Zea - La Grita (125.8 km)

Route

 19 January 2021
 Profile  Mountain stage
 Start  Zea
 Finish  La Grita
 Distance  125.8 km  (78.2 mi)
 Speed  38.370 km/h  (23.842 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Campos, Roniel (TAV) 8h 28' 20''
 Campos, Roniel (TAV) 32 points
 Campos, Roniel (TAV) 10 points
 Umba, Abner (ANS) 8h 31' 22''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 1  Campos, Roniel 27  Team Atletico Venezuela 3h 16' 43'' 1 1 1 -
2 152  Alarcón, José 32  Deportivo Táchira + 00' 06'' 3 4 2 -
3 31  Sevilla, Óscar 44  Team Medellín + 00' 18'' 2 2 3 -
4 51  Osorio, Dany 32  Equipo Orgullo Paisa + 00' 22'' 5 9 5 -
5 53  Castaño, Sebastian 23  Equipo Orgullo Paisa + 00' 39'' 6 8 7 -
6 4  Medina, Manuel 44  Team Atletico Venezuela + 00' 43'' 8 17 8 -
7 41  Paredes, Anderson 25  Best PC Ecuador + 00' 45'' 7 15 - -
8 154  Meneses, Henry 26  Deportivo Táchira + 00' 49'' 9 18 - -
9 36  Vargas, Walter 28  Team Medellín + 00' 57'' 13 27 - -
10 3  Salinas, Jhonathan 30  Team Atletico Venezuela + 01' 00'' 12 29 - -
11 155  Camargo, Nelson 31  Deportivo Táchira + 01' 07'' 14 - - -
12 14  Muñoz, Daniel 24  Androni Giocattoli - Sid.. + 01' 11'' 15 - - -
13 123  Mendoza, José 26  Osorio Group City Bikes .. + 01' 14'' 16 - - -
14 43  Lopez, Harold 20  Best PC Ecuador + 01' 24'' 17 - - 2
15 241  Becerra, Eduin 35  9 Vit Osorio Gw + 01' 25'' 29 - - -
16 54  Muñoz, Edison 25  Equipo Orgullo Paisa + 01' 28'' 21 - - -
17 151  Gálviz, Carlos 32  Deportivo Táchira + 01' 28'' 18 - - -
18 243  Fuentes, Yorman 28  9 Vit Osorio Gw + 01' 28'' 4 11 - -
19 15  Umba, Abner 18  Androni Giocattoli - Sid.. + 01' 44'' 10 13 - 1
20 23  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè + 01' 49'' 42 - - -
21 194  Rico, Freddy 23  Venezuela Pais Futuro - .. + 01' 53'' 19 - - -
22 52  Gil, Alexander 28  Equipo Orgullo Paisa + 01' 53'' 26 - - -
23 193  Chacón, Franklín 22  Venezuela Pais Futuro - .. + 01' 53'' 11 7 - -
24 122  Mora, Luis 26  Osorio Group City Bikes .. + 01' 56'' 31 - - -
25 153  Nava, John 42  Deportivo Táchira + 02' 15'' 24 - - -
26 126  Rujano, Jeison 19  Osorio Group City Bikes .. + 02' 17'' 32 - - 4
27 121  Rujano, José 38  Osorio Group City Bikes .. + 02' 17'' 30 - - -
28 91  Ruiz, Juan 32  Lalo - Trujillo - Indet + 02' 17'' 22 - - -
29 34  Hernández, José 26  Team Medellín + 02' 22'' 20 30 - -
30 63  Ramirez, Yilber 19  Venezuela + 02' 24'' 80 34 - 17
31 172  Flores, Ruben 31  Tierra Tachirense Org An.. + 02' 26'' 27 - - -
32 101  Mantilla, Ferney 21  Team Saavedra + 02' 29'' 28 - - 3
33 171  Camargo, Jhonatan 32  Tierra Tachirense Org An.. + 02' 35'' 23 - - -
34 211  Roa, Kevin 23  El Andinito - Concafé - .. + 02' 40'' 25 - - -
35 212  Contreras, Darwin 19  El Andinito - Concafé - .. + 03' 31'' 38 - - 5
36 35  Sánchez, Brayan 26  Team Medellín + 03' 53'' 33 - - -
37 192  Ramírez, Yurgen 22  Venezuela Pais Futuro - .. + 03' 58'' 36 - - -
38 184  Sequera, Pedro 29  JS Cycling + 04' 00'' 35 - - -
39 191  Briceño, Jimmi 34  Venezuela Pais Futuro - .. + 04' 01'' 49 - - -
40 124  González, Rónald 39  Osorio Group City Bikes .. + 04' 02'' 34 - - -
41 253  Ruiz, Sebastian 22  Fundación Herrera Team -.. + 04' 22'' 39 - - -
42 21  Cañaveral, Johnatan 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 04' 52'' 37 - - -
43 204  Jaimes, Johan 21  Guerreros Arduvi Betel + 05' 04'' 40 - - 6
44 42  Guamá, Bayron 35  Best PC Ecuador + 05' 28'' 41 - - -
45 125  Rivas, Angel 31  Osorio Group City Bikes .. + 06' 04'' 43 - - -
46 55  Cano, Kevin 23  Equipo Orgullo Paisa + 06' 21'' 59 32 - -
47 176  Rubio, Yoandry 20  Tierra Tachirense Org An.. + 06' 21'' 73 - - 16
48 104  Coconubo, Jhon 21  Team Saavedra + 06' 23'' 44 - - 7
49 205  Quintero, Edison 19  Guerreros Arduvi Betel + 06' 38'' 46 - - 8
