All-rounder (Climber) 25 10.3 -
30  Cherkasov, Nikolay  GAZ
 All-rounder (One-day specialist) 16 6.6 1*
31  Plaza, Rubén  ICA
 Climber 33 13.6 -
32  Bongiorno, Manuel  NSK
 One-day specialist 3 1.2 -
33  Hočevar, Kristjan  SLO
 One-day specialist 5 2.1 -
34  Zardini, Edoardo  NSK
 One-day specialist 42 17.4 -
35  Arslanov, Ildar  GAZ
 All-rounder (Climber) 44 18.2 -
36  Novak, Domen  TBM
 All-rounder (Climber) 46 19.0 -
37  Lavrič, Martin  SLO
 All-rounder (Puncheur) 9 3.7 -
38  Finkšt, Tilen  LGS
 Sprinter 2 0.8 -
39  Kalojíros, Tomáš  ACS
 Sprinter 1 0.4 -
40  Cima, Damiano  NIP
 Sprinter 41 16.9 -
41  Schmidt, Fabien  DMP
 Puncheur - - -
42  Rabottini, Matteo  MKT
 Puncheur 2 0.8 -
43  Grošelj, Žiga  ADR
 All-rounder (Climber) 8 3.3 -
44  Bajc, Andi  RSW
 Puncheur 11 4.5 -
45  Prah, Aljaž  LGS
 Rider 1 0.4 -
46  Fortunato, Lorenzo  NSK
 Climber 7 2.9 -
47  Gasparotto, Enrico  TDD
 One-day specialist 34 14.0 -
48  Rabitsch, Stefan  RSW
 All-rounder (Puncheur) 16 6.6 -
49  Haussler, Heinrich  TBM
 One-day specialist 5 2.1 -
50  Kump, Marko  ADR
 Sprinter 145 59.9 -
51  Jarc, Aljaž  ADR
 One-day specialist - - -
52  Marcato, Marco  UAD
 One-day specialist 10 4.1 -
53  Drinovec, Matej  SLO
 Puncheur 3 1.2 -
54  Montaguti, Matteo  ANS
 One-day specialist 19 7.9 -
55  Planet, Charles  TNN
 Puncheur 5 2.1 -
56  Maestri, Mirco  BRD
 Sprinter 33 13.6 -
57  Albanese, Vincenzo  BRD
 Puncheur 29 12.0 -
58  Filosi, Iuri  DMP
 Puncheur 2 0.8 -
59  Goldstein, Omer  ICA
 One-day specialist 1 0.4 -
60  Frapporti, Marco  ANS
 One-day specialist 23 9.5 -
61  Leveau, Jérémy  DMP
 Sprinter - - -
62  Honsa, Frantisek  ACS
 Rider - - -
63  Veber, Matić  SLO
 Sprinter 4 1.7 -
64  Smith, Dion  MTS
 Puncheur 22 9.1 -
65  Affini, Edoardo  MTS
 Time-trialist 30 12.4 -
66  Stöhr, Jan  ACS
 Sprinter 2 0.8 -
67  Maronese, Marco  BRD
 Sprinter 2 0.8 -
68  Nizzolo, Giacomo  TDD
 Sprinter 18 7.4 -
69  Ackermann, Pascal  BOH
 One-day specialist 130 53.7 -
70  Renshaw, Mark  TDD
 Sprinter 6 2.5 -
71  Schwarzmann, Michael  BOH
 Sprinter 23 9.5 -
72  Lonardi, Giovanni  NIP
 Sprinter 51 21.1 -
73  Marengo, Umberto  NSK
 Puncheur 1 0.4 -
74  Sagiv, Guy  ICA
 Rider - - -
75  Grošelj, Matic  LGS
 One-day specialist 2 0.8 -
76  Boev, Igor  GAZ
 Sprinter 2 0.8 -
77  Horvat, Žiga  ADR
 Sprinter 4 1.7 -
78  Per, David  ADR
 One-day specialist 7 2.9 -
79  Trarieux, Julien  DMP
 Puncheur 4 1.7 -
80  Cima, Imerio  NIP
 Sprinter 28 11.6 -
81  Sagan, Juraj  BOH
 One-day specialist 3 1.2 -
82  Cavendish, Mark  TDD
 Sprinter 92 38.0 -
83  Rumac, Josip  ANS
 One-day specialist 4 1.7 -
84  Peron, Andrea  TNN
 Sprinter 15 6.2 -
