Albufeira - Malhao (170.1 km)

Route

 9 May 2021
 Profile  Intermediate stage
 Start  Albufeira
 Finish  Malhao
 Distance  170.1 km  (105.7 mi)
 Speed  40.797 km/h  (25.350 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Rodrigues, Jo.. (W52) 19h 03' 56''
 Bennett, Sam (DQT) 50 points
 Fernandes, Lu.. (RPB) 16 points
 Quinn, Sean (HBA) 19h 06' 26''
 W52 - FC Porto 57h 13' 47''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 4h 10' 10'' 5 5 5 -
2 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto + 00' 00'' 1 3 2 -
3 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto + 00' 09'' 9 10 16 -
4 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA + 00' 11'' 4 7 7 -
5 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto + 00' 15'' 11 11 - -
6 231  Silva, Joaquim 29  Tavfer - Measindot - Mor.. + 00' 17'' 15 24 - -
7 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team + 00' 17'' 13 23 - -
8 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step + 00' 19'' 3 25 15 -
9 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers + 00' 21'' 8 17 18 -
10 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers + 00' 21'' 2 6 4 -
11 104  Fernández, Delio 35  Delko + 00' 21'' 12 - - -
12 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto + 00' 23'' 19 31 - -
13 81  Navarro, Daniel 37  Burgos - BH + 00' 23'' 10 - - -
14 63  Lammertink, Maurits 30  Intermarché - Wanty - Go.. + 00' 27'' 27 - - -
15 147  Bouet, Maxime 34  Team Arkéa - Samsic + 00' 32'' 7 - - -
16 73  Mertz, Rémy 25  Bingoal - WB + 00' 38'' 36 - - -
17 145  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic + 00' 38'' 6 - - -
18 67  Zimmermann, Georg 23  Intermarché - Wanty - Go.. + 00' 38'' 17 - - -
19 164  Duarte, Emanuel 24  Atum General - Tavira - .. + 00' 38'' 24 - - -
20 131  Mannion, Gavin 29  Rally Cycling + 00' 38'' 69 - - -
21 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO + 00' 48'' 48 15 9 -
22 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers + 00' 50'' 30 - - 2
23 24  Politt, Nils 27  Bora - Hansgrohe + 00' 57'' 33 26 - -
24 43  Le Gac, Olivier 27  Groupama - FDJ + 00' 57'' 16 - - -
25 151  De Mateos, Vicente 32  Antarte - Feirense + 00' 57'' 20 - - -
26 101  Díaz, José 26  Delko + 01' 02'' 23 - - -
27 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon + 01' 05'' 14 - - 1
28 193  Gomes, Luís 27  Kelly - Simoldes - UDO + 01' 19'' 29 - - -
29 14  Naesen, Oliver 30  Ag2r Citroën Team + 01' 19'' 18 - - -
30 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates + 01' 31'' 31 36 12 -
31 136  Joyce, Colin 26  Rally Cycling + 01' 31'' 80 - - -
32 175  Moreno, Javier 36  Efapel + 01' 38'' 44 19 8 -
33 103  Fedeli, Alessandro 25  Delko + 01' 41'' 66 - - -
34 124  Bou, Joan 24  Euskaltel - Euskadi + 01' 44'' 26 - 19 -
35 114  Márquez, Martí 25  Equipo Kern Pharma + 01' 47'' 21 - - -
36 162  Marque, Alejandro 39  Atum General - Tavira - .. + 01' 58'' 22 - - -
37 214  Del Pino, Jesús 30  Louletano - Loulé Concel.. + 01' 58'' 56 - - -
38 105  Finetto, Mauro 35  Delko + 02' 11'' 62 - 13 -
39 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista + 02' 18'' 59 - - 6
40 132  Rosskopf, Joey 31  Rally Cycling + 02' 22'' 25 - - -
41 83  Ezquerra, Jesús 30  Burgos - BH + 02' 22'' 32 - - -
42 155  Silva, Rafael 30  Antarte - Feirense + 02' 25'' 57 - - -
43 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi + 02' 30'' 117 - - 18
44 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto + 02' 30'' 46 27 - -
45 192  Fonte, César 34  Kelly - Simoldes - UDO + 02' 33'' 28 - - -
46 75  Paaschens, Mathijs 25  Bingoal - WB + 02' 50'' 47 - - -
47 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA + 02' 50'' 94 16 14 -
48 96  Martín, Sergio 24  Caja Rural - Seguros RGA + 02' 50'' 34 - - -
49 4  Laengen, Vegard 32  UAE Team Emirates + 02' 50'' 71 - - -
50 213  Paredes, César 28  Louletano - Loulé Concel.. + 03' 13'' 37 - - -
51 62  Koch, Jonas 27  Intermarché - Wanty - Go.. + 03' 22'' 49 - - -
52 166  Trueba, Álvaro 28  Atum General - Tavira - .. + 03' 27'' 82 - - -
53 227  Gallego, Alberto 30  Rádio Popular - Boavista + 03' 40'' 39 - - -
54 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon + 03' 51'' 58 - - 5
55 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon + 03' 51'' 35 - - 3
56 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH + 03' 51'' 63 37 17 8
57 111  López, Diego 23  Equipo Kern Pharma + 03' 59'' 45 - - -
58 76  Peyskens, Dimitri 29  Bingoal - WB + 04' 01'' 42 - - -
59 243  Mestre, Daniel 35  W52 - FC Porto + 04' 08'' 55 - - -
60 22  Kämna, Lennard 24  Bora - Hansgrohe + 04' 12'' 51 - - -
61 92  Bagües, Aritz 31  Caja Rural - Seguros RGA + 04' 12'' 54 - - -
62 87  Smit, Willie 28  Burgos - BH + 04' 12'' 99 - - -
63 64  Planckaert, Baptiste 32  Intermarché - Wanty - Go.. + 04' 37'' 68 - - -
64 223  Benta, João 34  Rádio Popular - Boavista + 04' 42'' 41 - - -
65 156  Fernandes, Venceslau 25  Antarte - Feirense + 04' 42'' 72 - - -
66 153  Amado, Gonçalo 27  Antarte - Feirense + 04' 42'' 40 - - -
67 45  Berg, Marijn van den .. 21  Groupama - FDJ + 04' 51'' 77 - - 11
68 5  Oliveira, Ivo 24  UAE Team Emirates + 05' 28'' 76 32 - -
69 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates + 05' 28'' 61 13 - -
70 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic + 05' 34'' 67 - - 9
71 163  Grigorev, Aleksandr 29  Atum General - Tavira - .. + 05' 53'' 73 - - -
72 133  Brown, Nathan 29  Rally Cycling + 06' 16'' 70 - - -
73 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon + 06' 23'' 38 - - 4
74 72  Menten, Milan 24  Bingoal - WB + 06' 59'' 90 - - -
75 42  Geniets, Kévin 24  Groupama - FDJ + 07' 05'' 85 - - -
76 44  Thomas, Benjamin 25  Groupama - FDJ + 07' 20'' 113 - 10 -
