Hémonstoir - Hémonstoir (102.7 km)

Route

 18 August 2019
 Profile  Flat stage
 Start  Hémonstoir
 Finish  Hémonstoir
 Distance  102.7 km  (63.8 mi)
 Speed  35.373 km/h  (21.980 mi/h)

Classifications

 Race jerseys after stage 3
 Scott, Jared (LUS) 5h 28' 37''
 D'Hervez, Thi.. (FIN) 18 points
 Michotte, Joé (LUX) 20 points
 Scott, Jared (LUS) 5h 28' 37''
 

Results

Race
#  Rider Age  Team Time Bonus
1 15  Kroon, Joris 17  Willebrord Wil Vooruit 2h 54' 12'' 2 - - -
2 4  Scott, Jared 17  Lux/Sideshow + 00' 07'' 1 - 12 1
3 5  McLain, Logan 17  Lux/Sideshow + 00' 08'' 3 - - 2
4 17  Sintmaartensdijk, Roe.. 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 10'' 4 - 4 -
5 157  Laurance, Axel 18  AC Lanester 56 + 00' 14'' 5 6 3 -
6 56  Portsmouth, Tom 17  Spiderking - Soenens U19.. + 00' 15'' 6 - - -
7 14  Krijnsen, Jelte 18  Willebrord Wil Vooruit + 00' 22'' 8 18 - -
8 8  D'Hervez, Thibault 17  Finistère + 00' 30'' 7 1 - -
9 16  Mijnsbergen, Thomas 17  Willebrord Wil Vooruit + 00' 30'' 9 - - 3
10 1  Lamperti, Gianni 18  Lux/Sideshow + 00' 34'' 10 - 9 -
11 115  Boulais, Jules 18  Vendée la Roche sur Yon + 00' 41'' 11 - 5 -
12 53  Cortjens, Ryan 18  Royal Cureghem Sportief .. + 00' 41'' - - - -
13 7  Costiou, Ewen 16  Finistère + 00' 42'' 12 12 6 4
14 111  Jamin, Leo-Paul 18  UC Nantes Atlantique Jun.. + 00' 45'' 50 15 - -
15 49  Roesems, Siebe 18  Royal Cureghem Sportief .. + 00' 46'' 13 - - -
16 55  Del Grosso, Bodi 18  Spiderking - Soenens U19.. + 00' 47'' 14 19 - -
17 128  Le Piouffe, Nathan 18  VC Pays de Loudéac + 00' 48'' 15 - - -
18 58  Tuuk, Axel van der va.. 18  Spiderking - Soenens U19.. + 00' 50'' 16 10 2 -
19 76  Vadic, Baptiste 17  CR Nouvelle Aquitane + 00' 51'' 72 - - 25
20 85  Le Berre, Mathis 18  Côtes d'Armor + 00' 51'' 17 3 - -
21 116  Gizardin-Pradeau, Ant.. 18  Vendée la Roche sur Yon + 00' 51'' 18 - - -
22 57  Vandenborre, Mathias 18  Spiderking - Soenens U19.. + 00' 52'' 66 - - -
23 3  Chromy, Kyle 17  Lux/Sideshow + 00' 52'' 19 - - 5
24 19  Kappel, Geert van van 17  Wilton Cycling Team De V.. + 00' 57'' 34 - - -
25 54  Neffgen, Tim 17  Royal Cureghem Sportief .. + 00' 59'' 20 8 - 6
26 103  Thompson, Reuben 18  VS Vallette + 01' 00'' 21 7 10 -
27 59  Theuws, Bart 17  Spiderking - Soenens U19.. + 01' 01'' 82 - - 32
28 10  Rome, Axel 18  Finistère + 01' 15'' 40 22 - -
29 174  Aguillon, Tom 18  US Métro Transports + 01' 16'' 22 13 - -
30 73  Bregiere, Anthony 18  CR Nouvelle Aquitane + 01' 21'' 23 - - -
31 166  Guern, Ilan 17  Team Sportbreizh - Harmo.. + 01' 24'' 24 - - 7
32 40  Maclean, Logan 18  Spokes Racing Team + 01' 26'' 25 20 - -
33 172  Gruel, Baptiste 18  US Métro Transports + 01' 28'' 26 - - -
34 129  Mahoudo, Nolann 16  VC Pays de Loudéac + 01' 30'' 74 17 - 27
35 159  Cadoret, Célestin 17  AC Lanester 56 + 01' 31'' 27 21 - -
36 45  Semperena, Telmo 17  Gipuzkoa Selekzioa + 01' 33'' 28 4 - -
37 91  Morice, Ludovic 17  Morbihan + 01' 34'' - - - -
38 6  Classen, Caleb 17  Lux/Sideshow + 01' 35'' 49 - - -
39 132  Travaille, Erwin 17  VC Pays de Loudéac + 01' 38'' 29 - - 8
40 41  Wood, George 17  Spokes Racing Team + 01' 39'' 67 - - 22
41 135  Drumel, Alexis 17  VC Pontivyen + 01' 40'' 56 - - -
42 151  Le Bot, Enzo 18  Veloce Vannetais Cyclisme + 01' 42'' 30 - - -
43 68  Goubeert, Theo 18  VC Ardennes + 01' 43'' 31 - - -
44 123  Marcerou, Nicola 16  Culture Vélo Look Racing.. + 01' 43'' 32 - - 9
