Aranda de Duero - Aranda de Duero (113.7 km)

Route

 22 August 2021
 Profile  Intermediate stage
 Start  Aranda de Duero
 Finish  Aranda de Duero
 Distance  113.7 km  (70.6 mi)
 Speed  43.475 km/h  (27.014 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 4
 Scuriatti, Luca (HTT) 7h 40' 18''
 Julien, Matisse (HTT) 17 points
 
 Shmidt, Artem (HTT) 7h 41' 13''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 171  Fernandez Heres, Samuel 18  MMR Academy 2h 36' 55'' 18 - - -
2 5  De Pablo, Samuel 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 00'' 12 - - -
3 42  Alonso, Roberto 17  Bathco + 00' 00'' 25 - - -
4 173  Rubio, Pablo 18  MMR Academy + 00' 00'' 13 - - -
5 203  Carbayeda, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 00'' 8 - - -
6 251  Perez, Cesar 16  Valverde Team - Terra Fe.. + 00' 00'' 31 - - 9
7 36  Molina, Miguel 18  Previley Coforma - Entre.. + 00' 00'' 22 - - -
8 92  Ruiz, Diego 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 00' 00'' 15 - - -
9 223  Pantoja, Paulo 18  Team Inca + 00' 00'' 26 - - -
10 205  Etxabe, Kimetz 18  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 00'' 33 - - -
11 63  Erostarbe, Aimar 18  Ciudad de Oviedo - Ulma + 00' 00'' 7 - - -
12 141  Garcia, Oscar 18  Infinobras - Zafiro + 00' 00'' 28 - - -
13 244  Navarro, Iñaki 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. + 00' 00'' 21 11 - 5
14 184  Gomez, Marcos 17  Recambios Callejo - CC A.. + 00' 00'' 34 - - -
102  Azanza, Ibai 17  Seleccion Navarra + 00' 00'' 5 - - 2
101  Tadeo, Aimar 17  Seleccion Navarra + 00' 00'' 24 - - 6
17 215  Pedersen, Eric 17  Svealand Cycling Team + 00' 00'' 14 - - -
18 152  Goni, Ismael 17  Lizarte Ermitagana + 00' 00'' 29 - - -
19 204  Aguirre, Yago 16  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 00'' 53 - - 21
20 172  Fernandez Garcia, Sam.. 18  MMR Academy + 00' 00'' 4 2 - -
21 76  Rey, Martin 18  Corbatas Pindal - Cosesa + 00' 00'' 60 - - -
22 226  Velasquez, Kevin 18  Team Inca + 00' 00'' 6 9 - -
23 46  Guardeno, Jaume 18  Bathco + 00' 00'' 23 - - -
24 175  Herran, Diego 17  MMR Academy + 00' 00'' 17 - - -
25 144  Aibar, Andreu 17  Infinobras - Zafiro + 00' 00'' 41 7 - 15
26 241  Casado, Axier 18  TOT NET Terrasa Cicilism.. + 00' 00'' 9 10 - -
27 132  Scuriatti, Luca 18  Hot Tubes Team + 00' 00'' 1 3 - -
28 133  Shmidt, Artem 17  Hot Tubes Team + 00' 00'' 3 6 - 1
29 174  Garcia, Luis 17  MMR Academy + 00' 00'' 11 4 - 3
30 131  Julien, Matisse 18  Hot Tubes Team + 00' 00'' 2 1 - -
31 233  Benitez, Javier 17  Ciudad de Talavera + 00' 00'' 30 - - 8
32 3  Ramos, Miguel 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 00'' 10 12 - -
33 93  Larrazabal, Oihan 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 00' 00'' 19 - - -
34 234  Quevedo, Sergio 17  Ciudad de Talavera + 00' 00'' 93 - - 37
35 41  Molano, Brayan 18  Bathco + 00' 00'' 20 - - -
36 31  Aguilar, Hugo 17  Previley Coforma - Entre.. + 00' 00'' 27 - - 7
37 145  Soler, Antonio 16  Infinobras - Zafiro + 00' 00'' 87 - - 34
38 156  Morras, Ekai 16  Lizarte Ermitagana + 00' 07'' 38 - - 12
39 146  Zaragoza, Vicent 17  Infinobras - Zafiro + 00' 00'' 16 - - 4
40 32  Garcia, Jorge 16  Previley Coforma - Entre.. + 00' 51'' 86 5 - 33
41 211  Ekman, Erik 17  Svealand Cycling Team + 00' 52'' 45 - - 17
42 14  Kawah, David 17  Seissa KTM Bikeseven + 00' 52'' 35 - - 10
43 202  Ajerrista, Ekain 18  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 52'' 50 - - -
44 56  Childs, Lance 18  Cartagena - Esetec + 00' 52'' 97 - - -
