San Juan - San Juan (143.9 km)

Route

 22 January 2023
 Profile  Flat stage
 Start  San Juan
 Finish  San Juan
 Distance  143.9 km  (89.4 mi)
 Speed  43.329 km/h  (26.923 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Bennett, Sam (BOH) 3h 19' 06''
 Jurado, Crist.. (PCV) 6 points
 Cobarrubia, L.. (SEP) 3 points
 Lund, Tobias (DSM) 3h 19' 16''
 Bora - Hansgrohe 9h 57' 48''

Results

#  Rider Age  Team Time Bonus
1 11  Bennett, Sam 32  Bora - Hansgrohe 3h 19' 16'' - 10'' 1 - - -
2 5  Mørkøv, Michael 37  Soudal - Quick-Step + 00' 00'' - 06'' 2 - - -
3 72  Nizzolo, Giacomo 33  Israel - Premier Tech + 00' 00'' - 04'' 3 - - -
4 16  Poppel, Danny van van 29  Bora - Hansgrohe + 00' 00'' 4 - - -
5 31  Syritsa, Gleb 22  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 5 - - -
6 66  Viviani, Elia 33  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 6 - - -
7 126  Sagan, Peter 32  Team TotalEnergies + 00' 00'' 7 - - -
8 63  Narváez, Jhonnatan 25  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 8 - - -
9 96  Zanoncello, Enrico 25  Green Project - Bardiani.. + 00' 00'' 9 - - -
10 101  Viviani, Attilio 26  Team Corratec + 00' 00'' 10 - - -
11 56  Welsford, Sam 27  Team DSM + 00' 00'' 11 - - -
12 41  Gaviria, Fernando 28  Movistar Team + 00' 00'' 12 - - -
13 33  Tejada, Harold 25  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 13 - - -
14 21  Aberasturi, Jon 33  Trek - Segafredo + 00' 00'' 14 - - -
15 81  Bais, Davide 24  EOLO - Kometa Cycling Team + 00' 00'' 15 - - -
16 76  Zabel, Rick 29  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 16 - - -
17 51  Lund, Tobias 20  Team DSM + 00' 00'' 17 - - 1
18 91  Bonillo, Iker 19  Green Project - Bardiani.. + 00' 00'' 18 - - 2
19 52  Brenner, Marco 20  Team DSM + 00' 00'' 19 - - 3
20 83  Fetter, Erik 22  EOLO - Kometa Cycling Team + 00' 00'' 20 - - -
21 131  Richeze, Maximiliano 39  Argentina + 00' 00'' 21 - - -
22 54  Märkl, Niklas 23  Team DSM + 00' 00'' 22 - - -
23 65  Rivera, Brandon 26  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 23 - - -
24 106  Tivani, Nicolas 27  Team Corratec + 00' 00'' 24 - - -
25 46  Torres, Albert 32  Movistar Team + 00' 00'' 25 - - -
26 62  Ganna, Filippo 26  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 26 - - -
27 103  Konychev, Alexander 24  Team Corratec + 00' 00'' 27 - - -
28 61  Bernal, Egan 26  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 28 - - -
29 64  Martínez, Daniel 26  Ineos Grenadiers + 00' 00'' 29 - - -
30 12  Higuita, Sergio 25  Bora - Hansgrohe + 00' 00'' 30 - - -
31 116  Salgueiro, Carlos 23  AP Hotels & Resorts .. + 00' 00'' 31 - - -
32 122  Cras, Steff 26  Team TotalEnergies + 00' 00'' 32 - - -
33 36  Zeits, Andrey 36  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 33 - - -
34 193  Navarrete, Maximiliano 31  Gremios x Deporte - Cutr.. + 00' 00'' 34 - - -
35 172  Paredes, César 30  SEP San Juan + 00' 00'' 35 - - -
36 171  Dotti, Juan Pablo 38  SEP San Juan + 00' 00'' 36 - - -
37 213  Sevilla, Óscar 46  Team Medellín - EPM + 00' 00'' 37 - - -
38 216  Sánchez, Brayan 28  Team Medellín - EPM + 00' 00'' 38 - - -
39 215  López, Miguel Ángel 28  Team Medellín - EPM + 00' 00'' 39 - - -
40 124  Jousseaume, Alan 24  Team TotalEnergies + 00' 00'' 40 - - -
41 191  Rosas, Laureano 32  Gremios x Deporte - Cutr.. + 00' 00'' 41 - - -
42 15  Mullen, Ryan 28  Bora - Hansgrohe + 00' 00'' 42 - - -
43 182  Messineo, Leandro 43  Chimbas Te Quiero + 00' 00'' 43 - - -
44 45  Rubio, Einer 24  Movistar Team + 00' 00'' 44 - - -
45 222  Haro, Wilson 25  Team Banco Guayaquil + 00' 00'' 45 - - -
46 225  Pita, Cristian 27  Team Banco Guayaquil + 00' 00'' 46 - - -
47 206  Gil, Alexander 30  Agrupación Virgen de Fat.. + 00' 00'' 47 - - -
48 242  Rojas, Vicente 20  Chile + 00' 00'' 48 - - 4
49 25  Tolhoek, Antwan 28  Trek - Segafredo + 00' 00'' 49 - - -
50 71  Frigo, Marco 22  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 50 - - -
