Vila Nova de Gaia - Porto (19.5 km)

Route

 11 August 2019
 Profile  Individual time trial
 Start  Vila Nova de Gaia
 Finish  Porto
 Distance  19.5 km  (12.1 mi)
 Speed  42.520 km/h  (26.421 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 11
 Rodrigues, João (W52) 40h 57' 04''
 Mestre, Daniel (W52) 91 points
 Gomes, Luís (RPB) 107 points
 Duarte, Emanuel (LAA) 41h 12' 01''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 6  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 0h 27' 31'' 1 8 3 -
2 4  Carvalho, António 29  W52-FC Porto + 00' 15'' 4 17 6 -
3 91  Brandão, Jóni 29  Efapel + 00' 27'' 2 7 9 -
4 1  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto + 00' 28'' 3 4 15 -
5 21  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic + 00' 58'' 72 28 51 7
6 83  Friesecke, Gian 24  Swiss Racing Academy + 01' 03'' 71 40 36 -
7 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto + 01' 14'' 65 23 31 -
8 42  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. + 01' 20'' 80 3 41 -
9 5  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto + 01' 21'' 5 34 20 -
10 2  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto + 01' 23'' 20 22 4 -
11 44  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. + 01' 34'' 18 - - 2
12 73  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira + 01' 44'' 14 21 25 -
13 97  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel + 01' 48'' 68 - - -
14 121  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista + 01' 50'' 6 19 17 -
15 125  Silva, Daniel 34  Rádio Popular-Boavista + 01' 52'' 9 - - -
16 183  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua + 02' 08'' 50 30 8 -
17 23  Feillu, Brice 34  Team Arkéa-Samsic + 02' 10'' 16 54 14 -
18 3  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto + 02' 12'' 61 1 39 -
19 26  Russo, Clément 24  Team Arkéa-Samsic + 02' 12'' 66 12 - -
20 111  Main, Kent 23  ProTouch + 02' 13'' 39 - - -
21 74  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira + 02' 16'' 58 24 33 -
22 182  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua + 02' 18'' 11 37 2 -
23 123  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista + 02' 18'' 41 32 1 -
24 126  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista + 02' 22'' 26 6 37 -
25 93  Casimiro, Henrique 33  Efapel + 02' 24'' 10 46 16 -
26 81  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy + 02' 26'' 57 18 12 -
27 173  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport + 02' 28'' 17 - - 1
28 84  Thièry, Cyrille 28  Swiss Racing Academy + 02' 31'' 69 25 - -
29 141  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB + 02' 33'' 76 36 40 -
30 51  Sevilla, Óscar 42  Medellín + 02' 37'' 22 29 43 -
31 181  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua + 02' 39'' 42 14 26 -
32 92  Paulinho, Sérgio 39  Efapel + 02' 43'' 25 - 42 -
33 71  Machado, Tiago 33  Sporting-Tavira + 02' 44'' 15 - - -
34 176  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport + 02' 57'' 30 - - -
35 127  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista + 02' 59'' 52 44 24 -
36 157  Osorio, Juan 24  UD Oliveirense-InOutBuild + 03' 00'' 13 42 19 -
37 171  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport + 03' 00'' 75 - - -
38 56  Montoya, Cristhian 30  Medellín + 03' 01'' 8 41 22 -
39 146  Rico, Raul 22  Vito-Feirense-PNB + 03' 01'' 99 - 53 11
40 17  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy + 03' 03'' 55 2 - -
41 61  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir + 03' 04'' 35 39 35 -
42 122  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista + 03' 07'' 7 48 21 -
43 24  Le Roux, Romain 27  Team Arkéa-Samsic + 03' 11'' 43 - - -
44 87  Krähemann, Raphael 23  Swiss Racing Academy + 03' 19'' 93 - - -
45 86  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy + 03' 20'' 73 - - -
46 15  Goldstein, Omer 22  Israel Cycling Academy + 03' 21'' 53 - 30 -
47 137  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi + 03' 21'' 98 52 10 -