45 79  Baubry, Tom 17  CD de Loire Atlantique + 01' 46'' 62 2 - -
46 11  Tanguy, Maxan 17  Finistère + 01' 50'' - - - -
47 160  Rousseau, Mathys 17  AC Lanester 56 + 01' 53'' 45 - - -
48 131  Stevant, Malo 17  VC Pays de Loudéac + 01' 54'' 33 - - 10
49 168  Musset, Owen 16  Team Sportbreizh - Harmo.. + 02' 03'' 35 11 7 11
50 69  Marthe, Nicolas 18  VC Ardennes + 02' 04'' 42 - - -
51 39  Dent, Alexander 18  Spokes Racing Team + 02' 10'' 51 - - -
52 89  Chuzeville, Volodia 17  Côtes d'Armor + 02' 12'' 36 - - 12
53 43  Fernandez, Alexander 17  Gipuzkoa Selekzioa + 02' 16'' 54 - - 16
54 33  Michotte, Joé 17  Luxembourg + 02' 17'' 43 - 1 -
55 78  Cumenal, Lucas 18  CR Nouvelle Aquitane + 02' 20'' - - - -
56 105  Jaunault, Baptiste 18  VS Vallette + 02' 21'' 48 - - -
57 80  Bolgiani, Gabriel 16  CD de Loire Atlantique + 02' 23'' 37 - - 13
58 162  Jarno, Paul 18  AC Lanester 56 + 02' 25'' 38 - - -
59 77  Clement, Corentin 16  CR Nouvelle Aquitane + 02' 28'' - - - -
60 92  Mosin, Baptiste 18  Morbihan + 02' 30'' - - - -
61 108  Mignon, Thomas 17  VS Vallette + 02' 31'' 39 14 - -
62 121  Terraube, Dorian 17  Culture Vélo Look Racing.. + 02' 38'' 61 - - 20
63 130  Soulabaille, Dimitri 17  VC Pays de Loudéac + 02' 41'' 76 - - 29
64 153  Poignant, Pacome 18  Veloce Vannetais Cyclisme + 02' 54'' 46 - - -
65 22  Meijdam, Sam 17  Wilton Cycling Team De V.. + 03' 04'' 41 - - -
66 95  Verschuren, Killian 16  Morbihan + 03' 16'' 47 - - 14
67 137  Le Guevel, Alexis 17  VC Pontivyen + 03' 30'' 44 - - -
68 104  Fremont, Lucas 18  VS Vallette + 03' 32'' 84 - 13 -
69 170  Suzzoni, Clement 17  US Métro Transports + 03' 39'' - - - -
70 154  Pedrault, Nathan 17  Veloce Vannetais Cyclisme + 05' 07'' 55 - - 17
71 46  Diaz, Alex 18  Gipuzkoa Selekzioa + 05' 19'' 52 - - -
72 97  Baillargeat, Marin 17  CD Haute Vienne + 05' 26'' - - - -
73 2  Callahan, Seth 18  Lux/Sideshow + 05' 29'' - - - -
74 47  Ruiz, Ibai 17  Gipuzkoa Selekzioa + 05' 31'' 80 9 - -
75 86  Masse, Valentin 17  Côtes d'Armor + 05' 44'' 53 - - 15
76 167  Morvan, Lucas 18  Team Sportbreizh - Harmo.. + 05' 45'' - - - -
77 109  Allard, Nathan 16  UC Nantes Atlantique Jun.. + 06' 10'' 87 - - 35
78 117  Boulais, Paul 16  Vendée la Roche sur Yon + 06' 30'' 91 - - 39
79 26  Sardina, Mika 17  District Oost + 06' 41'' 83 - - 33
80 102  Valet, Hugo 17  CD Haute Vienne + 06' 45'' 57 - - -
81 70  Copus, Nathan 18  VC Ardennes + 06' 55'' - - - -
82 48  Pozo, Asier 17  Gipuzkoa Selekzioa + 07' 06'' 81 - - 31
83 87  Lesne, Robin 17  Côtes d'Armor + 07' 21'' 89 - - 37
84 51  Van Cauter, Jarne 17  Royal Cureghem Sportief .. + 07' 27'' 58 - - -
85 163  Cann, Robin 17  Team Sportbreizh - Harmo.. + 07' 41'' 59 - - 18
86 143  Catrevaux, Aimeric 17  CC Plancoetin + 07' 48'' 77 - - 30
87 52  Verriest, Noah 17  Royal Cureghem Sportief .. + 07' 56'' 60 - - 19
88 88  Lenouvel, Marc 16  Côtes d'Armor + 07' 57'' 86 - - 34
89 50  Denoyette, Loic 18  Royal Cureghem Sportief .. + 08' 04'' 68 - - -
90 165  Guenver, Gaetan 17  Team Sportbreizh - Harmo.. + 08' 16'' - - - -
91 139  Boivin, Hugo 17  CC Plancoetin + 08' 30'' 97 - - 44
92 93  Scourzic, Youenn 17  Morbihan + 08' 37'' 88 - - 36
93 101  Texier, Mathieu 16  CD Haute Vienne + 08' 44'' 63 - - 21
94 44  Orbea, Mikel 18  Gipuzkoa Selekzioa + 08' 45'' 64 - - -
95 122  Thoueil, Alexis 17  Culture Vélo Look Racing.. + 08' 47'' 69 - - 23