85  Tiller, Rasmus  TDD
 Puncheur 7 2.9 -
86  Spreafico, Matteo  ANS
 All-rounder (Time-trialist) 4 1.7 -
87  Kišerlovski, Emanuel  MKT
 All-rounder (Climber) 15 6.2 -
88  Stash, Mamyr  GAZ
 One-day specialist - - -
89  Baška, Erik  BOH
 Sprinter 13 5.4 -
90  Kasperkiewicz, Przemyslaw  DMP
 Puncheur 16 6.6 -
91  Korošec, Rok  LGS
 Sprinter 10 4.1 -
92  Sieberg, Marcel  TBM
 Sprinter 4 1.7 -
93  Eisel, Bernhard  TDD
 One-day specialist 4 1.7 -
94  Évrard, Laurent  MKT
 All-rounder (Sprinter) 5 2.1 -
95  Henttala, Joonas  TNN
 Puncheur 1 0.4 -
96  Bauhaus, Phil  TBM
 Sprinter 99 40.9 -
97  Guardini, Andrea  BRD
 Sprinter 34 14.0 -
98  Kamstra, Brian  TNN
 Sprinter 3 1.2 -
99  Poli, Umberto  TNN
 Sprinter 2 0.8 -
100  Guy, Tim  LGS
 Puncheur - - -
101  Hill, Ben  LGS
 Sprinter 39 16.1 -
102  Schühler, Tomáš  ACS
 Rider 1 0.4 -
103  Čotar, Luka  SLO
 One-day specialist - - -
104  Katrašnik, Gasper  ADR
 Sprinter 4 1.7 -
105  Lakota, Luka  SLO
 Rider - - -
106  Gatto, Oscar  BOH
 One-day specialist 17 7.0 -
107  Cimolai, Davide  ICA
 Sprinter 56 23.1 -
108  Krizek, Matthias  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
109  Finetto, Mauro  DMP
 One-day specialist 73 30.2 -
110  Mangertseder, Matthias  RSW
 Rider 1 0.4 -
111  Kierner, Florian  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
112  Schuran, Michal  ACS
 Sprinter - - -
113  Consonni, Simone  UAD
 Sprinter 18 7.4 -
114  Oliveira, Rui  UAD
 Sprinter 11 4.5 -
 Arashiro, Yukiya  TBM
 Sprinter - - -
116  Dunne, Conor  ICA
 Sprinter 6 2.5 -
117  Acosta, Ruben  NIP
 Climber 13 5.4 -
118  Pessot, Alessandro  BRD
 All-rounder (Puncheur) 2 0.8 -
119  Archbold, Shane  BOH
 Puncheur 1 0.4 -
120  Scotson, Callum  MTS
 One-day specialist 2 0.8 -
121  Hamilton, Lucas  MTS
 All-rounder (Puncheur) 195 80.6 -
122  Fedeli, Alessandro  DMP
 Climber 27 11.2 -
DNF  Pugliese, Antonino  MKT
 Sprinter - - -
Km   Sprint #  Rider Team Stars × % Pts
47.3   Kamnik 1  Hill, Ben  LGS
39 16.1 8
2  Fortunato, Lorenzo  NSK
7 2.9 6
3  Per, David  ADR
7 2.9 4
67.9   Medvode 1  Hill, Ben  LGS
39 16.1 8
2  Maronese, Marco  BRD
2 0.8 6
3  Per, David  ADR
7 2.9 4
79.1   Škofja Loka 1  Hill, Ben  LGS
39 16.1 8
2  Maronese, Marco  BRD
2 0.8 6
3  Fortunato, Lorenzo  NSK
7 2.9 4
Km   Climb #  Rider Team Stars × % Pts
30.3   Kozjak (4C) 1  Chaves, Esteban  MTS
212 87.6 6
117.7   Rovte (4C) 1  Hill, Ben  LGS
39 16.1 6
127.6   Medvedje Brdo (3C) 1  Hill, Ben  LGS
39 16.1 10
2  Fortunato, Lorenzo  NSK
7 2.9 8
3  Per, David  ADR
7 2.9 6
149.4   Dole (2C) 1  Vlasov, Aleksandr  GAZ
188 77.7 15
2  Ulissi, Diego  UAD
84 34.7 10
3  Pogačar, Tadej  UAD
226 93.4 8
