Caucete - Alto Colorado (169.5 km)

Route

 31 January 2020
 Profile  Mountain stage
 Start  Caucete
 Finish  Alto Colorado
 Distance  169.5 km  (105.3 mi)
 Speed  36.797 km/h  (22.864 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Evenepoel, Re.. (DQT) 16h 19' 05''
 Paredes, César (MED) 20 points
 Juárez, Daniel (AVF) 17 points
 Evenepoel, Re.. (DQT) 16h 19' 05''
 Movistar Team 49h 09' 32''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 63  Flórez, Miguel 23  Androni Giocattoli-Sider.. 4h 36' 23'' - 10'' 5 8 - -
2 141  Sevilla, Óscar 43  Team Medellín + 00' 02'' - 06'' 3 9 - -
3 53  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates + 00' 02'' - 04'' 4 5 - 2
4 22  Martin, Guillaume 26  Cofidis + 00' 04'' 7 2 - -
5 32  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step + 00' 04'' 1 6 10 1
6 215  Ganna, Filippo 23  Italy + 00' 04'' 2 17 - -
7 143  Paredes, César 27  Team Medellín + 00' 18'' 8 1 - -
8 163  Melivilo, Juan 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 36'' 11 - - -
9 151  Tivani, Nicolas 24  ACA Virgen de Fátima + 00' 36'' 12 - - -
10 5  Oliveira, Nelson 30  Movistar Team + 01' 05'' 6 - - -
11 105  Mannion, Gavin 28  Rally Cycling + 01' 13'' 9 - - -
12 181  Dotti, Juan Pablo 35  SEP de San Juan + 01' 15'' 10 - - -
13 153  Escuela, Ricardo 36  ACA Virgen de Fátima + 01' 29'' 16 - - -
14 16  Poljański, Pawel 29  Bora-Hansgrohe + 01' 36'' 13 - - -
15 26  Barceló, Fernando 24  Cofidis + 02' 11'' 28 - - -
16 65  Pellaud, Simon 27  Androni Giocattoli-Sider.. + 02' 11'' 15 13 - -
17 84  Bravo, Garikoitz 30  Fundación-Orbea + 02' 11'' 24 - - -
18 225  Maikin, Roman 29  Russia + 02' 22'' 27 - - -
19 23  Maté, Luis Angel 35  Cofidis + 02' 22'' 23 - - -
20 13  Fabbro, Matteo 24  Bora-Hansgrohe + 02' 22'' 14 - - -
21 266  Rujano, José 37  Venezuela + 02' 35'' 21 - - -
22 134  Camargo, Diego 21  Colombia Tierra de Atlet.. + 02' 35'' 17 14 - 3
23 132  Mendoza, Omar 30  Colombia Tierra de Atlet.. + 02' 35'' 18 - - -
24 3  Elosegui, Íñigo 21  Movistar Team + 02' 38'' 20 - - 4
25 93  Busato, Matteo 32  Vini Zabù KTM + 02' 40'' 31 18 - -
26 196  Rosas, Laureano 29  Transporte Puertas de Cuyo + 02' 53'' 22 - - -
27 112  Tizza, Marco 27  Amore e Vita | P: + 03' 00'' 29 - - -
28 234  Rangel, Vinicius 18  Brazil + 03' 01'' 26 15 - 5
29 6  Sepúlveda, Eduardo 28  Movistar Team + 03' 01'' 19 - - -
30 261  Alarcón, José 31  Venezuela + 03' 04'' 54 - - -
31 167  Reyes, Jose 27  EC Municipalidad de Pocito + 03' 24'' 30 - - -
32 104  Joyce, Colin 25  Rally Cycling + 03' 41'' 25 - - -
33 243  Castel, Jorge 31  Panama + 03' 59'' 36 - - -
34 136  Casallas, Yeisson 19  Colombia Tierra de Atlet.. + 04' 01'' 34 - - 6
35 262  Becerra, Eduin 34  Venezuela + 04' 02'' 32 - - -
36 121  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. + 04' 09'' 33 - - -
37 202  Bazan, Oscar 20  Argentina + 04' 32'' 37 - - 7
38 44  Schelling, Patrick 29  Israel Start-Up Nation + 05' 36'' 35 - - -
39 62  Bais, Mattia 23  Androni Giocattoli-Sider.. + 06' 36'' 38 3 - -
40 11  Sagan, Peter 30  Bora-Hansgrohe + 07' 13'' 51 - - -
41 232  Finkler, Leonardo 20  Brazil + 07' 21'' 44 - - 8
42 251  Navarro, Royner 27  Peru + 07' 21'' 45 16 - -
43 126  Marque, Alejandro 38  Atum General-Tavira-Mari.. + 07' 22'' 40 - - -
44 145  Sánchez, Brayan 25  Team Medellín + 07' 22'' 39 - - -
45 95  Garosio, Andrea 26  Vini Zabù KTM + 07' 24'' 43 - - -
46 165  Ramos, Rubén 27  EC Municipalidad de Pocito + 07' 24'' 41 - - -
47 246  Samudio, Carlos 22  Panama + 07' 37'' 131 - - -
48 75  Tonelli, Alessandro 27  Bardiani-CSF-Faizanè + 09' 13'' 49 - - -
49 66  Ravanelli, Simone 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 09' 13'' 46 - - -
50 221  Evtuschenko, Alexander 26  Russia + 09' 13'' 42 - - -
51 102  Brown, Nathan 28  Rally Cycling + 09' 24'' 50 - - -
52 184  Durán, Alejandro 28  SEP de San Juan + 09' 24'' 47 - - -
53 241  Lorenzo, Randish 22  Panama + 09' 54'' 151 - - -
54 195  Díaz, Daniel 30  Transporte Puertas de Cuyo + 09' 55'' 48 - - -
55 226  Mamykin, Matvei 25  Russia + 10' 00'' 124 - - -
56 264  Paredes, Anderson 24  Venezuela + 10' 00'' 52 - - -
57 256  Limaylla, Andy 29  Peru + 10' 54'' 160 - - -
58 182  Nazaret, Magno 34  SEP de San Juan + 11' 01'' 53 11 - -
59 25  Lemoine, Cyril 36  Cofidis + 11' 36'' 59 - - -
