Treinta y Tres - Rocha (199.3 km)

Route

 18 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Treinta y Tres
 Finish  Rocha
 Distance  199.3 km  (123.8 mi)
 Speed  45.091 km/h  (28.018 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 7
 Vargas, Walter (MED) 25h 57' 13''
 Naranjo, Nico.. (AVF) 82 points
 
 Silvera, Hernán (ALA) 26h 03' 44''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 4h 25' 12'' 18 9 - -
2 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima + 00' 04'' 17 17 - -
3 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes + 00' 04'' 52 21 - -
4 52  Navarro, Royner 26  Peru + 00' 04'' 28 14 - -
5 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos + 00' 04'' 42 8 - -
6 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team + 00' 07'' 31 13 - -
7 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima + 00' 21'' 4 1 - -
8 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima + 00' 21'' 6 2 - -
9 51  Gamero, Alonso 26  Peru + 00' 21'' 47 40 - -
10 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 21'' 24 6 - -
11 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team + 00' 21'' 32 7 - -
12 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín + 00' 21'' 3 20 - -
13 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras + 00' 21'' 22 26 - -
14 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix + 00' 21'' 84 - - -
15 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó + 00' 21'' 13 3 - -
16 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata + 00' 21'' 66 34 - 8
17 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida + 00' 21'' 26 - - -
18 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 21'' 94 46 - -
19 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix + 00' 21'' 8 31 - -
20 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos + 00' 21'' 5 24 - -
21 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín + 00' 21'' 11 - - -
22 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo + 00' 21'' 30 4 - -
23 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo + 00' 21'' 21 - - -
24 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 21'' 2 16 - -
25 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima + 00' 21'' 57 - - -
26 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas + 00' 21'' 25 23 - -
27 43  Vargas, Walter 27  Medellín + 00' 21'' 1 15 - -
28 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo + 00' 21'' 16 - - -
29 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida + 00' 21'' 9 37 - -
30 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito + 00' 21'' 39 5 - -
31 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres + 00' 21'' 10 25 - -
32 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara + 00' 21'' 107 - - -
33 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras + 00' 21'' 55 - - -
34 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 21'' 49 - - 4
35 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras + 00' 21'' 29 - - -
36 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré + 00' 21'' 58 - - 6
37 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo + 00' 21'' 7 12 - -
38 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó + 00' 21'' 48 - - -
39 53  Quispe, Alain 25  Peru + 00' 21'' 50 29 - -
40 56  Ruiz, Hugo 22  Peru + 00' 21'' 46 39 - -
41 42  Roldan, Weimar 33  Medellín + 00' 21'' 15 11 - -
42 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia + 00' 21'' 93 - - -
43 54  Gárate, Cesar 23  Peru + 00' 21'' 82 - - -
44 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 21'' 80 - - 11
45 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia + 00' 21'' 99 - - -
46 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres + 00' 21'' 86 - - -
47 45  Tejada, Harold 21  Medellín + 00' 21'' 40 27 - 2
48 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó + 00' 21'' 95 - - 13
49 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas + 00' 21'' 23 47 - 1
50 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas + 00' 21'' 89 - - -
51 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida + 00' 21'' 20 - - -
52 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores + 00' 21'' 122 - - -
53 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima + 00' 21'' 60 33 - -
54 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara + 00' 21'' 38 - - -
55 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito + 00' 21'' 14 32 - -
56 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores + 00' 21'' 101 - - -
57 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix + 00' 21'' 91 - - -
58 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres + 00' 21'' 73 35 - -
59 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team + 00' 21'' 35 - - -
60 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata + 00' 21'' 12 28 - -
61 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado + 00' 21'' 51 - - 5
62 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata + 00' 21'' 27 19 - -