45 125  Bortolazzi, Adan 16  Gimenez Ganga - Cherubin.. + 00' 52'' 91 - - 35
46 2  Puente, David 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 52'' 40 - - 14
47 94  Gonzalez, Inigo 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 00' 52'' 56 - - -
48 136  Wienke, Brooks 18  Hot Tubes Team + 00' 52'' 68 - - -
49 261  Buba, Ricardo 17  Vigo - Rias Baixas + 00' 52'' 92 - - 36
50 123  Tejero, Francisco 17  Gimenez Ganga - Cherubin.. + 00' 52'' 42 - - -
51 44  Canales, Pablo 18  Bathco + 00' 52'' 108 - - -
52 262  Gallego, Gonzalo 17  Vigo - Rias Baixas + 00' 52'' 57 - - 22
53 181  Izcara, Eder 18  Recambios Callejo - CC A.. + 00' 52'' 52 - - -
54 122  Garcia, Pedro 17  Gimenez Ganga - Cherubin.. + 00' 52'' 47 - - 19
55 142  Merenciano, Alejandro 17  Infinobras - Zafiro + 00' 52'' 73 - - 29
56 183  Lopez, Alvaro 18  Recambios Callejo - CC A.. + 00' 52'' 61 - - -
57 45  Fandino, Ruben 18  Bathco + 00' 52'' 105 - - -
58 235  Sela, Luis 17  Ciudad de Talavera + 00' 52'' 88 - - -
59 161  Moreno, Eder 18  Loiumat - Punta Galea + 00' 52'' 90 - - -
60 222  Diaz, Marlon 16  Team Inca + 00' 52'' 62 - - 25
61 164  Gorriñobeaskoa, Aimar 17  Loiumat - Punta Galea + 00' 52'' 59 - - 24
62 253  Lozano, Juan 17  Valverde Team - Terra Fe.. + 00' 52'' 85 - - -
63 166  Apodaka, Eneko 17  Loiumat - Punta Galea + 00' 52'' 54 - - -
64 4  Gimeno, David 18  EOLO - Kometa Junior + 00' 52'' 32 - - -
65 232  Pardo, Joel 18  Ciudad de Talavera + 00' 52'' 89 - - -
66 1  Guillermo, Lucas 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 52'' 37 - - 11
67 231  Cuadrado, Adrian 17  Ciudad de Talavera + 00' 52'' 74 - - -
68 206  Zabaleta, Iker 16  Gipuzkoa Selekzioa + 00' 52'' 96 - - 40
69 6  García, Pablo 17  EOLO - Kometa Junior + 00' 52'' 36 - - -
70 124  Albir, Gonzalo 18  Gimenez Ganga - Cherubin.. + 00' 52'' 75 - - -
71 61  Gonzalez, Andres 18  Ciudad de Oviedo - Ulma + 00' 52'' 49 - - -
72 162  Muniz, Oier 17  Loiumat - Punta Galea + 00' 52'' 48 - - -
73 221  Correa, Maycol 17  Team Inca + 00' 52'' 63 8 - -
74 16  Lemos, Luis 17  Seissa KTM Bikeseven + 00' 52'' 76 - - 30
75 256  Fuentes, Antonio 18  Valverde Team - Terra Fe.. + 00' 52'' 44 - - -
76 213  Warren, Joel 18  Svealand Cycling Team + 00' 52'' 84 - - -
77 216  Borgström, Johan 17  Svealand Cycling Team + 00' 52'' 39 - - 13
78 254  Moreno, Mariano 17  Valverde Team - Terra Fe.. + 00' 52'' 66 - - 27
79 154  Vizcay, Aritz 18  Lizarte Ermitagana + 00' 52'' 104 - - -
80 185  San Jose, Mario 18  Recambios Callejo - CC A.. + 00' 52'' 64 - - -
104  Ordoqui, Iñaki 17  Seleccion Navarra + 00' 52'' 46 - - 18
82 246  Rodriguez, Pau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. + 00' 52'' 102 - - 43
83 35  Ortega, Pablo 16  Previley Coforma - Entre.. + 00' 52'' 65 - - 26
84 53  Ruiz, Moises 18  Cartagena - Esetec + 00' 52'' 109 - - -
85 75  Fuentes, Oscar 16  Corbatas Pindal - Cosesa + 00' 52'' 51 - - 20
86 12  Mauricio, Flavio 18  Seissa KTM Bikeseven + 00' 52'' 82 - - -
87 82  Arrasate, Mikel 16  Ekin - Aurrera + 00' 52'' 58 - - 23
88 15  Barbas, Rafael 17  Seissa KTM Bikeseven + 00' 52'' 43 - - 16
89 255  Lozano, Adrian 17  Valverde Team - Terra Fe.. + 01' 02'' 55 - - -
90 54  Llul, Sergio 17  Cartagena - Esetec + 01' 04'' 69 - - -
91 51  Urrea, Jose 18  Cartagena - Esetec + 01' 04'' 81 - - -
92 72  Suarez, Alain 18  Corbatas Pindal - Cosesa + 01' 07'' 67 - - -
93 11  Paula, Victor 18  Seissa KTM Bikeseven + 08' 36'' 100 - - -
94 64  Madina, Aimar 17  Ciudad de Oviedo - Ulma + 08' 36'' 94 - - 38
106  Villalobos, Ander 17  Seleccion Navarra + 08' 39'' 103 - - 44