60 144  Vargas, Walter 27  Team Medellín + 11' 51'' 55 - - -
61 191  Messineo, Leandro 40  Transporte Puertas de Cuyo + 11' 59'' 56 - - -
62 115  Lukševics, Viesturs 32  Amore e Vita | P: + 12' 20'' 67 - - -
63 74  Maestri, Mirco 28  Bardiani-CSF-Faizanè + 12' 36'' 65 - - -
64 94  Wackermann, Luca 27  Vini Zabù KTM + 12' 55'' 70 - - -
65 2  Mora, Sebastian 31  Movistar Team + 12' 58'' 60 - - -
66 4  Jacobs, Johan 22  Movistar Team + 12' 58'' 77 - - -
67 35  Štybar, Zdeněk 34  Deceuninck-Quick Step + 12' 58'' 57 - 4 -
68 92  Marengo, Umberto 27  Vini Zabù KTM + 12' 58'' 63 - - -
69 86  Cuadrado, Unai 22  Fundación-Orbea + 12' 58'' 66 - - -
70 1  Betancur, Carlos 30  Movistar Team + 12' 58'' 62 - - -
71 244  Archibold, Franklin 22  Panama + 12' 58'' 118 - - -
72 122  Grigorev, Aleksandr 27  Atum General-Tavira-Mari.. + 12' 58'' 58 - - -
73 103  Carpenter, Robin 27  Rally Cycling + 12' 58'' 61 12 5 -
74 242  Jurado, Cristofer 24  Panama + 12' 58'' 68 - 11 -
75 157  Gomez, Oscar 38  ACA Virgen de Fátima + 12' 58'' 130 - - -
76 235  Gohr, Andre 23  Brazil + 12' 58'' 64 - - -
77 193  Ibarra, Emiliano 38  Transporte Puertas de Cuyo + 14' 09'' 120 - - -
78 152  Naranjo, Nicolás 29  ACA Virgen de Fátima + 14' 09'' 72 - - -
79 255  Gárate, Cesar 23  Peru + 14' 26'' 134 - - -
80 245  Espinosa, Bolivar 23  Panama + 15' 00'' 138 - - -
81 43  Hofstetter, Hugo 25  Israel Start-Up Nation + 15' 29'' 75 - - -
82 101  Britton, Rob 35  Rally Cycling + 16' 37'' 69 - - -
83 106  Murphy, Kyle 28  Rally Cycling + 16' 37'' 71 - - -
84 156  Juárez, Gabriel 29  ACA Virgen de Fátima + 16' 37'' 152 - - -
85 176  Quilci, Alejandro 32  Municipalidad de Rawson + 18' 05'' 143 - - -
86 185  Toloza, Efrain 24  SEP de San Juan + 19' 14'' 153 - - -
87 265  Rojas, Máximo 36  Venezuela + 19' 14'' 139 - - -
88 116  Bogdanovics, Maris 28  Amore e Vita | P: + 19' 14'' 104 - - -
89 14  Gatto, Oscar 35  Bora-Hansgrohe + 19' 14'' 80 - - -
90 201  Fraysse, Agustin 31  Argentina + 19' 14'' 142 - 6 -
91 15  Oss, Daniel 33  Bora-Hansgrohe + 19' 14'' 74 - - -
92 51  Gaviria, Fernando 25  UAE Team Emirates + 19' 14'' 87 - - -
93 54  Molano, Sebastián 25  UAE Team Emirates + 19' 14'' 106 - - -
94 135  Muñoz, William 26  Colombia Tierra de Atlet.. + 19' 14'' 125 - - -
95 64  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. + 19' 14'' 82 - - -
96 45  Vahtra, Norman 23  Israel Start-Up Nation + 19' 14'' 78 - - -
97 236  Ladewig, Renan 18  Brazil + 19' 14'' 141 - - 15
98 133  Soto, Nelson 25  Colombia Tierra de Atlet.. + 19' 14'' 109 7 - -
99 81  Alonso, Mikel 23  Fundación-Orbea + 19' 14'' 85 - - -
100 171  Aguirre, Sergio 43  Municipalidad de Rawson + 19' 14'' 122 - - -
101 56  Troia, Oliviero 25  UAE Team Emirates + 19' 14'' 90 - - -
102 85  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea + 19' 14'' 123 19 - -
103 82  Goikoetxea, Peio 27  Fundación-Orbea + 19' 14'' 114 - 8 -
104 91  Stojnić, Veljko 20  Vini Zabù KTM + 19' 14'' 98 - - 10
105 52  Bohli, Tom 26  UAE Team Emirates + 19' 14'' 119 - - -
106 41  Barbier, Rudy 27  Israel Start-Up Nation + 19' 14'' 91 - - -
107 96  Di Renzo, Andrea 25  Vini Zabù KTM + 19' 14'' 110 - - -
108 71  Benfatto, Marco 32  Bardiani-CSF-Faizanè + 19' 14'' 103 - - -
109 24  Allegaert, Piet 25  Cofidis + 19' 14'' 111 - - -
110 61  Belletti, Manuel 34  Androni Giocattoli-Sider.. + 19' 14'' 99 - - -
111 73  Filosi, Iuri 28  Bardiani-CSF-Faizanè + 19' 14'' 84 - - -
112 206  Obando, Renzo 19  Argentina + 19' 14'' 108 - - -
113 12  Bodnar, Maciej 34  Bora-Hansgrohe + 19' 14'' 73 - - -
114 263  Martínez, Clever 29  Venezuela + 19' 14'' 76 - - -
115 142  Roldan, Weimar 34  Team Medellín + 19' 14'' 81 - - -
116 177  Castro, Kevin 20  Municipalidad de Rawson + 19' 18'' 140 - - 14
117 166  Contte, Tomás 21  EC Municipalidad de Pocito + 19' 18'' 92 - - 9
118 161  Tivani, Gerardo 29  EC Municipalidad de Pocito + 19' 18'' 132 - - -
119 162  Navarrete, Maximiliano 28  EC Municipalidad de Pocito + 19' 22'' 79 - - -
120 55  Richeze, Maximiliano 36  UAE Team Emirates + 19' 22'' 83 - 7 -
121 34  Serry, Pieter 31  Deceuninck-Quick Step + 21' 43'' 88 - - -
122 203  Cianci, Sebastián 24  Argentina + 21' 43'' 147 - - -
123 223  Stash, Mamyr 26  Russia + 21' 43'' 95 - - -