63 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida + 00' 21'' 19 - - -
64 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix + 00' 21'' 69 43 - -
65 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo + 00' 21'' 87 - - -
66 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo + 00' 21'' 44 - - -
67 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó + 00' 21'' 34 10 - -
68 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito + 00' 21'' 59 41 - -
69 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos + 00' 21'' 97 - - 15
70 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón + 00' 21'' 75 - - -
71 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores + 00' 21'' 78 - - -
72 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré + 00' 21'' 68 - - -
73 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team + 00' 21'' 53 - - -
74 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo + 00' 33'' 62 - - 7
75 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara + 00' 35'' 45 - - 3
76 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo + 00' 35'' 61 - - -
77 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce + 00' 35'' 104 - - -
78 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas + 00' 35'' 100 - - 16
79 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores + 00' 35'' 43 - - -
80 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia + 00' 35'' 106 - - -
81 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó + 00' 35'' 65 30 - -
82 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia + 00' 35'' 98 - - -
83 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas + 00' 35'' 115 - - -
84 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers + 00' 35'' 70 - - -
85 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo + 00' 35'' 81 - - -
86 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado + 00' 35'' 108 - - 17
87 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo + 00' 35'' 67 - - 9
88 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón + 00' 35'' 116 - - -
89 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó + 00' 35'' 64 - - -
90 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres + 00' 35'' 71 - - -
91 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida + 00' 35'' 79 - - -
92 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers + 00' 35'' 88 - - -
93 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo + 00' 35'' 36 - - -
94 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón + 00' 35'' 117 - - -
95 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón + 00' 35'' 105 - - -
96 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito + 00' 43'' 111 - - -
97 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón + 00' 43'' 114 - - -
98 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 43'' 37 - - -
99 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. + 00' 43'' 41 38 - -
100 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado + 00' 43'' 118 - - -
101 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo + 00' 43'' 90 - - -
102 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes + 00' 43'' 56 22 - -
103 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón + 00' 43'' 124 - - -
104 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce + 00' 43'' 110 - - -
105 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 43'' 92 - - 12
106 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers + 00' 43'' 103 - - -
107 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata + 00' 43'' 72 44 - 10
108 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes + 00' 43'' 54 18 - -
109 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla + 00' 43'' 112 - - 19
110 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores + 00' 43'' 123 - - -
111 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes + 00' 48'' 33 - - -
112 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla + 00' 51'' 109 - - 18
113 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito + 00' 52'' 85 - - -
114 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín + 00' 52'' 77 - - -
115 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia + 00' 21'' 74 - - -
116 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón + 01' 31'' 113 36 - -
117 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara + 01' 49'' 76 - - -
118 55  Tapia, Renato 24  Peru + 01' 49'' 102 - - -
119 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce + 01' 49'' 119 - - 20
120 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado + 02' 23'' 96 - - 14
121 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo + 02' 57'' 83 45 - -
122 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez + 02' 57'' 120 - - -
123 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. + 08' 52'' 63 42 - -
124 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce + 08' 52'' 121 - - -
125 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón + 11' 23'' 125 - - -
DNF 16  Silvestre, Vitor 24  São Francisco Saúde-Klab..
