Alhaurín de la Torre - Grazalema (173.8 km)

Route

 19 February 2020
 Profile  Mountain stage
 Start  Alhaurín de la Torre
 Finish  Grazalema
 Distance  173.8 km  (108.0 mi)
 Speed  37.093 km/h  (23.048 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Fuglsang, Jakob (AST) 4h 41' 08''
 Fuglsang, Jakob (AST) 25 points
 Fuglsang, Jakob (AST) 10 points
 Urbano, Carmelo (CJR) 6 points
 Bahrain-McLaren 14h 04' 22''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 1  Fuglsang, Jakob 34  Astana Pro Team 4h 41' 08'' 1 1 1 -
2 51  Landa, Mikel 30  Bahrain-McLaren + 00' 06'' 2 2 3 -
3 57  Teuns, Dylan 27  Bahrain-McLaren + 00' 25'' 3 3 - -
4 21  Haig, Jack 26  Mitchelton-Scott + 00' 27'' 4 4 4 -
5 52  Bilbao, Pello 29  Bahrain-McLaren + 00' 27'' 5 5 9 -
6 2  Izagirre, Ion 31  Astana Pro Team + 00' 30'' 6 6 6 -
7 12  Harper, Chris 25  Team Jumbo-Visma + 00' 54'' 7 7 - -
8 71  De La Cruz, David 30  UAE Team Emirates + 01' 03'' 8 8 11 -
9 46  Vanhoucke, Harm 22  Lotto-Soudal + 01' 03'' 9 9 - -
10 132  Fernández, Rubén 28  Fundación-Orbea + 01' 07'' 10 10 - -
11 26  Zeits, Andrey 33  Mitchelton-Scott + 01' 21'' 11 11 - -
12 31  Soler, Marc 26  Movistar Team + 01' 21'' 12 12 - -
13 42  Armée, Sander 34  Lotto-Soudal + 01' 34'' 13 13 - -
14 11  Tolhoek, Antwan 25  Team Jumbo-Visma + 01' 42'' 14 14 - -
15 34  Pedrero, Antonio 28  Movistar Team + 01' 48'' 15 15 - -
16 22  Nieve, Mikel 35  Mitchelton-Scott + 02' 11'' 16 - - -
17 74  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates + 02' 16'' 17 - - -
18 134  Bizkarra, Mikel 30  Fundación-Orbea + 02' 19'' 18 - - -
19 116  Schönberger, Sebastian 25  B&B Hôtels-Vital Con.. + 02' 23'' 19 - - -
20 81  Bakelants, Jan 34  Circus-Wanty Gobert + 02' 24'' 20 - - -
21 123  Janssens, Jimmy 30  Alpecin-Fenix + 02' 27'' 21 - - -
22 25  Bookwalter, Brent 36  Mitchelton-Scott + 02' 29'' 22 - - -
23 61  Dillier, Silvan 29  Ag2r La Mondiale + 02' 36'' 23 - - -
24 201  Castrillo, Jaime 23  Equipo Kern Pharma + 02' 42'' 24 - - -
25 107  Cepeda, Jefferson 23  Caja Rural-Seguros RGA + 02' 50'' 25 - - -
26 146  Delaplace, Anthony 30  Team Arkéa-Samsic + 03' 11'' 26 - - -
27 206  Adriá, Roger 21  Equipo Kern Pharma + 03' 24'' 27 - - -
28 164  Sprengers, Thomas 30  Sport Vlaanderen-Baloise + 03' 24'' 28 - - -
29 187  Cabedo, Óscar 25  Burgos-BH + 03' 28'' 29 - - -
30 177  Nekrasov, Denis 23  Gazprom-RusVelo + 03' 31'' 30 - - -
31 32  Mas, Enric 25  Movistar Team + 03' 58'' 31 - - -
32 77  Ravasi, Edward 25  UAE Team Emirates + 03' 58'' 32 - - -
33 121  De Tier, Floris 28  Alpecin-Fenix + 04' 33'' 33 - - -
34 104  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA + 04' 53'' 34 - - -
35 72  Conti, Valério 26  UAE Team Emirates + 04' 55'' 35 - - -
36 191  Vanendert, Jelle 35  Bingoal-Wallonie Bruxelles + 04' 57'' 36 - - -
37 133  Iturria, Mikel 27  Fundación-Orbea + 04' 57'' 37 - - -
38 93  Simon, Julien 34  Total Direct Energie + 05' 19'' 38 - - -
39 167  Warlop, Jordi 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 05' 19'' 39 - - -
40 64  Naesen, Oliver 29  Ag2r La Mondiale + 05' 32'' 40 - - -
41 41  Marczyński, Tomasz 35  Lotto-Soudal + 05' 32'' 41 - - -
42 5  Pronskiy, Vadim 21  Astana Pro Team + 05' 32'' 42 - - -
43 175  Nych, Artem 24  Gazprom-RusVelo + 05' 32'' 43 - - -
44 82  Vliegen, Loïc 26  Circus-Wanty Gobert + 05' 46'' 44 - - 2
