Route

 17 April 2019
 Profile  Individual time trial
 Start  Melo
 Finish  Melo
 Distance  33.6 km  (20.9 mi)
 Speed  47.342 km/h  (29.417 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 6
 Vargas, Walter (MED) 21h 31' 40''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 77 points
 
 Silvera, Hernán (ALA) 21h 38' 11''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 43  Vargas, Walter 27  Medellín 0h 42' 35'' 1 11 - -
2 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 59'' 2 12 - -
3 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 01' 56'' 3 15 - -
4 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 02' 02'' 5 19 - -
5 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 02' 08'' 42 16 - -
6 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 02' 11'' 7 10 - -
7 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 02' 15'' 8 27 - -
8 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 02' 18'' 40 23 - 2
9 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 02' 21'' 9 33 - -
10 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 02' 29'' 6 2 - -
11 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima + 02' 46'' 4 1 - -
12 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 03' 17'' 10 20 - -
13 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 03' 24'' 11 - - -
14 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 03' 26'' 69 38 - -
15 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 03' 30'' 49 - - 4
16 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 03' 38'' 41 34 - -
17 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 03' 41'' 12 24 - -
18 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 03' 41'' 17 - - -
19 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 03' 55'' 14 28 - -
20 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó + 04' 00'' 13 3 - -
21 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 04' 02'' 15 9 - -
22 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 04' 02'' 43 - - -
23 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 04' 10'' 34 8 - -
24 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 04' 13'' 18 - - -
25 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 04' 17'' 16 - - -
26 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 04' 26'' 20 - - -
27 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 04' 39'' 19 - - -
28 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. + 04' 54'' 123 - - -
29 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 04' 55'' 71 - - -
30 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 04' 59'' 81 - - -
31 64  Briceño, Fernando 28  Bandes + 05' 00'' 21 21 - -
32 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 05' 06'' 46 35 - -
33 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 05' 07'' 26 - - -
34 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 05' 07'' 25 18 - -
35 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 05' 10'' 44 - - 3
36 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 05' 11'' 64 - - -
37 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 05' 12'' 27 14 - -
38 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 05' 15'' 73 39 - 10
39 52  Navarro, Royner 26  Peru + 05' 21'' 28 - - -
40 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 05' 34'' 45 - - -
41 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 05' 41'' 65 26 - -
42 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 05' 41'' 22 22 - -
43 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 05' 51'' 29 - - -
44 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 05' 55'' 61 29 - -
45 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo + 05' 57'' 30 4 - -
46 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 05' 58'' 74 31 - -
47 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 06' 00'' 51 - - 5
48 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 06' 06'' 47 - - -
49 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 06' 07'' 48 - - -
50 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 06' 07'' 57 17 - -
51 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 06' 11'' 67 30 - 9
52 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo + 06' 12'' 77 - - -
53 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 06' 18'' 84 - - 12
54 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 06' 26'' 63 - - 7
55 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 06' 31'' 23 42 - 1
56 55  Tapia, Renato 24  Peru + 06' 34'' 98 - - -
57 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 06' 35'' 80 - - -
58 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 06' 36'' 70 - - -
59 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 06' 39'' 31 - - -
60 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 06' 39'' 32 - - -
61 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 06' 44'' 92 - - 13