51 26  Vacek, Mathias 20  Trek - Segafredo + 00' 00'' 51 - - 5
52 24  Simmons, Quinn 21  Trek - Segafredo + 00' 00'' 82 - - 10
53 44  Rangel, Vinicius 21  Movistar Team + 00' 00'' 83 - - 11
54 176  Kalejmann, Mateo 18  SEP San Juan + 00' 00'' 52 - - 6
55 112  Trueba, Álvaro 30  AP Hotels & Resorts .. + 00' 00'' 53 - - -
56 94  Santaromita, Alessandro 23  Green Project - Bardiani.. + 00' 00'' 54 - - -
57 92  Magli, Filippo 23  Green Project - Bardiani.. + 00' 00'' 55 - - -
58 3  Jakobsen, Fabio 26  Soudal - Quick-Step + 00' 00'' 56 - - -
59 224  Gutiérrez, Carlos 27  Team Banco Guayaquil + 00' 00'' 57 - - -
60 161  Ramos, Rubén 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 58 - - -
61 211  Duarte, Fabio 36  Team Medellín - EPM + 00' 00'' 59 - - -
62 35  López, Martín 22  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 84 - - -
63 4  Lampaert, Yves 31  Soudal - Quick-Step + 00' 00'' 60 - - -
64 125  Oss, Daniel 36  Team TotalEnergies + 00' 00'' 61 - - -
65 151  Díaz, Rodrigo 21  Municipalidad de Rawson + 00' 00'' 62 - - 7
66 22  Cataldo, Dario 37  Trek - Segafredo + 00' 00'' 85 - - -
67 203  Buchanan, Franco 30  Agrupación Virgen de Fat.. + 00' 00'' 63 - - -
68 74  Riccitello, Matthew 20  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 64 - - 8
69 212  Jamaica, Javier 26  Team Medellín - EPM + 00' 00'' 65 - - -
70 73  Reynders, Jens 24  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 66 - - -
71 32  Natarov, Yuriy 26  Astana Qazaqstan Team + 00' 00'' 67 - - -
72 43  Lazkano, Oier 23  Movistar Team + 00' 00'' 68 - - -
73 75  Williams, Stephen 26  Israel - Premier Tech + 00' 00'' 69 - - -
74 192  Ibarra, Emiliano 41  Gremios x Deporte - Cutr.. + 00' 00'' 70 - - -
75 82  Bevilacqua, Simone 25  EOLO - Kometa Cycling Team + 00' 00'' 71 - - -
76 53  Hvideberg, Jonas 23  Team DSM + 00' 00'' 72 - - -
77 251  Fagundez, Antonio 24  Uruguay + 00' 00'' 73 - - -
78 55  Vermaerke, Kevin 22  Team DSM + 00' 00'' 74 - - -
79 84  Lonardi, Giovanni 26  EOLO - Kometa Cycling Team + 00' 00'' 75 - - -
80 143  Pinazzi, Mattia 21  Italy + 00' 00'' 76 - - 9
81 1  Evenepoel, Remco 22  Soudal - Quick-Step + 00' 00'' 77 - - -
82 93  Petrucci, Mattia 22  Green Project - Bardiani.. + 00' 00'' 78 - - -
83 102  Gandin, Stefano 26  Team Corratec + 00' 00'' 79 - - -
84 42  González, Abner 22  Movistar Team + 00' 00'' 80 - - -
85 146  Moro, Manlio 20  Italy + 00' 23'' 86 - - 12
86 121  Bodnar, Maciej 37  Team TotalEnergies + 00' 26'' 87 - - -
87 14  Lipowitz, Florian 22  Bora - Hansgrohe + 00' 26'' 88 - - -
88 13  Koch, Jonas 29  Bora - Hansgrohe + 00' 26'' 89 - - -
89 196  Traico, Maximiliano 30  Gremios x Deporte - Cutr.. + 00' 54'' 90 - - -
90 204  Dominguez, Mauricio 21  Agrupación Virgen de Fat.. + 00' 54'' 91 - - 13
91 166  Escuela, Ricardo 39  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 81 - - -
92 111  Fernández, Delio 36  AP Hotels & Resorts .. + 01' 24'' 92 - - -
93 205  Martínez, Wladimir 25  Agrupación Virgen de Fat.. + 01' 31'' 93 - - -
94 245  Quintana, Hector 20  Chile + 01' 31'' 94 - - 14
95 201  Tivani, Gerardo 31  Agrupación Virgen de Fat.. + 01' 31'' 102 - - -
96 226  Montoya, Cristhian 33  Team Banco Guayaquil + 01' 31'' 95 - - -
97 223  Quinteros, Alexis 25  Team Banco Guayaquil + 01' 31'' 96 - - -
98 231  Archibold, Franklin 25  Panamá es Cultura y Valo.. + 01' 31'' 97 - - -
99 135  Dundic, Lucas 20  Argentina + 01' 36'' 98 - - 15
100 183  Richeze, Mauro 37  Chimbas Te Quiero + 01' 36'' 99 - - -
101 34  Gidich, Yevgeniy 26  Astana Qazaqstan Team + 01' 36'' 100 - - -
102 156  Gordillo, Pedro 38  Municipalidad de Rawson + 01' 51'' 103 - - -
103 114  Simão, Rúben 22  AP Hotels & Resorts .. + 01' 51'' 104 - - -
104 174  Snihur, Maximiliano 29  SEP San Juan + 01' 51'' 105 - - -
105 163  Melivilo, Juan 33  EC Municipalidad de Pocito + 01' 51'' 106 - - -
