Ciudad del Plata - Colonia (155.6 km)

Route

 12 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Ciudad del Plata
 Finish  Colonia
 Distance  155.6 km  (96.7 mi)
 Speed  43.312 km/h  (26.913 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Naranjo, Nico.. (AVF) 3h 35' 23''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 15 points
 
 Santa Cruz, B.. (CDP) 3h 35' 33''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 33'' 1 1 - -
2 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 2 2 - -
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 3 3 - -
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo + 00' 00'' 4 4 - -
5 162  Gaday, Lucas 26  CC Alas Rojas + 00' 00'' 5 6 - -
6 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 6 7 - -
7 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 00'' 7 10 - -
8 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 8 5 - -
9 53  Quispe, Alain 25  Peru + 00' 00'' 9 12 - -
10 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 10 15 - -
11 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 11 - - -
12 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 00' 00'' 12 - - -
13 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 00'' 13 - - -
14 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 14 - - -
15 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 15 - - -
16 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 00' 00'' 16 - - -
17 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 17 - - 1
18 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 00' 00'' 18 - - -
19 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 00' 00'' 19 - - -
20 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo + 00' 00'' 20 - - -
21 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 00' 00'' 21 - - -
22 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 22 - - -
23 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 00' 00'' 23 - - 2
24 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 00'' 24 - - 3
25 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó + 00' 00'' 25 - - -
26 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 26 8 - -
27 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 00'' 27 - - -
28 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 28 - - -
29 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 00' 00'' 29 - - -
30 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 00' 00'' 30 - - -
31 232  Umpiérrez, Giovanny 28  CC Maroñas + 00' 00'' 31 - - -
32 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 00' 00'' 32 - - -
33 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 00' 00'' 33 - - 4
34 253  Castaño, Juan 30  Peñarol de Maldonado + 00' 00'' 34 - - -
35 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 00' 00'' 35 - - -
36 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 36 - - -
37 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 00' 00'' 37 - - -
38 272  Castex, Federico 27  Salto Nuevo + 00' 00'' 38 - - -
39 55  Tapia, Renato 24  Peru + 00' 00'' 39 - - -
40 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 00' 00'' 40 - - -
41 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 41 - - -
42 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 00' 00'' 42 - - 5
43 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 00' 00'' 43 - - -
44 174  Caorsi, Juan 26  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 44 - - -
45 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 00'' 45 - - -
46 224  Hierro, Maximiliano 21  CC Maldonado + 00' 00'' 46 - - 6
47 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 00' 00'' 47 - - -
48 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 48 - - -
49 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 49 - - 7
50 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 00' 00'' 50 - - -
51 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 51 - - -
52 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 52 - - -
53 52  Navarro, Royner 26  Peru + 00' 00'' 53 - - -
54 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 54 - - -
55 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 00'' 55 - - -
56 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 56 - - -
57 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 57 - - -
58 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 00'' 58 - - -
59 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 00' 00'' 59 - - -
60 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 60 - - -
61 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 00' 00'' 61 - - -
62 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 00'' 62 - - -
63 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 00' 00'' 63 - - -
64 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 64 - - -
65 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas + 00' 00'' 65 - - 8
66 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 00' 00'' 66 - - -
67 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 67 - - -
68 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 68 - - -
69 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo + 00' 00'' 69 - - -