96 165  Arispe, Ander 18  Loiumat - Punta Galea + 08' 40'' 117 - - -
97 62  Menendez, Jose Luis 18  Ciudad de Oviedo - Ulma + 08' 40'' 115 - - -
103  Maneru, Jose 18  Seleccion Navarra + 08' 40'' 78 - - -
99 186  Abad, Victor 18  Recambios Callejo - CC A.. + 08' 40'' 119 - - -
100 265  Sanz, Javier 17  Vigo - Rias Baixas + 08' 40'' 121 - - 49
101 242  Garcia, Arnau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. + 08' 40'' 124 - - 51
102 96  Olabe, Markel 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 08' 40'' 99 - - 41
103 65  Vigil, Sergio 16  Ciudad de Oviedo - Ulma + 08' 40'' 95 - - 39
104 33  Gimeno, Nil 17  Previley Coforma - Entre.. + 08' 40'' 70 - - 28
105 34  Grillo, Jose 17  Previley Coforma - Entre.. + 08' 40'' 116 - - 48
106 81  Lara, Unax 17  Ekin - Aurrera + 08' 40'' 110 - - -
105  Lasa, Asier 17  Seleccion Navarra + 08' 40'' 98 - - -
108 153  Elustondo, David 17  Lizarte Ermitagana + 08' 40'' 71 - - -
109 114  Hidalgo, Sergio 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. + 08' 40'' 112 - - -
110 212  Viking, Neo 17  Svealand Cycling Team + 08' 40'' 113 - - 47
111 112  Ferrandis, Elias 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. + 08' 40'' 79 - - -
112 111  Moreno, Pedro 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. + 08' 40'' 72 - - -
113 182  Lopez, Alejandro 18  Recambios Callejo - CC A.. + 08' 40'' 123 - - -
114 95  Andikoetxea, Alvaro 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 08' 40'' 122 - - 50
115 85  Ruiz, Asier 18  Ekin - Aurrera + 08' 40'' 118 - - -
116 236  Clemente, Pablo 18  Ciudad de Talavera + 08' 40'' 114 - - -
117 91  De La Hoz, Eduardo 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. + 08' 48'' 77 - - 31
118 163  Negueruela, Peru 17  Loiumat - Punta Galea + 08' 48'' 120 - - -
119 201  Galparsoro, Markel 17  Gipuzkoa Selekzioa + 08' 48'' 80 - - 32
120 135  Walton, Jonas 17  Hot Tubes Team + 08' 54'' 107 - - 46
121 13  Carneiro, Rui 16  Seissa KTM Bikeseven + 09' 04'' 106 - - 45
122 225  Valero, David 16  Team Inca + 10' 31'' 101 - - 42
123 151  Berango, Aimar 18  Lizarte Ermitagana + 10' 57'' 83 - - -
124 155  Iparraguirre, Igor 18  Lizarte Ermitagana + 10' 57'' 111 - - -
DNF 43  Gutierrez, Iban 17  Bathco
DNF 116  Herreros, Daniel 18  Fenavin Turismo Ciudad R..
DNF 224  Usaquén, Brayam 18  Team Inca
DNF 243  Rubirola, Marc 16  TOT NET Terrasa Cicilism..
DNF 252  Sanchez, Jose Antonio 18  Valverde Team - Terra Fe..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  MMR Academy 7h 50' 45'' 25
1 171  Fernandez Heres, Samuel 18 2h 36' 55''
4 173  Rubio, Pablo 18 2h 36' 55''
20 172  Fernandez Garcia, Sam.. 18 2h 36' 55''
2  Gipuzkoa Selekzioa 7h 50' 45'' 34
5 203  Carbayeda, Benat 18 2h 36' 55''
10 205  Etxabe, Kimetz 18 2h 36' 55''
19 204  Aguirre, Yago 16 2h 36' 55''
3  Bathco 7h 50' 45'' 61
3 42  Alonso, Roberto 17 2h 36' 55''
23 46  Guardeno, Jaume 18 2h 36' 55''
35 41  Molano, Brayan 18 2h 36' 55''
4  Infinobras - Zafiro 7h 50' 45'' 74
12 141  Garcia, Oscar 18 2h 36' 55''
25 144  Aibar, Andreu 17 2h 36' 55''
37 145  Soler, Antonio 16 2h 36' 55''
5  Hot Tubes Team 7h 50' 45'' 85
27 132  Scuriatti, Luca 18 2h 36' 55''
28 133  Shmidt, Artem 17 2h 36' 55''
30 131  Julien, Matisse 18 2h 36' 55''
6  Previley Coforma - Entrenami.. 7h 51' 36'' 83
7 36  Molina, Miguel 18 2h 36' 55''
36 31  Aguilar, Hugo 17 2h 36' 55''
40 32  Garcia, Jorge 16 2h 37' 46''
7  EOLO - Kometa Junior 7h 51' 37'' 80
2 5  De Pablo, Samuel 17 2h 36' 55''
32 3  Ramos, Miguel 17 2h 36' 55''