62 53  Quispe, Alain 25  Peru + 06' 50'' 50 25 - -
63 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 06' 51'' 55 - - -
64 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 06' 52'' 83 - - 11
65 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 07' 00'' 68 - - -
66 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 07' 02'' 78 - - -
67 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 07' 02'' 94 - - -
68 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 07' 04'' 89 - - -
69 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 07' 05'' 91 - - -
70 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 07' 12'' 79 - - -
71 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 07' 18'' 33 7 - -
72 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 07' 32'' 75 40 - -
73 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 07' 40'' 100 - - -
74 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 07' 44'' 95 - - -
75 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 07' 47'' 93 - - -
76 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 07' 53'' 107 - - 17
77 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 07' 55'' 120 - - -
78 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 08' 04'' 37 - - -
79 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 08' 07'' 96 41 - -
80 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 08' 10'' 112 - - -
81 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 08' 14'' 53 13 - -
82 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 08' 15'' 97 - - 14
83 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 08' 16'' 111 32 - -
84 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 08' 16'' 82 - - -
85 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 08' 19'' 99 - - 15
86 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 08' 20'' 52 - - -
87 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 08' 26'' 102 - - 16
88 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 08' 31'' 36 - - -
89 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 08' 40'' 104 - - -
90 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 08' 45'' 105 - - -
91 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 08' 50'' 86 - - -
92 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 08' 51'' 35 - - -
93 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 08' 56'' 58 - - -
94 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 09' 04'' 108 - - -
95 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 09' 04'' 103 - - -
96 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 09' 15'' 72 - - -
97 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 09' 16'' 24 6 - -
98 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 09' 20'' 87 - - -
99 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 09' 25'' 66 - - 8
100 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 09' 26'' 119 - - -
101 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 09' 28'' 54 - - -
102 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 09' 29'' 62 - - -
103 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 09' 34'' 114 - - 19
104 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 09' 34'' 38 - - -
105 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 09' 35'' 88 - - -
106 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 09' 43'' 90 - - -
107 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 09' 44'' 101 - - -
108 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 09' 50'' 85 - - -
109 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 09' 54'' 116 - - -
110 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 09' 57'' 39 5 - -
111 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 10' 14'' 106 - - -
112 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 10' 27'' 109 - - 18
113 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 10' 28'' 76 - - -
114 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 10' 38'' 117 - - -
115 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 11' 02'' 56 36 - -
116 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 11' 03'' 118 - - -
117 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 11' 10'' 59 - - 6
118 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 11' 16'' 125 - - -
119 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 11' 17'' 115 - - -
120 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 11' 36'' 113 - - -
121 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 12' 01'' 126 - - -
122 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 12' 29'' 110 - - -
123 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 12' 37'' 124 - - -
124 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 13' 03'' 122 - - -
125 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 13' 19'' 127 - - -
