Andorra - Calatayud (186.2 km)

Route

 17 May 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Andorra
 Finish  Calatayud
 Distance  186.2 km  (115.7 mi)
 Speed  36.632 km/h  (22.762 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Jules, Justin (WVA) 5h 04' 49''
 Jules, Justin (WVA) 25 points
 Gutiérrez, Jo.. (GUE) 3 points
 Puppio, Antonio (KMT) 5h 04' 59''
 Movistar Team 15h 14' 57''

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 142  Jules, Justin 32  Wallonie-Bruxelles 5h 04' 59'' 1 1 - -
2 31  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie + 00' 00'' 2 2 - -
3 3  Prades, Edu 31  Movistar Team + 00' 00'' 3 3 - -
4 107  Puppio, Antonio 20  Kometa Cycling Team + 00' 00'' 4 4 - 1
5 154  Shalunov, Evgeny 27  Gazprom-RusVelo + 00' 00'' 5 5 - -
6 54  Gómez, Bryan 24  Manzana Postobón Team + 00' 00'' 6 6 - -
7 113  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 7 7 - -
8 63  Chernetski, Sergei 29  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 00'' 8 8 - -
9 75  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH + 00' 00'' 9 9 - -
10 164  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto + 00' 00'' 10 10 - -
11 1  Sepúlveda, Eduardo 27  Movistar Team + 00' 00'' 11 11 - -
12 43  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira + 00' 00'' 12 12 - -
13 37  Taaramäe, Rein 32  Total Direct Energie + 00' 00'' 13 13 - -
14 117  Rolland, Pierre 32  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 00'' 14 14 - -
15 71  Rubio, Diego 27  Burgos-BH + 00' 00'' 15 15 - -
16 2  Arcas, Jorge 26  Movistar Team + 00' 00'' 16 - - -
17 145  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 17 - - -
18 147  Wirtgen, Tom 23  Wallonie-Bruxelles + 00' 00'' 18 - - -
19 6  Soler, Marc 25  Movistar Team + 00' 00'' 19 - - -
20 141  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles + 00' 08'' 20 - - -
21 61  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 26 - - -
22 73  López, Dani 25  Burgos-BH + 00' 41'' 27 - - -
23 156  Porsev, Alexander 33  Gazprom-RusVelo + 00' 41'' 28 - - -
24 14  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 29 - - -
25 46  Martingil, César 24  Sporting-Tavira + 00' 41'' 30 - - -
26 55  Chía, Luis 22  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 31 - - 3
27 115  Manzin, Lorrenzo 24  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 32 - - -
28 191  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista + 00' 41'' 33 - - -
29 163  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto + 00' 41'' 34 - - -
30 74  Peñalver, Manuel 20  Burgos-BH + 00' 41'' 35 - - 4
31 45  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira + 00' 41'' 36 - - -
32 23  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 41'' 37 - - -
33 122  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi + 00' 41'' 23 - - 2
34 53  Osorio, Juan 24  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 38 - - -
35 174  Silva, Rafael 28  Efapel + 00' 41'' 39 - - -
36 146  Paaschens, Mathijs 23  Wallonie-Bruxelles + 00' 41'' 40 - - -
37 123  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi + 00' 41'' 41 - - -
38 65  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 42 - - -
39 64  Lastra, Jonathan 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 43 - - -
40 136  Godoy, Yonder 26  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 41'' 44 - - -
41 77  Bol, Jetse 29  Burgos-BH + 00' 41'' 45 - - -
42 95  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 46 - - -
43 143  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles + 00' 41'' 47 - - 5
44 56  Reyes, Aldemar 24  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 48 - - -
45 162  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto + 00' 41'' 49 - - -