77 51  Basso, Leonardo 27  Ineos Grenadiers + 07' 22'' 65 - - -
78 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe + 07' 26'' 88 28 3 -
79 172  Domigues, André 19  Efapel + 07' 51'' 128 - - 22
80 125  Goikoetxea, Peio 29  Euskaltel - Euskadi + 07' 51'' 115 - - -
81 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA + 08' 20'' 92 2 - -
82 152  Silva, Bruno 32  Antarte - Feirense + 08' 27'' 103 - - -
83 141  Rosa, Diego 32  Team Arkéa - Samsic + 08' 28'' 43 - - -
84 57  Wurf, Cameron 37  Ineos Grenadiers + 08' 28'' 96 - - -
85 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB + 08' 30'' 107 33 6 -
86 55  Rivera, Brandon 25  Ineos Grenadiers + 08' 30'' 101 - - -
87 77  Vanendert, Jelle 36  Bingoal - WB + 08' 31'' 84 - - -
88 174  Reis, Rafael 28  Efapel + 08' 54'' 64 - - -
89 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. + 08' 54'' 111 35 - -
90 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step + 08' 58'' 91 4 - -
91 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step + 08' 58'' 93 1 22 -
92 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport + 09' 08'' 78 - - 12
93 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO + 09' 31'' 60 - - 7
94 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO + 09' 49'' 116 - - 17
95 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. + 10' 43'' 108 34 23 16
96 236  Paulinho, Pedro 30  Tavfer - Measindot - Mor.. + 11' 08'' 141 - - -
97 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto + 11' 18'' 81 18 21 -
98 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma + 11' 21'' 150 - - 25
99 112  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma + 11' 21'' 53 - - -
100 71  Aniołkowski, Stanisła.. 24  Bingoal - WB + 11' 32'' 114 8 - -
101 115  Tuuk, Danny van der v.. 21  Equipo Kern Pharma + 11' 32'' 104 - - 15
102 17  Van Hoecke, Gijs 29  Ag2r Citroën Team + 11' 32'' 106 - - -
103 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista + 11' 32'' 119 - - 20
104 215  Oyarzún, Carlos 39  Louletano - Loulé Concel.. + 11' 32'' 105 - - -
105 173  Hník, Karel 29  Efapel + 11' 32'' 89 - - -
106 212  Meireles, Nuno 29  Louletano - Loulé Concel.. + 11' 32'' 74 - - -
107 217  De La Fuente, David 40  Louletano - Loulé Concel.. + 11' 32'' 97 - - -
108 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH + 11' 32'' 110 22 24 -
109 65  Poppel, Boy van van 33  Intermarché - Wanty - Go.. + 11' 32'' 86 - - -
110 123  Alonso, Mikel 24  Euskaltel - Euskadi + 11' 32'' 139 - - -
111 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon + 11' 32'' 100 - - 14
112 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon + 11' 32'' 75 21 - 10
113 202  Ramalho, André 25  LA Alumínios - LA Sport + 11' 39'' 87 - - -
114 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers + 11' 39'' 50 20 20 -
115 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista + 11' 43'' 52 29 1 -
116 41  Davy, Clément 22  Groupama - FDJ + 11' 48'' 135 - - -
117 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense + 11' 50'' 83 - - 13
118 16  Sarreau, Marc 27  Ag2r Citroën Team + 11' 50'' 112 - - -
119 47  Bonnet, William 38  Groupama - FDJ + 11' 50'' 122 - - -
120 13  Jullien, Anthony 23  Ag2r Citroën Team + 11' 52'' 95 - - -
121 235  Linarez, Leangel 23  Tavfer - Measindot - Mor.. + 12' 07'' 121 - - -
122 102  Carisey, Clément 29  Delko + 12' 11'' 124 38 - -
123 35  Jakobsen, Fabio 24  Deceuninck - Quick-Step + 12' 23'' 144 - - -
124 11  Duval, Julien 30  Ag2r Citroën Team + 12' 30'' 152 - - -
125 37  Van Lerberghe, Bert 28  Deceuninck - Quick-Step + 12' 30'' 133 39 - -
126 21  Ackermann, Pascal 27  Bora - Hansgrohe + 12' 32'' 109 12 - -
127 97  Sáez, Héctor 27  Caja Rural - Seguros RGA + 12' 35'' 126 - - -
128 107  Šiškevičius, Evaldas 32  Delko + 12' 38'' 142 - - -
129 7  Troia, Oliviero 26  UAE Team Emirates + 12' 40'' 136 - - -
130 106  Grosu, Eduard 28  Delko + 12' 42'' 129 14 - -
131 117  Sanz, Enrique 31  Equipo Kern Pharma + 12' 48'' 137 - - -
132 31  Archbold, Shane 32  Deceuninck - Quick-Step + 12' 48'' 138 - - -
133 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team + 13' 02'' 98 - 11 -
134 27  Selig, Rüdiger 32  Bora - Hansgrohe + 13' 28'' 143 - - -
135 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO + 13' 29'' 123 - - 21
136 176  Costa, Fábio 21  Efapel + 13' 31'' 130 - - 23
137 154  Oliveira, Fábio 26  Antarte - Feirense + 13' 53'' 125 - - -
138 122  Irizar, Julen 26  Euskaltel - Euskadi + 13' 53'' 120 - 25 -
139 167  Lourenço, Rafael 23  Atum General - Tavira - .. + 16' 51'' 134 - - -
140 234  Gonçalves, Gaspar 25  Tavfer - Measindot - Mor.. + 16' 51'' 79 - - -
141 165  Martingil, César 26  Atum General - Tavira - .. + 16' 51'' 131 - - -
142 134  Oronte, Emerson 31  Rally Cycling + 17' 45'' 127 - - -
143 93  González, David 25  Caja Rural - Seguros RGA + 17' 49'' 132 - - -
144 144  Noppe, Christophe 26  Team Arkéa - Samsic + 17' 55'' 140 - - -
145 135  Murphy, Kyle 29  Rally Cycling + 17' 55'' 102 - - -
146 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi + 18' 51'' 151 40 - -
147 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. + 19' 04'' 145 9 - -
148 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport + 19' 04'' 149 30 - -
149 216  Contte, Tomás 22  Louletano - Loulé Concel.. + 19' 04'' 148 - - -
150 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport + 20' 36'' 118 - - 19
151 207  Salvador, Marcelo 24  LA Alumínios - LA Sport + 23' 10'' 146 - - -
152 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO + 23' 29'' 153 - - 26
153 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport + 26' 31'' 147 - - 24
DNF 25  Schillinger, Andreas 37  Bora - Hansgrohe
DNF 46  Brunel, Alexys 22  Groupama - FDJ
DNF 61  Eiking, Odd 26  Intermarché - Wanty - Go..
