Artigas - Tacuarembó (194.8 km)

Route

 16 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Artigas
 Finish  Tacuarembó
 Distance  194.8 km  (121.0 mi)
 Speed  37.444 km/h  (23.266 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 5
 Naranjo, Nico.. (AVF) 20h 48' 16''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 77 points
 
 Silvera, Hernán (ALA) 20h 49' 05''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 5h 12' 09'' 1 1 - -
2 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó + 00' 00'' 3 3 - -
3 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 00'' 2 2 - -
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo + 00' 00'' 26 4 - -
5 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 00' 00'' 27 7 - -
6 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 00'' 5 9 - -
7 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 00'' 6 10 - -
8 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 00' 00'' 28 14 - -
9 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 03'' 21 17 - -
10 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 03'' 10 15 - -
11 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 00' 03'' 52 30 - -
12 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 00' 03'' 42 - - -
13 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 03'' 8 36 - 1
14 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 03'' 9 - - -
15 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 00' 03'' 31 - - -
16 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 00' 03'' 25 5 - -
17 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 03'' 12 - - -
18 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 03'' 7 18 - -
19 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 00' 03'' 44 - - -
20 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 03'' 16 - - -
21 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 00' 03'' 30 - - -
22 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 00' 03'' 32 - - -
23 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 03'' 11 - - -
24 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 03'' 13 - - -
25 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 00' 03'' 33 12 - -
26 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 03'' 14 - - -
27 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 00' 03'' 43 27 - 2
28 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 03'' 22 - - -
29 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 00' 03'' 45 - - -
30 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 03'' 4 6 - -
31 43  Vargas, Walter 27  Medellín + 00' 03'' 19 - - -
32 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 00' 03'' 18 16 - -
33 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 03'' 17 21 - -
34 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 03'' 20 - - -
35 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 00' 03'' 37 - - -
36 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 03'' 15 - - -
37 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 03'' 23 - - -
38 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 03'' 29 - - -
39 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 03'' 57 - - 5
40 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 03'' 24 - - -
41 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 11'' 46 28 - -
42 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 00' 11'' 34 - - -
43 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 00' 11'' 53 - - -
44 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 00' 13'' 48 - - 3
45 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 00' 13'' 56 - - -
46 53  Quispe, Alain 25  Peru + 00' 13'' 47 19 - -
47 52  Navarro, Royner 26  Peru + 00' 13'' 35 - - -
48 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 15'' 36 - - -
49 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 00' 15'' 49 - - -
50 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 00' 18'' 58 - - 6
51 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 00' 33'' 38 - - -
52 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 01' 46'' 54 - - 4
53 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 00' 33'' 51 11 - -
54 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 03' 35'' 39 8 - -
55 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 06' 52'' 60 - - -
56 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 06' 52'' 41 - - -
57 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 06' 52'' 50 29 - -
58 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 07' 00'' 62 22 - -
59 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 07' 00'' 40 26 - -
60 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 07' 02'' 61 13 - -
61 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 17' 03'' 63 - - 7