45 152  Aasvold, Kristian 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 07' 08'' 45 - - -
46 184  Osorio, Juan 25  Burgos-BH + 07' 17'' 46 - - -
47 165  Van Poucke, Aaron 21  Sport Vlaanderen-Baloise + 07' 19'' 47 - - -
48 145  Owsian, Łukasz 29  Team Arkéa-Samsic + 07' 19'' 48 - - -
49 125  Vervaeke, Louis 26  Alpecin-Fenix + 07' 47'' 49 - - -
50 193  Mortier, Julien 22  Bingoal-Wallonie Bruxelles + 08' 20'' 50 - - -
51 92  Sicard, Romain 32  Total Direct Energie + 08' 37'' 51 - - -
52 47  Goethem, Brian van van 28  Lotto-Soudal + 09' 53'' 52 - - -
53 174  Velasco, Simone 24  Gazprom-RusVelo + 09' 53'' 53 - - -
54 54  Caruso, Damiano 32  Bahrain-McLaren + 09' 59'' 54 - - -
55 192  Lietaer, Eliot 29  Bingoal-Wallonie Bruxelles + 09' 59'' 55 - - -
56 205  Berrade, Urko 22  Equipo Kern Pharma + 09' 59'' 56 - - -
57 84  Lammertink, Maurits 29  Circus-Wanty Gobert + 10' 17'' 57 - 10 -
58 171  Shalunov, Evgeny 28  Gazprom-RusVelo + 10' 17'' 58 - - -
59 162  Deltombe, Kevin 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 11' 40'' 59 - - -
60 45  Oldani, Stefano 22  Lotto-Soudal + 11' 40'' 60 - - -
61 183  Smit, Willie 27  Burgos-BH + 11' 56'' 61 - 7 -
62 156  Shaw, James 23  Riwal Readynez Cycling T.. + 12' 43'' 62 - - -
63 73  Covi, Alessandro 21  UAE Team Emirates + 14' 12'' 63 - - -
64 33  Oliveira, Nelson 30  Movistar Team + 14' 12'' 64 - - -
65 35  Arcas, Jorge 27  Movistar Team + 14' 12'' 65 - - -
66 7  Stalnov, Nikita 28  Astana Pro Team + 14' 12'' 66 - - -
67 103  Aular, Orluis 23  Caja Rural-Seguros RGA + 14' 12'' 67 - - -
68 75  Laengen, Vegard 31  UAE Team Emirates + 14' 12'' 68 - - -
69 186  Madrazo, Ángel 31  Burgos-BH + 15' 03'' 69 - - -
70 85  Pasqualon, Andrea 32  Circus-Wanty Gobert + 15' 03'' 70 - - -
71 161  Capiot, Amaury 26  Sport Vlaanderen-Baloise + 15' 03'' 71 - - -
72 16  Lindeman, Bert-Jan 30  Team Jumbo-Visma + 16' 25'' 72 - - -
73 44  Goossens, Kobe 23  Lotto-Soudal + 16' 25'' 73 - 12 -
74 4  Houle, Hugo 29  Astana Pro Team + 16' 29'' 74 - - -
75 181  Cubero, Jorge 27  Burgos-BH + 17' 03'' 75 - - -
76 55  Colbrelli, Sonny 29  Bahrain-McLaren + 17' 03'' 76 - - -
77 127  Riesebeek, Oscar 27  Alpecin-Fenix + 17' 03'' 77 - - -
78 65  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale + 17' 03'' 78 - - -
79 131  Lobato, Juan José 31  Fundación-Orbea + 17' 03'' 79 - - -
80 122  Vakoč, Petr 27  Alpecin-Fenix + 17' 03'' 80 - - -
81 105  Serrano, Gonzalo 25  Caja Rural-Seguros RGA + 17' 03'' 81 - - -
82 124  Thwaites, Scott 30  Alpecin-Fenix + 17' 03'' 82 - - -
83 102  Nicolau, Joel 22  Caja Rural-Seguros RGA + 17' 03'' 83 - 8 3
84 66  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale + 17' 03'' 84 - - -
85 173  Kuzmin, Anton 23  Gazprom-RusVelo + 17' 03'' 85 - - -
86 176  Rybalkin, Aleksey 26  Gazprom-RusVelo + 17' 03'' 86 - - -
87 97  Van Gestel, Dries 25  Total Direct Energie + 17' 03'' 87 - - -
88 106  Martín, Sergio 23  Caja Rural-Seguros RGA + 17' 03'' 88 - - -
89 62  Naesen, Lawrence 27  Ag2r La Mondiale + 17' 03'' 89 - - -
90 15  Martens, Paul 36  Team Jumbo-Visma + 17' 03'' 90 - - -
91 142  Boudat, Thomas 25  Team Arkéa-Samsic + 17' 03'' 91 - - -
92 143  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic + 17' 03'' 92 - - -
93 153  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 17' 03'' 93 - - -
