Buzău - Târgoviște (124.7 km)

Route

 13 September 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Buzău
 Finish  Târgoviște
 Distance  124.7 km  (77.5 mi)
 Speed  47.611 km/h  (29.584 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Slik, Ivar (MTA) 10h 55' 57''
 Stosz, Patryk (CDT) 31 points
 Ferronato, Fi.. (CTF) 9 points
 Molenaar, Alex (MTA) 10h 56' 01''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 27  Räim, Mihkel 26  Estonia 2h 37' 09'' 3 - - -
2 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli + 00' 00'' 4 - 3 2
3 24  Vahtra, Norman 22  Estonia + 00' 01'' 7 - - -
4 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia + 00' 01'' 20 - - 7
5 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team + 00' 01'' 5 - - 3
6 154  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team + 00' 01'' 85 - - -
7 104  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author + 00' 01'' 16 - - -
8 2  Grosu, Eduard 27  Romania + 00' 01'' 6 - - -
9 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg + 00' 02'' 17 11 - 4
10 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team + 00' 02'' 13 1 10 -
11 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx + 00' 02'' 19 - - 6
12 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx + 00' 03'' 18 - - 5
13 147  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 03'' 1 - - -
14 22  Ärm, Rait 19  Estonia + 00' 03'' 87 - - 42
15 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia + 00' 03'' 69 - - 32
16 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team + 00' 04'' 21 12 - -
17 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak + 00' 04'' 25 - - 10
18 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate + 00' 04'' 8 - 5 -
19 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 04'' 2 3 - 1
20 56  Karas, Juraj 34  Slovakia + 00' 04'' 31 - - 14
21 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team + 00' 04'' 82 - 2 -
22 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team + 00' 04'' 22 - - 8
23 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak + 00' 05'' 89 - - 44
24 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team + 00' 05'' 26 - - 11
25 136  Dementyev, Yehor 32  Team Novak + 00' 06'' 39 - - -
26 177  Detko, Artur 36  Poland + 00' 06'' 23 - - -
17  Kobayashi, Marino 25  Giotti-Victoria + 00' 06'' 49 - - -
28 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx + 00' 06'' 24 - - 9
29 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia + 00' 06'' 27 - - 12
30 97  Sidorov, Igor 19  Russia + 00' 06'' 30 - - 13
31 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg + 00' 06'' 81 - - 39
32 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate + 00' 06'' 29 5 - -
33 21  Pajur, Markus 18  Estonia + 00' 07'' 47 - - 21
34 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia + 00' 07'' 15 - 12 -
35 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg + 00' 07'' 66 - 13 -
36 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author + 00' 07'' 45 7 - -
37 72  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team + 00' 08'' 38 - - -
38 155  Stachowiak, Adam 30  Voster ATS Team + 00' 08'' 34 - - -
39 165  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team + 00' 08'' 67 - - -
40 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author + 00' 08'' 35 10 - -
41 133  Sanò, Simone 21  Team Novak + 00' 08'' 40 - - 15
42 156  Pluciński, Leszek 29  Voster ATS Team + 00' 08'' 70 - - -
43 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli + 00' 08'' 54 14 - 23
44 141  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 08'' 28 - - -
45 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team + 00' 08'' 74 - - 35
46 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli + 00' 09'' 44 9 - 19
47 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author + 00' 09'' 10 2 7 -
48 157  Banaszek, Adrian 25  Voster ATS Team + 00' 09'' 73 - - -
49 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg + 00' 09'' 43 - - 18
50 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak + 00' 09'' 14 - 11 -
51 84  Vdovin, Alexander 26  Lokosphinx + 00' 09'' 37 - - -
52 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author + 00' 09'' 48 6 - 22
53 11  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria + 00' 09'' 33 - - -
54 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania + 00' 10'' 50 4 - -
55 65  Castiblanco, Jorge 31  Team Illuminate + 00' 10'' 51 - - -
56 143  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 10'' 12 - 9 -
57 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team + 00' 10'' 41 - - 16
58 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria + 00' 10'' 55 - - 24
59 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team + 00' 10'' 46 - - 20
60 175  Warchoł, Bartosz 27  Poland + 00' 10'' 53 - - -
61 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 11'' 11 8 8 -
62 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania + 00' 11'' 83 - - 40
63 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team + 00' 11'' 42 - - 17
64 171  Domin, Krzysztof 19  Poland + 00' 11'' 78 - - 37
65 106  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author + 00' 11'' 52 - - -
66 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team + 00' 12'' 79 - - 38
67 173  Honkisz, Adrian 31  Poland + 00' 12'' 76 - - -
