Fray Bentos - Paysandú (147.6 km)

Route

 14 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Fray Bentos
 Finish  Paysandú
 Distance  147.6 km  (91.7 mi)
 Speed  42.824 km/h  (26.610 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Naranjo, Nico.. (AVF) 11h 48' 36''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 42 points
 
 Santa Cruz, B.. (CDP) 11h 49' 02''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 3h 26' 48'' 1 1 - -
2 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó + 00' 00'' 4 5 - -
3 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 2 3 - -
4 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 12 7 - -
5 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 3 2 - -
6 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo + 00' 00'' 5 4 - -
7 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 00' 00'' 6 8 - -
8 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 8 19 - 1
9 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 00' 00'' 9 17 - -
10 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 7 6 - -
11 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 00'' 16 - - -
12 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 11 23 - -
13 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 00'' 18 18 - -
14 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 26 - - -
15 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 00' 00'' 15 - - 2
16 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 00' 00'' 20 - - -
17 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 00' 00'' 21 - - -
18 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 00' 00'' 50 - - -
19 53  Quispe, Alain 25  Peru + 00' 00'' 10 10 - -
20 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 00' 00'' 13 - - -
21 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 95 - - 12
22 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 00'' 17 - - 3
23 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 00' 00'' 94 - - -
24 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 00' 00'' 30 - - -
25 216  Cardozo, Diego 35  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 90 - - -
26 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 00' 00'' 19 - - 4
27 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 34 - - -
28 174  Caorsi, Juan 26  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 29 - - -
29 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 00' 00'' 32 - - 6
30 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 27 - - 5
31 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 31 13 - -
32 223  Caorsi, Ignacio 22  CC Maldonado + 00' 00'' 70 - - -
33 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 14 11 - -
34 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 00' 00'' 37 - - -
35 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 91 - - -
36 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 38 - - -
37 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 00' 00'' 35 - - -
38 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 00'' 36 - - -
39 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 00' 00'' 132 - - 21
40 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 00' 00'' 40 - - -
41 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 00' 00'' 80 - - -
42 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 79 - - -
43 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 00'' 23 12 - -
44 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo + 00' 00'' 103 - - -
45 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 33 - - -
46 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 54 - - -
47 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 00' 00'' 41 - - -
48 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 00' 00'' 64 - - -
49 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 00' 00'' 85 - - 10
50 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 00' 00'' 28 - - -
51 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 00' 00'' 22 9 - -
52 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 00' 00'' 142 - - -
53 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 48 - - 8
54 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 25 - - -
55 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 51 - - -
56 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas + 00' 00'' 69 - - 9
57 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo + 00' 00'' 58 - - -
58 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 143 - - -
59 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 137 - - -
60 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 43 - - -
61 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 00' 00'' 24 - - -
62 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 00' 00'' 55 24 - -
63 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 00' 00'' 62 - - -
64 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 00' 00'' 45 - - -
65 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 00' 00'' 42 - - -
66 52  Navarro, Royner 26  Peru + 00' 00'' 39 - - -
67 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 86 - - -
68 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 75 - - -
69 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 56 - - -
70 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 00' 00'' 92 - - -
71 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 00' 00'' 44 - - 7
72 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 00'' 87 - - -
73 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 00'' 52 - - -
74 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 00'' 105 - - 14
75 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 00' 00'' 81 - - -
76 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers + 00' 00'' 109 - - 16
77 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 00'' 46 - - -
78 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 00' 00'' 72 - - -
