Trinidad - Montevideo (193.8 km)

Route

 21 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Trinidad
 Finish  Montevideo
 Distance  193.8 km  (120.4 mi)
 Speed  41.440 km/h  (25.749 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 10
 Vargas, Walter (MED) 37h 39' 14''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 109 points
 
 Silvera, Hernán (ALA) 37h 53' 44''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 4h 40' 36'' 4 1 - -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 3 2 - -
3 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 43 6 - -
4 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo + 00' 00'' 38 5 - -
5 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 23 7 - -
6 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 00' 00'' 46 16 - -
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 30 8 - -
8 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó + 00' 00'' 14 4 - -
9 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 00'' 11 13 - -
10 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 00' 00'' 78 50 - -
11 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 58 39 - 7
12 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 00' 00'' 25 33 - -
13 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 00' 00'' 42 - - -
14 53  Quispe, Alain 25  Peru + 00' 00'' 41 26 - -
15 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 00'' 7 10 - -
16 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 83 47 - -
17 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 22 35 - -
18 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 00'' 19 - - -
19 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 5 14 - -
20 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 00' 00'' 33 42 - -
21 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 00'' 6 28 - -
22 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 2 23 - -
23 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 00' 00'' 101 - - -
24 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 00' 00'' 50 29 - -
25 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 00'' 8 22 - -
26 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 20 25 - -
27 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 00' 00'' 60 - - -
28 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 31 - - -
29 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 37 - - -
30 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 67 - - -
31 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 00' 00'' 29 21 - -
32 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 70 - - -
33 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 00' 00'' 61 - - -
34 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 00' 00'' 92 - - 13
35 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 39 - - 4
36 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 12 17 - -
37 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 00' 00'' 27 - - -
38 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 87 - - -
39 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 00' 00'' 107 - - -
40 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 00' 00'' 109 - - -
41 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 56 - - -
42 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 00'' 18 - - -
43 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 54 30 - -
44 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 00'' 9 41 - -
45 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 00' 00'' 89 - - 12
46 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 00' 00'' 32 36 - 2
47 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 80 - - -
48 43  Vargas, Walter 27  Medellín + 00' 00'' 1 19 - -
49 52  Navarro, Royner 26  Peru + 00' 00'' 26 18 - -
50 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 00' 00'' 86 48 - -
51 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 99 - - -
52 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 00' 00'' 16 12 - -
53 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 88 - - -
54 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 00' 00'' 85 - - -
55 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 13 24 - -
56 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 00'' 10 15 - -
57 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 00' 00'' 71 - - -
58 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 00' 00'' 98 - - 16
59 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 24 9 - -
60 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 00' 00'' 57 - - 6
61 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 00' 00'' 69 - - -
62 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 00' 00'' 102 - - -
63 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 00' 00'' 76 - - -
64 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 103 - - -
65 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 34 - - 3
66 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 00' 00'' 64 37 - -
67 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 00'' 17 - - -
68 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 45 - - -
69 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 00'' 15 - - -
70 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 00' 00'' 93 - - 14
71 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 47 - - -
72 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 52 - - -