46 2  Puente, David 17 2h 37' 47''
8  Iridoi Alimco Belabia Motor 7h 51' 37'' 88
8 92  Ruiz, Diego 18 2h 36' 55''
33 93  Larrazabal, Oihan 18 2h 36' 55''
47 94  Gonzalez, Inigo 18 2h 37' 47''
9  Team Inca 7h 51' 37'' 91
9 223  Pantoja, Paulo 18 2h 36' 55''
22 226  Velasquez, Kevin 18 2h 36' 55''
60 222  Diaz, Marlon 16 2h 37' 47''
10  Seleccion Navarra 7h 51' 37'' 112
15 102  Azanza, Ibai 17 2h 36' 55''
16 101  Tadeo, Aimar 17 2h 36' 55''
81 104  Ordoqui, Iñaki 17 2h 37' 47''
11  TOT NET Terrasa Cicilisme Club 7h 51' 37'' 121
13 244  Navarro, Iñaki 17 2h 36' 55''
26 241  Casado, Axier 18 2h 36' 55''
82 246  Rodriguez, Pau 17 2h 37' 47''
12  Ciudad de Talavera 7h 51' 37'' 123
31 233  Benitez, Javier 17 2h 36' 55''
34 234  Quevedo, Sergio 17 2h 36' 55''
58 235  Sela, Luis 17 2h 37' 47''
13  Lizarte Ermitagana 7h 51' 44'' 135
18 152  Goni, Ismael 17 2h 36' 55''
38 156  Morras, Ekai 16 2h 37' 02''
79 154  Vizcay, Aritz 18 2h 37' 47''
14  Recambios Callejo - CC Arand.. 7h 52' 29'' 123
14 184  Gomez, Marcos 17 2h 36' 55''
53 181  Izcara, Eder 18 2h 37' 47''
56 183  Lopez, Alvaro 18 2h 37' 47''
15  Svealand Cycling Team 7h 52' 29'' 134
17 215  Pedersen, Eric 17 2h 36' 55''
41 211  Ekman, Erik 17 2h 37' 47''
76 213  Warren, Joel 18 2h 37' 47''
16  Valverde Team - Terra Fecundis 7h 52' 29'' 143
6 251  Perez, Cesar 16 2h 36' 55''
62 253  Lozano, Juan 17 2h 37' 47''
75 256  Fuentes, Antonio 18 2h 37' 47''
17  Corbatas Pindal - Cosesa 7h 52' 44'' 198
21 76  Rey, Martin 18 2h 36' 55''
85 75  Fuentes, Oscar 16 2h 37' 47''
92 72  Suarez, Alain 18 2h 38' 02''
18  Gimenez Ganga - Cherubini - .. 7h 53' 21'' 149
45 125  Bortolazzi, Adan 16 2h 37' 47''
50 123  Tejero, Francisco 17 2h 37' 47''
54 122  Garcia, Pedro 17 2h 37' 47''
19  Loiumat - Punta Galea 7h 53' 21'' 183
59 161  Moreno, Eder 18 2h 37' 47''
61 164  Gorriñobeaskoa, Aimar 17 2h 37' 47''
63 166  Apodaka, Eneko 17 2h 37' 47''
20  Seissa KTM Bikeseven 7h 53' 21'' 202
42 14  Kawah, David 17 2h 37' 47''
74 16  Lemos, Luis 17 2h 37' 47''
86 12  Mauricio, Flavio 18 2h 37' 47''
21  Cartagena - Esetec 7h 53' 33'' 218
44 56  Childs, Lance 18 2h 37' 47''
84 53  Ruiz, Moises 18 2h 37' 47''
90 54  Llul, Sergio 17 2h 37' 59''
22  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 00' 13'' 176
11 63  Erostarbe, Aimar 18 2h 36' 55''
71 61  Gonzalez, Andres 18 2h 37' 47''
94 64  Madina, Aimar 17 2h 45' 31''
23  Vigo - Rias Baixas 8h 01' 09'' 201
49 261  Buba, Ricardo 17 2h 37' 47''
52 262  Gallego, Gonzalo 17 2h 37' 47''
100 265  Sanz, Javier 17 2h 45' 35''
24  Ekin - Aurrera 8h 08' 57'' 308
87 82  Arrasate, Mikel 16 2h 37' 47''
106 81  Lara, Unax 17 2h 45' 35''
115 85  Ruiz, Asier 18 2h 45' 35''
25  Fenavin Turismo Ciudad Real 8h 16' 45'' 332
109 114  Hidalgo, Sergio 18 2h 45' 35''
111 112  Ferrandis, Elias 18 2h 45' 35''
112 111  Moreno, Pedro 18 2h 45' 35''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 132  Scuriatti, Luca 18  Hot Tubes Team 7h 40' 18'' -
2 131  Julien, Matisse 18  Hot Tubes Team 7h 40' 25'' + 00' 07'' -
3 133  Shmidt, Artem 17  Hot Tubes Team 7h 41' 13'' + 00' 55'' -
4 172  Fernandez Garcia, Samuel 18  MMR Academy 7h 44' 22'' + 04' 04'' -
102  Azanza, Ibai 17  Seleccion Navarra 7h 45' 43'' + 05' 25'' -
6 226  Velasquez, Kevin 18  Team Inca 7h 45' 44'' + 05' 26'' -
7 63  Erostarbe, Aimar 18  Ciudad de Oviedo - Ulma 7h 45' 51'' + 05' 33'' -
8 203  Carbayeda, Benat 18  Gipuzkoa Selekzioa 7h 45' 58'' + 05' 40'' -
9 241  Casado, Axier 18  TOT NET Terrasa Cicilism.. 7h 46' 00'' + 05' 42'' -