94 141  Noppe, Christophe 25  Team Arkéa-Samsic + 17' 03'' 94 - - -
95 115  Réza, Kévin 31  B&B Hôtels-Vital Con.. + 17' 03'' 95 - - -
96 95  Gaudin, Damien 33  Total Direct Energie + 17' 03'' 96 - - -
97 166  Planckaert, Emiel 23  Sport Vlaanderen-Baloise + 17' 03'' 97 - - -
98 114  Morice, Julien 28  B&B Hôtels-Vital Con.. + 17' 03'' 98 - - -
99 163  Planckaert, Edward 25  Sport Vlaanderen-Baloise + 17' 03'' 99 - - -
100 37  Mora, Sebastian 32  Movistar Team + 17' 03'' 100 - - -
101 13  Hofstede, Lennard 25  Team Jumbo-Visma + 17' 03'' 101 - - -
102 56  Mohorič, Matej 25  Bahrain-McLaren + 17' 03'' 102 - - -
103 14  Hoorn, Taco van der v.. 26  Team Jumbo-Visma + 17' 03'' 103 - - -
104 157  Budding, Martijn 24  Riwal Readynez Cycling T.. + 17' 03'' 104 - - -
105 147  Vachon, Florian 35  Team Arkéa-Samsic + 17' 03'' 105 - - -
106 144  Jarrier, Benoît 31  Team Arkéa-Samsic + 17' 03'' 106 - - -
107 137  Aranburu, Jokin 23  Fundación-Orbea + 17' 03'' 107 - - -
108 36  Roelandts, Jürgen 34  Movistar Team + 17' 03'' 108 - - -
109 63  Gougeard, Alexis 26  Ag2r La Mondiale + 17' 03'' 109 - - 4
110 204  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma + 17' 03'' 110 - - -
111 3  Gruzdev, Dmitriy 33  Astana Pro Team + 17' 03'' 111 - - -
112 202  Sanz, Enrique 30  Equipo Kern Pharma + 17' 03'' 112 - - -
113 111  Coquard, Bryan 27  B&B Hôtels-Vital Con.. + 17' 03'' 113 - - -
114 113  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels-Vital Con.. + 17' 03'' 114 - - -
115 136  Azurmendi, Ibai 23  Fundación-Orbea + 17' 03'' 115 - - 5
116 17  Leezer, Tom 34  Team Jumbo-Visma + 17' 03'' 116 - - -
117 203  Moreno, Iván 23  Equipo Kern Pharma + 17' 03'' 117 - - -
118 195  Robeet, Ludovic 25  Bingoal-Wallonie Bruxelles + 17' 03'' 118 - - -
119 24  Edmondson, Alex 26  Mitchelton-Scott + 17' 03'' 119 - - -
120 135  Juaristi, Txomin 24  Fundación-Orbea + 17' 03'' 120 - 5 -
121 23  Affini, Edoardo 23  Mitchelton-Scott + 17' 03'' 121 - - -
122 43  Holmes, Matthew 26  Lotto-Soudal + 17' 03'' 122 - - -
123 94  Cousin, Jérôme 30  Total Direct Energie + 17' 03'' 123 - - -
124 96  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie + 18' 03'' 124 - - -
125 27  Konychev, Alexander 21  Mitchelton-Scott + 19' 45'' 125 - - -
126 86  Bellicaud, Jérémy 21  Circus-Wanty Gobert + 19' 45'' 126 - - -
127 91  Terpstra, Niki 35  Total Direct Energie + 19' 55'' 127 - - -
128 151  Enger, Sondre 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 19' 58'' 128 - - -
129 53  Padun, Mark 23  Bahrain-McLaren + 19' 58'' 129 - - -
130 182  Guerrero, Pablo 27  Burgos-BH + 19' 58'' 130 - - -
131 101  Urbano, Carmelo 23  Caja Rural-Seguros RGA + 19' 58'' 131 - 2 1
132 117  Van Genechten, Jonas 33  B&B Hôtels-Vital Con.. + 20' 00'' 132 - - -
133 154  Lunke, Sindre 26  Riwal Readynez Cycling T.. + 20' 00'' 133 - - -
134 112  Boeckmans, Kris 33  B&B Hôtels-Vital Con.. + 23' 01'' 134 - - -
135 196  Six, Franklin 23  Bingoal-Wallonie Bruxelles + 23' 01'' 135 - - -
136 172  Canola, Marco 31  Gazprom-RusVelo + 25' 54'' 136 - - -
137 207  Agirre, Jon 22  Equipo Kern Pharma + 28' 08'' 137 - - -
138 126  Walsleben, Philipp 32  Alpecin-Fenix + 32' 44'' 138 - - -
DNF 83  Offredo, Yoann 33  Circus-Wanty Gobert
DNF 87  De Plus, Jasper 22  Circus-Wanty Gobert
DNF 155  Quaade, Rasmus 30  Riwal Readynez Cycling T..
