Musselkanaal - Musselkanaal (81.8 km)

Route

 12 April 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Musselkanaal
 Finish  Musselkanaal
 Distance  81.8 km  (50.8 mi)
 Speed  40.652 km/h  (25.260 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Jastrab, Megan (USA) 2h 00' 31''
 Jastrab, Megan (USA) 25 points
 
 Jastrab, Megan (USA) 2h 00' 31''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 21  Jastrab, Megan 17  United States 2h 00' 44'' 1 1 - 1
2 18  Bäckstedt, Elynor 17  Great Britain + 00' 00'' 2 2 - -
3 51  Wielowska, Nikola 16  Poland + 00' 00'' 3 3 - 2
4 26  Olausson, Wilma 18  Sweden + 00' 00'' 5 4 - -
5 50  Krzeslak, Natalia 16  Poland + 00' 00'' 6 5 - 3
6 25  Borgström, Julia 17  Sweden + 00' 00'' 7 6 - -
7 121  Grit, Ilse 18  ABP Junior Women Develop.. + 00' 00'' 8 7 - -
8 54  Le Deunff, Marie 16  France + 00' 00'' 9 8 - 4
9 33  Vasilkova, Hanna 18  Belarus + 00' 00'' 10 9 - -
10 9  Gedraityte, Akvile 18  Lithuania + 00' 00'' 11 10 - -
11 128  Huiting, Berit 17  Drenthe + 00' 00'' 12 11 - -
12 132  Haan, Noa de de 17  Swabo Women Development .. + 00' 00'' 13 12 - -
13 130  Duin, Maike van der v.. 17  Swabo Women Development .. + 00' 00'' 4 13 - -
14 123  Rooijen, Eline van van 17  ABP Junior Women Develop.. + 00' 00'' 14 14 - -
15 94  Zdun, Anna-Helena 17  Team Thüringen + 00' 00'' 15 15 - -
16 127  Kreulen, Daphne 16  Drenthe + 00' 00'' 16 - - 5
17 122  Rijnbeek, Maud 16  ABP Junior Women Develop.. + 00' 00'' 17 - - 6
18 113  Stolze, Judith 17  WV Westland Wil Vooruit + 00' 00'' 18 - - -
19 15  Ysland, Anne 17  Norway + 00' 00'' 19 - - 7
20 104  Wadsworth, Maddie 17  Storey Racing Team + 00' 00'' 20 - - 8
21 105  Van Mechelen, Glorija 16  Cannibal Team + 00' 00'' 21 - - 9
22 143  Hoog Antink, Dorien 17  RDE-District Oost + 00' 00'' 22 - - -
23 59  King, Eluned 16  British Cycling Academy + 00' 00'' 23 - - 10
24 140  Pluimers, Ilse 16  Zuidwest Nederland + 00' 00'' 24 - - 11
25 7  Fouquenet, Amandine 18  France + 00' 00'' 25 - - -
26 116  Molenaar, Laura 17  WV Westland Wil Vooruit + 00' 00'' 26 - - 12
27 77  Waldhoff, Lea 17  Team Mangertseder + 00' 00'' 27 - - 13
28 126  Vos, Marlies 17  Drenthe + 00' 00'' 28 - - -
29 5  Corbineau, Ysoline 16  France + 00' 00'' 29 - - 14
30 6  Curinier, Léa 17  France + 00' 00'' 30 - - -
31 55  Nenadovic, Kristina 17  France + 00' 00'' 31 - - 15
32 119  Paumen, Jewel 17  Restore Cycling Team + 00' 00'' 32 - - -
33 110  Gerritse, Femke 17  WV Schijndel + 00' 00'' 33 - - -
34 32  Smekal, Finja 18  Germany + 00' 00'' 34 - - -
35 61  De Clercq, Katrijn 17  Van Assche–Van den Hauwe.. + 00' 00'' 35 - - 16
36 109  Bokhoven, Julia van van 18  WV Schijndel + 00' 00'' 36 - - -
37 111  Nooijen, Lieke 17  WV Schijndel + 00' 00'' 37 - - -
38 93  Stern, Friederike 18  Team Thüringen + 00' 00'' 38 - - -
39 68  Kloese, Rose 17  Doltcini-NM Transport + 00' 00'' 39 - - -
40 63  Van Assche, Nele 18  Van Assche–Van den Hauwe.. + 00' 00'' 40 - - -
41 112  Smulders, Silke 18  WV Schijndel + 00' 00'' 41 - - -
42 103  Gadd, Lucy 17  Storey Racing Team + 00' 00'' 42 - - -
43 79  Dopjans, Hanna 16  Team Mangertseder + 00' 00'' 43 - - 17