10 3  Ramos, Miguel 17  EOLO - Kometa Junior 7h 46' 13'' + 05' 55'' -
11 174  Garcia, Luis 17  MMR Academy 7h 46' 35'' + 06' 17'' -
12 5  De Pablo, Samuel 17  EOLO - Kometa Junior 7h 46' 46'' + 06' 28'' + 1
13 173  Rubio, Pablo 18  MMR Academy 7h 46' 50'' + 06' 32'' - 1
14 215  Pedersen, Eric 17  Svealand Cycling Team 7h 47' 13'' + 06' 55'' + 1
15 92  Ruiz, Diego 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 7h 47' 15'' + 06' 57'' + 1
16 146  Zaragoza, Vicent 17  Infinobras - Zafiro 7h 47' 16'' + 06' 58'' + 1
17 175  Herran, Diego 17  MMR Academy 7h 47' 19'' + 07' 01'' + 1
18 171  Fernandez Heres, Samuel 18  MMR Academy 7h 47' 22'' + 07' 04'' + 5
19 93  Larrazabal, Oihan 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 7h 47' 24'' + 07' 06'' -
20 41  Molano, Brayan 18  Bathco 7h 47' 30'' + 07' 12'' + 2
21 244  Navarro, Iñaki 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 7h 47' 33'' + 07' 15'' + 4
22 36  Molina, Miguel 18  Previley Coforma - Entre.. 7h 47' 35'' + 07' 17'' + 6
23 46  Guardeno, Jaume 18  Bathco 7h 47' 35'' + 07' 17'' + 6
101  Tadeo, Aimar 17  Seleccion Navarra 7h 47' 36'' + 07' 18'' + 6
25 42  Alonso, Roberto 17  Bathco 7h 47' 38'' + 07' 20'' + 10
26 223  Pantoja, Paulo 18  Team Inca 7h 47' 38'' + 07' 20'' + 5
27 31  Aguilar, Hugo 17  Previley Coforma - Entre.. 7h 47' 38'' + 07' 20'' + 5
28 141  Garcia, Oscar 18  Infinobras - Zafiro 7h 47' 41'' + 07' 23'' + 6
29 152  Goni, Ismael 17  Lizarte Ermitagana 7h 47' 47'' + 07' 29'' + 9
30 233  Benitez, Javier 17  Ciudad de Talavera 7h 47' 54'' + 07' 36'' + 11
31 251  Perez, Cesar 16  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 48' 00'' + 07' 42'' + 13
32 4  Gimeno, David 18  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 00'' + 07' 42'' - 18
33 205  Etxabe, Kimetz 18  Gipuzkoa Selekzioa 7h 48' 02'' + 07' 44'' + 12
34 184  Gomez, Marcos 17  Recambios Callejo - CC A.. 7h 48' 02'' + 07' 44'' + 12
35 14  Kawah, David 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 48' 19'' + 08' 01'' - 15
36 6  García, Pablo 17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 20'' + 08' 02'' - 15
37 1  Guillermo, Lucas 17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 25'' + 08' 07'' - 11
38 156  Morras, Ekai 16  Lizarte Ermitagana 7h 48' 26'' + 08' 08'' + 16
39 216  Borgström, Johan 17  Svealand Cycling Team 7h 48' 32'' + 08' 14'' - 6
40 2  Puente, David 17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 35'' + 08' 17'' - 4
41 144  Aibar, Andreu 17  Infinobras - Zafiro 7h 48' 42'' + 08' 24'' + 22
42 123  Tejero, Francisco 17  Gimenez Ganga - Cherubin.. 7h 48' 49'' + 08' 31'' -
43 15  Barbas, Rafael 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 48' 58'' + 08' 40'' + 4
44 256  Fuentes, Antonio 18  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 48' 59'' + 08' 41'' + 4
45 211  Ekman, Erik 17  Svealand Cycling Team 7h 49' 03'' + 08' 45'' + 4
104  Ordoqui, Iñaki 17  Seleccion Navarra 7h 49' 04'' + 08' 46'' + 4
47 122  Garcia, Pedro 17  Gimenez Ganga - Cherubin.. 7h 49' 09'' + 08' 51'' + 5
48 162  Muniz, Oier 17  Loiumat - Punta Galea 7h 49' 10'' + 08' 52'' + 5
49 61  Gonzalez, Andres 18  Ciudad de Oviedo - Ulma 7h 49' 13'' + 08' 55'' + 6
50 202  Ajerrista, Ekain 18  Gipuzkoa Selekzioa 7h 49' 18'' + 09' 00'' + 6
51 75  Fuentes, Oscar 16  Corbatas Pindal - Cosesa 7h 49' 20'' + 09' 02'' + 7
52 181  Izcara, Eder 18  Recambios Callejo - CC A.. 7h 49' 21'' + 09' 03'' + 7
53 204  Aguirre, Yago 16  Gipuzkoa Selekzioa 7h 49' 22'' + 09' 04'' + 17
54 166  Apodaka, Eneko 17  Loiumat - Punta Galea 7h 49' 24'' + 09' 06'' + 7
