Ploiești - Cabana Piatra Arsă (119.2 km)

Route

 14 September 2019
 Profile  Mountain stage
 Start  Ploiești
 Finish  Cabana Piatra Arsă
 Distance  119.2 km  (74.1 mi)
 Speed  36.471 km/h  (22.662 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Molenaar, Alex (MTA) 14h 12' 34''
 Tvetcov, Serg.. (ROU) 33 points
 Ferronato, Fi.. (CTF) 9 points
 Molenaar, Alex (MTA) 14h 12' 34''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 3h 16' 06'' 2 4 - 2
2 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author + 00' 27'' 3 6 - -
3 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania + 00' 27'' 4 1 - -
4 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team + 00' 28'' 7 8 - 3
5 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author + 00' 28'' 5 2 10 -
6 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli + 00' 29'' 8 7 - 4
7 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria + 00' 30'' 9 11 - 5
8 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT + 00' 31'' 1 5 - 1
9 72  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team + 00' 32'' 6 14 - -
10 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate + 00' 35'' 10 9 - -
11 84  Vdovin, Alexander 26  Lokosphinx + 00' 40'' 11 - - -
12 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team + 00' 46'' 12 3 13 -
13 65  Castiblanco, Jorge 31  Team Illuminate + 00' 47'' 13 - - -
14 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author + 00' 54'' 14 10 - 6
15 86  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx + 00' 59'' 15 - - -
16 155  Stachowiak, Adam 30  Voster ATS Team + 01' 00'' 16 - - -
17 176  Kistowski, Kacper 26  Poland + 01' 04'' 20 - - -
18 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author + 01' 08'' 18 12 - -
19 97  Sidorov, Igor 19  Russia + 01' 09'' 17 - - 7
20 175  Warchoł, Bartosz 27  Poland + 01' 18'' 19 - - -
21 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia + 02' 16'' 21 - - 8
22 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli + 02' 20'' 22 - - 9
23 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg + 02' 28'' 33 - 14 -
17  Kobayashi, Marino 25  Giotti-Victoria + 02' 28'' 30 - - -
25 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli + 02' 28'' 31 18 - 15
26 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team + 02' 29'' 24 15 - -
27 133  Sanò, Simone 21  Team Novak + 02' 29'' 25 - - 10
28 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team + 02' 29'' 26 - - 11
29 21  Pajur, Markus 18  Estonia + 02' 30'' 28 - - 13
30 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team + 02' 30'' 29 - - 14
31 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg + 02' 31'' 27 - - 12
32 145  Santoro, Antonio 30  Monkey Town–à Bloc CT + 02' 31'' 69 - - -
33 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate + 02' 31'' 23 - 7 -
34 143  Jong, Jeen de de 23  Monkey Town–à Bloc CT + 02' 33'' 32 - 11 -
35 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx + 04' 11'' 36 16 - 16
36 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia + 04' 13'' 35 - 15 -
37 147  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 14'' 34 - - -
38 107  Zahálka, Matěj 25  Elkov-Author + 04' 25'' 38 - - -
39 151  Grabis, Mateusz 25  Voster ATS Team + 04' 25'' 39 - - -
40 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT + 04' 25'' 37 13 12 -
41 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak + 04' 46'' 40 - 16 -
42 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team + 04' 47'' 41 - - 17
43 32  Bommel, Henning 36  LKT Team Brandenburg + 05' 32'' 42 - - -
44 173  Honkisz, Adrian 31  Poland + 05' 32'' 70 - - -
45 165  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team + 05' 53'' 43 - - -