124 113  Marchesini, Riccardo 26  Amore e Vita | P: + 21' 43'' 93 - - -
125 42  Einhorn, Itamar 22  Israel Start-Up Nation + 21' 43'' 94 - - -
126 254  Ruiz, Robinson 21  Peru + 21' 43'' 145 - - 16
127 125  Simão, Rúben 19  Atum General-Tavira-Mari.. + 21' 43'' 162 - - 18
128 46  McCabe, Travis 30  Israel Start-Up Nation + 21' 43'' 102 - - -
129 146  Hernández, José 25  Team Medellín + 21' 43'' 86 - - -
130 204  Gaday, Lucas 26  Argentina + 21' 43'' 105 - - -
131 216  Basso, Leonardo 26  Italy + 21' 43'' 89 - - -
132 124  Martingil, César 25  Atum General-Tavira-Mari.. + 21' 43'' 101 - - -
133 214  Milan, Jonathan 19  Italy + 21' 49'' 107 - - 11
134 164  Atencio, Gerardo 23  EC Municipalidad de Pocito + 21' 49'' 157 4 - -
135 183  Cobarrubia, Leonardo 21  SEP de San Juan + 21' 54'' 113 - - 12
136 36  Van Lerberghe, Bert 27  Deceuninck-Quick Step + 21' 58'' 96 - - -
137 33  Hodeg, Alvaro 23  Deceuninck-Quick Step + 21' 58'' 97 - - -
138 155  Juárez, Daniel 31  ACA Virgen de Fátima + 22' 16'' - 04'' 154 - 1 -
139 154  Velardez, Leonardo 25  ACA Virgen de Fátima + 22' 16'' 144 - - -
140 174  Lucero, Higiño 29  Municipalidad de Rawson + 22' 16'' 150 - - -
141 205  Montes, Francisco 31  Argentina + 22' 16'' - 04'' 148 10 2 -
142 253  Quispe, Alain 25  Peru + 22' 16'' 149 - - -
143 252  Ruiz, Hugo 23  Peru + 22' 16'' 155 - 13 -
144 83  Aranburu, Jokin 22  Fundación-Orbea + 22' 16'' 146 - - -
145 186  Maggiora, Matias 27  SEP de San Juan + 22' 16'' 161 - - -
146 222  Ilchenko, Vladimir 23  Russia + 23' 04'' 136 - - -
147 233  Guimaraes, Alessandro 24  Brazil + 24' 27'' 121 - - -
148 212  Scartezzini, Michele 28  Italy + 24' 46'' 100 - - -
149 224  Rostovtsev, Sergey 22  Russia + 28' 08'' 159 - - -
150 172  Cattapan, Facundo 21  Municipalidad de Rawson + 28' 08'' 156 - 9 17
151 72  Dalla Valle, Nicolas 22  Bardiani-CSF-Faizanè + 28' 08'' 127 - - -
152 173  Rodriguez, Leonardo 21  Municipalidad de Rawson + 28' 08'' 115 - - 13
153 194  Richeze, Mauro 34  Transporte Puertas de Cuyo + 28' 08'' 129 - - -
154 192  Diaz, Dario 38  Transporte Puertas de Cuyo + 28' 08'' 133 - - -
155 207  Curuchet, Juan 26  Argentina + 28' 08'' 158 - - -
156 114  Zullo, Antonio 26  Amore e Vita | P: + 28' 08'' 116 20 - -
157 111  Appollonio, Davide 30  Amore e Vita | P: + 28' 08'' 117 - - -
158 213  Plebani, Davide 23  Italy + 28' 08'' 128 - - -
159 211  Lamon, Francesco 25  Italy + 28' 08'' 126 - - -
160 123  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. + 28' 08'' 112 - - -
161 76  Zaccanti, Filippo 24  Bardiani-CSF-Faizanè + 28' 08'' 135 - 12 -
162 197  Contreras, Emiliano 25  Transporte Puertas de Cuyo + 37' 16'' - 04'' 137 - 3 -
163 187  Lucero, Héctor 38  SEP de San Juan + 40' 53'' 163 - - -
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
30.7   Angaco 1 197  Contreras, Emiliano  Transporte Puertas de Cuyo 3 pts - 03''
2 155  Juárez, Daniel  ACA Virgen de Fátima 2 pts - 02''
3 205  Montes, Francisco  Argentina 1 pts - 01''
87.8   Talacasto 1 205  Montes, Francisco  Argentina 3 pts - 03''
2 155  Juárez, Daniel  ACA Virgen de Fátima 2 pts - 02''
3 197  Contreras, Emiliano  Transporte Puertas de Cuyo 1 pts - 01''
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
63.4   Alto De Villicum (3C) 1 205  Montes, Francisco  Argentina 3 pts -
2 164  Atencio, Gerardo  EC Municipalidad de Pocito 2 pts -
3 133  Soto, Nelson  Colombia Tierra de Atlet.. 1 pts -
107.1   Banos de Talacasto (2C) 1 164  Atencio, Gerardo  EC Municipalidad de Pocito 6 pts -
2 133  Soto, Nelson  Colombia Tierra de Atlet.. 4 pts -
3 182  Nazaret, Magno  SEP de San Juan 2 pts -
4 114  Zullo, Antonio  Amore e Vita | P: 1 pts -
121.8   Alto de la Crucecita (2C) 1 164  Atencio, Gerardo  EC Municipalidad de Pocito 6 pts -
2 182  Nazaret, Magno  SEP de San Juan 4 pts -
3 133  Soto, Nelson  Colombia Tierra de Atlet.. 2 pts -
4 143  Paredes, César  Team Medellín 1 pts -
169.5   Alto Colorado (1C) 1 63  Flórez, Miguel  Androni Giocattoli-Sider.. 10 pts -
2 141  Sevilla, Óscar  Team Medellín 8 pts -
3 53  McNulty, Brandon  UAE Team Emirates 6 pts -
4 22  Martin, Guillaume  Cofidis 4 pts -
5 32  Evenepoel, Remco  Deceuninck-Quick Step 2 pts -
6 215  Ganna, Filippo  Italy 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Cofidis 13h 53' 46'' 38 3