79 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 00'' 57 - - -
80 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 00'' 59 - - -
81 132  Revetria, Fabián 43  Boca de Cufré + 00' 00'' 73 - - -
82 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 00' 00'' 93 - - 11
83 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 63 25 - -
84 253  Castaño, Juan 30  Peñarol de Maldonado + 00' 00'' 61 - - -
85 43  Vargas, Walter 26  Medellín + 00' 00'' 67 - - -
86 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 53 14 - -
87 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 00' 00'' 89 - - -
88 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 00' 00'' 118 - - -
89 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 00' 00'' 60 - - -
90 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 68 - - -
91 63  Quintero, Leonel 22  Bandes + 00' 00'' 138 - - 24
92 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 00' 00'' 88 - - -
93 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 00' 00'' 106 - - 15
94 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 00' 00'' 84 15 - -
95 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 49 - - -
96 55  Tapia, Renato 24  Peru + 00' 00'' 125 - - -
97 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 47 - - -
98 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 00' 00'' 71 - - -
99 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 00' 00'' 120 - - 18
100 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 00' 00'' 107 - - -
101 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 82 - - -
102 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 00'' 104 - - -
103 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 00' 00'' 66 - - -
104 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 00'' 83 - - -
105 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 00'' 108 - - -
106 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 00' 00'' 98 - - -
107 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 00' 00'' 111 - - -
108 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 00' 00'' 65 - - -
109 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras + 00' 13'' 127 - - -
110 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 13'' 74 - - -
111 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 00' 13'' 78 - - -
112 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 00' 13'' 117 - - -
113 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 00' 13'' 110 21 - -
114 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 00' 13'' 77 - - -
115 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 00' 13'' 113 - - -
116 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 00' 13'' 97 20 - -
117 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 00' 13'' 141 - - -
118 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 00' 13'' 102 - - -
119 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 00' 13'' 128 - - -
120 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas + 00' 13'' 134 - - 23
121 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo + 00' 13'' 124 - - -
122 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 00' 13'' 100 - - -
123 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 00' 13'' 122 - - -
124 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 00' 13'' 140 - - -
125 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 13'' 99 - - -
126 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas + 00' 13'' 114 - - -
127 272  Castex, Federico 27  Salto Nuevo + 00' 13'' 76 - - -
128 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 00' 13'' 126 - - -
129 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 00' 13'' 101 26 - 13
130 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 00' 13'' 96 - - -
131 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré + 00' 13'' 121 - - -
132 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 13'' 115 28 - -
133 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 00' 13'' 116 16 - -
134 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 00' 25'' 119 - - 17
135 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 00' 31'' 131 - - -
136 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 34'' 130 - - 20
137 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 00' 34'' 112 27 - -
138 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 00' 34'' 133 - - 22
139 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 00' 55'' 135 22 - -
140 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 01' 15'' 123 - - 19
141 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 01' 34'' 129 - - -
142 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 02' 21'' 136 - - -
143 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 03' 17'' 139 - - -
144 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 04' 37'' 144 - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Medellín 10h 20' 24'' 50
11 41  Oyola, Robigzon 30 3h 26' 48''
13 42  Roldan, Weimar 33 3h 26' 48''
26 45  Tejada, Harold 21 3h 26' 48''
2  Global Cycling Team 10h 20' 24'' 52
10 73  Koop, Jos 30 3h 26' 48''
18 72  Breewel, Jeroen 27 3h 26' 48''
24 71  Knol, Martijn 31 3h 26' 48''
3  Funvic-São José dos Campos 10h 20' 24'' 65
14 3  Cardoso, Flávio 38 3h 26' 48''
21 2  Rabelo, Euller 20 3h 26' 48''
30 6  Oliveira, Guilherme 20 3h 26' 48''
4  CC Ciudad del Plata 10h 20' 24'' 69
8 175  Santa Cruz, Bruno 21 3h 26' 48''
28 174  Caorsi, Juan 26 3h 26' 48''
33 173  Mendez, Robert 25 3h 26' 48''
5  CC Maldonado 10h 20' 24'' 76
15 221  Hernández, Nahuel 20 3h 26' 48''
29 224  Hierro, Maximiliano 22 3h 26' 48''
32 223  Caorsi, Ignacio 22 3h 26' 48''
6  Peru 10h 20' 24'' 82
19 53  Quispe, Alain 25 3h 26' 48''
23 56  Ruiz, Hugo 22 3h 26' 48''
40 51  Gamero, Alonso 26 3h 26' 48''
7  CA Juventud de Las Piedras 10h 20' 24'' 83
25 216  Cardozo, Diego 35 3h 26' 48''
27 214  Araujo, Óscar 36 3h 26' 48''
31 212  Alonso, Agustín 22 3h 26' 48''