46 11  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria + 06' 33'' 44 - 8 -
47 177  Detko, Artur 36  Poland + 06' 33'' 45 - - -
48 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria + 07' 06'' 81 - - 38
49 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria + 07' 06'' 46 - 9 -
50 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia + 07' 07'' 48 - - 19
51 56  Karas, Juraj 34  Slovakia + 07' 07'' 47 - - 18
52 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx + 07' 09'' 49 - - 20
53 141  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT + 07' 10'' 50 - - -
54 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx + 07' 43'' 51 - - 21
55 6  Cojanu, Andrei 20  Romania + 07' 59'' 73 - - 33
56 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli + 08' 05'' 52 - - 22
57 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia + 08' 18'' 53 - - 23
58 104  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author + 09' 43'' 54 - - -
59 106  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author + 09' 43'' 55 - - -
60 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak + 09' 50'' 56 - - 24
61 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg + 10' 41'' 89 - - 44
62 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg + 10' 41'' 57 17 - 25
63 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team + 10' 41'' 74 - - 34
64 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team + 10' 41'' 58 - - 26
65 27  Räim, Mihkel 26  Estonia + 12' 08'' 59 - - -
66 154  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team + 12' 52'' 80 - 6 -
67 157  Banaszek, Adrian 25  Voster ATS Team + 12' 52'' 75 - - -
68 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli + 12' 53'' 60 - 4 27
69 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team + 12' 53'' 76 - - 35
70 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team + 12' 53'' 77 - - 36
71 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team + 12' 53'' 61 - - 28
72 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia + 12' 53'' 63 - - 30
73 156  Pluciński, Leszek 29  Voster ATS Team + 12' 53'' 66 - - -
74 136  Dementyev, Yehor 32  Team Novak + 12' 53'' 64 - - -
75 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia + 12' 54'' 62 - 2 29
76 91  Manakov, Viktor 27  Russia + 12' 55'' 65 - - -
77 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team + 14' 51'' 79 - 5 -
78 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland + 14' 51'' 78 - 3 37
79 172  Noceń, Adam 20  Poland + 15' 53'' 90 - - 45
80 51  Oros, Samuel 21  Slovakia + 16' 04'' 67 - - 31
81 171  Domin, Krzysztof 19  Poland + 16' 04'' 82 - 17 39
82 54  Nôta, Štefan 24  Slovakia + 16' 24'' 85 - - -
83 22  Ärm, Rait 19  Estonia + 16' 28'' 86 - - 42
84 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg + 16' 44'' 83 - - 40
85 2  Grosu, Eduard 27  Romania + 17' 03'' 68 - - -
86 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania + 17' 04'' 84 - - 41
87 5  Barbu, Leonard 23  Romania + 17' 33'' 92 - - -
88 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak + 22' 52'' 72 - - 32
89 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli + 22' 52'' 87 - 1 43
90 55  Lajcha, Juraj 25  Slovakia + 22' 53'' 88 - - -
91 24  Vahtra, Norman 22  Estonia + 22' 53'' 71 - - -
92 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak + 22' 53'' 91 - - 46
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Lokosphinx 9h 49' 57'' 27
1 82  Novikov, Savva 20 3h 16' 06''
11 84  Vdovin, Alexander 26 3h 16' 46''
15 86  Sveshnikov, Kirill 27 3h 17' 05''
2  CCC Development Team 9h 50' 04'' 25
4 73  Valter, Attila 21 3h 16' 34''
9 72  Brożyna, Piotr 24 3h 16' 38''
12 74  Stosz, Patryk 25 3h 16' 52''
3  Elkov-Author 9h 50' 07'' 21
