Sagres - Alto da Fóia (183.9 km)

Route

 20 February 2020
 Profile  Mountain stage
 Start  Sagres
 Finish  Alto da Fóia
 Distance  183.9 km  (114.3 mi)
 Speed  38.495 km/h  (23.920 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Evenepoel, Re.. (DQT) 9h 42' 15''
 Jakobsen, Fabio (DQT) 25 points
 Evenepoel, Re.. (DQT) 12 points
 Evenepoel, Re.. (DQT) 9h 42' 15''
 Astana Pro Team 29h 08' 42''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 41  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 4h 46' 38'' 1 4 1 1
2 16  Schachmann, Maximilian 26  Bora-Hansgrohe + 00' 00'' 2 6 2 -
3 64  Martin, Dan 33  Israel Start-Up Nation + 00' 02'' 4 8 7 -
4 112  Costa, Rui 33  UAE Team Emirates + 00' 02'' 3 7 10 -
5 77  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal + 00' 02'' 5 12 14 -
6 1  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team + 00' 05'' 6 14 - -
7 171  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. + 00' 08'' 10 15 3 -
8 105  Nibali, Vincenzo 35  Trek-Segafredo + 00' 08'' 8 20 - -
9 102  Mollema, Bauke 33  Trek-Segafredo + 00' 08'' 9 23 - -
10 241  Antunes, Amaro 29  W52-FC Porto + 00' 08'' 7 27 11 -
11 13  Kämna, Lennard 23  Bora-Hansgrohe + 00' 14'' 11 - - -
12 23  Geschke, Simon 33  CCC Team + 00' 14'' 12 - - -
13 44  Almeida, João 21  Deceuninck-Quick Step + 00' 17'' 13 - - 2
14 82  Kwiatkowski, Michał 29  Team Ineos + 00' 27'' 14 - - -
15 21  Van Avermaet, Greg 34  CCC Team + 00' 33'' 15 - - -
16 2  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team + 00' 33'' 16 - - -
17 117  Polanc, Jan 27  UAE Team Emirates + 00' 51'' 17 - - -
18 181  De Mateos, Vicente 31  Aviludo-Louletano + 01' 00'' 18 - - -
19 84  Swift, Ben 32  Team Ineos + 01' 02'' 19 - - -
20 85  Thomas, Geraint 33  Team Ineos + 01' 02'' 20 28 - -
21 144  Meurisse, Xandro 28  Circus-Wanty Gobert + 01' 16'' 21 - - -
22 7  Tejada, Harold 22  Astana Pro Team + 01' 19'' 22 - 12 3
23 55  Le Gac, Olivier 26  Groupama-FDJ + 01' 19'' 23 - - -
24 175  Marque, Alejandro 38  Atum General-Tavira-Mari.. + 01' 33'' 24 - - -
25 52  Geniets, Kévin 23  Groupama-FDJ + 01' 35'' 25 - - 4
26 235  Fernandes, Luís 32  Rádio Popular-Boavista + 02' 01'' 27 - - -
27 167  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. + 02' 01'' 26 - - 5
28 97  Van Wilder, Ilan 19  Team Sunweb + 02' 05'' 28 - - 6
29 4  Contreras, Rodrigo 25  Astana Pro Team + 02' 05'' 29 - - -
30 54  Küng, Stefan 26  Groupama-FDJ + 02' 54'' 32 - - -
31 26  Van Hooydonck, Nathan 24  CCC Team + 02' 54'' 34 - - -
32 126  Sbaragli, Kristian 29  Alpecin-Fenix + 02' 54'' 30 - - -
33 121  Poel, Mathieu van der.. 25  Alpecin-Fenix + 02' 54'' 33 - - -
34 166  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. + 02' 54'' 31 - - 7
35 113  Dombrowski, Joe 28  UAE Team Emirates + 03' 19'' 35 17 - -
36 34  Maté, Luis Angel 35  Cofidis + 03' 59'' 36 - - -
37 246  Rodrigues, João 25  W52-FC Porto + 04' 05'' 38 - - -
38 155  Martín, Gotzon 24  Fundación-Orbea + 04' 05'' 37 - - -
39 145  Petilli, Simone 26  Circus-Wanty Gobert + 04' 05'' 39 - - -
40 6  Natarov, Yuriy 23  Astana Pro Team + 04' 05'' 63 - - -
41 154  Bravo, Garikoitz 30  Fundación-Orbea + 04' 09'' 40 - - -
42 131  Sáez, Héctor 26  Caja Rural-Seguros RGA + 04' 11'' 41 - - -
43 231  Gallego, Alberto 29  Rádio Popular-Boavista + 04' 13'' 42 - - -
44 196  Sáenz, Nicolás 22  Efapel + 04' 13'' 43 - - 8
45 66  Schmidt, Mads 25  Israel Start-Up Nation + 04' 26'' 44 - - -
46 76  Frison, Frederik 27  Lotto-Soudal + 04' 26'' 45 - - -
47 72  Gilbert, Philippe 37  Lotto-Soudal + 04' 26'' 46 - - -
48 162  Hoelgaard, Markus 25  Uno-X Norwegian Developm.. + 04' 32'' 47 - - -
49 75  Van Moer, Brent 22  Lotto-Soudal + 04' 52'' 48 - - 9
50 245  Pinto, Edgar 34  W52-FC Porto + 05' 00'' 49 - - -
51 104  Nibali, Antonio 27  Trek-Segafredo + 05' 17'' 50 - - -
52 137  Calle, Juan Fernando 20  Caja Rural-Seguros RGA + 05' 49'' 51 - - 10
53 22  Trentin, Matteo 30  CCC Team + 05' 50'' 52 3 - -
54 193  Machado, Tiago 34  Efapel + 06' 15'' 53 - - -
55 236  Nunes, Hugo 23  Rádio Popular-Boavista + 06' 15'' 54 - - -
56 27  Bevin, Patrick 29  CCC Team + 06' 39'' 55 - - -
57 202  Gomes, Luís 25  Kelly-InOutBuild-UDO + 06' 48'' 56 - - -
58 127  Vergaerde, Otto 25  Alpecin-Fenix + 06' 50'' 58 - - -
59 56  Ludvigsson, Tobias 28  Groupama-FDJ + 06' 50'' 57 - - -
60 43  Declercq, Tim 30  Deceuninck-Quick Step + 07' 37'' 59 18 - -
61 65  Politt, Nils 25  Israel Start-Up Nation + 08' 42'' 61 - - -
62 192  Mendonça, Luís 34  Efapel + 08' 42'' 60 - - -
63 224  Silva, Joaquim 27  Miranda-Mortágua + 08' 42'' 62 - - -
64 25  Van Hoecke, Gijs 28  CCC Team + 11' 05'' 64 - - -
65 201  Casimiro, Henrique 33  Kelly-InOutBuild-UDO + 11' 05'' 65 - - -
66 81  Dennis, Rohan 29  Team Ineos + 11' 45'' 66 - - -
