Ansfelden - Marchtrenk (96.5 km)

Route

 2 August 2019
 Profile  Intermediate stage
 Start  Ansfelden
 Finish  Marchtrenk
 Distance  96.5 km  (60.0 mi)
 Speed  41.840 km/h  (25.998 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 1
 Sintmaartensd.. (WWV) 2h 18' 13''
 Sintmaartensd.. (WWV) 20 points
 Brenner, Marco (AEB) 15 points
 Brenner, Marco (AEB) 2h 18' 49''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 114  Sintmaartensdijk, Roe.. 18  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 23'' 1 1 4 -
2 115  Stokke, Vegard 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 27'' 3 3 5 -
3 112  Kroon, Joris 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 27'' 2 2 - -
4 173  Lührs, Leslie 18  Auto Eder Bayern + 00' 27'' 4 4 - -
5 113  Mijnsbergen, Thomas 16  Willebrord Wil Vooruit + 00' 27'' 7 5 - 2
6 182  Rilling, Lennard 18  Team Wipotec RLP + 00' 27'' 8 7 - -
7 203  Slomp, Samuel 17  Campana Impallaggi Team .. + 00' 27'' 9 8 - -
8 22  Gloesener, Jacques 18  Luxembourg + 00' 27'' 10 13 - -
9 126  Artz, Huub 17  District Oost + 00' 27'' 11 - 6 3
10 135  Schuch, Mike 16  Streetjump-Forte Develop.. + 00' 27'' 12 - 2 4
11 145  Geleijn, Owen 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 27'' 13 - - -
12 13  Steinmann, Kieron 17  Germany + 00' 27'' 14 - - 5
13 101  Dhaeye, Enrico 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 27'' 15 - - -
14 12  Gathemann, Albert 17  Germany + 00' 27'' 5 11 - -
15 151  Lutter, Eric 17  Schwalbe Team Sachsen + 00' 27'' 16 - - -
16 64  Jacquemin, Colin 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 17 - 9 -
17 221  Battistello, Nicola 16  ASD Breganze Millennium + 00' 27'' 18 - - 6
18 165  Küssler, Raphael 17  LV Niedersachsen + 00' 27'' 19 - - -
19 94  Lefevre, Ruben 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 20 - - -
20 141  Duijvesteijn, Roy 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 27'' 21 - - -
21 131  Belle, Loe van van 17  Streetjump-Forte Develop.. + 00' 27'' 22 - - 7
22 111  Dahlblom, Anton 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 27'' 23 - - -
23 104  Orins, Robin 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 27'' 24 - - 8
24 66  Labrosse, Jordan 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 25 - 7 9
25 14  Eppert, David 16  Germany + 00' 27'' 26 - - 10
26 171  Brenner, Marco 16  Auto Eder Bayern + 00' 27'' 6 12 1 1
27 25  Paquet, Tom 17  Luxembourg + 00' 27'' 27 - - 11
28 105  Reinderink, Pepijn 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 27'' 28 - - 12
29 204  Sandri, Edoardo 18  Campana Impallaggi Team .. + 00' 27'' 29 - - -
30 205  Tovazzi, Elia 16  Campana Impallaggi Team .. + 00' 27'' 30 - - 13
31 92  Duym, Steffen 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 31 - - -
32 26  Wenzel, Mats 16  Luxembourg + 00' 27'' 32 - - 14
33 5  Riegler, Nikolas 17  Austria + 00' 27'' 33 - - -
34 75  Souchon, Antonin 17  CR Nouvelle Aquitane + 00' 27'' 34 - - 15
35 2  Kabas, Maximilian 18  Austria + 00' 27'' 35 - - -
36 15  Neffgen, Tim 17  Germany + 00' 27'' 36 - - 16
37 1  Buschek, Paul 17  Austria + 00' 27'' 37 - - 17
38 211  Sottocasa, Matteo 18  Giovani Giussanesi + 00' 27'' 38 - - -
39 63  Gabriel, Timothé 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 39 - - 18