106 195  Paez, Mauricio 35  Gremios x Deporte - Cutr.. + 01' 51'' 107 - - -
107 254  Soares, Nahuel 26  Uruguay + 01' 51'' 108 - - -
108 221  Rosero, Nixon 20  Team Banco Guayaquil + 01' 51'' 109 - - 16
109 233  Strah, Alex 26  Panamá es Cultura y Valo.. + 01' 51'' 110 - - -
110 252  Méndez, Fernando 34  Uruguay + 01' 51'' 111 - - -
111 214  Ocampo, Victor 23  Team Medellín - EPM + 01' 51'' 112 - - -
112 243  Cabrera, Nicolás 25  Chile + 01' 51'' 113 - - -
113 175  Ruiz, Hugo 26  SEP San Juan + 01' 51'' 114 - - -
114 181  Contreras, Emiliano 28  Chimbas Te Quiero + 01' 51'' 115 - - -
115 85  Raccani, Simone 21  EOLO - Kometa Cycling Team + 01' 51'' 116 - - 17
116 152  Videla, Daniel 21  Municipalidad de Rawson + 01' 51'' 117 - - 18
117 246  Lira, Manuel 24  Chile + 01' 51'' 118 - - -
118 113  Fernandes, Venceslau 26  AP Hotels & Resorts .. + 01' 51'' 119 - - -
119 134  López, Franco 34  Argentina + 01' 51'' 120 - - -
120 95  Tarozzi, Manuele 24  Green Project - Bardiani.. + 01' 51'' - 02'' 101 3 3 -
121 241  Rodríguez, José 28  Chile + 01' 57'' 121 - - -
122 2  Hirt, Jan 32  Soudal - Quick-Step + 01' 57'' 122 - - -
123 236  Jurado, Cristofer 27  Panamá es Cultura y Valo.. + 01' 57'' 123 1 - -
124 142  Lamon, Francesco 28  Italy + 01' 57'' 124 - - -
125 6  Serry, Pieter 34  Soudal - Quick-Step + 02' 01'' 125 - - -
126 232  Espinosa, Bolivar 26  Panamá es Cultura y Valo.. + 03' 12'' 126 - - -
127 235  Ruiz, Bredio 21  Panamá es Cultura y Valo.. + 03' 35'' 128 - - 19
128 244  Kotsakis, Francisco 24  Chile + 03' 35'' 129 - - -
129 136  Rodriguez, Jean 20  Argentina + 03' 35'' 130 - - 20
130 253  Asconegui, Roderick 32  Uruguay + 03' 35'' 131 - - -
131 153  Castro, Kevin 23  Municipalidad de Rawson + 03' 35'' 132 - - -
132 165  López, Federico 28  EC Municipalidad de Pocito + 03' 35'' 133 - - -
133 234  Gómez, Yelco 33  Panamá es Cultura y Valo.. + 03' 35'' 134 - - -
134 133  Mendez, Marcos 24  Argentina + 03' 35'' 135 - - -
135 186  Durán, Alejandro 31  Chimbas Te Quiero + 03' 35'' 136 - - -
136 105  Quarterman, Charles 24  Team Corratec + 03' 35'' 137 - - -
137 194  Quilci, Alejandro 35  Gremios x Deporte - Cutr.. + 03' 35'' 138 - - -
138 155  Aguirre, Sergio 46  Municipalidad de Rawson + 03' 35'' 139 - - -
139 202  Juárez, Daniel 34  Agrupación Virgen de Fat.. + 03' 35'' - 02'' 127 - 4 -
140 104  Stojnić, Veljko 23  Team Corratec + 03' 35'' 140 - - -
141 173  Cobarrubia, Leonardo 24  SEP San Juan + 04' 41'' - 03'' 141 - 1 -
142 162  Reyes, Jose 30  EC Municipalidad de Pocito + 04' 41'' 143 - - -
143 164  Velardez, Leonardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 04' 41'' - 03'' 142 - 2 -
144 154  Mendez, Marcelo 24  Municipalidad de Rawson + 04' 41'' 144 2 - -
145 123  Grellier, Fabien 28  Team TotalEnergies + 05' 41'' 145 - - -
146 255  Caorsi, Juan 29  Uruguay + 05' 41'' 146 - - -
147 115  Lourenço, Rafael 25  AP Hotels & Resorts .. + 05' 45'' 147 - - -
148 141  Boscaro, Davide 22  Italy + 05' 50'' 148 - - -
149 144  Scartezzini, Michele 31  Italy + 05' 50'' 149 - - -
150 132  Contte, Tomás 24  Argentina + 05' 50'' 152 - - -
151 145  Bertazzo, Liam 30  Italy + 05' 50'' 150 - - -
152 86  Sevilla, Diego 26  EOLO - Kometa Cycling Team + 05' 54'' 151 - - -
153 184  González, Pedro 39  Chimbas Te Quiero + 15' 49'' 153 - - -
154 185  Álvarez, Darío 32  Chimbas Te Quiero + 22' 16'' - 02'' 154 - 5 -
OTL 256  Hernández, Nahuel 24  Uruguay + 45' 02''
Km   Sprint #  Rider  Team Points Bonus
27.2   San Juan 1 173  Cobarrubia, Leonardo  SEP San Juan 3 pts - 03''
2 185  Álvarez, Darío  Chimbas Te Quiero 2 pts - 02''
3 202  Juárez, Daniel  Agrupación Virgen de Fat.. 1 pts - 01''
98.4   San Juan 1 164  Velardez, Leonardo  EC Municipalidad de Pocito 3 pts - 03''
2 95  Tarozzi, Manuele  Green Project - Bardiani.. 2 pts - 02''
3 202  Juárez, Daniel  Agrupación Virgen de Fat.. 1 pts - 01''
Km   Climb #  Rider  Team Points Bonus