DNF 185  Rubio, Diego 28  Burgos-BH
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
19.5   Coin 1 101  Urbano, Carmelo  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -
2 82  Vliegen, Loïc  Circus-Wanty Gobert 2 pts -
3 63  Gougeard, Alexis  Ag2r La Mondiale 1 pts -
104.5   Setenil de las Bodegas 1 101  Urbano, Carmelo  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -
2 102  Nicolau, Joel  Caja Rural-Seguros RGA 2 pts -
3 136  Azurmendi, Ibai  Fundación-Orbea 1 pts -
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
49.2   Puerto de las Abejas (3C) 1 101  Urbano, Carmelo  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -
2 135  Juaristi, Txomin  Fundación-Orbea 2 pts -
3 102  Nicolau, Joel  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -
69.7   Puerto del Viento (3C) 1 101  Urbano, Carmelo  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -
2 135  Juaristi, Txomin  Fundación-Orbea 2 pts -
3 102  Nicolau, Joel  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -
98.3   Puerto del Arriate (3C) 1 101  Urbano, Carmelo  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -
2 135  Juaristi, Txomin  Fundación-Orbea 2 pts -
3 102  Nicolau, Joel  Caja Rural-Seguros RGA 1 pts -
134.3   Puerto del Gastor (3C) 1 183  Smit, Willie  Burgos-BH 3 pts -
2 84  Lammertink, Maurits  Circus-Wanty Gobert 2 pts -
3 44  Goossens, Kobe  Lotto-Soudal 1 pts -
167.3   Puerto de las Palomas (1C) 1 1  Fuglsang, Jakob  Astana Pro Team 10 pts -
2 51  Landa, Mikel  Bahrain-McLaren 8 pts -
3 21  Haig, Jack  Mitchelton-Scott 6 pts -
4 2  Izagirre, Ion  Astana Pro Team 4 pts -
5 52  Bilbao, Pello  Bahrain-McLaren 2 pts -
6 71  De La Cruz, David  UAE Team Emirates 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Bahrain-McLaren 14h 04' 22'' 10 1
2 51  Landa, Mikel 30 4h 41' 14''
3 57  Teuns, Dylan 27 4h 41' 33''
5 52  Bilbao, Pello 29 4h 41' 35''
2  Mitchelton-Scott 14h 07' 23'' 31 2
4 21  Haig, Jack 26 4h 41' 35''
11 26  Zeits, Andrey 33 4h 42' 29''
16 22  Nieve, Mikel 35 4h 43' 19''
3  Astana Pro Team 14h 09' 26'' 49 3
1 1  Fuglsang, Jakob 34 4h 41' 08''
6 2  Izagirre, Ion 31 4h 41' 38''
42 5  Pronskiy, Vadim 21 4h 46' 40''
4  Movistar Team 14h 10' 31'' 58 4
12 31  Soler, Marc 26 4h 42' 29''
15 34  Pedrero, Antonio 28 4h 42' 56''
31 32  Mas, Enric 25 4h 45' 06''
5  UAE Team Emirates 14h 10' 41'' 57 5
8 71  De La Cruz, David 30 4h 42' 11''
17 74  McNulty, Brandon 21 4h 43' 24''
32 77  Ravasi, Edward 25 4h 45' 06''
6  Lotto-Soudal 14h 11' 33'' 63 6
9 46  Vanhoucke, Harm 22 4h 42' 11''
13 42  Armée, Sander 34 4h 42' 42''
41 41  Marczyński, Tomasz 35 4h 46' 40''
7  Fundación-Orbea 14h 11' 47'' 65 7
10 132  Fernández, Rubén 28 4h 42' 15''
18 134  Bizkarra, Mikel 30 4h 43' 27''
37 133  Iturria, Mikel 27 4h 46' 05''
8  Alpecin-Fenix 14h 18' 11'' 103 8
21 123  Janssens, Jimmy 30 4h 43' 35''
33 121  De Tier, Floris 28 4h 45' 41''
49 125  Vervaeke, Louis 26 4h 48' 55''
9  Sport Vlaanderen-Baloise 14h 19' 26'' 114 9
28 164  Sprengers, Thomas 30 4h 44' 32''
39 167  Warlop, Jordi 23 4h 46' 27''
47 165  Van Poucke, Aaron 21 4h 48' 27''
10  Equipo Kern Pharma 14h 19' 29'' 107 10
24 201  Castrillo, Jaime 23 4h 43' 50''
27 206  Adriá, Roger 21 4h 44' 32''
56 205  Berrade, Urko 22 4h 51' 07''
11  Circus-Wanty Gobert 14h 21' 51'' 121 11
20 81  Bakelants, Jan 34 4h 43' 32''
44 82  Vliegen, Loïc 26 4h 46' 54''
57 84  Lammertink, Maurits 29 4h 51' 25''
12  Gazprom-RusVelo 14h 22' 20'' 126 12
30 177  Nekrasov, Denis 23 4h 44' 39''
43 175  Nych, Artem 24 4h 46' 40''
53 174  Velasco, Simone 24 4h 51' 01''