48 47  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. + 03' 22'' 81 5 52 -
49 54  Oyola, Robigzon 31  Medellín + 03' 23'' 29 - 29 -
50 155  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild + 03' 23'' 54 - - 4
51 161  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 03' 25'' 96 45 - -
52 35  Soto, Nelson 25  Caja Rural-Seguros RGA + 03' 25'' 83 - - -
53 151  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild + 03' 29'' 49 - - -
54 94  Silva, Rafael 28  Efapel + 03' 33'' 23 - 44 -
55 144  Pelegrí, Óscar 25  Vito-Feirense-PNB + 03' 33'' 85 - - -
56 85  Rüegg, Timon 23  Swiss Racing Academy + 03' 36'' 82 - - -
57 76  Mendes, José 34  Sporting-Tavira + 03' 37'' 79 - - -
58 62  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir + 03' 38'' 51 - 38 -
59 16  Perry, Benjamin 25  Israel Cycling Academy + 03' 43'' 44 11 - -
60 153  Lourenço, Rafael 21  UD Oliveirense-InOutBuild + 03' 44'' 34 - - 3
61 34  Pardilla, Sergio 35  Caja Rural-Seguros RGA + 03' 46'' 19 - - -
62 95  Silva, Bruno 31  Efapel + 03' 47'' 33 - - -
63 63  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir + 03' 48'' 46 10 28 -
64 172  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport + 03' 52'' 56 31 - 5
65 184  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua + 03' 52'' 31 - - -
66 147  Cardoso, Filipe 35  Vito-Feirense-PNB + 03' 59'' 28 15 34 -
67 103  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano + 03' 59'' 12 53 7 -
68 124  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista + 04' 04'' 70 33 13 -
69 46  Udondo, Gotzon 25  Euskadi Basque Country-M.. + 04' 05'' 95 - - -
70 131  Juaristi, Txomin 24  Equipo Euskadi + 04' 08'' 47 20 11 -
71 32  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA + 04' 14'' 48 50 23 -
72 177  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport + 04' 15'' 94 - - 9
73 43  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. + 04' 19'' 27 - 32 -
74 25  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic + 04' 21'' 97 47 - 10
75 14  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy + 04' 29'' 59 27 46 -
76 136  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 04' 33'' 62 - - -
77 152  Fernandes, Venceslau 23  UD Oliveirense-InOutBuild + 04' 33'' 24 - - -
78 106  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano + 04' 34'' 36 49 45 -
79 164  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 04' 35'' 32 35 - -
80 52  Roldan, Weimar 34  Medellín + 04' 35'' 101 - - -
81 132  Azurmendi, Ibai 23  Equipo Euskadi + 04' 38'' 37 - 50 -
82 12  Ovett, Freddy 25  Israel Cycling Academy + 04' 38'' 67 - - -
83 96  Ferrari, Fabricio 34  Efapel + 04' 38'' 77 - - -
84 102  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano + 04' 39'' 63 - 48 -
85 143  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB + 04' 46'' 21 - 49 -
86 133  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 04' 47'' 78 38 27 -
87 174  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport + 04' 48'' 90 51 5 -
88 115  Hendricks, Clint 27  ProTouch + 04' 49'' 84 - - -
89 77  Livramento, David 35  Sporting-Tavira + 04' 49'' 40 13 18 -
90 11  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy + 04' 57'' 45 - - -
91 185  Nanclares, Jesús 25  Miranda-Mortágua + 04' 59'' 102 - - -
92 175  Oliveira, Fábio 24  LA Alumínios-LA Sport + 05' 00'' 89 - - -
93 67  Lukševics, Viesturs 32  Amore & Vita-Prodir + 05' 07'' 86 - - -
94 116  Fourie, James 26  ProTouch + 05' 10'' 103 - - -
95 142  Thurau, Björn 31  Vito-Feirense-PNB + 05' 13'' 64 - - -
96 105  Meireles, Nuno 27  Aviludo-Louletano + 05' 20'' 74 - - -
97 186  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua + 05' 28'' 100 26 - 12
98 167  Duarte, Diogo 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. + 05' 34'' 92 - - 8
99 145  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB + 05' 36'' 60 - 47 6
100 64  Appollonio, Davide 30  Amore & Vita-Prodir + 05' 37'' 91 9 - -