55 255  Lozano, Adrian 17  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 49' 28'' + 09' 10'' + 2
56 94  Gonzalez, Inigo 18  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 7h 49' 33'' + 09' 15'' + 6
57 262  Gallego, Gonzalo 17  Vigo - Rias Baixas 7h 49' 43'' + 09' 25'' + 7
58 82  Arrasate, Mikel 16  Ekin - Aurrera 7h 49' 47'' + 09' 29'' + 7
59 164  Gorriñobeaskoa, Aimar 17  Loiumat - Punta Galea 7h 49' 55'' + 09' 37'' + 7
60 76  Rey, Martin 18  Corbatas Pindal - Cosesa 7h 49' 59'' + 09' 41'' + 15
61 183  Lopez, Alvaro 18  Recambios Callejo - CC A.. 7h 50' 17'' + 09' 59'' + 10
62 222  Diaz, Marlon 16  Team Inca 7h 50' 29'' + 10' 11'' + 10
63 221  Correa, Maycol 17  Team Inca 7h 50' 39'' + 10' 21'' + 10
64 185  San Jose, Mario 18  Recambios Callejo - CC A.. 7h 50' 46'' + 10' 28'' + 10
65 35  Ortega, Pablo 16  Previley Coforma - Entre.. 7h 51' 16'' + 10' 58'' + 12
66 254  Moreno, Mariano 17  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 51' 21'' + 11' 03'' + 12
67 72  Suarez, Alain 18  Corbatas Pindal - Cosesa 7h 51' 46'' + 11' 28'' + 12
68 136  Wienke, Brooks 18  Hot Tubes Team 7h 51' 55'' + 11' 37'' + 12
69 54  Llul, Sergio 17  Cartagena - Esetec 7h 55' 10'' + 14' 52'' + 12
70 33  Gimeno, Nil 17  Previley Coforma - Entre.. 7h 56' 32'' + 16' 14'' - 31
71 153  Elustondo, David 17  Lizarte Ermitagana 7h 56' 32'' + 16' 14'' - 31
72 111  Moreno, Pedro 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. 7h 56' 39'' + 16' 21'' - 29
73 142  Merenciano, Alejandro 17  Infinobras - Zafiro 7h 56' 48'' + 16' 30'' + 10
74 231  Cuadrado, Adrian 17  Ciudad de Talavera 7h 56' 49'' + 16' 31'' + 10
75 124  Albir, Gonzalo 18  Gimenez Ganga - Cherubin.. 7h 57' 00'' + 16' 42'' + 10
76 16  Lemos, Luis 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 57' 16'' + 16' 58'' + 11
77 91  De La Hoz, Eduardo 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 7h 57' 18'' + 17' 00'' - 17
103  Maneru, Jose 18  Seleccion Navarra 7h 57' 50'' + 17' 32'' - 11
79 112  Ferrandis, Elias 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. 7h 57' 52'' + 17' 34'' - 10
80 201  Galparsoro, Markel 17  Gipuzkoa Selekzioa 7h 57' 59'' + 17' 41'' - 12
81 51  Urrea, Jose 18  Cartagena - Esetec 7h 58' 05'' + 17' 47'' + 7
82 12  Mauricio, Flavio 18  Seissa KTM Bikeseven 7h 58' 08'' + 17' 50'' + 7
83 151  Berango, Aimar 18  Lizarte Ermitagana 7h 58' 30'' + 18' 12'' - 59
84 213  Warren, Joel 18  Svealand Cycling Team 7h 58' 30'' + 18' 12'' + 6
85 253  Lozano, Juan 17  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 58' 37'' + 18' 19'' + 6
86 32  Garcia, Jorge 16  Previley Coforma - Entre.. 7h 58' 46'' + 18' 28'' + 6
87 145  Soler, Antonio 16  Infinobras - Zafiro 7h 59' 25'' + 19' 07'' + 10
88 235  Sela, Luis 17  Ciudad de Talavera 8h 00' 06'' + 19' 48'' + 7
89 232  Pardo, Joel 18  Ciudad de Talavera 8h 00' 47'' + 20' 29'' + 10
90 161  Moreno, Eder 18  Loiumat - Punta Galea 8h 01' 07'' + 20' 49'' + 10
91 125  Bortolazzi, Adan 16  Gimenez Ganga - Cherubin.. 8h 01' 24'' + 21' 06'' + 10
92 261  Buba, Ricardo 17  Vigo - Rias Baixas 8h 01' 29'' + 21' 11'' + 10
93 234  Quevedo, Sergio 17  Ciudad de Talavera 8h 03' 27'' + 23' 09'' + 12
94 64  Madina, Aimar 17  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 04' 19'' + 24' 01'' - 12
95 65  Vigil, Sergio 16  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 04' 56'' + 24' 38'' - 9
96 206  Zabaleta, Iker 16  Gipuzkoa Selekzioa 8h 05' 34'' + 25' 16'' + 11
97 56  Childs, Lance 18  Cartagena - Esetec 8h 06' 54'' + 26' 36'' + 11