67 74  Maes, Nikolas 33  Lotto-Soudal + 12' 42'' 73 - - -
68 91  Arndt, Nikias 28  Team Sunweb + 12' 42'' 67 - - -
69 204  Lourenço, Rafael 22  Kelly-InOutBuild-UDO + 12' 42'' 75 - - 11
70 187  Hernández, Oscar 27  Aviludo-Louletano + 12' 42'' 69 - - -
71 232  Benta, João 33  Rádio Popular-Boavista + 12' 42'' 74 - - -
72 243  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto + 12' 42'' 71 - - -
73 172  Grigorev, Aleksandr 27  Atum General-Tavira-Mari.. + 12' 42'' 72 - - -
74 237  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista + 12' 42'' 87 - - -
75 213  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport + 12' 42'' 88 - - -
76 24  Schär, Michael 33  CCC Team + 12' 42'' 76 29 4 -
77 153  Irizar, Julen 24  Fundación-Orbea + 12' 42'' 68 - - -
78 95  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb + 12' 42'' 70 24 8 -
79 11  Drücker, Jempy 33  Bora-Hansgrohe + 13' 55'' 77 - - -
80 67  Boivin, Guillaume 30  Israel Start-Up Nation + 13' 55'' 78 - - -
81 63  Hollenstein, Reto 34  Israel Start-Up Nation + 13' 55'' 81 - - -
82 33  Le Turnier, Mathias 24  Cofidis + 13' 55'' 82 - - -
83 194  Antunes, Tiago 22  Efapel + 13' 55'' 80 - - 13
84 53  Guglielmi, Simon 22  Groupama-FDJ + 13' 55'' 79 - - 12
85 222  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua + 14' 36'' 83 - - -
86 106  Stuyven, Jasper 27  Trek-Segafredo + 16' 43'' 86 - - -
87 107  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo + 16' 43'' 84 30 - -
88 211  Duarte, Emanuel 23  LA Alumínios-LA Sport + 16' 43'' 129 - - 19
89 223  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua + 16' 43'' 85 - - -
90 73  Kluge, Roger 34  Lotto-Soudal + 18' 34'' 89 13 - -
91 83  Rowe, Luke 29  Team Ineos + 18' 34'' 104 - - -
92 46  Lampaert, Yves 28  Deceuninck-Quick Step + 18' 34'' 134 - - -
93 15  Pöstlberger, Lukas 28  Bora-Hansgrohe + 18' 34'' 102 - - -
94 12  Großschartner, Felix 26  Bora-Hansgrohe + 18' 34'' 90 - - -
95 233  Carvalho, Gonçalo 22  Rádio Popular-Boavista + 18' 34'' 133 - - 20
96 176  Livramento, David 36  Atum General-Tavira-Mari.. + 18' 52'' 165 - - -
97 216  Silva, Bruno 31  LA Alumínios-LA Sport + 19' 23'' 136 - - -
98 122  De Bondt, Dries 28  Alpecin-Fenix + 20' 09'' 130 19 9 -
99 123  Leysen, Senne 23  Alpecin-Fenix + 20' 09'' 99 - - -
100 221  Sancho, Hugo 38  Miranda-Mortágua + 20' 09'' 137 - - -
101 17  Schillinger, Andreas 36  Bora-Hansgrohe + 20' 09'' 128 - - -
102 111  Bjerg, Mikkel 21  UAE Team Emirates + 20' 09'' 98 - 15 14
103 234  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista + 20' 09'' 138 - - 21
104 134  Lazkano, Oier 20  Caja Rural-Seguros RGA + 20' 09'' 139 - - 22
105 215  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport + 20' 09'' 141 - - 23
106 101  Kort, Koen de de 37  Trek-Segafredo + 20' 09'' 94 - - -
107 177  Pereira, Válter 29  Atum General-Tavira-Mari.. + 20' 09'' 140 - - -
108 151  Aristi, Mikel 26  Fundación-Orbea + 20' 09'' 144 - - -
109 157  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea + 20' 09'' 100 - - 15
110 5  Martinelli, Davide 26  Astana Pro Team + 20' 09'' 93 - - -
111 156  López, Diego 22  Fundación-Orbea + 20' 09'' 166 21 5 31
112 47  Sénéchal, Florian 26  Deceuninck-Quick Step + 20' 09'' 96 - - -
113 163  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 20' 09'' 97 - - -
114 161  Hoelgaard, Daniel 26  Uno-X Norwegian Developm.. + 20' 09'' 92 25 - -
115 114  Kristoff, Alexander 32  UAE Team Emirates + 20' 09'' 91 5 - -
116 141  De Gendt, Aimé 25  Circus-Wanty Gobert + 20' 09'' 145 - - -
117 3  Bizhigitov, Zhandos 28  Astana Pro Team + 20' 09'' 142 - - -
118 226  Sánchez, Ángel 26  Miranda-Mortágua + 20' 09'' 101 - - -
119 124  Modolo, Sacha 32  Alpecin-Fenix + 20' 09'' 95 - - -
120 57  Stewart, Jake 20  Groupama-FDJ + 20' 09'' 143 - - 24
121 116  Oliveira, Ivo 23  UAE Team Emirates + 20' 14'' 103 - - -
122 152  Angulo, Antonio 27  Fundación-Orbea + 20' 38'' 105 - - -
123 173  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. + 20' 38'' 167 22 6 -
124 35  Mathis, Marco 25  Cofidis + 21' 10'' 117 - - -
125 36  Sabatini, Fabio 35  Cofidis + 21' 10'' 148 - - -
126 62  Cimolai, Davide 30  Israel Start-Up Nation + 21' 10'' 106 16 - -
127 61  Biermans, Jenthe 24  Israel Start-Up Nation + 21' 10'' 113 - - -
128 183  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano + 21' 10'' 154 - - -
129 185  Del Pino, Jesús 29  Aviludo-Louletano + 21' 10'' 150 - - -
130 165  Kulset, Kristian 24  Uno-X Norwegian Developm.. + 21' 10'' 146 - - -
131 103  Mullen, Ryan 25  Trek-Segafredo + 21' 10'' 123 - - -
132 94  Eekhoff, Nils 22  Team Sunweb + 21' 10'' 120 - - 17
133 164  Resell, Erik 23  Uno-X Norwegian Developm.. + 21' 10'' 115 - - -
134 247  Caldeira, Samuel 34  W52-FC Porto + 21' 10'' 109 - - -