13  Team Jumbo-Visma 14h 22' 25'' 93 13
7 12  Harper, Chris 25 4h 42' 02''
14 11  Tolhoek, Antwan 25 4h 42' 50''
72 16  Lindeman, Bert-Jan 30 4h 57' 33''
14  Caja Rural-Seguros RGA 14h 25' 19'' 126 14
25 107  Cepeda, Jefferson 23 4h 43' 58''
34 104  Cuadros, Álvaro 24 4h 46' 01''
67 103  Aular, Orluis 23 4h 55' 20''
15  Burgos-BH 14h 26' 05'' 136 15
29 187  Cabedo, Óscar 25 4h 44' 36''
46 184  Osorio, Juan 25 4h 48' 25''
61 183  Smit, Willie 27 4h 53' 04''
16  Bingoal-Wallonie Bruxelles 14h 26' 40'' 141 16
36 191  Vanendert, Jelle 35 4h 46' 05''
50 193  Mortier, Julien 22 4h 49' 28''
55 192  Lietaer, Eliot 29 4h 51' 07''
17  Ag2r La Mondiale 14h 28' 35'' 141 17
23 61  Dillier, Silvan 29 4h 43' 44''
40 64  Naesen, Oliver 29 4h 46' 40''
78 65  Vandenbergh, Stijn 35 4h 58' 11''
18  Team Arkéa-Samsic 14h 30' 57'' 165 18
26 146  Delaplace, Anthony 30 4h 44' 19''
48 145  Owsian, Łukasz 29 4h 48' 27''
91 142  Boudat, Thomas 25 4h 58' 11''
19  Total Direct Energie 14h 34' 23'' 176 19
38 93  Simon, Julien 34 4h 46' 27''
51 92  Sicard, Romain 32 4h 49' 45''
87 97  Van Gestel, Dries 25 4h 58' 11''
20  B&B Hôtels-Vital Concept 14h 39' 53'' 212 20
19 116  Schönberger, Sebastian 25 4h 43' 31''
95 115  Réza, Kévin 31 4h 58' 11''
98 114  Morice, Julien 28 4h 58' 11''
21  Riwal Readynez Cycling Team 14h 40' 18'' 200 21
45 152  Aasvold, Kristian 24 4h 48' 16''
62 156  Shaw, James 23 4h 53' 51''
93 153  Lisson, Christoffer 24 4h 58' 11''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Fuglsang, Jakob 34  Astana Pro Team 4h 41' 08''
2 51  Landa, Mikel 30  Bahrain-McLaren 4h 41' 14'' + 00' 06''
3 57  Teuns, Dylan 27  Bahrain-McLaren 4h 41' 33'' + 00' 25''
4 21  Haig, Jack 26  Mitchelton-Scott 4h 41' 35'' + 00' 27''
5 52  Bilbao, Pello 29  Bahrain-McLaren 4h 41' 35'' + 00' 27''
6 2  Izagirre, Ion 31  Astana Pro Team 4h 41' 38'' + 00' 30''
7 12  Harper, Chris 25  Team Jumbo-Visma 4h 42' 02'' + 00' 54''
8 71  De La Cruz, David 30  UAE Team Emirates 4h 42' 11'' + 01' 03''
9 46  Vanhoucke, Harm 22  Lotto-Soudal 4h 42' 11'' + 01' 03''
10 132  Fernández, Rubén 28  Fundación-Orbea 4h 42' 15'' + 01' 07''
11 26  Zeits, Andrey 33  Mitchelton-Scott 4h 42' 29'' + 01' 21''
12 31  Soler, Marc 26  Movistar Team 4h 42' 29'' + 01' 21''
13 42  Armée, Sander 34  Lotto-Soudal 4h 42' 42'' + 01' 34''
14 11  Tolhoek, Antwan 25  Team Jumbo-Visma 4h 42' 50'' + 01' 42''
15 34  Pedrero, Antonio 28  Movistar Team 4h 42' 56'' + 01' 48''
16 22  Nieve, Mikel 35  Mitchelton-Scott 4h 43' 19'' + 02' 11''
17 74  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates 4h 43' 24'' + 02' 16''
18 134  Bizkarra, Mikel 30  Fundación-Orbea 4h 43' 27'' + 02' 19''
19 116  Schönberger, Sebastian 25  B&B Hôtels-Vital Con.. 4h 43' 31'' + 02' 23''
20 81  Bakelants, Jan 34  Circus-Wanty Gobert 4h 43' 32'' + 02' 24''
21 123  Janssens, Jimmy 30  Alpecin-Fenix 4h 43' 35'' + 02' 27''
22 25  Bookwalter, Brent 36  Mitchelton-Scott 4h 43' 37'' + 02' 29''
23 61  Dillier, Silvan 29  Ag2r La Mondiale 4h 43' 44'' + 02' 36''
24 201  Castrillo, Jaime 23  Equipo Kern Pharma 4h 43' 50'' + 02' 42''
25 107  Cepeda, Jefferson 23  Caja Rural-Seguros RGA 4h 43' 58'' + 02' 50''
26 146  Delaplace, Anthony 30  Team Arkéa-Samsic 4h 44' 19'' + 03' 11''
27 206  Adriá, Roger 21  Equipo Kern Pharma 4h 44' 32'' + 03' 24''
28 164  Sprengers, Thomas 30  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 44' 32'' + 03' 24''
29 187  Cabedo, Óscar 25  Burgos-BH 4h 44' 36'' + 03' 28''
30 177  Nekrasov, Denis 23  Gazprom-RusVelo 4h 44' 39'' + 03' 31''
31 32  Mas, Enric 25  Movistar Team 4h 45' 06'' + 03' 58''