#  Team  Combined rider value of startlist × % Pts
1  UAE Team Emirates (UAD)   198 81.8 5
2  Androni Giocattoli-Sidermec (ANS)   2 0.8 4
3  Gazprom-RusVelo (GAZ)   1 0.4 3
4  Mitchelton-Scott (MTS)   8 3.3 2
5  Neri Sottoli-Selle Italia-KTM (NSK)   - - 1
6  Israel Cycling Academy (ICA)   1 0.4 -
7  Nippo-Vini Fantini-Faizanè (NIP)   - - -
8  Bahrain-Merida (TBM)   2 0.8 -
9  Bardiani-CSF (BRD)   - - -
10  Team Novo Nordisk (TNN)   - - -
11  Ljubljana-Gusto-Santic (LGS)   - - -
12  Slovenia (SLO)   - - -
13  Adria Mobil (ADR)   - - -
14  Team Dimension Data (TDD)   - - -
15  Delko-Marseille Provence (DMP)   - - -
16  Meridiana-Kamen Team (MKT)   - - -
17  Bora-Hansgrohe (BOH)   29 12.0 -
18  AC Sparta Praha (ACS)   - - -
19  Team Felbermayr-Simplon Wels (RSW)   - - -
#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
1  Ulissi, Diego  UAD
 One-day specialist 84 34.7 10
2  Vlasov, Aleksandr  GAZ
 All-rounder (Climber) 188 77.7 8
3  Vendrame, Andrea  ANS
 One-day specialist 92 38.0 6
4  Visconti, Giovanni  NSK
 Puncheur 180 74.4 4
5  Hermans, Ben  ICA
 All-rounder (Climber) 167 69.0 2
6  Pogačar, Tadej  UAD
 All-rounder (Climber) 226 93.4 -
7  Polanc, Jan  UAD
 All-rounder (Puncheur) 84 34.7 -
8  Chaves, Esteban  MTS
 All-rounder (Climber) 212 87.6 -
9  Masnada, Fausto  ANS
 All-rounder (Climber) 145 59.9 -
10  Mezgec, Luka  MTS
 Sprinter 101 41.7 -
11  Bole, Grega  TBM
 One-day specialist 30 12.4 -
12  Rovny, Ivan  GAZ
 Puncheur 5 2.1 -
13  Rogina, Radoslav  ADR
 All-rounder (Climber) 26 10.7 -
14  Savini, Daniel  BRD
 Puncheur 5 2.1 -
15  Rota, Lorenzo  BRD
 Puncheur 3 1.2 -
16  McCarthy, Jay  BOH
 Puncheur 116 47.9 -
17  Schönberger, Sebastian  NSK
 Puncheur 12 5.0 -
18  Rybalkin, Aleksey  GAZ
 All-rounder (Climber) 25 10.3 -
19  Rebellin, Davide  MKT
 One-day specialist 16 6.6 -
20  Zardini, Edoardo  NSK
 One-day specialist 42 17.4 -
21  Busato, Matteo  ANS
 Puncheur 8 3.3 -
22  Sbaragli, Kristian  ICA
 Sprinter 38 15.7 -
23  Arslanov, Ildar  GAZ
 All-rounder (Climber) 44 18.2 -
24  Bongiorno, Manuel  NSK
 One-day specialist 3 1.2 -
25  Lozano, David  TNN
 Puncheur 6 2.5 -
26  Kusztor, Péter  TNN
 Puncheur 1 0.4 -
27  Plaza, Rubén  ICA
 Climber 33 13.6 -
28  Kalojíros, Tomáš  ACS
 Sprinter 1 0.4 -
29  Filosi, Iuri  DMP
 Puncheur 2 0.8 -
30  Velasco, Simone  NSK
 One-day specialist 37 15.3 -
31  Hočevar, Kristjan  SLO
 One-day specialist 5 2.1 -
32  Bajc, Andi  RSW
 Puncheur 11 4.5 -
33  Grošelj, Žiga  ADR
 All-rounder (Climber) 8 3.3 -
34  Haussler, Heinrich  TBM
 One-day specialist 5 2.1 -
35  Montaguti, Matteo  ANS
 One-day specialist 19 7.9 -
36  Novak, Domen  TBM
 All-rounder (Climber) 46 19.0 -
