Colonia Itapebí - Artigas (149.0 km)

Route

 15 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Colonia Itapebí
 Finish  Artigas
 Distance  149.0 km  (92.6 mi)
 Speed  39.236 km/h  (24.380 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Naranjo, Nico.. (AVF) 15h 36' 17''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 62 points
 
 Silvera, Hernán (ALA) 15h 36' 53''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 3h 47' 51'' 1 1 - -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 2 2 - -
3 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 4 5 - -
4 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó + 00' 00'' 3 4 - -
5 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 00'' 7 8 - -
6 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 00'' 18 14 - -
7 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 19 20 - -
8 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 00'' 24 22 - -
9 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 9 27 - -
10 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 00'' 6 35 - 1
11 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 00'' 13 - - -
12 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 00'' 15 - - -
13 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 14 - - -
14 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 00'' 11 - - -
15 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 00'' 20 - - -
16 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 00'' 25 - - -
17 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 00'' 8 - - -
18 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 00'' 5 13 - -
19 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 00'' 17 - - -
20 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 00'' 12 - - -
21 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 00' 00'' 21 12 - -
22 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 00'' 10 16 - -
23 43  Vargas, Walter 26  Medellín + 00' 00'' 22 - - -
24 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 00'' 16 - - -
25 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 00'' 27 - - -
26 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 00'' 26 - - -
27 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 06'' 23 - - -
28 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 07' 41'' 42 - - -
29 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 07' 41'' 37 - - -
30 52  Navarro, Royner 26  Peru + 07' 41'' 35 - - -
31 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 07' 41'' 43 - - -
32 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 07' 41'' 33 - - -
33 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 07' 41'' 31 21 - -
34 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 07' 41'' 30 7 - -
35 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 07' 41'' 39 - - -
36 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 07' 41'' 36 - - -
37 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 07' 41'' 41 28 - -
38 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 07' 41'' 38 - - 2
39 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 07' 41'' 40 10 - -
40 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 07' 41'' 34 - - -
41 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 07' 41'' 47 17 - -
42 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 07' 41'' 44 - - -
43 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 07' 41'' 49 - - 3
44 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo + 07' 41'' 29 6 - -
45 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 07' 41'' 45 - - -
46 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 07' 41'' 46 29 - -
47 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 07' 41'' 32 11 - -
48 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 07' 47'' 28 3 - -
49 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 09' 07'' 48 - - -
50 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 15' 15'' 77 24 - -
51 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 15' 15'' 64 - - -
52 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 15' 15'' 59 - - -
53 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 15' 15'' 74 - - -
54 53  Quispe, Alain 25  Peru + 15' 15'' 50 15 - -
55 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 15' 15'' 62 - - -
56 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 15' 15'' 76 - - -
57 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 15' 15'' 82 - - -
58 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 15' 15'' 83 - - -
59 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 15' 15'' 60 - - -
60 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 15' 15'' 75 31 - -
61 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 15' 15'' 55 - - 6
62 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 15' 15'' 84 - - 9
63 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 15' 15'' 57 - - -
64 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo + 15' 15'' 65 - - -
65 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 15' 15'' 56 - - -
