Sagres - Foia (182.8 km)

Route

 6 May 2021
 Profile  Mountain stage
 Start  Sagres
 Finish  Foia
 Distance  182.8 km  (113.6 mi)
 Speed  37.989 km/h  (23.605 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 2
 Hayter, Ethan (IGD) 9h 26' 24''
 Bennett, Sam (DQT) 25 points
 Rodrigues, Jo.. (W52) 11 points
 Quinn, Sean (HBA) 9h 27' 12''
 Ineos Grenadiers 28h 19' 41''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 4h 48' 43'' 1 3 2 -
2 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto + 00' 00'' 2 5 1 -
3 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 00'' 3 7 5 -
4 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic + 00' 04'' 4 10 8 -
5 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers + 00' 09'' 5 14 11 -
6 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers + 00' 20'' 6 16 12 -
7 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto + 00' 30'' 7 17 - -
8 61  Eiking, Odd 26  Intermarché - Wanty - Go.. + 00' 34'' 8 20 - -
9 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista + 00' 35'' 9 22 4 -
10 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team + 00' 35'' 10 26 - -
11 101  Díaz, José 26  Delko + 00' 37'' 13 - - -
12 171  Figueiredo, Frederico 29  Efapel + 00' 37'' 26 - - -
13 147  Bouet, Maxime 34  Team Arkéa - Samsic + 00' 37'' 12 - - -
14 104  Fernández, Delio 35  Delko + 00' 37'' 11 - - -
15 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto + 00' 40'' 14 - - -
16 81  Navarro, Daniel 37  Burgos - BH + 00' 40'' 15 - - -
17 112  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 00' 42'' 24 - - -
18 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step + 00' 44'' 25 - 9 -
19 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon + 00' 48'' 16 - - 1
20 67  Zimmermann, Georg 23  Intermarché - Wanty - Go.. + 01' 02'' 17 - - -
21 124  Bou, Joan 24  Euskaltel - Euskadi + 01' 03'' 27 - - -
22 192  Fonte, César 34  Kelly - Simoldes - UDO + 01' 05'' 18 - - -
23 132  Rosskopf, Joey 31  Rally Cycling + 01' 05'' 28 - - -
24 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon + 01' 05'' 29 - - 2
25 162  Marque, Alejandro 39  Atum General - Tavira - .. + 01' 05'' 19 - - -
26 145  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 01' 05'' 21 - - -
27 114  Márquez, Martí 25  Equipo Kern Pharma + 01' 05'' 20 - - -
28 231  Silva, Joaquim 29  Tavfer - Measindot - Mor.. + 01' 05'' 23 - - -
29 43  Le Gac, Olivier 27  Groupama - FDJ + 01' 05'' 22 - - -
30 214  Del Pino, Jesús 30  Louletano - Loulé Concel.. + 01' 05'' 66 - - -
31 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon + 01' 05'' 30 - - 3
32 233  Antunes, Tiago 24  Tavfer - Measindot - Mor.. + 01' 27'' 53 - - -
33 164  Duarte, Emanuel 24  Atum General - Tavira - .. + 01' 32'' 33 - - -
34 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto + 01' 49'' 37 23 - -
35 96  Martín, Sergio 24  Caja Rural - Seguros RGA + 01' 49'' 36 - - -
36 151  De Mateos, Vicente 32  Antarte - Feirense + 01' 49'' 31 - - -
37 14  Naesen, Oliver 30  Ag2r Citroën Team + 01' 54'' 32 - - -
38 141  Rosa, Diego 32  Team Arkéa - Samsic + 02' 16'' 34 - - -
39 224  Nunes, Hugo 24  Rádio Popular - Boavista + 02' 16'' 35 9 13 -
40 213  Paredes, César 28  Louletano - Loulé Concel.. + 02' 16'' 39 - - -
41 193  Gomes, Luís 26  Kelly - Simoldes - UDO + 02' 54'' 38 - - -
42 227  Gallego, Alberto 30  Rádio Popular - Boavista + 02' 56'' 42 - - -
43 153  Amado, Gonçalo 27  Antarte - Feirense + 02' 59'' 40 - - -
44 63  Lammertink, Maurits 30  Intermarché - Wanty - Go.. + 03' 24'' 43 - - -
45 83  Ezquerra, Jesús 30  Burgos - BH + 03' 35'' 41 - - -
46 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO + 04' 08'' 47 - - 5
47 73  Mertz, Rémy 25  Bingoal - WB + 04' 19'' 48 - - -
48 62  Koch, Jonas 27  Intermarché - Wanty - Go.. + 04' 29'' 59 - - -
49 223  Benta, João 34  Rádio Popular - Boavista + 04' 29'' 44 - - -
50 75  Paaschens, Mathijs 25  Bingoal - WB + 04' 29'' 49 - - -
51 2  Ardila, Andres 21  UAE Team Emirates + 04' 36'' 50 - - 6
52 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates + 04' 36'' 45 - - -
53 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers + 04' 46'' 46 - - 4
54 137  Swirbul, Keegan 25  Rally Cycling + 04' 52'' 52 - - -
55 234  Gonçalves, Gaspar 25  Tavfer - Measindot - Mor.. + 05' 25'' 51 - - -
56 212  Meireles, Nuno 29  Louletano - Loulé Concel.. + 05' 55'' 55 - - -
57 24  Politt, Nils 27  Bora - Hansgrohe + 06' 23'' 54 - - -
58 76  Peyskens, Dimitri 29  Bingoal - WB + 07' 44'' 56 - - -
59 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport + 07' 44'' 57 - - 7
60 175  Moreno, Javier 36  Efapel + 09' 05'' 58 - - -
61 174  Reis, Rafael 28  Efapel + 09' 05'' 69 - - -
62 65  Poppel, Boy van van 33  Intermarché - Wanty - Go.. + 09' 05'' 85 - - -
63 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon + 09' 16'' 65 - - 8