96 18  Pavone, Gianni 18  Willebrord Wil Vooruit + 09' 36'' 65 - - -
97 9  Le Moullec, Quentin 18  Finistère + 09' 50'' 93 - - -
98 74  Cailleau, Taino 17  CR Nouvelle Aquitane + 11' 06'' - - - -
99 90  Biard, Malo 17  Côtes d'Armor + 11' 32'' 95 - - 42
100 112  Guille, Lucas 16  UC Nantes Atlantique Jun.. + 11' 33'' 73 - - 26
101 126  Phillippon, Elliot 18  Culture Vélo Look Racing.. + 12' 10'' 70 16 - -
102 28  Bruijn, Tjalle de de 17  District Oost + 12' 21'' 71 5 8 24
103 158  Thomas, Enzo 18  AC Lanester 56 + 12' 52'' - - - -
104 75  Boissou, Yannick 17  CR Nouvelle Aquitane + 12' 58'' - - - -
105 27  Ellermann, Leon 17  District Oost + 12' 59'' 94 - - 41
106 110  Cottereau, Clement 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 13' 05'' - - - -
107 84  Ratichaux, Theo 17  CD de Loire Atlantique + 13' 05'' - - - -
108 173  Deffains, Enzo 17  US Métro Transports + 13' 47'' 78 - - -
109 71  Hamelryckx, Tom 16  VC Ardennes + 13' 50'' 75 - - 28
110 113  Charrier, Tom 17  UC Nantes Atlantique Jun.. + 13' 59'' 99 - - 45
111 63  Izerloo, Beau van van 16  Forte Wielerzone Nederland + 14' 44'' 101 - - 46
112 37  King, Aaron 16  Spokes Racing Team + 14' 55'' - - - -
113 106  Voisin, Ronan 17  VS Vallette + 15' 02'' 98 - 11 -
114 125  Leboucher, Tom 17  Culture Vélo Look Racing.. + 15' 13'' - - - -
115 31  Bettendorff, Loïc 18  Luxembourg + 15' 36'' - - - -
116 83  Maillard, Timothe 17  CD de Loire Atlantique + 16' 49'' - - - -
117 133  Charles, Enzo 17  VC Pontivyen + 16' 49'' - - - -
118 94  Tomassacci, Romain 17  Morbihan + 16' 54'' - - - -
119 23  Wilshaus, Serginho 17  Wilton Cycling Team De V.. + 17' 17'' 79 - - -
120 141  Rebillard, Suliac 18  CC Plancoetin + 17' 18'' - - - -
121 136  Guyot, Jordan 17  VC Pontivyen + 17' 23'' - - - -
122 24  Raats, Sven 17  Wilton Cycling Team De V.. + 18' 06'' 100 - - -
123 34  Blatt, Pablo 18  Luxembourg + 18' 21'' - - - -
124 155  Roussel, Malo 18  Veloce Vannetais Cyclisme + 18' 36'' 85 - - -
125 21  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. + 18' 56'' 92 - - 40
126 60  Benoit, Jonas 17  Spiderking - Soenens U19.. + 18' 56'' 102 - - 47
127 152  Morel, Enzo 16  Veloce Vannetais Cyclisme + 20' 59'' 96 - - 43
128 127  Le Bihan, Valentin 18  VC Pays de Loudéac + 21' 06'' 103 - - -
129 67  Lebrun, Robin 18  VC Ardennes + 22' 24'' - - - -
130 107  Fondin, Paolo 17  VS Vallette + 22' 55'' - - - -
131 96  Gicquel, Antoine 17  Morbihan + 24' 21'' - - - -
132 119  Prouteau, Lucas 18  Vendée la Roche sur Yon + 29' 29'' 104 - - -
133 156  Conan, Guerlain 17  Veloce Vannetais Cyclisme + 30' 17'' 90 - - 38
134 142  Thomazeau, Yael 18  CC Plancoetin + 31' 08'' - - - -
#  Team Time Sum #  Rider Age Time
1  Willebrord Wil Vooruit 8h 43' 08'' 12
1 15  Kroon, Joris 17 2h 54' 12''
4 17  Sintmaartensdijk, Roe.. 18 2h 54' 22''
7 14  Krijnsen, Jelte 18 2h 54' 34''
2  Lux/Sideshow 8h 43' 25'' 15
2 4  Scott, Jared 17 2h 54' 19''
3 5  McLain, Logan 17 2h 54' 20''
10 1  Lamperti, Gianni 18 2h 54' 46''
3  Spiderking - Soenens U19 Dev.. 8h 44' 28'' 40
6 56  Portsmouth, Tom 17 2h 54' 27''
16 55  Del Grosso, Bodi 18 2h 54' 59''
18 58  Tuuk, Axel van der 18 2h 55' 02''
4  Royal Cureghem Sportief VZW 8h 45' 02'' 52
12 53  Cortjens, Ryan 18 2h 54' 53''
15 49  Roesems, Siebe 18 2h 54' 58''
25 54  Neffgen, Tim 17 2h 55' 11''
5  Finistère 8h 45' 03'' 49
8 8  D'Hervez, Thibault 17 2h 54' 42''