70 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 70 - - -
71 43  Vargas, Walter 26  Medellín + 00' 00'' 71 - - -
72 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 00' 00'' 72 - - -
73 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 00' 00'' 73 - - -
74 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 00' 00'' 74 - - -
75 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 00'' 75 - - -
76 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 00'' 76 - - -
77 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 77 - - -
78 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 00'' 78 - - -
79 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 79 - - 9
80 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 00' 00'' 80 - - -
81 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 00' 13'' 95 - - -
82 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 81 - - -
83 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 00' 14'' 96 - - -
84 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 14'' 97 - - -
85 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 00' 14'' 98 - - -
86 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 00' 14'' 99 - - 12
87 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 00' 14'' 100 - - -
88 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 00' 21'' 101 - - -
89 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 00' 21'' 102 - - -
90 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 00' 21'' 103 - - -
91 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 21'' 104 - - -
92 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 00' 21'' 105 - - -
93 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 00' 00'' 82 - - -
94 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 00' 21'' 106 - - -
95 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 83 - - -
96 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 00' 21'' 107 - - -
97 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 00' 21'' 108 - - 13
98 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 00' 29'' 109 - - -
99 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 29'' 110 - - -
100 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 00' 29'' 111 - - -
101 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 00' 29'' 112 - - -
102 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 00' 29'' 113 - - 14
103 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 00' 29'' 114 - - 15
104 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 00' 29'' 115 - - 16
105 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 00' 29'' 116 - - -
106 216  Cardozo, Diego 35  CA Juventud de Las Piedras + 00' 29'' 117 - - -
107 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 29'' 118 - - 17
108 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 00' 29'' 119 - - -
109 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 29'' 120 - - -
110 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 34'' 121 - - 18
111 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 00' 34'' 122 - - -
112 144  Rodríguez, Andrés 33  CC Cardona Wanderers + 00' 34'' 123 - - -
113 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 00' 34'' 124 - - -
114 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 00' 34'' 125 - - -
115 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 00' 34'' 126 14 - 19
116 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas + 00' 34'' 127 - - -
117 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 00' 34'' 128 - - -
118 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 00' 34'' 129 - - -
119 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 00' 34'' 130 - - 20
120 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers + 00' 34'' 131 - - 21
121 323  Werner, Juan 44  Avenida Artigas de Guichón + 00' 39'' 132 - - -
122 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo + 00' 48'' 133 - - -
123 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 00' 48'' 134 - - -
124 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 48'' 135 - - -
125 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 00' 55'' 136 - - -
126 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 00' 55'' 137 - - -
127 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 00' 55'' 138 - - -
128 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 00' 00'' 84 9 - -
129 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 00' 55'' 139 - - -
130 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 00' 55'' 140 11 - -
131 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 00' 55'' 141 - - -
132 63  Quintero, Leonel 22  Bandes + 01' 03'' 142 - - 22
133 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 01' 05'' 143 - - -
134 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 00' 00'' 85 - - -
135 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 86 - - -
136 132  Revetria, Fabián 43  Boca de Cufré + 00' 00'' 87 - - -
137 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 01' 27'' 144 - - 23
138 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 00'' 88 - - 10
139 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré + 00' 00'' 89 - - -