64 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto + 09' 16'' 70 19 - -
65 92  Bagües, Aritz 31  Caja Rural - Seguros RGA + 09' 16'' 62 - - -
66 111  López, Diego 23  Equipo Kern Pharma + 09' 16'' 61 - - -
67 22  Kämna, Lennard 24  Bora - Hansgrohe + 09' 16'' 60 - - -
68 51  Basso, Leonardo 27  Ineos Grenadiers + 09' 34'' 64 - - -
69 33  Ballerini, Davide 26  Deceuninck - Quick-Step + 09' 34'' 63 - - -
70 135  Murphy, Kyle 29  Rally Cycling + 09' 37'' 71 - - -
71 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates + 10' 02'' 67 18 - -
72 155  Silva, Rafael 30  Antarte - Feirense + 10' 02'' 68 - - -
73 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense + 10' 02'' 72 - - 9
74 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto + 11' 03'' 74 13 14 -
75 243  Mestre, Daniel 35  W52 - FC Porto + 11' 03'' 76 - - -
76 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport + 11' 03'' 78 - - 11
77 156  Fernandes, Venceslau 25  Antarte - Feirense + 11' 03'' 83 - - -
78 217  De La Fuente, David 40  Louletano - Loulé Concel.. + 11' 03'' 91 - - -
79 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO + 11' 03'' 79 - - -
80 215  Oyarzún, Carlos 39  Louletano - Loulé Concel.. + 11' 03'' 98 - - -
81 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH + 11' 03'' 86 27 10 13
82 173  Hník, Karel 29  Efapel + 11' 03'' 84 - - -
83 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon + 11' 03'' 73 15 - 10
84 202  Ramalho, André 25  LA Alumínios - LA Sport + 11' 03'' 82 - - -
85 133  Brown, Nathan 29  Rally Cycling + 11' 03'' 81 - - -
86 105  Finetto, Mauro 35  Delko + 11' 03'' 77 - - -
87 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista + 11' 03'' 80 - - 12
88 225  Freitas, Daniel 29  Rádio Popular - Boavista + 11' 03'' 75 - - -
89 64  Planckaert, Baptiste 32  Intermarché - Wanty - Go.. + 11' 03'' 87 - - -
90 46  Brunel, Alexys 22  Groupama - FDJ + 12' 41'' 124 - - -
91 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic + 12' 41'' 88 - - 14
92 77  Vanendert, Jelle 36  Bingoal - WB + 13' 50'' 90 - - -
93 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB + 13' 50'' 118 24 3 -
94 122  Irizar, Julen 26  Euskaltel - Euskadi + 13' 54'' 89 - - -
95 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team + 15' 23'' 95 - 6 -
96 13  Jullien, Anthony 23  Ag2r Citroën Team + 15' 23'' 94 - - -
97 146  Boudat, Thomas 27  Team Arkéa - Samsic + 15' 23'' 92 - - -
98 163  Grigorev, Aleksandr 29  Atum General - Tavira - .. + 15' 23'' 96 - - -
99 134  Oronte, Emerson 31  Rally Cycling + 15' 23'' 97 - - -
100 103  Fedeli, Alessandro 25  Delko + 15' 23'' 93 - - -
101 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO + 17' 16'' 134 - - 23
102 177  Fernandes, Fábio 18  Efapel + 17' 16'' 136 - - 24
103 45  Berg, Marijn van den .. 21  Groupama - FDJ + 17' 16'' 101 - - 15
104 185  Laverick, Joe 20  Hagens Berman Axeon + 17' 16'' 104 - 15 17
105 115  Tuuk, Danny van der v.. 21  Equipo Kern Pharma + 17' 16'' 105 - - 18
106 66  Poppel, Danny van van 27  Intermarché - Wanty - Go.. + 17' 16'' 99 2 - -
107 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. + 17' 16'' 123 - - 19
108 116  Řepa, Vojtěch 20  Equipo Kern Pharma + 17' 16'' 158 - - 26
109 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA + 17' 16'' 148 12 7 -
110 93  González, David 25  Caja Rural - Seguros RGA + 17' 16'' 119 - - -
111 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe + 17' 16'' 100 - - -
112 25  Schillinger, Andreas 37  Bora - Hansgrohe + 17' 16'' 147 - - -
113 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon + 17' 16'' 102 - - 16
114 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA + 17' 34'' 103 4 - -
115 152  Silva, Bruno 32  Antarte - Feirense + 17' 59'' 129 - - -
116 125  Goikoetxea, Peio 29  Euskaltel - Euskadi + 17' 59'' 143 - - -
117 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista + 17' 59'' 126 - - 21
118 57  Wurf, Cameron 37  Ineos Grenadiers + 17' 59'' 131 - - -
119 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport + 17' 59'' 125 - - 20
120 207  Salvador, Marcelo 24  LA Alumínios - LA Sport + 17' 59'' 137 - - -
121 55  Rivera, Brandon 25  Ineos Grenadiers + 17' 59'' 132 - - -
122 172  Domigues, André 19  Efapel + 17' 59'' 164 - - 28
123 154  Oliveira, Fábio 26  Antarte - Feirense + 17' 59'' 127 - - -
124 211  Rodrigues, Rui 29  Louletano - Loulé Concel.. + 17' 59'' 150 - - -
125 72  Menten, Milan 24  Bingoal - WB + 17' 59'' 106 - - -
126 17  Van Hoecke, Gijs 29  Ag2r Citroën Team + 17' 59'' 116 - - -
127 42  Geniets, Kévin 24  Groupama - FDJ + 17' 59'' 112 - - -
128 167  Lourenço, Rafael 23  Atum General - Tavira - .. + 17' 59'' 117 - - -
129 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH + 17' 59'' 114 - - -
130 4  Laengen, Vegard 32  UAE Team Emirates + 17' 59'' 111 - - -
131 131  Mannion, Gavin 29  Rally Cycling + 17' 59'' 113 - - -