37  Meyer, Cameron  MTS
 All-rounder (Time-trialist) 4 1.7 -
38  Ručigaj, Žiga  LGS
 Sprinter 2 0.8 -
39  Bou, Joan  NIP
 Climber 2 0.8 -
40  Marengo, Umberto  NSK
 Puncheur 1 0.4 -
41  Bak, Lars  TDD
 All-rounder (Sprinter) 6 2.5 -
42  Cherkasov, Nikolay  GAZ
 All-rounder (One-day specialist) 16 6.6 -
43  Lavrič, Martin  SLO
 All-rounder (Puncheur) 9 3.7 -
44  Leveau, Jérémy  DMP
 Sprinter - - -
45  Prah, Aljaž  LGS
 Rider 1 0.4 -
46  Finkšt, Tilen  LGS
 Sprinter 2 0.8 -
47  Planet, Charles  TNN
 Puncheur 5 2.1 -
48  Jarc, Aljaž  ADR
 One-day specialist - - -
49  Kump, Marko  ADR
 Sprinter 145 59.9 -
50  Gasparotto, Enrico  TDD
 One-day specialist 34 14.0 -
51  Albanese, Vincenzo  BRD
 Puncheur 29 12.0 -
52  Santaromita, Ivan  NIP
 Puncheur 6 2.5 -
53  Rabitsch, Stefan  RSW
 All-rounder (Puncheur) 16 6.6 -
54  Marcato, Marco  UAD
 One-day specialist 10 4.1 -
55  Ackermann, Pascal  BOH
 One-day specialist 130 53.7 -
56  Sagiv, Guy  ICA
 Rider - - -
57  Nizzolo, Giacomo  TDD
 Sprinter 18 7.4 -
58  Smith, Dion  MTS
 Puncheur 22 9.1 -
59  Per, David  ADR
 One-day specialist 7 2.9 -
60  Goldstein, Omer  ICA
 One-day specialist 1 0.4 -
61  Veber, Matić  SLO
 Sprinter 4 1.7 -
62  Rabottini, Matteo  MKT
 Puncheur 2 0.8 -
63  Tiller, Rasmus  TDD
 Puncheur 7 2.9 -
64  Oliveira, Rui  UAD
 Sprinter 11 4.5 -
65  Fortunato, Lorenzo  NSK
 Climber 7 2.9 -
66  Consonni, Simone  UAD
 Sprinter 18 7.4 -
67  Krizek, Matthias  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
68  Schwarzmann, Michael  BOH
 Sprinter 23 9.5 -
69  Maestri, Mirco  BRD
 Sprinter 33 13.6 -
70  Cimolai, Davide  ICA
 Sprinter 56 23.1 -
71  Cima, Damiano  NIP
 Sprinter 41 16.9 -
72  Drinovec, Matej  SLO
 Puncheur 3 1.2 -
73  Frapporti, Marco  ANS
 One-day specialist 23 9.5 -
74  Spreafico, Matteo  ANS
 All-rounder (Time-trialist) 4 1.7 -
75  Schmidt, Fabien  DMP
 Puncheur - - -
76  Dunne, Conor  ICA
 Sprinter 6 2.5 -
77  Stöhr, Jan  ACS
 Sprinter 2 0.8 -
78  Renshaw, Mark  TDD
 Sprinter 6 2.5 -
79  Kamstra, Brian  TNN
 Sprinter 3 1.2 -
80  Maronese, Marco  BRD
 Sprinter 2 0.8 -
81  Boev, Igor  GAZ
 Sprinter 2 0.8 -
82  Affini, Edoardo  MTS
 Time-trialist 30 12.4 -
83  Henttala, Joonas  TNN
 Puncheur 1 0.4 -
84  Honsa, Frantisek  ACS
 Rider - - -
85  Archbold, Shane  BOH
 Puncheur 1 0.4 -
86  Rumac, Josip  ANS
 One-day specialist 4 1.7 -
87  Peron, Andrea  TNN
 Sprinter 15 6.2 -
88  Finetto, Mauro  DMP
 One-day specialist 73 30.2 -
89  Hamilton, Lucas  MTS
 All-rounder (Puncheur) 195 80.6 -
90  Grošelj, Matic  LGS
 One-day specialist 2 0.8 -
91  Lonardi, Giovanni  NIP
 Sprinter 51 21.1 -
92  Cima, Imerio  NIP
 Sprinter 28 11.6 -