2 102  Hník, Karel 28 3h 16' 33''
5 101  Bárta, Jan 34 3h 16' 34''
14 105  Otruba, Jakub 21 3h 17' 00''
4  Team Illuminate 9h 52' 11'' 56
10 61  Torres, Rodolfo 32 3h 16' 41''
13 65  Castiblanco, Jorge 31 3h 16' 53''
33 62  Báron, Félix 27 3h 18' 37''
5  Cycling Team Friuli 9h 53' 35'' 53
6 124  Bais, Davide 21 3h 16' 35''
22 122  Amadio, Emanuele 20 3h 18' 26''
25 123  Petrelli, Gabriele 18 3h 18' 34''
6  Monkey Town–à Bloc CT 9h 53' 53'' 74
8 144  Molenaar, Alex 20 3h 16' 37''
32 145  Santoro, Antonio 30 3h 18' 37''
34 143  Jong, Jeen de 23 3h 18' 39''
7  Russia 9h 55' 56'' 76
19 97  Sidorov, Igor 19 3h 17' 15''
21 95  Tikhonin, Evgenii 21 3h 18' 22''
36 93  Evtuschenko, Alexander 26 3h 20' 19''
8  Poland 9h 56' 12'' 81
17 176  Kistowski, Kacper 26 3h 17' 10''
20 175  Warchoł, Bartosz 27 3h 17' 24''
44 173  Honkisz, Adrian 31 3h 21' 38''
9  Giotti-Victoria 9h 57' 49'' 77
7 13  Dima, Emil 22 3h 16' 36''
24 17  Kobayashi, Marino 25 3h 18' 34''
46 11  Crista, Daniel 28 3h 22' 39''
10  Voster ATS Team 9h 58' 30'' 97
16 155  Stachowiak, Adam 30 3h 17' 06''
39 151  Grabis, Mateusz 25 3h 20' 31''
42 153  Krawczyk, Szymon 21 3h 20' 53''
11  LKT Team Brandenburg 9h 58' 49'' 97
23 33  Koch, Christian 22 3h 18' 34''
31 35  Rudys, Paul 21 3h 18' 37''
43 32  Bommel, Henning 36 3h 21' 38''
12  Team Novak 10h 05' 23'' 128
27 133  Sanò, Simone 21 3h 18' 35''
41 135  Fioretti, Luca 35 3h 20' 52''
60 131  Balázsi, Lóránt 20 3h 25' 56''
13  Pannon Cycling Team 10h 07' 22'' 138
30 167  Dina, Dániel 21 3h 18' 36''
45 165  Filutás, Viktor 22 3h 21' 59''
63 163  Forray, András 18 3h 26' 47''
14  Estonia 10h 10' 03'' 144
29 21  Pajur, Markus 18 3h 18' 36''
50 26  Sankmann, Joosep 20 3h 23' 13''
65 27  Räim, Mihkel 26 3h 28' 14''
15  Romania 10h 13' 47'' 143
3 1  Tvetcov, Serghei 30 3h 16' 33''
55 6  Cojanu, Andrei 20 3h 24' 05''
85 2  Grosu, Eduard 27 3h 33' 09''
16  Slovakia 10h 19' 47'' 188
51 56  Karas, Juraj 34 3h 23' 13''
57 57  Kubiš, Lukáš 19 3h 24' 24''
80 51  Oros, Samuel 21 3h 32' 10''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 14h 12' 34'' + 1
2 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 14h 12' 49'' + 00' 15'' + 16
3 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author 14h 13' 20'' + 00' 46'' + 32
4 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania 14h 13' 22'' + 00' 48'' + 46
5 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 14h 13' 23'' + 00' 49'' + 5
6 72  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 32
7 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 34
8 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 36
9 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 46
10 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate 14h 13' 34'' + 01' 00'' + 19
11 84  Vdovin, Alexander 26  Lokosphinx 14h 13' 39'' + 01' 05'' + 26
12 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 14h 13' 43'' + 01' 09'' + 1
13 65  Castiblanco, Jorge 31  Team Illuminate 14h 13' 45'' + 01' 11'' + 38
14 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 14h 13' 53'' + 01' 19'' + 34
15 86  Sveshnikov, Kirill 27  Lokosphinx 14h 13' 58'' + 01' 24'' + 21
16 155  Stachowiak, Adam 30  Voster ATS Team 14h 13' 59'' + 01' 25'' + 18
17 97  Sidorov, Igor 19  Russia 14h 14' 07'' + 01' 33'' + 13
18 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author 14h 14' 07'' + 01' 33'' + 27
19 175  Warchoł, Bartosz 27  Poland 14h 14' 17'' + 01' 43'' + 34
20 176  Kistowski, Kacper 26  Poland 14h 14' 23'' + 01' 49'' + 48
21 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia 14h 15' 15'' + 02' 41'' + 6
22 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli 14h 15' 19'' + 02' 45'' + 37
23 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate 14h 15' 23'' + 02' 49'' - 15