40 91  Brouwers, Emile 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 40 - - -
41 11  Steinhauser, Georg 17  Germany + 00' 27'' 41 - - -
42 223  Busatto, Francesco 16  ASD Breganze Millennium + 00' 27'' 42 - - 19
43 183  Meyers, Julien 16  Team Wipotec RLP + 00' 27'' 43 - - 20
44 103  Bervoets, MIchael 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 27'' 44 - - -
45 175  Von Stetten, Laurin 17  Auto Eder Bayern + 00' 27'' 45 - - 21
46 96  van Hoof, Manu 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 46 - - 22
47 224  Dainese, Alberto 18  ASD Breganze Millennium + 00' 27'' 47 - - -
48 106  Buters, Joris 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 27'' 48 - - 23
49 71  Bregiere, Anthony 18  CR Nouvelle Aquitane + 00' 27'' 49 - - -
50 144  Voogt, Niek 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 27'' 50 - - -
51 85  Permentier, Emano 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 27'' 51 - - -
52 65  Palini, Enzo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 52 - 8 24
53 156  Philippi, David 17  Schwalbe Team Sachsen + 00' 27'' 53 - - 25
54 95  Scharre, Stef 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 54 - - -
55 172  Betzinger, Klaus 16  Auto Eder Bayern + 00' 27'' 55 - - 26
56 6  Schmidbauer, Maximilian 17  Austria + 00' 27'' 56 - - -
57 23  Miny, Gilles 16  Luxembourg + 00' 27'' 57 - - 27
58 4  Lube, Bernhard 16  Austria + 00' 27'' 58 - - 28
59 35  Treimuth, Henri 17  Estonia + 00' 27'' 59 - - -
60 81  Clynhens, Toon 18  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 27'' 60 - - -
61 133  Huenders, Lance 17  Streetjump-Forte Develop.. + 00' 27'' 61 - - 29
62 232  Baker, Joe 17  ZeroBC + 00' 27'' 62 - - -
63 194  Stenzel, Mathieu 17  Team Drinkuth-ABUS-Focus + 00' 27'' 63 - - -
64 93  Hopmans, Wouter 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. + 00' 27'' 64 - - -
65 61  Alonso, John 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 65 - - -
66 162  Dierking, Felix 17  LV Niedersachsen + 00' 27'' 66 - - 30
67 142  Kes, Jim 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. + 00' 27'' 67 - - -
68 62  Cocqueret, Louis 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale + 00' 27'' 68 - 3 -
69 202  Coser, Davide 18  Campana Impallaggi Team .. + 00' 27'' 69 - - -
70 185  Kolschefsky, Tim 16  Team Wipotec RLP + 00' 27'' 70 - - 31
71 56  Werani, Luca 16  Oberösterreich + 00' 41'' 72 - - 32
72 52  Stadlbauer, Gregor 18  Oberösterreich + 00' 41'' 73 - - -
73 84  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. + 00' 41'' 74 - - 33
74 102  Scherpenbergh, Yarn 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. + 00' 41'' 75 - - -
75 225  Missagia, Filippo 18  ASD Breganze Millennium + 00' 41'' 76 - - -
76 44  Vaidian, Iustin-Ioan 18  Romania + 00' 41'' 77 - - -
77 121  Hezeman, Rick 18  District Oost + 00' 41'' 78 - - -
78 132  Prosman, Pieter 17  Streetjump-Forte Develop.. + 00' 41'' 79 - - 34
79 213  Brun, Alberto 18  Giovani Giussanesi + 00' 41'' 80 - - -
80 116  Zwaan, Wouter 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 41'' 81 - - -
81 161  Redmann, Sven 18  LV Niedersachsen + 00' 41'' 71 6 - -
82 72  Cailleau, Taino 17  CR Nouvelle Aquitane + 00' 41'' 82 - - -