132 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. + 17' 59'' 138 25 - -
133 166  Trueba, Álvaro 28  Atum General - Tavira - .. + 17' 59'' 128 - - -
134 71  Aniołkowski, Stanisła.. 24  Bingoal - WB + 17' 59'' 107 6 - -
135 235  Linarez, Leangel 23  Tavfer - Measindot - Mor.. + 17' 59'' 115 - - -
136 16  Sarreau, Marc 27  Ag2r Citroën Team + 17' 59'' 110 - - -
137 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step + 17' 59'' 109 11 - -
138 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step + 17' 59'' 108 1 - -
139 144  Noppe, Christophe 26  Team Arkéa - Samsic + 17' 59'' 144 - - -
140 37  Van Lerberghe, Bert 28  Deceuninck - Quick-Step + 17' 59'' 151 - - -
141 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO + 17' 59'' 130 - - 22
142 165  Martingil, César 26  Atum General - Tavira - .. + 18' 14'' 121 - - -
143 5  Oliveira, Ivo 24  UAE Team Emirates + 18' 14'' 120 - - -
144 23  Laas, Martin 27  Bora - Hansgrohe + 18' 18'' 135 - - -
145 21  Ackermann, Pascal 27  Bora - Hansgrohe + 18' 18'' 122 - - -
146 47  Bonnet, William 38  Groupama - FDJ + 18' 18'' 139 - - -
147 136  Joyce, Colin 26  Rally Cycling + 18' 29'' 133 - - -
148 31  Archbold, Shane 32  Deceuninck - Quick-Step + 18' 34'' 149 - - -
149 176  Costa, Fábio 21  Efapel + 18' 46'' 142 - - 25
150 44  Thomas, Benjamin 25  Groupama - FDJ + 21' 18'' 145 - - -
151 97  Sáez, Héctor 27  Caja Rural - Seguros RGA + 21' 44'' 140 - - -
152 106  Grosu, Eduard 28  Delko + 21' 44'' 146 - - -
153 102  Carisey, Clément 29  Delko + 21' 45'' 141 28 - -
154 84  Müller, Gabriel 35  Burgos - BH + 22' 25'' 162 - - -
155 87  Smit, Willie 28  Burgos - BH + 23' 59'' 152 - - -
156 126  Zhyhunou, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi + 24' 09'' 166 - - -
157 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. + 24' 09'' 153 8 - -
158 123  Alonso, Mikel 24  Euskaltel - Euskadi + 24' 09'' 161 - - -
159 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi + 24' 09'' 163 - - 27
160 7  Troia, Oliviero 26  UAE Team Emirates + 24' 09'' 156 - - -
161 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO + 24' 09'' 170 - - 29
162 117  Sanz, Enrique 31  Equipo Kern Pharma + 24' 09'' 155 - - -
163 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi + 24' 09'' 154 29 - -
164 107  Šiškevičius, Evaldas 32  Delko + 24' 09'' 159 - - -
165 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma + 24' 09'' 171 - - 30
166 27  Selig, Rüdiger 32  Bora - Hansgrohe + 24' 09'' 168 - - -
167 35  Jakobsen, Fabio 24  Deceuninck - Quick-Step + 24' 09'' 169 - - -
168 41  Davy, Clément 22  Groupama - FDJ + 24' 09'' 160 - - -
169 216  Contte, Tomás 22  Louletano - Loulé Concel.. + 24' 09'' 165 - - -
170 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport + 24' 09'' 157 21 - -
171 236  Paulinho, Pedro 30  Tavfer - Measindot - Mor.. + 24' 09'' 167 - - -
172 11  Duval, Julien 30  Ag2r Citroën Team + 32' 07'' 172 - - -
DNF 1  Costa, Rui 34  UAE Team Emirates
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
41.6   Aljezur 1 247  Caldeira, Samuel  W52 - FC Porto 3 pts -
2 74  Molly, Kenny  Bingoal - WB 2 pts -
3 205  Scheulen, Marvin  LA Alumínios - LA Sport 1 pts -
113.2   S. Bartolomeu de Messines 1 247  Caldeira, Samuel  W52 - FC Porto 3 pts -
2 74  Molly, Kenny  Bingoal - WB 2 pts -
3 205  Scheulen, Marvin  LA Alumínios - LA Sport 1 pts -
174.9   Monchique 1 243  Mestre, Daniel  W52 - FC Porto 3 pts -
2 245  Neves, José  W52 - FC Porto 2 pts -
3 241  Rodrigues, João  W52 - FC Porto 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
48.9   Marmelete (3C) 1 74  Molly, Kenny  Bingoal - WB 4 pts -
2 12  Touzé, Damien  Ag2r Citroën Team 3 pts -
3 185  Laverick, Joe  Hagens Berman Axeon 2 pts -
156.4   Alferce (3C) 1 74  Molly, Kenny  Bingoal - WB 4 pts -
2 12  Touzé, Damien  Ag2r Citroën Team 3 pts -
3 247  Caldeira, Samuel  W52 - FC Porto 2 pts -
169.1   Pomba (2C) 1 222  Fernandes, Luís  Rádio Popular - Boavista 6 pts -
2 32  Asgreen, Kasper  Deceuninck - Quick-Step 4 pts -
3 241  Rodrigues, João  W52 - FC Porto 3 pts -
4 54  Henao, Sebastián  Ineos Grenadiers 2 pts -
182.8   AltodaFoia (1C) 1 52  Hayter, Ethan  Ineos Grenadiers 10 pts -
2 241  Rodrigues, João  W52 - FC Porto 8 pts -
3 95  Lastra, Jonathan  Caja Rural - Seguros RGA 6 pts -
4 142  Gesbert, Elie  Team Arkéa - Samsic 4 pts -
5 53  Sosa, Iván  Ineos Grenadiers 2 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Ineos Grenadiers 14h 26' 38'' 12 1
1 52  Hayter, Ethan 22 4h 48' 43''
5 53  Sosa, Iván 23 4h 48' 52''
6 54  Henao, Sebastián 27 4h 49' 03''
2  W52 - FC Porto 14h 27' 19'' 24 2
2 241  Rodrigues, João 26 4h 48' 43''
7 246  Antunes, Amaro 30 4h 49' 13''
15 244  Brandão, Jóni 31 4h 49' 23''
3  Team Arkéa - Samsic 14h 27' 55'' 43 3
4 142  Gesbert, Elie 25 4h 48' 47''
13 147  Bouet, Maxime 34 4h 49' 20''
26 145  Guernalec, Thibault 23 4h 49' 48''
4  Hagens Berman Axeon 14h 29' 07'' 74 4