56.9   Cuesta de las Vacas (3C) 1 236  Jurado, Cristofer  Panamá es Cultura y Valo.. 3 pts -
2 154  Mendez, Marcelo  Municipalidad de Rawson 2 pts -
3 95  Tarozzi, Manuele  Green Project - Bardiani.. 1 pts -
66.0   Cuesta de las Vacas (3C) 1 236  Jurado, Cristofer  Panamá es Cultura y Valo.. 3 pts -
2 154  Mendez, Marcelo  Municipalidad de Rawson 2 pts -
3 95  Tarozzi, Manuele  Green Project - Bardiani.. 1 pts -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Bora - Hansgrohe 9h 57' 48'' 35 1
1 11  Bennett, Sam 32 3h 19' 16''
4 16  Poppel, Danny van 29 3h 19' 16''
30 12  Higuita, Sergio 25 3h 19' 16''
2  Ineos Grenadiers 9h 57' 48'' 37 2
6 66  Viviani, Elia 33 3h 19' 16''
8 63  Narváez, Jhonnatan 25 3h 19' 16''
23 65  Rivera, Brandon 26 3h 19' 16''
3  Team DSM 9h 57' 48'' 47 3
11 56  Welsford, Sam 27 3h 19' 16''
17 51  Lund, Tobias 20 3h 19' 16''
19 52  Brenner, Marco 20 3h 19' 16''
4  Astana Qazaqstan Team 9h 57' 48'' 51 4
5 31  Syritsa, Gleb 22 3h 19' 16''
13 33  Tejada, Harold 25 3h 19' 16''
33 36  Zeits, Andrey 36 3h 19' 16''
5  Team Corratec 9h 57' 48'' 61 5
10 101  Viviani, Attilio 26 3h 19' 16''
24 106  Tivani, Nicolas 27 3h 19' 16''
27 103  Konychev, Alexander 24 3h 19' 16''
6  Israel - Premier Tech 9h 57' 48'' 69 6
3 72  Nizzolo, Giacomo 33 3h 19' 16''
16 76  Zabel, Rick 29 3h 19' 16''
50 71  Frigo, Marco 22 3h 19' 16''
7  Team TotalEnergies 9h 57' 48'' 79 7
7 126  Sagan, Peter 32 3h 19' 16''
32 122  Cras, Steff 26 3h 19' 16''
40 124  Jousseaume, Alan 24 3h 19' 16''
8  Movistar Team 9h 57' 48'' 81 8
12 41  Gaviria, Fernando 28 3h 19' 16''
25 46  Torres, Albert 32 3h 19' 16''
44 45  Rubio, Einer 24 3h 19' 16''
9  Green Project - Bardiani - C.. 9h 57' 48'' 83 9
9 96  Zanoncello, Enrico 25 3h 19' 16''
18 91  Bonillo, Iker 19 3h 19' 16''
56 94  Santaromita, Alessandro 23 3h 19' 16''
10  EOLO - Kometa Cycling Team 9h 57' 48'' 110 10
15 81  Bais, Davide 24 3h 19' 16''
20 83  Fetter, Erik 22 3h 19' 16''
75 82  Bevilacqua, Simone 25 3h 19' 16''
11  Trek - Segafredo 9h 57' 48'' 114 11
14 21  Aberasturi, Jon 33 3h 19' 16''
49 25  Tolhoek, Antwan 28 3h 19' 16''
51 26  Vacek, Mathias 20 3h 19' 16''
12  Team Medellín - EPM 9h 57' 48'' 114 12
37 213  Sevilla, Óscar 46 3h 19' 16''
38 216  Sánchez, Brayan 28 3h 19' 16''
39 215  López, Miguel Ángel 28 3h 19' 16''
13  Soudal - Quick-Step 9h 57' 48'' 123 13
2 5  Mørkøv, Michael 37 3h 19' 16''
58 3  Jakobsen, Fabio 26 3h 19' 16''
63 4  Lampaert, Yves 31 3h 19' 16''
14  SEP San Juan 9h 57' 48'' 125 14
35 172  Paredes, César 30 3h 19' 16''
36 171  Dotti, Juan Pablo 38 3h 19' 16''
54 176  Kalejmann, Mateo 18 3h 19' 16''
15  Gremios x Deporte - Cutral Co 9h 57' 48'' 149 15
34 193  Navarrete, Maximiliano 31 3h 19' 16''
41 191  Rosas, Laureano 32 3h 19' 16''
74 192  Ibarra, Emiliano 41 3h 19' 16''
16  Team Banco Guayaquil 9h 57' 48'' 150 16
45 222  Haro, Wilson 25 3h 19' 16''
46 225  Pita, Cristian 27 3h 19' 16''
59 224  Gutiérrez, Carlos 27 3h 19' 16''
17  Agrupación Virgen de Fatima .. 9h 58' 42'' 204 17
47 206  Gil, Alexander 30 3h 19' 16''
67 203  Buchanan, Franco 30 3h 19' 16''
90 204  Dominguez, Mauricio 21 3h 20' 10''
18  AP Hotels & Resorts - Ta.. 9h 59' 12'' 178 18
31 116  Salgueiro, Carlos 23 3h 19' 16''
55 112  Trueba, Álvaro 30 3h 19' 16''
92 111  Fernández, Delio 36 3h 20' 40''
19  EC Municipalidad de Pocito 9h 59' 39'' 256 19
60 161  Ramos, Rubén 30 3h 19' 16''
91 166  Escuela, Ricardo 39 3h 19' 16''
105 163  Melivilo, Juan 33 3h 21' 07''
20  Italy 10h 00' 08'' 289 20
80 143  Pinazzi, Mattia 21 3h 19' 16''
85 146  Moro, Manlio 20 3h 19' 39''
124 142  Lamon, Francesco 28 3h 21' 13''
21  Chile 10h 01' 10'' 254 21
48 242  Rojas, Vicente 20 3h 19' 16''
94 245  Quintana, Hector 20 3h 20' 47''
112 243  Cabrera, Nicolás 25 3h 21' 07''
22  Argentina 10h 01' 15'' 239 22
21 131  Richeze, Maximiliano 39 3h 19' 16''
99 135  Dundic, Lucas 20 3h 20' 52''
119 134  López, Franco 34 3h 21' 07''