140 223  Caorsi, Ignacio 22  CC Maldonado + 00' 00'' 90 - - -
141 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas + 02' 46'' 145 - - 24
142 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 00' 00'' 91 13 - -
143 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 92 - - 11
144 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 04' 18'' 146 - - -
145 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 00' 00'' 93 - - -
146 263  Britos, Cono 21  CC Rodríguez + 05' 36'' 147 - - 25
147 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 08' 21'' 148 - - -
148 295  Pedraja, Maximiliano 28  CC Sauce + 10' 57'' 149 - - -
149 296  Peraza, Franco 19  CC Sauce + 12' 40'' 150 - - 26
150 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 16' 48'' 151 - - -
151 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. + 17' 30'' 152 - - -
DSQ 183  Corujo, Eddy 23  CC Estudiantes El Colla
OTL 262  Fernandez, Steven 32  CC Rodríguez + 32' 58''
OTL 134  Ibarra, Juan Ignacio 21  Boca de Cufré + 33' 17''
OTL 321  Rivero, Carlos 45  Avenida Artigas de Guichón + 33' 17''
OTL 264  Cardozo, Gastón 30  CC Rodríguez + 33' 17''
157 1  Araújo, Rodrigo 31  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 94 - - -
DNF 251  Arigón, Matías 28  Peñarol de Maldonado
DNF 252  Oviedo, Carlos 40  Peñarol de Maldonado
DNF 254  Cejas, Danielo 53  Peñarol de Maldonado
DNF 286  Reyes, Alen 40  San Antonio de Florida
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ACA Virgen de Fátima 10h 46' 39'' 52
1 31  Naranjo, Nicolás 28 3h 35' 33''
3 32  Tivani, Nicolas 23 3h 35' 33''
48 34  Richeze, Mauro 33 3h 35' 33''
2  Medellín 10h 46' 39'' 53
7 42  Roldan, Weimar 33 3h 35' 33''
13 41  Oyola, Robigzon 30 3h 35' 33''
33 45  Tejada, Harold 21 3h 35' 33''
3  CC Ciudad del Plata 10h 46' 39'' 53
10 173  Mendez, Robert 25 3h 35' 33''
17 175  Santa Cruz, Bruno 21 3h 35' 33''
26 172  Méndez, Fernando 30 3h 35' 33''
4  CC Alas Rojas 10h 46' 39'' 66
5 162  Gaday, Lucas 26 3h 35' 33''
24 164  Silvera, Hernán 21 3h 35' 33''
37 161  Gómez, Matías 25 3h 35' 33''
5  Peru 10h 46' 39'' 67
9 53  Quispe, Alain 25 3h 35' 33''
19 56  Ruiz, Hugo 22 3h 35' 33''
39 55  Tapia, Renato 24 3h 35' 33''
6  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 10h 46' 39'' 71
6 14  Andriato, Rafael 31 3h 35' 33''
14 11  Guimaraes, Alessandro 23 3h 35' 33''
51 12  Da Rosa, Cristian 31 3h 35' 33''
7  CC Carmelo 10h 46' 39'' 89
4 151  Anchieri, Pablo 29 3h 35' 33''
42 155  Echeverría, Juan 21 3h 35' 33''
43 153  Gutiérrez, Cristhian 23 3h 35' 33''
8  Bandes 10h 46' 39'' 89
12 61  Quevedo, Xavier 28 3h 35' 33''
16 65  Monsalve, Ralph 32 3h 35' 33''
61 64  Briceño, Fernando 28 3h 35' 33''
9  CA Juventud de Las Piedras 10h 46' 39'' 108
15 213  Bare, Gregorio 47 3h 35' 33''
41 214  Araujo, Óscar 36 3h 35' 33''
52 215  Guedes, Ricardo 46 3h 35' 33''
10  CC Tacuarembó 10h 46' 39'' 111
25 301  Aguilar, Héctor 34 3h 35' 33''
29 302  Asconegui, Roderick 28 3h 35' 33''
57 305  Duarte, Gregory 32 3h 35' 33''
11  Global Cycling Team 10h 46' 39'' 112
8 73  Koop, Jos 30 3h 35' 33''
32 71  Knol, Martijn 31 3h 35' 33''
72 72  Breewel, Jeroen 27 3h 35' 33''
12  CC Maroñas 10h 46' 39'' 114
18 236  Santana, Kian 24 3h 35' 33''
31 232  Umpiérrez, Giovanny 28 3h 35' 33''
65 233  Laguna, Federico 20 3h 35' 33''
13  Centro Uruguay de Vergara 10h 46' 39'' 118
11 313  Fleitas, Facundo 23 3h 35' 33''
28 311  García, Darwin 22 3h 35' 33''
79 315  Fagundez, Antonio 20 3h 35' 33''
14  CC Cerro Largo 10h 46' 39'' 127
20 83  Presa, Matías 28 3h 35' 33''
45 85  Fernández, Geovane 36 3h 35' 33''
62 82  Giacinti, Jorge 44 3h 35' 33''
15  Salto Nuevo 10h 46' 39'' 134
30 273  Viera, Daniel 22 3h 35' 33''
38 272  Castex, Federico 27 3h 35' 33''
66 271  Defino, Mariano 35 3h 35' 33''
16  EC Municipalidad de Pocito 10h 46' 39'' 139
2 23  Lucero, Héctor 37 3h 35' 33''
67 25  Moyano, Enzo 30 3h 35' 33''
70 21  Díaz, Daniel 29 3h 35' 33''
17  CC Fénix 10h 46' 39'' 153
21 202  Méndez, Santiago 28 3h 35' 33''
58 201  Troncoso, Pablo 24 3h 35' 33''
74 203  Melchior, Vanderlei 38 3h 35' 33''
18  Funvic-São José dos Campos 10h 46' 39'' 173
49 6  Oliveira, Guilherme 20 3h 35' 33''
56 5  Gohr, Andre 22 3h 35' 33''
68 3  Cardoso, Flávio 38 3h 35' 33''
19  San Antonio de Florida 10h 46' 39'' 217
63 283  Raríz, Nicolás 28 3h 35' 33''
76 281  Mascarañas, Richard 39 3h 35' 33''
78 285  Bravo, Jorge 51 3h 35' 33''
20  CC Maldonado 10h 47' 00'' 166
23 221  Hernández, Nahuel 20 3h 35' 33''
46 224  Hierro, Maximiliano 21 3h 35' 33''
97 222  Silvera, Nicolás 21 3h 35' 54''
21  CC Cardona Wanderers 10h 47' 13'' 198
22 145  Sizurqui, Giordano 23 3h 35' 33''
64 143  Lonardi, Pablo 30 3h 35' 33''
112 144  Rodríguez, Andrés 33 3h 36' 07''
22  Treinta y Tres 10h 47' 13'' 200
27 191  Maldonado, Anderson 24 3h 35' 33''
59 194  Godoy, Matías 28 3h 35' 33''
114 192  Cedréz, Victor 37 3h 36' 07''
23  Boca de Cufré 10h 47' 13'' 290
35 133  Yanes, Emanuel 34 3h 35' 33''
119 135  Calo, Santiago 21 3h 36' 07''
136 132  Revetria, Fabián 43 3h 35' 33''
24  CC Audax de Flores 10h 47' 14'' 218
47 111  Hiriart, Joaquín 27 3h 35' 33''
83 114  Miranda, Oscar 35 3h 35' 47''
88 112  Sanabria, Hugo 28 3h 35' 54''