46 144  Peyskens, Dimitri 27  Wallonie-Bruxelles + 00' 41'' 21 - - -
47 124  Cuadrado, Unai 21  Equipo Euskadi + 00' 41'' 50 - - 6
48 121  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi + 00' 41'' 51 - - -
49 197  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista + 00' 41'' 52 - - -
50 157  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo + 00' 41'' 53 - - -
51 131  Milán, Diego 33  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 41'' 54 - - -
52 125  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi + 00' 41'' 55 - - -
53 21  Barceló, Fernando 23  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 41'' 56 - - -
54 167  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto + 00' 41'' 57 - - -
55 161  Cesar xxx, Gustavo 39  W52-FC Porto + 00' 41'' 58 - - -
56 112  De Backer, Bert 35  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 59 - - -
57 137  Álvarez, Miguel 31  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 41'' 60 - - -
58 165  Reis, Rafael 26  W52-FC Porto + 00' 41'' 61 - - -
59 51  Mendoza, Omar 29  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 62 - - -
60 72  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH + 00' 41'' 24 - - -
61 7  Valls, Rafael 31  Movistar Team + 00' 41'' 63 - - -
62 41  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira + 00' 41'' 64 - - -
63 176  Silva, Bruno 31  Efapel + 00' 41'' 65 - - -
64 182  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 41'' 66 - - -
65 11  De Rossi, Lucas 23  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 67 - - -
66 16  Rochas, Rémy 22  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 68 - - -
67 194  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista + 00' 41'' 69 - - -
68 153  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo + 00' 41'' 70 - - -
69 47  Mendes, José 34  Sporting-Tavira + 00' 41'' 71 - - -
70 97  Spreafico, Matteo 26  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 72 - - -
71 173  Casimiro, Henrique 33  Efapel + 00' 41'' 73 - - -
72 193  Rodrigues, David 27  Rádio Popular-Boavista + 00' 41'' 74 - - -
73 42  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira + 00' 41'' 75 - - -
74 36  Ourselin, Paul 25  Total Direct Energie + 00' 41'' 76 - - -
75 134  Reyes, Noel 24  Inteja Imca-Ridea DCT + 00' 41'' 77 - - -
76 151  Nych, Artem 24  Gazprom-RusVelo + 00' 41'' 78 - - -
77 62  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 79 - - -
78 66  Rodríguez, Cristian 24  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 80 - - -
79 15  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 81 - - -
80 116  Mottier, Justin 25  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 82 - - -
81 171  Angulo, Antonio 27  Efapel + 00' 41'' 83 - - -
82 192  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista + 00' 41'' 84 - - -
83 177  Ferrari, Fabricio 33  Efapel + 00' 41'' 85 - - -
84 52  Restrepo, Jhonatan 24  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 86 - - -
85 102  Cantón, Isaac 22  Kometa Cycling Team + 00' 41'' 87 - - -
86 57  Jaramillo, Daniel 28  Manzana Postobón Team + 00' 41'' 88 - - -
87 76  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH + 00' 41'' 89 - - -
88 96  Bisolti, Alessandro 34  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 90 - - -
89 44  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira + 00' 41'' 91 - - -
90 24  González, Mário 26  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 41'' 92 - - -
91 111  Bagot, Yoann 31  Vital Concept-B&B Hô.. + 00' 41'' 93 - - -
92 106  Sevilla, Diego 23  Kometa Cycling Team + 00' 41'' 94 - - -
93 105  Camacho, Juan 23  Kometa Cycling Team + 00' 41'' 95 - - -