44 1  Saabye, Mie 17  Denmark + 00' 00'' 44 - - -
45 124  Wolf, Rosalie van der.. 18  ABP Junior Women Develop.. + 00' 00'' 45 - - -
46 17  Barnwell, Ella 18  Great Britain + 00' 05'' 46 - - -
47 58  Lewis, Sophie 16  British Cycling Academy + 00' 12'' 47 - - 18
48 108  Patinskaitė, Paulina 17  Cannibal Team + 04' 04'' 48 - - -
49 30  Mayrhofer, Lucy 16  Germany + 04' 04'' 49 - - 19
50 56  Sarron, Maylis 16  France + 04' 04'' 50 - - 20
51 57  Monkhouse, Amy 17  British Cycling Academy + 04' 04'' 51 - - -
52 107  Tullis, Jane 18  Cannibal Team + 04' 04'' 52 - - -
53 16  Tveit, Nora 16  Norway + 04' 04'' 53 - - 21
54 67  De Wilde, Julie 16  Doltcini-NM Transport + 04' 04'' 54 - - 22
55 11  Župerkaitė, Erika 17  Lithuania + 04' 04'' 55 - - -
56 2  Bertelsen, Maria 17  Denmark + 04' 04'' 56 - - 23
57 23  Ta-Perez, Zoe 17  United States + 04' 04'' 57 - - 24
58 24  Sykes, Ava 17  United States + 04' 04'' 58 - - 25
59 75  San Roman, Adriana 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 04'' 59 - - 26
60 19  Sharpe, Amelia 17  Great Britain + 04' 04'' 60 - - -
61 34  Lebedz, Dziyana 16  Belarus + 04' 04'' 61 - - 27
62 129  Hengeveld, Daniek 16  Swabo Women Development .. + 04' 04'' 62 - - 28
63 22  Clouse, Katie 17  United States + 04' 04'' 63 - - -
64 106  Fomina, Daria 17  Cannibal Team + 04' 04'' 64 - - 29
65 76  Sanchez, Julia 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 04'' 65 - - 30
66 101  Bent, Olivia 17  Storey Racing Team + 04' 04'' 66 - - -
67 29  Buch, Hannah 16  Germany + 04' 04'' 67 - - 31
68 102  Peters, Caitlin 17  Storey Racing Team + 04' 04'' 68 - - -
69 72  Marvelly, Elizabeth 18  Liv-Awol + 04' 04'' 69 - - -
70 66  Renders, Luna 18  Doltcini-NM Transport + 04' 04'' 70 - - -
71 69  Chastell, Imogen 16  Liv-Awol + 04' 04'' 71 - - 32
72 131  Bos, Leonie 18  Swabo Women Development .. + 04' 04'' 72 - - -
73 3  Jensen, Mette 18  Denmark + 04' 04'' 73 - - -
74 73  Horcajada, Ania 17  CAF Turnkey Engineering + 04' 04'' 74 - - 33
75 133  Koper, Rosan 17  Noord-Holland + 04' 04'' 75 - - -
76 43  Zahorcova, Simona 16  Slovakia + 04' 04'' 76 - - 34
77 142  Tol, Rioxt 16  RDE-District Oost + 04' 04'' 77 - - 35
78 141  Hulst, Ruth van van 17  RDE-District Oost + 04' 04'' 78 - - -
79 125  Schultinga, Iris 17  Drenthe + 04' 04'' 79 - - -
80 145  Welmers, Petra 17  Mixed Team Wielerzone Ne.. + 04' 04'' 80 - - 36
81 86  Briggs, Sarah 17  Racescene Female Develop.. + 04' 04'' 81 - - 37
82 65  Lenaers, Jade 17  Doltcini-NM Transport + 04' 04'' 82 - - -
83 12  Alisaiskaite, Gabija 16  Lithuania + 04' 04'' 83 - - 38
84 60  Smith, Elena 17  British Cycling Academy + 04' 04'' 84 - - -
85 20  Smith, Abi 17  Great Britain + 04' 04'' 85 - - 39
86 8  Moullec, Louise 17  France + 04' 04'' 86 - - 40
87 14  Midtsveen, Natalie 17  Norway + 04' 17'' 87 - - -
88 13  Byberg, Tuva 16  Norway + 04' 47'' 88 - - 41
89 31  Leonhardt, Paula 16  Germany + 06' 20'' 89 - - 42
90 52  Olejniczak, Zuzanna 16  Poland + 06' 20'' 90 - - 43
91 49  Dabrowska, Malgorzata 18  Poland + 06' 22'' 91 - - -
92 118  Dijke, Demi van van 17  Restore Cycling Team + 06' 24'' 92 - - -