25  Peñarol de Colonia 10h 47' 29'' 230
36 245  Sima, Alexis 27 3h 35' 33''
96 244  Daveri, Richard 36 3h 35' 54''
98 243  Hornos, Johnatan 31 3h 36' 02''
26  CC Sauce 10h 48' 11'' 315
101 294  Feijó, Juan 35 3h 36' 02''
103 293  Bragunde, Brahian 19 3h 36' 02''
111 291  Priore, Gerardo 28 3h 36' 07''
27  Avenida Artigas de Guichón 10h 48' 27'' 333
85 326  Peculio, Enrique 27 3h 35' 47''
121 323  Werner, Juan 44 3h 36' 12''
127 322  Giménez, Sebastián 39 3h 36' 28''
28  CC Artigas San Ramón 10h 48' 29'' 348
93 104  Fedullo, Freddy 28 3h 35' 33''
126 103  Betemps, Raclen 41 3h 36' 28''
129 102  Peralta, Arí 33 3h 36' 28''
29  CC Estudiantes El Colla 10h 48' 35'' 382
107 182  Bonina, Federico 19 3h 36' 02''
137 184  Negrín, Ignacio 22 3h 37' 00''
138 181  Corujo, Kevin 19 3h 35' 33''
30  CC Rodríguez 11h 29' 31'' 443
144 261  Rosano, Luis 32 3h 39' 51''
146 263  Britos, Cono 21 3h 41' 09''
153 262  Fernandez, Steven 32 4h 08' 31''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 23''
2 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 27'' + 00' 04''
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 29'' + 00' 06''
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 10''
5 162  Gaday, Lucas 26  CC Alas Rojas 3h 35' 33'' + 00' 10''
6 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 35' 33'' + 00' 10''
7 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
8 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 3h 35' 33'' + 00' 10''
9 53  Quispe, Alain 25  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
10 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 3h 35' 33'' + 00' 10''
11 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3h 35' 33'' + 00' 10''
12 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 3h 35' 33'' + 00' 10''
13 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
14 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 35' 33'' + 00' 10''
15 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras 3h 35' 33'' + 00' 10''
16 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 3h 35' 33'' + 00' 10''
17 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 3h 35' 33'' + 00' 10''
18 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 3h 35' 33'' + 00' 10''
19 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
20 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo 3h 35' 33'' + 00' 10''
21 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 3h 35' 33'' + 00' 10''
22 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 3h 35' 33'' + 00' 10''
23 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 10''
24 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 3h 35' 33'' + 00' 10''
25 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó 3h 35' 33'' + 00' 10''
26 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 3h 35' 33'' + 00' 10''
27 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 3h 35' 33'' + 00' 10''
28 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 3h 35' 33'' + 00' 10''
29 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 3h 35' 33'' + 00' 10''
30 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 3h 35' 33'' + 00' 10''
31 232  Umpiérrez, Giovanny 28  CC Maroñas 3h 35' 33'' + 00' 10''
32 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 3h 35' 33'' + 00' 10''
33 45  Tejada, Harold 21  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
34 253  Castaño, Juan 30  Peñarol de Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 10''
35 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 3h 35' 33'' + 00' 10''
36 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 3h 35' 33'' + 00' 10''
37 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 3h 35' 33'' + 00' 10''
38 272  Castex, Federico 27  Salto Nuevo 3h 35' 33'' + 00' 10''
39 55  Tapia, Renato 24  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
40 54  Gárate, Cesar 23  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
41 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 3h 35' 33'' + 00' 10''
42 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 10''
43 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 10''
44 174  Caorsi, Juan 26  CC Ciudad del Plata 3h 35' 33'' + 00' 10''
45 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 3h 35' 33'' + 00' 10''
46 224  Hierro, Maximiliano 21  CC Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 10''
47 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 3h 35' 33'' + 00' 10''
48 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 33'' + 00' 10''
49 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 10''
50 51  Gamero, Alonso 26  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
51 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 35' 33'' + 00' 10''
52 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 3h 35' 33'' + 00' 10''
53 52  Navarro, Royner 26  Peru 3h 35' 33'' + 00' 10''
54 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras 3h 35' 33'' + 00' 10''
55 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
56 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 10''
57 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 3h 35' 33'' + 00' 10''