94 67  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA + 00' 41'' 96 - - -
95 101  López, Juan 21  Kometa Cycling Team + 00' 41'' 97 - - 7
96 126  Juaristi, Txomin 23  Equipo Euskadi + 00' 41'' 22 - 2 -
97 94  Frapporti, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 98 - - -
98 104  Oldani, Stefano 21  Kometa Cycling Team + 00' 41'' 99 - - 8
99 32  Gène, Yohann 37  Total Direct Energie + 00' 41'' 100 - - -
100 181  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00' 41'' 25 - 1 -
101 22  Samitier, Sergio 23  Euskadi Basque Country-M.. + 00' 41'' 101 - - -
102 17  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 102 - - -
103 166  Silva, Joaquim 27  W52-FC Porto + 00' 41'' 103 - - -
104 155  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo + 00' 41'' 104 - - 9
105 12  Fernández, Delio 33  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 105 - - -
106 91  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 00' 41'' 106 - - -
107 13  Guérin, Alexis 26  Delko-Marseille Provence + 00' 41'' 107 - - -
108 33  Hivert, Jonathan 34  Total Direct Energie + 00' 41'' 108 - - -
109 195  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista + 01' 02'' 109 - - 10
110 152  Kobernyak, Evgeny 24  Gazprom-RusVelo + 01' 07'' 110 - - -
111 92  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. + 01' 53'' 111 - - -
112 114  Lammertink, Steven 25  Vital Concept-B&B Hô.. + 02' 12'' 112 - - -
113 127  López, Diego 21  Equipo Euskadi + 03' 20'' 113 - - 11
114 196  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista + 03' 35'' 114 - - -
115 25  Rodriguez, Sergio 27  Euskadi Basque Country-M.. + 03' 51'' 115 - - -
116 187  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 12' 00'' 117 - - -
117 4  Castrillo, Jaime 23  Movistar Team + 12' 00'' 118 - - -
118 35  Nauleau, Bryan 31  Total Direct Energie + 12' 00'' 119 - - -
119 93  Cardona, Julián 22  Androni Giocattoli-Sider.. + 12' 00'' 120 - - 12
120 185  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 12' 00'' 121 - - -
121 186  Ugarte, Mikel 36  Guerciotti-Kiwi Atlantico + 12' 00'' 122 - 3 -
122 132  Nuñez, Adrián 27  Inteja Imca-Ridea DCT + 12' 00'' 123 - - -
123 175  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel + 12' 00'' 124 - - -
124 133  Guzmán, William 27  Inteja Imca-Ridea DCT + 12' 00'' 116 - - -
125 34  Journiaux, Axel 23  Total Direct Energie + 12' 00'' 125 - - -
126 172  Paulinho, Sérgio 39  Efapel + 12' 00'' 126 - - -
127 26  Udondo, Gotzon 25  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 00'' 127 - - -
128 27  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. + 12' 00'' 128 - - -
129 135  Juarez, Juan 35  Inteja Imca-Ridea DCT + 27' 08'' 129 - - -
DNF 183  Rubio, Jesús 27  Guerciotti-Kiwi Atlantico
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Movistar Team 15h 14' 57'' 30 1
3 3  Prades, Edu 31 5h 04' 59''
11 1  Sepúlveda, Eduardo 27 5h 04' 59''
16 2  Arcas, Jorge 26 5h 04' 59''
2  Wallonie-Bruxelles 15h 14' 57'' 36 2
1 142  Jules, Justin 32 5h 04' 59''
17 145  Molly, Kenny 22 5h 04' 59''
18 147  Wirtgen, Tom 23 5h 04' 59''
3  Burgos-BH 15h 15' 38'' 46 3
9 75  Ezquerra, Jesús 28 5h 04' 59''
15 71  Rubio, Diego 27 5h 04' 59''
22 73  López, Dani 25 5h 05' 40''
4  Vital Concept-B&B Hôtels 15h 15' 38'' 48 4
7 113  Garel, Adrien 23 5h 04' 59''
14 117  Rolland, Pierre 32 5h 04' 59''
27 115  Manzin, Lorrenzo 24 5h 05' 40''
5  Total Direct Energie 15h 15' 38'' 89 5
2 31  Boudat, Thomas 25 5h 04' 59''
13 37  Taaramäe, Rein 32 5h 04' 59''
74 36  Ourselin, Paul 25 5h 05' 40''
6  Manzana Postobón Team 15h 16' 19'' 66 6
6 54  Gómez, Bryan 24 5h 04' 59''
26 55  Chía, Luis 22 5h 05' 40''
34 53  Osorio, Juan 24 5h 05' 40''
7  Caja Rural-Seguros RGA 15h 16' 19'' 67 7
8 63  Chernetski, Sergei 29 5h 04' 59''