101 37  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA + 05' 57'' 87 16 - -
102 187  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua + 06' 39'' 88 - - -
103 75  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira + 06' 47'' 38 43 - -
DNF 72  Figueiredo, Frederico 28  Sporting-Tavira
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  W52-FC Porto 1h 23' 16'' 7
1 6  Rodrigues, João 24 0h 27' 31''
2 4  Carvalho, António 29 0h 27' 46''
4 1  Veloso, Gustavo 39 0h 27' 59''
2  Efapel 1h 27' 12'' 41
3 91  Brandão, Jóni 29 0h 27' 58''
13 97  Mihaylov, Nikolay 31 0h 29' 19''
25 93  Casimiro, Henrique 33 0h 29' 55''
3  Team Arkéa-Samsic 1h 27' 53'' 41
5 21  Guernalec, Thibault 22 0h 28' 29''
17 23  Feillu, Brice 34 0h 29' 41''
19 26  Russo, Clément 24 0h 29' 43''
4  Rádio Popular-Boavista 1h 28' 33'' 52
14 121  Benta, João 32 0h 29' 21''
15 125  Silva, Daniel 34 0h 29' 23''
23 123  Gomes, Luís 25 0h 29' 49''
5  Swiss Racing Academy 1h 28' 33'' 60
6 83  Friesecke, Gian 24 0h 28' 34''
26 81  Reutimann, Matthias 24 0h 29' 57''
28 84  Thièry, Cyrille 28 0h 30' 02''
6  Euskadi Basque Country-Murias 1h 28' 49'' 67
8 42  Aristi, Mikel 26 0h 28' 51''
11 44  Berrade, Urko 21 0h 29' 05''
48 47  Sáez, Héctor 25 0h 30' 53''
7  Sporting-Tavira 1h 29' 17'' 66
12 73  Marque, Alejandro 37 0h 29' 15''
21 74  Grigorev, Aleksandr 27 0h 29' 47''
33 71  Machado, Tiago 33 0h 30' 15''
8  Miranda-Mortágua 1h 29' 38'' 69
16 183  Gonçalves, Gaspar 24 0h 29' 39''
22 182  Sancho, Hugo 37 0h 29' 49''
31 181  Freitas, Daniel 28 0h 30' 10''
9  LA Alumínios-LA Sport 1h 30' 58'' 98
27 173  Duarte, Emanuel 22 0h 29' 59''
34 176  Ramalho, André 23 0h 30' 28''
37 171  Barbio, António 25 0h 30' 31''
10  Medellín 1h 31' 34'' 117
30 51  Sevilla, Óscar 42 0h 30' 08''
38 56  Montoya, Cristhian 30 0h 30' 32''
49 54  Oyola, Robigzon 31 0h 30' 54''
11  Vito-Feirense-PNB 1h 31' 40'' 123
29 141  Matias, João 28 0h 30' 04''
39 146  Rico, Raul 22 0h 30' 32''
55 144  Pelegrí, Óscar 25 0h 31' 04''
12  UD Oliveirense-InOutBuild 1h 32' 25'' 139
36 157  Osorio, Juan 24 0h 30' 31''
50 155  Lopes, Pedro José 20 0h 30' 54''
53 151  Zabala, Josu 26 0h 31' 00''
13  Israel Cycling Academy 1h 32' 40'' 145
40 17  Jensen, August 27 0h 30' 34''
46 15  Goldstein, Omer 22 0h 30' 52''
59 16  Perry, Benjamin 25 0h 31' 14''
14  Amore & Vita-Prodir 1h 33' 03'' 162
41 61  Celano, Danilo 29 0h 30' 35''
58 62  Ficara, Pierpaolo 28 0h 31' 09''
63 63  Tizza, Marco 27 0h 31' 19''
15  Caja Rural-Seguros RGA 1h 33' 58'' 184
52 35  Soto, Nelson 25 0h 30' 56''
61 34  Pardilla, Sergio 35 0h 31' 17''
71 32  Cuadros, Álvaro 24 0h 31' 45''
16  Equipo Euskadi 1h 34' 35'' 193
47 137  Goikoetxea, Peio 27 0h 30' 52''
70 131  Juaristi, Txomin 24 0h 31' 39''
76 136  Martín, Gotzon 23 0h 32' 04''
17  ProTouch 1h 34' 45'' 202
20 111  Main, Kent 23 0h 29' 44''
88 115  Hendricks, Clint 27 0h 32' 20''
94 116  Fourie, James 26 0h 32' 41''
18  Aviludo-Louletano 1h 35' 45'' 229
67 103  Fernandes, Luís 31 0h 31' 30''
78 106  Barbosa, Márcio 33 0h 32' 05''
84 102  De La Fuente, David 38 0h 32' 10''
19  Bai-Sicasal-Petro de Luanda 1h 36' 07'' 228
51 161  António, Dário 26 0h 30' 56''
79 164  Isidoro, Michael 36 0h 32' 06''
98 167  Duarte, Diogo 22 0h 33' 05''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 6  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 40h 57' 04''
2 91  Brandão, Jóni 29  Efapel 40h 57' 31'' + 00' 27''
3 1  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 40h 58' 12'' + 01' 08''
4 4  Carvalho, António 29  W52-FC Porto 40h 59' 36'' + 02' 32''
5 5  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 41h 00' 18'' + 03' 14''
6 121  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista 41h 00' 19'' + 03' 15''
7 122  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 41h 01' 48'' + 04' 44''
8 56  Montoya, Cristhian 30  Medellín 41h 02' 28'' + 05' 24''
9 125  Silva, Daniel 34  Rádio Popular-Boavista 41h 02' 37'' + 05' 33''