DNF 66  Poppel, Danny van van 27  Intermarché - Wanty - Go..
DNF 84  Müller, Gabriel 35  Burgos - BH
DNF 116  Řepa, Vojtěch 20  Equipo Kern Pharma
DNF 126  Zhyhunou, Dzmitry 24  Euskaltel - Euskadi
DNF 137  Swirbul, Keegan 25  Rally Cycling
DNF 211  Rodrigues, Rui 29  Louletano - Loulé Concel..
DNS 23  Laas, Martin 27  Bora - Hansgrohe
DNS 177  Fernandes, Fábio 18  Efapel
DNS 224  Nunes, Hugo 24  Rádio Popular - Boavista
DNS 225  Freitas, Daniel 29  Rádio Popular - Boavista
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
12.4   Paderne 1 24  Politt, Nils  Bora - Hansgrohe 3 pts -
2 5  Oliveira, Ivo  UAE Team Emirates 2 pts -
3 37  Van Lerberghe, Bert  Deceuninck - Quick-Step 1 pts -
52.3   Loulé 1 26  Schwarzmann, Michael  Bora - Hansgrohe 3 pts -
2 232  Pinto, Pedro  Tavfer - Measindot - Mor.. 2 pts -
3 222  Fernandes, Luís  Rádio Popular - Boavista 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
67.7   Picota (3C) 1 222  Fernandes, Luís  Rádio Popular - Boavista 4 pts -
2 3  Gibbons, Ryan  UAE Team Emirates 3 pts -
3 232  Pinto, Pedro  Tavfer - Measindot - Mor.. 2 pts -
99.4   Barranco do Velho (3C) 1 222  Fernandes, Luís  Rádio Popular - Boavista 4 pts -
2 26  Schwarzmann, Michael  Bora - Hansgrohe 3 pts -
3 3  Gibbons, Ryan  UAE Team Emirates 2 pts -
127.0   Vermelhos (3C) 1 44  Thomas, Benjamin  Groupama - FDJ 4 pts -
2 26  Schwarzmann, Michael  Bora - Hansgrohe 3 pts -
3 222  Fernandes, Luís  Rádio Popular - Boavista 2 pts -
137.9   Ameixeiras (3C) 1 26  Schwarzmann, Michael  Bora - Hansgrohe 4 pts -
2 44  Thomas, Benjamin  Groupama - FDJ 3 pts -
3 124  Bou, Joan  Euskaltel - Euskadi 2 pts -
156.1   Alte (3C) 1 105  Finetto, Mauro  Delko 4 pts -
2 26  Schwarzmann, Michael  Bora - Hansgrohe 3 pts -
3 34  Bennett, Sam  Deceuninck - Quick-Step 2 pts -
170.1   Alto do Malhão (2C) 1 142  Gesbert, Elie  Team Arkéa - Samsic 6 pts -
2 241  Rodrigues, João  W52 - FC Porto 4 pts -
3 244  Brandão, Jóni  W52 - FC Porto 3 pts -
4 95  Lastra, Jonathan  Caja Rural - Seguros RGA 2 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  W52 - FC Porto 12h 30' 54'' 10 1
2 241  Rodrigues, João 26 4h 10' 10''
3 244  Brandão, Jóni 31 4h 10' 19''
5 246  Antunes, Amaro 30 4h 10' 25''
2  Team Arkéa - Samsic 12h 31' 40'' 33 2
1 142  Gesbert, Elie 25 4h 10' 10''
15 147  Bouet, Maxime 34 4h 10' 42''
17 145  Guernalec, Thibault 23 4h 10' 48''
3  Ineos Grenadiers 12h 32' 02'' 41 3
9 54  Henao, Sebastián 27 4h 10' 31''
10 52  Hayter, Ethan 22 4h 10' 31''
22 56  Rodríguez, Carlos 20 4h 11' 00''
4  Delko 12h 33' 34'' 70 7
11 104  Fernández, Delio 35 4h 10' 31''
26 101  Díaz, José 26 4h 11' 12''
33 103  Fedeli, Alessandro 25 4h 11' 51''
5  Intermarché - Wanty - Gobert.. 12h 34' 57'' 83 4
14 63  Lammertink, Maurits 30 4h 10' 37''
18 67  Zimmermann, Georg 23 4h 10' 48''
51 62  Koch, Jonas 27 4h 13' 32''
6  Rally Cycling 12h 35' 01'' 91 11
20 131  Mannion, Gavin 29 4h 10' 48''
31 136  Joyce, Colin 26 4h 11' 41''
40 132  Rosskopf, Joey 31 4h 12' 32''
7  Kelly - Simoldes - UDO 12h 35' 10'' 94 6
21 191  Casimiro, Henrique 35 4h 10' 58''
28 193  Gomes, Luís 27 4h 11' 29''
45 192  Fonte, César 34 4h 12' 43''
8  Caja Rural - Seguros RGA 12h 36' 21'' 99 9
4 95  Lastra, Jonathan 27 4h 10' 21''
47 94  Irisarri, Jon 25 4h 13' 00''
48 96  Martín, Sergio 24 4h 13' 00''
9  Atum General - Tavira - Mari.. 12h 36' 33'' 107 12
19 164  Duarte, Emanuel 24 4h 10' 48''
36 162  Marque, Alejandro 39 4h 12' 08''
52 166  Trueba, Álvaro 28 4h 13' 37''
10  Burgos - BH 12h 37' 06'' 110 10
13 81  Navarro, Daniel 37 4h 10' 33''
41 83  Ezquerra, Jesús 30 4h 12' 32''
56 85  Canal, Carlos 19 4h 14' 01''
11  Bingoal - WB 12h 37' 59'' 120 16
16 73  Mertz, Rémy 25 4h 10' 48''
46 75  Paaschens, Mathijs 25 4h 13' 00''
58 76  Peyskens, Dimitri 29 4h 14' 11''
12  Antarte - Feirense 12h 38' 34'' 132 13
25 151  De Mateos, Vicente 32 4h 11' 07''
42 155  Silva, Rafael 30 4h 12' 35''
65 156  Fernandes, Venceslau 25 4h 14' 52''
13  Hagens Berman Axeon 12h 39' 17'' 136 5
27 187  Quinn, Sean 20 4h 11' 15''
54 182  Barbosa, Diogo 20 4h 14' 01''
55 181  Andrade, Pedro 20 4h 14' 01''
14  UAE Team Emirates 12h 40' 19'' 147 14
30 3  Gibbons, Ryan 26 4h 11' 41''
49 4  Laengen, Vegard 32 4h 13' 00''
68 5  Oliveira, Ivo 24 4h 15' 38''
15  Rádio Popular - Boavista 12h 41' 10'' 156 8