66 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 15' 15'' 66 - - -
67 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 15' 15'' 61 - - -
68 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 15' 15'' 71 - - -
69 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. + 15' 15'' 133 - - -
70 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 15' 15'' 68 - - -
71 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 15' 15'' 70 - - -
72 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 15' 15'' 78 - - -
73 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 15' 15'' 81 - - -
74 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 15' 15'' 52 23 - 4
75 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 15' 15'' 79 32 - 8
76 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 15' 15'' 67 30 - -
77 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 15' 15'' 73 18 - -
78 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 15' 15'' 58 - - -
79 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo + 15' 15'' 80 - - -
80 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 15' 15'' 54 - - 5
81 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 15' 15'' 51 9 - -
82 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 15' 15'' 53 - - -
83 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 15' 15'' 63 - - 7
84 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 15' 15'' 69 - - -
85 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 15' 15'' 72 - - -
86 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 17' 32'' 85 - - 10
87 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 17' 32'' 102 - - 15
88 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 17' 34'' 111 - - -
89 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 17' 34'' 96 - - -
90 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 17' 34'' 104 - - -
91 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 17' 34'' 94 - - -
92 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 17' 34'' 88 - - -
93 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 17' 34'' 118 - - -
94 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 17' 34'' 105 - - -
95 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 17' 34'' 87 - - -
96 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 17' 34'' 130 - - -
97 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 17' 34'' 98 - - 13
98 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 17' 34'' 106 - - 16
99 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 17' 34'' 86 33 - -
100 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas + 17' 34'' 93 - - 12
101 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 17' 34'' 110 34 - -
102 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 17' 34'' 115 - - 19
103 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 17' 34'' 101 - - 14
104 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 17' 34'' 92 - - -
105 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 17' 34'' 113 - - -
106 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 17' 34'' 97 - - -
107 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 17' 34'' 99 - - -
108 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 17' 34'' 120 - - -
109 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 17' 34'' 116 - - -
110 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 17' 34'' 90 - - -
111 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas + 17' 34'' 124 - - 22
112 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 17' 34'' 107 - - -
113 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 17' 34'' 123 - - 21
114 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 17' 34'' 95 - - -
115 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 17' 34'' 126 - - -
116 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 17' 34'' 121 - - 20
117 55  Tapia, Renato 24  Peru + 17' 34'' 117 - - -
118 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 17' 34'' 100 - - -
119 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 17' 34'' 109 25 - -
120 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas + 17' 34'' 112 - - -
121 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 17' 34'' 122 - - -
122 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 17' 34'' 89 - - 11
123 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 17' 34'' 114 - - 18
124 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 17' 34'' 103 - - -
125 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 17' 34'' 125 26 - -
126 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras + 17' 34'' 91 19 - -
127 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras + 17' 34'' 119 - - -
128 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 17' 34'' 108 - - 17
129 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 19' 25'' 131 - - -
130 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 19' 25'' 127 - - -
131 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 19' 25'' 134 - - -