93  Trarieux, Julien  DMP
 Puncheur 4 1.7 -
94  Fedeli, Alessandro  DMP
 Climber 27 11.2 -
95  Korošec, Rok  LGS
 Sprinter 10 4.1 -
96  Hill, Ben  LGS
 Sprinter 39 16.1 -
97  Stash, Mamyr  GAZ
 One-day specialist - - -
98  Čotar, Luka  SLO
 One-day specialist - - -
99  Bauhaus, Phil  TBM
 Sprinter 99 40.9 -
100  Lakota, Luka  SLO
 Rider - - -
101  Katrašnik, Gasper  ADR
 Sprinter 4 1.7 -
 Arashiro, Yukiya  TBM
 Sprinter - - -
103  Acosta, Ruben  NIP
 Climber 13 5.4 -
104  Baška, Erik  BOH
 Sprinter 13 5.4 -
105  Kasperkiewicz, Przemyslaw  DMP
 Puncheur 16 6.6 -
106  Mangertseder, Matthias  RSW
 Rider 1 0.4 -
107  Kišerlovski, Emanuel  MKT
 All-rounder (Climber) 15 6.2 -
108  Eisel, Bernhard  TDD
 One-day specialist 4 1.7 -
109  Guardini, Andrea  BRD
 Sprinter 34 14.0 -
110  Schühler, Tomáš  ACS
 Rider 1 0.4 -
111  Gatto, Oscar  BOH
 One-day specialist 17 7.0 -
112  Schuran, Michal  ACS
 Sprinter - - -
113  Pessot, Alessandro  BRD
 All-rounder (Puncheur) 2 0.8 -
114  Sagan, Juraj  BOH
 One-day specialist 3 1.2 -
115  Guy, Tim  LGS
 Puncheur - - -
116  Poli, Umberto  TNN
 Sprinter 2 0.8 -
117  Cavendish, Mark  TDD
 Sprinter 92 38.0 -
118  Scotson, Callum  MTS
 One-day specialist 2 0.8 -
119  Sieberg, Marcel  TBM
 Sprinter 4 1.7 -
120  Évrard, Laurent  MKT
 All-rounder (Sprinter) 5 2.1 -
121  Kierner, Florian  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
122  Horvat, Žiga  ADR
 Sprinter 4 1.7 -
#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
1  Mezgec, Luka  MTS
 Sprinter 101 41.7 5
2  Ulissi, Diego  UAD
 One-day specialist 84 34.7 4
3  Vendrame, Andrea  ANS
 One-day specialist 92 38.0 3
4  Bole, Grega  TBM
 One-day specialist 30 12.4 2
5  Vlasov, Aleksandr  GAZ
 All-rounder (Climber) 188 77.7 1
6  Visconti, Giovanni  NSK
 Puncheur 180 74.4 -
7  Ackermann, Pascal  BOH
 One-day specialist 130 53.7 -
8  Nizzolo, Giacomo  TDD
 Sprinter 18 7.4 -
9  Pogačar, Tadej  UAD
 All-rounder (Climber) 226 93.4 -
10  Hermans, Ben  ICA
 All-rounder (Climber) 167 69.0 -
11  Consonni, Simone  UAD
 Sprinter 18 7.4 -
12  Korošec, Rok  LGS
 Sprinter 10 4.1 -
13  Hill, Ben  LGS
 Sprinter 39 16.1 -
14  Polanc, Jan  UAD
 All-rounder (Puncheur) 84 34.7 -
15  Chaves, Esteban  MTS
 All-rounder (Climber) 212 87.6 -
16  McCarthy, Jay  BOH
 Puncheur 116 47.9 -
17  Oliveira, Rui  UAD
 Sprinter 11 4.5 -
18  Sbaragli, Kristian  ICA
 Sprinter 38 15.7 -
19  Per, David  ADR
 One-day specialist 7 2.9 -
20  Fortunato, Lorenzo  NSK
 Climber 7 2.9 -
21  Rovny, Ivan  GAZ
 Puncheur 5 2.1 -
22  Leveau, Jérémy  DMP
 Sprinter - - -
23  Masnada, Fausto  ANS
 All-rounder (Climber) 145 59.9 -
24  Busato, Matteo  ANS