21 61  Aberasturi, Jon 30 5h 05' 40''
38 65  Serrano, Gonzalo 24 5h 05' 40''
8  Sporting-Tavira 15h 16' 19'' 68 8
12 43  Grigorev, Aleksandr 27 5h 04' 59''
25 46  Martingil, César 24 5h 05' 40''
31 45  Marque, Alejandro 37 5h 05' 40''
9  Gazprom-RusVelo 15h 16' 19'' 78 9
5 154  Shalunov, Evgeny 27 5h 04' 59''
23 156  Porsev, Alexander 33 5h 05' 40''
50 157  Vorobyev, Anton 28 5h 05' 40''
10  W52-FC Porto 15h 16' 19'' 84 10
10 164  Pinto, Edgar 33 5h 04' 59''
29 163  Mestre, Daniel 33 5h 05' 40''
45 162  Mestre, Ricardo 35 5h 05' 40''
11  Kometa Cycling Team 15h 16' 19'' 181 11
4 107  Puppio, Antonio 20 5h 04' 59''
85 102  Cantón, Isaac 22 5h 05' 40''
92 106  Sevilla, Diego 23 5h 05' 40''
12  Equipo Euskadi 15h 17' 00'' 117 12
33 122  Aranburu, Jokin 22 5h 05' 40''
37 123  Soto, Antonio 24 5h 05' 40''
47 124  Cuadrado, Unai 21 5h 05' 40''
13  Rádio Popular-Boavista 15h 17' 00'' 144 13
28 191  Mendonça, Luís 33 5h 05' 40''
49 197  Nunes, Hugo 22 5h 05' 40''
67 194  Gómez, Antonio 23 5h 05' 40''
14  Inteja Imca-Ridea DCT 15h 17' 00'' 148 14
40 136  Godoy, Yonder 26 5h 05' 40''
51 131  Milán, Diego 33 5h 05' 40''
57 137  Álvarez, Miguel 31 5h 05' 40''
15  Delko-Marseille Provence 15h 17' 00'' 155 15
24 14  Jones, Brenton 27 5h 05' 40''
65 11  De Rossi, Lucas 23 5h 05' 40''
66 16  Rochas, Rémy 22 5h 05' 40''
16  Efapel 15h 17' 00'' 169 16
35 174  Silva, Rafael 28 5h 05' 40''
63 176  Silva, Bruno 31 5h 05' 40''
71 173  Casimiro, Henrique 33 5h 05' 40''
17  Euskadi Basque Country-Murias 15h 17' 00'' 175 17
32 23  Sanz, Enrique 29 5h 05' 40''
53 21  Barceló, Fernando 23 5h 05' 40''
90 24  González, Mário 26 5h 05' 40''
18  Androni Giocattoli-Sidermec 15h 17' 00'' 200 18
42 95  Pelucchi, Matteo 30 5h 05' 40''
70 97  Spreafico, Matteo 26 5h 05' 40''
88 96  Bisolti, Alessandro 34 5h 05' 40''
19  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15h 28' 19'' 280 19
64 182  Miltiadis, Andreas 22 5h 05' 40''
100 181  Gutiérrez, José Manuel 31 5h 05' 40''
116 187  Nuñez, Jose 37 5h 16' 59''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 142  Jules, Justin 32  Wallonie-Bruxelles 5h 04' 49''
2 31  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 5h 04' 53'' + 00' 04''
3 3  Prades, Edu 31  Movistar Team 5h 04' 55'' + 00' 06''
4 107  Puppio, Antonio 20  Kometa Cycling Team 5h 04' 59'' + 00' 10''
5 154  Shalunov, Evgeny 27  Gazprom-RusVelo 5h 04' 59'' + 00' 10''
6 54  Gómez, Bryan 24  Manzana Postobón Team 5h 04' 59'' + 00' 10''
7 113  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 04' 59'' + 00' 10''
8 63  Chernetski, Sergei 29  Caja Rural-Seguros RGA 5h 04' 59'' + 00' 10''
9 75  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH 5h 04' 59'' + 00' 10''
10 164  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 5h 04' 59'' + 00' 10''
11 1  Sepúlveda, Eduardo 27  Movistar Team 5h 04' 59'' + 00' 10''
12 43  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira 5h 04' 59'' + 00' 10''
13 37  Taaramäe, Rein 32  Total Direct Energie 5h 04' 59'' + 00' 10''
14 117  Rolland, Pierre 32  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 04' 59'' + 00' 10''
15 71  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 5h 04' 59'' + 00' 10''
16 2  Arcas, Jorge 26  Movistar Team 5h 04' 59'' + 00' 10''
17 145  Molly, Kenny 22  Wallonie-Bruxelles 5h 04' 59'' + 00' 10''
18 147  Wirtgen, Tom 23  Wallonie-Bruxelles 5h 04' 59'' + 00' 10''
19 6  Soler, Marc 25  Movistar Team 5h 04' 59'' + 00' 10''
20 141  Spengler, Lukas 24  Wallonie-Bruxelles 5h 05' 07'' + 00' 18''
21 144  Peyskens, Dimitri 27  Wallonie-Bruxelles 5h 05' 37'' + 00' 48''
22 126  Juaristi, Txomin 23  Equipo Euskadi 5h 05' 37'' + 00' 48''
23 122  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 5h 05' 38'' + 00' 49''