132 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré + 20' 20'' 128 - - -
133 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 20' 20'' 136 - - -
134 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo + 20' 29'' 129 - - -
135 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 26' 49'' 135 - - -
136 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 27' 52'' 132 - - -
DNF 63  Quintero, Leonel 22  Bandes
DNF 132  Revetria, Fabián 43  Boca de Cufré
DNF 141  Centurión, Félix 20  CC Cardona Wanderers
DNF 174  Caorsi, Juan 26  CC Ciudad del Plata
DNF 216  Cardozo, Diego 35  CA Juventud de Las Piedras
DNF 223  Caorsi, Ignacio 22  CC Maldonado
DNF 253  Castaño, Juan 30  Peñarol de Maldonado
DNF 272  Castex, Federico 27  Salto Nuevo
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ACA Virgen de Fátima 11h 23' 33'' 16
1 31  Naranjo, Nicolás 28 3h 47' 51''
2 32  Tivani, Nicolas 23 3h 47' 51''
13 34  Richeze, Mauro 33 3h 47' 51''
2  CC Cerro Largo 11h 23' 33'' 36
6 81  Moreira, Federico 25 3h 47' 51''
14 82  Giacinti, Jorge 44 3h 47' 51''
16 85  Fernández, Geovane 36 3h 47' 51''
3  Medellín 11h 23' 33'' 37
5 42  Roldan, Weimar 33 3h 47' 51''
15 44  Montoya, Cristhian 29 3h 47' 51''
17 41  Oyola, Robigzon 30 3h 47' 51''
4  San Antonio de Florida 11h 23' 33'' 63
12 281  Mascarañas, Richard 39 3h 47' 51''
25 285  Bravo, Jorge 51 3h 47' 51''
26 282  Cabrera, Carlos 26 3h 47' 51''
5  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 11h 31' 14'' 42
3 14  Andriato, Rafael 31 3h 47' 51''
11 12  Da Rosa, Cristian 31 3h 47' 51''
28 11  Guimaraes, Alessandro 23 3h 55' 32''
6  EC Municipalidad de Pocito 11h 31' 20'' 74
7 25  Moyano, Enzo 30 3h 47' 51''
19 21  Díaz, Daniel 29 3h 47' 51''
48 23  Lucero, Héctor 37 3h 55' 38''
7  Funvic-São José dos Campos 11h 38' 48'' 91
9 3  Cardoso, Flávio 38 3h 47' 51''
20 5  Gohr, Andre 22 3h 47' 51''
62 4  Molina, Igor 20 4h 03' 06''
8  CC Tacuarembó 11h 38' 55'' 92
4 301  Aguilar, Héctor 34 3h 47' 51''
41 304  Olivera, Luis 22 3h 55' 32''
47 302  Asconegui, Roderick 28 3h 55' 32''
9  CC Ciudad del Plata 11h 46' 29'' 131
18 173  Mendez, Robert 25 3h 47' 51''
39 172  Méndez, Fernando 30 3h 55' 32''
74 175  Santa Cruz, Bruno 21 4h 03' 06''
10  Bandes 11h 46' 29'' 143
21 64  Briceño, Fernando 28 3h 47' 51''
45 62  Rodríguez, Jackson 34 3h 55' 32''
77 66  Gálviz, Carlos 30 4h 03' 06''
11  Global Cycling Team 11h 46' 36'' 94
29 72  Breewel, Jeroen 27 3h 55' 32''
31 74  Stenekes, Steven 30 3h 55' 32''
34 73  Koop, Jos 30 3h 55' 32''
12  CC Carmelo 11h 46' 36'' 123
38 155  Echeverría, Juan 21 3h 55' 32''
42 152  Gutiérrez, Alexander 23 3h 55' 32''
43 156  Ochoa, Gabriel 19 3h 55' 32''
13  CA Juventud de Las Piedras 11h 48' 48'' 153
8 211  Rodríguez, Jorge 25 3h 47' 51''
35 215  Guedes, Ricardo 46 3h 55' 32''
110 214  Araujo, Óscar 36 4h 05' 25''
14  Treinta y Tres 11h 54' 03'' 124
22 191  Maldonado, Anderson 24 3h 47' 51''
50 193  Carugo, Juan 23 4h 03' 06''
52 194  Godoy, Matías 28 4h 03' 06''
15  CC Fénix 11h 54' 03'' 178
24 201  Troncoso, Pablo 24 3h 47' 51''
76 203  Melchior, Vanderlei 38 4h 03' 06''
78 202  Méndez, Santiago 28 4h 03' 06''
16  CC Alas Rojas 11h 58' 41'' 225
10 164  Silvera, Hernán 21 3h 47' 51''
95 161  Gómez, Matías 25 4h 05' 25''
120 163  Jamen, Diego 22 4h 05' 25''
17  Peru 12h 01' 44'' 139
30 52  Navarro, Royner 26 3h 55' 32''
54 53  Quispe, Alain 25 4h 03' 06''
55 54  Gárate, Cesar 23 4h 03' 06''
18  Centro Uruguay de Vergara 12h 01' 44'' 177
32 311  García, Darwin 22 3h 55' 32''
72 314  Flores, Luciano 22 4h 03' 06''
73 312  Rodríguez, Diego 23 4h 03' 06''
19  CC Maroñas 12h 06' 22'' 236
33 236  Santana, Kian 24 3h 55' 32''
100 233  Laguna, Federico 20 4h 05' 25''
103 234  Orellano, Cristian 21 4h 05' 25''
20  Salto Nuevo 12h 09' 18'' 196
64 275  Tagliabue, Gonzalo 36 4h 03' 06''
65 273  Viera, Daniel 22 4h 03' 06''
67 271  Defino, Mariano 35 4h 03' 06''
21  CC Audax de Flores 12h 11' 37'' 203
56 112  Sanabria, Hugo 28 4h 03' 06''
58 113  López, Richard 34 4h 03' 06''
89 114  Miranda, Oscar 35 4h 05' 25''
22  CC Maldonado 12h 13' 54'' 263
80 221  Hernández, Nahuel 20 4h 03' 06''
86 224  Hierro, Maximiliano 22 4h 05' 23''
97 222  Silvera, Nicolás 21 4h 05' 25''
23  Peñarol de Colonia 12h 13' 56'' 247
53 243  Hornos, Johnatan 31 4h 03' 06''
90 242  Franco, Cristian 32 4h 05' 25''
104 245  Sima, Alexis 27 4h 05' 25''
24  CC Artigas San Ramón 12h 15' 47'' 306
51 104  Fedullo, Freddy 28 4h 03' 06''
125 101  Cachés, Marcos 28 4h 05' 25''
130 102  Peralta, Arí 33 4h 07' 16''
25  CC Cardona Wanderers 12h 16' 15'' 277
91 143  Lonardi, Pablo 30 4h 05' 25''
92 145  Sizurqui, Giordano 23 4h 05' 25''
94 142  Cardona, Carlos 40 4h 05' 25''
26  CC Sauce 12h 16' 15'' 308
88 294  Feijó, Juan 35 4h 05' 25''
105 291  Priore, Gerardo 28 4h 05' 25''
115 292  Ramos, Néstor 42 4h 05' 25''
27  Avenida Artigas de Guichón 12h 16' 15'' 320
93 322  Giménez, Sebastián 39 4h 05' 25''
106 326  Peculio, Enrique 27 4h 05' 25''
121 324  Cantero, Richard 47 4h 05' 25''
28  CC Estudiantes El Colla 12h 16' 15'' 357