39 226  Silva, Afonso 21 4h 12' 28''
53 227  Gallego, Alberto 30 4h 13' 50''
64 223  Benta, João 34 4h 14' 52''
16  Euskaltel - Euskadi 12h 42' 35'' 157 24
34 124  Bou, Joan 24 4h 11' 54''
43 127  Azparren, Xabier 22 4h 12' 40''
80 125  Goikoetxea, Peio 29 4h 18' 01''
17  Bora - Hansgrohe 12h 43' 05'' 161 22
23 24  Politt, Nils 27 4h 11' 07''
60 22  Kämna, Lennard 24 4h 14' 22''
78 26  Schwarzmann, Michael 30 4h 17' 36''
18  Groupama - FDJ 12h 43' 23'' 166 21
24 43  Le Gac, Olivier 27 4h 11' 07''
67 45  Berg, Marijn van den 21 4h 15' 01''
75 42  Geniets, Kévin 24 4h 17' 15''
19  Ag2r Citroën Team 12h 43' 38'' 138 17
7 15  Prodhomme, Nicolas 24 4h 10' 27''
29 14  Naesen, Oliver 30 4h 11' 29''
102 17  Van Hoecke, Gijs 29 4h 21' 42''
20  Louletano - Loulé Concelho 12h 47' 13'' 191 19
37 214  Del Pino, Jesús 30 4h 12' 08''
50 213  Paredes, César 28 4h 13' 23''
104 215  Oyarzún, Carlos 39 4h 21' 42''
21  Equipo Kern Pharma 12h 47' 37'' 190 15
35 114  Márquez, Martí 25 4h 11' 57''
57 111  López, Diego 23 4h 14' 09''
98 113  García, Raúl 20 4h 21' 31''
22  Deceuninck - Quick-Step 12h 48' 45'' 189 23
8 32  Asgreen, Kasper 26 4h 10' 29''
90 36  Mørkøv, Michael 36 4h 19' 08''
91 34  Bennett, Sam 30 4h 19' 08''
23  Efapel 12h 48' 53'' 199 20
32 175  Moreno, Javier 36 4h 11' 48''
79 172  Domigues, André 19 4h 18' 01''
88 174  Reis, Rafael 28 4h 19' 04''
24  Tavfer - Measindot - Mortágua 12h 52' 38'' 197 18
6 231  Silva, Joaquim 29 4h 10' 27''
95 232  Pinto, Pedro 20 4h 20' 53''
96 236  Paulinho, Pedro 30 4h 21' 18''
25  LA Alumínios - LA Sport 13h 10' 21'' 353 25
92 204  Marcedo, Joao 19 4h 19' 18''
113 202  Ramalho, André 25 4h 21' 49''
148 205  Scheulen, Marvin 24 4h 29' 14''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 19h 03' 56'' + 1
2 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 19h 04' 05'' + 00' 09'' - 1
3 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step 19h 04' 24'' + 00' 28'' -
4 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 19h 04' 37'' + 00' 41'' + 1
5 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 19h 04' 40'' + 00' 44'' + 2
6 145  Guernalec, Thibault 23  Team Arkéa - Samsic 19h 04' 44'' + 00' 48'' - 2
7 147  Bouet, Maxime 34  Team Arkéa - Samsic 19h 05' 09'' + 01' 13'' - 1
8 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 19h 05' 23'' + 01' 27'' -
9 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto 19h 05' 36'' + 01' 40'' + 2
10 81  Navarro, Daniel 37  Burgos - BH 19h 05' 50'' + 01' 54'' -
11 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto 19h 05' 57'' + 02' 01'' + 3
12 104  Fernández, Delio 35  Delko 19h 06' 02'' + 02' 06'' + 1
13 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team 19h 06' 10'' + 02' 14'' + 3
14 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon 19h 06' 26'' + 02' 30'' - 5
15 231  Silva, Joaquim 29  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 06' 29'' + 02' 33'' + 6
16 43  Le Gac, Olivier 27  Groupama - FDJ 19h 06' 31'' + 02' 35'' - 4
17 67  Zimmermann, Georg 23  Intermarché - Wanty - Go.. 19h 06' 50'' + 02' 54'' + 5
18 14  Naesen, Oliver 30  Ag2r Citroën Team 19h 07' 35'' + 03' 39'' + 6
19 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto 19h 07' 35'' + 03' 39'' + 13
20 151  De Mateos, Vicente 32  Antarte - Feirense 19h 07' 43'' + 03' 47'' + 6
21 114  Márquez, Martí 25  Equipo Kern Pharma 19h 07' 46'' + 03' 50'' - 1
22 162  Marque, Alejandro 39  Atum General - Tavira - .. 19h 07' 51'' + 03' 55'' - 5
23 101  Díaz, José 26  Delko 19h 07' 53'' + 03' 57'' + 6
24 164  Duarte, Emanuel 24  Atum General - Tavira - .. 19h 07' 55'' + 03' 59'' + 9
25 132  Rosskopf, Joey 31  Rally Cycling 19h 08' 15'' + 04' 19'' - 10
26 124  Bou, Joan 24  Euskaltel - Euskadi 19h 08' 52'' + 04' 56'' + 5
27 63  Lammertink, Maurits 30  Intermarché - Wanty - Go.. 19h 08' 56'' + 05' 00'' + 13
28 192  Fonte, César 34  Kelly - Simoldes - UDO 19h 09' 19'' + 05' 23'' - 1
29 193  Gomes, Luís 27  Kelly - Simoldes - UDO 19h 09' 24'' + 05' 28'' + 8
30 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers 19h 09' 31'' + 05' 35'' + 11
31 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates 19h 09' 41'' + 05' 45'' + 7
32 83  Ezquerra, Jesús 30  Burgos - BH 19h 10' 09'' + 06' 13'' + 3
33 24  Politt, Nils 27  Bora - Hansgrohe 19h 10' 30'' + 06' 34'' + 12