23  Chimbas Te Quiero 10h 01' 15'' 257 23
43 182  Messineo, Leandro 43 3h 19' 16''
100 183  Richeze, Mauro 37 3h 20' 52''
114 181  Contreras, Emiliano 28 3h 21' 07''
24  Municipalidad de Rawson 10h 01' 30'' 283 24
65 151  Díaz, Rodrigo 21 3h 19' 16''
102 156  Gordillo, Pedro 38 3h 21' 07''
116 152  Videla, Daniel 21 3h 21' 07''
25  Uruguay 10h 01' 30'' 294 25
77 251  Fagundez, Antonio 24 3h 19' 16''
107 254  Soares, Nahuel 26 3h 21' 07''
110 252  Méndez, Fernando 34 3h 21' 07''
26  Panamá es Cultura y Valores 10h 03' 07'' 330 26
98 231  Archibold, Franklin 25 3h 20' 47''
109 233  Strah, Alex 26 3h 21' 07''
123 236  Jurado, Cristofer 27 3h 21' 13''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 11  Bennett, Sam 32  Bora - Hansgrohe 3h 19' 06''
2 5  Mørkøv, Michael 37  Soudal - Quick-Step 3h 19' 10'' + 00' 04''
3 72  Nizzolo, Giacomo 33  Israel - Premier Tech 3h 19' 12'' + 00' 06''
4 16  Poppel, Danny van 29  Bora - Hansgrohe 3h 19' 16'' + 00' 10''
5 31  Syritsa, Gleb 22  Astana Qazaqstan Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
6 66  Viviani, Elia 33  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
7 126  Sagan, Peter 32  Team TotalEnergies 3h 19' 16'' + 00' 10''
8 63  Narváez, Jhonnatan 25  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
9 96  Zanoncello, Enrico 25  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
10 101  Viviani, Attilio 26  Team Corratec 3h 19' 16'' + 00' 10''
11 56  Welsford, Sam 27  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
12 41  Gaviria, Fernando 28  Movistar Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
13 33  Tejada, Harold 25  Astana Qazaqstan Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
14 21  Aberasturi, Jon 33  Trek - Segafredo 3h 19' 16'' + 00' 10''
15 81  Bais, Davide 24  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
16 76  Zabel, Rick 29  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 10''
17 51  Lund, Tobias 20  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
18 91  Bonillo, Iker 19  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
19 52  Brenner, Marco 20  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
20 83  Fetter, Erik 22  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
21 131  Richeze, Maximiliano 39  Argentina 3h 19' 16'' + 00' 10''
22 54  Märkl, Niklas 23  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
23 65  Rivera, Brandon 26  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
24 106  Tivani, Nicolas 27  Team Corratec 3h 19' 16'' + 00' 10''
25 46  Torres, Albert 32  Movistar Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
26 62  Ganna, Filippo 26  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
27 103  Konychev, Alexander 24  Team Corratec 3h 19' 16'' + 00' 10''
28 61  Bernal, Egan 26  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
29 64  Martínez, Daniel 26  Ineos Grenadiers 3h 19' 16'' + 00' 10''
30 12  Higuita, Sergio 25  Bora - Hansgrohe 3h 19' 16'' + 00' 10''
31 116  Salgueiro, Carlos 23  AP Hotels & Resorts .. 3h 19' 16'' + 00' 10''
32 122  Cras, Steff 26  Team TotalEnergies 3h 19' 16'' + 00' 10''
33 36  Zeits, Andrey 36  Astana Qazaqstan Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
34 193  Navarrete, Maximiliano 31  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
35 172  Paredes, César 30  SEP San Juan 3h 19' 16'' + 00' 10''
36 171  Dotti, Juan Pablo 38  SEP San Juan 3h 19' 16'' + 00' 10''
37 213  Sevilla, Óscar 46  Team Medellín - EPM 3h 19' 16'' + 00' 10''
38 216  Sánchez, Brayan 28  Team Medellín - EPM 3h 19' 16'' + 00' 10''
39 215  López, Miguel Ángel 28  Team Medellín - EPM 3h 19' 16'' + 00' 10''
40 124  Jousseaume, Alan 24  Team TotalEnergies 3h 19' 16'' + 00' 10''
41 191  Rosas, Laureano 32  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
42 15  Mullen, Ryan 28  Bora - Hansgrohe 3h 19' 16'' + 00' 10''