113 184  Negrín, Ignacio 22 4h 05' 25''
116 181  Corujo, Kevin 19 4h 05' 25''
128 182  Bonina, Federico 19 4h 05' 25''
29  Boca de Cufré 12h 16' 42'' 297
63 133  Yanes, Emanuel 34 4h 03' 06''
102 135  Calo, Santiago 21 4h 05' 25''
132 131  Ibarra, Juan José 46 4h 08' 11''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 15h 36' 17'' -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 15h 36' 33'' + 00' 16'' + 1
3 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó 15h 36' 47'' + 00' 30'' + 1
4 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 15h 36' 49'' + 00' 32'' + 8
5 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 9
6 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 11
7 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 11
8 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 8
9 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 17
10 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 13
11 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 25
12 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 26
13 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 30
14 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 35
15 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 37
16 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 30
17 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 34
18 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 39
19 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 37
20 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 39
21 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 41
22 43  Vargas, Walter 26  Medellín 15h 36' 53'' + 00' 36'' + 45
23 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 15h 36' 59'' + 00' 42'' + 45
24 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 15h 37' 07'' + 00' 50'' + 55
25 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 15h 37' 12'' + 00' 55'' + 58
26 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 15h 37' 14'' + 00' 57'' + 61
27 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 15h 37' 41'' + 01' 24'' + 81
28 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 15h 44' 26'' + 08' 09'' - 26
29 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 15h 44' 34'' + 08' 17'' - 24
30 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 15h 44' 34'' + 08' 17'' - 23
31 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 15h 44' 34'' + 08' 17'' - 22
32 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 15h 44' 34'' + 08' 17'' - 10
33 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 15h 44' 34'' + 08' 17'' -
34 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 15h 44' 34'' + 08' 17'' - 4
35 52  Navarro, Royner 26  Peru 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 4
36 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 6
37 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 13
38 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 6
39 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 8
40 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 13
41 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 15h 44' 34'' + 08' 17'' + 22
42 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 15h 44' 47'' + 08' 30'' + 32
43 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 15h 44' 48'' + 08' 31'' + 39
44 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 15h 44' 59'' + 08' 42'' + 45
45 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 15h 45' 03'' + 08' 46'' + 47
46 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 15h 45' 41'' + 09' 24'' + 69
47 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 15h 45' 42'' + 09' 25'' + 69
48 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 15h 46' 00'' + 09' 43'' + 6
49 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 15h 47' 06'' + 10' 49'' + 83
50 53  Quispe, Alain 25  Peru 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 40
51 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 45
52 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 44
53 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 40
54 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 39
55 45  Tejada, Harold 21  Medellín 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 36
56 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 35
57 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 29
58 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 34
59 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 18
60 51  Gamero, Alonso 26  Peru 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 20
61 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 24
62 54  Gárate, Cesar 23  Peru 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 17
63 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 15
64 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 15h 52' 08'' + 15' 51'' -
65 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 7
66 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 6
67 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 12