58 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 3h 35' 33'' + 00' 10''
59 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 3h 35' 33'' + 00' 10''
60 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 35' 33'' + 00' 10''
61 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 3h 35' 33'' + 00' 10''
62 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 3h 35' 33'' + 00' 10''
63 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 3h 35' 33'' + 00' 10''
64 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 3h 35' 33'' + 00' 10''
65 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 3h 35' 33'' + 00' 10''
66 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 3h 35' 33'' + 00' 10''
67 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 33'' + 00' 10''
68 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 10''
69 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo 3h 35' 33'' + 00' 10''
70 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 33'' + 00' 10''
71 43  Vargas, Walter 26  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
72 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 3h 35' 33'' + 00' 10''
73 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 10''
74 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3h 35' 33'' + 00' 10''
75 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 3h 35' 33'' + 00' 10''
76 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 3h 35' 33'' + 00' 10''
77 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 33'' + 00' 10''
78 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 3h 35' 33'' + 00' 10''
79 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 3h 35' 33'' + 00' 10''
80 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 10''
81 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 33'' + 00' 10''
82 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 3h 35' 33'' + 00' 10''
83 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 33'' + 00' 10''
84 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 3h 35' 33'' + 00' 10''
85 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 3h 35' 33'' + 00' 10''
86 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 3h 35' 33'' + 00' 10''
87 132  Revetria, Fabián 43  Boca de Cufré 3h 35' 33'' + 00' 10''
88 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 3h 35' 33'' + 00' 10''
89 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré 3h 35' 33'' + 00' 10''
90 223  Caorsi, Ignacio 22  CC Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 10''
91 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 10''
92 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 10''
93 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 3h 35' 33'' + 00' 10''
94 1  Araújo, Rodrigo 31  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 10''
95 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 3h 35' 46'' + 00' 23''
96 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 3h 35' 47'' + 00' 24''
97 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 3h 35' 47'' + 00' 24''
98 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 3h 35' 47'' + 00' 24''
99 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 3h 35' 47'' + 00' 24''
100 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 3h 35' 47'' + 00' 24''
101 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 3h 35' 54'' + 00' 31''
102 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 3h 35' 54'' + 00' 31''
103 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 3h 35' 54'' + 00' 31''
104 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 3h 35' 54'' + 00' 31''
105 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 3h 35' 54'' + 00' 31''
106 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 3h 35' 54'' + 00' 31''
107 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 3h 35' 54'' + 00' 31''
108 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 3h 35' 54'' + 00' 31''
109 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 3h 36' 02'' + 00' 39''
110 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 3h 36' 02'' + 00' 39''
111 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 3h 36' 02'' + 00' 39''
112 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 3h 36' 02'' + 00' 39''
113 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 3h 36' 02'' + 00' 39''
114 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 3h 36' 02'' + 00' 39''
115 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 3h 36' 02'' + 00' 39''
116 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 3h 36' 02'' + 00' 39''
117 216  Cardozo, Diego 35  CA Juventud de Las Piedras 3h 36' 02'' + 00' 39''
118 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 3h 36' 02'' + 00' 39''
119 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 3h 36' 02'' + 00' 39''
120 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 36' 02'' + 00' 39''
121 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 3h 36' 07'' + 00' 44''
122 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 3h 36' 07'' + 00' 44''
123 144  Rodríguez, Andrés 33  CC Cardona Wanderers 3h 36' 07'' + 00' 44''