135 212  Leaça, Gonçalo 22  LA Alumínios-LA Sport + 21' 10'' 156 - - 26
136 214  Ribeiro, David 24  LA Alumínios-LA Sport + 21' 10'' 147 - - -
137 184  Meireles, Nuno 28  Aviludo-Louletano + 21' 10'' 149 - - -
138 115  Bohli, Tom 26  UAE Team Emirates + 21' 10'' 151 - - -
139 133  Bagües, Aritz 30  Caja Rural-Seguros RGA + 21' 10'' 122 - - -
140 51  Brunel, Alexys 21  Groupama-FDJ + 21' 10'' 116 - - 16
141 136  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural-Seguros RGA + 21' 10'' 112 - - -
142 71  Dibben, Jonathan 26  Lotto-Soudal + 21' 10'' 124 - - -
143 203  Fernandes, Venceslau 24  Kelly-InOutBuild-UDO + 21' 10'' 125 - - -
144 191  Paulinho, Sérgio 39  Efapel + 21' 10'' 153 - - -
145 205  Lopes, Pedro Miguel 20  Kelly-InOutBuild-UDO + 21' 10'' 157 - - 27
146 135  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA + 21' 10'' 107 9 - -
147 87  Wurf, Cameron 36  Team Ineos + 21' 10'' 152 - - -
148 93  Denz, Nico 26  Team Sunweb + 21' 10'' 135 - - -
149 197  Armillas, Gerard 24  Efapel + 21' 10'' 126 - - -
150 206  Costa, Fábio 20  Kelly-InOutBuild-UDO + 21' 10'' 121 - - 18
151 242  Mestre, Ricardo 36  W52-FC Porto + 21' 10'' 118 - - -
152 45  Jakobsen, Fabio 23  Deceuninck-Quick Step + 21' 10'' 108 1 - -
153 92  Bol, Cees 24  Team Sunweb + 21' 10'' 110 10 - -
154 225  Barbosa, João 22  Miranda-Mortágua + 21' 10'' 158 - - 28
155 132  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA + 21' 10'' 159 - - -
156 42  Keisse, Iljo 37  Deceuninck-Quick Step + 21' 10'' 127 26 - -
157 31  Viviani, Elia 31  Cofidis + 21' 10'' 111 2 - -
158 14  Laas, Martin 26  Bora-Hansgrohe + 21' 10'' 114 - - -
159 217  Salgueiro, Carlos 20  LA Alumínios-LA Sport + 21' 10'' 155 - - 25
160 174  Martingil, César 25  Atum General-Tavira-Mari.. + 21' 10'' 119 - - -
161 32  Consonni, Simone 25  Cofidis + 21' 21'' 131 - - -
162 96  Sütterlin, Jasha 27  Team Sunweb + 21' 51'' 132 - - -
163 207  Lopes, Pedro José 21  Kelly-InOutBuild-UDO + 22' 52'' 160 - - 29
164 244  Magalhães, Jorge 23  W52-FC Porto + 28' 09'' 161 - - 30
165 146  Poppel, Boy van van 32  Circus-Wanty Gobert + 28' 13'' 162 - - -
166 142  Devriendt, Tom 28  Circus-Wanty Gobert + 28' 13'' 164 - - -
167 143  Kreder, Wesley 29  Circus-Wanty Gobert + 28' 13'' 168 - - -
168 186  Evangelista, André 24  Aviludo-Louletano + 28' 13'' 169 - - -
169 147  Poppel, Danny van van 26  Circus-Wanty Gobert + 28' 13'' 163 - - -
170 227  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua + 28' 13'' 170 - - 32
171 195  Paulinho, Pedro 29  Efapel + 28' 13'' 171 11 13 -
DNF 182  Matias, João 28  Aviludo-Louletano
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
41.6   Aljezur 1 122  De Bondt, Dries  Alpecin-Fenix 3 pts -
2 95  Pedersen, Casper  Team Sunweb 2 pts -
3 24  Schär, Michael  CCC Team 1 pts -
176.0   Monchique 1 113  Dombrowski, Joe  UAE Team Emirates 3 pts -
2 112  Costa, Rui  UAE Team Emirates 2 pts -
3 85  Thomas, Geraint  Team Ineos 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
48.9   Marmelete (3C) 1 122  De Bondt, Dries  Alpecin-Fenix 4 pts -
2 95  Pedersen, Casper  Team Sunweb 3 pts -
3 24  Schär, Michael  CCC Team 2 pts -
162.3   Alferce (3C) 1 24  Schär, Michael  CCC Team 4 pts -
2 95  Pedersen, Casper  Team Sunweb 3 pts -
3 111  Bjerg, Mikkel  UAE Team Emirates 2 pts -
170.0   Pomba (2C) 1 171  Figueiredo, Frederico  Atum General-Tavira-Mari.. 6 pts -
2 241  Antunes, Amaro  W52-FC Porto 4 pts -
3 7  Tejada, Harold  Astana Pro Team 3 pts -
4 41  Evenepoel, Remco  Deceuninck-Quick Step 2 pts -
183.9   Foia (1C) 1 41  Evenepoel, Remco  Deceuninck-Quick Step 10 pts -
2 16  Schachmann, Maximilian  Bora-Hansgrohe 8 pts -
3 64  Martin, Dan  Israel Start-Up Nation 6 pts -
4 112  Costa, Rui  UAE Team Emirates 4 pts -
5 77  Wellens, Tim  Lotto-Soudal 2 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Astana Pro Team 14h 21' 51'' 44 1
6 1  López, Miguel Ángel 26 4h 46' 43''
16 2  Sánchez, Luis León 36 4h 47' 11''
22 7  Tejada, Harold 22 4h 47' 57''
2  Team Ineos 14h 22' 25'' 53 2
14 82  Kwiatkowski, Michał 29 4h 47' 05''
19 84  Swift, Ben 32 4h 47' 40''
20 85  Thomas, Geraint 33 4h 47' 40''
3  CCC Team 14h 23' 35'' 58 3
12 23  Geschke, Simon 33 4h 46' 52''
15 21  Van Avermaet, Greg 34 4h 47' 11''
31 26  Van Hooydonck, Nathan 24 4h 49' 32''
4  UAE Team Emirates 14h 24' 06'' 56 4
4 112  Costa, Rui 33 4h 46' 40''
17 117  Polanc, Jan 27 4h 47' 29''
35 113  Dombrowski, Joe 28 4h 49' 57''
5  Trek-Segafredo 14h 25' 27'' 68 5
8 105  Nibali, Vincenzo 35 4h 46' 46''
9 102  Mollema, Bauke 33 4h 46' 46''
51 104  Nibali, Antonio 27 4h 51' 55''
6  Groupama-FDJ 14h 25' 42'' 78 6
23 55  Le Gac, Olivier 26 4h 47' 57''
25 52  Geniets, Kévin 23 4h 48' 13''
30 54  Küng, Stefan 26 4h 49' 32''
7  Deceuninck-Quick Step 14h 27' 48'' 74 7
1 41  Evenepoel, Remco 20 4h 46' 38''