19 187  Quinn, Sean 20 4h 49' 31''
24 186  Riccitello, Matthew 19 4h 49' 48''
31 181  Andrade, Pedro 20 4h 49' 48''
5  Intermarché - Wanty - Gobert.. 14h 31' 09'' 72 5
8 61  Eiking, Odd 26 4h 49' 17''
20 67  Zimmermann, Georg 23 4h 49' 45''
44 63  Lammertink, Maurits 30 4h 52' 07''
6  Rádio Popular - Boavista 14h 31' 56'' 90 6
9 222  Fernandes, Luís 33 4h 49' 18''
39 224  Nunes, Hugo 24 4h 50' 59''
42 227  Gallego, Alberto 30 4h 51' 39''
7  Tavfer - Measindot - Mortágua 14h 34' 06'' 115 7
28 231  Silva, Joaquim 29 4h 49' 48''
32 233  Antunes, Tiago 24 4h 50' 10''
55 234  Gonçalves, Gaspar 25 4h 54' 08''
8  Kelly - Simoldes - UDO 14h 34' 16'' 109 8
22 192  Fonte, César 34 4h 49' 48''
41 193  Gomes, Luís 26 4h 51' 37''
46 194  Lopes, Pedro Miguel 21 4h 52' 51''
9  Louletano - Loulé Concelho 14h 35' 25'' 126 12
30 214  Del Pino, Jesús 30 4h 49' 48''
40 213  Paredes, César 28 4h 50' 59''
56 212  Meireles, Nuno 29 4h 54' 38''
10  Equipo Kern Pharma 14h 37' 12'' 110 9
17 112  Moreno, Iván 24 4h 49' 25''
27 114  Márquez, Martí 25 4h 49' 48''
66 111  López, Diego 23 4h 57' 59''
11  Caja Rural - Seguros RGA 14h 37' 14'' 103 10
3 95  Lastra, Jonathan 27 4h 48' 43''
35 96  Martín, Sergio 24 4h 50' 32''
65 92  Bagües, Aritz 31 4h 57' 59''
12  Delko 14h 38' 26'' 111 11
11 101  Díaz, José 26 4h 49' 20''
14 104  Fernández, Delio 35 4h 49' 20''
86 105  Finetto, Mauro 35 4h 59' 46''
13  Antarte - Feirense 14h 40' 59'' 151 13
36 151  De Mateos, Vicente 32 4h 50' 32''
43 153  Amado, Gonçalo 27 4h 51' 42''
72 155  Silva, Rafael 30 4h 58' 45''
14  Burgos - BH 14h 41' 27'' 142 14
16 81  Navarro, Daniel 37 4h 49' 23''
45 83  Ezquerra, Jesús 30 4h 52' 18''
81 85  Canal, Carlos 19 4h 59' 46''
15  Rally Cycling 14h 41' 43'' 147 15
23 132  Rosskopf, Joey 31 4h 49' 48''
54 137  Swirbul, Keegan 25 4h 53' 35''
70 135  Murphy, Kyle 29 4h 58' 20''
16  Bingoal - WB 14h 42' 41'' 155 16
47 73  Mertz, Rémy 25 4h 53' 02''
50 75  Paaschens, Mathijs 25 4h 53' 12''
58 76  Peyskens, Dimitri 29 4h 56' 27''
17  Ag2r Citroën Team 14h 44' 01'' 142 17
10 15  Prodhomme, Nicolas 24 4h 49' 18''
37 14  Naesen, Oliver 30 4h 50' 37''
95 12  Touzé, Damien 24 5h 04' 06''
18  Atum General - Tavira - Mari.. 14h 44' 09'' 156 18
25 162  Marque, Alejandro 39 4h 49' 48''
33 164  Duarte, Emanuel 24 4h 50' 15''
98 163  Grigorev, Aleksandr 29 5h 04' 06''
19  Efapel 14h 44' 56'' 133 20
12 171  Figueiredo, Frederico 29 4h 49' 20''
60 175  Moreno, Javier 36 4h 57' 48''
61 174  Reis, Rafael 28 4h 57' 48''
20  UAE Team Emirates 14h 45' 23'' 174 19
51 2  Ardila, Andres 21 4h 53' 19''
52 3  Gibbons, Ryan 26 4h 53' 19''
71 6  Oliveira, Rui 24 4h 58' 45''
21  Deceuninck - Quick-Step 14h 54' 26'' 224 21
18 32  Asgreen, Kasper 26 4h 49' 27''
69 33  Ballerini, Davide 26 4h 58' 17''
137 36  Mørkøv, Michael 36 5h 06' 42''
22  LA Alumínios - LA Sport 14h 55' 59'' 219 23
59 203  Medeiros, João 20 4h 56' 27''
76 204  Marcedo, Joao 19 4h 59' 46''
84 202  Ramalho, André 25 4h 59' 46''
23  Groupama - FDJ 14h 57' 11'' 222 22
29 43  Le Gac, Olivier 27 4h 49' 48''
90 46  Brunel, Alexys 22 5h 01' 24''
103 45  Berg, Marijn van den 21 5h 05' 59''
24  Bora - Hansgrohe 14h 59' 04'' 235 24
57 24  Politt, Nils 27 4h 55' 06''
67 22  Kämna, Lennard 24 4h 57' 59''
111 26  Schwarzmann, Michael 30 5h 05' 59''
25  Euskaltel - Euskadi 14h 59' 05'' 231 25
21 124  Bou, Joan 24 4h 49' 46''
94 122  Irizar, Julen 26 5h 02' 37''
116 125  Goikoetxea, Peio 29 5h 06' 42''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 9h 26' 24'' + 8
2 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 9h 26' 24'' + 00' 00'' + 19
3 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 9h 26' 24'' + 00' 00'' + 20
4 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 9h 26' 28'' + 00' 04'' + 15
5 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 9h 26' 33'' + 00' 09'' + 25
6 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 9h 26' 44'' + 00' 20'' + 66
7 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto 9h 26' 54'' + 00' 30'' + 36
8 61  Eiking, Odd 26  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 26' 58'' + 00' 34'' + 36
9 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 9h 26' 59'' + 00' 35'' + 13
10 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team 9h 26' 59'' + 00' 35'' + 15
11 104  Fernández, Delio 35  Delko 9h 27' 01'' + 00' 37'' + 43
12 147  Bouet, Maxime 34  Team Arkéa - Samsic 9h 27' 01'' + 00' 37'' + 51
13 101  Díaz, José 26  Delko 9h 27' 01'' + 00' 37'' + 57
14 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto 9h 27' 04'' + 00' 40'' + 41
15 81  Navarro, Daniel 37  Burgos - BH 9h 27' 04'' + 00' 40'' + 61
16 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon 9h 27' 12'' + 00' 48'' + 22
17 67  Zimmermann, Georg 23  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 27' 26'' + 01' 02'' + 12
18 192  Fonte, César 34  Kelly - Simoldes - UDO 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 15