32 77  Ravasi, Edward 25  UAE Team Emirates 4h 45' 06'' + 03' 58''
33 121  De Tier, Floris 28  Alpecin-Fenix 4h 45' 41'' + 04' 33''
34 104  Cuadros, Álvaro 24  Caja Rural-Seguros RGA 4h 46' 01'' + 04' 53''
35 72  Conti, Valério 26  UAE Team Emirates 4h 46' 03'' + 04' 55''
36 191  Vanendert, Jelle 35  Bingoal-Wallonie Bruxelles 4h 46' 05'' + 04' 57''
37 133  Iturria, Mikel 27  Fundación-Orbea 4h 46' 05'' + 04' 57''
38 93  Simon, Julien 34  Total Direct Energie 4h 46' 27'' + 05' 19''
39 167  Warlop, Jordi 23  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 46' 27'' + 05' 19''
40 64  Naesen, Oliver 29  Ag2r La Mondiale 4h 46' 40'' + 05' 32''
41 41  Marczyński, Tomasz 35  Lotto-Soudal 4h 46' 40'' + 05' 32''
42 5  Pronskiy, Vadim 21  Astana Pro Team 4h 46' 40'' + 05' 32''
43 175  Nych, Artem 24  Gazprom-RusVelo 4h 46' 40'' + 05' 32''
44 82  Vliegen, Loïc 26  Circus-Wanty Gobert 4h 46' 54'' + 05' 46''
45 152  Aasvold, Kristian 24  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 48' 16'' + 07' 08''
46 184  Osorio, Juan 25  Burgos-BH 4h 48' 25'' + 07' 17''
47 165  Van Poucke, Aaron 21  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 48' 27'' + 07' 19''
48 145  Owsian, Łukasz 29  Team Arkéa-Samsic 4h 48' 27'' + 07' 19''
49 125  Vervaeke, Louis 26  Alpecin-Fenix 4h 48' 55'' + 07' 47''
50 193  Mortier, Julien 22  Bingoal-Wallonie Bruxelles 4h 49' 28'' + 08' 20''
51 92  Sicard, Romain 32  Total Direct Energie 4h 49' 45'' + 08' 37''
52 47  Goethem, Brian van 28  Lotto-Soudal 4h 51' 01'' + 09' 53''
53 174  Velasco, Simone 24  Gazprom-RusVelo 4h 51' 01'' + 09' 53''
54 54  Caruso, Damiano 32  Bahrain-McLaren 4h 51' 07'' + 09' 59''
55 192  Lietaer, Eliot 29  Bingoal-Wallonie Bruxelles 4h 51' 07'' + 09' 59''
56 205  Berrade, Urko 22  Equipo Kern Pharma 4h 51' 07'' + 09' 59''
57 84  Lammertink, Maurits 29  Circus-Wanty Gobert 4h 51' 25'' + 10' 17''
58 171  Shalunov, Evgeny 28  Gazprom-RusVelo 4h 51' 25'' + 10' 17''
59 162  Deltombe, Kevin 25  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 52' 48'' + 11' 40''
60 45  Oldani, Stefano 22  Lotto-Soudal 4h 52' 48'' + 11' 40''
61 183  Smit, Willie 27  Burgos-BH 4h 53' 04'' + 11' 56''
62 156  Shaw, James 23  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 53' 51'' + 12' 43''
63 73  Covi, Alessandro 21  UAE Team Emirates 4h 55' 20'' + 14' 12''
64 33  Oliveira, Nelson 30  Movistar Team 4h 55' 20'' + 14' 12''
65 35  Arcas, Jorge 27  Movistar Team 4h 55' 20'' + 14' 12''
66 7  Stalnov, Nikita 28  Astana Pro Team 4h 55' 20'' + 14' 12''
67 103  Aular, Orluis 23  Caja Rural-Seguros RGA 4h 55' 20'' + 14' 12''
68 75  Laengen, Vegard 31  UAE Team Emirates 4h 55' 20'' + 14' 12''
69 186  Madrazo, Ángel 31  Burgos-BH 4h 56' 11'' + 15' 03''
70 85  Pasqualon, Andrea 32  Circus-Wanty Gobert 4h 56' 11'' + 15' 03''
71 161  Capiot, Amaury 26  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 56' 11'' + 15' 03''
72 16  Lindeman, Bert-Jan 30  Team Jumbo-Visma 4h 57' 33'' + 16' 25''
73 44  Goossens, Kobe 23  Lotto-Soudal 4h 57' 33'' + 16' 25''
74 4  Houle, Hugo 29  Astana Pro Team 4h 57' 37'' + 16' 29''
75 181  Cubero, Jorge 27  Burgos-BH 4h 58' 11'' + 17' 03''
76 55  Colbrelli, Sonny 29  Bahrain-McLaren 4h 58' 11'' + 17' 03''
77 127  Riesebeek, Oscar 27  Alpecin-Fenix 4h 58' 11'' + 17' 03''
78 65  Vandenbergh, Stijn 35  Ag2r La Mondiale 4h 58' 11'' + 17' 03''
79 131  Lobato, Juan José 31  Fundación-Orbea 4h 58' 11'' + 17' 03''
80 122  Vakoč, Petr 27  Alpecin-Fenix 4h 58' 11'' + 17' 03''
81 105  Serrano, Gonzalo 25  Caja Rural-Seguros RGA 4h 58' 11'' + 17' 03''