8  Bandes 10h 20' 24'' 90
7 61  Quevedo, Xavier 28 3h 26' 48''
20 65  Monsalve, Ralph 32 3h 26' 48''
63 64  Briceño, Fernando 28 3h 26' 48''
9  ACA Virgen de Fátima 10h 20' 24'' 96
1 31  Naranjo, Nicolás 28 3h 26' 48''
5 32  Tivani, Nicolas 23 3h 26' 48''
90 33  Richeze, Adrián 29 3h 26' 48''
10  CC Tacuarembó 10h 20' 24'' 99
2 301  Aguilar, Héctor 34 3h 26' 48''
46 305  Duarte, Gregory 32 3h 26' 48''
51 302  Asconegui, Roderick 28 3h 26' 48''
11  Salto Nuevo 10h 20' 24'' 108
17 273  Viera, Daniel 22 3h 26' 48''
34 271  Defino, Mariano 35 3h 26' 48''
57 275  Tagliabue, Gonzalo 36 3h 26' 48''
12  Centro Uruguay de Vergara 10h 20' 24'' 110
12 313  Fleitas, Facundo 23 3h 26' 48''
45 311  García, Darwin 22 3h 26' 48''
53 315  Fagundez, Antonio 20 3h 26' 48''
13  CC Carmelo 10h 20' 24'' 116
6 151  Anchieri, Pablo 29 3h 26' 48''
39 156  Ochoa, Gabriel 19 3h 26' 48''
71 155  Echeverría, Juan 21 3h 26' 48''
14  EC Municipalidad de Pocito 10h 20' 24'' 117
3 23  Lucero, Héctor 37 3h 26' 48''
55 21  Díaz, Daniel 29 3h 26' 48''
59 26  Melivilo, Juan 29 3h 26' 48''
15  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 10h 20' 24'' 122
4 14  Andriato, Rafael 31 3h 26' 48''
58 16  Silvestre, Vitor 24 3h 26' 48''
60 12  Da Rosa, Cristian 31 3h 26' 48''
16  CC Audax de Flores 10h 20' 24'' 130
37 111  Hiriart, Joaquín 27 3h 26' 48''
41 114  Miranda, Oscar 35 3h 26' 48''
52 115  Costa, Fabricio 38 3h 26' 48''
17  CC Maroñas 10h 20' 24'' 147
9 236  Santana, Kian 24 3h 26' 48''
56 233  Laguna, Federico 20 3h 26' 48''
82 234  Orellano, Cristian 21 3h 26' 48''
18  CC Cerro Largo 10h 20' 24'' 160
38 82  Giacinti, Jorge 44 3h 26' 48''
44 83  Presa, Matías 28 3h 26' 48''
78 84  Arachichú, Nicolás 32 3h 26' 48''
19  Treinta y Tres 10h 20' 24'' 197
43 191  Maldonado, Anderson 24 3h 26' 48''
47 194  Godoy, Matías 28 3h 26' 48''
107 192  Cedréz, Victor 37 3h 26' 48''
20  CC Fénix 10h 20' 24'' 200
61 202  Méndez, Santiago 28 3h 26' 48''
62 203  Melchior, Vanderlei 38 3h 26' 48''
77 201  Troncoso, Pablo 24 3h 26' 48''
21  Peñarol de Colonia 10h 20' 24'' 210
35 243  Hornos, Johnatan 31 3h 26' 48''
67 244  Daveri, Richard 36 3h 26' 48''
108 245  Sima, Alexis 27 3h 26' 48''
22  San Antonio de Florida 10h 20' 24'' 210
65 283  Raríz, Nicolás 28 3h 26' 48''
72 282  Cabrera, Carlos 26 3h 26' 48''
73 281  Mascarañas, Richard 39 3h 26' 48''
23  Boca de Cufré 10h 20' 24'' 230
50 133  Yanes, Emanuel 34 3h 26' 48''
81 132  Revetria, Fabián 43 3h 26' 48''
99 135  Calo, Santiago 21 3h 26' 48''
24  CC Alas Rojas 10h 20' 37'' 164
16 161  Gómez, Matías 25 3h 26' 48''
22 164  Silvera, Hernán 21 3h 26' 48''
126 163  Jamen, Diego 22 3h 27' 01''
25  CC Cardona Wanderers 10h 20' 37'' 244
54 145  Sizurqui, Giordano 23 3h 26' 48''
76 141  Centurión, Félix 20 3h 26' 48''
114 143  Lonardi, Pablo 30 3h 27' 01''
26  CC Artigas San Ramón 10h 20' 50'' 284
48 104  Fedullo, Freddy 28 3h 26' 48''
117 103  Betemps, Raclen 41 3h 27' 01''
119 102  Peralta, Arí 33 3h 27' 01''
27  Avenida Artigas de Guichón 10h 21' 08'' 338
75 326  Peculio, Enrique 27 3h 26' 48''
128 322  Giménez, Sebastián 39 3h 27' 01''
135 324  Cantero, Richard 47 3h 27' 19''
28  CC Sauce 10h 21' 15'' 361
112 291  Priore, Gerardo 28 3h 27' 01''
115 294  Feijó, Juan 35 3h 27' 01''
134 293  Bragunde, Brahian 19 3h 27' 13''
29  CC Estudiantes El Colla 10h 21' 32'' 348
74 182  Bonina, Federico 19 3h 26' 48''
136 181  Corujo, Kevin 19 3h 27' 22''
138 184  Negrín, Ignacio 22 3h 27' 22''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 11h 48' 36'' -
2 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 11h 48' 48'' + 00' 12'' + 1
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 11h 48' 48'' + 00' 12'' - 1
4 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó 11h 48' 56'' + 00' 20'' + 7
5 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 1
6 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 1
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
8 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
9 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
10 53  Quispe, Alain 25  Peru 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 3
11 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 2
12 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 5
13 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 11h 49' 02'' + 00' 26'' -
14 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 8
15 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
16 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 7
17 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 3
18 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 7
19 45  Tejada, Harold 21  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 3
20 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
21 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 5
22 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 7
23 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 4
24 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 10
25 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 7
26 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 8
27 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
28 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 7
29 174  Caorsi, Juan 26  CC Ciudad del Plata 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
30 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 5
31 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
32 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
33 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 6
34 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 9
35 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 5
36 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 6
37 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 13
38 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 13
39 52  Navarro, Royner 26  Peru 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 6