10 93  Casimiro, Henrique 33  Efapel 41h 02' 47'' + 05' 43''
11 182  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 41h 04' 41'' + 07' 37''
12 103  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 41h 05' 05'' + 08' 01''
13 157  Osorio, Juan 24  UD Oliveirense-InOutBuild 41h 08' 10'' + 11' 06''
14 73  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 41h 08' 58'' + 11' 54''
15 71  Machado, Tiago 33  Sporting-Tavira 41h 09' 10'' + 12' 06''
16 23  Feillu, Brice 34  Team Arkéa-Samsic 41h 10' 37'' + 13' 33''
17 173  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 41h 12' 01'' + 14' 57''
18 44  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 41h 12' 03'' + 14' 59''
19 34  Pardilla, Sergio 35  Caja Rural-Seguros RGA 41h 15' 42'' + 18' 38''
20 2  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 41h 16' 14'' + 19' 10''
21 143  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 41h 16' 37'' + 19' 33''
22 51  Sevilla, Óscar 42  Medellín 41h 21' 18'' + 24' 14''
23 94  Silva, Rafael 28  Efapel 41h 21' 27'' + 24' 23''
24 152  Fernandes, Venceslau 23  UD Oliveirense-InOutBuild 41h 23' 36'' + 26' 32''
25 92  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 41h 24' 43'' + 27' 39''
26 126  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista 41h 25' 49'' + 28' 45''
27 43  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 41h 31' 33'' + 34' 29''
28 147  Cardoso, Filipe 35  Vito-Feirense-PNB 41h 32' 04'' + 35' 00''
29 54  Oyola, Robigzon 31  Medellín 41h 36' 54'' + 39' 50''
30 176  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 41h 40' 01'' + 42' 57''
31 184  Vega, Sergio 23  Miranda-Mortágua 41h 41' 59'' + 44' 55''
32 164  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 41h 43' 26'' + 46' 22''
33 95  Silva, Bruno 31  Efapel 41h 44' 05'' + 47' 01''
34 153  Lourenço, Rafael 21  UD Oliveirense-InOutBuild 41h 45' 08'' + 48' 04''
35 61  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 41h 46' 26'' + 49' 22''
36 106  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 41h 47' 13'' + 50' 09''
37 132  Azurmendi, Ibai 23  Equipo Euskadi 41h 47' 45'' + 50' 41''
38 75  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira 41h 48' 29'' + 51' 25''
39 111  Main, Kent 23  ProTouch 41h 48' 39'' + 51' 35''
40 77  Livramento, David 35  Sporting-Tavira 41h 49' 14'' + 52' 10''
41 123  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista 41h 51' 34'' + 54' 30''
42 181  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 41h 53' 20'' + 56' 16''
43 24  Le Roux, Romain 27  Team Arkéa-Samsic 41h 58' 20'' + 1h 01' 16''
44 16  Perry, Benjamin 25  Israel Cycling Academy 41h 58' 21'' + 1h 01' 17''
45 11  Andemeskel, Awet 27  Israel Cycling Academy 41h 59' 02'' + 1h 01' 58''
46 63  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 41h 59' 45'' + 1h 02' 41''
47 131  Juaristi, Txomin 24  Equipo Euskadi 42h 01' 22'' + 1h 04' 18''
48 32  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA 42h 01' 30'' + 1h 04' 26''
49 151  Zabala, Josu 26  UD Oliveirense-InOutBuild 42h 02' 14'' + 1h 05' 10''
50 183  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 42h 02' 26'' + 1h 05' 22''
51 62  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir 42h 03' 57'' + 1h 06' 53''
52 127  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 42h 04' 16'' + 1h 07' 12''
53 15  Goldstein, Omer 22  Israel Cycling Academy 42h 06' 05'' + 1h 09' 01''
54 155  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 42h 06' 16'' + 1h 09' 12''
55 17  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 42h 07' 48'' + 1h 10' 44''
56 172  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 42h 08' 15'' + 1h 11' 11''
57 81  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 42h 10' 40'' + 1h 13' 36''
58 74  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira 42h 14' 15'' + 1h 17' 11''
59 14  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy 42h 18' 16'' + 1h 21' 12''