13 7  Costiou, Ewen 16 2h 54' 54''
28 10  Rome, Axel 18 2h 55' 27''
6  AC Lanester 56 8h 46' 14'' 87
5 157  Laurance, Axel 18 2h 54' 26''
35 159  Cadoret, Célestin 17 2h 55' 43''
47 160  Rousseau, Mathys 17 2h 56' 05''
7  VC Pays de Loudéac 8h 46' 32'' 90
17 128  Le Piouffe, Nathan 18 2h 55' 00''
34 129  Mahoudo, Nolann 16 2h 55' 42''
39 132  Travaille, Erwin 17 2h 55' 50''
8  CR Nouvelle Aquitane 8h 47' 08'' 104
19 76  Vadic, Baptiste 17 2h 55' 03''
30 73  Bregiere, Anthony 18 2h 55' 33''
55 78  Cumenal, Lucas 18 2h 56' 32''
9  Spokes Racing Team 8h 47' 51'' 123
32 40  Maclean, Logan 18 2h 55' 38''
40 41  Wood, George 17 2h 55' 51''
51 39  Dent, Alexander 18 2h 56' 22''
10  VS Vallette 8h 48' 28'' 143
26 103  Thompson, Reuben 18 2h 55' 12''
56 105  Jaunault, Baptiste 18 2h 56' 33''
61 108  Mignon, Thomas 17 2h 56' 43''
11  US Métro Transports 8h 48' 59'' 131
29 174  Aguillon, Tom 18 2h 55' 28''
33 172  Gruel, Baptiste 18 2h 55' 40''
69 170  Suzzoni, Clement 17 2h 57' 51''
12  Morbihan 8h 49' 56'' 163
37 91  Morice, Ludovic 17 2h 55' 46''
60 92  Mosin, Baptiste 18 2h 56' 42''
66 95  Verschuren, Killian 16 2h 57' 28''
13  Vendée la Roche sur Yon 8h 50' 38'' 110
11 115  Boulais, Jules 18 2h 54' 53''
21 116  Gizardin-Pradeau, Ant.. 18 2h 55' 03''
78 117  Boulais, Paul 16 3h 00' 42''
14  Côtes d'Armor 8h 51' 23'' 147
20 85  Le Berre, Mathis 18 2h 55' 03''
52 89  Chuzeville, Volodia 17 2h 56' 24''
75 86  Masse, Valentin 17 2h 59' 56''
15  Gipuzkoa Selekzioa 8h 51' 44'' 160
36 45  Semperena, Telmo 17 2h 55' 45''
53 43  Fernandez, Alexander 17 2h 56' 28''
71 46  Diaz, Alex 18 2h 59' 31''
16  Team Sportbreizh - Harmonie .. 8h 51' 48'' 156
31 166  Guern, Ilan 17 2h 55' 36''
49 168  Musset, Owen 16 2h 56' 15''
76 167  Morvan, Lucas 18 2h 59' 57''
17  Veloce Vannetais Cyclisme 8h 52' 19'' 176
42 151  Le Bot, Enzo 18 2h 55' 54''
64 153  Poignant, Pacome 18 2h 57' 06''
70 154  Pedrault, Nathan 17 2h 59' 19''
18  VC Ardennes 8h 53' 18'' 174
43 68  Goubeert, Theo 18 2h 55' 55''
50 69  Marthe, Nicolas 18 2h 56' 16''
81 70  Copus, Nathan 18 3h 01' 07''
19  Culture Vélo Look Racing Team 8h 55' 44'' 201
44 123  Marcerou, Nicola 16 2h 55' 55''
62 121  Terraube, Dorian 17 2h 56' 50''
95 122  Thoueil, Alexis 17 3h 02' 59''
20  CD de Loire Atlantique 8h 59' 50'' 209
45 79  Baubry, Tom 17 2h 55' 58''
57 80  Bolgiani, Gabriel 16 2h 56' 35''
107 84  Ratichaux, Theo 17 3h 07' 17''
21  UC Nantes Atlantique Junior 9h 01' 04'' 191
14 111  Jamin, Leo-Paul 18 2h 54' 57''
77 109  Allard, Nathan 16 3h 00' 22''
100 112  Guille, Lucas 16 3h 05' 45''
22  CD Haute Vienne 9h 03' 31'' 245
72 97  Baillargeat, Marin 17 2h 59' 38''
80 102  Valet, Hugo 17 3h 00' 57''
93 101  Texier, Mathieu 16 3h 02' 56''
23  Wilton Cycling Team De Volha.. 9h 03' 54'' 208
24 19  Kappel, Geert van 17 2h 55' 09''
65 22  Meijdam, Sam 17 2h 57' 16''
119 23  Wilshaus, Serginho 17 3h 11' 29''
24  VC Pontivyen 9h 04' 35'' 225
41 135  Drumel, Alexis 17 2h 55' 52''
67 137  Le Guevel, Alexis 17 2h 57' 42''
117 133  Charles, Enzo 17 3h 11' 01''
25  District Oost 9h 14' 37'' 286
79 26  Sardina, Mika 17 3h 00' 53''
102 28  Bruijn, Tjalle de 17 3h 06' 33''
105 27  Ellermann, Leon 17 3h 07' 11''
26  CC Plancoetin 9h 16' 12'' 297
86 143  Catrevaux, Aimeric 17 3h 02' 00''
91 139  Boivin, Hugo 17 3h 02' 42''
120 141  Rebillard, Suliac 18 3h 11' 30''
27  Luxembourg 9h 18' 50'' 292