DNF 83  Presa, Matías 28  CC Cerro Largo
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ACA Virgen de Fátima 13h 16' 22'' 17
2 33  Richeze, Adrián 29 4h 25' 16''
7 31  Naranjo, Nicolás 28 4h 25' 33''
8 32  Tivani, Nicolas 23 4h 25' 33''
2  Peru 13h 16' 22'' 52
4 52  Navarro, Royner 26 4h 25' 16''
9 51  Gamero, Alonso 26 4h 25' 33''
39 53  Quispe, Alain 25 4h 25' 33''
3  Funvic-São José dos Campos 13h 16' 22'' 59
5 3  Cardoso, Flávio 38 4h 25' 16''
20 5  Gohr, Andre 22 4h 25' 33''
34 2  Rabelo, Euller 20 4h 25' 33''
4  Bandes 13h 16' 23'' 106
1 64  Briceño, Fernando 28 4h 25' 12''
3 65  Monsalve, Ralph 32 4h 25' 16''
102 66  Gálviz, Carlos 30 4h 25' 55''
5  Global Cycling Team 13h 16' 25'' 76
6 71  Knol, Martijn 31 4h 25' 19''
11 73  Koop, Jos 30 4h 25' 33''
59 72  Breewel, Jeroen 27 4h 25' 33''
6  Medellín 13h 16' 39'' 60
12 41  Oyola, Robigzon 30 4h 25' 33''
21 44  Montoya, Cristhian 29 4h 25' 33''
27 43  Vargas, Walter 27 4h 25' 33''
7  CA Juventud de Las Piedras 13h 16' 39'' 81
13 211  Rodríguez, Jorge 25 4h 25' 33''
33 214  Araujo, Óscar 36 4h 25' 33''
35 215  Guedes, Ricardo 46 4h 25' 33''
8  CC Cerro Largo 13h 16' 39'' 88
23 85  Fernández, Geovane 36 4h 25' 33''
28 82  Giacinti, Jorge 44 4h 25' 33''
37 81  Moreira, Federico 25 4h 25' 33''
9  CC Fénix 13h 16' 39'' 90
14 202  Méndez, Santiago 28 4h 25' 33''
19 201  Troncoso, Pablo 24 4h 25' 33''
57 204  Pereyra, Gerard 25 4h 25' 33''
10  San Antonio de Florida 13h 16' 39'' 97
17 283  Raríz, Nicolás 28 4h 25' 33''
29 281  Mascarañas, Richard 39 4h 25' 33''
51 282  Cabrera, Carlos 26 4h 25' 33''
11  CC Tacuarembó 13h 16' 39'' 101
15 301  Aguilar, Héctor 35 4h 25' 33''
38 303  Miraglia, José 32 4h 25' 33''
48 306  Moreira, Rodrigo 23 4h 25' 33''
12  Centro Uruguay de Vergara 13h 16' 39'' 104
18 313  Fleitas, Facundo 23 4h 25' 33''
32 312  Rodríguez, Diego 23 4h 25' 33''
54 311  García, Darwin 22 4h 25' 33''
13  Treinta y Tres 13h 16' 39'' 135
31 191  Maldonado, Anderson 24 4h 25' 33''
46 194  Godoy, Matías 28 4h 25' 33''
58 193  Carugo, Juan 23 4h 25' 33''
14  CC Ciudad del Plata 13h 16' 39'' 138
16 175  Santa Cruz, Bruno 21 4h 25' 33''
60 173  Mendez, Robert 25 4h 25' 33''
62 172  Méndez, Fernando 30 4h 25' 33''
15  EC Municipalidad de Pocito 13h 16' 39'' 153
30 23  Lucero, Héctor 37 4h 25' 33''
55 25  Moyano, Enzo 30 4h 25' 33''
68 26  Melivilo, Juan 29 4h 25' 33''
16  CC Audax de Flores 13h 16' 39'' 179
52 111  Hiriart, Joaquín 27 4h 25' 33''
56 114  Miranda, Oscar 35 4h 25' 33''
71 113  López, Richard 34 4h 25' 33''
17  Peñarol de Colonia 13h 16' 53'' 167
42 244  Daveri, Richard 36 4h 25' 33''
45 245  Sima, Alexis 27 4h 25' 33''
80 241  Tuya, Lucas 25 4h 25' 47''
18  São Francisco Saúde-Klabin-S.. 13h 17' 01'' 132
10 14  Andriato, Rafael 31 4h 25' 33''
24 12  Da Rosa, Cristian 31 4h 25' 33''
98 11  Guimaraes, Alessandro 23 4h 25' 55''
19  CC Carmelo 13h 17' 05'' 181
22 151  Anchieri, Pablo 30 4h 25' 33''
74 156  Ochoa, Gabriel 19 4h 25' 45''
85 153  Gutiérrez, Cristhian 23 4h 25' 47''
20  CC Maroñas 13h 17' 07'' 187
26 236  Santana, Kian 24 4h 25' 33''