19 162  Marque, Alejandro 39  Atum General - Tavira - .. 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 23
20 114  Márquez, Martí 25  Equipo Kern Pharma 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 28
21 145  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 31
22 43  Le Gac, Olivier 27  Groupama - FDJ 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 28
23 231  Silva, Joaquim 29  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 27' 29'' + 01' 05'' + 45
24 112  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 9h 27' 45'' + 01' 21'' + 74
25 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step 9h 27' 47'' + 01' 23'' + 57
26 171  Figueiredo, Frederico 29  Efapel 9h 28' 02'' + 01' 38'' + 96
27 124  Bou, Joan 24  Euskaltel - Euskadi 9h 28' 06'' + 01' 42'' + 59
28 132  Rosskopf, Joey 31  Rally Cycling 9h 28' 08'' + 01' 44'' + 56
29 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon 9h 28' 08'' + 01' 44'' + 67
30 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon 9h 28' 08'' + 01' 44'' + 74
31 151  De Mateos, Vicente 32  Antarte - Feirense 9h 28' 13'' + 01' 49'' + 3
32 14  Naesen, Oliver 30  Ag2r Citroën Team 9h 28' 18'' + 01' 54'' + 19
33 164  Duarte, Emanuel 24  Atum General - Tavira - .. 9h 28' 35'' + 02' 11'' + 52
34 141  Rosa, Diego 32  Team Arkéa - Samsic 9h 28' 40'' + 02' 16'' + 3
35 224  Nunes, Hugo 24  Rádio Popular - Boavista 9h 28' 40'' + 02' 16'' + 22
36 96  Martín, Sergio 24  Caja Rural - Seguros RGA 9h 28' 52'' + 02' 28'' + 51
37 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto 9h 28' 52'' + 02' 28'' + 77
38 193  Gomes, Luís 26  Kelly - Simoldes - UDO 9h 29' 18'' + 02' 54'' - 10
39 213  Paredes, César 28  Louletano - Loulé Concel.. 9h 29' 19'' + 02' 55'' + 55
40 153  Amado, Gonçalo 27  Antarte - Feirense 9h 29' 23'' + 02' 59'' + 6
41 83  Ezquerra, Jesús 30  Burgos - BH 9h 29' 59'' + 03' 35'' - 26
42 227  Gallego, Alberto 30  Rádio Popular - Boavista 9h 29' 59'' + 03' 35'' + 50
43 63  Lammertink, Maurits 30  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 30' 27'' + 04' 03'' + 57
44 223  Benta, João 34  Rádio Popular - Boavista 9h 30' 53'' + 04' 29'' + 18
45 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates 9h 31' 00'' + 04' 36'' - 21
46 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers 9h 31' 10'' + 04' 46'' + 3
47 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 31' 11'' + 04' 47'' + 41
48 73  Mertz, Rémy 25  Bingoal - WB 9h 31' 22'' + 04' 58'' + 61
49 75  Paaschens, Mathijs 25  Bingoal - WB 9h 31' 32'' + 05' 08'' + 61
50 2  Ardila, Andres 21  UAE Team Emirates 9h 31' 39'' + 05' 15'' + 61
51 234  Gonçalves, Gaspar 25  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 31' 49'' + 05' 25'' + 26
52 137  Swirbul, Keegan 25  Rally Cycling 9h 31' 55'' + 05' 31'' + 56
53 233  Antunes, Tiago 24  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 32' 22'' + 05' 58'' + 102
54 24  Politt, Nils 27  Bora - Hansgrohe 9h 32' 47'' + 06' 23'' + 6
55 212  Meireles, Nuno 29  Louletano - Loulé Concel.. 9h 32' 58'' + 06' 34'' + 47
56 76  Peyskens, Dimitri 29  Bingoal - WB 9h 34' 47'' + 08' 23'' + 49
57 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport 9h 35' 11'' + 08' 47'' + 72
58 175  Moreno, Javier 36  Efapel 9h 35' 29'' + 09' 05'' - 32
59 62  Koch, Jonas 27  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 35' 32'' + 09' 08'' + 101
60 22  Kämna, Lennard 24  Bora - Hansgrohe 9h 35' 40'' + 09' 16'' - 19
61 111  López, Diego 23  Equipo Kern Pharma 9h 35' 40'' + 09' 16'' -
62 92  Bagües, Aritz 31  Caja Rural - Seguros RGA 9h 35' 40'' + 09' 16'' + 2
63 33  Ballerini, Davide 26  Deceuninck - Quick-Step 9h 35' 58'' + 09' 34'' + 4
64 51  Basso, Leonardo 27  Ineos Grenadiers 9h 35' 58'' + 09' 34'' + 15
65 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon 9h 36' 19'' + 09' 55'' + 24
66 214  Del Pino, Jesús 30  Louletano - Loulé Concel.. 9h 36' 25'' + 10' 01'' + 104
67 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates 9h 36' 26'' + 10' 02'' - 59
68 155  Silva, Rafael 30  Antarte - Feirense 9h 36' 26'' + 10' 02'' - 33
69 174  Reis, Rafael 28  Efapel 9h 36' 32'' + 10' 08'' + 58
70 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto 9h 36' 43'' + 10' 19'' + 54
71 135  Murphy, Kyle 29  Rally Cycling 9h 36' 52'' + 10' 28'' + 48
72 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense 9h 37' 05'' + 10' 41'' + 35
73 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 9h 37' 27'' + 11' 03'' - 66
74 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 9h 37' 27'' + 11' 03'' - 54
75 225  Freitas, Daniel 29  Rádio Popular - Boavista 9h 37' 27'' + 11' 03'' - 58
76 243  Mestre, Daniel 35  W52 - FC Porto 9h 37' 27'' + 11' 03'' - 23
77 105  Finetto, Mauro 35  Delko 9h 37' 27'' + 11' 03'' - 11
78 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport 9h 37' 27'' + 11' 03'' + 2