83 42  Dobrin, Ioan 17  Romania + 00' 41'' 83 - - 35
84 206  Zanei, Alessio 18  Campana Impallaggi Team .. + 00' 41'' 84 - - -
85 201  Libardi, Francesco 16  Campana Impallaggi Team .. + 00' 41'' 85 - - 36
86 34  Mirzojev, Artjom 17  Estonia + 00' 41'' 86 - - -
87 193  Burghardt, Luis 18  Team Drinkuth-ABUS-Focus + 00' 41'' 87 - - -
88 55  Wafler, Tim 17  Oberösterreich + 01' 02'' 88 - - 37
89 33  Kurits, Joonas 17  Estonia + 01' 02'' 89 - - 38
90 184  Radmacher, Nils 17  Team Wipotec RLP + 01' 11'' 90 - - 39
91 236  Painter, Samuel 18  ZeroBC + 01' 20'' 92 - - -
92 186  Pelgrim, Jan 17  Team Wipotec RLP + 01' 20'' 93 - - -
93 124  Bruijn, Tjalle de de 17  District Oost + 01' 20'' 91 9 - 40
94 83  Rasschaert, Lander 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 01' 20'' 94 - - 41
95 125  Kars, Hugo 17  District Oost + 01' 55'' 95 - - 42
96 212  Magni, Leonardo 18  Giovani Giussanesi + 02' 29'' 96 - - -
97 153  Lein, Lennart 17  Schwalbe Team Sachsen + 04' 04'' 97 - - 43
98 234  Jones, Fergus 18  ZeroBC + 05' 09'' 98 - - -
99 16  Cambeis, Merlin 16  Germany + 07' 33'' 99 - - 44
100 86  Van De Wynkele, Lorenz 17  Van Moer Logistics Cycli.. + 10' 20'' 100 - - -
101 24  Esser, Mik 17  Luxembourg + 10' 20'' 101 - - -
102 195  Antolovic, Anton 17  Team Drinkuth-ABUS-Focus + 10' 20'' 102 - - 45
103 21  Karier, Tim 17  Luxembourg + 10' 20'' 103 - - 46
104 41  Marcu, Adi 18  Romania + 10' 20'' 104 - - -
105 74  Boissou, Yannick 17  CR Nouvelle Aquitane + 10' 23'' 105 - - 47
106 53  Steinauer, Ernst 18  Oberösterreich + 10' 23'' 106 - - -
107 76  Baillargeat, Marin 17  CR Nouvelle Aquitane + 10' 25'' 108 - - 48
108 73  Cumenal, Lucas 18  CR Nouvelle Aquitane + 10' 25'' 109 - - -
109 82  Sandrie, Brent 18  Van Moer Logistics Cycli.. + 10' 25'' 110 - - -
110 136  Weerdhof, Wouter van .. 16  Streetjump-Forte Develop.. + 10' 25'' 111 - - 49
111 36  Vool, Toomas 18  Estonia + 10' 25'' 112 - - -
112 174  Rosner, Linus 18  Auto Eder Bayern + 10' 25'' 107 10 - -
113 122  Berkelder, Sammy 18  District Oost + 10' 25'' 113 - - -
114 191  Theiler, Ole 16  Team Drinkuth-ABUS-Focus + 10' 46'' 114 - - 50
115 215  Montuori, Valerio 17  Giovani Giussanesi + 14' 34'' 115 - - 51
116 152  Matern, Jeremy 17  Schwalbe Team Sachsen + 14' 34'' 116 - - -
117 154  Schmieder, Giovanni 16  Schwalbe Team Sachsen + 14' 34'' 117 - - 52
118 216  Teruzzi, Elia 18  Giovani Giussanesi + 14' 34'' 118 - - -
119 231  Backus, Euan 17  ZeroBC + 14' 34'' 119 - - 53
120 3  Kovar, Stefan 17  Austria + 14' 34'' 120 - - 54
121 51  Hofbauer, Philipp 16  Oberösterreich + 14' 34'' 121 - - 55
122 43  Luncan, Serban 17  Romania + 14' 34'' 122 - - 56
123 235  Niels Gervasio, Rodol 17  ZeroBC + 14' 34'' 123 - - -
124 222  Bortolotto, Davide 16  ASD Breganze Millennium + 15' 39'' 124 - - 57
125 123  Lubbers, Christiaan 18  District Oost + 15' 49'' 125 - - -
126 163  Matuschak, Lukas 17  LV Niedersachsen + 18' 05'' 126 - - -
DSQ 181  Brescher, Leon 18  Team Wipotec RLP
DNF 31  Ilves, Arti 17  Estonia
DNF 32  Kupp, Artur 17  Estonia
DNF 45  Stefan, Eduard 18  Romania
DNF 46  Urs, David 18  Romania
DNF 54  Stelzer, Maximilian 17  Oberösterreich
DNF 134  Kool, Tristan 16  Streetjump-Forte Develop..
DNF 146  Geleijn, Tristan 17  Wieler Ploeg Groot Amste..