78 234  Orellano, Cristian 21 4h 25' 47''
83 235  Bentancourt, Diego 40 4h 25' 47''
21  CC Maldonado 13h 17' 15'' 247
61 221  Hernández, Nahuel 20 4h 25' 33''
86 222  Silvera, Nicolás 21 4h 25' 47''
100 225  Larrauri, Gabriel 22 4h 25' 55''
22  CC Artigas San Ramón 13h 17' 15'' 267
70 104  Fedullo, Freddy 28 4h 25' 33''
94 102  Peralta, Arí 33 4h 25' 47''
103 103  Betemps, Raclen 41 4h 25' 55''
23  Avenida Artigas de Guichón 13h 17' 29'' 280
88 322  Giménez, Sebastián 39 4h 25' 47''
95 326  Peculio, Enrique 27 4h 25' 47''
97 324  Cantero, Richard 47 4h 25' 55''
24  CC Cardona Wanderers 13h 17' 29'' 282
84 145  Sizurqui, Giordano 23 4h 25' 47''
92 143  Lonardi, Pablo 30 4h 25' 47''
106 142  Cardona, Carlos 40 4h 25' 55''
25  CC Estudiantes El Colla 13h 17' 53'' 326
105 182  Bonina, Federico 19 4h 25' 55''
109 181  Corujo, Kevin 19 4h 25' 55''
112 184  Negrín, Ignacio 22 4h 26' 03''
26  CC Sauce 13h 18' 43'' 300
77 291  Priore, Gerardo 28 4h 25' 47''
104 292  Ramos, Néstor 42 4h 25' 55''
119 293  Bragunde, Brahian 19 4h 27' 01''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 43  Vargas, Walter 27  Medellín 25h 57' 13'' -
2 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 25h 58' 12'' + 00' 59'' -
3 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 25h 59' 09'' + 01' 56'' -
4 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 25h 59' 10'' + 01' 57'' -
5 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 25h 59' 15'' + 02' 02'' -
6 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 25h 59' 15'' + 02' 02'' -
7 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 25h 59' 21'' + 02' 08'' -
8 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 25h 59' 28'' + 02' 15'' -
9 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 25h 59' 34'' + 02' 21'' -
10 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 26h 00' 30'' + 03' 17'' -
11 44  Montoya, Cristhian 29  Medellín 26h 00' 37'' + 03' 24'' -
12 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 26h 00' 54'' + 03' 41'' -
13 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 26h 00' 58'' + 03' 45'' -
14 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 26h 01' 08'' + 03' 55'' -
15 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 26h 01' 12'' + 03' 59'' -
16 82  Giacinti, Jorge 44  CC Cerro Largo 26h 01' 30'' + 04' 17'' -
17 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 26h 01' 35'' + 04' 22'' + 2
18 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 26h 01' 42'' + 04' 29'' + 3
19 285  Bravo, Jorge 51  San Antonio de Florida 26h 01' 42'' + 04' 29'' - 2
20 282  Cabrera, Carlos 26  San Antonio de Florida 26h 01' 47'' + 04' 34'' - 2
21 85  Fernández, Geovane 36  CC Cerro Largo 26h 01' 58'' + 04' 45'' - 1
22 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 26h 03' 08'' + 05' 55'' -
23 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 26h 03' 44'' + 06' 31'' -
24 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 26h 06' 25'' + 09' 12'' -
25 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 26h 09' 58'' + 12' 45'' -