13 44  Almeida, João 21 4h 46' 55''
60 43  Declercq, Tim 30 4h 54' 15''
8  Lotto-Soudal 14h 28' 48'' 98 8
5 77  Wellens, Tim 28 4h 46' 40''
46 76  Frison, Frederik 27 4h 51' 04''
47 72  Gilbert, Philippe 37 4h 51' 04''
9  W52-FC Porto 14h 29' 07'' 97 9
10 241  Antunes, Amaro 29 4h 46' 46''
37 246  Rodrigues, João 25 4h 50' 43''
50 245  Pinto, Edgar 34 4h 51' 38''
10  Uno-X Norwegian Development .. 14h 29' 21'' 109 10
27 167  Leknessund, Andreas 20 4h 48' 39''
34 166  Sleen, Torjus 22 4h 49' 32''
48 162  Hoelgaard, Markus 25 4h 51' 10''
11  Rádio Popular-Boavista 14h 32' 23'' 124 13
26 235  Fernandes, Luís 32 4h 48' 39''
43 231  Gallego, Alberto 29 4h 50' 51''
55 236  Nunes, Hugo 23 4h 52' 53''
12  Alpecin-Fenix 14h 32' 32'' 123 11
32 126  Sbaragli, Kristian 29 4h 49' 32''
33 121  Poel, Mathieu van der 25 4h 49' 32''
58 127  Vergaerde, Otto 25 4h 53' 28''
13  Israel Start-Up Nation 14h 33' 04'' 109 12
3 64  Martin, Dan 33 4h 46' 40''
45 66  Schmidt, Mads 25 4h 51' 04''
61 65  Politt, Nils 25 4h 55' 20''
14  Bora-Hansgrohe 14h 34' 03'' 92 14
2 16  Schachmann, Maximilian 26 4h 46' 38''
11 13  Kämna, Lennard 23 4h 46' 52''
79 11  Drücker, Jempy 33 5h 00' 33''
15  Atum General-Tavira-Maria No.. 14h 34' 17'' 104 15
7 171  Figueiredo, Frederico 28 4h 46' 46''
24 175  Marque, Alejandro 38 4h 48' 11''
73 172  Grigorev, Aleksandr 27 4h 59' 20''
16  Efapel 14h 39' 04'' 160 16
44 196  Sáenz, Nicolás 22 4h 50' 51''
54 193  Machado, Tiago 34 4h 52' 53''
62 192  Mendonça, Luís 34 4h 55' 20''
17  Fundación-Orbea 14h 40' 50'' 156 17
38 155  Martín, Gotzon 24 4h 50' 43''
41 154  Bravo, Garikoitz 30 4h 50' 47''
77 153  Irizar, Julen 24 4h 59' 20''
18  Circus-Wanty Gobert 14h 45' 24'' 176 18
21 144  Meurisse, Xandro 28 4h 47' 54''
39 145  Petilli, Simone 26 4h 50' 43''
116 141  De Gendt, Aimé 25 5h 06' 47''
19  Team Sunweb 14h 47' 23'' 174 19
28 97  Van Wilder, Ilan 19 4h 48' 43''
68 91  Arndt, Nikias 28 4h 59' 20''
78 95  Pedersen, Casper 23 4h 59' 20''
20  Caja Rural-Seguros RGA 14h 50' 03'' 198 20
42 131  Sáez, Héctor 26 4h 50' 49''
52 137  Calle, Juan Fernando 20 4h 52' 27''
104 134  Lazkano, Oier 20 5h 06' 47''
21  Kelly-InOutBuild-UDO 14h 50' 29'' 191 21
57 202  Gomes, Luís 25 4h 53' 26''
65 201  Casimiro, Henrique 33 4h 57' 43''
69 204  Lourenço, Rafael 22 4h 59' 20''
22  Aviludo-Louletano 14h 54' 46'' 216 23
18 181  De Mateos, Vicente 31 4h 47' 38''
70 187  Hernández, Oscar 27 4h 59' 20''
128 183  De La Fuente, David 38 5h 07' 48''
23  Cofidis 14h 58' 58'' 242 22
36 34  Maté, Luis Angel 35 4h 50' 37''
82 33  Le Turnier, Mathias 24 5h 00' 33''
124 35  Mathis, Marco 25 5h 07' 48''
24  Miranda-Mortágua 14h 59' 55'' 237 24
63 224  Silva, Joaquim 27 4h 55' 20''
85 222  Gonçalves, Gaspar 24 5h 01' 14''
89 223  Freitas, Daniel 28 5h 03' 21''
25  LA Alumínios-LA Sport 15h 08' 42'' 260 25
75 213  Ramalho, André 23 4h 59' 20''
88 211  Duarte, Emanuel 23 5h 03' 21''
97 216  Silva, Bruno 31 5h 06' 01''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 41  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 9h 42' 15'' + 43
2 16  Schachmann, Maximilian 26  Bora-Hansgrohe 9h 42' 15'' + 00' 00'' + 91
3 112  Costa, Rui 33  UAE Team Emirates 9h 42' 17'' + 00' 02'' + 54
4 64  Martin, Dan 33  Israel Start-Up Nation 9h 42' 17'' + 00' 02'' + 63
5 77  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal 9h 42' 17'' + 00' 02'' + 71
6 1  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 9h 42' 20'' + 00' 05'' + 73
7 241  Antunes, Amaro 29  W52-FC Porto 9h 42' 23'' + 00' 08'' + 18
8 105  Nibali, Vincenzo 35  Trek-Segafredo 9h 42' 23'' + 00' 08'' + 32
9 102  Mollema, Bauke 33  Trek-Segafredo 9h 42' 23'' + 00' 08'' + 32
10 171  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. 9h 42' 23'' + 00' 08'' + 50
11 13  Kämna, Lennard 23  Bora-Hansgrohe 9h 42' 29'' + 00' 14'' + 22
12 23  Geschke, Simon 33  CCC Team 9h 42' 29'' + 00' 14'' + 54
13 44  Almeida, João 21  Deceuninck-Quick Step 9h 42' 32'' + 00' 17'' + 86
14 82  Kwiatkowski, Michał 29  Team Ineos 9h 42' 42'' + 00' 27'' + 34
15 21  Van Avermaet, Greg 34  CCC Team 9h 42' 48'' + 00' 33'' + 5
16 2  Sánchez, Luis León 36  Astana Pro Team 9h 42' 48'' + 00' 33'' + 30
17 117  Polanc, Jan 27  UAE Team Emirates 9h 43' 06'' + 00' 51'' + 30
18 181  De Mateos, Vicente 31  Aviludo-Louletano 9h 43' 15'' + 01' 00'' + 77
19 84  Swift, Ben 32  Team Ineos 9h 43' 17'' + 01' 02'' - 3
20 85  Thomas, Geraint 33  Team Ineos 9h 43' 17'' + 01' 02'' + 58
21 144  Meurisse, Xandro 28  Circus-Wanty Gobert 9h 43' 31'' + 01' 16'' + 71
22 7  Tejada, Harold 22  Astana Pro Team 9h 43' 34'' + 01' 19'' + 58
23 55  Le Gac, Olivier 26  Groupama-FDJ 9h 43' 34'' + 01' 19'' + 63
24 175  Marque, Alejandro 38  Atum General-Tavira-Mari.. 9h 43' 48'' + 01' 33'' + 59
25 52  Geniets, Kévin 23  Groupama-FDJ 9h 43' 50'' + 01' 35'' + 72