62 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 17' 03'' 68 - - -
63 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 17' 03'' 71 - - -
64 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 17' 03'' 73 32 - -
65 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 17' 03'' 69 - - -
66 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 17' 03'' 55 31 - -
67 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 17' 03'' 70 - - -
68 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 17' 03'' 67 23 - 9
69 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 20' 21'' 90 - - 12
70 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 20' 21'' 72 - - -
71 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 20' 21'' 81 - - -
72 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 20' 21'' 88 - - -
73 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 21' 12'' 97 - - -
74 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 21' 12'' 76 - - -
75 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 21' 12'' 87 - - -
76 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 21' 12'' 92 35 - -
77 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 21' 12'' 108 - - -
78 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 21' 12'' 111 - - -
79 55  Tapia, Renato 24  Peru + 21' 12'' 112 - - -
80 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 21' 12'' 74 - - -
81 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 21' 12'' 94 - - 14
82 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 21' 12'' 104 - - -
83 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 21' 12'' 95 - - -
84 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 21' 12'' 91 - - 13
85 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 21' 12'' 80 - - -
86 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 21' 12'' 122 - - -
87 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 21' 12'' 101 - - -
88 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 21' 12'' 123 - - -
89 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 21' 12'' 113 - - -
90 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 21' 12'' 102 - - 16
91 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 21' 12'' 64 - - 8
92 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 21' 12'' 93 - - -
93 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 21' 12'' 117 - - 20
94 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 21' 12'' 125 - - -
95 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 21' 12'' 77 - - -
96 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 21' 12'' 121 - - -
97 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 21' 12'' 127 - - -
98 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 21' 12'' 114 - - -
99 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 21' 12'' 89 - - 11
100 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 21' 12'' 66 - - -
101 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 21' 12'' 120 - - -
102 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 21' 12'' 116 - - -
103 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. + 21' 12'' 124 - - -
104 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 21' 12'' 109 - - -
105 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 21' 12'' 84 34 - 10
106 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 21' 12'' 65 20 - -
107 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 21' 12'' 103 - - -
108 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 21' 12'' 126 - - -
109 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 21' 12'' 119 - - -
110 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 21' 12'' 75 - - -
111 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 21' 12'' 96 - - -
112 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 21' 12'' 99 - - 15
113 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 21' 12'' 106 - - 17
114 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 21' 12'' 115 - - 19
115 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 21' 12'' 107 - - -
116 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 21' 12'' 59 - - -
117 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 21' 12'' 100 - - -
118 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 21' 12'' 86 - - -
119 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo + 21' 12'' 85 - - -
120 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 21' 12'' 105 - - -
121 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 21' 12'' 98 - - -
122 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 21' 12'' 110 - - 18
123 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 21' 12'' 78 33 - -
124 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 21' 12'' 82 - - -
125 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 21' 12'' 79 - - -