24 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 14h 15' 27'' + 02' 53'' - 3
25 133  Sanò, Simone 21  Team Novak 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 15
26 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 16
27 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 16
28 21  Pajur, Markus 18  Estonia 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 19
29 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 17
17  Kobayashi, Marino 25  Giotti-Victoria 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 19
31 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 23
32 143  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 14h 15' 29'' + 02' 55'' - 20
33 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg 14h 15' 41'' + 03' 07'' + 33
34 147  Slik, Ivar 26  Monkey Town–à Bloc CT 14h 16' 16'' + 03' 42'' - 33
35 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia 14h 17' 10'' + 04' 36'' - 20
36 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 14h 17' 10'' + 04' 36'' + 29
37 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 14h 17' 21'' + 04' 47'' - 26
38 107  Zahálka, Matěj 25  Elkov-Author 14h 17' 24'' + 04' 50'' + 19
39 151  Grabis, Mateusz 25  Voster ATS Team 14h 17' 24'' + 04' 50'' + 24
40 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak 14h 17' 43'' + 05' 09'' - 26
41 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team 14h 17' 46'' + 05' 12'' - 19
42 32  Bommel, Henning 36  LKT Team Brandenburg 14h 18' 31'' + 05' 57'' - 10
43 165  Filutás, Viktor 22  Pannon Cycling Team 14h 19' 12'' + 06' 38'' + 24
44 11  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria 14h 19' 28'' + 06' 54'' - 11
45 177  Detko, Artur 36  Poland 14h 19' 32'' + 06' 58'' - 22
46 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria 14h 20' 01'' + 07' 27'' - 37
47 56  Karas, Juraj 34  Slovakia 14h 20' 05'' + 07' 31'' - 16
48 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia 14h 20' 05'' + 07' 31'' + 16
49 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 14h 20' 08'' + 07' 34'' - 25
50 141  Gaffurini, Nicola 29  Monkey Town–à Bloc CT 14h 20' 08'' + 07' 34'' - 22
51 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 14h 20' 42'' + 08' 08'' - 32
52 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli 14h 21' 04'' + 08' 30'' + 10
53 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia 14h 21' 43'' + 09' 09'' + 16
54 104  Neuman, Dominik 23  Elkov-Author 14h 22' 42'' + 10' 08'' - 38
55 106  Schlegel, Michal 24  Elkov-Author 14h 22' 42'' + 10' 08'' - 3
56 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 14h 22' 49'' + 10' 15'' -
57 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 14h 23' 40'' + 11' 06'' - 40
58 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team 14h 23' 40'' + 11' 06'' - 32
59 27  Räim, Mihkel 26  Estonia 14h 24' 51'' + 12' 17'' - 56
60 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 14h 25' 39'' + 13' 05'' - 56
61 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team 14h 25' 41'' + 13' 07'' - 56
62 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia 14h 25' 43'' + 13' 09'' - 2
63 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia 14h 25' 51'' + 13' 17'' - 43
64 136  Dementyev, Yehor 32  Team Novak 14h 25' 51'' + 13' 17'' - 25
65 91  Manakov, Viktor 27  Russia 14h 25' 51'' + 13' 17'' - 4
66 156  Pluciński, Leszek 29  Voster ATS Team 14h 27' 28'' + 14' 54'' + 4
67 51  Oros, Samuel 21  Slovakia 14h 29' 03'' + 16' 29'' - 9
68 2  Grosu, Eduard 27  Romania 14h 29' 54'' + 17' 20'' - 62
69 145  Santoro, Antonio 30  Monkey Town–à Bloc CT 14h 30' 14'' + 17' 40'' + 6
70 173  Honkisz, Adrian 31  Poland 14h 33' 18'' + 20' 44'' + 6