26 167  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 9h 44' 16'' + 02' 01'' + 4
27 235  Fernandes, Luís 32  Rádio Popular-Boavista 9h 44' 16'' + 02' 01'' + 58
28 97  Van Wilder, Ilan 19  Team Sunweb 9h 44' 20'' + 02' 05'' + 43
29 4  Contreras, Rodrigo 25  Astana Pro Team 9h 44' 20'' + 02' 05'' + 61
30 126  Sbaragli, Kristian 29  Alpecin-Fenix 9h 45' 09'' + 02' 54'' + 2
31 166  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. 9h 45' 09'' + 02' 54'' + 8
32 54  Küng, Stefan 26  Groupama-FDJ 9h 45' 09'' + 02' 54'' + 13
33 121  Poel, Mathieu van der 25  Alpecin-Fenix 9h 45' 09'' + 02' 54'' + 25
34 26  Van Hooydonck, Nathan 24  CCC Team 9h 45' 09'' + 02' 54'' + 64
35 113  Dombrowski, Joe 28  UAE Team Emirates 9h 45' 34'' + 03' 19'' + 49
36 34  Maté, Luis Angel 35  Cofidis 9h 46' 14'' + 03' 59'' + 53
37 155  Martín, Gotzon 24  Fundación-Orbea 9h 46' 20'' + 04' 05'' + 13
38 246  Rodrigues, João 25  W52-FC Porto 9h 46' 20'' + 04' 05'' + 14
39 145  Petilli, Simone 26  Circus-Wanty Gobert 9h 46' 20'' + 04' 05'' + 55
40 154  Bravo, Garikoitz 30  Fundación-Orbea 9h 46' 24'' + 04' 09'' + 48
41 131  Sáez, Héctor 26  Caja Rural-Seguros RGA 9h 46' 26'' + 04' 11'' + 18
42 231  Gallego, Alberto 29  Rádio Popular-Boavista 9h 46' 28'' + 04' 13'' + 65
43 196  Sáenz, Nicolás 22  Efapel 9h 46' 28'' + 04' 13'' + 58
44 66  Schmidt, Mads 25  Israel Start-Up Nation 9h 46' 41'' + 04' 26'' - 26
45 76  Frison, Frederik 27  Lotto-Soudal 9h 46' 41'' + 04' 26'' - 26
46 72  Gilbert, Philippe 37  Lotto-Soudal 9h 46' 41'' + 04' 26'' + 35
47 162  Hoelgaard, Markus 25  Uno-X Norwegian Developm.. 9h 46' 47'' + 04' 32'' - 16
48 75  Van Moer, Brent 22  Lotto-Soudal 9h 47' 07'' + 04' 52'' + 24
49 245  Pinto, Edgar 34  W52-FC Porto 9h 47' 15'' + 05' 00'' + 7
50 104  Nibali, Antonio 27  Trek-Segafredo 9h 47' 32'' + 05' 17'' + 69
51 137  Calle, Juan Fernando 20  Caja Rural-Seguros RGA 9h 48' 04'' + 05' 49'' - 25
52 22  Trentin, Matteo 30  CCC Team 9h 48' 05'' + 05' 50'' - 49
53 193  Machado, Tiago 34  Efapel 9h 48' 30'' + 06' 15'' + 38
54 236  Nunes, Hugo 23  Rádio Popular-Boavista 9h 48' 30'' + 06' 15'' + 51
55 27  Bevin, Patrick 29  CCC Team 9h 48' 54'' + 06' 39'' - 4
56 202  Gomes, Luís 25  Kelly-InOutBuild-UDO 9h 49' 03'' + 06' 48'' + 26
57 56  Ludvigsson, Tobias 28  Groupama-FDJ 9h 49' 05'' + 06' 50'' - 2
58 127  Vergaerde, Otto 25  Alpecin-Fenix 9h 49' 05'' + 06' 50'' + 53
59 43  Declercq, Tim 30  Deceuninck-Quick Step 9h 49' 52'' + 07' 37'' + 53
60 192  Mendonça, Luís 34  Efapel 9h 50' 57'' + 08' 42'' - 46
61 65  Politt, Nils 25  Israel Start-Up Nation 9h 50' 57'' + 08' 42'' + 47
62 224  Silva, Joaquim 27  Miranda-Mortágua 9h 50' 57'' + 08' 42'' + 61
63 6  Natarov, Yuriy 23  Astana Pro Team 9h 51' 06'' + 08' 51'' + 96
64 25  Van Hoecke, Gijs 28  CCC Team 9h 53' 20'' + 11' 05'' + 23
65 201  Casimiro, Henrique 33  Kelly-InOutBuild-UDO 9h 53' 20'' + 11' 05'' + 35
66 81  Dennis, Rohan 29  Team Ineos 9h 54' 00'' + 11' 45'' + 9
67 91  Arndt, Nikias 28  Team Sunweb 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 46
68 153  Irizar, Julen 24  Fundación-Orbea 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 51
69 187  Hernández, Oscar 27  Aviludo-Louletano 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 32
70 95  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 34
71 243  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 18
72 172  Grigorev, Aleksandr 27  Atum General-Tavira-Mari.. 9h 54' 57'' + 12' 42'' - 4
73 74  Maes, Nikolas 33  Lotto-Soudal 9h 54' 57'' + 12' 42'' + 4
74 232  Benta, João 33  Rádio Popular-Boavista 9h 54' 57'' + 12' 42'' + 32
75 204  Lourenço, Rafael 22  Kelly-InOutBuild-UDO 9h 54' 57'' + 12' 42'' + 38
76 24  Schär, Michael 33  CCC Team 9h 54' 57'' + 12' 42'' + 38
77 11  Drücker, Jempy 33  Bora-Hansgrohe 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 65
78 67  Boivin, Guillaume 30  Israel Start-Up Nation 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 51
79 53  Guglielmi, Simon 22  Groupama-FDJ 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 50
80 194  Antunes, Tiago 22  Efapel 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 31
81 63  Hollenstein, Reto 34  Israel Start-Up Nation 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 16
82 33  Le Turnier, Mathias 24  Cofidis 9h 56' 10'' + 13' 55'' + 42
83 222  Gonçalves, Gaspar 24  Miranda-Mortágua 9h 56' 51'' + 14' 36'' + 26
84 107  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo 9h 58' 58'' + 16' 43'' - 74
85 223  Freitas, Daniel 28  Miranda-Mortágua 9h 58' 58'' + 16' 43'' - 57
86 106  Stuyven, Jasper 27  Trek-Segafredo 9h 58' 58'' + 16' 43'' - 12
87 237  Rodrigues, David 28  Rádio Popular-Boavista 9h 59' 43'' + 17' 28'' + 67