54 33  Michotte, Joé 17 2h 56' 29''
115 31  Bettendorff, Loïc 18 3h 09' 48''
123 34  Blatt, Pablo 18 3h 12' 33''
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 4  Scott, Jared 17  Lux/Sideshow 5h 28' 37''
2 15  Kroon, Joris 17  Willebrord Wil Vooruit 5h 28' 46'' + 00' 09''
3 5  McLain, Logan 17  Lux/Sideshow 5h 28' 54'' + 00' 17''
4 17  Sintmaartensdijk, Roel van 18  Willebrord Wil Vooruit 5h 28' 56'' + 00' 19''
5 157  Laurance, Axel 18  AC Lanester 56 5h 29' 00'' + 00' 23''
6 56  Portsmouth, Tom 17  Spiderking - Soenens U19.. 5h 29' 01'' + 00' 24''
7 8  D'Hervez, Thibault 17  Finistère 5h 29' 02'' + 00' 25''
8 14  Krijnsen, Jelte 18  Willebrord Wil Vooruit 5h 29' 08'' + 00' 31''
9 16  Mijnsbergen, Thomas 17  Willebrord Wil Vooruit 5h 29' 16'' + 00' 39''
10 1  Lamperti, Gianni 18  Lux/Sideshow 5h 29' 20'' + 00' 43''
11 115  Boulais, Jules 18  Vendée la Roche sur Yon 5h 29' 27'' + 00' 50''
12 7  Costiou, Ewen 16  Finistère 5h 29' 28'' + 00' 51''
13 49  Roesems, Siebe 18  Royal Cureghem Sportief .. 5h 29' 32'' + 00' 55''
14 55  Del Grosso, Bodi 18  Spiderking - Soenens U19.. 5h 29' 33'' + 00' 56''
15 128  Le Piouffe, Nathan 18  VC Pays de Loudéac 5h 29' 34'' + 00' 57''
16 58  Tuuk, Axel van der 18  Spiderking - Soenens U19.. 5h 29' 36'' + 00' 59''
17 85  Le Berre, Mathis 18  Côtes d'Armor 5h 29' 37'' + 01' 00''
18 116  Gizardin-Pradeau, Antoine 18  Vendée la Roche sur Yon 5h 29' 37'' + 01' 00''
19 3  Chromy, Kyle 17  Lux/Sideshow 5h 29' 38'' + 01' 01''
20 54  Neffgen, Tim 17  Royal Cureghem Sportief .. 5h 29' 45'' + 01' 08''
21 103  Thompson, Reuben 18  VS Vallette 5h 29' 46'' + 01' 09''
22 174  Aguillon, Tom 18  US Métro Transports 5h 30' 02'' + 01' 25''
23 73  Bregiere, Anthony 18  CR Nouvelle Aquitane 5h 30' 07'' + 01' 30''
24 166  Guern, Ilan 17  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 30' 10'' + 01' 33''
25 40  Maclean, Logan 18  Spokes Racing Team 5h 30' 12'' + 01' 35''
26 172  Gruel, Baptiste 18  US Métro Transports 5h 30' 14'' + 01' 37''
27 159  Cadoret, Célestin 17  AC Lanester 56 5h 30' 17'' + 01' 40''
28 45  Semperena, Telmo 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 30' 19'' + 01' 42''
29 132  Travaille, Erwin 17  VC Pays de Loudéac 5h 30' 24'' + 01' 47''
30 151  Le Bot, Enzo 18  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 30' 28'' + 01' 51''
31 68  Goubeert, Theo 18  VC Ardennes 5h 30' 29'' + 01' 52''
32 123  Marcerou, Nicola 16  Culture Vélo Look Racing.. 5h 30' 29'' + 01' 52''
33 131  Stevant, Malo 17  VC Pays de Loudéac 5h 30' 40'' + 02' 03''
34 19  Kappel, Geert van 17  Wilton Cycling Team De V.. 5h 30' 42'' + 02' 05''
35 168  Musset, Owen 16  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 30' 49'' + 02' 12''
36 89  Chuzeville, Volodia 17  Côtes d'Armor 5h 30' 58'' + 02' 21''
37 80  Bolgiani, Gabriel 16  CD de Loire Atlantique 5h 31' 09'' + 02' 32''
38 162  Jarno, Paul 18  AC Lanester 56 5h 31' 11'' + 02' 34''
39 108  Mignon, Thomas 17  VS Vallette 5h 31' 17'' + 02' 40''
40 10  Rome, Axel 18  Finistère 5h 31' 39'' + 03' 02''
41 22  Meijdam, Sam 17  Wilton Cycling Team De V.. 5h 31' 50'' + 03' 13''
42 69  Marthe, Nicolas 18  VC Ardennes 5h 31' 57'' + 03' 20''
43 33  Michotte, Joé 17  Luxembourg 5h 32' 02'' + 03' 25''
44 137  Le Guevel, Alexis 17  VC Pontivyen 5h 32' 16'' + 03' 39''
45 160  Rousseau, Mathys 17  AC Lanester 56 5h 32' 20'' + 03' 43''