34 96  Martín, Sergio 24  Caja Rural - Seguros RGA 19h 10' 51'' + 06' 55'' + 2
35 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon 19h 11' 38'' + 07' 42'' - 1
36 73  Mertz, Rémy 25  Bingoal - WB 19h 12' 14'' + 08' 18'' + 14
37 213  Paredes, César 28  Louletano - Loulé Concel.. 19h 12' 31'' + 08' 35'' + 6
38 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon 19h 13' 00'' + 09' 04'' - 13
39 227  Gallego, Alberto 30  Rádio Popular - Boavista 19h 13' 02'' + 09' 06'' + 5
40 153  Amado, Gonçalo 27  Antarte - Feirense 19h 13' 04'' + 09' 08'' - 1
41 223  Benta, João 34  Rádio Popular - Boavista 19h 14' 33'' + 10' 37'' + 5
42 76  Peyskens, Dimitri 29  Bingoal - WB 19h 15' 17'' + 11' 21'' + 7
43 141  Rosa, Diego 32  Team Arkéa - Samsic 19h 15' 32'' + 11' 36'' - 13
44 175  Moreno, Javier 36  Efapel 19h 15' 58'' + 12' 02'' + 13
45 111  López, Diego 23  Equipo Kern Pharma 19h 16' 50'' + 12' 54'' + 7
46 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto 19h 17' 01'' + 13' 05'' + 12
47 75  Paaschens, Mathijs 25  Bingoal - WB 19h 17' 03'' + 13' 07'' + 8
48 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO 19h 17' 21'' + 13' 25'' + 22
49 62  Koch, Jonas 27  Intermarché - Wanty - Go.. 19h 17' 36'' + 13' 40'' + 7
50 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 19h 17' 37'' + 13' 41'' - 31
51 22  Kämna, Lennard 24  Bora - Hansgrohe 19h 17' 38'' + 13' 42'' + 3
52 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 19h 17' 59'' + 14' 03'' - 29
53 112  Moreno, Iván 24  Equipo Kern Pharma 19h 18' 09'' + 14' 13'' - 25
54 92  Bagües, Aritz 31  Caja Rural - Seguros RGA 19h 18' 58'' + 15' 02'' + 5
55 243  Mestre, Daniel 35  W52 - FC Porto 19h 19' 16'' + 15' 20'' + 7
56 214  Del Pino, Jesús 30  Louletano - Loulé Concel.. 19h 19' 20'' + 15' 24'' + 16
57 155  Silva, Rafael 30  Antarte - Feirense 19h 19' 23'' + 15' 27'' + 14
58 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon 19h 19' 31'' + 15' 35'' + 9
59 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista 19h 19' 58'' + 16' 02'' + 15
60 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 20' 12'' + 16' 16'' - 12
61 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates 19h 20' 43'' + 16' 47'' + 2
62 105  Finetto, Mauro 35  Delko 19h 21' 10'' + 17' 14'' + 19
63 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 19h 21' 53'' + 17' 57'' + 13
64 174  Reis, Rafael 28  Efapel 19h 22' 07'' + 18' 11'' - 11
65 51  Basso, Leonardo 27  Ineos Grenadiers 19h 22' 15'' + 18' 19'' - 5
66 103  Fedeli, Alessandro 25  Delko 19h 23' 03'' + 19' 07'' + 23
67 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic 19h 23' 24'' + 19' 28'' + 8
68 64  Planckaert, Baptiste 32  Intermarché - Wanty - Go.. 19h 23' 40'' + 19' 44'' + 14
69 131  Mannion, Gavin 29  Rally Cycling 19h 23' 53'' + 19' 57'' + 37
70 133  Brown, Nathan 29  Rally Cycling 19h 24' 32'' + 20' 36'' + 7
71 4  Laengen, Vegard 32  UAE Team Emirates 19h 25' 16'' + 21' 20'' + 25
72 156  Fernandes, Venceslau 25  Antarte - Feirense 19h 25' 30'' + 21' 34'' + 15
73 163  Grigorev, Aleksandr 29  Atum General - Tavira - .. 19h 26' 24'' + 22' 28'' + 12
74 212  Meireles, Nuno 29  Louletano - Loulé Concel.. 19h 26' 29'' + 22' 33'' - 13
75 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 19h 26' 49'' + 22' 53'' - 11
76 5  Oliveira, Ivo 24  UAE Team Emirates 19h 27' 01'' + 23' 05'' + 15
77 45  Berg, Marijn van den 21  Groupama - FDJ 19h 27' 14'' + 23' 18'' + 18
78 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport 19h 27' 25'' + 23' 29'' -
79 234  Gonçalves, Gaspar 25  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 27' 25'' + 23' 29'' - 32
80 136  Joyce, Colin 26  Rally Cycling 19h 27' 43'' + 23' 47'' + 48
81 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 19h 27' 46'' + 23' 50'' - 12
82 166  Trueba, Álvaro 28  Atum General - Tavira - .. 19h 28' 42'' + 24' 46'' + 37
83 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense 19h 29' 14'' + 25' 18'' - 10
84 77  Vanendert, Jelle 36  Bingoal - WB 19h 29' 29'' + 25' 33'' + 4
85 42  Geniets, Kévin 24  Groupama - FDJ 19h 29' 37'' + 25' 41'' + 14
86 65  Poppel, Boy van 33  Intermarché - Wanty - Go.. 19h 29' 52'' + 25' 56'' - 7
87 202  Ramalho, André 25  LA Alumínios - LA Sport 19h 30' 01'' + 26' 05'' - 7
88 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe 19h 30' 05'' + 26' 09'' + 13