50 196  Gutiérrez, Pedro 31  Venezuela Pais Futuro - .. + 07' 34'' 45 - - -
51 144  Molina, Edgardo 21  Ultrabikex Especialized + 07' 54'' 54 31 - 9
52 263  Jimenez, Bryan 23  Team Gestron Evolution E.. + 08' 06'' 50 - - -
53 25  Zaccanti, Filippo 25  Bardiani - CSF - Faizanè + 08' 08'' 47 - - -
54 213  Márquez, Ramón 19  El Andinito - Concafé - .. + 09' 12'' 62 - - 11
55 186  Villegas, Jesus 23  JS Cycling + 09' 22'' 89 - - -
56 182  Abreu, Daniel 32  JS Cycling + 09' 27'' 58 - - -
57 2  Abreu, Jorge 30  Team Atletico Venezuela + 09' 42'' 48 28 - -
58 71  Espinosa, Bolivar 24  Panama + 09' 54'' 53 24 6 -
59 115  Masco, Luis 34  Club Guasa Bike Ecoplas + 10' 12'' 57 - - -
60 64  Guevara, Gregory 20  Venezuela + 10' 19'' 72 - - 15
61 181  Chacon, José 43  JS Cycling + 10' 26'' 52 - - -
62 143  Villasmil, Alexander 21  Ultrabikex Especialized + 10' 31'' 68 - - 14
63 5  Castillo, José 25  Team Atletico Venezuela + 10' 31'' 51 - - -
64 13  Restrepo, Jhonatan 26  Androni Giocattoli - Sid.. + 10' 35'' 101 - - -
65 16  Pellaud, Simon 28  Androni Giocattoli - Sid.. + 10' 47'' 76 19 - -
66 232  Ruiz, Omar 20  Fina Arroz MU Training + 10' 50'' 63 - - 12
67 66  Rojas, Máximo 37  Venezuela + 10' 56'' 67 22 4 -
68 93  Viloria, Emmanuel 19  Lalo - Trujillo - Indet + 11' 06'' 85 - - 18
69 183  Gomez, Daniel 24  JS Cycling + 11' 09'' 55 - - -
70 221  Beltran, Alexis 20  Pamplona Osuna Sanki + 11' 20'' 110 - - -
71 32  Duarte, Fabio 34  Team Medellín + 11' 20'' 56 - - -
72 185  Sanabria, César 21  JS Cycling + 11' 20'' 61 - - 10
73 254  Bobadilla, Duban 22  Fundación Herrera Team -.. + 11' 24'' 66 - - -
74 75  Castelblanco, Jorge 32  Panama + 11' 47'' 65 33 - -
75 6  Pinto, Luis 25  Team Atletico Venezuela + 11' 57'' 81 - - -
76 131  Nova, Andres 21  Agrofan Triple Tachira S.. + 12' 04'' 124 - - 31
77 262  Canaveral, Johan 31  Team Gestron Evolution E.. + 12' 09'' 71 - - -
78 24  Rivera, Kevin 22  Bardiani - CSF - Faizanè + 12' 11'' 74 - - -
79 76  Hernández, Nolberto 24  Panama + 12' 13'' 70 - - -
80 33  Suaza, Bernardo 28  Team Medellín + 12' 26'' 60 - - -
81 175  Castaño, Neubery 28  Tierra Tachirense Org An.. + 12' 26'' 69 - - -
82 201  Jeréz, Jossimar 31  Guerreros Arduvi Betel + 12' 55'' 77 35 - -
83 202  Carrero, Pablo 20  Guerreros Arduvi Betel + 12' 56'' 64 - - 13
84 72  Lorenzo, Randish 23  Panama + 13' 41'' 105 - - -
85 96  Viera, Jorge 23  Lalo - Trujillo - Indet + 14' 05'' 120 - - -
86 146  Quiroga, Yahir 28  Ultrabikex Especialized + 14' 26'' 125 - - -
87 56  Colon, Johan 25  Equipo Orgullo Paisa + 14' 29'' 75 10 - -
88 173  Nieves, Hector 27  Tierra Tachirense Org An.. + 15' 33'' 78 - - -
89 163  Sanchez, Yhoan 31  Revivir Gob DC Yokosuna .. + 15' 34'' 82 - - -
90 73  Jurado, Cristofer 25  Panama + 15' 43'' 84 25 - -
91 195  Nieves, Xavier 27  Venezuela Pais Futuro - .. + 15' 43'' 97 20 - -
92 12  Malucelli, Matteo 27  Androni Giocattoli - Sid.. + 15' 43'' 92 5 - -
93 215  Alvarado, Jorge 24  El Andinito - Concafé - .. + 15' 43'' 99 16 - -
94 214  Arevalo, Anderson 22  El Andinito - Concafé - .. + 15' 43'' 100 - - -
95 11  Tagliani, Filippo 25  Androni Giocattoli - Sid.. + 15' 43'' 83 - - -
96 251  Talero, Cristihan 30  Fundación Herrera Team -.. + 15' 43'' 86 3 - -
97 156  Torres, Carlos 28  Deportivo Táchira + 16' 51'' 79 - - -
98 233  Revete, Brayhan 20  Fina Arroz MU Training + 17' 39'' 104 - - 23
99 261  Rios, Cristian 27  Team Gestron Evolution E.. + 17' 55'' 87 - - -
100 92  Blanco, Julio 22  Lalo - Trujillo - Indet + 17' 59'' 90 - - -
101 256  Ruiz, Dylan 19  Fundación Herrera Team -.. + 17' 59'' 95 - - -
102 265  Germoso, Rudy 31  Team Gestron Evolution E.. + 18' 01'' 118 14 - -
103 133  Zambrano, Alixon 20  Agrofan Triple Tachira S.. + 18' 04'' 88 - - 19