126 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 14' 04'' 121 - - 20
127 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 15' 16'' 60 37 - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Medellín 2h 11' 59'' 12
1 43  Vargas, Walter 27 0h 42' 35''
3 41  Oyola, Robigzon 30 0h 44' 31''
8 45  Tejada, Harold 21 0h 44' 53''
2  Funvic-São José dos Campos 2h 15' 25'' 24
4 5  Gohr, Andre 22 0h 44' 37''
5 3  Cardoso, Flávio 38 0h 44' 43''
15 2  Rabelo, Euller 20 0h 46' 05''
3  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 2h 17' 16'' 46
2 12  Da Rosa, Cristian 31 0h 43' 34''
16 13  Bielinsk, Mauricio 28 0h 46' 13''
28 16  Silvestre, Vitor 24 0h 47' 29''
4  ACA Virgen de Fátima 2h 17' 39'' 48
10 32  Tivani, Nicolas 23 0h 45' 04''
11 31  Naranjo, Nicolás 28 0h 45' 21''
27 33  Richeze, Adrián 29 0h 47' 14''
5  San Antonio de Florida 2h 18' 00'' 51
9 281  Mascarañas, Richard 39 0h 44' 56''
18 285  Bravo, Jorge 51 0h 46' 16''
24 282  Cabrera, Carlos 26 0h 46' 48''
6  CC Cerro Largo 2h 18' 39'' 57
6 81  Moreira, Federico 25 0h 44' 46''
25 82  Giacinti, Jorge 44 0h 46' 52''
26 85  Fernández, Geovane 36 0h 47' 01''
7  CC Fénix 2h 20' 28'' 88
7 201  Troncoso, Pablo 24 0h 44' 50''
14 203  Melchior, Vanderlei 38 0h 46' 01''
67 204  Pereyra, Gerard 25 0h 49' 37''
8  CC Tacuarembó 2h 21' 06'' 79
20 301  Aguilar, Héctor 35 0h 46' 35''
23 302  Asconegui, Roderick 28 0h 46' 45''
36 305  Duarte, Gregory 32 0h 47' 46''
9  CC Ciudad del Plata 2h 21' 53'' 92
17 173  Mendez, Robert 25 0h 46' 16''
37 172  Méndez, Fernando 30 0h 47' 47''
38 171  González, Walter 25 0h 47' 50''
10  Treinta y Tres 2h 21' 55'' 87
12 191  Maldonado, Anderson 24 0h 45' 52''
29 192  Cedréz, Victor 37 0h 47' 30''
46 193  Carugo, Juan 23 0h 48' 33''
11  Peru 2h 24' 18'' 119
32 56  Ruiz, Hugo 22 0h 47' 41''
39 52  Navarro, Royner 26 0h 47' 56''
48 51  Gamero, Alonso 26 0h 48' 41''
12  Bandes 2h 25' 31'' 141
31 64  Briceño, Fernando 28 0h 47' 35''
50 66  Gálviz, Carlos 30 0h 48' 42''
60 62  Rodríguez, Jackson 34 0h 49' 14''
13  CA Juventud de Las Piedras 2h 26' 08'' 148
42 211  Rodríguez, Jorge 25 0h 48' 16''
43 215  Guedes, Ricardo 46 0h 48' 26''
63 214  Araujo, Óscar 36 0h 49' 26''
14  CC Audax de Flores 2h 27' 26'' 174
22 112  Sanabria, Hugo 28 0h 46' 37''
57 113  López, Richard 34 0h 49' 10''
95 114  Miranda, Oscar 35 0h 51' 39''
15  CC Carmelo 2h 27' 40'' 171
45 151  Anchieri, Pablo 29 0h 48' 32''
54 156  Ochoa, Gabriel 19 0h 49' 01''
72 154  Maidana, Leonardo 34 0h 50' 07''
16  CC Maldonado 2h 27' 58'' 177
47 221  Hernández, Nahuel 20 0h 48' 35''
53 224  Hierro, Maximiliano 22 0h 48' 53''
77 225  Larrauri, Gabriel 22 0h 50' 30''
17  CC Cardona Wanderers 2h 30' 05'' 215
58 145  Sizurqui, Giordano 23 0h 49' 11''
68 143  Lonardi, Pablo 30 0h 49' 39''
89 142  Cardona, Carlos 40 0h 51' 15''
18  Centro Uruguay de Vergara 2h 30' 17'' 210
35 315  Fagundez, Antonio 20 0h 47' 45''
79 313  Fleitas, Facundo 23 0h 50' 42''
96 314  Flores, Luciano 22 0h 51' 50''
19  EC Municipalidad de Pocito 2h 30' 27'' 220
19 25  Moyano, Enzo 30 0h 46' 30''
91 22  Tivani, Gerardo 28 0h 51' 25''
110 23  Lucero, Héctor 37 0h 52' 32''
20  Global Cycling Team 2h 30' 33'' 222
59 71  Knol, Martijn 31 0h 49' 14''
71 73  Koop, Jos 30 0h 49' 53''
92 72  Breewel, Jeroen 27 0h 51' 26''
21  CC Maroñas 2h 31' 56'' 235
34 236  Santana, Kian 24 0h 47' 42''
87 234  Orellano, Cristian 21 0h 51' 01''
114 235  Bentancourt, Diego 40 0h 53' 13''
22  CC Estudiantes El Colla 2h 31' 56'' 240
61 182  Bonina, Federico 19 0h 49' 19''
76 184  Negrín, Ignacio 22 0h 50' 28''
103 181  Corujo, Kevin 19 0h 52' 09''
23  Peñarol de Colonia 2h 32' 13'' 241
73 242  Franco, Cristian 32 0h 50' 15''
74 244  Daveri, Richard 36 0h 50' 19''
94 241  Tuya, Lucas 25 0h 51' 39''
24  CC Artigas San Ramón 2h 32' 39'' 253
70 104  Fedullo, Freddy 28 0h 49' 47''
83 101  Cachés, Marcos 28 0h 50' 51''
100 102  Peralta, Arí 33 0h 52' 01''
25  CC Sauce 2h 35' 57'' 289
80 292  Ramos, Néstor 42 0h 50' 45''
90 291  Priore, Gerardo 28 0h 51' 20''
119 294  Feijó, Juan 35 0h 53' 52''
26  Avenida Artigas de Guichón 2h 38' 56'' 336
109 324  Cantero, Richard 47 0h 52' 29''
111 326  Peculio, Enrique 27 0h 52' 49''
116 322  Giménez, Sebastián 39 0h 53' 38''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 43  Vargas, Walter 27  Medellín 21h 31' 40'' + 18
2 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 32' 39'' + 00' 59'' + 11
3 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 21h 33' 36'' + 01' 56'' + 6
4 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 21h 33' 37'' + 01' 57'' - 3
5 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 21h 33' 42'' + 02' 02'' + 7
6 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 21h 33' 42'' + 02' 02'' - 4
7 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 21h 33' 48'' + 02' 08'' - 1
8 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 21h 33' 55'' + 02' 15'' + 7