40 51  Gamero, Alonso 26  Peru 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 9
41 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
42 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 5
43 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 1
44 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 5
45 54  Gárate, Cesar 23  Peru 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 2
46 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 8
47 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 18
48 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 7
49 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 18
50 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 18
51 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 5
52 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 6
53 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 5
54 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 13
55 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 8
56 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 6
57 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 3
58 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 6
59 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 2
60 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 7
61 253  Castaño, Juan 30  Peñarol de Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 3
62 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
63 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 3
64 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 8
65 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 13
66 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' - 5
67 43  Vargas, Walter 26  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 2
68 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 2
69 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 24
70 223  Caorsi, Ignacio 22  CC Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 6
71 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 2
72 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 3
73 132  Revetria, Fabián 43  Boca de Cufré 11h 49' 02'' + 00' 26'' + 4
74 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 11h 49' 15'' + 00' 39'' - 33
75 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 11h 49' 15'' + 00' 39'' + 3
76 272  Castex, Federico 27  Salto Nuevo 11h 49' 15'' + 00' 39'' - 17
77 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 11h 49' 15'' + 00' 39'' - 6
78 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 11h 49' 15'' + 00' 39'' - 4
79 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 11h 49' 16'' + 00' 40'' -
80 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 11h 49' 16'' + 00' 40'' -
81 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 11h 49' 16'' + 00' 40'' + 1
82 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 11h 49' 16'' + 00' 40'' - 1
83 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 11h 49' 21'' + 00' 45'' -
84 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 11h 49' 21'' + 00' 45'' -
85 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 11h 49' 23'' + 00' 47'' + 4
86 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 11h 49' 23'' + 00' 47'' + 1
87 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 11h 49' 23'' + 00' 47'' + 1
88 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 11h 49' 23'' + 00' 47'' + 2
89 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 11h 49' 27'' + 00' 51'' + 3
90 216  Cardozo, Diego 35  CA Juventud de Las Piedras 11h 49' 31'' + 00' 55'' + 5
91 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 11h 49' 31'' + 00' 55'' + 6
92 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 11h 49' 31'' + 00' 55'' + 4
93 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 11h 49' 31'' + 00' 55'' + 6
94 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 11h 49' 36'' + 01' 00'' + 7
95 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 36'' + 01' 00'' + 7
96 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 11h 49' 36'' + 01' 00'' - 10
97 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 11h 49' 38'' + 01' 02'' - 6
98 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 11h 49' 42'' + 01' 06'' + 9
99 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 44'' + 01' 08'' - 1
100 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 11h 49' 44'' + 01' 08'' -
101 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 11h 49' 49'' + 01' 13'' + 3
102 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 11h 49' 49'' + 01' 13'' + 3
103 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 29
104 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 4
105 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 8
106 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 5
107 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 3
108 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 11h 49' 50'' + 01' 14'' + 4
109 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers 11h 49' 55'' + 01' 19'' + 5
110 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 11h 49' 55'' + 01' 19'' - 4
111 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 11h 49' 59'' + 01' 23'' + 8
112 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 11h 50' 01'' + 01' 25'' - 18
113 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 11h 50' 03'' + 01' 27'' - 4
114 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas 11h 50' 08'' + 01' 32'' + 1
115 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 11h 50' 09'' + 01' 33'' + 2
116 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 11h 50' 10'' + 01' 34'' + 2
117 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 11h 50' 14'' + 01' 38'' + 3
118 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 11h 50' 20'' + 01' 44'' + 4
119 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 11h 50' 21'' + 01' 45'' - 3