DNF 164  Jassmeier, Leon 18  LV Niedersachsen
DNF 166  Schlachter, Franz 17  LV Niedersachsen
DNF 214  Nicora, Pietro 16  Giovani Giussanesi
DNF 226  Celi, Filippo 18  ASD Breganze Millennium
DNF 233  D'Arcy Willett, Luca 16  ZeroBC
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Willebrord Wil Vooruit 6h 56' 03'' 6
1 114  Sintmaartensdijk, Roe.. 18 2h 18' 23''
2 115  Stokke, Vegard 18 2h 18' 50''
3 112  Kroon, Joris 17 2h 18' 50''
2  Germany 6h 56' 30'' 51
12 13  Steinmann, Kieron 17 2h 18' 50''
14 12  Gathemann, Albert 17 2h 18' 50''
25 14  Eppert, David 16 2h 18' 50''
3  Acrog-Pauwelssauzen-Balen BC 6h 56' 30'' 64
13 101  Dhaeye, Enrico 18 2h 18' 50''
23 104  Orins, Robin 17 2h 18' 50''
28 105  Reinderink, Pepijn 17 2h 18' 50''
4  Campana Impallaggi Team Südt.. 6h 56' 30'' 66
7 203  Slomp, Samuel 17 2h 18' 50''
29 204  Sandri, Edoardo 18 2h 18' 50''
30 205  Tovazzi, Elia 16 2h 18' 50''
5  Luxembourg 6h 56' 30'' 67
8 22  Gloesener, Jacques 18 2h 18' 50''
27 25  Paquet, Tom 17 2h 18' 50''
32 26  Wenzel, Mats 16 2h 18' 50''
6  Auto Eder Bayern 6h 56' 30'' 75
4 173  Lührs, Leslie 18 2h 18' 50''
26 171  Brenner, Marco 16 2h 18' 50''
45 175  Von Stetten, Laurin 17 2h 18' 50''
7  Van Rysel-AG2R La Mondiale 6h 56' 30'' 79
16 64  Jacquemin, Colin 18 2h 18' 50''
24 66  Labrosse, Jordan 16 2h 18' 50''
39 63  Gabriel, Timothé 17 2h 18' 50''
8  Wieler Ploeg Groot Amsterdam.. 6h 56' 30'' 81
11 145  Geleijn, Owen 18 2h 18' 50''
20 141  Duijvesteijn, Roy 18 2h 18' 50''
50 144  Voogt, Niek 18 2h 18' 50''
9  Avia-Rudyco-Janatrans Cyclin.. 6h 56' 30'' 90
19 94  Lefevre, Ruben 18 2h 18' 50''
31 92  Duym, Steffen 18 2h 18' 50''
40 91  Brouwers, Emile 18 2h 18' 50''
10  Streetjump-Forte Development.. 6h 56' 30'' 92
10 135  Schuch, Mike 16 2h 18' 50''
21 131  Belle, Loe van 17 2h 18' 50''
61 133  Huenders, Lance 17 2h 18' 50''
11  Austria 6h 56' 30'' 105
33 5  Riegler, Nikolas 17 2h 18' 50''
35 2  Kabas, Maximilian 18 2h 18' 50''
37 1  Buschek, Paul 17 2h 18' 50''
12  ASD Breganze Millennium 6h 56' 30'' 106
17 221  Battistello, Nicola 16 2h 18' 50''
42 223  Busatto, Francesco 16 2h 18' 50''
47 224  Dainese, Alberto 18 2h 18' 50''
13  Team Wipotec RLP 6h 56' 30'' 119
6 182  Rilling, Lennard 18 2h 18' 50''
43 183  Meyers, Julien 16 2h 18' 50''
70 185  Kolschefsky, Tim 16 2h 18' 50''
14  LV Niedersachsen 6h 56' 44'' 165
18 165  Küssler, Raphael 17 2h 18' 50''
66 162  Dierking, Felix 17 2h 18' 50''
81 161  Redmann, Sven 18 2h 19' 04''
15  CR Nouvelle Aquitane 6h 56' 44'' 165
34 75  Souchon, Antonin 17 2h 18' 50''
49 71  Bregiere, Anthony 18 2h 18' 50''
82 72  Cailleau, Taino 17 2h 19' 04''
16  Van Moer Logistics Cycling T.. 6h 56' 44'' 184
51 85  Permentier, Emano 17 2h 18' 50''
60 81  Clynhens, Toon 18 2h 18' 50''
73 84  Reunis, Rowdy 16 2h 19' 04''
17  Estonia 6h 57' 19'' 234
59 35  Treimuth, Henri 17 2h 18' 50''
86 34  Mirzojev, Artjom 17 2h 19' 04''
89 33  Kurits, Joonas 17 2h 19' 25''
18  Oberösterreich 6h 57' 33'' 231
71 56  Werani, Luca 16 2h 19' 04''
72 52  Stadlbauer, Gregor 18 2h 19' 04''
88 55  Wafler, Tim 17 2h 19' 25''
19  District Oost 6h 57' 37'' 179
9 126  Artz, Huub 17 2h 18' 50''
77 121  Hezeman, Rick 18 2h 19' 04''
93 124  Bruijn, Tjalle de 17 2h 19' 43''
20  Giovani Giussanesi 6h 58' 46'' 213
38 211  Sottocasa, Matteo 18 2h 18' 50''
79 213  Brun, Alberto 18 2h 19' 04''
96 212  Magni, Leonardo 18 2h 20' 52''
21  Schwalbe Team Sachsen 7h 00' 07'' 165
15 151  Lutter, Eric 17 2h 18' 50''
53 156  Philippi, David 17 2h 18' 50''
97 153  Lein, Lennart 17 2h 22' 27''
22  ZeroBC 7h 02' 05'' 251
62 232  Baker, Joe 17 2h 18' 50''
91 236  Painter, Samuel 18 2h 19' 43''
98 234  Jones, Fergus 18 2h 23' 32''
23  Team Drinkuth-ABUS-Focus 7h 06' 37'' 252
63 194  Stenzel, Mathieu 17 2h 18' 50''
87 193  Burghardt, Luis 18 2h 19' 04''
102 195  Antolovic, Anton 17 2h 28' 43''
24  Romania 7h 06' 51'' 263