73 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 00' 00'' 84 - - -
74 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 95 - - -
75 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 00' 00'' 96 - - -
76 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 00'' 21 20 - -
77 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 00' 14'' 97 - - -
78 55  Tapia, Renato 24  Peru + 00' 14'' 90 - - -
79 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 00' 14'' 35 11 - -
80 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 00' 14'' 77 - - -
81 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 00' 14'' 81 - - -
82 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 14'' 28 49 - 1
83 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 00' 14'' 55 27 - -
84 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 00' 14'' 75 - - -
85 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 00' 14'' 36 43 - -
86 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 00' 14'' 79 34 - -
87 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 00' 14'' 100 - - 17
88 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 00' 14'' 68 - - -
89 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 00' 14'' 66 - - -
90 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 14'' 94 - - 15
91 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 14'' 65 - - 9
92 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 14'' 82 - - 11
93 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 00' 14'' 110 - - -
94 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 00' 14'' 91 - - -
95 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 14'' 53 45 - -
96 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 00' 14'' 63 32 - -
97 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 14'' 74 - - -
98 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 00' 14'' 73 46 - 10
99 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 00' 14'' 113 - - -
100 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 00' 23'' 40 38 - -
101 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 00' 24'' 51 - - 5
102 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 00' 26'' 44 44 - -
103 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 00' 26'' 59 - - 8
104 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 02' 10'' 72 - - -
105 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 03' 42'' 104 - - 18
106 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 03' 42'' 112 - - -
107 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 04' 37'' 106 - - -
108 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 06' 12'' 108 31 - -
109 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 06' 12'' 114 - - 19
110 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 06' 12'' 105 - - -
111 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 07' 31'' 115 - - -
112 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 08' 19'' 48 3 - -
113 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 08' 19'' 62 40 - -
114 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 00' 46'' 49 - - -
115 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 00' 46'' 111 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ACA Virgen de Fátima 14h 01' 48'' 29
1 31  Naranjo, Nicolás 28 4h 40' 36''
2 32  Tivani, Nicolas 23 4h 40' 36''
26 33  Richeze, Adrián 29 4h 40' 36''
2  Global Cycling Team 14h 01' 48'' 51
7 73  Koop, Jos 30 4h 40' 36''
13 72  Breewel, Jeroen 27 4h 40' 36''
31 71  Knol, Martijn 31 4h 40' 36''
3  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 14h 01' 48'' 55
5 14  Andriato, Rafael 31 4h 40' 36''
22 12  Da Rosa, Cristian 31 4h 40' 36''
28 11  Guimaraes, Alessandro 23 4h 40' 36''
4  CC Tacuarembó 14h 01' 48'' 71
8 301  Aguilar, Héctor 35 4h 40' 36''
29 303  Miraglia, José 32 4h 40' 36''
34 306  Moreira, Rodrigo 23 4h 40' 36''
5  CC Cerro Largo 14h 01' 48'' 75
15 81  Moreira, Federico 25 4h 40' 36''
18 85  Fernández, Geovane 36 4h 40' 36''
42 82  Giacinti, Jorge 44 4h 40' 36''
6  Bandes 14h 01' 48'' 82
6 61  Quevedo, Xavier 28 4h 40' 36''
24 65  Monsalve, Ralph 32 4h 40' 36''
52 64  Briceño, Fernando 28 4h 40' 36''
7  Peru 14h 01' 48'' 83
14 53  Quispe, Alain 25 4h 40' 36''
20 56  Ruiz, Hugo 22 4h 40' 36''
49 52  Navarro, Royner 26 4h 40' 36''
8  CC Fénix 14h 01' 48'' 101
10 202  Méndez, Santiago 28 4h 40' 36''
25 201  Troncoso, Pablo 24 4h 40' 36''
66 203  Melchior, Vanderlei 38 4h 40' 36''
9  CC Maroñas 14h 01' 48'' 105
12 236  Santana, Kian 24 4h 40' 36''
23 235  Bentancourt, Diego 40 4h 40' 36''
70 234  Orellano, Cristian 21 4h 40' 36''
10  Medellín 14h 01' 48'' 115
21 41  Oyola, Robigzon 30 4h 40' 36''
46 45  Tejada, Harold 21 4h 40' 36''
48 43  Vargas, Walter 27 4h 40' 36''
11  Peñarol de Colonia 14h 01' 48'' 121
32 243  Hornos, Johnatan 31 4h 40' 36''
38 244  Daveri, Richard 36 4h 40' 36''
51 241  Tuya, Lucas 25 4h 40' 36''
12  Treinta y Tres 14h 01' 48'' 124
9 191  Maldonado, Anderson 24 4h 40' 36''
54 194  Godoy, Matías 28 4h 40' 36''
61 192  Cedréz, Victor 37 4h 40' 36''
13  CC Ciudad del Plata 14h 01' 48'' 125
11 175  Santa Cruz, Bruno 21 4h 40' 36''
55 173  Mendez, Robert 25 4h 40' 36''
59 172  Méndez, Fernando 30 4h 40' 36''
14  CC Audax de Flores 14h 01' 48'' 142
39 111  Hiriart, Joaquín 27 4h 40' 36''
40 115  Costa, Fabricio 38 4h 40' 36''
63 113  López, Richard 34 4h 40' 36''
15  Centro Uruguay de Vergara 14h 01' 48'' 145
16 313  Fleitas, Facundo 23 4h 40' 36''
64 312  Rodríguez, Diego 23 4h 40' 36''