93 120  Schutten, Pam 18  Restore Cycling Team + 06' 24'' 93 - - -
94 89  Heremans, Kato 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 06' 24'' 94 - - -
95 40  Verdonck, Karen 17  Belgium + 06' 24'' 95 - - -
96 91  Verbeek, Britt 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. + 06' 24'' 96 - - -
97 62  Gielkens, Esmée 17  Van Assche–Van den Hauwe.. + 06' 28'' 97 - - -
98 38  Scavone, Diane 17  Belgium + 06' 28'' 98 - - -
99 137  Akkermans, Lotte 17  Zuidwest Nederland + 06' 36'' 99 - - -
100 27  Andersson, Caroline 17  Sweden + 06' 48'' 100 - - -
101 117  Wersch, Anna van van 17  Restore Cycling Team + 06' 59'' 101 - - -
102 36  Rudakova, Viktoryia 17  Belarus + 06' 59'' 102 - - 44
103 35  Pirahova, Anastasiya 17  Belarus + 06' 59'' 103 - - -
104 135  Keesman, Denice 16  Noord-Holland + 06' 59'' 104 - - 45
105 100  Van Goethem, Femke 17  Onder Ons Parike + 06' 59'' 105 - - 46
106 146  Soerewijn, Oriana 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. + 06' 59'' 106 - - 47
107 148  Quint, Danielle 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. + 06' 59'' 107 - - 48
108 70  Wildman, Poppy 17  Liv-Awol + 06' 59'' 108 - - -
109 74  Burdoy, Laia 16  CAF Turnkey Engineering + 06' 59'' 109 - - 49
110 144  Zuthem, Samira van van 17  RDE-District Oost + 06' 59'' 110 - - -
111 78  Fuchs, Valentina 17  Team Mangertseder + 06' 59'' 111 - - -
112 138  Senneker, Borg 16  Zuidwest Nederland + 06' 59'' 112 - - 50
113 81  Brandt, Eefje 16  Avia-Multum Accountants CT + 06' 59'' 113 - - 51
114 99  Tierolf, Sophie 16  Onder Ons Parike + 07' 09'' 114 - - 52
115 134  Janse, Kiki 16  Noord-Holland + 07' 51'' 115 - - 53
116 84  Punnewaert, Kirin 16  Avia-Multum Accountants CT + 09' 29'' 116 - - 54
DNF 4  Troelsen, Mille 16  Denmark
DNF 10  Jankauskaite, Kristina 17  Lithuania
DNF 28  Johansson, Ida 16  Sweden
DNF 37  Michielsen-Stevens, L.. 17  Belgium
DNF 39  Vanderstraeten, Maaike 17  Belgium
DNF 41  Zelinova, Vladimíra 17  Slovakia
DNF 42  Podolakova, Viktória 16  Slovakia
DNF 44  Mudrakova, Hana 16  Slovakia
DNF 53  Huet, Floriane 18  France
DNF 64  Peeters, Fleur 16  Van Assche–Van den Hauwe..
DNF 71  Bridson, Emily 18  Liv-Awol
DNF 80  Peiker, Paulina 17  Team Mangertseder
DNF 82  De Rocker, Gemke 16  Avia-Multum Accountants CT
DNF 83  Van De Velde, Florelien 18  Avia-Multum Accountants CT
DNF 85  Cooke, Poppy 17  Racescene Female Develop..
DNF 87  Dawes, Rebecca 16  Racescene Female Develop..
DNF 88  Brown, Phoebe 18  Racescene Female Develop..
DNF 90  Belmans, Fien 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk..
DNF 92  Brouckaert, Sophie 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk..
DNF 95  Mader, Thalea 17  Team Thüringen
DNF 96  Franke, Lena 16  Team Thüringen
DNF 97  Berger, Shani 17  Onder Ons Parike
DNF 98  Jonckers, Océane 17  Onder Ons Parike
DNF 114  Armstrong, Anna 17  WV Westland Wil Vooruit
DNF 115  Meer, Lisa van der va.. 16  WV Westland Wil Vooruit
DNF 136  Boer, Iris de de 16  Noord-Holland
DNF 139  Hesselberth, Mandy 17  Zuidwest Nederland
DNF 147  Dorussen, Lisa 17  Mixed Team Wielerzone Ne..