24 72  Madrazo, Ángel 30  Burgos-BH 5h 05' 39'' + 00' 50''
25 181  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 5h 05' 39'' + 00' 50''
26 61  Aberasturi, Jon 30  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
27 73  López, Dani 25  Burgos-BH 5h 05' 40'' + 00' 51''
28 156  Porsev, Alexander 33  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 51''
29 14  Jones, Brenton 27  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
30 46  Martingil, César 24  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
31 55  Chía, Luis 22  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
32 115  Manzin, Lorrenzo 24  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
33 191  Mendonça, Luís 33  Rádio Popular-Boavista 5h 05' 40'' + 00' 51''
34 163  Mestre, Daniel 33  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
35 74  Peñalver, Manuel 20  Burgos-BH 5h 05' 40'' + 00' 51''
36 45  Marque, Alejandro 37  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
37 23  Sanz, Enrique 29  Euskadi Basque Country-M.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
38 53  Osorio, Juan 24  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
39 174  Silva, Rafael 28  Efapel 5h 05' 40'' + 00' 51''
40 146  Paaschens, Mathijs 23  Wallonie-Bruxelles 5h 05' 40'' + 00' 51''
41 123  Soto, Antonio 24  Equipo Euskadi 5h 05' 40'' + 00' 51''
42 65  Serrano, Gonzalo 24  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
43 64  Lastra, Jonathan 25  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
44 136  Godoy, Yonder 26  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 05' 40'' + 00' 51''
45 77  Bol, Jetse 29  Burgos-BH 5h 05' 40'' + 00' 51''
46 95  Pelucchi, Matteo 30  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
47 143  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles 5h 05' 40'' + 00' 51''
48 56  Reyes, Aldemar 24  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
49 162  Mestre, Ricardo 35  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
50 124  Cuadrado, Unai 21  Equipo Euskadi 5h 05' 40'' + 00' 51''
51 121  Martín, Gotzon 23  Equipo Euskadi 5h 05' 40'' + 00' 51''
52 197  Nunes, Hugo 22  Rádio Popular-Boavista 5h 05' 40'' + 00' 51''
53 157  Vorobyev, Anton 28  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 51''
54 131  Milán, Diego 33  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 05' 40'' + 00' 51''
55 125  Zhigunov, Dzmitry 22  Equipo Euskadi 5h 05' 40'' + 00' 51''
56 21  Barceló, Fernando 23  Euskadi Basque Country-M.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
57 167  Caldeira, Samuel 33  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
58 161  Cesar xxx, Gustavo 39  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
59 112  De Backer, Bert 35  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
60 137  Álvarez, Miguel 31  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 05' 40'' + 00' 51''
61 165  Reis, Rafael 26  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
62 51  Mendoza, Omar 29  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
63 7  Valls, Rafael 31  Movistar Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
64 41  Figueiredo, Federico 27  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
65 176  Silva, Bruno 31  Efapel 5h 05' 40'' + 00' 51''
66 182  Miltiadis, Andreas 22  Guerciotti-Kiwi Atlantico 5h 05' 40'' + 00' 51''
67 11  De Rossi, Lucas 23  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
68 16  Rochas, Rémy 22  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
69 194  Gómez, Antonio 23  Rádio Popular-Boavista 5h 05' 40'' + 00' 51''
70 153  Kuriyanov, Stepan 22  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 51''
71 47  Mendes, José 34  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