 Puncheur 8 3.3 -
25  Marengo, Umberto  NSK
 Puncheur 1 0.4 -
26  Maronese, Marco  BRD
 Sprinter 2 0.8 -
27  Jarc, Aljaž  ADR
 One-day specialist - - -
28  Kump, Marko  ADR
 Sprinter 145 59.9 -
29  Albanese, Vincenzo  BRD
 Puncheur 29 12.0 -
30  Rogina, Radoslav  ADR
 All-rounder (Climber) 26 10.7 -
31  Rota, Lorenzo  BRD
 Puncheur 3 1.2 -
32  Bajc, Andi  RSW
 Puncheur 11 4.5 -
33  Filosi, Iuri  DMP
 Puncheur 2 0.8 -
34  Savini, Daniel  BRD
 Puncheur 5 2.1 -
35  Krizek, Matthias  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
36  Grošelj, Matic  LGS
 One-day specialist 2 0.8 -
#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
1  Vlasov, Aleksandr  GAZ
 All-rounder (Climber) 188 77.7 5
2  Ulissi, Diego  UAD
 One-day specialist 84 34.7 4
3  Hill, Ben  LGS
 Sprinter 39 16.1 3
4  Fortunato, Lorenzo  NSK
 Climber 7 2.9 2
5  Jarc, Aljaž  ADR
 One-day specialist - - 1
6  Korošec, Rok  LGS
 Sprinter 10 4.1 -
7  Chaves, Esteban  MTS
 All-rounder (Climber) 212 87.6 -
8  Grošelj, Matic  LGS
 One-day specialist 2 0.8 -
9  Pogačar, Tadej  UAD
 All-rounder (Climber) 226 93.4 -
10  Per, David  ADR
 One-day specialist 7 2.9 -
#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
#  Rider Team  Strength Stars × % Pts
1  Pogačar, Tadej  UAD
 All-rounder (Climber) 226 93.4 3
2  Savini, Daniel  BRD
 Puncheur 5 2.1 2
3  Hočevar, Kristjan  SLO
 One-day specialist 5 2.1 1
4  Bou, Joan  NIP
 Climber 2 0.8 -
5  Lavrič, Martin  SLO
 All-rounder (Puncheur) 9 3.7 -
6  Prah, Aljaž  LGS
 Rider 1 0.4 -
7  Finkšt, Tilen  LGS
 Sprinter 2 0.8 -
8  Jarc, Aljaž  ADR
 One-day specialist - - -
9  Honsa, Frantisek  ACS
 Rider - - -
10  Cima, Imerio  NIP
 Sprinter 28 11.6 -
11  Lakota, Luka  SLO
 Rider - - -
12  Mangertseder, Matthias  RSW
 Rider 1 0.4 -
13  Kierner, Florian  RSW
 Puncheur 1 0.4 -
14  Horvat, Žiga  ADR
 Sprinter 4 1.7 -
#  Team  Combined rider value of startlist × % Pts
1  UAE Team Emirates (UAD)   198 81.8 5
2  Androni Giocattoli-Sidermec (ANS)   2 0.8 4
3  Gazprom-RusVelo (GAZ)   1 0.4 3
4  Neri Sottoli-Selle Italia-KTM (NSK)   - - 2
5  Israel Cycling Academy (ICA)   1 0.4 1
6  Mitchelton-Scott (MTS)   8 3.3 -
7  Bahrain-Merida (TBM)   2 0.8 -
8  Bardiani-CSF (BRD)   - - -
9  Team Novo Nordisk (TNN)   - - -
10  Adria Mobil (ADR)   - - -
11  Delko-Marseille Provence (DMP)   - - -
12  Team Dimension Data (TDD)   - - -
13  Slovenia (SLO)   - - -
14  Ljubljana-Gusto-Santic (LGS)   - - -
15  Bora-Hansgrohe (BOH)   29 12.0 -
16  Nippo-Vini Fantini-Faizanè (NIP)   - - -
17  Team Felbermayr-Simplon Wels (RSW)   - - -
18  Meridiana-Kamen Team (MKT)   - - -
19  AC Sparta Praha (ACS)   - - -


© Wijnreder Media