76 44  Vaidian, Iustin-Ioan 18 2h 19' 04''
83 42  Dobrin, Ioan 17 2h 19' 04''
104 41  Marcu, Adi 18 2h 28' 43''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 114  Sintmaartensdijk, Roel van 18  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 13''
2 112  Kroon, Joris 17  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 40'' + 00' 27''
3 115  Stokke, Vegard 18  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 44'' + 00' 31''
4 173  Lührs, Leslie 18  Auto Eder Bayern 2h 18' 49'' + 00' 36''
5 12  Gathemann, Albert 17  Germany 2h 18' 49'' + 00' 36''
6 171  Brenner, Marco 16  Auto Eder Bayern 2h 18' 49'' + 00' 36''
7 113  Mijnsbergen, Thomas 16  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 50'' + 00' 37''
8 182  Rilling, Lennard 18  Team Wipotec RLP 2h 18' 50'' + 00' 37''
9 203  Slomp, Samuel 17  Campana Impallaggi Team .. 2h 18' 50'' + 00' 37''
10 22  Gloesener, Jacques 18  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 37''
11 126  Artz, Huub 17  District Oost 2h 18' 50'' + 00' 37''
12 135  Schuch, Mike 16  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
13 145  Geleijn, Owen 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
14 13  Steinmann, Kieron 17  Germany 2h 18' 50'' + 00' 37''
15 101  Dhaeye, Enrico 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
16 151  Lutter, Eric 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 18' 50'' + 00' 37''
17 64  Jacquemin, Colin 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
18 221  Battistello, Nicola 16  ASD Breganze Millennium 2h 18' 50'' + 00' 37''
19 165  Küssler, Raphael 17  LV Niedersachsen 2h 18' 50'' + 00' 37''
20 94  Lefevre, Ruben 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
21 141  Duijvesteijn, Roy 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
22 131  Belle, Loe van 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
23 111  Dahlblom, Anton 18  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 50'' + 00' 37''
24 104  Orins, Robin 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
25 66  Labrosse, Jordan 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
26 14  Eppert, David 16  Germany 2h 18' 50'' + 00' 37''
27 25  Paquet, Tom 17  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 37''
28 105  Reinderink, Pepijn 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
29 204  Sandri, Edoardo 18  Campana Impallaggi Team .. 2h 18' 50'' + 00' 37''
30 205  Tovazzi, Elia 16  Campana Impallaggi Team .. 2h 18' 50'' + 00' 37''
31 92  Duym, Steffen 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
32 26  Wenzel, Mats 16  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 37''
33 5  Riegler, Nikolas 17  Austria 2h 18' 50'' + 00' 37''
34 75  Souchon, Antonin 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 18' 50'' + 00' 37''
35 2  Kabas, Maximilian 18  Austria 2h 18' 50'' + 00' 37''
36 15  Neffgen, Tim 17  Germany 2h 18' 50'' + 00' 37''
37 1  Buschek, Paul 17  Austria 2h 18' 50'' + 00' 37''
38 211  Sottocasa, Matteo 18  Giovani Giussanesi 2h 18' 50'' + 00' 37''
39 63  Gabriel, Timothé 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
40 91  Brouwers, Emile 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
41 11  Steinhauser, Georg 17  Germany 2h 18' 50'' + 00' 37''
42 223  Busatto, Francesco 16  ASD Breganze Millennium 2h 18' 50'' + 00' 37''
43 183  Meyers, Julien 16  Team Wipotec RLP 2h 18' 50'' + 00' 37''
44 103  Bervoets, MIchael 18  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
45 175  Von Stetten, Laurin 17  Auto Eder Bayern 2h 18' 50'' + 00' 37''
46 96  van Hoof, Manu 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
47 224  Dainese, Alberto 18  ASD Breganze Millennium 2h 18' 50'' + 00' 37''
48 106  Buters, Joris 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
49 71  Bregiere, Anthony 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 18' 50'' + 00' 37''