72 97  Spreafico, Matteo 26  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
73 173  Casimiro, Henrique 33  Efapel 5h 05' 40'' + 00' 51''
74 193  Rodrigues, David 27  Rádio Popular-Boavista 5h 05' 40'' + 00' 51''
75 42  Trueba, Álvaro 26  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
76 36  Ourselin, Paul 25  Total Direct Energie 5h 05' 40'' + 00' 51''
77 134  Reyes, Noel 24  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 05' 40'' + 00' 51''
78 151  Nych, Artem 24  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 51''
79 62  Amézqueta, Julen 25  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
80 66  Rodríguez, Cristian 24  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
81 15  Moreno, Javier 34  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
82 116  Mottier, Justin 25  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
83 171  Angulo, Antonio 27  Efapel 5h 05' 40'' + 00' 51''
84 192  Guerrero, Pablo 27  Rádio Popular-Boavista 5h 05' 40'' + 00' 51''
85 177  Ferrari, Fabricio 33  Efapel 5h 05' 40'' + 00' 51''
86 52  Restrepo, Jhonatan 24  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
87 102  Cantón, Isaac 22  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
88 57  Jaramillo, Daniel 28  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
89 76  Cabedo, Óscar 24  Burgos-BH 5h 05' 40'' + 00' 51''
90 96  Bisolti, Alessandro 34  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
91 44  Nocentini, Rinaldo 41  Sporting-Tavira 5h 05' 40'' + 00' 51''
92 24  González, Mário 26  Euskadi Basque Country-M.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
93 111  Bagot, Yoann 31  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
94 106  Sevilla, Diego 23  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
95 105  Camacho, Juan 23  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
96 67  Malucelli, Matteo 25  Caja Rural-Seguros RGA 5h 05' 40'' + 00' 51''
97 101  López, Juan 21  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
98 94  Frapporti, Mattia 24  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
99 104  Oldani, Stefano 21  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 51''
100 32  Gène, Yohann 37  Total Direct Energie 5h 05' 40'' + 00' 51''
101 22  Samitier, Sergio 23  Euskadi Basque Country-M.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
102 17  Schmidt, Fabien 30  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
103 166  Silva, Joaquim 27  W52-FC Porto 5h 05' 40'' + 00' 51''
104 155  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 51''
105 12  Fernández, Delio 33  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
106 91  Benfatto, Marco 31  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 05' 40'' + 00' 51''
107 13  Guérin, Alexis 26  Delko-Marseille Provence 5h 05' 40'' + 00' 51''
108 33  Hivert, Jonathan 34  Total Direct Energie 5h 05' 40'' + 00' 51''
109 195  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 5h 06' 01'' + 01' 12''
110 152  Kobernyak, Evgeny 24  Gazprom-RusVelo 5h 06' 06'' + 01' 17''
111 92  Busato, Matteo 31  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 06' 52'' + 02' 03''
112 114  Lammertink, Steven 25  Vital Concept-B&B Hô.. 5h 07' 11'' + 02' 22''
113 127  López, Diego 21  Equipo Euskadi 5h 08' 19'' + 03' 30''
114 196  Gomes, Luís 25  Rádio Popular-Boavista 5h 08' 34'' + 03' 45''
115 25  Rodriguez, Sergio 27  Euskadi Basque Country-M.. 5h 08' 50'' + 04' 01''
116 133  Guzmán, William 27  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 16' 57'' + 12' 08''
117 187  Nuñez, Jose 37  Guerciotti-Kiwi Atlantico 5h 16' 59'' + 12' 10''
118 4  Castrillo, Jaime 23  Movistar Team 5h 16' 59'' + 12' 10''