9 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 21h 34' 01'' + 02' 21'' + 5
10 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 21h 34' 57'' + 03' 17'' -
11 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 21h 35' 04'' + 03' 24'' + 5
12 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 21h 35' 21'' + 03' 41'' - 5
13 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 21h 35' 25'' + 03' 45'' - 10
14 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 21h 35' 35'' + 03' 55'' + 3
15 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 21h 35' 39'' + 03' 59'' - 10
16 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 21h 35' 57'' + 04' 17'' - 5
17 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 21h 36' 09'' + 04' 29'' + 7
18 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 21h 36' 14'' + 04' 34'' + 5
19 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 21h 36' 25'' + 04' 45'' + 1
20 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 21h 36' 25'' + 04' 45'' + 2
21 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 21h 36' 40'' + 05' 00'' - 3
22 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 21h 37' 35'' + 05' 55'' - 1
23 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 21h 38' 11'' + 06' 31'' - 15
24 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 40' 52'' + 09' 12'' - 20
25 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 21h 44' 25'' + 12' 45'' + 3
26 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 21h 44' 28'' + 12' 48'' + 4
27 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 21h 44' 33'' + 12' 53'' + 6
28 52  Navarro, Royner 26  Peru 21h 44' 52'' + 13' 12'' + 7
29 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 21h 45' 12'' + 13' 32'' + 3
30 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 21h 45' 15'' + 13' 35'' - 4
31 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 21h 46' 08'' + 14' 28'' + 3
32 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 21h 46' 29'' + 14' 49'' + 5
33 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 21h 46' 36'' + 14' 56'' - 6
34 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 21h 47' 03'' + 15' 23'' + 5
35 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 21h 48' 12'' + 16' 32'' - 4
36 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 48' 17'' + 16' 37'' -
37 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 21h 48' 20'' + 16' 40'' + 1
38 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 21h 48' 55'' + 17' 15'' - 9
39 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 21h 49' 10'' + 17' 30'' - 14
40 45  Tejada, Harold 21  Medellín 21h 49' 13'' + 17' 33'' + 3
41 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 49' 56'' + 18' 16'' - 1
42 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 21h 50' 48'' + 19' 08'' + 13
43 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 21h 51' 39'' + 19' 59'' + 10
44 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 21h 52' 15'' + 20' 35'' + 4
45 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 21h 52' 29'' + 20' 49'' -
46 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 21h 52' 35'' + 20' 55'' + 6
47 51  Gamero, Alonso 26  Peru 21h 53' 01'' + 21' 21'' - 3
48 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 21h 53' 14'' + 21' 34'' + 1
49 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 21h 53' 16'' + 21' 36'' + 8
50 53  Quispe, Alain 25  Peru 21h 53' 55'' + 22' 15'' - 3
51 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 21h 54' 38'' + 22' 58'' + 3
52 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 21h 55' 15'' + 23' 35'' - 10
53 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 21h 55' 39'' + 23' 59'' - 2
54 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 21h 55' 52'' + 24' 12'' - 13
55 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 21h 56' 15'' + 24' 35'' + 1
56 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 21h 58' 19'' + 26' 39'' - 6
57 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 22h 00' 20'' + 28' 40'' + 4
58 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 22h 01' 45'' + 30' 05'' + 1
59 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 22h 02' 01'' + 30' 21'' - 1
60 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 22h 02' 19'' + 30' 39'' - 14
61 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 22h 02' 59'' + 31' 19'' + 1
62 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 22h 03' 13'' + 31' 33'' - 2
63 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 22h 05' 19'' + 33' 39'' -
64 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 22h 07' 07'' + 35' 27'' + 2
65 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 22h 07' 19'' + 35' 39'' -
66 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 22h 09' 55'' + 38' 15'' - 2
67 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 22h 10' 06'' + 38' 26'' -