65 315  Fagundez, Antonio 20 4h 40' 36''
16  San Antonio de Florida 14h 01' 48'' 148
37 283  Raríz, Nicolás 28 4h 40' 36''
44 281  Mascarañas, Richard 39 4h 40' 36''
67 285  Bravo, Jorge 51 4h 40' 36''
17  CC Maldonado 14h 01' 48'' 165
45 224  Hierro, Maximiliano 22 4h 40' 36''
58 222  Silvera, Nicolás 21 4h 40' 36''
62 225  Larrauri, Gabriel 22 4h 40' 36''
18  Funvic-São José dos Campos 14h 02' 02'' 133
19 5  Gohr, Andre 22 4h 40' 36''
35 2  Rabelo, Euller 20 4h 40' 36''
79 3  Cardoso, Flávio 38 4h 40' 50''
19  CC Carmelo 14h 02' 02'' 140
4 151  Anchieri, Pablo 30 4h 40' 36''
50 154  Maidana, Leonardo 34 4h 40' 36''
86 153  Gutiérrez, Cristhian 23 4h 40' 50''
20  CC Cardona Wanderers 14h 02' 02'' 154
30 145  Sizurqui, Giordano 23 4h 40' 36''
47 143  Lonardi, Pablo 30 4h 40' 36''
77 142  Cardona, Carlos 40 4h 40' 50''
21  EC Municipalidad de Pocito 14h 03' 58'' 143
3 23  Lucero, Héctor 37 4h 40' 36''
36 25  Moyano, Enzo 30 4h 40' 36''
104 22  Tivani, Gerardo 28 4h 42' 46''
22  CC Estudiantes El Colla 14h 05' 58'' 284
87 184  Negrín, Ignacio 22 4h 40' 50''
92 182  Bonina, Federico 19 4h 40' 50''
105 181  Corujo, Kevin 19 4h 44' 18''
23  CC Artigas San Ramón 14h 06' 39'' 257
57 104  Fedullo, Freddy 28 4h 40' 36''
93 103  Betemps, Raclen 41 4h 40' 50''
107 102  Peralta, Arí 33 4h 45' 13''
24  Avenida Artigas de Guichón 14h 10' 19'' 325
99 322  Giménez, Sebastián 39 4h 40' 50''
111 326  Peculio, Enrique 27 4h 48' 07''
115 324  Cantero, Richard 47 4h 41' 22''
25  CC Sauce 14h 11' 42'' 290
75 291  Priore, Gerardo 28 4h 40' 36''
106 294  Feijó, Juan 35 4h 44' 18''
109 293  Bragunde, Brahian 19 4h 46' 48''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 43  Vargas, Walter 27  Medellín 37h 39' 14'' -
2 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 37h 40' 23'' + 01' 09'' -
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 37h 40' 47'' + 01' 33'' -
4 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 37h 41' 01'' + 01' 47'' -
5 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 37h 41' 15'' + 02' 01'' -
6 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 37h 41' 20'' + 02' 06'' -
7 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 37h 41' 22'' + 02' 08'' -
8 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 37h 41' 29'' + 02' 15'' -
9 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 37h 41' 40'' + 02' 26'' -
10 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 37h 42' 08'' + 02' 54'' -
11 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 37h 42' 27'' + 03' 13'' -
12 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 37h 42' 52'' + 03' 38'' -
13 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 37h 42' 55'' + 03' 41'' -
14 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 37h 43' 32'' + 04' 18'' -
15 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 37h 44' 00'' + 04' 46'' -
16 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 37h 44' 12'' + 04' 58'' -
17 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 37h 44' 20'' + 05' 06'' -
18 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 37h 44' 23'' + 05' 09'' -
19 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 37h 44' 28'' + 05' 14'' -
20 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 37h 45' 20'' + 06' 06'' -
21 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 37h 47' 02'' + 07' 48'' -
22 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 37h 47' 24'' + 08' 10'' -
23 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 37h 50' 41'' + 11' 27'' -
24 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 37h 51' 56'' + 12' 42'' -
25 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 37h 52' 09'' + 12' 55'' -
26 52  Navarro, Royner 26  Peru 37h 53' 03'' + 13' 49'' -
27 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 37h 53' 07'' + 13' 53'' -
28 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 37h 53' 44'' + 14' 30'' -
29 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 37h 54' 05'' + 14' 51'' -
30 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 37h 55' 26'' + 16' 12'' -
31 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 37h 59' 08'' + 19' 54'' + 1
32 45  Tejada, Harold 21  Medellín 37h 59' 51'' + 20' 37'' + 1
33 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 38h 00' 23'' + 21' 09'' + 1
34 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 38h 00' 27'' + 21' 13'' + 1
35 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 38h 00' 53'' + 21' 39'' + 1
36 51  Gamero, Alonso 26  Peru 38h 00' 57'' + 21' 43'' + 1
37 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 38h 01' 17'' + 22' 03'' + 1
38 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo 38h 01' 22'' + 22' 08'' + 1
39 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 38h 01' 39'' + 22' 25'' + 2
40 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 38h 01' 49'' + 22' 35'' -
41 53  Quispe, Alain 25  Peru 38h 02' 21'' + 23' 07'' + 1
42 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 38h 03' 03'' + 23' 49'' + 1
43 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 38h 03' 29'' + 24' 15'' + 2
44 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 38h 03' 37'' + 24' 23'' -
45 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 38h 04' 14'' + 25' 00'' + 1
46 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 38h 04' 15'' + 25' 01'' + 1
47 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 38h 04' 43'' + 25' 29'' + 1