89 173  Hník, Karel 29  Efapel 19h 31' 05'' + 27' 09'' - 6
90 72  Menten, Milan 24  Bingoal - WB 19h 31' 25'' + 27' 29'' + 24
91 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step 19h 31' 39'' + 27' 43'' + 11
92 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA 19h 32' 06'' + 28' 10'' + 17
93 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step 19h 32' 09'' + 28' 13'' + 12
94 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 19h 32' 13'' + 28' 17'' + 46
95 13  Jullien, Anthony 23  Ag2r Citroën Team 19h 32' 24'' + 28' 28'' - 9
96 57  Wurf, Cameron 37  Ineos Grenadiers 19h 32' 41'' + 28' 45'' + 17
97 217  De La Fuente, David 40  Louletano - Loulé Concel.. 19h 32' 58'' + 29' 02'' - 7
98 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team 19h 33' 09'' + 29' 13'' - 14
99 87  Smit, Willie 28  Burgos - BH 19h 33' 19'' + 29' 23'' + 40
100 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 19h 33' 23'' + 29' 27'' - 8
101 55  Rivera, Brandon 25  Ineos Grenadiers 19h 33' 27'' + 29' 31'' + 15
102 135  Murphy, Kyle 29  Rally Cycling 19h 33' 42'' + 29' 46'' - 34
103 152  Silva, Bruno 32  Antarte - Feirense 19h 33' 48'' + 29' 52'' + 18
104 115  Tuuk, Danny van der 21  Equipo Kern Pharma 19h 33' 48'' + 29' 52'' - 11
105 215  Oyarzún, Carlos 39  Louletano - Loulé Concel.. 19h 33' 53'' + 29' 57'' - 11
106 17  Van Hoecke, Gijs 29  Ag2r Citroën Team 19h 33' 59'' + 30' 03'' - 9
107 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 19h 34' 00'' + 30' 04'' + 15
108 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 34' 56'' + 31' 00'' + 4
109 21  Ackermann, Pascal 27  Bora - Hansgrohe 19h 35' 00'' + 31' 04'' - 11
110 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH 19h 35' 03'' + 31' 07'' - 2
111 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. 19h 35' 04'' + 31' 08'' + 15
112 16  Sarreau, Marc 27  Ag2r Citroën Team 19h 35' 08'' + 31' 12'' - 5
113 44  Thomas, Benjamin 25  Groupama - FDJ 19h 35' 23'' + 31' 27'' + 22
114 71  Aniołkowski, Stanisław 24  Bingoal - WB 19h 35' 33'' + 31' 37'' - 3
115 125  Goikoetxea, Peio 29  Euskaltel - Euskadi 19h 35' 48'' + 31' 52'' + 18
116 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO 19h 35' 52'' + 31' 56'' + 9
117 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi 19h 36' 03'' + 32' 07'' + 34
118 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport 19h 36' 16'' + 32' 20'' - 52
119 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista 19h 36' 50'' + 32' 54'' + 1
120 122  Irizar, Julen 26  Euskaltel - Euskadi 19h 36' 57'' + 33' 01'' - 17
121 235  Linarez, Leangel 23  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 37' 47'' + 33' 51'' + 3
122 47  Bonnet, William 38  Groupama - FDJ 19h 38' 02'' + 34' 06'' + 5
123 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 38' 38'' + 34' 42'' - 6
124 102  Carisey, Clément 29  Delko 19h 39' 50'' + 35' 54'' + 7
125 154  Oliveira, Fábio 26  Antarte - Feirense 19h 40' 13'' + 36' 17'' + 4
126 97  Sáez, Héctor 27  Caja Rural - Seguros RGA 19h 40' 38'' + 36' 42'' + 8
127 134  Oronte, Emerson 31  Rally Cycling 19h 40' 49'' + 36' 53'' - 23
128 172  Domigues, André 19  Efapel 19h 40' 53'' + 36' 57'' + 22
129 106  Grosu, Eduard 28  Delko 19h 40' 55'' + 36' 59'' + 7
130 176  Costa, Fábio 21  Efapel 19h 41' 27'' + 37' 31'' + 2
131 165  Martingil, César 26  Atum General - Tavira - .. 19h 41' 43'' + 37' 47'' - 16
132 93  González, David 25  Caja Rural - Seguros RGA 19h 41' 46'' + 37' 50'' - 22
133 37  Van Lerberghe, Bert 28  Deceuninck - Quick-Step 19h 41' 56'' + 38' 00'' + 8
134 167  Lourenço, Rafael 23  Atum General - Tavira - .. 19h 42' 02'' + 38' 06'' - 16
135 41  Davy, Clément 22  Groupama - FDJ 19h 42' 18'' + 38' 22'' + 9
136 7  Troia, Oliviero 26  UAE Team Emirates 19h 42' 22'' + 38' 26'' + 6
137 117  Sanz, Enrique 31  Equipo Kern Pharma 19h 43' 41'' + 39' 45'' + 9
138 31  Archbold, Shane 32  Deceuninck - Quick-Step 19h 44' 45'' + 40' 49'' + 10
139 123  Alonso, Mikel 24  Euskaltel - Euskadi 19h 45' 22'' + 41' 26'' + 13
140 144  Noppe, Christophe 26  Team Arkéa - Samsic 19h 46' 10'' + 42' 14'' - 3
141 236  Paulinho, Pedro 30  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 46' 19'' + 42' 23'' + 17
142 107  Šiškevičius, Evaldas 32  Delko 19h 46' 28'' + 42' 32'' + 11