68 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 22h 10' 55'' + 39' 15'' -
69 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 22h 11' 30'' + 39' 50'' + 9
70 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 22h 12' 50'' + 41' 10'' + 1
71 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 22h 13' 05'' + 41' 25'' + 10
72 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 22h 13' 52'' + 42' 12'' - 2
73 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 22h 14' 06'' + 42' 26'' + 11
74 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 22h 14' 38'' + 42' 58'' + 9
75 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 22h 14' 45'' + 43' 05'' - 2
76 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 22h 14' 52'' + 43' 12'' - 7
77 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo 22h 15' 04'' + 43' 24'' + 8
78 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 22h 15' 06'' + 43' 26'' + 1
79 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 22h 15' 16'' + 43' 36'' - 3
80 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 22h 15' 57'' + 44' 17'' + 7
81 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 22h 16' 02'' + 44' 22'' + 22
82 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 22h 16' 20'' + 44' 40'' - 5
83 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 22h 16' 30'' + 44' 50'' + 6
84 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 22h 16' 39'' + 44' 59'' + 7
85 54  Gárate, Cesar 23  Peru 22h 17' 03'' + 45' 23'' - 13
86 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 22h 17' 07'' + 45' 27'' - 4
87 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 22h 17' 24'' + 45' 44'' - 12
88 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 22h 17' 39'' + 45' 59'' - 14
89 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 22h 17' 40'' + 46' 00'' + 6
90 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 22h 17' 47'' + 46' 07'' - 10
91 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 22h 17' 49'' + 46' 09'' + 10
92 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 22h 17' 55'' + 46' 15'' + 14
93 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 22h 18' 10'' + 46' 30'' -
94 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 22h 18' 13'' + 46' 33'' + 13
95 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 22h 18' 28'' + 46' 48'' + 5
96 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 22h 18' 30'' + 46' 50'' - 4
97 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 22h 18' 35'' + 46' 55'' - 7
98 55  Tapia, Renato 24  Peru 22h 18' 36'' + 46' 56'' + 14
99 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 22h 18' 42'' + 47' 02'' - 5
100 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 22h 18' 45'' + 47' 05'' + 4
101 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 22h 19' 16'' + 47' 36'' - 13
102 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 22h 19' 18'' + 47' 38'' -
103 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 22h 19' 41'' + 48' 01'' - 6
104 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 22h 19' 50'' + 48' 10'' + 1
105 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 22h 20' 20'' + 48' 40'' + 4
106 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 22h 20' 51'' + 49' 11'' - 8
107 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 22h 20' 58'' + 49' 18'' + 10
108 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 22h 21' 00'' + 49' 20'' + 3
109 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 22h 21' 11'' + 49' 31'' - 10
110 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 22h 21' 21'' + 49' 41'' - 24
111 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 22h 21' 48'' + 50' 08'' + 7
112 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 22h 22' 07'' + 50' 27'' + 7
113 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 22h 22' 12'' + 50' 32'' - 17
114 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 22h 22' 15'' + 50' 35'' + 1
115 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 22h 22' 41'' + 51' 01'' - 7
116 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 22h 22' 41'' + 51' 01'' -
117 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 22h 23' 09'' + 51' 29'' - 3
118 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 22h 23' 22'' + 51' 42'' - 5
119 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 22h 23' 43'' + 52' 03'' + 1
120 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 22h 24' 48'' + 53' 08'' + 2
121 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 22h 25' 46'' + 54' 06'' - 11
122 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 22h 28' 22'' + 56' 42'' - 1
123 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab.. 22h 30' 51'' + 59' 11'' + 1
124 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 22h 33' 18'' + 1h 01' 38'' - 1