50 144  Voogt, Niek 18  Wieler Ploeg Groot Amste.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
51 85  Permentier, Emano 17  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
52 65  Palini, Enzo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
53 156  Philippi, David 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 18' 50'' + 00' 37''
54 95  Scharre, Stef 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
55 172  Betzinger, Klaus 16  Auto Eder Bayern 2h 18' 50'' + 00' 37''
56 6  Schmidbauer, Maximilian 17  Austria 2h 18' 50'' + 00' 37''
57 23  Miny, Gilles 16  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 37''
58 4  Lube, Bernhard 16  Austria 2h 18' 50'' + 00' 37''
59 35  Treimuth, Henri 17  Estonia 2h 18' 50'' + 00' 37''
60 81  Clynhens, Toon 18  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
61 133  Huenders, Lance 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
62 232  Baker, Joe 17  ZeroBC 2h 18' 50'' + 00' 37''
63 194  Stenzel, Mathieu 17  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 18' 50'' + 00' 37''
64 93  Hopmans, Wouter 18  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
65 61  Alonso, John 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
66 162  Dierking, Felix 17  LV Niedersachsen 2h 18' 50'' + 00' 37''
67 142  Kes, Jim 17  Wieler Ploeg Groot Amste.. 2h 18' 50'' + 00' 37''
68 62  Cocqueret, Louis 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 37''
69 202  Coser, Davide 18  Campana Impallaggi Team .. 2h 18' 50'' + 00' 37''
70 185  Kolschefsky, Tim 16  Team Wipotec RLP 2h 18' 50'' + 00' 37''
71 161  Redmann, Sven 18  LV Niedersachsen 2h 19' 01'' + 00' 48''
72 56  Werani, Luca 16  Oberösterreich 2h 19' 04'' + 00' 51''
73 52  Stadlbauer, Gregor 18  Oberösterreich 2h 19' 04'' + 00' 51''
74 84  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 19' 04'' + 00' 51''
75 102  Scherpenbergh, Yarn 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 19' 04'' + 00' 51''
76 225  Missagia, Filippo 18  ASD Breganze Millennium 2h 19' 04'' + 00' 51''
77 44  Vaidian, Iustin-Ioan 18  Romania 2h 19' 04'' + 00' 51''
78 121  Hezeman, Rick 18  District Oost 2h 19' 04'' + 00' 51''
79 132  Prosman, Pieter 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 19' 04'' + 00' 51''
80 213  Brun, Alberto 18  Giovani Giussanesi 2h 19' 04'' + 00' 51''
81 116  Zwaan, Wouter 17  Willebrord Wil Vooruit 2h 19' 04'' + 00' 51''
82 72  Cailleau, Taino 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 19' 04'' + 00' 51''
83 42  Dobrin, Ioan 17  Romania 2h 19' 04'' + 00' 51''
84 206  Zanei, Alessio 18  Campana Impallaggi Team .. 2h 19' 04'' + 00' 51''
85 201  Libardi, Francesco 16  Campana Impallaggi Team .. 2h 19' 04'' + 00' 51''
86 34  Mirzojev, Artjom 17  Estonia 2h 19' 04'' + 00' 51''
87 193  Burghardt, Luis 18  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 19' 04'' + 00' 51''
88 55  Wafler, Tim 17  Oberösterreich 2h 19' 25'' + 01' 12''
89 33  Kurits, Joonas 17  Estonia 2h 19' 25'' + 01' 12''
90 184  Radmacher, Nils 17  Team Wipotec RLP 2h 19' 34'' + 01' 21''
91 124  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 2h 19' 41'' + 01' 28''
92 236  Painter, Samuel 18  ZeroBC 2h 19' 43'' + 01' 30''
93 186  Pelgrim, Jan 17  Team Wipotec RLP 2h 19' 43'' + 01' 30''
94 83  Rasschaert, Lander 17  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 19' 43'' + 01' 30''
95 125  Kars, Hugo 17  District Oost 2h 20' 18'' + 02' 05''
96 212  Magni, Leonardo 18  Giovani Giussanesi 2h 20' 52'' + 02' 39''
97 153  Lein, Lennart 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 22' 27'' + 04' 14''
98 234  Jones, Fergus 18  ZeroBC 2h 23' 32'' + 05' 19''
99 16  Cambeis, Merlin 16  Germany 2h 25' 56'' + 07' 43''
100 86  Van De Wynkele, Lorenz 17  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 28' 43'' + 10' 30''