88 213  Ramalho, André 23  LA Alumínios-LA Sport 9h 59' 43'' + 17' 28'' + 72
89 73  Kluge, Roger 34  Lotto-Soudal 10h 00' 49'' + 18' 34'' - 82
90 12  Großschartner, Felix 26  Bora-Hansgrohe 10h 00' 49'' + 18' 34'' - 28
91 114  Kristoff, Alexander 32  UAE Team Emirates 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 87
92 161  Hoelgaard, Daniel 26  Uno-X Norwegian Developm.. 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 83
93 5  Martinelli, Davide 26  Astana Pro Team 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 70
94 101  Kort, Koen de 37  Trek-Segafredo 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 56
95 124  Modolo, Sacha 32  Alpecin-Fenix 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 61
96 47  Sénéchal, Florian 26  Deceuninck-Quick Step 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 54
97 163  Skaarseth, Anders 24  Uno-X Norwegian Developm.. 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 36
98 111  Bjerg, Mikkel 21  UAE Team Emirates 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 25
99 123  Leysen, Senne 23  Alpecin-Fenix 10h 02' 24'' + 20' 09'' + 16
100 157  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea 10h 02' 24'' + 20' 09'' + 10
101 226  Sánchez, Ángel 26  Miranda-Mortágua 10h 02' 24'' + 20' 09'' + 2
102 15  Pöstlberger, Lukas 28  Bora-Hansgrohe 10h 02' 28'' + 20' 13'' + 29
103 116  Oliveira, Ivo 23  UAE Team Emirates 10h 02' 29'' + 20' 14'' - 68
104 83  Rowe, Luke 29  Team Ineos 10h 02' 32'' + 20' 17'' + 28
105 152  Angulo, Antonio 27  Fundación-Orbea 10h 02' 53'' + 20' 38'' - 36
106 62  Cimolai, Davide 30  Israel Start-Up Nation 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 98
107 135  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 102
108 45  Jakobsen, Fabio 23  Deceuninck-Quick Step 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 107
109 247  Caldeira, Samuel 34  W52-FC Porto 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 87
110 92  Bol, Cees 24  Team Sunweb 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 104
111 31  Viviani, Elia 31  Cofidis 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 109
112 136  Malucelli, Matteo 26  Caja Rural-Seguros RGA 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 88
113 61  Biermans, Jenthe 24  Israel Start-Up Nation 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 70
114 14  Laas, Martin 26  Bora-Hansgrohe 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 101
115 164  Resell, Erik 23  Uno-X Norwegian Developm.. 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 61
116 51  Brunel, Alexys 21  Groupama-FDJ 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 52
117 35  Mathis, Marco 25  Cofidis 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 21
118 242  Mestre, Ricardo 36  W52-FC Porto 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 48
119 174  Martingil, César 25  Atum General-Tavira-Mari.. 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 56
120 94  Eekhoff, Nils 22  Team Sunweb 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 16
121 206  Costa, Fábio 20  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 19
122 133  Bagües, Aritz 30  Caja Rural-Seguros RGA 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 6
123 103  Mullen, Ryan 25  Trek-Segafredo 10h 03' 25'' + 21' 10'' + 2
124 71  Dibben, Jonathan 26  Lotto-Soudal 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 2
125 203  Fernandes, Venceslau 24  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 4
126 197  Armillas, Gerard 24  Efapel 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 9
127 42  Keisse, Iljo 37  Deceuninck-Quick Step 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 9
128 17  Schillinger, Andreas 36  Bora-Hansgrohe 10h 03' 38'' + 21' 23'' -
129 211  Duarte, Emanuel 23  LA Alumínios-LA Sport 10h 03' 44'' + 21' 29'' + 12
130 122  De Bondt, Dries 28  Alpecin-Fenix 10h 03' 50'' + 21' 35'' -
131 32  Consonni, Simone 25  Cofidis 10h 04' 13'' + 21' 58'' - 4
132 96  Sütterlin, Jasha 27  Team Sunweb 10h 05' 32'' + 23' 17'' - 3
133 233  Carvalho, Gonçalo 22  Rádio Popular-Boavista 10h 05' 35'' + 23' 20'' + 29
134 46  Lampaert, Yves 28  Deceuninck-Quick Step 10h 05' 55'' + 23' 40'' + 34
135 93  Denz, Nico 26  Team Sunweb 10h 05' 55'' + 23' 40'' - 2
136 216  Silva, Bruno 31  LA Alumínios-LA Sport 10h 06' 24'' + 24' 09'' - 2
137 221  Sancho, Hugo 38  Miranda-Mortágua 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 2
138 234  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 4
139 134  Lazkano, Oier 20  Caja Rural-Seguros RGA 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 8
140 177  Pereira, Válter 29  Atum General-Tavira-Mari.. 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 10
141 215  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 15