71 24  Vahtra, Norman 22  Estonia 14h 35' 47'' + 23' 13'' - 64
72 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak 14h 35' 51'' + 23' 17'' - 47
73 6  Cojanu, Andrei 20  Romania 14h 37' 52'' + 25' 18'' + 11
74 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 14h 38' 27'' + 25' 53'' + 3
75 157  Banaszek, Adrian 25  Voster ATS Team 14h 40' 38'' + 28' 04'' - 2
76 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 14h 40' 38'' + 28' 04'' - 2
77 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team 14h 40' 38'' + 28' 04'' + 2
78 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 14h 42' 31'' + 29' 57'' - 6
79 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team 14h 43' 20'' + 30' 46'' + 3
80 154  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team 14h 43' 33'' + 30' 59'' + 5
81 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 14h 43' 37'' + 31' 03'' + 7
82 171  Domin, Krzysztof 19  Poland 14h 43' 49'' + 31' 15'' - 4
83 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg 14h 45' 12'' + 32' 38'' - 2
84 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania 14h 46' 11'' + 33' 37'' - 1
85 54  Nôta, Štefan 24  Slovakia 14h 47' 10'' + 34' 36'' + 1
86 22  Ärm, Rait 19  Estonia 14h 47' 53'' + 35' 19'' + 1
87 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 14h 50' 29'' + 37' 55'' - 16
88 55  Lajcha, Juraj 25  Slovakia 14h 50' 38'' + 38' 04'' - 8
89 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg 14h 54' 58'' + 42' 24'' + 2
90 172  Noceń, Adam 20  Poland 14h 57' 32'' + 44' 58'' -
91 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak 15h 03' 21'' + 50' 47'' - 2
92 5  Barbu, Leonard 23  Romania 15h 26' 38'' + 1h 14' 04'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Tvetcov, Serghei 30  Romania 33 pts + 3
2 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 33 pts 0 pts -
3 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 31 pts -2 pts - 2
4 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 25 pts -8 pts
5 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 24 pts -9 pts - 2
6 102  Hník, Karel 28  Elkov-Author 24 pts -9 pts + 4
7 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 16 pts -17 pts + 2
8 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team 15 pts -18 pts
9 61  Torres, Rodolfo 32  Team Illuminate 14 pts -19 pts - 4
10 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 10 pts -23 pts - 4
11 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 8 pts -25 pts
12 103  Kukrle, Michael 24  Elkov-Author 8 pts -25 pts - 5
13 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 6 pts -27 pts - 5
14 72  Brożyna, Piotr 24  CCC Development Team 4 pts -29 pts
15 71  Pałuta, Michał 23  CCC Development Team 2 pts -31 pts - 3
16 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 2 pts -31 pts - 3
17 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 2 pts -31 pts - 6
18 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 1 pts -32 pts - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 9 pts -
2 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia 8 pts -1 pts
3 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 6 pts -3 pts + 1
4 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 6 pts -3 pts - 1
5 162  Móricz, Dániel 23  Pannon Cycling Team 8 pts -1 pts - 3
6 154  Janiszewski, Sylwester 31  Voster ATS Team 5 pts -4 pts
7 62  Báron, Félix 27  Team Illuminate 4 pts -5 pts - 2
8 11  Crista, Daniel 28  Giotti-Victoria 4 pts -5 pts
9 12  Dobre, Vlad-Nicolae 23  Giotti-Victoria 4 pts -5 pts - 3
10 101  Bárta, Jan 34  Elkov-Author 3 pts -6 pts - 3
11 143  Jong, Jeen de 23  Monkey Town–à Bloc CT 3 pts -6 pts - 2
12 142  Janssen, Adriaan 23  Monkey Town–à Bloc CT 3 pts -6 pts - 4
13 74  Stosz, Patryk 25  CCC Development Team 2 pts -7 pts - 3