120 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 11h 50' 24'' + 01' 48'' + 7
121 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré 11h 50' 34'' + 01' 58'' + 2
122 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 11h 50' 35'' + 01' 59'' + 2
123 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 11h 50' 36'' + 02' 00'' - 38
124 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo 11h 50' 37'' + 02' 01'' + 2
125 55  Tapia, Renato 24  Peru 11h 50' 41'' + 02' 05'' + 3
126 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 11h 50' 58'' + 02' 22'' + 3
127 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras 11h 51' 03'' + 02' 27'' + 4
128 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 11h 51' 05'' + 02' 29'' + 5
129 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 11h 51' 10'' + 02' 34'' - 26
130 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 11h 51' 20'' + 02' 44'' -
131 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 11h 51' 26'' + 02' 50'' + 3
132 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 11h 51' 34'' + 02' 58'' + 5
133 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 11h 51' 44'' + 03' 08'' + 2
134 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 11h 52' 08'' + 03' 32'' + 4
135 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 11h 52' 11'' + 03' 35'' + 1
136 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 11h 52' 36'' + 04' 00'' - 15
137 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 11h 53' 02'' + 04' 26'' - 72
138 63  Quintero, Leonel 22  Bandes 11h 53' 06'' + 04' 30'' + 1
139 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 11h 53' 41'' + 05' 05'' - 14
140 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 11h 53' 58'' + 05' 22'' -
141 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 12h 03' 30'' + 14' 54'' -
142 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 12h 05' 50'' + 17' 14'' -
143 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. 12h 06' 55'' + 18' 19'' -
144 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 12h 14' 17'' + 25' 41'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 42 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 32 pts -10 pts -
3 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 32 pts -10 pts -
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 26 pts -16 pts -
5 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó 20 pts -22 pts + 1
6 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 14 pts -28 pts - 1
7 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 14 pts -28 pts + 3
8 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11 pts -31 pts - 1
9 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 9 pts -33 pts + 6
10 53  Quispe, Alain 25  Peru 6 pts -36 pts - 1
11 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 6 pts -36 pts - 3
12 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 5 pts -37 pts - 1
13 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras 5 pts -37 pts
14 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 5 pts -37 pts - 2
15 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 5 pts -37 pts - 2
16 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 5 pts -37 pts - 2
17 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 5 pts -37 pts + 7
18 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 5 pts -37 pts - 2
19 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -38 pts
20 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 4 pts -38 pts - 3
21 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -38 pts - 3
22 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -38 pts - 3
23 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -39 pts
24 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3 pts -39 pts
25 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -39 pts - 5
26 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -39 pts - 4
27 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -39 pts - 6
28 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -39 pts - 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 11h 49' 02'' -
2 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
3 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
4 45  Tejada, Harold 21  Medellín 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
5 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
6 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
7 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
8 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 11h 49' 02'' + 00' 00'' -
9 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 11h 49' 02'' + 00' 00'' + 2
10 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 11h 49' 23'' + 00' 21'' -
11 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 11h 49' 31'' + 00' 29'' + 1
12 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 11h 49' 36'' + 00' 34'' + 1
13 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 11h 49' 49'' + 00' 47'' + 1
14 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 11h 49' 50'' + 00' 48'' + 2
15 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 11h 49' 50'' + 00' 48'' -
16 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers 11h 49' 55'' + 00' 53'' + 1
17 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 11h 50' 21'' + 01' 19'' + 1
18 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 11h 50' 24'' + 01' 22'' + 1
19 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 11h 50' 36'' + 01' 34'' - 10
20 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 11h 51' 20'' + 02' 18'' -
21 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 11h 51' 34'' + 02' 32'' + 1
22 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 11h 51' 44'' + 02' 42'' - 1
23 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 11h 52' 08'' + 03' 06'' -
24 63  Quintero, Leonel 22  Bandes 11h 53' 06'' + 04' 04'' -
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media