142 3  Bizhigitov, Zhandos 28  Astana Pro Team 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 2
143 57  Stewart, Jake 20  Groupama-FDJ 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 5
144 151  Aristi, Mikel 26  Fundación-Orbea 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 20
145 141  De Gendt, Aimé 25  Circus-Wanty Gobert 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 21
146 165  Kulset, Kristian 24  Uno-X Norwegian Developm.. 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 9
147 214  Ribeiro, David 24  LA Alumínios-LA Sport 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 11
148 36  Sabatini, Fabio 35  Cofidis 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 3
149 184  Meireles, Nuno 28  Aviludo-Louletano 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 4
150 185  Del Pino, Jesús 29  Aviludo-Louletano 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 8
151 115  Bohli, Tom 26  UAE Team Emirates 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 2
152 87  Wurf, Cameron 36  Team Ineos 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 12
153 191  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 7
154 183  De La Fuente, David 38  Aviludo-Louletano 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 11
155 217  Salgueiro, Carlos 20  LA Alumínios-LA Sport 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 20
156 212  Leaça, Gonçalo 22  LA Alumínios-LA Sport 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 7
157 205  Lopes, Pedro Miguel 20  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 2
158 225  Barbosa, João 22  Miranda-Mortágua 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 3
159 132  González, David 23  Caja Rural-Seguros RGA 10h 08' 31'' + 26' 16'' + 8
160 207  Lopes, Pedro José 21  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 09' 53'' + 27' 38'' - 17
161 244  Magalhães, Jorge 23  W52-FC Porto 10h 10' 24'' + 28' 09'' - 41
162 146  Poppel, Boy van 32  Circus-Wanty Gobert 10h 10' 28'' + 28' 13'' - 151
163 147  Poppel, Danny van 26  Circus-Wanty Gobert 10h 10' 28'' + 28' 13'' - 148
164 142  Devriendt, Tom 28  Circus-Wanty Gobert 10h 10' 58'' + 28' 43'' - 38
165 176  Livramento, David 36  Atum General-Tavira-Mari.. 10h 13' 19'' + 31' 04'' + 4
166 156  López, Diego 22  Fundación-Orbea 10h 14' 51'' + 32' 36'' + 5
167 173  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. 10h 15' 05'' + 32' 50'' + 3
168 143  Kreder, Wesley 29  Circus-Wanty Gobert 10h 15' 14'' + 32' 59'' - 30
169 186  Evangelista, André 24  Aviludo-Louletano 10h 15' 14'' + 32' 59'' - 16
170 227  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua 10h 15' 14'' + 32' 59'' - 18
171 195  Paulinho, Pedro 29  Efapel 10h 27' 51'' + 45' 36'' + 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 45  Jakobsen, Fabio 23  Deceuninck-Quick Step 25 pts -
2 31  Viviani, Elia 31  Cofidis 20 pts -5 pts -
3 22  Trentin, Matteo 30  CCC Team 16 pts -9 pts -
4 41  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 15 pts -10 pts
5 114  Kristoff, Alexander 32  UAE Team Emirates 13 pts -12 pts - 1
6 16  Schachmann, Maximilian 26  Bora-Hansgrohe 12 pts -13 pts
7 112  Costa, Rui 33  UAE Team Emirates 10 pts -15 pts
8 64  Martin, Dan 33  Israel Start-Up Nation 10 pts -15 pts
9 135  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA 10 pts -15 pts - 4
10 92  Bol, Cees 24  Team Sunweb 8 pts -17 pts - 4
11 195  Paulinho, Pedro 29  Efapel 6 pts -19 pts - 4
12 77  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal 6 pts -19 pts
13 73  Kluge, Roger 34  Lotto-Soudal 6 pts -19 pts - 5
14 1  López, Miguel Ángel 26  Astana Pro Team 5 pts -20 pts
15 171  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. 4 pts -21 pts
16 62  Cimolai, Davide 30  Israel Start-Up Nation 4 pts -21 pts - 7
17 113  Dombrowski, Joe 28  UAE Team Emirates 3 pts -22 pts
18 43  Declercq, Tim 30  Deceuninck-Quick Step 3 pts -22 pts - 8
19 122  De Bondt, Dries 28  Alpecin-Fenix 3 pts -22 pts
20 105  Nibali, Vincenzo 35  Trek-Segafredo 3 pts -22 pts
21 156  López, Diego 22  Fundación-Orbea 3 pts -22 pts - 9
22 173  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. 3 pts -22 pts - 11
23 102  Mollema, Bauke 33  Trek-Segafredo 2 pts -23 pts
24 95  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb 2 pts -23 pts
25 161  Hoelgaard, Daniel 26  Uno-X Norwegian Developm.. 2 pts -23 pts - 12
26 42  Keisse, Iljo 37  Deceuninck-Quick Step 2 pts -23 pts - 12
27 241  Antunes, Amaro 29  W52-FC Porto 1 pts -24 pts
28 85  Thomas, Geraint 33  Team Ineos 1 pts -24 pts
29 24  Schär, Michael 33  CCC Team 1 pts -24 pts
30 107  Theuns, Edward 28  Trek-Segafredo 1 pts -24 pts - 15
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 41  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 12 pts