101 24  Esser, Mik 17  Luxembourg 2h 28' 43'' + 10' 30''
102 195  Antolovic, Anton 17  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 28' 43'' + 10' 30''
103 21  Karier, Tim 17  Luxembourg 2h 28' 43'' + 10' 30''
104 41  Marcu, Adi 18  Romania 2h 28' 43'' + 10' 30''
105 74  Boissou, Yannick 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 28' 46'' + 10' 33''
106 53  Steinauer, Ernst 18  Oberösterreich 2h 28' 46'' + 10' 33''
107 174  Rosner, Linus 18  Auto Eder Bayern 2h 28' 46'' + 10' 33''
108 76  Baillargeat, Marin 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 28' 48'' + 10' 35''
109 73  Cumenal, Lucas 18  CR Nouvelle Aquitane 2h 28' 48'' + 10' 35''
110 82  Sandrie, Brent 18  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 28' 48'' + 10' 35''
111 136  Weerdhof, Wouter van de 16  Streetjump-Forte Develop.. 2h 28' 48'' + 10' 35''
112 36  Vool, Toomas 18  Estonia 2h 28' 48'' + 10' 35''
113 122  Berkelder, Sammy 18  District Oost 2h 28' 48'' + 10' 35''
114 191  Theiler, Ole 16  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 29' 09'' + 10' 56''
115 215  Montuori, Valerio 17  Giovani Giussanesi 2h 32' 57'' + 14' 44''
116 152  Matern, Jeremy 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 32' 57'' + 14' 44''
117 154  Schmieder, Giovanni 16  Schwalbe Team Sachsen 2h 32' 57'' + 14' 44''
118 216  Teruzzi, Elia 18  Giovani Giussanesi 2h 32' 57'' + 14' 44''
119 231  Backus, Euan 17  ZeroBC 2h 32' 57'' + 14' 44''
120 3  Kovar, Stefan 17  Austria 2h 32' 57'' + 14' 44''
121 51  Hofbauer, Philipp 16  Oberösterreich 2h 32' 57'' + 14' 44''
122 43  Luncan, Serban 17  Romania 2h 32' 57'' + 14' 44''
123 235  Niels Gervasio, Rodol 17  ZeroBC 2h 32' 57'' + 14' 44''
124 222  Bortolotto, Davide 16  ASD Breganze Millennium 2h 34' 02'' + 15' 49''
125 123  Lubbers, Christiaan 18  District Oost 2h 34' 12'' + 15' 59''
126 163  Matuschak, Lukas 17  LV Niedersachsen 2h 36' 28'' + 18' 15''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 114  Sintmaartensdijk, Roel van 18  Willebrord Wil Vooruit 20 pts
2 112  Kroon, Joris 17  Willebrord Wil Vooruit 19 pts -1 pts
3 115  Stokke, Vegard 18  Willebrord Wil Vooruit 15 pts -5 pts
4 173  Lührs, Leslie 18  Auto Eder Bayern 9 pts -11 pts
5 113  Mijnsbergen, Thomas 16  Willebrord Wil Vooruit 6 pts -14 pts
6 161  Redmann, Sven 18  LV Niedersachsen 4 pts -16 pts
7 182  Rilling, Lennard 18  Team Wipotec RLP 4 pts -16 pts
8 203  Slomp, Samuel 17  Campana Impallaggi Team .. 2 pts -18 pts
9 124  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 2 pts -18 pts
10 174  Rosner, Linus 18  Auto Eder Bayern 2 pts -18 pts
11 12  Gathemann, Albert 17  Germany 1 pts -19 pts
12 171  Brenner, Marco 16  Auto Eder Bayern 1 pts -19 pts
13 22  Gloesener, Jacques 18  Luxembourg 1 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 171  Brenner, Marco 16  Auto Eder Bayern 15 pts
2 135  Schuch, Mike 16  Streetjump-Forte Develop.. 7 pts -8 pts
3 62  Cocqueret, Louis 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 5 pts -10 pts
4 114  Sintmaartensdijk, Roel van 18  Willebrord Wil Vooruit 4 pts -11 pts
5 115  Stokke, Vegard 18  Willebrord Wil Vooruit 3 pts -12 pts
6 126  Artz, Huub 17  District Oost 3 pts -12 pts
7 66  Labrosse, Jordan 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2 pts -13 pts
8 65  Palini, Enzo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2 pts -13 pts
9 64  Jacquemin, Colin 18  Van Rysel-AG2R La Mondiale 1 pts -14 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 171  Brenner, Marco 16  Auto Eder Bayern 2h 18' 49''
2 113  Mijnsbergen, Thomas 16  Willebrord Wil Vooruit 2h 18' 50'' + 00' 01''
3 126  Artz, Huub 17  District Oost 2h 18' 50'' + 00' 01''
4 135  Schuch, Mike 16  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
5 13  Steinmann, Kieron 17  Germany 2h 18' 50'' + 00' 01''
6 221  Battistello, Nicola 16  ASD Breganze Millennium 2h 18' 50'' + 00' 01''