4 22  Martin, Guillaume 26 4h 36' 27''
15 26  Barceló, Fernando 24 4h 38' 34''
19 23  Maté, Luis Angel 35 4h 38' 45''
2  Movistar Team 13h 55' 53'' 63 1
10 5  Oliveira, Nelson 30 4h 37' 28''
24 3  Elosegui, Íñigo 21 4h 39' 01''
29 6  Sepúlveda, Eduardo 28 4h 39' 24''
3  Team Medellín 13h 56' 51'' 53 2
2 141  Sevilla, Óscar 43 4h 36' 25''
7 143  Paredes, César 27 4h 36' 41''
44 145  Sánchez, Brayan 25 4h 43' 45''
4  Androni Giocattoli-Sidermec 13h 57' 56'' 56 4
1 63  Flórez, Miguel 23 4h 36' 23''
16 65  Pellaud, Simon 27 4h 38' 34''
39 62  Bais, Mattia 23 4h 42' 59''
5  Colombia Tierra de Atletas-G.. 13h 58' 20'' 79 6
22 134  Camargo, Diego 21 4h 38' 58''
23 132  Mendoza, Omar 30 4h 38' 58''
34 136  Casallas, Yeisson 19 4h 40' 24''
6  Venezuela 13h 58' 50'' 86 7
21 266  Rujano, José 37 4h 38' 58''
30 261  Alarcón, José 31 4h 39' 27''
35 262  Becerra, Eduin 34 4h 40' 25''
7  Bora-Hansgrohe 14h 00' 20'' 74 5
14 16  Poljański, Pawel 29 4h 37' 59''
20 13  Fabbro, Matteo 24 4h 38' 45''
40 11  Sagan, Peter 30 4h 43' 36''
8  EC Municipalidad de Pocito 14h 00' 33'' 85 8
8 163  Melivilo, Juan 30 4h 36' 59''
31 167  Reyes, Jose 27 4h 39' 47''
46 165  Ramos, Rubén 27 4h 43' 47''
9  Rally Cycling 14h 03' 27'' 94 9
11 105  Mannion, Gavin 28 4h 37' 36''
32 104  Joyce, Colin 25 4h 40' 04''
51 102  Brown, Nathan 28 4h 45' 47''
10  ACA Virgen de Fátima 14h 04' 12'' 97 10
9 151  Tivani, Nicolas 24 4h 36' 59''
13 153  Escuela, Ricardo 36 4h 37' 52''
75 157  Gomez, Oscar 38 4h 49' 21''
11  Panama 14h 10' 39'' 133 22
33 243  Castel, Jorge 31 4h 40' 22''
47 246  Samudio, Carlos 22 4h 44' 00''
53 241  Lorenzo, Randish 22 4h 46' 17''
12  Russia 14h 10' 44'' 123 12
18 225  Maikin, Roman 29 4h 38' 45''
50 221  Evtuschenko, Alexander 26 4h 45' 36''
55 226  Mamykin, Matvei 25 4h 46' 23''
13  SEP de San Juan 14h 10' 49'' 122 11
12 181  Dotti, Juan Pablo 35 4h 37' 38''
52 184  Durán, Alejandro 28 4h 45' 47''
58 182  Nazaret, Magno 34 4h 47' 24''
14  Vini Zabù KTM 14h 12' 08'' 134 14
25 93  Busato, Matteo 32 4h 39' 03''
45 95  Garosio, Andrea 26 4h 43' 47''
64 94  Wackermann, Luca 27 4h 49' 18''
15  Brazil 14h 12' 29'' 145 16
28 234  Rangel, Vinicius 18 4h 39' 24''
41 232  Finkler, Leonardo 20 4h 43' 44''
76 235  Gohr, Andre 23 4h 49' 21''
16  Atum General-Tavira-Maria No.. 14h 13' 38'' 151 15
36 121  Figueiredo, Frederico 28 4h 40' 32''
43 126  Marque, Alejandro 38 4h 43' 45''
72 122  Grigorev, Aleksandr 27 4h 49' 21''
17  Transporte Puertas de Cuyo 14h 13' 56'' 141 13
26 196  Rosas, Laureano 29 4h 39' 16''
54 195  Díaz, Daniel 30 4h 46' 18''
61 191  Messineo, Leandro 40 4h 48' 22''
18  Peru 14h 21' 50'' 178 26
42 251  Navarro, Royner 27 4h 43' 44''
57 256  Limaylla, Andy 29 4h 47' 17''
79 255  Gárate, Cesar 23 4h 50' 49''
19  Fundación-Orbea 14h 23' 32'' 185 18
17 84  Bravo, Garikoitz 30 4h 38' 34''
69 86  Cuadrado, Unai 22 4h 49' 21''
99 81  Alonso, Mikel 23 4h 55' 37''
20  Amore e Vita | P: 14h 23' 43'' 177 20
27 112  Tizza, Marco 27 4h 39' 23''
62 115  Lukševics, Viesturs 32 4h 48' 43''
88 116  Bogdanovics, Maris 28 4h 55' 37''
21  Deceuninck-Quick Step 14h 23' 54'' 193 17
5 32  Evenepoel, Remco 20 4h 36' 27''
67 35  Štybar, Zdeněk 34 4h 49' 21''
121 34  Serry, Pieter 31 4h 58' 06''
22  UAE Team Emirates 14h 27' 39'' 188 19
3 53  McNulty, Brandon 21 4h 36' 25''
92 51  Gaviria, Fernando 25 4h 55' 37''
93 54  Molano, Sebastián 25 4h 55' 37''
23  Israel Start-Up Nation 14h 29' 28'' 215 23
38 44  Schelling, Patrick 29 4h 41' 59''
81 43  Hofstetter, Hugo 25 4h 51' 52''
96 45  Vahtra, Norman 23 4h 55' 37''
24  Bardiani-CSF-Faizanè 14h 30' 12'' 219 24
48 75  Tonelli, Alessandro 27 4h 45' 36''
63 74  Maestri, Mirco 28 4h 48' 59''
108 71  Benfatto, Marco 32 4h 55' 37''
25  Argentina 14h 32' 09'' 239 25
37 202  Bazan, Oscar 20 4h 40' 55''
90 201  Fraysse, Agustin 31 4h 55' 37''
112 206  Obando, Renzo 19 4h 55' 37''
26  Italy 14h 32' 45'' 270 21
6 215  Ganna, Filippo 23 4h 36' 27''
131 216  Basso, Leonardo 26 4h 58' 06''
133 214  Milan, Jonathan 19 4h 58' 12''
27  Municipalidad de Rawson 14h 45' 46'' 301 27
85 176  Quilci, Alejandro 32 4h 54' 28''
100 171  Aguirre, Sergio 43 4h 55' 37''
116 177  Castro, Kevin 20 4h 55' 41''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 32  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 16h 19' 05'' -