124 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 3h 36' 07'' + 00' 44''
125 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 3h 36' 07'' + 00' 44''
126 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3h 36' 07'' + 00' 44''
127 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas 3h 36' 07'' + 00' 44''
128 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 3h 36' 07'' + 00' 44''
129 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 3h 36' 07'' + 00' 44''
130 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 3h 36' 07'' + 00' 44''
131 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers 3h 36' 07'' + 00' 44''
132 323  Werner, Juan 44  Avenida Artigas de Guichón 3h 36' 12'' + 00' 49''
133 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo 3h 36' 21'' + 00' 58''
134 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 3h 36' 21'' + 00' 58''
135 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 3h 36' 21'' + 00' 58''
136 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 3h 36' 28'' + 01' 05''
137 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 3h 36' 28'' + 01' 05''
138 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 3h 36' 28'' + 01' 05''
139 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 3h 36' 28'' + 01' 05''
140 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 3h 36' 28'' + 01' 05''
141 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 3h 36' 28'' + 01' 05''
142 63  Quintero, Leonel 22  Bandes 3h 36' 36'' + 01' 13''
143 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 3h 36' 38'' + 01' 15''
144 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 3h 37' 00'' + 01' 37''
145 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 3h 38' 19'' + 02' 56''
146 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 3h 39' 51'' + 04' 28''
147 263  Britos, Cono 21  CC Rodríguez 3h 41' 09'' + 05' 46''
148 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 3h 43' 54'' + 08' 31''
149 295  Pedraja, Maximiliano 28  CC Sauce 3h 46' 30'' + 11' 07''
150 296  Peraza, Franco 19  CC Sauce 3h 48' 13'' + 12' 50''
151 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 3h 52' 21'' + 16' 58''
152 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. 3h 53' 03'' + 17' 40''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 15 pts
2 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 12 pts -3 pts
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 10 pts -5 pts
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 8 pts -7 pts
5 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 8 pts -7 pts
6 162  Gaday, Lucas 26  CC Alas Rojas 7 pts -8 pts
7 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 6 pts -9 pts
8 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 5 pts -10 pts
9 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 5 pts -10 pts
10 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 5 pts -10 pts
11 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -11 pts
12 53  Quispe, Alain 25  Peru 3 pts -12 pts
13 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -12 pts
14 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -12 pts
15 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 2 pts -13 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 3h 35' 33''
2 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 00''
3 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 3h 35' 33'' + 00' 00''
4 45  Tejada, Harold 21  Medellín 3h 35' 33'' + 00' 00''
5 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 3h 35' 33'' + 00' 00''
6 224  Hierro, Maximiliano 21  CC Maldonado 3h 35' 33'' + 00' 00''
7 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 00''
8 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 3h 35' 33'' + 00' 00''
9 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 3h 35' 33'' + 00' 00''
10 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 3h 35' 33'' + 00' 00''
11 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 3h 35' 33'' + 00' 00''
12 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 3h 35' 47'' + 00' 14''
13 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 3h 35' 54'' + 00' 21''
14 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 3h 36' 02'' + 00' 29''
15 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 3h 36' 02'' + 00' 29''
16 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 3h 36' 02'' + 00' 29''
17 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 3h 36' 02'' + 00' 29''
18 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 3h 36' 07'' + 00' 34''
19 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3h 36' 07'' + 00' 34''
20 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 3h 36' 07'' + 00' 34''
21 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers 3h 36' 07'' + 00' 34''
22 63  Quintero, Leonel 22  Bandes 3h 36' 36'' + 01' 03''
23 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 3h 37' 00'' + 01' 27''
24 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 3h 38' 19'' + 02' 46''
25 263  Britos, Cono 21  CC Rodríguez 3h 41' 09'' + 05' 36''
26 296  Peraza, Franco 19  CC Sauce 3h 48' 13'' + 12' 40''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media