126 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 21' 12'' 118 25 - -
127 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 21' 12'' 83 24 - -
DNF 21  Díaz, Daniel 29  EC Municipalidad de Pocito
DNF 131  Ibarra, Juan José 46  Boca de Cufré
DNF 163  Jamen, Diego 22  CC Alas Rojas
DNF 212  Alonso, Agustín 22  CA Juventud de Las Piedras
DNF 213  Bare, Gregorio 47  CA Juventud de Las Piedras
DNF 231  Abraham, Nicolás 21  CC Maroñas
DNF 233  Laguna, Federico 20  CC Maroñas
DNF 274  Laporta, Andrés 35  Salto Nuevo
DNF 275  Tagliabue, Gonzalo 36  Salto Nuevo
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ACA Virgen de Fátima 15h 36' 30'' 38
1 31  Naranjo, Nicolás 28 5h 12' 09''
3 32  Tivani, Nicolas 23 5h 12' 09''
34 33  Richeze, Adrián 29 5h 12' 12''
2  Medellín 15h 36' 33'' 40
6 42  Roldan, Weimar 33 5h 12' 09''
14 41  Oyola, Robigzon 30 5h 12' 12''
20 44  Montoya, Cristhian 29 5h 12' 12''
3  CC Cerro Largo 15h 36' 33'' 58
7 81  Moreira, Federico 25 5h 12' 09''
23 82  Giacinti, Jorge 44 5h 12' 12''
28 85  Fernández, Geovane 36 5h 12' 12''
4  Bandes 15h 36' 36'' 79
12 65  Monsalve, Ralph 32 5h 12' 12''
32 64  Briceño, Fernando 28 5h 12' 12''
35 62  Rodríguez, Jackson 34 5h 12' 12''
5  San Antonio de Florida 15h 36' 36'' 84
21 283  Raríz, Nicolás 28 5h 12' 12''
26 281  Mascarañas, Richard 39 5h 12' 12''
37 282  Cabrera, Carlos 26 5h 12' 12''
6  Global Cycling Team 15h 36' 41'' 62
5 73  Koop, Jos 30 5h 12' 09''
15 72  Breewel, Jeroen 27 5h 12' 12''
42 71  Knol, Martijn 31 5h 12' 20''
7  EC Municipalidad de Pocito 15h 36' 44'' 90
16 23  Lucero, Héctor 37 5h 12' 12''
33 25  Moyano, Enzo 30 5h 12' 12''
41 26  Melivilo, Juan 29 5h 12' 20''
8  CA Juventud de Las Piedras 15h 36' 46'' 76
9 211  Rodríguez, Jorge 25 5h 12' 12''
22 215  Guedes, Ricardo 46 5h 12' 12''
45 214  Araujo, Óscar 36 5h 12' 22''
9  Peru 15h 36' 46'' 76
11 56  Ruiz, Hugo 22 5h 12' 12''
19 51  Gamero, Alonso 26 5h 12' 12''
46 53  Quispe, Alain 25 5h 12' 22''
10  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 15h 36' 48'' 102
24 12  Da Rosa, Cristian 31 5h 12' 12''
30 14  Andriato, Rafael 31 5h 12' 12''
48 11  Guimaraes, Alessandro 23 5h 12' 24''
11  CC Tacuarembó 15h 40' 17'' 105
2 301  Aguilar, Héctor 35 5h 12' 09''
49 303  Miraglia, José 32 5h 12' 24''
54 302  Asconegui, Roderick 28 5h 15' 44''
12  CC Ciudad del Plata 15h 53' 36'' 111
18 173  Mendez, Robert 25 5h 12' 12''
25 172  Méndez, Fernando 30 5h 12' 12''
68 175  Santa Cruz, Bruno 21 5h 29' 12''
13  Funvic-São José dos Campos 15h 53' 36'' 122
17 5  Gohr, Andre 22 5h 12' 12''
39 2  Rabelo, Euller 20 5h 12' 12''
66 3  Cardoso, Flávio 38 5h 29' 12''
14  Centro Uruguay de Vergara 15h 53' 46'' 149
38 311  García, Darwin 22 5h 12' 12''
44 315  Fagundez, Antonio 20 5h 12' 22''
67 314  Flores, Luciano 22 5h 29' 12''
15  CC Carmelo 15h 54' 03'' 116
4 151  Anchieri, Pablo 29 5h 12' 09''
51 152  Gutiérrez, Alexander 23 5h 12' 42''
61 156  Ochoa, Gabriel 19 5h 29' 12''
16  Treinta y Tres 16h 18' 03'' 161
10 191  Maldonado, Anderson 24 5h 12' 12''
71 192  Cedréz, Victor 37 5h 32' 30''
80 194  Godoy, Matías 28 5h 33' 21''
17  CC Maroñas 16h 18' 51'' 196
8 236  Santana, Kian 24 5h 12' 09''
90 234  Orellano, Cristian 21 5h 33' 21''
98 235  Bentancourt, Diego 40 5h 33' 21''
18  CC Fénix 16h 18' 54'' 261
36 201  Troncoso, Pablo 24 5h 12' 12''
110 202  Méndez, Santiago 28 5h 33' 21''
115 204  Pereyra, Gerard 25 5h 33' 21''
19  CC Audax de Flores 16h 19' 02'' 191
43 112  Sanabria, Hugo 28 5h 12' 20''
73 114  Miranda, Oscar 35 5h 33' 21''
75 113  López, Richard 34 5h 33' 21''
20  CC Maldonado 16h 20' 37'' 222
52 221  Hernández, Nahuel 20 5h 13' 55''
84 224  Hierro, Maximiliano 22 5h 33' 21''
86 225  Larrauri, Gabriel 22 5h 33' 21''
21  Peñarol de Colonia 16h 35' 03'' 215
65 243  Hornos, Johnatan 31 5h 29' 12''
72 245  Sima, Alexis 27 5h 32' 30''
78 241  Tuya, Lucas 25 5h 33' 21''
22  CC Cardona Wanderers 16h 35' 54'' 266
63 145  Sizurqui, Giordano 23 5h 29' 12''
83 143  Lonardi, Pablo 30 5h 33' 21''
120 142  Cardona, Carlos 40 5h 33' 21''
23  CC Artigas San Ramón 16h 40' 03'' 283
74 104  Fedullo, Freddy 28 5h 33' 21''
101 102  Peralta, Arí 33 5h 33' 21''
108 103  Betemps, Raclen 41 5h 33' 21''
24  Avenida Artigas de Guichón 16h 40' 03'' 288
89 322  Giménez, Sebastián 39 5h 33' 21''
97 325  Rivero, Andrés 22 5h 33' 21''
102 324  Cantero, Richard 47 5h 33' 21''
25  CC Sauce 16h 40' 03'' 290
77 294  Feijó, Juan 35 5h 33' 21''
104 291  Priore, Gerardo 28 5h 33' 21''
109 292  Ramos, Néstor 42 5h 33' 21''
26  CC Estudiantes El Colla 16h 40' 03'' 320
93 184  Negrín, Ignacio 22 5h 33' 21''
113 182  Bonina, Federico 19 5h 33' 21''
114 181  Corujo, Kevin 19 5h 33' 21''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 20h 48' 16'' -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 20h 48' 38'' + 00' 22'' -