60 145  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB 42h 18' 49'' + 1h 21' 45''
61 3  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 42h 19' 47'' + 1h 22' 43''
62 136  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 42h 20' 09'' + 1h 23' 05''
63 102  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano 42h 22' 13'' + 1h 25' 09''
64 142  Thurau, Björn 31  Vito-Feirense-PNB 42h 24' 02'' + 1h 26' 58''
65 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 42h 26' 07'' + 1h 29' 03''
66 26  Russo, Clément 24  Team Arkéa-Samsic 42h 27' 41'' + 1h 30' 37''
67 12  Ovett, Freddy 25  Israel Cycling Academy 42h 29' 27'' + 1h 32' 23''
68 97  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 42h 30' 37'' + 1h 33' 33''
69 84  Thièry, Cyrille 28  Swiss Racing Academy 42h 31' 03'' + 1h 33' 59''
70 124  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 42h 31' 05'' + 1h 34' 01''
71 83  Friesecke, Gian 24  Swiss Racing Academy 42h 32' 28'' + 1h 35' 24''
72 21  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 42h 34' 29'' + 1h 37' 25''
73 86  Paumann, Fabian 26  Swiss Racing Academy 42h 40' 41'' + 1h 43' 37''
74 105  Meireles, Nuno 27  Aviludo-Louletano 42h 40' 45'' + 1h 43' 41''
75 171  Barbio, António 25  LA Alumínios-LA Sport 42h 42' 24'' + 1h 45' 20''
76 141  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 42h 45' 07'' + 1h 48' 03''
77 96  Ferrari, Fabricio 34  Efapel 42h 46' 35'' + 1h 49' 31''
78 133  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 42h 50' 39'' + 1h 53' 35''
79 76  Mendes, José 34  Sporting-Tavira 42h 50' 57'' + 1h 53' 53''
80 42  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. 42h 53' 23'' + 1h 56' 19''
81 47  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. 42h 53' 51'' + 1h 56' 47''
82 85  Rüegg, Timon 23  Swiss Racing Academy 42h 57' 07'' + 2h 00' 03''
83 35  Soto, Nelson 25  Caja Rural-Seguros RGA 43h 03' 18'' + 2h 06' 14''
84 115  Hendricks, Clint 27  ProTouch 43h 03' 34'' + 2h 06' 30''
85 144  Pelegrí, Óscar 25  Vito-Feirense-PNB 43h 04' 51'' + 2h 07' 47''
86 67  Lukševics, Viesturs 32  Amore & Vita-Prodir 43h 04' 55'' + 2h 07' 51''
87 37  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA 43h 09' 25'' + 2h 12' 21''
88 187  Mota, Cristian 22  Miranda-Mortágua 43h 14' 24'' + 2h 17' 20''
89 175  Oliveira, Fábio 24  LA Alumínios-LA Sport 43h 14' 32'' + 2h 17' 28''
90 174  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport 43h 15' 37'' + 2h 18' 33''
91 64  Appollonio, Davide 30  Amore & Vita-Prodir 43h 16' 41'' + 2h 19' 37''
92 167  Duarte, Diogo 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 43h 18' 03'' + 2h 20' 59''
93 87  Krähemann, Raphael 23  Swiss Racing Academy 43h 19' 40'' + 2h 22' 36''
94 177  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 43h 20' 18'' + 2h 23' 14''
95 46  Udondo, Gotzon 25  Euskadi Basque Country-M.. 43h 21' 55'' + 2h 24' 51''
96 161  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 43h 29' 02'' + 2h 31' 58''
97 25  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 43h 33' 07'' + 2h 36' 03''
98 137  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi 43h 33' 28'' + 2h 36' 24''
99 146  Rico, Raul 22  Vito-Feirense-PNB 43h 54' 36'' + 2h 57' 32''
100 186  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua 43h 54' 37'' + 2h 57' 33''
101 52  Roldan, Weimar 34  Medellín 43h 56' 58'' + 2h 59' 54''
102 185  Nanclares, Jesús 25  Miranda-Mortágua 44h 01' 00'' + 3h 03' 56''
103 116  Fourie, James 26  ProTouch 44h 18' 08'' + 3h 21' 04''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 3  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 91 pts
2 17  Jensen, August 27  Israel Cycling Academy 52 pts -39 pts
3 42  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. 50 pts -41 pts
4 1  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 49 pts -42 pts
5 47  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. 47 pts -44 pts
6 126  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista 44 pts -47 pts