14 33  Koch, Christian 22  LKT Team Brandenburg 2 pts -7 pts - 1
15 93  Evtuschenko, Alexander 26  Russia 2 pts -7 pts - 3
16 135  Fioretti, Luca 35  Team Novak 2 pts -7 pts - 5
17 171  Domin, Krzysztof 19  Poland 1 pts -8 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 144  Molenaar, Alex 20  Monkey Town–à Bloc CT 14h 12' 34'' -
2 82  Novikov, Savva 20  Lokosphinx 14h 12' 49'' + 00' 15'' + 3
3 73  Valter, Attila 21  CCC Development Team 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 13
4 124  Bais, Davide 21  Cycling Team Friuli 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 15
5 13  Dima, Emil 22  Giotti-Victoria 14h 13' 26'' + 00' 52'' + 19
6 105  Otruba, Jakub 21  Elkov-Author 14h 13' 53'' + 01' 19'' + 16
7 97  Sidorov, Igor 19  Russia 14h 14' 07'' + 01' 33'' + 6
8 95  Tikhonin, Evgenii 21  Russia 14h 15' 15'' + 02' 41'' + 4
9 122  Amadio, Emanuele 20  Cycling Team Friuli 14h 15' 19'' + 02' 45'' + 18
10 133  Sanò, Simone 21  Team Novak 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 5
11 76  Pękala, Piotr 21  CCC Development Team 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 6
12 35  Rudys, Paul 21  LKT Team Brandenburg 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 6
13 21  Pajur, Markus 18  Estonia 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 8
14 167  Dina, Dániel 21  Pannon Cycling Team 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 6
15 123  Petrelli, Gabriele 18  Cycling Team Friuli 14h 15' 27'' + 02' 53'' + 8
16 85  Nikiforov, Arseny 21  Lokosphinx 14h 17' 10'' + 04' 36'' + 15
17 153  Krawczyk, Szymon 21  Voster ATS Team 14h 17' 46'' + 05' 12'' - 9
18 56  Karas, Juraj 34  Slovakia 14h 20' 05'' + 07' 31'' - 4
19 26  Sankmann, Joosep 20  Estonia 14h 20' 05'' + 07' 31'' + 11
20 87  Barsov, Aleksandr 19  Lokosphinx 14h 20' 08'' + 07' 34'' - 11
21 83  Smirnov, Alexandr 21  Lokosphinx 14h 20' 42'' + 08' 08'' - 15
22 125  Donegà, Matteo 21  Cycling Team Friuli 14h 21' 04'' + 08' 30'' + 7
23 57  Kubiš, Lukáš 19  Slovakia 14h 21' 43'' + 09' 09'' + 9
24 131  Balázsi, Lóránt 20  Team Novak 14h 22' 49'' + 10' 15'' + 1
25 31  Banusch, Richard 21  LKT Team Brandenburg 14h 23' 40'' + 11' 06'' - 21
26 164  Orosz, Gergő 20  Pannon Cycling Team 14h 23' 40'' + 11' 06'' - 15
27 121  Milan, Jonathan 18  Cycling Team Friuli 14h 25' 39'' + 13' 05'' - 25
28 77  Aniołkowski, Stanisław 22  CCC Development Team 14h 25' 41'' + 13' 07'' - 25
29 25  Lauk, Karl Patrick 22  Estonia 14h 25' 43'' + 13' 09'' - 1
30 23  Kiskonen, Siim 22  Estonia 14h 25' 51'' + 13' 17'' - 23
31 51  Oros, Samuel 21  Slovakia 14h 29' 03'' + 16' 29'' - 5
32 132  Bobbo, Riccardo 20  Team Novak 14h 35' 51'' + 23' 17'' - 22
33 6  Cojanu, Andrei 20  Romania 14h 37' 52'' + 25' 18'' + 8
34 163  Forray, András 18  Pannon Cycling Team 14h 38' 27'' + 25' 53'' + 2
35 75  Walkowiak, Kacper 19  CCC Development Team 14h 40' 38'' + 28' 04'' -
36 166  Szabó, Miklos 20  Pannon Cycling Team 14h 40' 38'' + 28' 04'' + 2
37 174  Matusiak, Sebastian 22  Poland 14h 42' 31'' + 29' 57'' - 3
38 14  Jitaru, Ciprian 18  Giotti-Victoria 14h 43' 37'' + 31' 03'' + 5
39 171  Domin, Krzysztof 19  Poland 14h 43' 49'' + 31' 15'' - 2
40 34  Malcharek, Moritz 22  LKT Team Brandenburg 14h 45' 12'' + 32' 38'' - 1
41 3  Vasiloiu, Valentin 19  Romania 14h 46' 11'' + 33' 37'' - 1
42 22  Ärm, Rait 19  Estonia 14h 47' 53'' + 35' 19'' -
43 126  Ferronato, Filippo 20  Cycling Team Friuli 14h 50' 29'' + 37' 55'' - 10
44 36  Schmiedel, Sebastian 22  LKT Team Brandenburg 14h 54' 58'' + 42' 24'' + 2
45 172  Noceń, Adam 20  Poland 14h 57' 32'' + 44' 58'' -
46 134  Molnár, Gábor 20  Team Novak 15h 03' 21'' + 50' 47'' - 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media