3 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 20h 48' 50'' + 00' 34'' -
4 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 20h 49' 01'' + 00' 45'' -
5 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 20h 49' 02'' + 00' 46'' + 2
6 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 20h 49' 02'' + 00' 46'' + 12
7 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 20h 49' 05'' + 00' 49'' - 2
8 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 20h 49' 05'' + 00' 49'' - 2
9 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 20h 49' 05'' + 00' 49'' - 1
10 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 20h 49' 05'' + 00' 49'' -
11 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 20h 49' 05'' + 00' 49'' -
12 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 20h 49' 05'' + 00' 49'' -
13 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 20h 49' 05'' + 00' 49'' -
14 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 1
15 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 1
16 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 4
17 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 2
18 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 3
19 43  Vargas, Walter 27  Medellín 20h 49' 05'' + 00' 49'' + 3
20 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 20h 49' 11'' + 00' 55'' + 3
21 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 20h 49' 19'' + 01' 03'' + 3
22 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 20h 49' 24'' + 01' 08'' + 3
23 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 20h 49' 26'' + 01' 10'' + 3
24 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 20h 49' 53'' + 01' 37'' + 3
25 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 20h 56' 38'' + 08' 22'' + 3
26 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 20h 56' 43'' + 08' 27'' + 3
27 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 20h 56' 43'' + 08' 27'' + 3
28 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 20h 56' 43'' + 08' 27'' + 3
29 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 20h 56' 46'' + 08' 30'' + 4
30 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 20h 56' 46'' + 08' 30'' + 6
31 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 20h 56' 46'' + 08' 30'' + 6
32 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 20h 56' 46'' + 08' 30'' + 7
33 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 20h 56' 46'' + 08' 30'' + 7
34 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 20h 56' 54'' + 08' 38'' -
35 52  Navarro, Royner 26  Peru 20h 56' 56'' + 08' 40'' -
36 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 20h 57' 11'' + 08' 55'' + 6
37 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 20h 57' 15'' + 08' 59'' + 8
38 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 20h 57' 41'' + 09' 25'' + 6
39 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 21h 00' 18'' + 12' 02'' - 7
40 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 03' 43'' + 15' 27'' + 1
41 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 21h 03' 49'' + 15' 33'' + 2
42 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 21h 04' 20'' + 16' 04'' + 11
43 45  Tejada, Harold 21  Medellín 21h 04' 20'' + 16' 04'' + 12
44 51  Gamero, Alonso 26  Peru 21h 04' 20'' + 16' 04'' + 16
45 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 21h 04' 20'' + 16' 04'' + 16
46 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 21h 04' 28'' + 16' 12'' + 22
47 53  Quispe, Alain 25  Peru 21h 04' 30'' + 16' 14'' + 3
48 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 21h 04' 30'' + 16' 14'' + 15
49 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 21h 04' 32'' + 16' 16'' + 21
50 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 04' 42'' + 16' 26'' - 4
51 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 21h 04' 50'' + 16' 34'' -
52 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 21h 04' 54'' + 16' 38'' + 23
53 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 21h 05' 02'' + 16' 46'' + 23
54 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 21h 06' 03'' + 17' 47'' -
55 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 21h 06' 05'' + 17' 49'' - 46
56 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 21h 06' 49'' + 18' 33'' + 34
57 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 21h 07' 11'' + 18' 55'' + 45
58 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 21h 08' 16'' + 20' 00'' + 57
59 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 21h 10' 14'' + 21' 58'' - 45
60 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 21h 11' 09'' + 22' 53'' - 4
61 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 21h 11' 38'' + 23' 22'' + 12
62 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 21h 14' 29'' + 26' 13'' + 47