7 91  Brandão, Jóni 29  Efapel 44 pts -47 pts
8 6  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 43 pts -48 pts
9 64  Appollonio, Davide 30  Amore & Vita-Prodir 42 pts -49 pts
10 63  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 41 pts -50 pts
11 16  Perry, Benjamin 25  Israel Cycling Academy 32 pts -59 pts
12 26  Russo, Clément 24  Team Arkéa-Samsic 32 pts -59 pts
13 77  Livramento, David 35  Sporting-Tavira 31 pts -60 pts
14 181  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 28 pts -63 pts
15 147  Cardoso, Filipe 35  Vito-Feirense-PNB 28 pts -63 pts
16 37  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA 28 pts -63 pts
17 4  Carvalho, António 29  W52-FC Porto 27 pts -64 pts
18 81  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 25 pts -66 pts
19 121  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista 24 pts -67 pts
20 131  Juaristi, Txomin 24  Equipo Euskadi 21 pts -70 pts
21 73  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 19 pts -72 pts
22 2  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 18 pts -73 pts
23 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 17 pts -74 pts
24 74  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira 17 pts -74 pts
25 84  Thièry, Cyrille 28  Swiss Racing Academy 16 pts -75 pts
26 186  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua 15 pts -76 pts
27 14  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy 15 pts -76 pts
28 21  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 15 pts -76 pts
29 51  Sevilla, Óscar 42  Medellín 14 pts -77 pts
30 183  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 13 pts -78 pts
31 172  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 12 pts -79 pts
32 123  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista 11 pts -80 pts
33 124  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 11 pts -80 pts
34 5  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 11 pts -80 pts
35 164  Isidoro, Michael 36  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 11 pts -80 pts
36 141  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 11 pts -80 pts
37 182  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 9 pts -82 pts
38 133  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 8 pts -83 pts
39 61  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 8 pts -83 pts
40 83  Friesecke, Gian 24  Swiss Racing Academy 8 pts -83 pts
41 56  Montoya, Cristhian 30  Medellín 6 pts -85 pts
42 157  Osorio, Juan 24  UD Oliveirense-InOutBuild 6 pts -85 pts
43 75  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira 6 pts -85 pts
44 127  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 5 pts -86 pts
45 161  António, Dário 26  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 5 pts -86 pts
46 93  Casimiro, Henrique 33  Efapel 4 pts -87 pts
47 25  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 4 pts -87 pts
48 122  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 3 pts -88 pts
49 106  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 3 pts -88 pts
50 32  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -88 pts
51 174  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport 3 pts -88 pts
52 137  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi 3 pts -88 pts
53 103  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 2 pts -89 pts
54 23  Feillu, Brice 34  Team Arkéa-Samsic 2 pts -89 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 123  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista 107 pts
2 182  Sancho, Hugo 37  Miranda-Mortágua 47 pts -60 pts
3 6  Rodrigues, João 24  W52-FC Porto 45 pts -62 pts
4 2  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 38 pts -69 pts
5 174  Ribeiro, David 23  LA Alumínios-LA Sport 36 pts -71 pts
6 4  Carvalho, António 29  W52-FC Porto 35 pts -72 pts
7 103  Fernandes, Luís 31  Aviludo-Louletano 34 pts -73 pts
8 183  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 32 pts -75 pts