43 182  Messineo, Leandro 43  Chimbas Te Quiero 3h 19' 16'' + 00' 10''
44 45  Rubio, Einer 24  Movistar Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
45 222  Haro, Wilson 25  Team Banco Guayaquil 3h 19' 16'' + 00' 10''
46 225  Pita, Cristian 27  Team Banco Guayaquil 3h 19' 16'' + 00' 10''
47 206  Gil, Alexander 30  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
48 242  Rojas, Vicente 20  Chile 3h 19' 16'' + 00' 10''
49 25  Tolhoek, Antwan 28  Trek - Segafredo 3h 19' 16'' + 00' 10''
50 71  Frigo, Marco 22  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 10''
51 26  Vacek, Mathias 20  Trek - Segafredo 3h 19' 16'' + 00' 10''
52 176  Kalejmann, Mateo 18  SEP San Juan 3h 19' 16'' + 00' 10''
53 112  Trueba, Álvaro 30  AP Hotels & Resorts .. 3h 19' 16'' + 00' 10''
54 94  Santaromita, Alessandro 23  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
55 92  Magli, Filippo 23  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
56 3  Jakobsen, Fabio 26  Soudal - Quick-Step 3h 19' 16'' + 00' 10''
57 224  Gutiérrez, Carlos 27  Team Banco Guayaquil 3h 19' 16'' + 00' 10''
58 161  Ramos, Rubén 30  EC Municipalidad de Pocito 3h 19' 16'' + 00' 10''
59 211  Duarte, Fabio 36  Team Medellín - EPM 3h 19' 16'' + 00' 10''
60 4  Lampaert, Yves 31  Soudal - Quick-Step 3h 19' 16'' + 00' 10''
61 125  Oss, Daniel 36  Team TotalEnergies 3h 19' 16'' + 00' 10''
62 151  Díaz, Rodrigo 21  Municipalidad de Rawson 3h 19' 16'' + 00' 10''
63 203  Buchanan, Franco 30  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
64 74  Riccitello, Matthew 20  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 10''
65 212  Jamaica, Javier 26  Team Medellín - EPM 3h 19' 16'' + 00' 10''
66 73  Reynders, Jens 24  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 10''
67 32  Natarov, Yuriy 26  Astana Qazaqstan Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
68 43  Lazkano, Oier 23  Movistar Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
69 75  Williams, Stephen 26  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 10''
70 192  Ibarra, Emiliano 41  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
71 82  Bevilacqua, Simone 25  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
72 53  Hvideberg, Jonas 23  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
73 251  Fagundez, Antonio 24  Uruguay 3h 19' 16'' + 00' 10''
74 55  Vermaerke, Kevin 22  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 10''
75 84  Lonardi, Giovanni 26  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
76 143  Pinazzi, Mattia 21  Italy 3h 19' 16'' + 00' 10''
77 1  Evenepoel, Remco 22  Soudal - Quick-Step 3h 19' 16'' + 00' 10''
78 93  Petrucci, Mattia 22  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 10''
79 102  Gandin, Stefano 26  Team Corratec 3h 19' 16'' + 00' 10''
80 42  González, Abner 22  Movistar Team 3h 19' 16'' + 00' 10''
81 166  Escuela, Ricardo 39  EC Municipalidad de Pocito 3h 19' 16'' + 00' 10''
82 24  Simmons, Quinn 21  Trek - Segafredo 3h 19' 36'' + 00' 30''
83 44  Rangel, Vinicius 21  Movistar Team 3h 19' 36'' + 00' 30''
84 35  López, Martín 22  Astana Qazaqstan Team 3h 19' 36'' + 00' 30''
85 22  Cataldo, Dario 37  Trek - Segafredo 3h 19' 36'' + 00' 30''
86 146  Moro, Manlio 20  Italy 3h 19' 39'' + 00' 33''
87 121  Bodnar, Maciej 37  Team TotalEnergies 3h 19' 42'' + 00' 36''
88 14  Lipowitz, Florian 22  Bora - Hansgrohe 3h 19' 42'' + 00' 36''
89 13  Koch, Jonas 29  Bora - Hansgrohe 3h 19' 42'' + 00' 36''
90 196  Traico, Maximiliano 30  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 20' 10'' + 01' 04''
91 204  Dominguez, Mauricio 21  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 20' 10'' + 01' 04''
92 111  Fernández, Delio 36  AP Hotels & Resorts .. 3h 20' 40'' + 01' 34''
93 205  Martínez, Wladimir 25  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 20' 47'' + 01' 41''