63 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 21h 16' 18'' + 28' 02'' - 14
64 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 21h 17' 55'' + 29' 39'' - 26
65 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 21h 19' 03'' + 30' 47'' - 18
66 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 21h 19' 21'' + 31' 05'' - 18
67 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 21h 21' 20'' + 33' 04'' - 15
68 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 21h 21' 20'' + 33' 04'' - 11
69 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 21h 21' 49'' + 33' 33'' + 5
70 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 21h 22' 02'' + 33' 46'' + 8
71 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 21h 23' 39'' + 35' 23'' + 17
72 54  Gárate, Cesar 23  Peru 21h 24' 38'' + 36' 22'' - 10
73 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 21h 24' 38'' + 36' 22'' + 37
74 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 15
75 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 17
76 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 12
77 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 11
78 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 11
79 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 10
80 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 21h 25' 29'' + 37' 13'' - 9
81 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 21h 25' 35'' + 37' 19'' + 1
82 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 21h 25' 42'' + 37' 26'' - 10
83 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 21h 26' 05'' + 37' 49'' - 6
84 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 21h 26' 16'' + 38' 00'' - 5
85 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo 21h 26' 17'' + 38' 01'' - 5
86 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 21h 26' 17'' + 38' 01'' - 5
87 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 21h 26' 47'' + 38' 31'' - 4
88 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 21h 26' 57'' + 38' 41'' + 4
89 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 21h 27' 03'' + 38' 47'' - 5
90 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 21h 27' 45'' + 39' 29'' + 16
91 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 21h 27' 46'' + 39' 30'' - 6
92 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 21h 27' 48'' + 39' 32'' - 6
93 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 21h 27' 48'' + 39' 32'' - 6
94 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 21h 27' 48'' + 39' 32'' - 5
95 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 21h 28' 01'' + 39' 45'' - 1
96 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 21h 28' 01'' + 39' 45'' - 1
97 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 21h 28' 02'' + 39' 46'' - 1
98 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 21h 28' 02'' + 39' 46'' - 1
99 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 21h 28' 09'' + 39' 53'' - 1
100 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 21h 28' 09'' + 39' 53'' - 1
101 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 21h 28' 09'' + 39' 53'' - 1
102 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 21h 28' 17'' + 40' 01'' - 1
103 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 21h 28' 28'' + 40' 12'' -
104 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 21h 28' 30'' + 40' 14'' -
105 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 21h 28' 35'' + 40' 19'' -
106 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 21h 28' 36'' + 40' 20'' + 2
107 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 21h 28' 36'' + 40' 20'' -
108 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 21h 28' 49'' + 40' 33'' + 3
109 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 21h 29' 00'' + 40' 44'' + 4
110 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 21h 29' 07'' + 40' 51'' + 4
111 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 21h 29' 21'' + 41' 05'' + 5
112 55  Tapia, Renato 24  Peru 21h 29' 27'' + 41' 11'' + 5
113 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 21h 29' 44'' + 41' 28'' + 5
114 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 21h 29' 56'' + 41' 40'' + 6
115 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 21h 30' 06'' + 41' 50'' + 6
116 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 21h 30' 12'' + 41' 56'' + 6
117 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 21h 30' 30'' + 42' 14'' + 6
118 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 21h 30' 57'' + 42' 41'' + 7
119 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 21h 31' 22'' + 43' 06'' + 7
120 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 21h 31' 42'' + 43' 26'' + 7
121 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 21h 32' 44'' + 44' 28'' + 9