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  ABP Junior Women Development.. 6h 02' 12'' 38
7 121  Grit, Ilse 18 2h 00' 44''
14 123  Rooijen, Eline van 17 2h 00' 44''
17 122  Rijnbeek, Maud 16 2h 00' 44''
2  Drenthe 6h 02' 12'' 55
11 128  Huiting, Berit 17 2h 00' 44''
16 127  Kreulen, Daphne 16 2h 00' 44''
28 126  Vos, Marlies 17 2h 00' 44''
3  France 6h 02' 12'' 84
25 7  Fouquenet, Amandine 18 2h 00' 44''
29 5  Corbineau, Ysoline 16 2h 00' 44''
30 6  Curinier, Léa 17 2h 00' 44''
4  WV Schijndel 6h 02' 12'' 106
33 110  Gerritse, Femke 17 2h 00' 44''
36 109  Bokhoven, Julia van 18 2h 00' 44''
37 111  Nooijen, Lieke 17 2h 00' 44''
5  Swabo Women Development Team.. 6h 06' 16'' 87
12 132  Haan, Noa de 17 2h 00' 44''
13 130  Duin, Maike van der 17 2h 00' 44''
62 129  Hengeveld, Daniek 16 2h 04' 48''
6  France 6h 06' 16'' 89
8 54  Le Deunff, Marie 16 2h 00' 44''
31 55  Nenadovic, Kristina 17 2h 00' 44''
50 56  Sarron, Maylis 16 2h 04' 48''
7  Storey Racing Team 6h 06' 16'' 128
20 104  Wadsworth, Maddie 17 2h 00' 44''
42 103  Gadd, Lucy 17 2h 00' 44''
66 101  Bent, Olivia 17 2h 04' 48''
8  Great Britain 6h 06' 21'' 108
2 18  Bäckstedt, Elynor 17 2h 00' 44''
46 17  Barnwell, Ella 18 2h 00' 49''
60 19  Sharpe, Amelia 17 2h 04' 48''
9  British Cycling Academy 6h 06' 28'' 121
23 59  King, Eluned 16 2h 00' 44''
47 58  Lewis, Sophie 16 2h 00' 56''
51 57  Monkhouse, Amy 17 2h 04' 48''
10  Poland 6h 08' 32'' 98
3 51  Wielowska, Nikola 16 2h 00' 44''
5 50  Krzeslak, Natalia 16 2h 00' 44''
90 52  Olejniczak, Zuzanna 16 2h 07' 04''
11  Van Assche–Van den Hauwe CT 6h 08' 40'' 172
35 61  De Clercq, Katrijn 17 2h 00' 44''
40 63  Van Assche, Nele 18 2h 00' 44''
97 62  Gielkens, Esmée 17 2h 07' 12''
12  Sweden 6h 09' 00'' 110
4 26  Olausson, Wilma 18 2h 00' 44''
6 25  Borgström, Julia 17 2h 00' 44''
100 27  Andersson, Caroline 17 2h 07' 32''
13  Team Mangertseder 6h 09' 11'' 181
27 77  Waldhoff, Lea 17 2h 00' 44''
43 79  Dopjans, Hanna 16 2h 00' 44''
111 78  Fuchs, Valentina 17 2h 07' 43''
14  United States 6h 10' 20'' 116
1 21  Jastrab, Megan 17 2h 00' 44''
57 23  Ta-Perez, Zoe 17 2h 04' 48''
58 24  Sykes, Ava 17 2h 04' 48''
15  Cannibal Team 6h 10' 20'' 121
21 105  Van Mechelen, Glorija 16 2h 00' 44''
48 108  Patinskaitė, Paulina 17 2h 04' 48''
52 107  Tullis, Jane 18 2h 04' 48''
16  Lithuania 6h 10' 20'' 148
10 9  Gedraityte, Akvile 18 2h 00' 44''
55 11  Župerkaitė, Erika 17 2h 04' 48''
83 12  Alisaiskaite, Gabija 16 2h 04' 48''
17  Germany 6h 10' 20'' 150
34 32  Smekal, Finja 18 2h 00' 44''
49 30  Mayrhofer, Lucy 16 2h 04' 48''
67 29  Buch, Hannah 16 2h 04' 48''
18  Doltcini-NM Transport 6h 10' 20'' 163
39 68  Kloese, Rose 17 2h 00' 44''
54 67  De Wilde, Julie 16 2h 04' 48''
70 66  Renders, Luna 18 2h 04' 48''
19  Denmark 6h 10' 20'' 173
44 1  Saabye, Mie 17 2h 00' 44''
56 2  Bertelsen, Maria 17 2h 04' 48''
73 3  Jensen, Mette 18 2h 04' 48''
20  RDE-District Oost 6h 10' 20'' 177
22 143  Hoog Antink, Dorien 17 2h 00' 44''
77 142  Tol, Rioxt 16 2h 04' 48''
78 141  Hulst, Ruth van 17 2h 04' 48''
21  Norway 6h 10' 33'' 159
19 15  Ysland, Anne 17 2h 00' 44''
53 16  Tveit, Nora 16 2h 04' 48''
87 14  Midtsveen, Natalie 17 2h 05' 01''
22  Belarus 6h 13' 15'' 172
9 33  Vasilkova, Hanna 18 2h 00' 44''
61 34  Lebedz, Dziyana 16 2h 04' 48''
102 36  Rudakova, Viktoryia 17 2h 07' 43''
23  CAF Turnkey Engineering 6h 14' 24'' 198
59 75  San Roman, Adriana 17 2h 04' 48''
65 76  Sanchez, Julia 17 2h 04' 48''