68 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli + 00' 12'' 59 - - 27
69 176  Kistowski, Kacper 26  Poland + 00' 12'' 68 - - -
70 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland + 00' 13'' 72 - 4 34
71 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team + 00' 13'' 77 - - 36
72 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak + 00' 13'' 56 - - 25
73 32  Bommel, Henning 36  LKT Team Brandenburg + 00' 13'' 32 - - -
74 151  Grabis, Mateusz 25  Voster ATS Team + 00' 13'' 63 - - -
75 107  Zahálka, Matěj 25  Elkov-Author + 00' 13'' 57 - - -
76 172  Noceń, Adam 20  Poland + 00' 14'' 90 - - 45
77 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia + 00' 14'' 60 - - 28
78 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli + 00' 14'' 62 - - 29
79 145  Santoro, Antonio 30  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 14'' 75 - - -
80 51  Oros, Samuel 21  Slovakia + 00' 14'' 58 - - 26
81 91  Manakov, Viktor 27  Russia + 00' 14'' 61 - - -
82 55  Lajcha, Juraj 25  Slovakia + 00' 15'' 80 - - -
83 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria + 00' 15'' 9 - 6 -
84 54  Nôta, Štefan 24  Slovakia + 00' 15'' 86 - - -
85 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia + 00' 15'' 64 - - 30
86 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx + 00' 15'' 65 13 - 31
87 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria + 00' 16'' 88 - - 43
88 86  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 00' 16'' 36 - - -
89 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli + 00' 16'' 71 - 1 33
90 6  Cojanu, Andrei 20  Romania + 00' 17'' 84 - - 41
91 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg + 00' 19'' 91 - - 46
92 5  Barbu, Leonard 23  Romania + 01' 18'' 92 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Estonia 7h 51' 29'' 8
1 27  Räim, Mihkel 26 2h 37' 09''
3 24  Vahtra, Norman 22 2h 37' 10''
4 23  Kiskonen, Siim 22 2h 37' 10''
2  CCC Development Team 7h 51' 34'' 31
5 77  Aniołkowski, Stanisław 22 2h 37' 10''
10 74  Stosz, Patryk 25 2h 37' 11''
16 71  Pałuta, Michał 23 2h 37' 13''
3  Lokosphinx 7h 51' 38'' 51
11 83  Smirnov, Alexandr 21 2h 37' 11''
12 82  Novikov, Savva 20 2h 37' 12''
28 87  Barsov, Aleksandr 19 2h 37' 15''
4  Voster ATS Team 7h 51' 40'' 66
6 154  Janiszewski, Sylwester 31 2h 37' 10''
22 153  Krawczyk, Szymon 21 2h 37' 13''
38 155  Stachowiak, Adam 30 2h 37' 17''
5  Team Novak 7h 51' 42'' 65
17 132  Bobbo, Riccardo 20 2h 37' 13''
23 134  Molnár, Gábor 20 2h 37' 14''
25 136  Dementyev, Yehor 32 2h 37' 15''
6  LKT Team Brandenburg 7h 51' 42'' 75
9 31  Banusch, Richard 21 2h 37' 11''
31 34  Malcharek, Moritz 22 2h 37' 15''
35 33  Koch, Christian 22 2h 37' 16''
7  Monkey Town–à Bloc CT 7h 51' 42'' 76
13 147  Slik, Ivar 26 2h 37' 12''
19 144  Molenaar, Alex 20 2h 37' 13''
44 141  Gaffurini, Nicola 29 2h 37' 17''
8  Elkov-Author 7h 51' 43'' 83
7 104  Neuman, Dominik 23 2h 37' 10''
36 103  Kukrle, Michael 24 2h 37' 16''
40 102  Hník, Karel 28 2h 37' 17''
9  Pannon Cycling Team 7h 51' 44'' 84
21 162  Móricz, Dániel 23 2h 37' 13''
24 164  Orosz, Gergő 20 2h 37' 14''
39 165  Filutás, Viktor 22 2h 37' 17''
10  Cycling Team Friuli 7h 51' 44'' 91
2 121  Milan, Jonathan 18 2h 37' 09''
43 123  Petrelli, Gabriele 18 2h 37' 17''
46 124  Bais, Davide 21 2h 37' 18''
11  Russia 7h 51' 46'' 93
29 95  Tikhonin, Evgenii 21 2h 37' 15''
30 97  Sidorov, Igor 19 2h 37' 15''
34 93  Evtuschenko, Alexander 26 2h 37' 16''
12  Team Illuminate 7h 51' 47'' 105
18 62  Báron, Félix 27 2h 37' 13''
32 61  Torres, Rodolfo 32 2h 37' 15''
55 65  Castiblanco, Jorge 31 2h 37' 19''
13  Slovakia 7h 51' 48'' 115
15 57  Kubiš, Lukáš 19 2h 37' 12''
20 56  Karas, Juraj 34 2h 37' 13''
80 51  Oros, Samuel 21 2h 37' 23''
14  Romania 7h 51' 49'' 124
8 2  Grosu, Eduard 27 2h 37' 10''
54 1  Tvetcov, Serghei 30 2h 37' 19''
62 3  Vasiloiu, Valentin 19 2h 37' 20''
15  Giotti-Victoria 7h 51' 52'' 138
27 17  Kobayashi, Marino 25 2h 37' 15''
53 11  Crista, Daniel 28 2h 37' 18''
58 13  Dima, Emil 22 2h 37' 19''
16  Poland 7h 51' 54'' 150
26 177  Detko, Artur 36 2h 37' 15''
60 175  Warchoł, Bartosz 27 2h 37' 19''
64 171  Domin, Krzysztof 19 2h 37' 20''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 147  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT 10h 55' 57'' -
2 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 10h 56' 01'' + 00' 04'' -
3 27  Räim, Mihkel 26  Estonia 10h 56' 37'' + 00' 40'' + 2
4 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 10h 56' 41'' + 00' 44'' + 2
5 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team 10h 56' 43'' + 00' 46'' - 2
6 2  Grosu, Eduard 27  Romania 10h 56' 45'' + 00' 48'' - 2
7 24  Vahtra, Norman 22  Estonia 10h 56' 49'' + 00' 52'' + 12
8 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate 10h 56' 49'' + 00' 52'' - 1
9 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria 10h 56' 49'' + 00' 52'' + 18
10 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 10h 56' 50'' + 00' 53'' + 24
11 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 10h 56' 50'' + 00' 53'' - 3
12 143  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 10h 56' 50'' + 00' 53'' - 3
13 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 10h 56' 51'' + 00' 54'' - 3
14 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak 10h 56' 51'' + 00' 54'' + 11
15 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia 10h 56' 51'' + 00' 54'' - 4