94 245  Quintana, Hector 20  Chile 3h 20' 47'' + 01' 41''
95 226  Montoya, Cristhian 33  Team Banco Guayaquil 3h 20' 47'' + 01' 41''
96 223  Quinteros, Alexis 25  Team Banco Guayaquil 3h 20' 47'' + 01' 41''
97 231  Archibold, Franklin 25  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 20' 47'' + 01' 41''
98 135  Dundic, Lucas 20  Argentina 3h 20' 52'' + 01' 46''
99 183  Richeze, Mauro 37  Chimbas Te Quiero 3h 20' 52'' + 01' 46''
100 34  Gidich, Yevgeniy 26  Astana Qazaqstan Team 3h 20' 52'' + 01' 46''
101 95  Tarozzi, Manuele 24  Green Project - Bardiani.. 3h 21' 05'' + 01' 59''
102 201  Tivani, Gerardo 31  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 21' 07'' + 02' 01''
103 156  Gordillo, Pedro 38  Municipalidad de Rawson 3h 21' 07'' + 02' 01''
104 114  Simão, Rúben 22  AP Hotels & Resorts .. 3h 21' 07'' + 02' 01''
105 174  Snihur, Maximiliano 29  SEP San Juan 3h 21' 07'' + 02' 01''
106 163  Melivilo, Juan 33  EC Municipalidad de Pocito 3h 21' 07'' + 02' 01''
107 195  Paez, Mauricio 35  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 21' 07'' + 02' 01''
108 254  Soares, Nahuel 26  Uruguay 3h 21' 07'' + 02' 01''
109 221  Rosero, Nixon 20  Team Banco Guayaquil 3h 21' 07'' + 02' 01''
110 233  Strah, Alex 26  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 21' 07'' + 02' 01''
111 252  Méndez, Fernando 34  Uruguay 3h 21' 07'' + 02' 01''
112 214  Ocampo, Victor 23  Team Medellín - EPM 3h 21' 07'' + 02' 01''
113 243  Cabrera, Nicolás 25  Chile 3h 21' 07'' + 02' 01''
114 175  Ruiz, Hugo 26  SEP San Juan 3h 21' 07'' + 02' 01''
115 181  Contreras, Emiliano 28  Chimbas Te Quiero 3h 21' 07'' + 02' 01''
116 85  Raccani, Simone 21  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 21' 07'' + 02' 01''
117 152  Videla, Daniel 21  Municipalidad de Rawson 3h 21' 07'' + 02' 01''
118 246  Lira, Manuel 24  Chile 3h 21' 07'' + 02' 01''
119 113  Fernandes, Venceslau 26  AP Hotels & Resorts .. 3h 21' 07'' + 02' 01''
120 134  López, Franco 34  Argentina 3h 21' 07'' + 02' 01''
121 241  Rodríguez, José 28  Chile 3h 21' 13'' + 02' 07''
122 2  Hirt, Jan 32  Soudal - Quick-Step 3h 21' 13'' + 02' 07''
123 236  Jurado, Cristofer 27  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 21' 13'' + 02' 07''
124 142  Lamon, Francesco 28  Italy 3h 21' 13'' + 02' 07''
125 6  Serry, Pieter 34  Soudal - Quick-Step 3h 21' 17'' + 02' 11''
126 232  Espinosa, Bolivar 26  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 22' 28'' + 03' 22''
127 202  Juárez, Daniel 34  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 22' 49'' + 03' 43''
128 235  Ruiz, Bredio 21  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 22' 51'' + 03' 45''
129 244  Kotsakis, Francisco 24  Chile 3h 22' 51'' + 03' 45''
130 136  Rodriguez, Jean 20  Argentina 3h 22' 51'' + 03' 45''
131 253  Asconegui, Roderick 32  Uruguay 3h 22' 51'' + 03' 45''
132 153  Castro, Kevin 23  Municipalidad de Rawson 3h 22' 51'' + 03' 45''
133 165  López, Federico 28  EC Municipalidad de Pocito 3h 22' 51'' + 03' 45''
134 234  Gómez, Yelco 33  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 22' 51'' + 03' 45''
135 133  Mendez, Marcos 24  Argentina 3h 22' 51'' + 03' 45''
136 186  Durán, Alejandro 31  Chimbas Te Quiero 3h 22' 51'' + 03' 45''
137 105  Quarterman, Charles 24  Team Corratec 3h 22' 51'' + 03' 45''
138 194  Quilci, Alejandro 35  Gremios x Deporte - Cutr.. 3h 22' 51'' + 03' 45''
139 155  Aguirre, Sergio 46  Municipalidad de Rawson 3h 22' 51'' + 03' 45''
140 104  Stojnić, Veljko 23  Team Corratec 3h 22' 51'' + 03' 45''
141 173  Cobarrubia, Leonardo 24  SEP San Juan 3h 23' 54'' + 04' 48''
142 164  Velardez, Leonardo 28  EC Municipalidad de Pocito 3h 23' 54'' + 04' 48''
143 162  Reyes, Jose 30  EC Municipalidad de Pocito 3h 23' 57'' + 04' 51''
144 154  Mendez, Marcelo 24  Municipalidad de Rawson 3h 23' 57'' + 04' 51''
145 123  Grellier, Fabien 28  Team TotalEnergies 3h 24' 57'' + 05' 51''