82 124  Thwaites, Scott 30  Alpecin-Fenix 4h 58' 11'' + 17' 03''
83 102  Nicolau, Joel 22  Caja Rural-Seguros RGA 4h 58' 11'' + 17' 03''
84 66  Venturini, Clément 26  Ag2r La Mondiale 4h 58' 11'' + 17' 03''
85 173  Kuzmin, Anton 23  Gazprom-RusVelo 4h 58' 11'' + 17' 03''
86 176  Rybalkin, Aleksey 26  Gazprom-RusVelo 4h 58' 11'' + 17' 03''
87 97  Van Gestel, Dries 25  Total Direct Energie 4h 58' 11'' + 17' 03''
88 106  Martín, Sergio 23  Caja Rural-Seguros RGA 4h 58' 11'' + 17' 03''
89 62  Naesen, Lawrence 27  Ag2r La Mondiale 4h 58' 11'' + 17' 03''
90 15  Martens, Paul 36  Team Jumbo-Visma 4h 58' 11'' + 17' 03''
91 142  Boudat, Thomas 25  Team Arkéa-Samsic 4h 58' 11'' + 17' 03''
92 143  Guernalec, Thibault 22  Team Arkéa-Samsic 4h 58' 11'' + 17' 03''
93 153  Lisson, Christoffer 24  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
94 141  Noppe, Christophe 25  Team Arkéa-Samsic 4h 58' 11'' + 17' 03''
95 115  Réza, Kévin 31  B&B Hôtels-Vital Con.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
96 95  Gaudin, Damien 33  Total Direct Energie 4h 58' 11'' + 17' 03''
97 166  Planckaert, Emiel 23  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 58' 11'' + 17' 03''
98 114  Morice, Julien 28  B&B Hôtels-Vital Con.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
99 163  Planckaert, Edward 25  Sport Vlaanderen-Baloise 4h 58' 11'' + 17' 03''
100 37  Mora, Sebastian 32  Movistar Team 4h 58' 11'' + 17' 03''
101 13  Hofstede, Lennard 25  Team Jumbo-Visma 4h 58' 11'' + 17' 03''
102 56  Mohorič, Matej 25  Bahrain-McLaren 4h 58' 11'' + 17' 03''
103 14  Hoorn, Taco van der 26  Team Jumbo-Visma 4h 58' 11'' + 17' 03''
104 157  Budding, Martijn 24  Riwal Readynez Cycling T.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
105 147  Vachon, Florian 35  Team Arkéa-Samsic 4h 58' 11'' + 17' 03''
106 144  Jarrier, Benoît 31  Team Arkéa-Samsic 4h 58' 11'' + 17' 03''
107 137  Aranburu, Jokin 23  Fundación-Orbea 4h 58' 11'' + 17' 03''
108 36  Roelandts, Jürgen 34  Movistar Team 4h 58' 11'' + 17' 03''
109 63  Gougeard, Alexis 26  Ag2r La Mondiale 4h 58' 11'' + 17' 03''
110 204  Parra, José Félix 23  Equipo Kern Pharma 4h 58' 11'' + 17' 03''
111 3  Gruzdev, Dmitriy 33  Astana Pro Team 4h 58' 11'' + 17' 03''
112 202  Sanz, Enrique 30  Equipo Kern Pharma 4h 58' 11'' + 17' 03''
113 111  Coquard, Bryan 27  B&B Hôtels-Vital Con.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
114 113  Debusschere, Jens 30  B&B Hôtels-Vital Con.. 4h 58' 11'' + 17' 03''
115 136  Azurmendi, Ibai 23  Fundación-Orbea 4h 58' 11'' + 17' 03''
116 17  Leezer, Tom 34  Team Jumbo-Visma 4h 58' 11'' + 17' 03''
117 203  Moreno, Iván 23  Equipo Kern Pharma 4h 58' 11'' + 17' 03''
118 195  Robeet, Ludovic 25  Bingoal-Wallonie Bruxelles 4h 58' 11'' + 17' 03''
119 24  Edmondson, Alex 26  Mitchelton-Scott 4h 58' 11'' + 17' 03''
120 135  Juaristi, Txomin 24  Fundación-Orbea 4h 58' 11'' + 17' 03''
121 23  Affini, Edoardo 23  Mitchelton-Scott 4h 58' 11'' + 17' 03''
122 43  Holmes, Matthew 26  Lotto-Soudal 4h 58' 11'' + 17' 03''
123 94  Cousin, Jérôme 30  Total Direct Energie 4h 58' 11'' + 17' 03''
124 96  Petit, Adrien 29  Total Direct Energie 4h 59' 11'' + 18' 03''
125 27  Konychev, Alexander 21  Mitchelton-Scott 5h 00' 53'' + 19' 45''
126 86  Bellicaud, Jérémy 21  Circus-Wanty Gobert 5h 00' 53'' + 19' 45''
127 91  Terpstra, Niki 35  Total Direct Energie 5h 01' 03'' + 19' 55''
128 151  Enger, Sondre 26  Riwal Readynez Cycling T.. 5h 01' 06'' + 19' 58''
129 53  Padun, Mark 23  Bahrain-McLaren 5h 01' 06'' + 19' 58''