119 35  Nauleau, Bryan 31  Total Direct Energie 5h 16' 59'' + 12' 10''
120 93  Cardona, Julián 22  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 16' 59'' + 12' 10''
121 185  Lopes, Fernando 25  Guerciotti-Kiwi Atlantico 5h 16' 59'' + 12' 10''
122 186  Ugarte, Mikel 36  Guerciotti-Kiwi Atlantico 5h 16' 59'' + 12' 10''
123 132  Nuñez, Adrián 27  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 16' 59'' + 12' 10''
124 175  Mihaylov, Nikolay 31  Efapel 5h 16' 59'' + 12' 10''
125 34  Journiaux, Axel 23  Total Direct Energie 5h 16' 59'' + 12' 10''
126 172  Paulinho, Sérgio 39  Efapel 5h 16' 59'' + 12' 10''
127 26  Udondo, Gotzon 25  Euskadi Basque Country-M.. 5h 16' 59'' + 12' 10''
128 27  López, Juan 24  Euskadi Basque Country-M.. 5h 16' 59'' + 12' 10''
129 135  Juarez, Juan 35  Inteja Imca-Ridea DCT 5h 32' 07'' + 27' 18''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 142  Jules, Justin 32  Wallonie-Bruxelles 25 pts
2 31  Boudat, Thomas 25  Total Direct Energie 20 pts -5 pts
3 3  Prades, Edu 31  Movistar Team 16 pts -9 pts
4 107  Puppio, Antonio 20  Kometa Cycling Team 14 pts -11 pts
5 154  Shalunov, Evgeny 27  Gazprom-RusVelo 12 pts -13 pts
6 54  Gómez, Bryan 24  Manzana Postobón Team 10 pts -15 pts
7 113  Garel, Adrien 23  Vital Concept-B&B Hô.. 9 pts -16 pts
8 63  Chernetski, Sergei 29  Caja Rural-Seguros RGA 8 pts -17 pts
9 75  Ezquerra, Jesús 28  Burgos-BH 7 pts -18 pts
10 164  Pinto, Edgar 33  W52-FC Porto 6 pts -19 pts
11 1  Sepúlveda, Eduardo 27  Movistar Team 5 pts -20 pts
12 43  Grigorev, Aleksandr 27  Sporting-Tavira 4 pts -21 pts
13 37  Taaramäe, Rein 32  Total Direct Energie 3 pts -22 pts
14 117  Rolland, Pierre 32  Vital Concept-B&B Hô.. 2 pts -23 pts
15 71  Rubio, Diego 27  Burgos-BH 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 181  Gutiérrez, José Manuel 31  Guerciotti-Kiwi Atlantico 3 pts
2 126  Juaristi, Txomin 23  Equipo Euskadi 2 pts -1 pts
3 186  Ugarte, Mikel 36  Guerciotti-Kiwi Atlantico 1 pts -2 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 107  Puppio, Antonio 20  Kometa Cycling Team 5h 04' 59''
2 122  Aranburu, Jokin 22  Equipo Euskadi 5h 05' 38'' + 00' 39''
3 55  Chía, Luis 22  Manzana Postobón Team 5h 05' 40'' + 00' 41''
4 74  Peñalver, Manuel 20  Burgos-BH 5h 05' 40'' + 00' 41''
5 143  Mortier, Julien 21  Wallonie-Bruxelles 5h 05' 40'' + 00' 41''
6 124  Cuadrado, Unai 21  Equipo Euskadi 5h 05' 40'' + 00' 41''
7 101  López, Juan 21  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 41''
8 104  Oldani, Stefano 21  Kometa Cycling Team 5h 05' 40'' + 00' 41''
9 155  Nekrasov, Denis 22  Gazprom-RusVelo 5h 05' 40'' + 00' 41''
10 195  Silva, Afonso 19  Rádio Popular-Boavista 5h 06' 01'' + 01' 02''
11 127  López, Diego 21  Equipo Euskadi 5h 08' 19'' + 03' 20''
12 93  Cardona, Julián 22  Androni Giocattoli-Sider.. 5h 16' 59'' + 12' 00''
#  Team Time Difference Rank +/-
1  Movistar Team 15h 14' 57''
2  Wallonie-Bruxelles 15h 14' 57'' + 00' 00''
3  Burgos-BH 15h 15' 38'' + 00' 41''
4  Vital Concept-B&B Hôtels 15h 15' 38'' + 00' 41''
5  Total Direct Energie 15h 15' 38'' + 00' 41''
6  Manzana Postobón Team 15h 16' 19'' + 01' 22''
7  Caja Rural-Seguros RGA 15h 16' 19'' + 01' 22''
8  Sporting-Tavira 15h 16' 19'' + 01' 22''
9  Gazprom-RusVelo 15h 16' 19'' + 01' 22''
10  W52-FC Porto 15h 16' 19'' + 01' 22''
11  Kometa Cycling Team 15h 16' 19'' + 01' 22''
12  Equipo Euskadi 15h 17' 00'' + 02' 03''
13  Rádio Popular-Boavista 15h 17' 00'' + 02' 03''
14  Inteja Imca-Ridea DCT 15h 17' 00'' + 02' 03''
15  Delko-Marseille Provence 15h 17' 00'' + 02' 03''
16  Efapel 15h 17' 00'' + 02' 03''
17  Euskadi Basque Country-Murias 15h 17' 00'' + 02' 03''
18  Androni Giocattoli-Sidermec 15h 17' 00'' + 02' 03''
19  Guerciotti-Kiwi Atlantico 15h 28' 19'' + 13' 22''


© Wijnreder Media