104 223  Nino, Carlos 20  Pamplona Osuna Sanki + 18' 06'' 117 - - -
105 203  Jerez, Pedro 24  Guerreros Arduvi Betel + 18' 10'' 93 36 - -
106 252  Cuellar, José 27  Fundación Herrera Team -.. + 18' 18'' 111 - - -
107 222  Ayala, Breyner 22  Pamplona Osuna Sanki + 18' 20'' 128 - - 32
108 62  Diaz, José 20  Venezuela + 18' 20'' 94 - - 20
109 61  Garcia, Luis 21  Venezuela + 18' 20'' 130 - - 34
110 135  Ibarra, Ruben 18  Agrofan Triple Tachira S.. + 18' 34'' 114 - - 26
111 74  Strah, Alex 24  Panama + 18' 34'' 108 - - -
112 224  Torres, Fredy 29  Pamplona Osuna Sanki + 18' 41'' 96 - - 21
113 255  Clavijo, Brayan 19  Fundación Herrera Team -.. + 19' 02'' 98 - - 22
114 44  Rodríguez, Miguel 23  Best PC Ecuador + 19' 08'' 91 - - -
115 264  Ramos, Alberto 28  Team Gestron Evolution E.. + 19' 24'' 107 - - -
116 22  Dalla Valle, Nicolas 23  Bardiani - CSF - Faizanè + 19' 25'' 106 12 - -
117 26  Lonardi, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè + 19' 25'' 102 26 - -
118 106  Millan, Nelzon 20  Team Saavedra + 19' 32'' 115 - - 27
119 162  Herrera, Julio 41  Revivir Gob DC Yokosuna .. + 20' 16'' 116 - - -
120 94  Linares, William 20  Lalo - Trujillo - Indet + 20' 22'' 129 - - 33
121 65  Carrero, Albert 18  Venezuela + 20' 33'' 123 - - 30
122 242  Yaguaro, Isaac 27  9 Vit Osorio Gw + 22' 09'' 103 21 - -
123 105  Parra, Maykel 19  Team Saavedra + 22' 20'' 109 - - 24
124 145  Sierra, Yaxon 21  Ultrabikex Especialized + 26' 27'' 121 - - 28
125 95  Saez, Enderson 22  Lalo - Trujillo - Indet + 26' 27'' 127 23 - -
126 45  Novoa, Sebastian 28  Best PC Ecuador + 26' 27'' 119 6 - -
127 102  Saavedra, Juan 22  Team Saavedra + 27' 07'' 112 - - -
128 132  García, Charle 23  Agrofan Triple Tachira S.. + 28' 10'' 126 - - -
129 103  Saavedra, Raul 19  Team Saavedra + 28' 48'' 113 - - 25
130 161  Diaz, Rodolfo 20  Revivir Gob DC Yokosuna .. + 29' 28'' 122 - - 29
131 113  Caballero, Ramon 51  Club Guasa Bike Ecoplas + 30' 49'' 132 - - -
132 134  Higuera, Jean 20  Agrofan Triple Tachira S.. + 31' 16'' 133 - - 35
133 116  Nova, Jose 35  Club Guasa Bike Ecoplas + 31' 18'' 131 - - -
OTL 111  Vivas, Elber 21  Club Guasa Bike Ecoplas
OTL 141  Munoz, Sergio S 19  Ultrabikex Especialized
OTL 165  Ibarra, Laurent 23  Revivir Gob DC Yokosuna ..
DNF 112  Roa, Rommy 20  Club Guasa Bike Ecoplas
DNF 114  Galvis, William 32  Club Guasa Bike Ecoplas
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Team Atletico Venezuela 9h 51' 52'' 17
1 1  Campos, Roniel 27 3h 16' 43''
6 4  Medina, Manuel 44 3h 17' 26''
10 3  Salinas, Jhonathan 30 3h 17' 43''
2  Deportivo Táchira 9h 52' 11'' 21
2 152  Alarcón, José 32 3h 16' 49''
8 154  Meneses, Henry 26 3h 17' 32''
11 155  Camargo, Nelson 31 3h 17' 50''
3  Equipo Orgullo Paisa 9h 52' 38'' 25
4 51  Osorio, Dany 32 3h 17' 05''
5 53  Castaño, Sebastian 23 3h 17' 22''
16 54  Muñoz, Edison 25 3h 18' 11''
4  Team Medellín 9h 53' 46'' 41
3 31  Sevilla, Óscar 44 3h 17' 01''
9 36  Vargas, Walter 28 3h 17' 40''
29 34  Hernández, José 26 3h 19' 05''
5  Osorio Group City Bikes Quit 9h 55' 36'' 63
13 123  Mendoza, José 26 3h 17' 57''
24 122  Mora, Luis 26 3h 18' 39''
26 126  Rujano, Jeison 19 3h 19' 00''
6  Best PC Ecuador 9h 57' 46'' 65
7 41  Paredes, Anderson 25 3h 17' 28''
14 43  Lopez, Harold 20 3h 18' 07''
44 42  Guamá, Bayron 35 3h 22' 11''
7  Venezuela Pais Futuro - Fina.. 9h 57' 53'' 81
21 194  Rico, Freddy 23 3h 18' 36''
23 193  Chacón, Franklín 22 3h 18' 36''
37 192  Ramírez, Yurgen 22 3h 20' 41''
8  Tierra Tachirense Org Andino.. 10h 01' 31'' 111
31 172  Flores, Ruben 31 3h 19' 09''
33 171  Camargo, Jhonatan 32 3h 19' 18''
47 176  Rubio, Yoandry 20 3h 23' 04''
9  Androni Giocattoli - Sidermec 10h 03' 39'' 95
12 14  Muñoz, Daniel 24 3h 17' 54''