9 91  Brandão, Jóni 29  Efapel 32 pts -75 pts
10 137  Goikoetxea, Peio 27  Equipo Euskadi 31 pts -76 pts
11 131  Juaristi, Txomin 24  Equipo Euskadi 28 pts -79 pts
12 81  Reutimann, Matthias 24  Swiss Racing Academy 27 pts -80 pts
13 124  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 26 pts -81 pts
14 23  Feillu, Brice 34  Team Arkéa-Samsic 24 pts -83 pts
15 1  Veloso, Gustavo 39  W52-FC Porto 23 pts -84 pts
16 93  Casimiro, Henrique 33  Efapel 22 pts -85 pts
17 121  Benta, João 32  Rádio Popular-Boavista 21 pts -86 pts
18 77  Livramento, David 35  Sporting-Tavira 17 pts -90 pts
19 157  Osorio, Juan 24  UD Oliveirense-InOutBuild 16 pts -91 pts
20 5  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 14 pts -93 pts
21 122  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 13 pts -94 pts
22 56  Montoya, Cristhian 30  Medellín 12 pts -95 pts
23 32  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA 12 pts -95 pts
24 127  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 12 pts -95 pts
25 73  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 11 pts -96 pts
26 181  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 11 pts -96 pts
27 133  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 11 pts -96 pts
28 63  Tizza, Marco 27  Amore & Vita-Prodir 10 pts -97 pts
29 54  Oyola, Robigzon 31  Medellín 8 pts -99 pts
30 15  Goldstein, Omer 22  Israel Cycling Academy 7 pts -100 pts
31 7  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 7 pts -100 pts
32 43  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 5 pts -102 pts
33 74  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira 5 pts -102 pts
34 147  Cardoso, Filipe 35  Vito-Feirense-PNB 5 pts -102 pts
35 61  Celano, Danilo 29  Amore & Vita-Prodir 5 pts -102 pts
36 83  Friesecke, Gian 24  Swiss Racing Academy 5 pts -102 pts
37 126  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista 4 pts -103 pts
38 62  Ficara, Pierpaolo 28  Amore & Vita-Prodir 4 pts -103 pts
39 3  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 4 pts -103 pts
40 141  Matias, João 28  Vito-Feirense-PNB 4 pts -103 pts
41 42  Aristi, Mikel 26  Euskadi Basque Country-M.. 3 pts -104 pts
42 92  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 3 pts -104 pts
43 51  Sevilla, Óscar 42  Medellín 2 pts -105 pts
44 94  Silva, Rafael 28  Efapel 2 pts -105 pts
45 106  Barbosa, Márcio 33  Aviludo-Louletano 2 pts -105 pts
46 14  Dempster, Zak 31  Israel Cycling Academy 2 pts -105 pts
47 145  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB 2 pts -105 pts
48 102  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano 2 pts -105 pts
49 143  Del Pino, Jesús 28  Vito-Feirense-PNB 1 pts -106 pts
50 132  Azurmendi, Ibai 23  Equipo Euskadi 1 pts -106 pts
51 21  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 1 pts -106 pts
52 47  Sáez, Héctor 25  Euskadi Basque Country-M.. 1 pts -106 pts
53 146  Rico, Raul 22  Vito-Feirense-PNB 1 pts -106 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 173  Duarte, Emanuel 22  LA Alumínios-LA Sport 41h 12' 01''
2 44  Berrade, Urko 21  Euskadi Basque Country-M.. 41h 12' 03'' + 00' 02''
3 153  Lourenço, Rafael 21  UD Oliveirense-InOutBuild 41h 45' 08'' + 33' 07''
4 155  Lopes, Pedro José 20  UD Oliveirense-InOutBuild 42h 06' 16'' + 54' 15''
5 172  Leaça, Gonçalo 21  LA Alumínios-LA Sport 42h 08' 15'' + 56' 14''
6 145  Barbosa, João 21  Vito-Feirense-PNB 42h 18' 49'' + 1h 06' 48''
7 21  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 42h 34' 29'' + 1h 22' 28''
8 167  Duarte, Diogo 22  Bai-Sicasal-Petro de Lua.. 43h 18' 03'' + 2h 06' 02''
9 177  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 43h 20' 18'' + 2h 08' 17''
10 25  Welten, Bram 22  Team Arkéa-Samsic 43h 33' 07'' + 2h 21' 06''
11 146  Rico, Raul 22  Vito-Feirense-PNB 43h 54' 36'' + 2h 42' 35''
12 186  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua 43h 54' 37'' + 2h 42' 36''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media