26 283  Raríz, Nicolás 28  San Antonio de Florida 26h 10' 01'' + 12' 48'' -
27 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 26h 10' 06'' + 12' 53'' -
28 52  Navarro, Royner 26  Peru 26h 10' 08'' + 12' 55'' -
29 215  Guedes, Ricardo 46  CA Juventud de Las Piedras 26h 10' 45'' + 13' 32'' -
30 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo 26h 10' 48'' + 13' 35'' -
31 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 26h 11' 27'' + 14' 14'' -
32 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 26h 12' 09'' + 14' 56'' + 1
33 62  Rodríguez, Jackson 34  Bandes 26h 12' 29'' + 15' 16'' - 1
34 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 26h 12' 36'' + 15' 23'' -
35 72  Breewel, Jeroen 27  Global Cycling Team 26h 13' 45'' + 16' 32'' -
36 152  Gutiérrez, Alexander 23  CC Carmelo 26h 14' 07'' + 16' 54'' + 1
37 11  Guimaraes, Alessandro 23  São Francisco Saúde-Klab.. 26h 14' 12'' + 16' 59'' - 1
38 311  García, Darwin 22  Centro Uruguay de Vergara 26h 14' 28'' + 17' 15'' -
39 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 26h 14' 43'' + 17' 30'' -
40 45  Tejada, Harold 21  Medellín 26h 14' 46'' + 17' 33'' -
41 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 26h 15' 51'' + 18' 38'' -
42 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 26h 16' 04'' + 18' 51'' -
43 112  Sanabria, Hugo 28  CC Audax de Flores 26h 17' 26'' + 20' 13'' -
44 271  Defino, Mariano 35  Salto Nuevo 26h 18' 02'' + 20' 49'' + 1
45 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 26h 18' 02'' + 20' 49'' - 1
46 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 26h 18' 08'' + 20' 55'' -
47 51  Gamero, Alonso 26  Peru 26h 18' 34'' + 21' 21'' -
48 303  Miraglia, José 32  CC Tacuarembó 26h 18' 47'' + 21' 34'' -
49 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 26h 18' 49'' + 21' 36'' -
50 53  Quispe, Alain 25  Peru 26h 19' 28'' + 22' 15'' -
51 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 26h 20' 11'' + 22' 58'' -
52 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 26h 20' 27'' + 23' 14'' -
53 74  Stenekes, Steven 30  Global Cycling Team 26h 21' 25'' + 24' 12'' + 1
54 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 26h 21' 34'' + 24' 21'' - 1
55 214  Araujo, Óscar 36  CA Juventud de Las Piedras 26h 21' 48'' + 24' 35'' -
56 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 26h 26' 15'' + 29' 02'' + 1
57 34  Richeze, Mauro 33  ACA Virgen de Fátima 26h 27' 18'' + 30' 05'' + 1
58 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 26h 27' 34'' + 30' 21'' + 1
59 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 26h 27' 52'' + 30' 39'' + 1
60 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 26h 28' 32'' + 31' 19'' + 1
61 273  Viera, Daniel 22  Salto Nuevo 26h 29' 00'' + 31' 47'' + 1
62 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 26h 31' 04'' + 33' 51'' + 1
63 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 26h 32' 23'' + 35' 10'' - 7
64 305  Duarte, Gregory 32  CC Tacuarembó 26h 32' 54'' + 35' 41'' -
65 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 26h 33' 06'' + 35' 53'' -