68 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 15h 52' 08'' + 15' 51'' + 69
69 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 15h 52' 08'' + 15' 51'' - 3
70 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 15h 52' 08'' + 15' 51'' + 1
71 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 15h 52' 08'' + 15' 51'' + 1
72 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 15h 52' 21'' + 16' 04'' + 3
73 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 15h 52' 27'' + 16' 10'' + 11
74 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 15h 52' 37'' + 16' 20'' + 17
75 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 15h 52' 42'' + 16' 25'' + 19
76 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 15h 52' 42'' + 16' 25'' + 20
77 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 15h 52' 44'' + 16' 27'' + 20
78 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 15h 52' 50'' + 16' 33'' + 21
79 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 15h 52' 55'' + 16' 38'' + 22
80 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo 15h 52' 56'' + 16' 39'' + 23
81 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 15h 52' 56'' + 16' 39'' + 23
82 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 15h 53' 05'' + 16' 48'' + 29
83 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 15h 53' 26'' + 17' 09'' + 35
84 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 15h 53' 42'' + 17' 25'' + 39
85 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 15h 54' 25'' + 18' 08'' - 53
86 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 75
87 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 67
88 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 63
89 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 62
90 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 56
91 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 60
92 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 27
93 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 15h 54' 27'' + 18' 10'' - 24
94 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 15h 54' 40'' + 18' 23'' - 17
95 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 15h 54' 40'' + 18' 23'' - 17
96 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 15h 54' 41'' + 18' 24'' - 16
97 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 15h 54' 41'' + 18' 24'' - 16
98 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 15h 54' 48'' + 18' 31'' - 13
99 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 15h 54' 48'' + 18' 31'' - 13
100 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 15h 54' 48'' + 18' 31'' - 12
101 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 15h 54' 56'' + 18' 39'' - 8
102 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 15h 54' 59'' + 18' 42'' - 7
103 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 15h 55' 07'' + 18' 50'' - 5
104 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 15h 55' 09'' + 18' 52'' - 4
105 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 15h 55' 14'' + 18' 57'' - 3
106 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 15h 55' 15'' + 18' 58'' -
107 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 15h 55' 15'' + 18' 58'' -
108 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 15h 55' 15'' + 18' 58'' - 3
109 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 15h 55' 20'' + 19' 03'' + 1
110 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 15h 55' 26'' + 19' 09'' + 2
111 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 15h 55' 28'' + 19' 11'' + 2
112 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas 15h 55' 33'' + 19' 16'' + 2
113 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 15h 55' 39'' + 19' 22'' + 4
114 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 15h 55' 46'' + 19' 29'' + 5
115 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 15h 55' 49'' + 19' 32'' + 5
116 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 15h 56' 00'' + 19' 43'' + 6
117 55  Tapia, Renato 24  Peru 15h 56' 06'' + 19' 49'' + 8
118 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 15h 56' 23'' + 20' 06'' + 8
119 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras 15h 56' 28'' + 20' 11'' + 8
120 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 15h 56' 35'' + 20' 18'' + 9
121 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 15h 56' 45'' + 20' 28'' + 9
122 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 15h 56' 51'' + 20' 34'' + 9
123 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 15h 57' 09'' + 20' 52'' + 10
124 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 15h 57' 33'' + 21' 16'' + 10
125 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 15h 57' 36'' + 21' 19'' + 10
126 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 15h 58' 01'' + 21' 44'' + 10
127 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 15h 58' 21'' + 22' 04'' + 1
128 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré 15h 58' 45'' + 22' 28'' - 7