79 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO 9h 38' 06'' + 11' 42'' + 20
80 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista 9h 38' 06'' + 11' 42'' + 26
81 133  Brown, Nathan 29  Rally Cycling 9h 38' 18'' + 11' 54'' + 37
82 202  Ramalho, André 25  LA Alumínios - LA Sport 9h 38' 30'' + 12' 06'' + 46
83 156  Fernandes, Venceslau 25  Antarte - Feirense 9h 38' 52'' + 12' 28'' + 51
84 173  Hník, Karel 29  Efapel 9h 38' 52'' + 12' 28'' + 49
85 65  Poppel, Boy van 33  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 39' 28'' + 13' 04'' + 65
86 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 9h 39' 50'' + 13' 26'' + 58
87 64  Planckaert, Baptiste 32  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 39' 50'' + 13' 26'' + 54
88 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic 9h 40' 08'' + 13' 44'' + 35
89 122  Irizar, Julen 26  Euskaltel - Euskadi 9h 40' 18'' + 13' 54'' - 11
90 77  Vanendert, Jelle 36  Bingoal - WB 9h 40' 53'' + 14' 29'' + 11
91 217  De La Fuente, David 40  Louletano - Loulé Concel.. 9h 41' 06'' + 14' 42'' + 57
92 146  Boudat, Thomas 27  Team Arkéa - Samsic 9h 41' 47'' + 15' 23'' - 79
93 103  Fedeli, Alessandro 25  Delko 9h 41' 47'' + 15' 23'' - 62
94 13  Jullien, Anthony 23  Ag2r Citroën Team 9h 41' 47'' + 15' 23'' - 49
95 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team 9h 41' 47'' + 15' 23'' - 30
96 163  Grigorev, Aleksandr 29  Atum General - Tavira - .. 9h 41' 47'' + 15' 23'' - 21
97 134  Oronte, Emerson 31  Rally Cycling 9h 42' 26'' + 16' 02'' + 19
98 215  Oyarzún, Carlos 39  Louletano - Loulé Concel.. 9h 43' 20'' + 16' 56'' + 68
99 66  Poppel, Danny van 27  Intermarché - Wanty - Go.. 9h 43' 40'' + 17' 16'' - 97
100 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe 9h 43' 40'' + 17' 16'' - 89
101 45  Berg, Marijn van den 21  Groupama - FDJ 9h 43' 40'' + 17' 16'' - 42
102 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 9h 43' 40'' + 17' 16'' - 33
103 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA 9h 43' 58'' + 17' 34'' - 100
104 185  Laverick, Joe 20  Hagens Berman Axeon 9h 44' 19'' + 17' 55'' - 21
105 115  Tuuk, Danny van der 21  Equipo Kern Pharma 9h 44' 19'' + 17' 55'' - 10
106 72  Menten, Milan 24  Bingoal - WB 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 94
107 71  Aniołkowski, Stanisław 24  Bingoal - WB 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 103
108 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 107
109 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 103
110 16  Sarreau, Marc 27  Ag2r Citroën Team 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 94
111 4  Laengen, Vegard 32  UAE Team Emirates 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 84
112 42  Geniets, Kévin 24  Groupama - FDJ 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 72
113 131  Mannion, Gavin 29  Rally Cycling 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 77
114 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 67
115 235  Linarez, Leangel 23  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 59
116 17  Van Hoecke, Gijs 29  Ag2r Citroën Team 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 42
117 167  Lourenço, Rafael 23  Atum General - Tavira - .. 9h 44' 23'' + 17' 59'' - 36
118 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 9h 44' 30'' + 18' 06'' + 33
119 93  González, David 25  Caja Rural - Seguros RGA 9h 44' 31'' + 18' 07'' + 1
120 5  Oliveira, Ivo 24  UAE Team Emirates 9h 44' 38'' + 18' 14'' - 106
121 165  Martingil, César 26  Atum General - Tavira - .. 9h 44' 38'' + 18' 14'' - 50
122 21  Ackermann, Pascal 27  Bora - Hansgrohe 9h 44' 42'' + 18' 18'' - 64
123 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 44' 43'' + 18' 19'' + 2
124 46  Brunel, Alexys 22  Groupama - FDJ 9h 44' 58'' + 18' 34'' + 45
125 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 35
126 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 29
127 154  Oliveira, Fábio 26  Antarte - Feirense 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 36
128 166  Trueba, Álvaro 28  Atum General - Tavira - .. 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 35
129 152  Silva, Bruno 32  Antarte - Feirense 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 12
130 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 45' 02'' + 18' 38'' - 15
131 57  Wurf, Cameron 37  Ineos Grenadiers 9h 45' 26'' + 19' 02'' - 5
132 55  Rivera, Brandon 25  Ineos Grenadiers 9h 45' 26'' + 19' 02'' - 2
133 136  Joyce, Colin 26  Rally Cycling 9h 45' 32'' + 19' 08'' - 30
134 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO 9h 45' 35'' + 19' 11'' + 3
135 23  Laas, Martin 27  Bora - Hansgrohe 9h 45' 39'' + 19' 15'' - 14
136 177  Fernandes, Fábio 18  Efapel 9h 46' 03'' + 19' 39'' + 2
137 207  Salvador, Marcelo 24  LA Alumínios - LA Sport 9h 46' 18'' + 19' 54'' - 1