2 215  Ganna, Filippo 23  Italy 16h 19' 38'' + 00' 33'' -
3 141  Sevilla, Óscar 43  Team Medellín 16h 20' 06'' + 01' 01'' -
4 53  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates 16h 20' 26'' + 01' 21'' + 1
5 63  Flórez, Miguel 23  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 21' 16'' + 02' 11'' + 24
6 5  Oliveira, Nelson 30  Movistar Team 16h 21' 32'' + 02' 27'' - 2
7 22  Martin, Guillaume 26  Cofidis 16h 21' 33'' + 02' 28'' + 24
8 143  Paredes, César 27  Team Medellín 16h 21' 41'' + 02' 36'' + 18
9 105  Mannion, Gavin 28  Rally Cycling 16h 21' 58'' + 02' 53'' + 1
10 181  Dotti, Juan Pablo 35  SEP de San Juan 16h 22' 10'' + 03' 05'' + 1
11 163  Melivilo, Juan 30  EC Municipalidad de Pocito 16h 22' 17'' + 03' 12'' + 28
12 151  Tivani, Nicolas 24  ACA Virgen de Fátima 16h 22' 19'' + 03' 14'' + 28
13 16  Poljański, Pawel 29  Bora-Hansgrohe 16h 22' 46'' + 03' 41'' + 4
14 13  Fabbro, Matteo 24  Bora-Hansgrohe 16h 23' 05'' + 04' 00'' - 5
15 65  Pellaud, Simon 27  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 23' 29'' + 04' 24'' + 6
16 153  Escuela, Ricardo 36  ACA Virgen de Fátima 16h 23' 41'' + 04' 36'' + 43
17 134  Camargo, Diego 21  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 23' 43'' + 04' 38'' - 2
18 132  Mendoza, Omar 30  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 23' 47'' + 04' 42'' -
19 6  Sepúlveda, Eduardo 28  Movistar Team 16h 23' 59'' + 04' 54'' - 7
20 3  Elosegui, Íñigo 21  Movistar Team 16h 24' 01'' + 04' 56'' + 7
21 266  Rujano, José 37  Venezuela 16h 24' 07'' + 05' 02'' + 14
22 196  Rosas, Laureano 29  Transporte Puertas de Cuyo 16h 24' 21'' + 05' 16'' + 8
23 23  Maté, Luis Angel 35  Cofidis 16h 24' 22'' + 05' 17'' + 27
24 84  Bravo, Garikoitz 30  Fundación-Orbea 16h 24' 23'' + 05' 18'' + 34
25 104  Joyce, Colin 25  Rally Cycling 16h 24' 23'' + 05' 18'' - 17
26 234  Rangel, Vinicius 18  Brazil 16h 24' 50'' + 05' 45'' + 18
27 225  Maikin, Roman 29  Russia 16h 24' 52'' + 05' 47'' + 36
28 26  Barceló, Fernando 24  Cofidis 16h 24' 54'' + 05' 49'' + 41
29 112  Tizza, Marco 27  Amore e Vita | P: 16h 24' 55'' + 05' 50'' + 19
30 167  Reyes, Jose 27  EC Municipalidad de Pocito 16h 25' 04'' + 05' 59'' + 8
31 93  Busato, Matteo 32  Vini Zabù KTM 16h 25' 45'' + 06' 40'' + 48
32 262  Becerra, Eduin 34  Venezuela 16h 26' 10'' + 07' 05'' + 23
33 121  Figueiredo, Frederico 28  Atum General-Tavira-Mari.. 16h 26' 34'' + 07' 29'' + 29
34 136  Casallas, Yeisson 19  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 26' 47'' + 07' 42'' + 37
35 44  Schelling, Patrick 29  Israel Start-Up Nation 16h 26' 55'' + 07' 50'' - 13
36 243  Castel, Jorge 31  Panama 16h 27' 00'' + 07' 55'' + 40
37 202  Bazan, Oscar 20  Argentina 16h 27' 36'' + 08' 31'' + 41
38 62  Bais, Mattia 23  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 28' 25'' + 09' 20'' + 5
39 145  Sánchez, Brayan 25  Team Medellín 16h 28' 31'' + 09' 26'' - 23
40 126  Marque, Alejandro 38  Atum General-Tavira-Mari.. 16h 29' 10'' + 10' 05'' + 2
41 165  Ramos, Rubén 27  EC Municipalidad de Pocito 16h 29' 11'' + 10' 06'' -
42 221  Evtuschenko, Alexander 26  Russia 16h 29' 43'' + 10' 38'' - 35
43 95  Garosio, Andrea 26  Vini Zabù KTM 16h 30' 01'' + 10' 56'' + 22
44 232  Finkler, Leonardo 20  Brazil 16h 30' 36'' + 11' 31'' + 38
45 251  Navarro, Royner 27  Peru 16h 30' 45'' + 11' 40'' + 38
46 66  Ravanelli, Simone 24  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 30' 52'' + 11' 47'' - 9
47 184  Durán, Alejandro 28  SEP de San Juan 16h 31' 17'' + 12' 12'' -
48 195  Díaz, Daniel 30  Transporte Puertas de Cuyo 16h 31' 17'' + 12' 12'' - 23
49 75  Tonelli, Alessandro 27  Bardiani-CSF-Faizanè 16h 31' 19'' + 12' 14'' + 4
50 102  Brown, Nathan 28  Rally Cycling 16h 31' 26'' + 12' 21'' + 1
51 11  Sagan, Peter 30  Bora-Hansgrohe 16h 31' 42'' + 12' 37'' + 43
52 264  Paredes, Anderson 24  Venezuela 16h 32' 11'' + 13' 06'' + 4
53 182  Nazaret, Magno 34  SEP de San Juan 16h 32' 22'' + 13' 17'' - 29
54 261  Alarcón, José 31  Venezuela 16h 32' 50'' + 13' 45'' + 66
55 144  Vargas, Walter 27  Team Medellín 16h 33' 12'' + 14' 07'' - 32
56 191  Messineo, Leandro 40  Transporte Puertas de Cuyo 16h 33' 22'' + 14' 17'' - 28
57 35  Štybar, Zdeněk 34  Deceuninck-Quick Step 16h 34' 04'' + 14' 59'' - 43