19 15  Umba, Abner 18 3h 18' 27''
64 13  Restrepo, Jhonatan 26 3h 27' 18''
10  Bardiani - CSF - Faizanè 10h 04' 58'' 115
20 23  Monaco, Alessandro 22 3h 18' 32''
42 21  Cañaveral, Johnatan 24 3h 21' 35''
53 25  Zaccanti, Filippo 25 3h 24' 51''
11  El Andinito - Concafé - Lote.. 10h 05' 32'' 123
34 211  Roa, Kevin 23 3h 19' 23''
35 212  Contreras, Darwin 19 3h 20' 14''
54 213  Márquez, Ramón 19 3h 25' 55''
12  JS Cycling 10h 12' 58'' 149
38 184  Sequera, Pedro 29 3h 20' 43''
55 186  Villegas, Jesus 23 3h 26' 05''
56 182  Abreu, Daniel 32 3h 26' 10''
13  Venezuela 10h 13' 48'' 157
30 63  Ramirez, Yilber 19 3h 19' 07''
60 64  Guevara, Gregory 20 3h 27' 02''
67 66  Rojas, Máximo 37 3h 27' 39''
14  Guerreros Arduvi Betel 10h 14' 46'' 174
43 204  Jaimes, Johan 21 3h 21' 47''
49 205  Quintero, Edison 19 3h 23' 21''
82 201  Jeréz, Jossimar 31 3h 29' 38''
15  9 Vit Osorio Gw 10h 15' 11'' 155
15 241  Becerra, Eduin 35 3h 18' 08''
18 243  Fuentes, Yorman 28 3h 18' 11''
122 242  Yaguaro, Isaac 27 3h 38' 52''
16  Lalo - Trujillo - Indet 10h 17' 37'' 181
28 91  Ruiz, Juan 32 3h 19' 00''
68 93  Viloria, Emmanuel 19 3h 27' 49''
85 96  Viera, Jorge 23 3h 30' 48''
17  Team Saavedra 10h 18' 33'' 198
32 101  Mantilla, Ferney 21 3h 19' 12''
48 104  Coconubo, Jhon 21 3h 23' 06''
118 106  Millan, Nelzon 20 3h 36' 15''
18  Fundación Herrera Team - HYF 10h 21' 38'' 210
41 253  Ruiz, Sebastian 22 3h 21' 05''
73 254  Bobadilla, Duban 22 3h 28' 07''
96 251  Talero, Cristihan 30 3h 32' 26''
19  Ultrabikex Especialized 10h 23' 00'' 199
51 144  Molina, Edgardo 21 3h 24' 37''
62 143  Villasmil, Alexander 21 3h 27' 14''
86 146  Quiroga, Yahir 28 3h 31' 09''
20  Panama 10h 24' 03'' 211
58 71  Espinosa, Bolivar 24 3h 26' 37''
74 75  Castelblanco, Jorge 32 3h 28' 30''
79 76  Hernández, Nolberto 24 3h 28' 56''
21  Team Gestron Evolution Estan.. 10h 28' 19'' 228
52 263  Jimenez, Bryan 23 3h 24' 49''
77 262  Canaveral, Johan 31 3h 28' 52''
99 261  Rios, Cristian 27 3h 34' 38''
22  Pamplona Osuna Sanki 10h 37' 55'' 281
70 221  Beltran, Alexis 20 3h 28' 03''
104 223  Nino, Carlos 20 3h 34' 49''
107 222  Ayala, Breyner 22 3h 35' 03''
23  Agrofan Triple Tachira Semin.. 10h 38' 51'' 289
76 131  Nova, Andres 21 3h 28' 47''
103 133  Zambrano, Alixon 20 3h 34' 47''
110 135  Ibarra, Ruben 18 3h 35' 17''
24  Revivir Gob DC Yokosuna Gour.. 10h 55' 27'' 338
89 163  Sanchez, Yhoan 31 3h 32' 17''
119 162  Herrera, Julio 41 3h 36' 59''
130 161  Diaz, Rodolfo 20 3h 46' 11''
25  Club Guasa Bike Ecoplas 11h 02' 28'' 323
59 115  Masco, Luis 34 3h 26' 55''
131 113  Caballero, Ramon 51 3h 47' 32''
133 116  Nova, Jose 35 3h 48' 01''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 1  Campos, Roniel 27  Team Atletico Venezuela 8h 28' 20'' -
2 31  Sevilla, Óscar 44  Team Medellín 8h 28' 47'' + 00' 27'' -
3 152  Alarcón, José 32  Deportivo Táchira 8h 30' 21'' + 02' 01'' + 3
4 243  Fuentes, Yorman 28  9 Vit Osorio Gw 8h 30' 37'' + 02' 17'' - 1
5 51  Osorio, Dany 32  Equipo Orgullo Paisa 8h 30' 57'' + 02' 37'' + 7
6 53  Castaño, Sebastian 23  Equipo Orgullo Paisa 8h 31' 03'' + 02' 43'' + 1
7 41  Paredes, Anderson 25  Best PC Ecuador 8h 31' 13'' + 02' 53'' + 1
8 4  Medina, Manuel 44  Team Atletico Venezuela 8h 31' 18'' + 02' 58'' + 2
9 154  Meneses, Henry 26  Deportivo Táchira 8h 31' 21'' + 03' 01'' -
10 15  Umba, Abner 18  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 31' 22'' + 03' 02'' - 5
11 193  Chacón, Franklín 22  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 31' 28'' + 03' 08'' - 7
12 3  Salinas, Jhonathan 30  Team Atletico Venezuela 8h 31' 41'' + 03' 21'' + 2
13 36  Vargas, Walter 28  Team Medellín 8h 31' 42'' + 03' 22'' + 12
14 155  Camargo, Nelson 31  Deportivo Táchira 8h 31' 48'' + 03' 28'' + 3