138 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. 9h 46' 46'' + 20' 22'' + 5
139 47  Bonnet, William 38  Groupama - FDJ 9h 47' 05'' + 20' 41'' -
140 97  Sáez, Héctor 27  Caja Rural - Seguros RGA 9h 48' 47'' + 22' 23'' - 27
141 102  Carisey, Clément 29  Delko 9h 48' 48'' + 22' 24'' - 29
142 176  Costa, Fábio 21  Efapel 9h 48' 53'' + 22' 29'' + 7
143 125  Goikoetxea, Peio 29  Euskaltel - Euskadi 9h 48' 54'' + 22' 30'' + 10
144 144  Noppe, Christophe 26  Team Arkéa - Samsic 9h 48' 54'' + 22' 30'' + 14
145 44  Thomas, Benjamin 25  Groupama - FDJ 9h 49' 02'' + 22' 38'' - 13
146 106  Grosu, Eduard 28  Delko 9h 49' 16'' + 22' 52'' - 15
147 25  Schillinger, Andreas 37  Bora - Hansgrohe 9h 49' 33'' + 23' 09'' + 16
148 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 9h 49' 33'' + 23' 09'' + 19
149 31  Archbold, Shane 32  Deceuninck - Quick-Step 9h 49' 54'' + 23' 30'' + 12
150 211  Rodrigues, Rui 29  Louletano - Loulé Concel.. 9h 50' 16'' + 23' 52'' + 18
151 37  Van Lerberghe, Bert 28  Deceuninck - Quick-Step 9h 50' 16'' + 23' 52'' + 13
152 87  Smit, Willie 28  Burgos - BH 9h 50' 23'' + 23' 59'' - 79
153 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 50' 33'' + 24' 09'' - 148
154 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi 9h 50' 33'' + 24' 09'' - 144
155 117  Sanz, Enrique 31  Equipo Kern Pharma 9h 50' 33'' + 24' 09'' - 137
156 7  Troia, Oliviero 26  UAE Team Emirates 9h 50' 33'' + 24' 09'' - 117
157 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport 9h 52' 08'' + 25' 44'' - 22
158 116  Řepa, Vojtěch 20  Equipo Kern Pharma 9h 52' 42'' + 26' 18'' + 14
159 107  Šiškevičius, Evaldas 32  Delko 9h 52' 56'' + 26' 32'' - 17
160 41  Davy, Clément 22  Groupama - FDJ 9h 52' 56'' + 26' 32'' - 20
161 123  Alonso, Mikel 24  Euskaltel - Euskadi 9h 53' 05'' + 26' 41'' - 16
162 84  Müller, Gabriel 35  Burgos - BH 9h 53' 06'' + 26' 42'' - 10
163 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi 9h 53' 15'' + 26' 51'' - 17
164 172  Domigues, André 19  Efapel 9h 53' 19'' + 26' 55'' + 7
165 216  Contte, Tomás 22  Louletano - Loulé Concel.. 9h 53' 47'' + 27' 23'' - 18
166 126  Zhyhunou, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi 9h 55' 04'' + 28' 40'' - 12
167 236  Paulinho, Pedro 30  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 55' 04'' + 28' 40'' - 10
168 27  Selig, Rüdiger 32  Bora - Hansgrohe 9h 55' 12'' + 28' 48'' - 9
169 35  Jakobsen, Fabio 24  Deceuninck - Quick-Step 9h 55' 29'' + 29' 05'' - 7
170 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 56' 26'' + 30' 02'' - 5
171 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma 9h 59' 35'' + 33' 11'' + 2
172 11  Duval, Julien 30  Ag2r Citroën Team 10h 03' 02'' + 36' 38'' - 16
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step 25 pts -
2 66  Poppel, Danny van 27  Intermarché - Wanty - Go.. 20 pts -5 pts -
3 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 17 pts -8 pts + 8
4 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA 16 pts -9 pts - 1
5 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 13 pts -12 pts - 2
6 71  Aniołkowski, Stanisław 24  Bingoal - WB 13 pts -12 pts - 2
7 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 10 pts -15 pts -
8 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. 10 pts -15 pts - 3
9 224  Nunes, Hugo 24  Rádio Popular - Boavista 8 pts -17 pts - 3
10 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 8 pts -17 pts - 5
11 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step 8 pts -17 pts - 4
12 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 7 pts -18 pts - 4
13 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 6 pts -19 pts + 5
14 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 6 pts -19 pts + 6
15 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 6 pts -19 pts - 6
16 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 5 pts -20 pts + 1
17 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto 4 pts -21 pts - 6
18 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates 4 pts -21 pts - 8
19 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto 3 pts -22 pts + 8
20 61  Eiking, Odd 26  Intermarché - Wanty - Go.. 3 pts -22 pts
21 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport 3 pts -22 pts + 9
22 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 2 pts -23 pts + 7
23 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto 2 pts -23 pts + 8
24 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 2 pts -23 pts + 9
25 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. 2 pts -23 pts - 13
26 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team 1 pts -24 pts - 3
27 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 1 pts -24 pts - 13
28 102  Carisey, Clément 29  Delko 1 pts -24 pts + 10
29 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi 1 pts -24 pts - 16