74 73  Horcajada, Ania 17 2h 04' 48''
24  Restore Cycling Team 6h 15' 00'' 217
32 119  Paumen, Jewel 17 2h 00' 44''
92 118  Dijke, Demi van 17 2h 07' 08''
93 120  Schutten, Pam 18 2h 07' 08''
25  Zuidwest Nederland 6h 15' 47'' 235
24 140  Pluimers, Ilse 16 2h 00' 44''
99 137  Akkermans, Lotte 17 2h 07' 20''
112 138  Senneker, Borg 16 2h 07' 43''
26  Liv-Awol 6h 17' 19'' 248
69 72  Marvelly, Elizabeth 18 2h 04' 48''
71 69  Chastell, Imogen 16 2h 04' 48''
108 70  Wildman, Poppy 17 2h 07' 43''
27  Mixed Team Wielerzone Nederl.. 6h 20' 14'' 293
80 145  Welmers, Petra 17 2h 04' 48''
106 146  Soerewijn, Oriana 16 2h 07' 43''
107 148  Quint, Danielle 16 2h 07' 43''
28  Noord-Holland 6h 21' 06'' 294
75 133  Koper, Rosan 17 2h 04' 48''
104 135  Keesman, Denice 16 2h 07' 43''
115 134  Janse, Kiki 16 2h 08' 35''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Jastrab, Megan 17  United States 2h 00' 31''
2 18  Bäckstedt, Elynor 17  Great Britain 2h 00' 36'' + 00' 05''
3 51  Wielowska, Nikola 16  Poland 2h 00' 40'' + 00' 09''
4 130  Duin, Maike van der 17  Swabo Women Development .. 2h 00' 43'' + 00' 12''
5 26  Olausson, Wilma 18  Sweden 2h 00' 44'' + 00' 13''
6 50  Krzeslak, Natalia 16  Poland 2h 00' 44'' + 00' 13''
7 25  Borgström, Julia 17  Sweden 2h 00' 44'' + 00' 13''
8 121  Grit, Ilse 18  ABP Junior Women Develop.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
9 54  Le Deunff, Marie 16  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
10 33  Vasilkova, Hanna 18  Belarus 2h 00' 44'' + 00' 13''
11 9  Gedraityte, Akvile 18  Lithuania 2h 00' 44'' + 00' 13''
12 128  Huiting, Berit 17  Drenthe 2h 00' 44'' + 00' 13''
13 132  Haan, Noa de 17  Swabo Women Development .. 2h 00' 44'' + 00' 13''
14 123  Rooijen, Eline van 17  ABP Junior Women Develop.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
15 94  Zdun, Anna-Helena 17  Team Thüringen 2h 00' 44'' + 00' 13''
16 127  Kreulen, Daphne 16  Drenthe 2h 00' 44'' + 00' 13''
17 122  Rijnbeek, Maud 16  ABP Junior Women Develop.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
18 113  Stolze, Judith 17  WV Westland Wil Vooruit 2h 00' 44'' + 00' 13''
19 15  Ysland, Anne 17  Norway 2h 00' 44'' + 00' 13''
20 104  Wadsworth, Maddie 17  Storey Racing Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
21 105  Van Mechelen, Glorija 16  Cannibal Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
22 143  Hoog Antink, Dorien 17  RDE-District Oost 2h 00' 44'' + 00' 13''
23 59  King, Eluned 16  British Cycling Academy 2h 00' 44'' + 00' 13''
24 140  Pluimers, Ilse 16  Zuidwest Nederland 2h 00' 44'' + 00' 13''
25 7  Fouquenet, Amandine 18  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
26 116  Molenaar, Laura 17  WV Westland Wil Vooruit 2h 00' 44'' + 00' 13''
27 77  Waldhoff, Lea 17  Team Mangertseder 2h 00' 44'' + 00' 13''
28 126  Vos, Marlies 17  Drenthe 2h 00' 44'' + 00' 13''
29 5  Corbineau, Ysoline 16  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
30 6  Curinier, Léa 17  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
31 55  Nenadovic, Kristina 17  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
32 119  Paumen, Jewel 17  Restore Cycling Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
33 110  Gerritse, Femke 17  WV Schijndel 2h 00' 44'' + 00' 13''
34 32  Smekal, Finja 18  Germany 2h 00' 44'' + 00' 13''
35 61  De Clercq, Katrijn 17  Van Assche–Van den Hauwe.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