58 122  Grigorev, Aleksandr 27  Atum General-Tavira-Mari.. 16h 34' 36'' + 15' 31'' - 22
59 25  Lemoine, Cyril 36  Cofidis 16h 34' 44'' + 15' 39'' + 22
60 2  Mora, Sebastian 31  Movistar Team 16h 34' 57'' + 15' 52'' - 11
61 103  Carpenter, Robin 27  Rally Cycling 16h 35' 01'' + 15' 56'' - 9
62 1  Betancur, Carlos 30  Movistar Team 16h 35' 05'' + 16' 00'' - 8
63 92  Marengo, Umberto 27  Vini Zabù KTM 16h 35' 18'' + 16' 13'' - 3
64 235  Gohr, Andre 23  Brazil 16h 35' 20'' + 16' 15'' - 3
65 74  Maestri, Mirco 28  Bardiani-CSF-Faizanè 16h 35' 22'' + 16' 17'' + 5
66 86  Cuadrado, Unai 22  Fundación-Orbea 16h 35' 31'' + 16' 26'' - 2
67 115  Lukševics, Viesturs 32  Amore e Vita | P: 16h 37' 06'' + 18' 01'' + 29
68 242  Jurado, Cristofer 24  Panama 16h 37' 07'' + 18' 02'' + 23
69 101  Britton, Rob 35  Rally Cycling 16h 37' 36'' + 18' 31'' - 56
70 94  Wackermann, Luca 27  Vini Zabù KTM 16h 38' 05'' + 19' 00'' + 33
71 106  Murphy, Kyle 28  Rally Cycling 16h 38' 06'' + 19' 01'' - 39
72 152  Naranjo, Nicolás 29  ACA Virgen de Fátima 16h 39' 01'' + 19' 56'' + 26
73 12  Bodnar, Maciej 34  Bora-Hansgrohe 16h 39' 43'' + 20' 38'' - 67
74 15  Oss, Daniel 33  Bora-Hansgrohe 16h 40' 29'' + 21' 24'' - 54
75 43  Hofstetter, Hugo 25  Israel Start-Up Nation 16h 41' 00'' + 21' 55'' + 29
76 263  Martínez, Clever 29  Venezuela 16h 41' 25'' + 22' 20'' - 19
77 4  Jacobs, Johan 22  Movistar Team 16h 41' 33'' + 22' 28'' + 35
78 45  Vahtra, Norman 23  Israel Start-Up Nation 16h 41' 51'' + 22' 46'' - 12
79 162  Navarrete, Maximiliano 28  EC Municipalidad de Pocito 16h 42' 02'' + 22' 57'' - 11
80 14  Gatto, Oscar 35  Bora-Hansgrohe 16h 42' 08'' + 23' 03'' - 8
81 142  Roldan, Weimar 34  Team Medellín 16h 42' 11'' + 23' 06'' - 7
82 64  Frapporti, Mattia 25  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 42' 20'' + 23' 15'' - 2
83 55  Richeze, Maximiliano 36  UAE Team Emirates 16h 42' 24'' + 23' 19'' - 6
84 73  Filosi, Iuri 28  Bardiani-CSF-Faizanè 16h 42' 52'' + 23' 47'' + 2
85 81  Alonso, Mikel 23  Fundación-Orbea 16h 42' 58'' + 23' 53'' + 4
86 146  Hernández, José 25  Team Medellín 16h 43' 13'' + 24' 08'' - 53
87 51  Gaviria, Fernando 25  UAE Team Emirates 16h 43' 24'' + 24' 19'' + 5
88 34  Serry, Pieter 31  Deceuninck-Quick Step 16h 43' 33'' + 24' 28'' - 43
89 216  Basso, Leonardo 26  Italy 16h 43' 33'' + 24' 28'' - 43
90 56  Troia, Oliviero 25  UAE Team Emirates 16h 44' 05'' + 25' 00'' + 7
91 41  Barbier, Rudy 27  Israel Start-Up Nation 16h 44' 08'' + 25' 03'' + 8
92 166  Contte, Tomás 21  EC Municipalidad de Pocito 16h 44' 13'' + 25' 08'' + 8
93 113  Marchesini, Riccardo 26  Amore e Vita | P: 16h 44' 39'' + 25' 34'' - 20
94 42  Einhorn, Itamar 22  Israel Start-Up Nation 16h 44' 41'' + 25' 36'' - 19
95 223  Stash, Mamyr 26  Russia 16h 45' 24'' + 26' 19'' - 7
96 36  Van Lerberghe, Bert 27  Deceuninck-Quick Step 16h 45' 24'' + 26' 19'' - 11
97 33  Hodeg, Alvaro 23  Deceuninck-Quick Step 16h 45' 36'' + 26' 31'' - 10
98 91  Stojnić, Veljko 20  Vini Zabù KTM 16h 45' 39'' + 26' 34'' + 7
99 61  Belletti, Manuel 34  Androni Giocattoli-Sider.. 16h 45' 45'' + 26' 40'' + 7
100 212  Scartezzini, Michele 28  Italy 16h 45' 58'' + 26' 53'' - 81
101 124  Martingil, César 25  Atum General-Tavira-Mari.. 16h 46' 07'' + 27' 02'' - 8
102 46  McCabe, Travis 30  Israel Start-Up Nation 16h 46' 18'' + 27' 13'' - 7
103 71  Benfatto, Marco 32  Bardiani-CSF-Faizanè 16h 46' 20'' + 27' 15'' + 4
104 116  Bogdanovics, Maris 28  Amore e Vita | P: 16h 46' 34'' + 27' 29'' + 4
105 204  Gaday, Lucas 26  Argentina 16h 46' 39'' + 27' 34'' - 4
106 54  Molano, Sebastián 25  UAE Team Emirates 16h 46' 39'' + 27' 34'' + 3
107 214  Milan, Jonathan 19  Italy 16h 46' 58'' + 27' 53'' - 5
108 206  Obando, Renzo 19  Argentina 16h 48' 20'' + 29' 15'' + 6
109 133  Soto, Nelson 25  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 48' 24'' + 29' 19'' + 6
110 96  Di Renzo, Andrea 25  Vini Zabù KTM 16h 48' 43'' + 29' 38'' + 7
111 24  Allegaert, Piet 25  Cofidis 16h 48' 58'' + 29' 53'' + 8
112 123  Trueba, Álvaro 27  Atum General-Tavira-Mari.. 16h 49' 39'' + 30' 34'' - 78
113 183  Cobarrubia, Leonardo 21  SEP de San Juan 16h 49' 48'' + 30' 43'' - 3
114 82  Goikoetxea, Peio 27  Fundación-Orbea 16h 50' 01'' + 30' 56'' + 8