46 153  Poignant, Pacome 18  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 32' 39'' + 04' 02''
47 95  Verschuren, Killian 16  Morbihan 5h 33' 06'' + 04' 29''
48 105  Jaunault, Baptiste 18  VS Vallette 5h 33' 24'' + 04' 47''
49 6  Classen, Caleb 17  Lux/Sideshow 5h 33' 45'' + 05' 08''
50 111  Jamin, Leo-Paul 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 5h 34' 01'' + 05' 24''
51 39  Dent, Alexander 18  Spokes Racing Team 5h 34' 02'' + 05' 25''
52 46  Diaz, Alex 18  Gipuzkoa Selekzioa 5h 34' 05'' + 05' 28''
53 86  Masse, Valentin 17  Côtes d'Armor 5h 34' 30'' + 05' 53''
54 43  Fernandez, Alexander 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 34' 39'' + 06' 02''
55 154  Pedrault, Nathan 17  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 34' 52'' + 06' 15''
56 135  Drumel, Alexis 17  VC Pontivyen 5h 34' 56'' + 06' 19''
57 102  Valet, Hugo 17  CD Haute Vienne 5h 35' 31'' + 06' 54''
58 51  Van Cauter, Jarne 17  Royal Cureghem Sportief .. 5h 36' 13'' + 07' 36''
59 163  Cann, Robin 17  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 36' 27'' + 07' 50''
60 52  Verriest, Noah 17  Royal Cureghem Sportief .. 5h 36' 42'' + 08' 05''
61 121  Terraube, Dorian 17  Culture Vélo Look Racing.. 5h 36' 44'' + 08' 07''
62 79  Baubry, Tom 17  CD de Loire Atlantique 5h 37' 25'' + 08' 48''
63 101  Texier, Mathieu 16  CD Haute Vienne 5h 37' 30'' + 08' 53''
64 44  Orbea, Mikel 18  Gipuzkoa Selekzioa 5h 37' 31'' + 08' 54''
65 18  Pavone, Gianni 18  Willebrord Wil Vooruit 5h 38' 22'' + 09' 45''
66 57  Vandenborre, Mathias 18  Spiderking - Soenens U19.. 5h 39' 18'' + 10' 41''
67 41  Wood, George 17  Spokes Racing Team 5h 39' 36'' + 10' 59''
68 50  Denoyette, Loic 18  Royal Cureghem Sportief .. 5h 40' 21'' + 11' 44''
69 122  Thoueil, Alexis 17  Culture Vélo Look Racing.. 5h 40' 39'' + 12' 02''
70 126  Phillippon, Elliot 18  Culture Vélo Look Racing.. 5h 40' 56'' + 12' 19''
71 28  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 5h 41' 07'' + 12' 30''
72 76  Vadic, Baptiste 17  CR Nouvelle Aquitane 5h 41' 09'' + 12' 32''
73 112  Guille, Lucas 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 5h 41' 18'' + 12' 41''
74 129  Mahoudo, Nolann 16  VC Pays de Loudéac 5h 42' 05'' + 13' 28''
75 71  Hamelryckx, Tom 16  VC Ardennes 5h 42' 36'' + 13' 59''
76 130  Soulabaille, Dimitri 17  VC Pays de Loudéac 5h 43' 16'' + 14' 39''
77 143  Catrevaux, Aimeric 17  CC Plancoetin 5h 43' 27'' + 14' 50''
78 173  Deffains, Enzo 17  US Métro Transports 5h 47' 03'' + 18' 26''
79 23  Wilshaus, Serginho 17  Wilton Cycling Team De V.. 5h 47' 45'' + 19' 08''
80 47  Ruiz, Ibai 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 48' 28'' + 19' 51''
81 48  Pozo, Asier 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 50' 03'' + 21' 26''
82 59  Theuws, Bart 17  Spiderking - Soenens U19.. 5h 50' 43'' + 22' 06''
83 26  Sardina, Mika 17  District Oost 5h 51' 00'' + 22' 23''
84 104  Fremont, Lucas 18  VS Vallette 5h 51' 16'' + 22' 39''
85 155  Roussel, Malo 18  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 52' 42'' + 24' 05''
86 88  Lenouvel, Marc 16  Côtes d'Armor 5h 53' 46'' + 25' 09''
87 109  Allard, Nathan 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 5h 54' 02'' + 25' 25''
88 93  Scourzic, Youenn 17  Morbihan 5h 54' 26'' + 25' 49''
89 87  Lesne, Robin 17  Côtes d'Armor 5h 57' 53'' + 29' 16''