125 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 22h 40' 18'' + 1h 08' 38'' -
126 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 22h 46' 07'' + 1h 14' 27'' -
127 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 22h 51' 43'' + 1h 20' 03'' -
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 77 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 56 pts -21 pts -
3 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 40 pts -37 pts -
4 151  Anchieri, Pablo 29  CC Carmelo 34 pts -43 pts -
5 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 32 pts -45 pts -
6 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 28 pts -49 pts -
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 25 pts -52 pts -
8 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 19 pts -58 pts -
9 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 18 pts -59 pts -
10 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 17 pts -60 pts -
11 43  Vargas, Walter 27  Medellín 15 pts -62 pts
12 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 12 pts -65 pts
13 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11 pts -66 pts - 2
14 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 10 pts -67 pts - 2
15 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 10 pts -67 pts
16 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 10 pts -67 pts + 15
17 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 9 pts -68 pts - 4
18 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 9 pts -68 pts - 4
19 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 8 pts -69 pts
20 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 7 pts -70 pts - 5
21 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 7 pts -70 pts - 5
22 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 7 pts -70 pts - 5
23 45  Tejada, Harold 21  Medellín 7 pts -70 pts + 4
24 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 6 pts -71 pts - 6
25 53  Quispe, Alain 25  Peru 6 pts -71 pts - 6
26 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 5 pts -72 pts - 6
27 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 5 pts -72 pts
28 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 5 pts -72 pts - 7
29 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -73 pts - 7
30 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -73 pts - 7
31 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 4 pts -73 pts - 7
32 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -73 pts - 7
33 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 3 pts -74 pts
34 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -74 pts - 8
35 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3 pts -74 pts - 5
36 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -74 pts - 7
37 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 3 pts -74 pts - 9
38 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3 pts -74 pts - 5
39 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -74 pts - 5
40 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -74 pts - 8
41 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -74 pts - 6
42 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 2 pts -75 pts - 6
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 21h 38' 11'' -
2 45  Tejada, Harold 21  Medellín 21h 49' 13'' + 11' 02'' -
3 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 21h 52' 15'' + 14' 04'' -
4 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 21h 53' 16'' + 15' 05'' + 1
5 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 21h 54' 38'' + 16' 27'' - 1
6 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 22h 02' 01'' + 23' 50'' -
7 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 22h 05' 19'' + 27' 08'' -
8 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 22h 09' 55'' + 31' 44'' -
9 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 22h 10' 06'' + 31' 55'' -
10 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 22h 14' 06'' + 35' 55'' -
11 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 22h 16' 30'' + 38' 19'' -
12 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 22h 16' 39'' + 38' 28'' + 1
13 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 22h 17' 55'' + 39' 44'' + 4
14 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 22h 18' 35'' + 40' 24'' - 2
15 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 22h 18' 42'' + 40' 31'' - 1
16 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 22h 19' 18'' + 41' 07'' -
17 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 22h 20' 58'' + 42' 47'' + 3
18 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 22h 21' 11'' + 43' 00'' - 3
19 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 22h 22' 15'' + 44' 04'' -
20 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 22h 25' 46'' + 47' 35'' - 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media