105  Lasa, Asier 17  Seleccion Navarra 8h 07' 19'' + 27' 01'' - 4
99 96  Olabe, Markel 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 8h 08' 04'' + 27' 46'' - 3
100 11  Paula, Victor 18  Seissa KTM Bikeseven 8h 08' 27'' + 28' 09'' - 2
101 225  Valero, David 16  Team Inca 8h 08' 59'' + 28' 41'' - 8
102 246  Rodriguez, Pau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 8h 09' 01'' + 28' 43'' + 8
106  Villalobos, Ander 17  Seleccion Navarra 8h 10' 29'' + 30' 11'' -
104 154  Vizcay, Aritz 18  Lizarte Ermitagana 8h 10' 38'' + 30' 20'' + 7
105 45  Fandino, Ruben 18  Bathco 8h 10' 58'' + 30' 40'' + 8
106 13  Carneiro, Rui 16  Seissa KTM Bikeseven 8h 11' 14'' + 30' 56'' - 2
107 135  Walton, Jonas 17  Hot Tubes Team 8h 12' 49'' + 32' 31'' - 1
108 44  Canales, Pablo 18  Bathco 8h 15' 31'' + 35' 13'' + 9
109 53  Ruiz, Moises 18  Cartagena - Esetec 8h 16' 58'' + 36' 40'' + 11
110 81  Lara, Unax 17  Ekin - Aurrera 8h 20' 28'' + 40' 10'' + 4
111 155  Iparraguirre, Igor 18  Lizarte Ermitagana 8h 20' 47'' + 40' 29'' + 1
112 114  Hidalgo, Sergio 18  Fenavin Turismo Ciudad R.. 8h 22' 15'' + 41' 57'' + 3
113 212  Viking, Neo 17  Svealand Cycling Team 8h 22' 42'' + 42' 24'' + 3
114 236  Clemente, Pablo 18  Ciudad de Talavera 8h 23' 33'' + 43' 15'' + 4
115 62  Menendez, Jose Luis 18  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 24' 25'' + 44' 07'' + 4
116 34  Grillo, Jose 17  Previley Coforma - Entre.. 8h 25' 14'' + 44' 56'' + 5
117 165  Arispe, Ander 18  Loiumat - Punta Galea 8h 26' 45'' + 46' 27'' + 5
118 85  Ruiz, Asier 18  Ekin - Aurrera 8h 27' 03'' + 46' 45'' + 5
119 186  Abad, Victor 18  Recambios Callejo - CC A.. 8h 27' 22'' + 47' 04'' + 5
120 163  Negueruela, Peru 17  Loiumat - Punta Galea 8h 28' 37'' + 48' 19'' + 5
121 265  Sanz, Javier 17  Vigo - Rias Baixas 8h 30' 21'' + 50' 03'' + 5
122 95  Andikoetxea, Alvaro 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 8h 31' 05'' + 50' 47'' + 5
123 182  Lopez, Alejandro 18  Recambios Callejo - CC A.. 8h 31' 08'' + 50' 50'' + 5
124 242  Garcia, Arnau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 8h 31' 52'' + 51' 34'' + 5
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 131  Julien, Matisse 18  Hot Tubes Team 17 pts -
2 172  Fernandez Garcia, Samuel 18  MMR Academy 10 pts -7 pts -
3 132  Scuriatti, Luca 18  Hot Tubes Team 6 pts -11 pts -
4 174  Garcia, Luis 17  MMR Academy 6 pts -11 pts
5 32  Garcia, Jorge 16  Previley Coforma - Entre.. 6 pts -11 pts - 1
6 133  Shmidt, Artem 17  Hot Tubes Team 5 pts -12 pts - 1
7 144  Aibar, Andreu 17  Infinobras - Zafiro 4 pts -13 pts
8 221  Correa, Maycol 17  Team Inca 4 pts -13 pts - 2
9 226  Velasquez, Kevin 18  Team Inca 3 pts -14 pts
10 241  Casado, Axier 18  TOT NET Terrasa Cicilism.. 2 pts -15 pts
11 244  Navarro, Iñaki 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 2 pts -15 pts - 4
12 3  Ramos, Miguel 17  EOLO - Kometa Junior 1 pts -16 pts - 4
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 133  Shmidt, Artem 17  Hot Tubes Team 7h 41' 13'' -
102  Azanza, Ibai 17  Seleccion Navarra 7h 45' 43'' + 04' 30'' -
3 174  Garcia, Luis 17  MMR Academy 7h 46' 35'' + 05' 22'' -
4 146  Zaragoza, Vicent 17  Infinobras - Zafiro 7h 47' 16'' + 06' 03'' -
5 244  Navarro, Iñaki 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 7h 47' 33'' + 06' 20'' + 1
101  Tadeo, Aimar 17  Seleccion Navarra 7h 47' 36'' + 06' 23'' + 3
7 31  Aguilar, Hugo 17  Previley Coforma - Entre.. 7h 47' 38'' + 06' 25'' + 3