16 104  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 3
17 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
18 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 4
19 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 4
20 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
21 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 1
22 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 4
23 177  Detko, Artur 36  Poland 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 6
24 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
25 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 5
26 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 2
27 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 1
28 141  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
29 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 2
30 97  Sidorov, Igor 19  Russia 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 3
31 56  Karas, Juraj 34  Slovakia 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 9
32 32  Bommel, Henning 36  LKT Team Brandenburg 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 10
33 11  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 4
34 155  Stachowiak, Adam 30  Voster ATS Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 2
35 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
36 86  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 20
37 84  Vdovin, Alexander 26  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
38 72  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
39 136  Dementyev, Yehor 32  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 7
40 133  Sanò, Simone 21  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 3
41 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 3
42 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
43 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
44 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
45 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 9
46 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
47 21  Pajur, Markus 18  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 9
48 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
17  Kobayashi, Marino 25  Giotti-Victoria 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 12
50 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 3
51 65  Castiblanco, Jorge 31  Team Illuminate 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 1
52 106  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 10
53 175  Warchoł, Bartosz 27  Poland 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 1
54 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 5
55 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
56 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
57 107  Zahálka, Matěj 25  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 8
58 51  Oros, Samuel 21  Slovakia 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 5
59 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
60 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 2
61 91  Manakov, Viktor 27  Russia 10h 56' 53'' + 00' 56'' - 4
62 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 1
63 151  Grabis, Mateusz 25  Voster ATS Team 10h 56' 53'' + 00' 56'' + 3
64 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
65 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 56'' -
66 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg 10h 57' 07'' + 01' 10'' + 1
67 165  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team 10h 57' 13'' + 01' 16'' + 1
68 176  Kistowski, Kacper 26  Poland 10h 57' 13'' + 01' 16'' - 6
69 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia 10h 57' 19'' + 01' 22'' -
70 156  Pluciński, Leszek 29  Voster ATS Team 10h 58' 30'' + 02' 33'' -
71 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 11h 11' 31'' + 15' 34'' -
72 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 11h 11' 34'' + 15' 37'' + 5
73 157  Banaszek, Adrian 25  Voster ATS Team 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
74 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
75 145  Santoro, Antonio 30  Monkey Town–à Bloc CT 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
76 173  Honkisz, Adrian 31  Poland 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
77 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
78 171  Domin, Krzysztof 19  Poland 11h 11' 40'' + 15' 43'' + 1
79 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team 11h 11' 40'' + 15' 43'' - 1
80 55  Lajcha, Juraj 25  Slovakia 11h 11' 40'' + 15' 43'' -
81 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg 11h 12' 22'' + 16' 25'' + 1
82 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team 11h 12' 23'' + 16' 26'' - 1
83 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania 11h 13' 02'' + 17' 05'' -
84 6  Cojanu, Andrei 20  Romania 11h 13' 47'' + 17' 50'' -
85 154  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team 11h 14' 40'' + 18' 43'' + 1
86 54  Nôta, Štefan 24  Slovakia 11h 14' 40'' + 18' 43'' - 1
87 22  Ärm, Rait 19  Estonia 11h 15' 19'' + 19' 22'' -
88 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 11h 20' 25'' + 24' 28'' -
89 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak 11h 24' 23'' + 28' 26'' -
90 172  Noceń, Adam 20  Poland 11h 25' 33'' + 29' 36'' -