90 156  Conan, Guerlain 17  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 59' 03'' + 30' 26''
91 117  Boulais, Paul 16  Vendée la Roche sur Yon 6h 00' 50'' + 32' 13''
92 21  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. 6h 00' 52'' + 32' 15''
93 9  Le Moullec, Quentin 18  Finistère 6h 01' 51'' + 33' 14''
94 27  Ellermann, Leon 17  District Oost 6h 02' 32'' + 33' 55''
95 90  Biard, Malo 17  Côtes d'Armor 6h 03' 20'' + 34' 43''
96 152  Morel, Enzo 16  Veloce Vannetais Cyclisme 6h 03' 31'' + 34' 54''
97 139  Boivin, Hugo 17  CC Plancoetin 6h 03' 32'' + 34' 55''
98 106  Voisin, Ronan 17  VS Vallette 6h 05' 34'' + 36' 57''
99 113  Charrier, Tom 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 6h 08' 10'' + 39' 33''
100 24  Raats, Sven 17  Wilton Cycling Team De V.. 6h 08' 38'' + 40' 01''
101 63  Izerloo, Beau van 16  Forte Wielerzone Nederland 6h 09' 41'' + 41' 04''
102 60  Benoit, Jonas 17  Spiderking - Soenens U19.. 6h 10' 44'' + 42' 07''
103 127  Le Bihan, Valentin 18  VC Pays de Loudéac 6h 16' 03'' + 47' 26''
104 119  Prouteau, Lucas 18  Vendée la Roche sur Yon 6h 23' 49'' + 55' 12''
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 8  D'Hervez, Thibault 17  Finistère 18 pts
2 79  Baubry, Tom 17  CD de Loire Atlantique 14 pts -4 pts
3 85  Le Berre, Mathis 18  Côtes d'Armor 13 pts -5 pts
4 45  Semperena, Telmo 17  Gipuzkoa Selekzioa 10 pts -8 pts
5 28  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 7 pts -11 pts
6 157  Laurance, Axel 18  AC Lanester 56 6 pts -12 pts
7 103  Thompson, Reuben 18  VS Vallette 6 pts -12 pts
8 54  Neffgen, Tim 17  Royal Cureghem Sportief .. 5 pts -13 pts
9 47  Ruiz, Ibai 17  Gipuzkoa Selekzioa 5 pts -13 pts
10 58  Tuuk, Axel van der 18  Spiderking - Soenens U19.. 4 pts -14 pts
11 168  Musset, Owen 16  Team Sportbreizh - Harmo.. 4 pts -14 pts
12 7  Costiou, Ewen 16  Finistère 3 pts -15 pts
13 174  Aguillon, Tom 18  US Métro Transports 2 pts -16 pts
14 108  Mignon, Thomas 17  VS Vallette 2 pts -16 pts
15 111  Jamin, Leo-Paul 18  UC Nantes Atlantique Jun.. 2 pts -16 pts
16 126  Phillippon, Elliot 18  Culture Vélo Look Racing.. 2 pts -16 pts
17 129  Mahoudo, Nolann 16  VC Pays de Loudéac 2 pts -16 pts
18 14  Krijnsen, Jelte 18  Willebrord Wil Vooruit 1 pts -17 pts
19 55  Del Grosso, Bodi 18  Spiderking - Soenens U19.. 1 pts -17 pts
20 40  Maclean, Logan 18  Spokes Racing Team 1 pts -17 pts
21 159  Cadoret, Célestin 17  AC Lanester 56 1 pts -17 pts
22 10  Rome, Axel 18  Finistère 1 pts -17 pts
#  Rider Age  Team Points Difference Rank +/-
1 33  Michotte, Joé 17  Luxembourg 20 pts
2 58  Tuuk, Axel van der 18  Spiderking - Soenens U19.. 6 pts -14 pts
3 157  Laurance, Axel 18  AC Lanester 56 5 pts -15 pts
4 17  Sintmaartensdijk, Roel van 18  Willebrord Wil Vooruit 4 pts -16 pts
5 115  Boulais, Jules 18  Vendée la Roche sur Yon 3 pts -17 pts
6 7  Costiou, Ewen 16  Finistère 3 pts -17 pts
7 168  Musset, Owen 16  Team Sportbreizh - Harmo.. 3 pts -17 pts
8 28  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 3 pts -17 pts
9 1  Lamperti, Gianni 18  Lux/Sideshow 2 pts -18 pts
10 103  Thompson, Reuben 18  VS Vallette 2 pts -18 pts
11 106  Voisin, Ronan 17  VS Vallette 2 pts -18 pts
12 4  Scott, Jared 17  Lux/Sideshow 1 pts -19 pts
13 104  Fremont, Lucas 18  VS Vallette 1 pts -19 pts
#  Rider Age  Team Time Difference Rank +/-
1 4  Scott, Jared 17  Lux/Sideshow 5h 28' 37''