129 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo 15h 58' 57'' + 22' 40'' - 5
130 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 15h 59' 23'' + 23' 06'' + 10
131 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 16h 00' 57'' + 24' 40'' + 8
132 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 16h 04' 45'' + 28' 28'' - 97
133 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. 16h 10' 01'' + 33' 44'' + 10
134 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 16h 13' 06'' + 36' 49'' + 8
135 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 16h 18' 10'' + 41' 53'' + 6
136 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 16h 22' 28'' + 46' 11'' + 8
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 62 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 44 pts -18 pts -
3 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 32 pts -30 pts -
4 301  Aguilar, Héctor 34  CC Tacuarembó 28 pts -34 pts + 1
5 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 28 pts -34 pts + 2
6 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 26 pts -36 pts - 2
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 14 pts -48 pts - 1
8 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 12 pts -50 pts + 10
9 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11 pts -51 pts - 1
10 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 10 pts -52 pts + 4
11 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 9 pts -53 pts - 2
12 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 7 pts -55 pts
13 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 6 pts -56 pts - 2
14 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 6 pts -56 pts
15 53  Quispe, Alain 25  Peru 6 pts -56 pts - 5
16 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 5 pts -57 pts - 4
17 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 5 pts -57 pts - 1
18 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 5 pts -57 pts - 3
19 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras 5 pts -57 pts - 6
20 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 5 pts -57 pts
21 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 5 pts -57 pts - 4
22 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 4 pts -58 pts
23 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -58 pts - 4
24 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 4 pts -58 pts - 4
25 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -58 pts - 4
26 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -58 pts - 4
27 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 3 pts -59 pts
28 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -59 pts - 3
29 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -59 pts - 1
30 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3 pts -59 pts - 6
31 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3 pts -59 pts
32 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -59 pts - 6
33 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -59 pts - 10
34 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -59 pts - 7
35 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 2 pts -60 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 15h 36' 53'' + 2
2 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 15h 44' 34'' + 07' 41'' + 5
3 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 15h 47' 06'' + 10' 13'' + 18
4 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 15h 52' 08'' + 15' 15'' - 3
5 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 15h 52' 08'' + 15' 15'' - 3
6 45  Tejada, Harold 21  Medellín 15h 52' 08'' + 15' 15'' - 2
7 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 15h 52' 08'' + 15' 15'' + 1
8 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 15h 52' 55'' + 16' 02'' + 5
9 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 15h 53' 42'' + 16' 49'' + 10
10 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 15h 54' 25'' + 17' 32'' - 4
11 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 15h 54' 27'' + 17' 34'' - 6
12 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas 15h 54' 27'' + 17' 34'' - 3
13 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 15h 54' 48'' + 17' 55'' - 3
14 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 15h 54' 56'' + 18' 03'' - 3
15 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 15h 54' 59'' + 18' 06'' - 3
16 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 15h 55' 15'' + 18' 22'' - 1
17 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 15h 55' 15'' + 18' 22'' - 3
18 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 15h 55' 46'' + 18' 53'' - 1
19 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 15h 55' 49'' + 18' 56'' - 1
20 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 15h 56' 45'' + 19' 52'' -
21 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 15h 57' 09'' + 20' 16'' + 1
22 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas 15h 57' 33'' + 20' 40'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media