36 109  Bokhoven, Julia van 18  WV Schijndel 2h 00' 44'' + 00' 13''
37 111  Nooijen, Lieke 17  WV Schijndel 2h 00' 44'' + 00' 13''
38 93  Stern, Friederike 18  Team Thüringen 2h 00' 44'' + 00' 13''
39 68  Kloese, Rose 17  Doltcini-NM Transport 2h 00' 44'' + 00' 13''
40 63  Van Assche, Nele 18  Van Assche–Van den Hauwe.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
41 112  Smulders, Silke 18  WV Schijndel 2h 00' 44'' + 00' 13''
42 103  Gadd, Lucy 17  Storey Racing Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
43 79  Dopjans, Hanna 16  Team Mangertseder 2h 00' 44'' + 00' 13''
44 1  Saabye, Mie 17  Denmark 2h 00' 44'' + 00' 13''
45 124  Wolf, Rosalie van der 18  ABP Junior Women Develop.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
46 17  Barnwell, Ella 18  Great Britain 2h 00' 49'' + 00' 18''
47 58  Lewis, Sophie 16  British Cycling Academy 2h 00' 56'' + 00' 25''
48 108  Patinskaitė, Paulina 17  Cannibal Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
49 30  Mayrhofer, Lucy 16  Germany 2h 04' 48'' + 04' 17''
50 56  Sarron, Maylis 16  France 2h 04' 48'' + 04' 17''
51 57  Monkhouse, Amy 17  British Cycling Academy 2h 04' 48'' + 04' 17''
52 107  Tullis, Jane 18  Cannibal Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
53 16  Tveit, Nora 16  Norway 2h 04' 48'' + 04' 17''
54 67  De Wilde, Julie 16  Doltcini-NM Transport 2h 04' 48'' + 04' 17''
55 11  Župerkaitė, Erika 17  Lithuania 2h 04' 48'' + 04' 17''
56 2  Bertelsen, Maria 17  Denmark 2h 04' 48'' + 04' 17''
57 23  Ta-Perez, Zoe 17  United States 2h 04' 48'' + 04' 17''
58 24  Sykes, Ava 17  United States 2h 04' 48'' + 04' 17''
59 75  San Roman, Adriana 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
60 19  Sharpe, Amelia 17  Great Britain 2h 04' 48'' + 04' 17''
61 34  Lebedz, Dziyana 16  Belarus 2h 04' 48'' + 04' 17''
62 129  Hengeveld, Daniek 16  Swabo Women Development .. 2h 04' 48'' + 04' 17''
63 22  Clouse, Katie 17  United States 2h 04' 48'' + 04' 17''
64 106  Fomina, Daria 17  Cannibal Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
65 76  Sanchez, Julia 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
66 101  Bent, Olivia 17  Storey Racing Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
67 29  Buch, Hannah 16  Germany 2h 04' 48'' + 04' 17''
68 102  Peters, Caitlin 17  Storey Racing Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
69 72  Marvelly, Elizabeth 18  Liv-Awol 2h 04' 48'' + 04' 17''
70 66  Renders, Luna 18  Doltcini-NM Transport 2h 04' 48'' + 04' 17''
71 69  Chastell, Imogen 16  Liv-Awol 2h 04' 48'' + 04' 17''
72 131  Bos, Leonie 18  Swabo Women Development .. 2h 04' 48'' + 04' 17''
73 3  Jensen, Mette 18  Denmark 2h 04' 48'' + 04' 17''
74 73  Horcajada, Ania 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
75 133  Koper, Rosan 17  Noord-Holland 2h 04' 48'' + 04' 17''
76 43  Zahorcova, Simona 16  Slovakia 2h 04' 48'' + 04' 17''
77 142  Tol, Rioxt 16  RDE-District Oost 2h 04' 48'' + 04' 17''
78 141  Hulst, Ruth van 17  RDE-District Oost 2h 04' 48'' + 04' 17''
79 125  Schultinga, Iris 17  Drenthe 2h 04' 48'' + 04' 17''
80 145  Welmers, Petra 17  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 04' 48'' + 04' 17''
81 86  Briggs, Sarah 17  Racescene Female Develop.. 2h 04' 48'' + 04' 17''
82 65  Lenaers, Jade 17  Doltcini-NM Transport 2h 04' 48'' + 04' 17''
83 12  Alisaiskaite, Gabija 16  Lithuania 2h 04' 48'' + 04' 17''
84 60  Smith, Elena 17  British Cycling Academy 2h 04' 48'' + 04' 17''