115 173  Rodriguez, Leonardo 21  Municipalidad de Rawson 16h 50' 46'' + 31' 41'' - 48
116 114  Zullo, Antonio 26  Amore e Vita | P: 16h 51' 33'' + 32' 28'' - 32
117 111  Appollonio, Davide 30  Amore e Vita | P: 16h 52' 16'' + 33' 11'' - 27
118 244  Archibold, Franklin 22  Panama 16h 52' 41'' + 33' 36'' + 13
119 52  Bohli, Tom 26  UAE Team Emirates 16h 52' 47'' + 33' 42'' + 6
120 193  Ibarra, Emiliano 38  Transporte Puertas de Cuyo 16h 53' 34'' + 34' 29'' + 10
121 233  Guimaraes, Alessandro 24  Brazil 16h 54' 04'' + 34' 59'' - 3
122 171  Aguirre, Sergio 43  Municipalidad de Rawson 16h 54' 13'' + 35' 08'' + 4
123 85  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea 16h 54' 27'' + 35' 22'' + 4
124 226  Mamykin, Matvei 25  Russia 16h 54' 28'' + 35' 23'' + 10
125 135  Muñoz, William 26  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 54' 33'' + 35' 28'' + 3
126 211  Lamon, Francesco 25  Italy 16h 56' 26'' + 37' 21'' - 15
127 72  Dalla Valle, Nicolas 22  Bardiani-CSF-Faizanè 16h 57' 28'' + 38' 23'' - 11
128 213  Plebani, Davide 23  Italy 16h 58' 27'' + 39' 22'' - 7
129 194  Richeze, Mauro 34  Transporte Puertas de Cuyo 16h 59' 01'' + 39' 56'' - 6
130 157  Gomez, Oscar 38  ACA Virgen de Fátima 16h 59' 19'' + 40' 14'' + 5
131 246  Samudio, Carlos 22  Panama 17h 00' 20'' + 41' 15'' + 22
132 161  Tivani, Gerardo 29  EC Municipalidad de Pocito 17h 00' 59'' + 41' 54'' + 1
133 192  Diaz, Dario 38  Transporte Puertas de Cuyo 17h 01' 08'' + 42' 03'' - 9
134 255  Gárate, Cesar 23  Peru 17h 03' 15'' + 44' 10'' + 15
135 76  Zaccanti, Filippo 24  Bardiani-CSF-Faizanè 17h 03' 37'' + 44' 32'' - 6
136 222  Ilchenko, Vladimir 23  Russia 17h 03' 51'' + 44' 46'' - 4
137 197  Contreras, Emiliano 25  Transporte Puertas de Cuyo 17h 06' 11'' + 47' 06'' - 24
138 245  Espinosa, Bolivar 23  Panama 17h 06' 42'' + 47' 37'' + 14
139 265  Rojas, Máximo 36  Venezuela 17h 07' 21'' + 48' 16'' + 5
140 177  Castro, Kevin 20  Municipalidad de Rawson 17h 07' 33'' + 48' 28'' + 5
141 236  Ladewig, Renan 18  Brazil 17h 07' 40'' + 48' 35'' + 6
142 201  Fraysse, Agustin 31  Argentina 17h 07' 42'' + 48' 37'' + 6
143 176  Quilci, Alejandro 32  Municipalidad de Rawson 17h 08' 04'' + 48' 59'' + 8
144 154  Velardez, Leonardo 25  ACA Virgen de Fátima 17h 08' 59'' + 49' 54'' - 8
145 254  Ruiz, Robinson 21  Peru 17h 09' 10'' + 50' 05'' - 7
146 83  Aranburu, Jokin 22  Fundación-Orbea 17h 09' 39'' + 50' 34'' - 9
147 203  Cianci, Sebastián 24  Argentina 17h 09' 46'' + 50' 41'' - 4
148 205  Montes, Francisco 31  Argentina 17h 10' 06'' + 51' 01'' - 8
149 253  Quispe, Alain 25  Peru 17h 10' 11'' + 51' 06'' - 8
150 174  Lucero, Higiño 29  Municipalidad de Rawson 17h 10' 16'' + 51' 11'' - 8
151 241  Lorenzo, Randish 22  Panama 17h 10' 37'' + 51' 32'' + 9
152 156  Juárez, Gabriel 29  ACA Virgen de Fátima 17h 10' 48'' + 51' 43'' + 5
153 185  Toloza, Efrain 24  SEP de San Juan 17h 12' 18'' + 53' 13'' + 1
154 155  Juárez, Daniel 31  ACA Virgen de Fátima 17h 15' 20'' + 56' 15'' + 1
155 252  Ruiz, Hugo 23  Peru 17h 15' 46'' + 56' 41'' + 1
156 172  Cattapan, Facundo 21  Municipalidad de Rawson 17h 15' 54'' + 56' 49'' - 17
157 164  Atencio, Gerardo 23  EC Municipalidad de Pocito 17h 16' 00'' + 56' 55'' + 1
158 207  Curuchet, Juan 26  Argentina 17h 16' 27'' + 57' 22'' - 12
159 224  Rostovtsev, Sergey 22  Russia 17h 17' 02'' + 57' 57'' - 9
160 256  Limaylla, Andy 29  Peru 17h 22' 03'' + 1h 02' 58'' + 3
161 186  Maggiora, Matias 27  SEP de San Juan 17h 23' 06'' + 1h 04' 01'' -
162 125  Simão, Rúben 19  Atum General-Tavira-Mari.. 17h 28' 08'' + 1h 09' 03'' -
163 187  Lucero, Héctor 38  SEP de San Juan 17h 41' 32'' + 1h 22' 27'' - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 143  Paredes, César 27  Team Medellín 20 pts -
2 22  Martin, Guillaume 26  Cofidis 20 pts 0 pts + 1
3 62  Bais, Mattia 23  Androni Giocattoli-Sider.. 17 pts -3 pts - 1
4 164  Atencio, Gerardo 23  EC Municipalidad de Pocito 14 pts -6 pts
5 53  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates 13 pts -7 pts -
6 32  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 12 pts -8 pts - 2
7 133  Soto, Nelson 25  Colombia Tierra de Atlet.. 11 pts -9 pts + 1
8 63  Flórez, Miguel 23  Androni Giocattoli-Sider.. 10 pts -10 pts
9 141  Sevilla, Óscar 43  Team Medellín 8 pts -12 pts