7 131  Belle, Loe van 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
8 104  Orins, Robin 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
9 66  Labrosse, Jordan 16  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 01''
10 14  Eppert, David 16  Germany 2h 18' 50'' + 00' 01''
11 25  Paquet, Tom 17  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 01''
12 105  Reinderink, Pepijn 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
13 205  Tovazzi, Elia 16  Campana Impallaggi Team .. 2h 18' 50'' + 00' 01''
14 26  Wenzel, Mats 16  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 01''
15 75  Souchon, Antonin 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 18' 50'' + 00' 01''
16 15  Neffgen, Tim 17  Germany 2h 18' 50'' + 00' 01''
17 1  Buschek, Paul 17  Austria 2h 18' 50'' + 00' 01''
18 63  Gabriel, Timothé 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 01''
19 223  Busatto, Francesco 16  ASD Breganze Millennium 2h 18' 50'' + 00' 01''
20 183  Meyers, Julien 16  Team Wipotec RLP 2h 18' 50'' + 00' 01''
21 175  Von Stetten, Laurin 17  Auto Eder Bayern 2h 18' 50'' + 00' 01''
22 96  van Hoof, Manu 17  Avia-Rudyco-Janatrans Cy.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
23 106  Buters, Joris 17  Acrog-Pauwelssauzen-Bale.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
24 65  Palini, Enzo 17  Van Rysel-AG2R La Mondiale 2h 18' 50'' + 00' 01''
25 156  Philippi, David 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 18' 50'' + 00' 01''
26 172  Betzinger, Klaus 16  Auto Eder Bayern 2h 18' 50'' + 00' 01''
27 23  Miny, Gilles 16  Luxembourg 2h 18' 50'' + 00' 01''
28 4  Lube, Bernhard 16  Austria 2h 18' 50'' + 00' 01''
29 133  Huenders, Lance 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 18' 50'' + 00' 01''
30 162  Dierking, Felix 17  LV Niedersachsen 2h 18' 50'' + 00' 01''
31 185  Kolschefsky, Tim 16  Team Wipotec RLP 2h 18' 50'' + 00' 01''
32 56  Werani, Luca 16  Oberösterreich 2h 19' 04'' + 00' 15''
33 84  Reunis, Rowdy 16  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 19' 04'' + 00' 15''
34 132  Prosman, Pieter 17  Streetjump-Forte Develop.. 2h 19' 04'' + 00' 15''
35 42  Dobrin, Ioan 17  Romania 2h 19' 04'' + 00' 15''
36 201  Libardi, Francesco 16  Campana Impallaggi Team .. 2h 19' 04'' + 00' 15''
37 55  Wafler, Tim 17  Oberösterreich 2h 19' 25'' + 00' 36''
38 33  Kurits, Joonas 17  Estonia 2h 19' 25'' + 00' 36''
39 184  Radmacher, Nils 17  Team Wipotec RLP 2h 19' 34'' + 00' 45''
40 124  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 2h 19' 41'' + 00' 52''
41 83  Rasschaert, Lander 17  Van Moer Logistics Cycli.. 2h 19' 43'' + 00' 54''
42 125  Kars, Hugo 17  District Oost 2h 20' 18'' + 01' 29''
43 153  Lein, Lennart 17  Schwalbe Team Sachsen 2h 22' 27'' + 03' 38''
44 16  Cambeis, Merlin 16  Germany 2h 25' 56'' + 07' 07''
45 195  Antolovic, Anton 17  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 28' 43'' + 09' 54''
46 21  Karier, Tim 17  Luxembourg 2h 28' 43'' + 09' 54''
47 74  Boissou, Yannick 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 28' 46'' + 09' 57''
48 76  Baillargeat, Marin 17  CR Nouvelle Aquitane 2h 28' 48'' + 09' 59''
49 136  Weerdhof, Wouter van de 16  Streetjump-Forte Develop.. 2h 28' 48'' + 09' 59''
50 191  Theiler, Ole 16  Team Drinkuth-ABUS-Focus 2h 29' 09'' + 10' 20''
51 215  Montuori, Valerio 17  Giovani Giussanesi 2h 32' 57'' + 14' 08''
52 154  Schmieder, Giovanni 16  Schwalbe Team Sachsen 2h 32' 57'' + 14' 08''
53 231  Backus, Euan 17  ZeroBC 2h 32' 57'' + 14' 08''
54 3  Kovar, Stefan 17  Austria 2h 32' 57'' + 14' 08''
55 51  Hofbauer, Philipp 16  Oberösterreich 2h 32' 57'' + 14' 08''
56 43  Luncan, Serban 17  Romania 2h 32' 57'' + 14' 08''
57 222  Bortolotto, Davide 16  ASD Breganze Millennium 2h 34' 02'' + 15' 13''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media