48 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 38h 05' 37'' + 26' 23'' - 17
49 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 38h 08' 03'' + 28' 49'' -
50 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 38h 09' 33'' + 30' 19'' -
51 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 38h 10' 21'' + 31' 07'' -
52 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 38h 13' 47'' + 34' 33'' + 1
53 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 38h 15' 31'' + 36' 17'' + 1
54 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 38h 15' 48'' + 36' 34'' + 1
55 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 38h 16' 13'' + 36' 59'' + 1
56 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 38h 17' 10'' + 37' 56'' + 1
57 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 38h 17' 37'' + 38' 23'' + 1
58 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 38h 18' 49'' + 39' 35'' + 2
59 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 38h 19' 03'' + 39' 49'' -
60 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 38h 19' 25'' + 40' 11'' + 1
61 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 38h 19' 40'' + 40' 26'' + 1
62 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 38h 20' 25'' + 41' 11'' - 10
63 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 38h 20' 32'' + 41' 18'' -
64 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 38h 22' 06'' + 42' 52'' -
65 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 38h 27' 22'' + 48' 08'' -
66 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 38h 27' 51'' + 48' 37'' -
67 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 38h 28' 28'' + 49' 14'' + 1
68 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 38h 28' 57'' + 49' 43'' + 1
69 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 38h 29' 40'' + 50' 26'' + 1
70 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 38h 30' 11'' + 50' 57'' + 1
71 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 38h 30' 35'' + 51' 21'' + 2
72 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 38h 30' 35'' + 51' 21'' - 5
73 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 38h 30' 40'' + 51' 26'' - 1
74 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 38h 31' 41'' + 52' 27'' -
75 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 38h 32' 09'' + 52' 55'' -
76 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 38h 32' 10'' + 52' 56'' + 1
77 54  Gárate, Cesar 23  Peru 38h 32' 19'' + 53' 05'' - 1
78 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 38h 32' 48'' + 53' 34'' -
79 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 38h 33' 18'' + 54' 04'' -
80 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 38h 33' 30'' + 54' 16'' + 1
81 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 38h 33' 43'' + 54' 29'' - 1
82 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 38h 33' 48'' + 54' 34'' -
83 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 38h 33' 49'' + 54' 35'' -
84 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 38h 33' 54'' + 54' 40'' -
85 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 38h 33' 58'' + 54' 44'' -
86 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 38h 34' 01'' + 54' 47'' -
87 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 38h 34' 04'' + 54' 50'' -
88 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 38h 34' 46'' + 55' 32'' + 1
89 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 38h 34' 48'' + 55' 34'' + 1
90 55  Tapia, Renato 24  Peru 38h 34' 57'' + 55' 43'' - 2
91 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 38h 35' 08'' + 55' 54'' -
92 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 38h 35' 15'' + 56' 01'' -
93 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 38h 35' 36'' + 56' 22'' + 1
94 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 38h 35' 36'' + 56' 22'' - 1
95 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 38h 35' 37'' + 56' 23'' -
96 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 38h 36' 51'' + 57' 37'' + 1
97 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 38h 36' 59'' + 57' 45'' - 1
98 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 38h 37' 12'' + 57' 58'' -
99 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 38h 38' 06'' + 58' 52'' + 2
100 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 38h 38' 09'' + 58' 55'' -
101 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 38h 39' 15'' + 1h 00' 01'' + 2
102 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 38h 41' 03'' + 1h 01' 49'' + 3
103 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 38h 41' 28'' + 1h 02' 14'' - 4
104 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 38h 43' 52'' + 1h 04' 38'' -
105 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 38h 45' 21'' + 1h 06' 07'' - 3
106 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 38h 45' 42'' + 1h 06' 28'' -
107 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 38h 49' 47'' + 1h 10' 33'' + 1
108 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 38h 51' 16'' + 1h 12' 02'' - 1
109 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 38h 57' 49'' + 1h 18' 35'' -
110 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 39h 04' 03'' + 1h 24' 49'' -
111 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 39h 06' 30'' + 1h 27' 16'' + 3
112 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 39h 09' 17'' + 1h 30' 03'' + 1