130 182  Guerrero, Pablo 27  Burgos-BH 5h 01' 06'' + 19' 58''
131 101  Urbano, Carmelo 23  Caja Rural-Seguros RGA 5h 01' 06'' + 19' 58''
132 117  Van Genechten, Jonas 33  B&B Hôtels-Vital Con.. 5h 01' 08'' + 20' 00''
133 154  Lunke, Sindre 26  Riwal Readynez Cycling T.. 5h 01' 08'' + 20' 00''
134 112  Boeckmans, Kris 33  B&B Hôtels-Vital Con.. 5h 04' 09'' + 23' 01''
135 196  Six, Franklin 23  Bingoal-Wallonie Bruxelles 5h 04' 09'' + 23' 01''
136 172  Canola, Marco 31  Gazprom-RusVelo 5h 07' 02'' + 25' 54''
137 207  Agirre, Jon 22  Equipo Kern Pharma 5h 09' 16'' + 28' 08''
138 126  Walsleben, Philipp 32  Alpecin-Fenix 5h 13' 52'' + 32' 44''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Fuglsang, Jakob 34  Astana Pro Team 25 pts
2 51  Landa, Mikel 30  Bahrain-McLaren 20 pts -5 pts
3 57  Teuns, Dylan 27  Bahrain-McLaren 16 pts -9 pts
4 21  Haig, Jack 26  Mitchelton-Scott 14 pts -11 pts
5 52  Bilbao, Pello 29  Bahrain-McLaren 12 pts -13 pts
6 2  Izagirre, Ion 31  Astana Pro Team 10 pts -15 pts
7 12  Harper, Chris 25  Team Jumbo-Visma 9 pts -16 pts
8 71  De La Cruz, David 30  UAE Team Emirates 8 pts -17 pts
9 46  Vanhoucke, Harm 22  Lotto-Soudal 7 pts -18 pts
10 132  Fernández, Rubén 28  Fundación-Orbea 6 pts -19 pts
11 26  Zeits, Andrey 33  Mitchelton-Scott 5 pts -20 pts
12 31  Soler, Marc 26  Movistar Team 4 pts -21 pts
13 42  Armée, Sander 34  Lotto-Soudal 3 pts -22 pts
14 11  Tolhoek, Antwan 25  Team Jumbo-Visma 2 pts -23 pts
15 34  Pedrero, Antonio 28  Movistar Team 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Fuglsang, Jakob 34  Astana Pro Team 10 pts
2 101  Urbano, Carmelo 23  Caja Rural-Seguros RGA 9 pts -1 pts
3 51  Landa, Mikel 30  Bahrain-McLaren 8 pts -2 pts
4 21  Haig, Jack 26  Mitchelton-Scott 6 pts -4 pts
5 135  Juaristi, Txomin 24  Fundación-Orbea 6 pts -4 pts
6 2  Izagirre, Ion 31  Astana Pro Team 4 pts -6 pts
7 183  Smit, Willie 27  Burgos-BH 3 pts -7 pts
8 102  Nicolau, Joel 22  Caja Rural-Seguros RGA 3 pts -7 pts
9 52  Bilbao, Pello 29  Bahrain-McLaren 2 pts -8 pts
10 84  Lammertink, Maurits 29  Circus-Wanty Gobert 2 pts -8 pts
11 71  De La Cruz, David 30  UAE Team Emirates 1 pts -9 pts
12 44  Goossens, Kobe 23  Lotto-Soudal 1 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 101  Urbano, Carmelo 23  Caja Rural-Seguros RGA 6 pts
2 82  Vliegen, Loïc 26  Circus-Wanty Gobert 2 pts -4 pts
3 102  Nicolau, Joel 22  Caja Rural-Seguros RGA 2 pts -4 pts
4 63  Gougeard, Alexis 26  Ag2r La Mondiale 1 pts -5 pts
5 136  Azurmendi, Ibai 23  Fundación-Orbea 1 pts -5 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Bahrain-McLaren 14h 04' 22''
2  Mitchelton-Scott 14h 07' 23'' + 03' 01''
3  Astana Pro Team 14h 09' 26'' + 05' 04''
4  Movistar Team 14h 10' 31'' + 06' 09''
5  UAE Team Emirates 14h 10' 41'' + 06' 19''
6  Lotto-Soudal 14h 11' 33'' + 07' 11''
7  Fundación-Orbea 14h 11' 47'' + 07' 25''
8  Alpecin-Fenix 14h 18' 11'' + 13' 49''
9  Sport Vlaanderen-Baloise 14h 19' 26'' + 15' 04''
10  Equipo Kern Pharma 14h 19' 29'' + 15' 07''
11  Circus-Wanty Gobert 14h 21' 51'' + 17' 29''
12  Gazprom-RusVelo 14h 22' 20'' + 17' 58''
13  Team Jumbo-Visma 14h 22' 25'' + 18' 03''
14  Caja Rural-Seguros RGA 14h 25' 19'' + 20' 57''
15  Burgos-BH 14h 26' 05'' + 21' 43''
16  Bingoal-Wallonie Bruxelles 14h 26' 40'' + 22' 18''
17  Ag2r La Mondiale 14h 28' 35'' + 24' 13''
18  Team Arkéa-Samsic 14h 30' 57'' + 26' 35''
19  Total Direct Energie 14h 34' 23'' + 30' 01''
20  B&B Hôtels-Vital Concept 14h 39' 53'' + 35' 31''
21  Riwal Readynez Cycling Team 14h 40' 18'' + 35' 56''


© Wijnreder Media