15 14  Muñoz, Daniel 24  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 31' 52'' + 03' 32'' + 3
16 123  Mendoza, José 26  Osorio Group City Bikes .. 8h 31' 55'' + 03' 35'' + 3
17 43  Lopez, Harold 20  Best PC Ecuador 8h 32' 09'' + 03' 49'' + 6
18 151  Gálviz, Carlos 32  Deportivo Táchira 8h 32' 13'' + 03' 53'' + 6
19 194  Rico, Freddy 23  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 32' 47'' + 04' 27'' + 7
20 34  Hernández, José 26  Team Medellín 8h 33' 03'' + 04' 43'' - 4
21 54  Muñoz, Edison 25  Equipo Orgullo Paisa 8h 33' 14'' + 04' 54'' + 24
22 91  Ruiz, Juan 32  Lalo - Trujillo - Indet 8h 33' 15'' + 04' 55'' + 5
23 171  Camargo, Jhonatan 32  Tierra Tachirense Org An.. 8h 33' 16'' + 04' 56'' - 8
24 153  Nava, John 42  Deportivo Táchira 8h 33' 17'' + 04' 57'' + 6
25 211  Roa, Kevin 23  El Andinito - Concafé - .. 8h 33' 23'' + 05' 03'' - 4
26 52  Gil, Alexander 28  Equipo Orgullo Paisa 8h 33' 29'' + 05' 09'' + 15
27 172  Flores, Ruben 31  Tierra Tachirense Org An.. 8h 33' 31'' + 05' 11'' + 4
28 101  Mantilla, Ferney 21  Team Saavedra 8h 33' 41'' + 05' 21'' + 4
29 241  Becerra, Eduin 35  9 Vit Osorio Gw 8h 33' 44'' + 05' 24'' + 24
30 121  Rujano, José 38  Osorio Group City Bikes .. 8h 33' 49'' + 05' 29'' + 5
31 122  Mora, Luis 26  Osorio Group City Bikes .. 8h 33' 49'' + 05' 29'' + 19
32 126  Rujano, Jeison 19  Osorio Group City Bikes .. 8h 33' 58'' + 05' 38'' + 11
33 35  Sánchez, Brayan 26  Team Medellín 8h 34' 28'' + 06' 08'' - 22
34 124  González, Rónald 39  Osorio Group City Bikes .. 8h 34' 40'' + 06' 20'' - 21
35 184  Sequera, Pedro 29  JS Cycling 8h 35' 02'' + 06' 42'' - 6
36 192  Ramírez, Yurgen 22  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 35' 10'' + 06' 50'' - 3
37 21  Cañaveral, Johnatan 24  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 35' 37'' + 07' 17'' - 15
38 212  Contreras, Darwin 19  El Andinito - Concafé - .. 8h 35' 49'' + 07' 29'' + 14
39 253  Ruiz, Sebastian 22  Fundación Herrera Team -.. 8h 36' 08'' + 07' 48'' + 8
40 204  Jaimes, Johan 21  Guerreros Arduvi Betel 8h 36' 36'' + 08' 16'' - 2
41 42  Guamá, Bayron 35  Best PC Ecuador 8h 37' 00'' + 08' 40'' - 5
42 23  Monaco, Alessandro 22  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 37' 15'' + 08' 55'' + 44
43 125  Rivas, Angel 31  Osorio Group City Bikes .. 8h 37' 50'' + 09' 30'' + 5
44 104  Coconubo, Jhon 21  Team Saavedra 8h 38' 02'' + 09' 42'' - 2
45 196  Gutiérrez, Pedro 31  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 38' 36'' + 10' 16'' - 17
46 205  Quintero, Edison 19  Guerreros Arduvi Betel 8h 39' 04'' + 10' 44'' + 8
47 25  Zaccanti, Filippo 25  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 39' 54'' + 11' 34'' - 1
48 2  Abreu, Jorge 30  Team Atletico Venezuela 8h 40' 25'' + 12' 05'' - 28
49 191  Briceño, Jimmi 34  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 40' 44'' + 12' 24'' + 45
50 263  Jimenez, Bryan 23  Team Gestron Evolution E.. 8h 41' 55'' + 13' 35'' + 13
51 5  Castillo, José 25  Team Atletico Venezuela 8h 42' 03'' + 13' 43'' - 11
52 181  Chacon, José 43  JS Cycling 8h 42' 07'' + 13' 47'' - 8
53 71  Espinosa, Bolivar 24  Panama 8h 42' 10'' + 13' 50'' - 2
54 144  Molina, Edgardo 21  Ultrabikex Especialized 8h 42' 24'' + 14' 04'' + 17
55 183  Gomez, Daniel 24  JS Cycling 8h 42' 41'' + 14' 21'' - 18
56 32  Duarte, Fabio 34  Team Medellín 8h 42' 52'' + 14' 32'' - 17
57 115  Masco, Luis 34  Club Guasa Bike Ecoplas 8h 43' 05'' + 14' 45'' -
58 182  Abreu, Daniel 32  JS Cycling 8h 43' 08'' + 14' 48'' + 3
59 55  Cano, Kevin 23  Equipo Orgullo Paisa 8h 43' 34'' + 15' 14'' + 36
60 33  Suaza, Bernardo 28  Team Medellín 8h 43' 56'' + 15' 36'' - 26
61 185  Sanabria, César 21  JS Cycling 8h 43' 56'' + 15' 36'' - 6