85 20  Smith, Abi 17  Great Britain 2h 04' 48'' + 04' 17''
86 8  Moullec, Louise 17  France 2h 04' 48'' + 04' 17''
87 14  Midtsveen, Natalie 17  Norway 2h 05' 01'' + 04' 30''
88 13  Byberg, Tuva 16  Norway 2h 05' 31'' + 05' 00''
89 31  Leonhardt, Paula 16  Germany 2h 07' 04'' + 06' 33''
90 52  Olejniczak, Zuzanna 16  Poland 2h 07' 04'' + 06' 33''
91 49  Dabrowska, Malgorzata 18  Poland 2h 07' 06'' + 06' 35''
92 118  Dijke, Demi van 17  Restore Cycling Team 2h 07' 08'' + 06' 37''
93 120  Schutten, Pam 18  Restore Cycling Team 2h 07' 08'' + 06' 37''
94 89  Heremans, Kato 17  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 07' 08'' + 06' 37''
95 40  Verdonck, Karen 17  Belgium 2h 07' 08'' + 06' 37''
96 91  Verbeek, Britt 18  Pie-Optiek Theorie-Blokk.. 2h 07' 08'' + 06' 37''
97 62  Gielkens, Esmée 17  Van Assche–Van den Hauwe.. 2h 07' 12'' + 06' 41''
98 38  Scavone, Diane 17  Belgium 2h 07' 12'' + 06' 41''
99 137  Akkermans, Lotte 17  Zuidwest Nederland 2h 07' 20'' + 06' 49''
100 27  Andersson, Caroline 17  Sweden 2h 07' 32'' + 07' 01''
101 117  Wersch, Anna van 17  Restore Cycling Team 2h 07' 43'' + 07' 12''
102 36  Rudakova, Viktoryia 17  Belarus 2h 07' 43'' + 07' 12''
103 35  Pirahova, Anastasiya 17  Belarus 2h 07' 43'' + 07' 12''
104 135  Keesman, Denice 16  Noord-Holland 2h 07' 43'' + 07' 12''
105 100  Van Goethem, Femke 17  Onder Ons Parike 2h 07' 43'' + 07' 12''
106 146  Soerewijn, Oriana 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 07' 43'' + 07' 12''
107 148  Quint, Danielle 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 07' 43'' + 07' 12''
108 70  Wildman, Poppy 17  Liv-Awol 2h 07' 43'' + 07' 12''
109 74  Burdoy, Laia 16  CAF Turnkey Engineering 2h 07' 43'' + 07' 12''
110 144  Zuthem, Samira van 17  RDE-District Oost 2h 07' 43'' + 07' 12''
111 78  Fuchs, Valentina 17  Team Mangertseder 2h 07' 43'' + 07' 12''
112 138  Senneker, Borg 16  Zuidwest Nederland 2h 07' 43'' + 07' 12''
113 81  Brandt, Eefje 16  Avia-Multum Accountants CT 2h 07' 43'' + 07' 12''
114 99  Tierolf, Sophie 16  Onder Ons Parike 2h 07' 53'' + 07' 22''
115 134  Janse, Kiki 16  Noord-Holland 2h 08' 35'' + 08' 04''
116 84  Punnewaert, Kirin 16  Avia-Multum Accountants CT 2h 10' 13'' + 09' 42''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 21  Jastrab, Megan 17  United States 25 pts
2 18  Bäckstedt, Elynor 17  Great Britain 20 pts -5 pts
3 51  Wielowska, Nikola 16  Poland 16 pts -9 pts
4 26  Olausson, Wilma 18  Sweden 14 pts -11 pts
5 50  Krzeslak, Natalia 16  Poland 12 pts -13 pts
6 25  Borgström, Julia 17  Sweden 10 pts -15 pts
7 121  Grit, Ilse 18  ABP Junior Women Develop.. 9 pts -16 pts
8 54  Le Deunff, Marie 16  France 8 pts -17 pts
9 33  Vasilkova, Hanna 18  Belarus 7 pts -18 pts
10 9  Gedraityte, Akvile 18  Lithuania 6 pts -19 pts
11 128  Huiting, Berit 17  Drenthe 5 pts -20 pts
12 132  Haan, Noa de 17  Swabo Women Development .. 4 pts -21 pts
13 130  Duin, Maike van der 17  Swabo Women Development .. 3 pts -22 pts
14 123  Rooijen, Eline van 17  ABP Junior Women Develop.. 2 pts -23 pts
15 94  Zdun, Anna-Helena 17  Team Thüringen 1 pts -24 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 21  Jastrab, Megan 17  United States 2h 00' 31''
2 51  Wielowska, Nikola 16  Poland 2h 00' 40'' + 00' 09''
3 50  Krzeslak, Natalia 16  Poland 2h 00' 44'' + 00' 13''
4 54  Le Deunff, Marie 16  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
5 127  Kreulen, Daphne 16  Drenthe 2h 00' 44'' + 00' 13''