113 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 39h 09' 32'' + 1h 30' 18'' + 2
114 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 39h 10' 29'' + 1h 31' 15'' - 3
115 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 39h 12' 36'' + 1h 33' 22'' - 3
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 109 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 95 pts -14 pts -
3 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 46 pts -63 pts -
4 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 44 pts -65 pts -
5 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo 42 pts -67 pts -
6 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 42 pts -67 pts + 1
7 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 39 pts -70 pts - 1
8 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 30 pts -79 pts + 2
9 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 25 pts -84 pts - 1
10 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 25 pts -84 pts - 1
11 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 23 pts -86 pts -
12 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 22 pts -87 pts -
13 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 20 pts -89 pts + 5
14 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 20 pts -89 pts - 1
15 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 20 pts -89 pts - 1
16 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 20 pts -89 pts + 5
17 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 19 pts -90 pts - 2
18 52  Navarro, Royner 26  Peru 19 pts -90 pts + 2
19 43  Vargas, Walter 27  Medellín 18 pts -91 pts - 3
20 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 18 pts -91 pts - 3
21 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 16 pts -93 pts - 2
22 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 15 pts -94 pts + 5
23 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 12 pts -97 pts - 1
24 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 12 pts -97 pts - 1
25 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 12 pts -97 pts - 1
26 53  Quispe, Alain 25  Peru 12 pts -97 pts - 1
27 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 10 pts -99 pts + 9
28 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 10 pts -99 pts - 2
29 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 10 pts -99 pts - 1
30 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 10 pts -99 pts - 1
31 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 10 pts -99 pts - 1
32 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 9 pts -100 pts - 1
33 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 9 pts -100 pts - 1
34 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 8 pts -101 pts - 1
35 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 7 pts -102 pts - 1
36 45  Tejada, Harold 21  Medellín 7 pts -102 pts - 1
37 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 7 pts -102 pts + 6
38 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 6 pts -103 pts + 10
39 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -105 pts - 1
40 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -105 pts - 3
41 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 3 pts -106 pts - 2
42 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3 pts -106 pts - 2
43 51  Gamero, Alonso 26  Peru 3 pts -106 pts - 2
44 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 3 pts -106 pts
45 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -106 pts - 3
46 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -106 pts - 2
47 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -106 pts - 2
48 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -106 pts - 2
49 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 2 pts -107 pts - 2
50 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 2 pts -107 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 37h 53' 44'' -
2 45  Tejada, Harold 21  Medellín 37h 59' 51'' + 06' 07'' -
3 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 38h 00' 27'' + 06' 43'' -
4 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 38h 01' 39'' + 07' 55'' -
5 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 38h 10' 21'' + 16' 37'' -
6 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 38h 17' 37'' + 23' 53'' -
7 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 38h 18' 49'' + 25' 05'' + 1
8 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 38h 19' 03'' + 25' 19'' - 1
9 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 38h 27' 22'' + 33' 38'' -
10 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 38h 30' 40'' + 36' 56'' -
11 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 38h 33' 48'' + 40' 04'' -
12 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 38h 34' 48'' + 41' 04'' -
13 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 38h 35' 15'' + 41' 31'' -
14 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 38h 35' 36'' + 41' 52'' + 1
15 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 38h 35' 36'' + 41' 52'' - 1
16 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 38h 37' 12'' + 43' 28'' -
17 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 38h 38' 09'' + 44' 25'' -
18 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 38h 43' 52'' + 50' 08'' -
19 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 39h 10' 29'' + 1h 16' 45'' -
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media