91 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg 11h 28' 11'' + 32' 14'' -
92 5  Barbu, Leonard 23  Romania 11h 52' 59'' + 57' 02'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 31 pts -
2 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 21 pts -10 pts -
3 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 18 pts -13 pts -
4 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania 15 pts -16 pts -
5 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate 12 pts -19 pts -
6 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 10 pts -21 pts -
7 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author 8 pts -23 pts -
8 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 6 pts -25 pts -
9 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 6 pts -25 pts -
10 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author 4 pts -27 pts -
11 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 2 pts -29 pts -
12 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 2 pts -29 pts -
13 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 2 pts -29 pts -
14 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 1 pts -30 pts -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 9 pts -
2 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team 8 pts -1 pts + 1
3 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 6 pts -3 pts - 1
4 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 6 pts -3 pts
5 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate 4 pts -5 pts - 1
6 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria 4 pts -5 pts
7 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 3 pts -6 pts
8 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 3 pts -6 pts - 3
9 143  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 3 pts -6 pts - 3
10 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 2 pts -7 pts - 3
11 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak 2 pts -7 pts
12 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia 2 pts -7 pts - 4
13 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg 2 pts -7 pts - 4
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 10h 56' 01'' -
2 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 10h 56' 41'' + 00' 40'' + 1
3 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team 10h 56' 43'' + 00' 42'' - 1
4 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
5 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
6 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
7 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 1
8 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 1
9 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
10 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 2
11 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
12 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 2
13 97  Sidorov, Igor 19  Russia 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
14 56  Karas, Juraj 34  Slovakia 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 2
15 133  Sanò, Simone 21  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 3
16 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 1
17 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 3
18 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 1
19 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 1
20 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 3
21 21  Pajur, Markus 18  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 4
22 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 1
23 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 4
24 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
25 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 3
26 51  Oros, Samuel 21  Slovakia 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 3
27 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 52'' + 1
28 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 52'' - 2
29 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
30 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
31 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 10h 56' 53'' + 00' 52'' -
32 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia 10h 57' 19'' + 01' 18'' -
33 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 11h 11' 31'' + 15' 30'' -
34 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 11h 11' 34'' + 15' 33'' + 2
35 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 11h 11' 40'' + 15' 39'' - 1
36 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 11h 11' 40'' + 15' 39'' - 1
37 171  Domin, Krzysztof 19  Poland 11h 11' 40'' + 15' 39'' + 1
38 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team 11h 11' 40'' + 15' 39'' - 1
39 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg 11h 12' 22'' + 16' 21'' -
40 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania 11h 13' 02'' + 17' 01'' -
41 6  Cojanu, Andrei 20  Romania 11h 13' 47'' + 17' 46'' -
42 22  Ärm, Rait 19  Estonia 11h 15' 19'' + 19' 18'' -
43 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 11h 20' 25'' + 24' 24'' -
44 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak 11h 24' 23'' + 28' 22'' -
45 172  Noceń, Adam 20  Poland 11h 25' 33'' + 29' 32'' -
46 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg 11h 28' 11'' + 32' 10'' -
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media