66 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 26h 35' 39'' + 38' 26'' + 1
67 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 26h 35' 42'' + 38' 29'' - 1
68 133  Yanes, Emanuel 34  Boca de Cufré 26h 36' 28'' + 39' 15'' -
69 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 26h 37' 03'' + 39' 50'' -
70 145  Sizurqui, Giordano 23  CC Cardona Wanderers 26h 38' 37'' + 41' 24'' -
71 192  Cedréz, Victor 37  Treinta y Tres 26h 38' 52'' + 41' 39'' -
72 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 26h 40' 01'' + 42' 48'' + 1
73 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 26h 40' 11'' + 42' 58'' + 1
74 243  Hornos, Johnatan 31  Peñarol de Colonia 26h 40' 25'' + 43' 12'' + 2
75 104  Fedullo, Freddy 28  CC Artigas San Ramón 26h 40' 49'' + 43' 36'' + 4
76 314  Flores, Luciano 22  Centro Uruguay de Vergara 26h 40' 53'' + 43' 40'' - 4
77 46  Chalapud, Robinson 35  Medellín 26h 41' 10'' + 43' 57'' + 1
78 113  López, Richard 34  CC Audax de Flores 26h 41' 30'' + 44' 17'' + 2
79 284  Soares, Nahuel 22  San Antonio de Florida 26h 41' 49'' + 44' 36'' + 2
80 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 26h 42' 03'' + 44' 50'' + 3
81 153  Gutiérrez, Cristhian 23  CC Carmelo 26h 42' 07'' + 44' 54'' + 1
82 54  Gárate, Cesar 23  Peru 26h 42' 36'' + 45' 23'' + 3
83 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 26h 42' 54'' + 45' 41'' - 8
84 202  Méndez, Santiago 28  CC Fénix 26h 42' 57'' + 45' 44'' + 3
85 22  Tivani, Gerardo 28  EC Municipalidad de Pocito 26h 43' 11'' + 45' 58'' + 1
86 194  Godoy, Matías 28  Treinta y Tres 26h 43' 12'' + 45' 59'' + 2
87 84  Arachichú, Nicolás 32  CC Cerro Largo 26h 43' 20'' + 46' 07'' + 3
88 143  Lonardi, Pablo 30  CC Cardona Wanderers 26h 43' 27'' + 46' 14'' + 1
89 161  Gómez, Matías 25  CC Alas Rojas 26h 43' 43'' + 46' 30'' + 4
90 86  Pimentel, Camilo 27  CC Cerro Largo 26h 43' 44'' + 46' 31'' + 1
91 204  Pereyra, Gerard 25  CC Fénix 26h 43' 46'' + 46' 33'' + 3
92 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 26h 43' 50'' + 46' 37'' -
93 244  Daveri, Richard 36  Peñarol de Colonia 26h 44' 01'' + 46' 48'' + 2
94 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 26h 44' 03'' + 46' 50'' + 2
95 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 26h 44' 08'' + 46' 55'' + 2
96 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 26h 44' 14'' + 47' 01'' - 12
97 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 26h 44' 15'' + 47' 02'' + 2
98 242  Franco, Cristian 32  Peñarol de Colonia 26h 44' 32'' + 47' 19'' + 2
99 245  Sima, Alexis 27  Peñarol de Colonia 26h 44' 49'' + 47' 36'' + 2
100 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 26h 45' 05'' + 47' 52'' + 2
101 114  Miranda, Oscar 35  CC Audax de Flores 26h 45' 14'' + 48' 01'' + 2
102 55  Tapia, Renato 24  Peru 26h 45' 37'' + 48' 24'' - 4
103 142  Cardona, Carlos 40  CC Cardona Wanderers 26h 45' 45'' + 48' 32'' + 1
104 291  Priore, Gerardo 28  CC Sauce 26h 46' 07'' + 48' 54'' + 1
105 326  Peculio, Enrique 27  Avenida Artigas de Guichón 26h 46' 38'' + 49' 25'' + 1