2 16  Schachmann, Maximilian 26  Bora-Hansgrohe 8 pts -4 pts
3 171  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. 6 pts -6 pts
4 24  Schär, Michael 33  CCC Team 6 pts -6 pts
5 156  López, Diego 22  Fundación-Orbea 6 pts -6 pts - 4
6 173  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. 6 pts -6 pts - 4
7 64  Martin, Dan 33  Israel Start-Up Nation 6 pts -6 pts
8 95  Pedersen, Casper 23  Team Sunweb 6 pts -6 pts
9 122  De Bondt, Dries 28  Alpecin-Fenix 4 pts -8 pts
10 112  Costa, Rui 33  UAE Team Emirates 4 pts -8 pts
11 241  Antunes, Amaro 29  W52-FC Porto 4 pts -8 pts
12 7  Tejada, Harold 22  Astana Pro Team 3 pts -9 pts
13 195  Paulinho, Pedro 29  Efapel 3 pts -9 pts - 10
14 77  Wellens, Tim 28  Lotto-Soudal 2 pts -10 pts
15 111  Bjerg, Mikkel 21  UAE Team Emirates 2 pts -10 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 41  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 9h 42' 15'' + 4
2 44  Almeida, João 21  Deceuninck-Quick Step 9h 42' 32'' + 00' 17'' + 11
3 7  Tejada, Harold 22  Astana Pro Team 9h 43' 34'' + 01' 19'' + 8
4 52  Geniets, Kévin 23  Groupama-FDJ 9h 43' 50'' + 01' 35'' + 8
5 167  Leknessund, Andreas 20  Uno-X Norwegian Developm.. 9h 44' 16'' + 02' 01'' - 2
6 97  Van Wilder, Ilan 19  Team Sunweb 9h 44' 20'' + 02' 05'' + 2
7 166  Sleen, Torjus 22  Uno-X Norwegian Developm.. 9h 45' 09'' + 02' 54'' - 3
8 196  Sáenz, Nicolás 22  Efapel 9h 46' 28'' + 04' 13'' + 6
9 75  Van Moer, Brent 22  Lotto-Soudal 9h 47' 07'' + 04' 52'' -
10 137  Calle, Juan Fernando 20  Caja Rural-Seguros RGA 9h 48' 04'' + 05' 49'' - 9
11 204  Lourenço, Rafael 22  Kelly-InOutBuild-UDO 9h 54' 57'' + 12' 42'' + 7
12 53  Guglielmi, Simon 22  Groupama-FDJ 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 10
13 194  Antunes, Tiago 22  Efapel 9h 56' 10'' + 13' 55'' - 7
14 111  Bjerg, Mikkel 21  UAE Team Emirates 10h 02' 24'' + 20' 09'' - 4
15 157  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea 10h 02' 24'' + 20' 09'' + 2
16 51  Brunel, Alexys 21  Groupama-FDJ 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 9
17 94  Eekhoff, Nils 22  Team Sunweb 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 1
18 206  Costa, Fábio 20  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 03' 25'' + 21' 10'' - 3
19 211  Duarte, Emanuel 23  LA Alumínios-LA Sport 10h 03' 44'' + 21' 29'' + 2
20 233  Carvalho, Gonçalo 22  Rádio Popular-Boavista 10h 05' 35'' + 23' 20'' + 10
21 234  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 1
22 134  Lazkano, Oier 20  Caja Rural-Seguros RGA 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 2
23 215  Scheulen, Marvin 22  LA Alumínios-LA Sport 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 5
24 57  Stewart, Jake 20  Groupama-FDJ 10h 07' 10'' + 24' 55'' + 1
25 217  Salgueiro, Carlos 20  LA Alumínios-LA Sport 10h 08' 11'' + 25' 56'' - 5
26 212  Leaça, Gonçalo 22  LA Alumínios-LA Sport 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 5
27 205  Lopes, Pedro Miguel 20  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 08' 11'' + 25' 56'' -
28 225  Barbosa, João 22  Miranda-Mortágua 10h 08' 11'' + 25' 56'' + 1
29 207  Lopes, Pedro José 21  Kelly-InOutBuild-UDO 10h 09' 53'' + 27' 38'' - 6
30 244  Magalhães, Jorge 23  W52-FC Porto 10h 10' 24'' + 28' 09'' - 11
31 156  López, Diego 22  Fundación-Orbea 10h 14' 51'' + 32' 36'' + 1
32 227  Linarez, Leangel 22  Miranda-Mortágua 10h 15' 14'' + 32' 59'' - 6
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Astana Pro Team 29h 08' 42'' + 16
2  Team Ineos 29h 09' 16'' + 00' 34'' + 14
3  CCC Team 29h 10' 26'' + 01' 44'' + 3
4  UAE Team Emirates 29h 10' 57'' + 02' 15'' + 3
5  Trek-Segafredo 29h 12' 18'' + 03' 36'' + 4
6  Groupama-FDJ 29h 12' 33'' + 03' 51'' + 8
7  Deceuninck-Quick Step 29h 14' 39'' + 05' 57'' + 1
8  Lotto-Soudal 29h 15' 39'' + 06' 57'' + 2
9  W52-FC Porto 29h 15' 58'' + 07' 16'' + 2
10  Uno-X Norwegian Development Team 29h 16' 12'' + 07' 30'' - 5
11  Alpecin-Fenix 29h 19' 23'' + 10' 41'' + 2
12  Israel Start-Up Nation 29h 19' 55'' + 11' 13'' - 11
13  Rádio Popular-Boavista 29h 19' 58'' + 11' 16'' + 10
14  Bora-Hansgrohe 29h 20' 54'' + 12' 12'' - 11
15  Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel 29h 21' 08'' + 12' 26'' + 5
16  Efapel 29h 25' 55'' + 17' 13'' + 2
17  Fundación-Orbea 29h 27' 41'' + 18' 59'' - 2
18  Circus-Wanty Gobert 29h 32' 15'' + 23' 33'' - 6
19  Team Sunweb 29h 34' 14'' + 25' 32'' - 15
20  Caja Rural-Seguros RGA 29h 36' 54'' + 28' 12'' - 18
21  Kelly-InOutBuild-UDO 29h 37' 59'' + 29' 17'' -
22  Cofidis 29h 45' 49'' + 37' 07'' - 3
23  Aviludo-Louletano 29h 46' 23'' + 37' 41'' + 1
24  Miranda-Mortágua 29h 47' 30'' + 38' 48'' - 2
25  LA Alumínios-LA Sport 30h 09' 51'' + 1h 01' 09'' -


© Wijnreder Media