146 255  Caorsi, Juan 29  Uruguay 3h 24' 57'' + 05' 51''
147 115  Lourenço, Rafael 25  AP Hotels & Resorts .. 3h 25' 01'' + 05' 55''
148 141  Boscaro, Davide 22  Italy 3h 25' 06'' + 06' 00''
149 144  Scartezzini, Michele 31  Italy 3h 25' 06'' + 06' 00''
150 145  Bertazzo, Liam 30  Italy 3h 25' 06'' + 06' 00''
151 86  Sevilla, Diego 26  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 25' 10'' + 06' 04''
152 132  Contte, Tomás 24  Argentina 3h 25' 26'' + 06' 20''
153 184  González, Pedro 39  Chimbas Te Quiero 3h 35' 05'' + 15' 59''
154 185  Álvarez, Darío 32  Chimbas Te Quiero 3h 41' 50'' + 22' 44''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 236  Jurado, Cristofer 27  Panamá es Cultura y Valo.. 6 pts
2 154  Mendez, Marcelo 24  Municipalidad de Rawson 4 pts -2 pts
3 95  Tarozzi, Manuele 24  Green Project - Bardiani.. 2 pts -4 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 173  Cobarrubia, Leonardo 24  SEP San Juan 3 pts
2 164  Velardez, Leonardo 28  EC Municipalidad de Pocito 3 pts 0 pts
3 95  Tarozzi, Manuele 24  Green Project - Bardiani.. 2 pts -1 pts
4 202  Juárez, Daniel 34  Agrupación Virgen de Fat.. 2 pts -1 pts
5 185  Álvarez, Darío 32  Chimbas Te Quiero 2 pts -1 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 51  Lund, Tobias 20  Team DSM 3h 19' 16''
2 91  Bonillo, Iker 19  Green Project - Bardiani.. 3h 19' 16'' + 00' 00''
3 52  Brenner, Marco 20  Team DSM 3h 19' 16'' + 00' 00''
4 242  Rojas, Vicente 20  Chile 3h 19' 16'' + 00' 00''
5 26  Vacek, Mathias 20  Trek - Segafredo 3h 19' 16'' + 00' 00''
6 176  Kalejmann, Mateo 18  SEP San Juan 3h 19' 16'' + 00' 00''
7 151  Díaz, Rodrigo 21  Municipalidad de Rawson 3h 19' 16'' + 00' 00''
8 74  Riccitello, Matthew 20  Israel - Premier Tech 3h 19' 16'' + 00' 00''
9 143  Pinazzi, Mattia 21  Italy 3h 19' 16'' + 00' 00''
10 24  Simmons, Quinn 21  Trek - Segafredo 3h 19' 18'' + 00' 02''
11 44  Rangel, Vinicius 21  Movistar Team 3h 19' 18'' + 00' 02''
12 146  Moro, Manlio 20  Italy 3h 19' 18'' + 00' 02''
13 204  Dominguez, Mauricio 21  Agrupación Virgen de Fat.. 3h 19' 21'' + 00' 05''
14 245  Quintana, Hector 20  Chile 3h 20' 19'' + 01' 03''
15 135  Dundic, Lucas 20  Argentina 3h 20' 19'' + 01' 03''
16 221  Rosero, Nixon 20  Team Banco Guayaquil 3h 20' 21'' + 01' 05''
17 85  Raccani, Simone 21  EOLO - Kometa Cycling Team 3h 20' 21'' + 01' 05''
18 152  Videla, Daniel 21  Municipalidad de Rawson 3h 20' 21'' + 01' 05''
19 235  Ruiz, Bredio 21  Panamá es Cultura y Valo.. 3h 22' 19'' + 03' 03''
20 136  Rodriguez, Jean 20  Argentina 3h 22' 19'' + 03' 03''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Bora - Hansgrohe 9h 57' 48''
2  Ineos Grenadiers 9h 57' 48'' + 00' 00''
3  Team DSM 9h 57' 48'' + 00' 00''
4  Astana Qazaqstan Team 9h 57' 48'' + 00' 00''
5  Team Corratec 9h 57' 48'' + 00' 00''
6  Israel - Premier Tech 9h 57' 48'' + 00' 00''
7  Team TotalEnergies 9h 57' 48'' + 00' 00''
8  Movistar Team 9h 57' 48'' + 00' 00''
9  Green Project - Bardiani - CSF - Faizanè 9h 57' 48'' + 00' 00''
10  EOLO - Kometa Cycling Team 9h 57' 48'' + 00' 00''
11  Trek - Segafredo 9h 57' 48'' + 00' 00''
12  Team Medellín - EPM 9h 57' 48'' + 00' 00''
13  Soudal - Quick-Step 9h 57' 48'' + 00' 00''
14  SEP San Juan 9h 57' 48'' + 00' 00''
15  Gremios x Deporte - Cutral Co 9h 57' 48'' + 00' 00''
16  Team Banco Guayaquil 9h 57' 48'' + 00' 00''
17  Agrupación Virgen de Fatima - San Juan Biker Motos 9h 58' 42'' + 00' 54''
18  AP Hotels & Resorts - Tavira - SC Farense 9h 59' 12'' + 01' 24''
19  EC Municipalidad de Pocito 9h 59' 39'' + 01' 51''
20  Italy 10h 00' 08'' + 02' 20''
21  Chile 10h 01' 10'' + 03' 22''
22  Argentina 10h 01' 15'' + 03' 27''
23  Chimbas Te Quiero 10h 01' 15'' + 03' 27''
24  Municipalidad de Rawson 10h 01' 30'' + 03' 42''
25  Uruguay 10h 01' 30'' + 03' 42''
26  Panamá es Cultura y Valores 10h 03' 07'' + 05' 19''


© Wijnreder Media