143 27  Selig, Rüdiger 32  Bora - Hansgrohe 19h 47' 42'' + 43' 46'' + 11
144 35  Jakobsen, Fabio 24  Deceuninck - Quick-Step 19h 48' 34'' + 44' 38'' + 17
145 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 48' 55'' + 44' 59'' - 2
146 207  Salvador, Marcelo 24  LA Alumínios - LA Sport 19h 51' 26'' + 47' 30'' - 8
147 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport 19h 52' 24'' + 48' 28'' - 24
148 216  Contte, Tomás 22  Louletano - Loulé Concel.. 19h 53' 43'' + 49' 47'' + 7
149 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport 19h 54' 00'' + 50' 04'' + 7
150 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma 19h 54' 22'' + 50' 26'' + 13
151 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi 19h 56' 38'' + 52' 42'' + 11
152 11  Duval, Julien 30  Ag2r Citroën Team 19h 56' 52'' + 52' 56'' + 12
153 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 59' 33'' + 55' 37'' + 7
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step 50 pts -
2 91  Aberasturi, Jon 32  Caja Rural - Seguros RGA 29 pts -21 pts -
3 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 25 pts -25 pts + 2
4 36  Mørkøv, Michael 36  Deceuninck - Quick-Step 24 pts -26 pts - 1
5 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 23 pts -27 pts + 6
6 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 18 pts -32 pts - 2
7 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 18 pts -32 pts + 1
8 71  Aniołkowski, Stanisław 24  Bingoal - WB 13 pts -37 pts - 2
9 237  Leitão, Iúri 22  Tavfer - Measindot - Mor.. 12 pts -38 pts - 2
10 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto 10 pts -40 pts
11 246  Antunes, Amaro 30  W52 - FC Porto 10 pts -40 pts + 11
12 21  Ackermann, Pascal 27  Bora - Hansgrohe 10 pts -40 pts - 3
13 6  Oliveira, Rui 24  UAE Team Emirates 8 pts -42 pts - 1
14 106  Grosu, Eduard 28  Delko 8 pts -42 pts - 1
15 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO 7 pts -43 pts - 1
16 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 7 pts -43 pts - 1
17 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 7 pts -43 pts + 4
18 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 6 pts -44 pts - 2
19 175  Moreno, Javier 36  Efapel 6 pts -44 pts - 1
20 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 6 pts -44 pts - 3
21 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 6 pts -44 pts - 2
22 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH 5 pts -45 pts - 2
23 15  Prodhomme, Nicolas 24  Ag2r Citroën Team 5 pts -45 pts + 7
24 231  Silva, Joaquim 29  Tavfer - Measindot - Mor.. 5 pts -45 pts
25 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step 3 pts -47 pts
26 24  Politt, Nils 27  Bora - Hansgrohe 3 pts -47 pts
27 242  Mestre, Ricardo 37  W52 - FC Porto 3 pts -47 pts - 4
28 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe 3 pts -47 pts
29 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 3 pts -47 pts - 3
30 205  Scheulen, Marvin 24  LA Alumínios - LA Sport 3 pts -47 pts - 5
31 245  Neves, José 25  W52 - FC Porto 2 pts -48 pts - 4
32 5  Oliveira, Ivo 24  UAE Team Emirates 2 pts -48 pts
33 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 2 pts -48 pts - 5
34 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 2 pts -48 pts
35 161  Veloso, Gustavo 41  Atum General - Tavira - .. 2 pts -48 pts - 6
36 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates 1 pts -49 pts - 5
37 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 1 pts -49 pts - 5
38 102  Carisey, Clément 29  Delko 1 pts -49 pts - 5
39 37  Van Lerberghe, Bert 28  Deceuninck - Quick-Step 1 pts -49 pts
40 121  Aristi, Mikel 27  Euskaltel - Euskadi 1 pts -49 pts - 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 222  Fernandes, Luís 33  Rádio Popular - Boavista 16 pts + 5
2 241  Rodrigues, João 26  W52 - FC Porto 15 pts -1 pts - 1
3 26  Schwarzmann, Michael 30  Bora - Hansgrohe 13 pts -3 pts
4 52  Hayter, Ethan 22  Ineos Grenadiers 10 pts -6 pts - 2
5 142  Gesbert, Elie 25  Team Arkéa - Samsic 10 pts -6 pts + 6
6 74  Molly, Kenny 24  Bingoal - WB 8 pts -8 pts - 3
7 95  Lastra, Jonathan 27  Caja Rural - Seguros RGA 8 pts -8 pts -
8 175  Moreno, Javier 36  Efapel 7 pts -9 pts - 4
9 191  Casimiro, Henrique 35  Kelly - Simoldes - UDO 7 pts -9 pts - 4
10 44  Thomas, Benjamin 25  Groupama - FDJ 7 pts -9 pts