10 205  Montes, Francisco 31  Argentina 6 pts -14 pts - 1
11 182  Nazaret, Magno 34  SEP de San Juan 6 pts -14 pts
12 103  Carpenter, Robin 27  Rally Cycling 4 pts -16 pts - 5
13 65  Pellaud, Simon 27  Androni Giocattoli-Sider.. 4 pts -16 pts - 7
14 134  Camargo, Diego 21  Colombia Tierra de Atlet.. 2 pts -18 pts - 4
15 234  Rangel, Vinicius 18  Brazil 2 pts -18 pts - 4
16 251  Navarro, Royner 27  Peru 2 pts -18 pts - 4
17 215  Ganna, Filippo 23  Italy 1 pts -19 pts
18 93  Busato, Matteo 32  Vini Zabù KTM 1 pts -19 pts - 5
19 85  Ballarin, Iker 22  Fundación-Orbea 1 pts -19 pts - 5
20 114  Zullo, Antonio 26  Amore e Vita | P: 1 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 155  Juárez, Daniel 31  ACA Virgen de Fátima 17 pts -
2 205  Montes, Francisco 31  Argentina 8 pts -9 pts -
3 197  Contreras, Emiliano 25  Transporte Puertas de Cuyo 4 pts -13 pts
4 35  Štybar, Zdeněk 34  Deceuninck-Quick Step 3 pts -14 pts - 1
5 103  Carpenter, Robin 27  Rally Cycling 3 pts -14 pts - 1
6 201  Fraysse, Agustin 31  Argentina 3 pts -14 pts - 1
7 55  Richeze, Maximiliano 36  UAE Team Emirates 2 pts -15 pts - 1
8 82  Goikoetxea, Peio 27  Fundación-Orbea 2 pts -15 pts - 1
9 172  Cattapan, Facundo 21  Municipalidad de Rawson 2 pts -15 pts - 1
10 32  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 1 pts -16 pts - 1
11 242  Jurado, Cristofer 24  Panama 1 pts -16 pts - 1
12 76  Zaccanti, Filippo 24  Bardiani-CSF-Faizanè 1 pts -16 pts - 1
13 252  Ruiz, Hugo 23  Peru 1 pts -16 pts - 1
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 32  Evenepoel, Remco 20  Deceuninck-Quick Step 16h 19' 05'' -
2 53  McNulty, Brandon 21  UAE Team Emirates 16h 20' 26'' + 01' 21'' -
3 134  Camargo, Diego 21  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 23' 43'' + 04' 38'' -
4 3  Elosegui, Íñigo 21  Movistar Team 16h 24' 01'' + 04' 56'' -
5 234  Rangel, Vinicius 18  Brazil 16h 24' 50'' + 05' 45'' -
6 136  Casallas, Yeisson 19  Colombia Tierra de Atlet.. 16h 26' 47'' + 07' 42'' + 1
7 202  Bazan, Oscar 20  Argentina 16h 27' 36'' + 08' 31'' + 1
8 232  Finkler, Leonardo 20  Brazil 16h 30' 36'' + 11' 31'' + 1
9 166  Contte, Tomás 21  EC Municipalidad de Pocito 16h 44' 13'' + 25' 08'' + 1
10 91  Stojnić, Veljko 20  Vini Zabù KTM 16h 45' 39'' + 26' 34'' + 2
11 214  Milan, Jonathan 19  Italy 16h 46' 58'' + 27' 53'' -
12 183  Cobarrubia, Leonardo 21  SEP de San Juan 16h 49' 48'' + 30' 43'' + 1
13 173  Rodriguez, Leonardo 21  Municipalidad de Rawson 16h 50' 46'' + 31' 41'' - 7
14 177  Castro, Kevin 20  Municipalidad de Rawson 17h 07' 33'' + 48' 28'' + 2
15 236  Ladewig, Renan 18  Brazil 17h 07' 40'' + 48' 35'' + 2
16 254  Ruiz, Robinson 21  Peru 17h 09' 10'' + 50' 05'' - 2
17 172  Cattapan, Facundo 21  Municipalidad de Rawson 17h 15' 54'' + 56' 49'' - 2
18 125  Simão, Rúben 19  Atum General-Tavira-Mari.. 17h 28' 08'' + 1h 09' 03'' -
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Movistar Team 49h 09' 32'' + 5
2  Team Medellín 49h 10' 22'' + 00' 50'' + 3
3  Cofidis 49h 10' 49'' + 01' 17'' + 14
4  Androni Giocattoli-Sidermec 49h 13' 10'' + 03' 38'' + 6
5  Bora-Hansgrohe 49h 13' 33'' + 04' 01'' - 3
6  Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas 49h 13' 42'' + 04' 10'' + 5
7  Venezuela 49h 15' 18'' + 05' 46'' + 7
8  EC Municipalidad de Pocito 49h 16' 32'' + 07' 00'' + 5
9  Rally Cycling 49h 16' 44'' + 07' 12'' - 6
10  ACA Virgen de Fátima 49h 21' 52'' + 12' 20'' + 9
11  SEP de San Juan 49h 24' 51'' + 15' 19'' - 4
12  Russia 49h 27' 24'' + 17' 52'' + 3
13  Transporte Puertas de Cuyo 49h 29' 00'' + 19' 28'' - 5
14  Vini Zabù KTM 49h 29' 10'' + 19' 38'' + 2
15  Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel 49h 29' 26'' + 19' 54'' - 3
16  Brazil 49h 30' 09'' + 20' 37'' + 4
17  Deceuninck-Quick Step 49h 36' 46'' + 27' 14'' - 16
18  Fundación-Orbea 49h 40' 58'' + 31' 26'' -
19  UAE Team Emirates 49h 42' 48'' + 33' 16'' - 10
20  Amore e Vita | P: 49h 42' 50'' + 33' 18'' + 3
21  Italy 49h 46' 09'' + 36' 37'' - 17
22  Panama 49h 46' 28'' + 36' 56'' + 3
23  Israel Start-Up Nation 49h 47' 13'' + 37' 41'' - 2
24  Bardiani-CSF-Faizanè 49h 48' 37'' + 39' 05'' - 2
25  Argentina 49h 58' 10'' + 48' 38'' - 1
26  Peru 50h 29' 14'' + 1h 19' 42'' + 1
27  Municipalidad de Rawson 50h 30' 26'' + 1h 20' 54'' - 1


© Wijnreder Media