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 11 pts + 1
2 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 10 pts -1 pts + 2
3 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 8 pts -3 pts + 3
4 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 6 pts -5 pts - 3
5 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 6 pts -5 pts + 2
6 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team 6 pts -5 pts + 5
7 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 4 pts -7 pts - 6
8 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 4 pts -7 pts - 3
9 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step 4 pts -7 pts + 6
10 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 3 pts -8 pts - 8
11 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 2 pts -9 pts + 9
12 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 2 pts -9 pts + 6
13 224  Nunes, Hugo 24  Rádio Popular - Boavista 2 pts -9 pts - 10
14 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 2 pts -9 pts + 7
15 185  Laverick, Joe 20  Hagens Berman Axeon 2 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon 9h 27' 12'' + 1
2 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon 9h 28' 08'' + 00' 56'' + 10
3 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon 9h 28' 08'' + 00' 56'' + 11
4 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers 9h 31' 10'' + 03' 58'' - 1
5 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 31' 11'' + 03' 59'' + 3
6 2  Ardila, Andres 21  UAE Team Emirates 9h 31' 39'' + 04' 27'' + 11
7 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport 9h 35' 11'' + 07' 59'' + 14
8 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon 9h 36' 19'' + 09' 07'' + 1
9 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense 9h 37' 05'' + 09' 53'' + 7
10 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 9h 37' 27'' + 10' 15'' - 9
11 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport 9h 37' 27'' + 10' 15'' - 5
12 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista 9h 38' 06'' + 10' 54'' + 3
13 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 9h 39' 50'' + 12' 38'' + 11
14 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic 9h 40' 08'' + 12' 56'' + 5
15 45  Berg, Marijn van den 21  Groupama - FDJ 9h 43' 40'' + 16' 28'' - 11
16 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 9h 43' 40'' + 16' 28'' - 11
17 185  Laverick, Joe 20  Hagens Berman Axeon 9h 44' 19'' + 17' 07'' - 10
18 115  Tuuk, Danny van der 21  Equipo Kern Pharma 9h 44' 19'' + 17' 07'' - 7
19 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 9h 44' 43'' + 17' 31'' + 1
20 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport 9h 45' 02'' + 17' 50'' - 10
21 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista 9h 45' 02'' + 17' 50'' - 8
22 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 45' 02'' + 17' 50'' - 4
23 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO 9h 45' 35'' + 18' 23'' - 1
24 177  Fernandes, Fábio 18  Efapel 9h 46' 03'' + 18' 51'' - 1
25 176  Costa, Fábio 21  Efapel 9h 48' 53'' + 21' 41'' + 1
26 116  Řepa, Vojtěch 20  Equipo Kern Pharma 9h 52' 42'' + 25' 30'' + 3
27 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi 9h 53' 15'' + 26' 03'' - 2
28 172  Domigues, André 19  Efapel 9h 53' 19'' + 26' 07'' -
29 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO 9h 56' 26'' + 29' 14'' - 2
30 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma 9h 59' 35'' + 32' 23'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Ineos Grenadiers 28h 19' 41'' + 6
2  W52 - FC Porto 28h 20' 22'' + 00' 41'' + 3
3  Team Arkéa - Samsic 28h 20' 58'' + 01' 17'' - 1
4  Hagens Berman Axeon 28h 22' 10'' + 02' 29'' + 7
5  Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 28h 24' 12'' + 04' 31'' - 1
6  Rádio Popular - Boavista 28h 24' 59'' + 05' 18'' + 3
7  Tavfer - Measindot - Mortágua 28h 27' 09'' + 07' 28'' + 7
8  Kelly - Simoldes - UDO 28h 27' 58'' + 08' 17'' + 12
9  Equipo Kern Pharma 28h 30' 15'' + 10' 34'' + 4
10  Caja Rural - Seguros RGA 28h 30' 17'' + 10' 36'' - 2
11  Delko 28h 31' 29'' + 11' 48'' + 6
12  Louletano - Loulé Concelho 28h 33' 00'' + 13' 19'' + 13
13  Antarte - Feirense 28h 34' 02'' + 14' 21'' - 1
14  Burgos - BH 28h 34' 30'' + 14' 49'' + 1
15  Rally Cycling 28h 36' 04'' + 16' 23'' + 7
16  Bingoal - WB 28h 36' 23'' + 16' 42'' + 3
17  Ag2r Citroën Team 28h 37' 04'' + 17' 23'' - 11
18  Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 28h 37' 12'' + 17' 31'' -
19  UAE Team Emirates 28h 38' 26'' + 18' 45'' - 18
20  Efapel 28h 40' 03'' + 20' 22'' + 4
21  Deceuninck - Quick-Step 28h 47' 29'' + 27' 48'' - 18
22  Groupama - FDJ 28h 50' 14'' + 30' 33'' - 6
23  LA Alumínios - LA Sport 28h 50' 44'' + 31' 03'' -
24  Bora - Hansgrohe 28h 52' 07'' + 32' 26'' - 14
25  Euskaltel - Euskadi 28h 52' 47'' + 33' 06'' - 4


© Wijnreder Media