11 12  Touzé, Damien 24  Ag2r Citroën Team 6 pts -10 pts - 3
12 3  Gibbons, Ryan 26  UAE Team Emirates 5 pts -11 pts
13 105  Finetto, Mauro 35  Delko 4 pts -12 pts
14 94  Irisarri, Jon 25  Caja Rural - Seguros RGA 4 pts -12 pts - 5
15 32  Asgreen, Kasper 26  Deceuninck - Quick-Step 4 pts -12 pts - 5
16 244  Brandão, Jóni 31  W52 - FC Porto 3 pts -13 pts
17 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 3 pts -13 pts - 5
18 54  Henao, Sebastián 27  Ineos Grenadiers 2 pts -14 pts - 5
19 124  Bou, Joan 24  Euskaltel - Euskadi 2 pts -14 pts
20 53  Sosa, Iván 23  Ineos Grenadiers 2 pts -14 pts - 6
21 247  Caldeira, Samuel 35  W52 - FC Porto 2 pts -14 pts - 5
22 34  Bennett, Sam 30  Deceuninck - Quick-Step 2 pts -14 pts
23 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 2 pts -14 pts
24 86  Bol, Jetse 31  Burgos - BH 2 pts -14 pts - 6
25 122  Irizar, Julen 26  Euskaltel - Euskadi 2 pts -14 pts - 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 187  Quinn, Sean 20  Hagens Berman Axeon 19h 06' 26'' -
2 56  Rodríguez, Carlos 20  Ineos Grenadiers 19h 09' 31'' + 03' 05'' + 2
3 181  Andrade, Pedro 20  Hagens Berman Axeon 19h 11' 38'' + 05' 12'' -
4 186  Riccitello, Matthew 19  Hagens Berman Axeon 19h 13' 00'' + 06' 34'' - 2
5 182  Barbosa, Diogo 20  Hagens Berman Axeon 19h 19' 31'' + 13' 05'' + 3
6 226  Silva, Afonso 21  Rádio Popular - Boavista 19h 19' 58'' + 13' 32'' + 4
7 194  Lopes, Pedro Miguel 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 20' 12'' + 13' 46'' - 2
8 85  Canal, Carlos 19  Burgos - BH 19h 21' 53'' + 15' 27'' + 4
9 143  Louvel, Matis 21  Team Arkéa - Samsic 19h 23' 24'' + 16' 58'' + 2
10 183  Drizners, Jarrad 21  Hagens Berman Axeon 19h 26' 49'' + 20' 23'' - 4
11 45  Berg, Marijn van den 21  Groupama - FDJ 19h 27' 14'' + 20' 48'' + 5
12 204  Marcedo, Joao 19  LA Alumínios - LA Sport 19h 27' 25'' + 20' 59'' + 1
13 157  Ferreira, António 21  Antarte - Feirense 19h 29' 14'' + 22' 48'' - 4
14 184  Garrison, Michael 19  Hagens Berman Axeon 19h 33' 23'' + 26' 57'' -
15 115  Tuuk, Danny van der 21  Equipo Kern Pharma 19h 33' 48'' + 27' 22'' -
16 232  Pinto, Pedro 20  Tavfer - Measindot - Mor.. 19h 34' 56'' + 28' 30'' + 1
17 197  Goncalves, Hélder 20  Kelly - Simoldes - UDO 19h 35' 52'' + 29' 26'' + 4
18 127  Azparren, Xabier 22  Euskaltel - Euskadi 19h 36' 03'' + 29' 37'' + 7
19 203  Medeiros, João 20  LA Alumínios - LA Sport 19h 36' 16'' + 29' 50'' - 12
20 221  Silva, Pedro 19  Rádio Popular - Boavista 19h 36' 50'' + 30' 24'' - 1
21 196  Sousa, José 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 38' 38'' + 32' 12'' - 3
22 172  Domigues, André 19  Efapel 19h 40' 53'' + 34' 27'' + 2
23 176  Costa, Fábio 21  Efapel 19h 41' 27'' + 35' 01'' - 1
24 206  Salgueiro, Carlos 21  LA Alumínios - LA Sport 19h 52' 24'' + 45' 58'' - 4
25 113  García, Raúl 20  Equipo Kern Pharma 19h 54' 22'' + 47' 56'' + 2
26 195  Salgado, João 21  Kelly - Simoldes - UDO 19h 59' 33'' + 53' 07'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  W52 - FC Porto 57h 13' 47'' + 2
2  Team Arkéa - Samsic 57h 14' 01'' + 00' 14'' -
3  Ineos Grenadiers 57h 14' 22'' + 00' 35'' - 2
4  Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 57h 24' 07'' + 10' 20'' + 1
5  Hagens Berman Axeon 57h 25' 07'' + 11' 20'' - 1
6  Kelly - Simoldes - UDO 57h 29' 09'' + 15' 22'' + 3
7  Delko 57h 31' 01'' + 17' 14'' + 4
8  Rádio Popular - Boavista 57h 32' 04'' + 18' 17'' - 2
9  Caja Rural - Seguros RGA 57h 32' 23'' + 18' 36'' + 1
10  Burgos - BH 57h 35' 29'' + 21' 42'' + 2
11  Rally Cycling 57h 36' 07'' + 22' 20'' + 4
12  Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 57h 39' 05'' + 25' 18'' + 6
13  Antarte - Feirense 57h 39' 57'' + 26' 10'' + 3
14  UAE Team Emirates 57h 40' 21'' + 26' 34'' - 1
15  Equipo Kern Pharma 57h 41' 00'' + 27' 13'' - 8
16  Bingoal - WB 57h 42' 40'' + 28' 53'' + 4
17  Ag2r Citroën Team 57h 44' 34'' + 30' 47'' - 3
18  Tavfer - Measindot - Mortágua 57h 46' 03'' + 32' 16'' - 10
19  Louletano - Loulé Concelho 57h 49' 03'' + 35' 16'' - 2
20  Efapel 57h 52' 41'' + 38' 54'' - 1
21  Groupama - FDJ 57h 54' 42'' + 40' 55'' + 1
22  Bora - Hansgrohe 57h 57' 00'' + 43' 13'' + 1
23  Deceuninck - Quick-Step 57h 59' 02'' + 45' 15'' - 2
24  Euskaltel - Euskadi 58h 00' 38'' + 46' 51'' -
25  LA Alumínios - LA Sport 58h 31' 27'' + 1h 17' 40'' -


© Wijnreder Media