8 233  Benitez, Javier 17  Ciudad de Talavera 7h 47' 54'' + 06' 41'' + 7
9 251  Perez, Cesar 16  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 48' 00'' + 06' 47'' + 7
10 14  Kawah, David 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 48' 19'' + 07' 06'' - 5
11 1  Guillermo, Lucas 17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 25'' + 07' 12'' - 4
12 156  Morras, Ekai 16  Lizarte Ermitagana 7h 48' 26'' + 07' 13'' + 9
13 216  Borgström, Johan 17  Svealand Cycling Team 7h 48' 32'' + 07' 19'' - 2
14 2  Puente, David 17  EOLO - Kometa Junior 7h 48' 35'' + 07' 22'' - 2
15 144  Aibar, Andreu 17  Infinobras - Zafiro 7h 48' 42'' + 07' 29'' + 9
16 15  Barbas, Rafael 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 48' 58'' + 07' 45'' + 1
17 211  Ekman, Erik 17  Svealand Cycling Team 7h 49' 03'' + 07' 50'' + 1
104  Ordoqui, Iñaki 17  Seleccion Navarra 7h 49' 04'' + 07' 51'' + 1
19 122  Garcia, Pedro 17  Gimenez Ganga - Cherubin.. 7h 49' 09'' + 07' 56'' + 1
20 75  Fuentes, Oscar 16  Corbatas Pindal - Cosesa 7h 49' 20'' + 08' 07'' + 2
21 204  Aguirre, Yago 16  Gipuzkoa Selekzioa 7h 49' 22'' + 08' 09'' + 8
22 262  Gallego, Gonzalo 17  Vigo - Rias Baixas 7h 49' 43'' + 08' 30'' + 3
23 82  Arrasate, Mikel 16  Ekin - Aurrera 7h 49' 47'' + 08' 34'' + 3
24 164  Gorriñobeaskoa, Aimar 17  Loiumat - Punta Galea 7h 49' 55'' + 08' 42'' + 3
25 222  Diaz, Marlon 16  Team Inca 7h 50' 29'' + 09' 16'' + 5
26 35  Ortega, Pablo 16  Previley Coforma - Entre.. 7h 51' 16'' + 10' 03'' + 5
27 254  Moreno, Mariano 17  Valverde Team - Terra Fe.. 7h 51' 21'' + 10' 08'' + 5
28 33  Gimeno, Nil 17  Previley Coforma - Entre.. 7h 56' 32'' + 15' 19'' - 14
29 142  Merenciano, Alejandro 17  Infinobras - Zafiro 7h 56' 48'' + 15' 35'' + 5
30 16  Lemos, Luis 17  Seissa KTM Bikeseven 7h 57' 16'' + 16' 03'' + 6
31 91  De La Hoz, Eduardo 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 7h 57' 18'' + 16' 05'' - 8
32 201  Galparsoro, Markel 17  Gipuzkoa Selekzioa 7h 57' 59'' + 16' 46'' - 4
33 32  Garcia, Jorge 16  Previley Coforma - Entre.. 7h 58' 46'' + 17' 33'' + 4
34 145  Soler, Antonio 16  Infinobras - Zafiro 7h 59' 25'' + 18' 12'' + 6
35 125  Bortolazzi, Adan 16  Gimenez Ganga - Cherubin.. 8h 01' 24'' + 20' 11'' + 6
36 261  Buba, Ricardo 17  Vigo - Rias Baixas 8h 01' 29'' + 20' 16'' + 6
37 234  Quevedo, Sergio 17  Ciudad de Talavera 8h 03' 27'' + 22' 14'' + 8
38 64  Madina, Aimar 17  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 04' 19'' + 23' 06'' - 5
39 65  Vigil, Sergio 16  Ciudad de Oviedo - Ulma 8h 04' 56'' + 23' 43'' - 4
40 206  Zabaleta, Iker 16  Gipuzkoa Selekzioa 8h 05' 34'' + 24' 21'' + 7
41 96  Olabe, Markel 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 8h 08' 04'' + 26' 51'' - 2
42 225  Valero, David 16  Team Inca 8h 08' 59'' + 27' 46'' - 4
43 246  Rodriguez, Pau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 8h 09' 01'' + 27' 48'' + 5
106  Villalobos, Ander 17  Seleccion Navarra 8h 10' 29'' + 29' 16'' - 1
45 13  Carneiro, Rui 16  Seissa KTM Bikeseven 8h 11' 14'' + 30' 01'' - 1
46 135  Walton, Jonas 17  Hot Tubes Team 8h 12' 49'' + 31' 36'' -
47 212  Viking, Neo 17  Svealand Cycling Team 8h 22' 42'' + 41' 29'' + 2
48 34  Grillo, Jose 17  Previley Coforma - Entre.. 8h 25' 14'' + 44' 01'' + 2
49 265  Sanz, Javier 17  Vigo - Rias Baixas 8h 30' 21'' + 49' 08'' + 2
50 95  Andikoetxea, Alvaro 17  Iridoi Alimco Belabia Mo.. 8h 31' 05'' + 49' 52'' + 2
51 242  Garcia, Arnau 17  TOT NET Terrasa Cicilism.. 8h 31' 52'' + 50' 39'' + 2
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media