62 213  Márquez, Ramón 19  El Andinito - Concafé - .. 8h 44' 00'' + 15' 40'' + 14
63 232  Ruiz, Omar 20  Fina Arroz MU Training 8h 44' 31'' + 16' 11'' - 3
64 202  Carrero, Pablo 20  Guerreros Arduvi Betel 8h 44' 42'' + 16' 22'' - 15
65 75  Castelblanco, Jorge 32  Panama 8h 44' 58'' + 16' 38'' - 7
66 254  Bobadilla, Duban 22  Fundación Herrera Team -.. 8h 45' 21'' + 17' 01'' - 1
67 66  Rojas, Máximo 37  Venezuela 8h 45' 31'' + 17' 11'' + 7
68 143  Villasmil, Alexander 21  Ultrabikex Especialized 8h 45' 36'' + 17' 16'' + 15
69 175  Castaño, Neubery 28  Tierra Tachirense Org An.. 8h 46' 32'' + 18' 12'' - 1
70 76  Hernández, Nolberto 24  Panama 8h 46' 32'' + 18' 12'' -
71 262  Canaveral, Johan 31  Team Gestron Evolution E.. 8h 46' 42'' + 18' 22'' + 1
72 64  Guevara, Gregory 20  Venezuela 8h 46' 46'' + 18' 26'' + 20
73 176  Rubio, Yoandry 20  Tierra Tachirense Org An.. 8h 47' 07'' + 18' 47'' + 34
74 24  Rivera, Kevin 22  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 47' 37'' + 19' 17'' + 13
75 56  Colon, Johan 25  Equipo Orgullo Paisa 8h 47' 49'' + 19' 29'' - 16
76 16  Pellaud, Simon 28  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 48' 17'' + 19' 57'' + 20
77 201  Jeréz, Jossimar 31  Guerreros Arduvi Betel 8h 48' 28'' + 20' 08'' + 12
78 173  Nieves, Hector 27  Tierra Tachirense Org An.. 8h 49' 32'' + 21' 12'' - 11
79 156  Torres, Carlos 28  Deportivo Táchira 8h 49' 44'' + 21' 24'' - 23
80 63  Ramirez, Yilber 19  Venezuela 8h 49' 59'' + 21' 39'' + 34
81 6  Pinto, Luis 25  Team Atletico Venezuela 8h 50' 02'' + 21' 42'' + 18
82 163  Sanchez, Yhoan 31  Revivir Gob DC Yokosuna .. 8h 50' 10'' + 21' 50'' - 9
83 11  Tagliani, Filippo 25  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 50' 38'' + 22' 18'' - 5
84 73  Jurado, Cristofer 25  Panama 8h 50' 41'' + 22' 21'' - 3
85 93  Viloria, Emmanuel 19  Lalo - Trujillo - Indet 8h 51' 12'' + 22' 52'' + 21
86 251  Talero, Cristihan 30  Fundación Herrera Team -.. 8h 51' 33'' + 23' 13'' + 4
87 261  Rios, Cristian 27  Team Gestron Evolution E.. 8h 51' 44'' + 23' 24'' - 25
88 133  Zambrano, Alixon 20  Agrofan Triple Tachira S.. 8h 52' 15'' + 23' 55'' - 19
89 186  Villegas, Jesus 23  JS Cycling 8h 52' 36'' + 24' 16'' + 20
90 92  Blanco, Julio 22  Lalo - Trujillo - Indet 8h 52' 54'' + 24' 34'' - 13
91 44  Rodríguez, Miguel 23  Best PC Ecuador 8h 52' 57'' + 24' 37'' - 27
92 12  Malucelli, Matteo 27  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 53' 15'' + 24' 55'' + 5
93 203  Jerez, Pedro 24  Guerreros Arduvi Betel 8h 53' 20'' + 25' 00'' - 9
94 62  Diaz, José 20  Venezuela 8h 53' 22'' + 25' 02'' - 12
95 256  Ruiz, Dylan 19  Fundación Herrera Team -.. 8h 53' 29'' + 25' 09'' - 7
96 224  Torres, Fredy 29  Pamplona Osuna Sanki 8h 53' 36'' + 25' 16'' - 17
97 195  Nieves, Xavier 27  Venezuela Pais Futuro - .. 8h 53' 48'' + 25' 28'' + 1
98 255  Clavijo, Brayan 19  Fundación Herrera Team -.. 8h 53' 59'' + 25' 39'' - 18
99 215  Alvarado, Jorge 24  El Andinito - Concafé - .. 8h 54' 03'' + 25' 43'' + 1
100 214  Arevalo, Anderson 22  El Andinito - Concafé - .. 8h 54' 03'' + 25' 43'' + 1
101 13  Restrepo, Jhonatan 26  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 54' 34'' + 26' 14'' + 9
102 26  Lonardi, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 55' 25'' + 27' 05'' - 11
103 242  Yaguaro, Isaac 27  9 Vit Osorio Gw 8h 56' 07'' + 27' 47'' - 37
104 233  Revete, Brayhan 20  Fina Arroz MU Training 8h 56' 43'' + 28' 23'' -
105 72  Lorenzo, Randish 23  Panama 8h 57' 41'' + 29' 21'' + 6
106 22  Dalla Valle, Nicolas 23  Bardiani - CSF - Faizanè 8h 57' 48'' + 29' 28'' - 4
107 264  Ramos, Alberto 28  Team Gestron Evolution E.. 8h 58' 00'' + 29' 40'' - 4
108 74  Strah, Alex 24  Panama 8h 58' 07'' + 29' 47'' - 3