106 241  Tuya, Lucas 25  Peñarol de Colonia 26h 46' 47'' + 49' 34'' + 2
107 312  Rodríguez, Diego 23  Centro Uruguay de Vergara 26h 46' 54'' + 49' 41'' + 3
108 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 26h 46' 58'' + 49' 45'' + 1
109 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 26h 47' 01'' + 49' 48'' - 2
110 292  Ramos, Néstor 42  CC Sauce 26h 48' 02'' + 50' 49'' + 2
111 24  Atencio, Gerardo 22  EC Municipalidad de Pocito 26h 48' 07'' + 50' 54'' + 2
112 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 26h 48' 10'' + 50' 57'' + 2
113 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 26h 48' 31'' + 51' 18'' - 2
114 324  Cantero, Richard 47  Avenida Artigas de Guichón 26h 48' 36'' + 51' 23'' + 2
115 235  Bentancourt, Diego 40  CC Maroñas 26h 48' 56'' + 51' 43'' + 2
116 322  Giménez, Sebastián 39  Avenida Artigas de Guichón 26h 49' 09'' + 51' 56'' + 2
117 102  Peralta, Arí 33  CC Artigas San Ramón 26h 49' 30'' + 52' 17'' + 2
118 225  Larrauri, Gabriel 22  CC Maldonado 26h 50' 43'' + 53' 30'' + 2
119 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 26h 52' 47'' + 55' 34'' + 2
120 261  Rosano, Luis 32  CC Rodríguez 26h 56' 31'' + 59' 18'' + 2
121 294  Feijó, Juan 35  CC Sauce 26h 56' 45'' + 59' 32'' - 6
122 111  Hiriart, Joaquín 27  CC Audax de Flores 26h 58' 51'' + 1h 01' 38'' + 2
123 115  Costa, Fabricio 38  CC Audax de Flores 27h 06' 13'' + 1h 09' 00'' + 2
124 103  Betemps, Raclen 41  CC Artigas San Ramón 27h 12' 02'' + 1h 14' 49'' + 2
125 325  Rivero, Andrés 22  Avenida Artigas de Guichón 27h 28' 18'' + 1h 31' 05'' + 2
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 31  Naranjo, Nicolás 28  ACA Virgen de Fátima 82 pts -
2 32  Tivani, Nicolas 23  ACA Virgen de Fátima 60 pts -22 pts -
3 301  Aguilar, Héctor 35  CC Tacuarembó 40 pts -42 pts -
4 151  Anchieri, Pablo 30  CC Carmelo 34 pts -48 pts -
5 23  Lucero, Héctor 37  EC Municipalidad de Pocito 32 pts -50 pts -
6 14  Andriato, Rafael 31  São Francisco Saúde-Klab.. 30 pts -52 pts -
7 73  Koop, Jos 30  Global Cycling Team 25 pts -57 pts -
8 3  Cardoso, Flávio 38  Funvic-São José dos Campos 23 pts -59 pts + 8
9 64  Briceño, Fernando 28  Bandes 22 pts -60 pts + 12
10 302  Asconegui, Roderick 28  CC Tacuarembó 19 pts -63 pts - 2
11 42  Roldan, Weimar 33  Medellín 18 pts -64 pts - 2
12 81  Moreira, Federico 25  CC Cerro Largo 17 pts -65 pts - 2
13 71  Knol, Martijn 31  Global Cycling Team 16 pts -66 pts
14 52  Navarro, Royner 26  Peru 16 pts -66 pts
15 43  Vargas, Walter 27  Medellín 15 pts -67 pts - 4
16 12  Da Rosa, Cristian 31  São Francisco Saúde-Klab.. 12 pts -70 pts - 4
17 33  Richeze, Adrián 29  ACA Virgen de Fátima 12 pts -70 pts
18 61  Quevedo, Xavier 28  Bandes 11 pts -71 pts - 5
19 172  Méndez, Fernando 30  CC Ciudad del Plata 10 pts -72 pts - 5
20 41  Oyola, Robigzon 30  Medellín 10 pts -72 pts - 5
21 65  Monsalve, Ralph 32  Bandes 10 pts -72 pts
22 66  Gálviz, Carlos 30  Bandes 9 pts -73 pts - 5
23 236  Santana, Kian 24  CC Maroñas 9 pts -73 pts - 5
24 5  Gohr, Andre 22  Funvic-São José dos Campos 8 pts -74 pts - 5