122 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 21h 34' 18'' + 46' 02'' + 9
123 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 21h 38' 06'' + 49' 50'' + 9
124 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 43' 22'' + 55' 06'' + 9
125 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 21h 46' 27'' + 58' 11'' + 9
126 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 21h 51' 31'' + 1h 03' 15'' + 9
127 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 21h 55' 49'' + 1h 07' 33'' + 9
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 77 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 54 pts -23 pts -
3 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 40 pts -37 pts + 1
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 34 pts -43 pts + 2
5 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 32 pts -45 pts - 2
6 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 28 pts -49 pts - 1
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 25 pts -52 pts -
8 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 19 pts -58 pts + 3
9 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 18 pts -59 pts - 1
10 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 11 pts -66 pts + 4
11 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11 pts -66 pts - 2
12 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 10 pts -67 pts - 2
13 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 9 pts -68 pts + 5
14 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 9 pts -68 pts + 7
15 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 7 pts -70 pts + 1
16 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 7 pts -70 pts - 4
17 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 7 pts -70 pts + 5
18 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 6 pts -71 pts - 5
19 53  Quispe, Alain 25  Peru 6 pts -71 pts - 4
20 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 5 pts -72 pts - 3
21 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 5 pts -72 pts - 1
22 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -73 pts + 3
23 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -73 pts -
24 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 4 pts -73 pts -
25 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -73 pts + 1
26 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -74 pts + 2
27 45  Tejada, Harold 21  Medellín 3 pts -74 pts
28 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 3 pts -74 pts
29 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -74 pts -
30 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3 pts -74 pts + 1
31 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 3 pts -74 pts - 4
32 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -74 pts + 2
33 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3 pts -74 pts - 3
34 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -74 pts - 2
35 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -74 pts - 2
36 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 2 pts -75 pts - 1
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 20h 49' 05'' -
2 45  Tejada, Harold 21  Medellín 21h 04' 20'' + 15' 15'' + 4
3 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 21h 04' 30'' + 15' 25'' + 4
4 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 21h 06' 03'' + 16' 58'' + 1
5 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 21h 07' 11'' + 18' 06'' + 10
6 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 21h 08' 16'' + 19' 11'' + 13
7 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 21h 16' 18'' + 27' 13'' - 4
8 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 21h 17' 55'' + 28' 50'' - 6
9 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 21h 21' 20'' + 32' 15'' - 5
10 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 21h 26' 16'' + 37' 11'' - 2
11 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 21h 27' 03'' + 37' 58'' - 2
12 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 21h 27' 45'' + 38' 40'' + 4
13 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 21h 27' 46'' + 38' 41'' - 3
14 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 21h 27' 48'' + 38' 43'' - 3
15 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 21h 28' 09'' + 39' 04'' - 2
16 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 21h 28' 17'' + 39' 12'' - 2
17 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 21h 28' 36'' + 39' 31'' -
18 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 21h 29' 07'' + 40' 02'' -
19 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 21h 30' 06'' + 41' 01'' + 1
20 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 21h 30' 30'' + 41' 25'' + 1
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media