109 105  Parra, Maykel 19  Team Saavedra 8h 58' 47'' + 30' 27'' - 16
110 221  Beltran, Alexis 20  Pamplona Osuna Sanki 8h 59' 34'' + 31' 14'' + 6
111 252  Cuellar, José 27  Fundación Herrera Team -.. 9h 00' 31'' + 32' 11'' - 3
112 102  Saavedra, Juan 22  Team Saavedra 9h 02' 30'' + 34' 10'' - 27
113 103  Saavedra, Raul 19  Team Saavedra 9h 03' 28'' + 35' 08'' - 38
114 135  Ibarra, Ruben 18  Agrofan Triple Tachira S.. 9h 05' 21'' + 37' 01'' - 1
115 106  Millan, Nelzon 20  Team Saavedra 9h 05' 59'' + 37' 39'' - 3
116 162  Herrera, Julio 41  Revivir Gob DC Yokosuna .. 9h 08' 40'' + 40' 20'' + 1
117 223  Nino, Carlos 20  Pamplona Osuna Sanki 9h 10' 56'' + 42' 36'' + 1
118 265  Germoso, Rudy 31  Team Gestron Evolution E.. 9h 11' 50'' + 43' 30'' + 2
119 45  Novoa, Sebastian 28  Best PC Ecuador 9h 14' 10'' + 45' 50'' - 4
120 96  Viera, Jorge 23  Lalo - Trujillo - Indet 9h 18' 43'' + 50' 23'' + 5
121 145  Sierra, Yaxon 21  Ultrabikex Especialized 9h 19' 46'' + 51' 26'' - 2
122 161  Diaz, Rodolfo 20  Revivir Gob DC Yokosuna .. 9h 24' 06'' + 55' 46'' - 1
123 65  Carrero, Albert 18  Venezuela 9h 24' 25'' + 56' 05'' -
124 131  Nova, Andres 21  Agrofan Triple Tachira S.. 9h 25' 11'' + 56' 51'' + 6
125 146  Quiroga, Yahir 28  Ultrabikex Especialized 9h 25' 44'' + 57' 24'' + 2
126 132  García, Charle 23  Agrofan Triple Tachira S.. 9h 29' 03'' + 1h 00' 43'' - 4
127 95  Saez, Enderson 22  Lalo - Trujillo - Indet 9h 30' 22'' + 1h 02' 02'' - 3
128 222  Ayala, Breyner 22  Pamplona Osuna Sanki 9h 31' 27'' + 1h 03' 07'' + 1
129 94  Linares, William 20  Lalo - Trujillo - Indet 9h 34' 50'' + 1h 06' 30'' + 2
130 61  Garcia, Luis 21  Venezuela 9h 36' 39'' + 1h 08' 19'' + 2
131 116  Nova, Jose 35  Club Guasa Bike Ecoplas 9h 50' 55'' + 1h 22' 35'' + 2
132 113  Caballero, Ramon 51  Club Guasa Bike Ecoplas 10h 05' 07'' + 1h 36' 47'' + 2
133 134  Higuera, Jean 20  Agrofan Triple Tachira S.. 10h 07' 46'' + 1h 39' 26'' + 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Campos, Roniel 27  Team Atletico Venezuela 32 pts + 1
2 31  Sevilla, Óscar 44  Team Medellín 28 pts -4 pts - 1
3 251  Talero, Cristihan 30  Fundación Herrera Team -.. 20 pts -12 pts -
4 152  Alarcón, José 32  Deportivo Táchira 17 pts -15 pts + 11
5 12  Malucelli, Matteo 27  Androni Giocattoli - Sid.. 16 pts -16 pts - 1
6 45  Novoa, Sebastian 28  Best PC Ecuador 14 pts -18 pts + 23
7 193  Chacón, Franklín 22  Venezuela Pais Futuro - .. 13 pts -19 pts - 2
8 53  Castaño, Sebastian 23  Equipo Orgullo Paisa 13 pts -19 pts + 10
9 51  Osorio, Dany 32  Equipo Orgullo Paisa 12 pts -20 pts + 8
10 56  Colon, Johan 25  Equipo Orgullo Paisa 12 pts -20 pts - 4
11 243  Fuentes, Yorman 28  9 Vit Osorio Gw 10 pts -22 pts - 4
12 22  Dalla Valle, Nicolas 23  Bardiani - CSF - Faizanè 10 pts -22 pts - 4
13 15  Umba, Abner 18  Androni Giocattoli - Sid.. 9 pts -23 pts - 4
14 265  Germoso, Rudy 31  Team Gestron Evolution E.. 8 pts -24 pts - 4
15 41  Paredes, Anderson 25  Best PC Ecuador 8 pts -24 pts + 6
16 215  Alvarado, Jorge 24  El Andinito - Concafé - .. 7 pts -25 pts - 5
17 4  Medina, Manuel 44  Team Atletico Venezuela 6 pts -26 pts
18 154  Meneses, Henry 26  Deportivo Táchira 6 pts -26 pts + 5
19 16  Pellaud, Simon 28  Androni Giocattoli - Sid.. 6 pts -26 pts - 7
20 195  Nieves, Xavier 27  Venezuela Pais Futuro - .. 6 pts -26 pts - 7
21 242  Yaguaro, Isaac 27  9 Vit Osorio Gw 5 pts -27 pts - 7
22 66  Rojas, Máximo 37  Venezuela 5 pts -27 pts
23 95  Saez, Enderson 22  Lalo - Trujillo - Indet 5 pts -27 pts - 7
24 71  Espinosa, Bolivar 24  Panama 4 pts -28 pts
25 73  Jurado, Cristofer 25  Panama 4 pts -28 pts - 6
26 26  Lonardi, Giovanni 24  Bardiani - CSF - Faizanè 4 pts -28 pts - 6
27 36  Vargas, Walter 28  Team Medellín 3 pts -29 pts