6 122  Rijnbeek, Maud 16  ABP Junior Women Develop.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
7 15  Ysland, Anne 17  Norway 2h 00' 44'' + 00' 13''
8 104  Wadsworth, Maddie 17  Storey Racing Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
9 105  Van Mechelen, Glorija 16  Cannibal Team 2h 00' 44'' + 00' 13''
10 59  King, Eluned 16  British Cycling Academy 2h 00' 44'' + 00' 13''
11 140  Pluimers, Ilse 16  Zuidwest Nederland 2h 00' 44'' + 00' 13''
12 116  Molenaar, Laura 17  WV Westland Wil Vooruit 2h 00' 44'' + 00' 13''
13 77  Waldhoff, Lea 17  Team Mangertseder 2h 00' 44'' + 00' 13''
14 5  Corbineau, Ysoline 16  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
15 55  Nenadovic, Kristina 17  France 2h 00' 44'' + 00' 13''
16 61  De Clercq, Katrijn 17  Van Assche–Van den Hauwe.. 2h 00' 44'' + 00' 13''
17 79  Dopjans, Hanna 16  Team Mangertseder 2h 00' 44'' + 00' 13''
18 58  Lewis, Sophie 16  British Cycling Academy 2h 00' 56'' + 00' 25''
19 30  Mayrhofer, Lucy 16  Germany 2h 04' 48'' + 04' 17''
20 56  Sarron, Maylis 16  France 2h 04' 48'' + 04' 17''
21 16  Tveit, Nora 16  Norway 2h 04' 48'' + 04' 17''
22 67  De Wilde, Julie 16  Doltcini-NM Transport 2h 04' 48'' + 04' 17''
23 2  Bertelsen, Maria 17  Denmark 2h 04' 48'' + 04' 17''
24 23  Ta-Perez, Zoe 17  United States 2h 04' 48'' + 04' 17''
25 24  Sykes, Ava 17  United States 2h 04' 48'' + 04' 17''
26 75  San Roman, Adriana 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
27 34  Lebedz, Dziyana 16  Belarus 2h 04' 48'' + 04' 17''
28 129  Hengeveld, Daniek 16  Swabo Women Development .. 2h 04' 48'' + 04' 17''
29 106  Fomina, Daria 17  Cannibal Team 2h 04' 48'' + 04' 17''
30 76  Sanchez, Julia 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
31 29  Buch, Hannah 16  Germany 2h 04' 48'' + 04' 17''
32 69  Chastell, Imogen 16  Liv-Awol 2h 04' 48'' + 04' 17''
33 73  Horcajada, Ania 17  CAF Turnkey Engineering 2h 04' 48'' + 04' 17''
34 43  Zahorcova, Simona 16  Slovakia 2h 04' 48'' + 04' 17''
35 142  Tol, Rioxt 16  RDE-District Oost 2h 04' 48'' + 04' 17''
36 145  Welmers, Petra 17  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 04' 48'' + 04' 17''
37 86  Briggs, Sarah 17  Racescene Female Develop.. 2h 04' 48'' + 04' 17''
38 12  Alisaiskaite, Gabija 16  Lithuania 2h 04' 48'' + 04' 17''
39 20  Smith, Abi 17  Great Britain 2h 04' 48'' + 04' 17''
40 8  Moullec, Louise 17  France 2h 04' 48'' + 04' 17''
41 13  Byberg, Tuva 16  Norway 2h 05' 31'' + 05' 00''
42 31  Leonhardt, Paula 16  Germany 2h 07' 04'' + 06' 33''
43 52  Olejniczak, Zuzanna 16  Poland 2h 07' 04'' + 06' 33''
44 36  Rudakova, Viktoryia 17  Belarus 2h 07' 43'' + 07' 12''
45 135  Keesman, Denice 16  Noord-Holland 2h 07' 43'' + 07' 12''
46 100  Van Goethem, Femke 17  Onder Ons Parike 2h 07' 43'' + 07' 12''
47 146  Soerewijn, Oriana 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 07' 43'' + 07' 12''
48 148  Quint, Danielle 16  Mixed Team Wielerzone Ne.. 2h 07' 43'' + 07' 12''
49 74  Burdoy, Laia 16  CAF Turnkey Engineering 2h 07' 43'' + 07' 12''
50 138  Senneker, Borg 16  Zuidwest Nederland 2h 07' 43'' + 07' 12''
51 81  Brandt, Eefje 16  Avia-Multum Accountants CT 2h 07' 43'' + 07' 12''
52 99  Tierolf, Sophie 16  Onder Ons Parike 2h 07' 53'' + 07' 22''
53 134  Janse, Kiki 16  Noord-Holland 2h 08' 35'' + 08' 04''
54 84  Punnewaert, Kirin 16  Avia-Multum Accountants CT 2h 10' 13'' + 09' 42''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media