2 5  McLain, Logan 17  Lux/Sideshow 5h 28' 54'' + 00' 17''
3 16  Mijnsbergen, Thomas 17  Willebrord Wil Vooruit 5h 29' 16'' + 00' 39''
4 7  Costiou, Ewen 16  Finistère 5h 29' 28'' + 00' 51''
5 3  Chromy, Kyle 17  Lux/Sideshow 5h 29' 38'' + 01' 01''
6 54  Neffgen, Tim 17  Royal Cureghem Sportief .. 5h 29' 45'' + 01' 08''
7 166  Guern, Ilan 17  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 30' 10'' + 01' 33''
8 132  Travaille, Erwin 17  VC Pays de Loudéac 5h 30' 24'' + 01' 47''
9 123  Marcerou, Nicola 16  Culture Vélo Look Racing.. 5h 30' 29'' + 01' 52''
10 131  Stevant, Malo 17  VC Pays de Loudéac 5h 30' 40'' + 02' 03''
11 168  Musset, Owen 16  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 30' 49'' + 02' 12''
12 89  Chuzeville, Volodia 17  Côtes d'Armor 5h 30' 58'' + 02' 21''
13 80  Bolgiani, Gabriel 16  CD de Loire Atlantique 5h 31' 09'' + 02' 32''
14 95  Verschuren, Killian 16  Morbihan 5h 33' 06'' + 04' 29''
15 86  Masse, Valentin 17  Côtes d'Armor 5h 34' 30'' + 05' 53''
16 43  Fernandez, Alexander 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 34' 39'' + 06' 02''
17 154  Pedrault, Nathan 17  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 34' 52'' + 06' 15''
18 163  Cann, Robin 17  Team Sportbreizh - Harmo.. 5h 36' 27'' + 07' 50''
19 52  Verriest, Noah 17  Royal Cureghem Sportief .. 5h 36' 42'' + 08' 05''
20 121  Terraube, Dorian 17  Culture Vélo Look Racing.. 5h 36' 44'' + 08' 07''
21 101  Texier, Mathieu 16  CD Haute Vienne 5h 37' 30'' + 08' 53''
22 41  Wood, George 17  Spokes Racing Team 5h 39' 36'' + 10' 59''
23 122  Thoueil, Alexis 17  Culture Vélo Look Racing.. 5h 40' 39'' + 12' 02''
24 28  Bruijn, Tjalle de 17  District Oost 5h 41' 07'' + 12' 30''
25 76  Vadic, Baptiste 17  CR Nouvelle Aquitane 5h 41' 09'' + 12' 32''
26 112  Guille, Lucas 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 5h 41' 18'' + 12' 41''
27 129  Mahoudo, Nolann 16  VC Pays de Loudéac 5h 42' 05'' + 13' 28''
28 71  Hamelryckx, Tom 16  VC Ardennes 5h 42' 36'' + 13' 59''
29 130  Soulabaille, Dimitri 17  VC Pays de Loudéac 5h 43' 16'' + 14' 39''
30 143  Catrevaux, Aimeric 17  CC Plancoetin 5h 43' 27'' + 14' 50''
31 48  Pozo, Asier 17  Gipuzkoa Selekzioa 5h 50' 03'' + 21' 26''
32 59  Theuws, Bart 17  Spiderking - Soenens U19.. 5h 50' 43'' + 22' 06''
33 26  Sardina, Mika 17  District Oost 5h 51' 00'' + 22' 23''
34 88  Lenouvel, Marc 16  Côtes d'Armor 5h 53' 46'' + 25' 09''
35 109  Allard, Nathan 16  UC Nantes Atlantique Jun.. 5h 54' 02'' + 25' 25''
36 93  Scourzic, Youenn 17  Morbihan 5h 54' 26'' + 25' 49''
37 87  Lesne, Robin 17  Côtes d'Armor 5h 57' 53'' + 29' 16''
38 156  Conan, Guerlain 17  Veloce Vannetais Cyclisme 5h 59' 03'' + 30' 26''
39 117  Boulais, Paul 16  Vendée la Roche sur Yon 6h 00' 50'' + 32' 13''
40 21  Veenhuis, Ole 16  Wilton Cycling Team De V.. 6h 00' 52'' + 32' 15''
41 27  Ellermann, Leon 17  District Oost 6h 02' 32'' + 33' 55''
42 90  Biard, Malo 17  Côtes d'Armor 6h 03' 20'' + 34' 43''
43 152  Morel, Enzo 16  Veloce Vannetais Cyclisme 6h 03' 31'' + 34' 54''
44 139  Boivin, Hugo 17  CC Plancoetin 6h 03' 32'' + 34' 55''
45 113  Charrier, Tom 17  UC Nantes Atlantique Jun.. 6h 08' 10'' + 39' 33''
46 63  Izerloo, Beau van 16  Forte Wielerzone Nederland 6h 09' 41'' + 41' 04''
47 60  Benoit, Jonas 17  Spiderking - Soenens U19.. 6h 10' 44'' + 42' 07''
#  Team Time Difference Rank +/-


© Wijnreder Media