28 2  Abreu, Jorge 30  Team Atletico Venezuela 3 pts -29 pts - 6
29 3  Salinas, Jhonathan 30  Team Atletico Venezuela 2 pts -30 pts
30 34  Hernández, José 26  Team Medellín 2 pts -30 pts - 6
31 144  Molina, Edgardo 21  Ultrabikex Especialized 2 pts -30 pts - 5
32 55  Cano, Kevin 23  Equipo Orgullo Paisa 2 pts -30 pts - 5
33 75  Castelblanco, Jorge 32  Panama 2 pts -30 pts - 8
34 63  Ramirez, Yilber 19  Venezuela 2 pts -30 pts - 6
35 201  Jeréz, Jossimar 31  Guerreros Arduvi Betel 1 pts -31 pts - 4
36 203  Jerez, Pedro 24  Guerreros Arduvi Betel 1 pts -31 pts - 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 1  Campos, Roniel 27  Team Atletico Venezuela 10 pts
2 152  Alarcón, José 32  Deportivo Táchira 7 pts -3 pts
3 31  Sevilla, Óscar 44  Team Medellín 5 pts -5 pts
4 66  Rojas, Máximo 37  Venezuela 4 pts -6 pts
5 51  Osorio, Dany 32  Equipo Orgullo Paisa 3 pts -7 pts
6 71  Espinosa, Bolivar 24  Panama 2 pts -8 pts
7 53  Castaño, Sebastian 23  Equipo Orgullo Paisa 1 pts -9 pts
8 4  Medina, Manuel 44  Team Atletico Venezuela 1 pts -9 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 15  Umba, Abner 18  Androni Giocattoli - Sid.. 8h 31' 22'' -
2 43  Lopez, Harold 20  Best PC Ecuador 8h 32' 09'' + 00' 47'' -
3 101  Mantilla, Ferney 21  Team Saavedra 8h 33' 41'' + 02' 19'' -
4 126  Rujano, Jeison 19  Osorio Group City Bikes .. 8h 33' 58'' + 02' 36'' + 2
5 212  Contreras, Darwin 19  El Andinito - Concafé - .. 8h 35' 49'' + 04' 27'' + 3
6 204  Jaimes, Johan 21  Guerreros Arduvi Betel 8h 36' 36'' + 05' 14'' - 2
7 104  Coconubo, Jhon 21  Team Saavedra 8h 38' 02'' + 06' 40'' - 2
8 205  Quintero, Edison 19  Guerreros Arduvi Betel 8h 39' 04'' + 07' 42'' + 1
9 144  Molina, Edgardo 21  Ultrabikex Especialized 8h 42' 24'' + 11' 02'' + 4
10 185  Sanabria, César 21  JS Cycling 8h 43' 56'' + 12' 34'' -
11 213  Márquez, Ramón 19  El Andinito - Concafé - .. 8h 44' 00'' + 12' 38'' + 4
12 232  Ruiz, Omar 20  Fina Arroz MU Training 8h 44' 31'' + 13' 09'' - 1
13 202  Carrero, Pablo 20  Guerreros Arduvi Betel 8h 44' 42'' + 13' 20'' - 6
14 143  Villasmil, Alexander 21  Ultrabikex Especialized 8h 45' 36'' + 14' 14'' + 5
15 64  Guevara, Gregory 20  Venezuela 8h 46' 46'' + 15' 24'' + 5
16 176  Rubio, Yoandry 20  Tierra Tachirense Org An.. 8h 47' 07'' + 15' 45'' + 8
17 63  Ramirez, Yilber 19  Venezuela 8h 49' 59'' + 18' 37'' + 10
18 93  Viloria, Emmanuel 19  Lalo - Trujillo - Indet 8h 51' 12'' + 19' 50'' + 5
19 133  Zambrano, Alixon 20  Agrofan Triple Tachira S.. 8h 52' 15'' + 20' 53'' - 7
20 62  Diaz, José 20  Venezuela 8h 53' 22'' + 22' 00'' - 2
21 224  Torres, Fredy 29  Pamplona Osuna Sanki 8h 53' 36'' + 22' 14'' - 5
22 255  Clavijo, Brayan 19  Fundación Herrera Team -.. 8h 53' 59'' + 22' 37'' - 5
23 233  Revete, Brayhan 20  Fina Arroz MU Training 8h 56' 43'' + 25' 21'' - 1
24 105  Parra, Maykel 19  Team Saavedra 8h 58' 47'' + 27' 25'' - 3
25 103  Saavedra, Raul 19  Team Saavedra 9h 03' 28'' + 32' 06'' - 11
26 135  Ibarra, Ruben 18  Agrofan Triple Tachira S.. 9h 05' 21'' + 33' 59'' -
27 106  Millan, Nelzon 20  Team Saavedra 9h 05' 59'' + 34' 37'' - 2
28 145  Sierra, Yaxon 21  Ultrabikex Especialized 9h 19' 46'' + 48' 24'' -
29 161  Diaz, Rodolfo 20  Revivir Gob DC Yokosuna .. 9h 24' 06'' + 52' 44'' -
30 65  Carrero, Albert 18  Venezuela 9h 24' 25'' + 53' 03'' -
31 131  Nova, Andres 21  Agrofan Triple Tachira S.. 9h 25' 11'' + 53' 49'' + 3
32 222  Ayala, Breyner 22  Pamplona Osuna Sanki 9h 31' 27'' + 1h 00' 05'' + 1
33 94  Linares, William 20  Lalo - Trujillo - Indet 9h 34' 50'' + 1h 03' 28'' + 2
34 61  Garcia, Luis 21  Venezuela 9h 36' 39'' + 1h 05' 17'' + 2
35 134  Higuera, Jean 20  Agrofan Triple Tachira S.. 10h 07' 46'' + 1h 36' 24'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media