25 191  Maldonado, Anderson 24  Treinta y Tres 7 pts -75 pts - 5
26 211  Rodríguez, Jorge 25  CA Juventud de Las Piedras 7 pts -75 pts - 4
27 45  Tejada, Harold 21  Medellín 7 pts -75 pts - 4
28 173  Mendez, Robert 25  CC Ciudad del Plata 6 pts -76 pts - 4
29 53  Quispe, Alain 25  Peru 6 pts -76 pts - 4
30 304  Olivera, Luis 22  CC Tacuarembó 5 pts -77 pts - 4
31 201  Troncoso, Pablo 24  CC Fénix 5 pts -77 pts - 4
32 25  Moyano, Enzo 30  EC Municipalidad de Pocito 5 pts -77 pts - 4
33 35  Velardez, Leonardo 24  ACA Virgen de Fátima 4 pts -78 pts - 4
34 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 4 pts -78 pts - 4
35 193  Carugo, Juan 23  Treinta y Tres 4 pts -78 pts - 4
36 101  Cachés, Marcos 28  CC Artigas San Ramón 4 pts -78 pts - 4
37 281  Mascarañas, Richard 39  San Antonio de Florida 3 pts -79 pts - 4
38 13  Bielinsk, Mauricio 28  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -79 pts - 4
39 56  Ruiz, Hugo 22  Peru 3 pts -79 pts - 4
40 51  Gamero, Alonso 26  Peru 3 pts -79 pts
41 26  Melivilo, Juan 29  EC Municipalidad de Pocito 3 pts -79 pts - 4
42 15  Oliveira, Jeovane 42  São Francisco Saúde-Klab.. 3 pts -79 pts - 6
43 203  Melchior, Vanderlei 38  CC Fénix 3 pts -79 pts - 5
44 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 3 pts -79 pts - 5
45 154  Maidana, Leonardo 34  CC Carmelo 3 pts -79 pts - 5
46 313  Fleitas, Facundo 23  Centro Uruguay de Vergara 3 pts -79 pts - 5
47 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 2 pts -80 pts - 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 164  Silvera, Hernán 21  CC Alas Rojas 26h 03' 44'' -
2 45  Tejada, Harold 21  Medellín 26h 14' 46'' + 11' 02'' -
3 315  Fagundez, Antonio 20  Centro Uruguay de Vergara 26h 18' 02'' + 14' 18'' -
4 2  Rabelo, Euller 20  Funvic-São José dos Campos 26h 18' 49'' + 15' 05'' -
5 221  Hernández, Nahuel 20  CC Maldonado 26h 20' 11'' + 16' 27'' -
6 135  Calo, Santiago 21  Boca de Cufré 26h 27' 34'' + 23' 50'' -
7 156  Ochoa, Gabriel 19  CC Carmelo 26h 31' 04'' + 27' 20'' -
8 175  Santa Cruz, Bruno 21  CC Ciudad del Plata 26h 35' 39'' + 31' 55'' + 1
9 155  Echeverría, Juan 21  CC Carmelo 26h 35' 42'' + 31' 58'' - 1
10 171  González, Walter 25  CC Ciudad del Plata 26h 40' 01'' + 36' 17'' -
11 4  Molina, Igor 20  Funvic-São José dos Campos 26h 42' 03'' + 38' 19'' -
12 182  Bonina, Federico 19  CC Estudiantes El Colla 26h 43' 50'' + 40' 06'' + 1
13 306  Moreira, Rodrigo 23  CC Tacuarembó 26h 44' 08'' + 40' 24'' + 1
14 224  Hierro, Maximiliano 22  CC Maldonado 26h 44' 14'' + 40' 30'' - 2
15 6  Oliveira, Guilherme 20  Funvic-São José dos Campos 26h 44' 15'' + 40' 31'' -
16 234  Orellano, Cristian 21  CC Maroñas 26h 45' 05'' + 41' 21'' -
17 222  Silvera, Nicolás 21  CC Maldonado 26h 46' 58'' + 43' 14'' + 1
18 184  Negrín, Ignacio 22  CC Estudiantes El Colla 26h 47' 01'' + 43' 17'' - 1
19 181  Corujo, Kevin 19  CC Estudiantes El Colla 26h 48' 10'' + 44' 26'' -
20 293  Bragunde, Brahian 19  CC Sauce 26h 52' 47'' + 49' 03'' -
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media